#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2011 10:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τόση πασοκιά ούτε οι πασόκοι δεν την αντέχουν….




«Εγώ δεν είμαι διαπλεκόμενος και γι’ αυτό δεν σκοπεύω να παραιτηθώ. Αν τα είχα "παντελονιάσει" και τα είχα κονομήσει θα είχα παραιτηθεί. Και τότε αυτό θα ήταν το ύποπτο», δηλώνει ο γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης Καρχιμάκης, απαντώντας στην κριτική που δέχθηκε για τη μετάταξή του από την πρώην Ολυμπιακή στο Υπουργείο Υποδομών.

Μιλώντας στο «Βήμα της Κυριακής» ο κ. Καρχιμάκης τονίζει πως δεν παίρνει μισθό και δεν έχει ένσημα, ότι «δεν έχει "μολέψει" ποτέ τα χέρια του» και ότι «δεν πρόκειται να του βάλουν τσιρότο στο στόμα όσοι νομίζουν πως, στοχοποιώντας τον, θα βγάλουν τα απωθημένα τους για τη διαδρομή του στα χρόνια της αντιπολίτευσης».

Υπογραμμίζει ακόμη πως «οι βουλευτές πρέπει να έχουν ανεξαρτησία οικονομική και να είναι διάφανοι. Πως θα ζούσα αν ο λαός κάποια στιγμή δεν με ψήφιζε και δεν με έστελνε πάλι στη Βουλή; Πρέπει δηλαδή να ζητιανεύω και να είμαι υποχείριο του καθενός;».

Από πού προκύπτει ότι οι πρώην βουλευτές πρέπει να αποκαθίστανται επαγγελματικά στο Δημόσιο;  Αν δεν τους θέλει ο λαός πάνε σπίτι τους και βρίσκουν κάτι άλλο να κάνουν. Στην Ελλάδα της ανεργίας, στην Ελλάδα της ανέχειας και των νεόπτωχων ο Καρχιμάκης δηλώνει υπερήφανος για τη μετάταξη του !!!

Δηλαδή τι μας λέει; Είμαι καθαρός, ένα ρουσφέτι για τον εαυτό μου έκανα, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Με βάση την πασοκική λογική αισθάνεται δικαιωμένος. Με την κοινή λογική δυσκολευόμαστε να τον παρακολουθήσουμε. Διαβάζουμε στο site του:"Εξελέγη Βουλευτής Λασιθίου με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. στις εκλογές του 1996, του 2000, του 2004, του 2007 και του 2009.(Το 1996 έχασε τελικά την έδρα του μετά από προσφυγή στο Εκλογοδικείο)". Από το 2000 βουλευτής δεν έχει θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα; Δηλώνει και τέως υπάλληλος της Ολυμπιακής Αεροπορίας. Μπορεί να μας πει με ποιες διαδικασίες προσελήφθη;

Και αφού αναφέρεται στη διαδρομή του στα χρόνια της αντιπολίτευσης, μπορεί να μας πει πόσοι διώκονται με βάση τις καταγγελίες του; Ποια ήταν τελικά τα σκάνδαλα που περιέφερε από μέσο σε μέσο. Μπορεί επίσης να μας πει αν ποτέ έτυχε να βοηθήσει κάποιον να προσληφθεί στο Δημόσιο; Αν έχει κάνει ποτέ εξυπηρετήσεις σε ψηφοφόρους του;

Πάντως είδαν ότι δεν βγαίνει ο «συμψηφισμός» με την Τζότζολα (η οποία είχε ξεκάθαρη θέση) και τώρα εμφανίζουν το καινοφανές επιχείρημα ότι χρησιμοποιεί το δικαίωμα αυτός που έχει οικονομική ανάγκη !!!

Επιδείξατε ως κυβέρνηση κύριε Καρχιμάκη, την ίδια ευαισθησία με τους χιλιάδες απολυμένους συμβασιούχους του Δημοσίου και ευρύτερου Δημόσιου Τομέα; Εφαρμόσατε κοινωνικά κριτήρια;

Τόση πασοκιά ούτε οι πασόκοι δεν την αντέχουν….

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pilot avatar
    pilot 27/03/2011 10:57:26

    «Εγώ δεν είμαι διαπλεκόμενος και γι’ αυτό δεν σκοπεύω να παραιτηθώ. Αν τα είχα “παντελονιάσει” και τα είχα κονομήσει θα είχα παραιτηθεί. Και τότε αυτό θα ήταν το ύποπτο»,
    την ιδια δηλωση δεν εχει κανει ο τσοχατζοπουλος ?

  2. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 27/03/2011 10:57:48

    Την αντέχουν , την αντέχουν και πολλή ακόμα... Θεία βρέφη, Ακηδες, Πάγκαλοι και πολλοί άλλοι μόνο που δεν βρύζουν που τους ασκούμε κριτική...

  3. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 27/03/2011 11:11:47

    Αυτή είναι η πολιτική καλιέργεια του συγκεκριμένου ατόμου. Αίσχος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Nίκος Θ. 27/03/2011 12:00:01

      Ακριβώς αυτό είναι το επίπεδο του πολιτισμού των Πασόκων. Εμείς φταίμε για τους ανεχόμαστε.

  4. spiros avatar
    spiros 27/03/2011 11:26:01

    Να τον χαίρονται οι περήφανοι Κρητικοί που τον εκλέγουν! Ας τον αναμένουν για να τον ράνουν...... με άνθη ως το περίφανο τέκνο τους!

    • καινός avatar
      καινός @ spiros 28/03/2011 17:11:21

      Τόσο σου κόβει, τόσα λες :)

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/03/2011 11:32:52

    Να ξερετε.. κανουν προπονηση των δηλωσεων στον καθρευτη πριν βγουν με τις πρασινιές.
    Υπαρχουν εργαζομενοι πολλων κατηγοριων στην Ελλαδα. Μεσα σ ολους και οι Βουλευτες, Βολευτες για παρτη τους και για την οικογενεια τους.
    Οσοι ΠΑΣΟΚΟΙ ειχαν "παντελονιασει" εφυγαν ... πολλοι απ αυτους. Που πηγαν?? χαχαχ στους χορηγους για δουλεια !! να δωσω λιστα??

    Γιατι δεν παραιτειται της Βουλευτικης Ασυλιας ο κ Καρχιματσης να δουμε ποσο συννομα και Συνταγματικα εδρασε ?? Φοβαται κατι? Εχουμε δει τους λογαριασμους του?

    ΠΠ

  6. λέων avatar
    λέων 27/03/2011 12:13:49

    Γιατί τόσες διαμαρτυρίες για τον Καρχιμάκη? Αφού υπάρχουν κάποιοι που επί δεκαετίες τον ψηφίζουν,πως να μην είναι θρασύς!! Φίλοι μου για πολλά πράγματα αρκετές φορές ευθύνεται ο λαός. Ας πρόσεχε.

  7. Κρητικός avatar
    Κρητικός 27/03/2011 12:40:56

    "Δηλώνει και τέως υπάλληλος της Ολυμπιακής Αεροπορίας. Μπορεί να μας πει με ποιες διαδικασίες προσελήφθη;"

    Να και μια σοβαρη ερώτηση που χρειαζεται να παει στην βουλή για να αποδειχτεί τελικά ποιοι γινοταν εκπροσωποι του λαου και ποιοι ηταν εκείνοι που δημιουργούσαν ολους αυτους τους μηχανισμούς της καταλίστευσης των "δανεικων" που επαιναν για να συντηρήσουν μια επίπλαστη ευμάρεια και κατ επέκταση την εκλογική τους πελατεία.Τον αν χρεοκώπησε η Ολυμπιακή Αεροπορία έχει άμεση σχέση επειδή είχε και υπαλλήλους (που εκαναν κουμάντο) σαν και τον "κύριο" Καχριμάκη. Ο οποίος έρχεται μετα από τόσα χρόνια να νομιμοποιήσει (και μάλιστα με υπογραφές 3 υπουργών ) εκείνη την αλητεία (γιατί αλητεία και κλεψιά ητανε ,οταν δανειζόταν για να συντηρούν τους μηχανισμούς που τους εφερναν στην εξουσία).
    Ειναι το προπατορικό αμάρτημα του κεφαλαιοκρατικού συστήματος (που στην ελλάδα παίρνει ακόμη πιο μεγάλες διαστάσεις) ΚΛΕΨΕ - ΚΛΕΨΕ - ΚΛΕΨΕ (αρκεί να μην σε πάρουν χαμπάρι) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΜΟΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΛΕΨΙΑ . Και μην μου πείτε ότι αυτοί που εχουν τα χρήματα στο εξωτερικό η αυτοί που τα εβγαλαν τώρα, εχουν να κανουν με κάποιους (λιγοστους ελληνες) που αγωνιστηκαν στην ζωή τους για να τα αποκτήσουν και να στηρίξουν την ελληνική κοινωνια .
    Τοσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ επένδυε για την παιδεία του λαού για την υγεία του λαού για τις συγκοινωνίες του λαου......ολα τελος παντων για τον λαό ....αρκει που είχε το σχετικό μπαγιοκο ...για να γίνουν και αυτοί κεφαλαιοκράτες ελέω ΖΗΜΕΝΣ , ΝΤΑΣΩ ,ΝΤΟΙΤΣΒΑΝΚ ,ΒΝΡ , ΜΟΡΓΚΑΝ ,ΓΚΟΛΤΜΑΝ κλπ κλπ και τώρα .....τοις κεινων ρήμασι πειθώμενοι προσπαθούν να βάλουν εδω "ταξη" που θα τους καθιστά απαξ δια παντός εξουσιοδοτημένους αντιπροσωπους των.

    • g.p. avatar
      g.p. @ Κρητικός 27/03/2011 14:41:38

      Σωστά τα λες, να ρωτήσει τον Καρχιμάκη πως προσλήφθηκε με ποια προσόντα ,ποιες διαδικασίες και για να καλύψει ποιες ανάγκες θα μπορούσε να το κάνει η αντιπολίτευση αλλά δύσκολο το βλέπω όταν σαν κυβέρνηση έχεις ιδρύσει πχ. την 'Αγρογή' για να διορίσεις τους κολλητούς σου.
      Με άλλα λόγια άθλιος πασόκος ο Καρχιμάκης αλλά και οι άλλοι στα έδρανα της αντιπολ'ιτευσης δεν την έχουν καθαρή τη φωλιά τους. δυστυχώς..

    • Aίθρα avatar
      Aίθρα @ Κρητικός 28/03/2011 14:27:17

      Θα έπρεπε να γίνει ερώτηση, πράγματι.

  8. Aggelos avatar
    Aggelos 27/03/2011 12:43:59

    μα ο λαος θελει τον πολιτικο θρασυ και ψευτη σαν τον ιδιο..

    να κλεβει και να ζηταει και ρεστα μετα..

    οπως ειναι ο μεσος Ελληνας..

    τον τιμιο τον θεωρει μαλακα..

    πρπει να αλλαξει ο ελληνας πρωτα για να αλλαξουν οι ηγετες του..

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Aggelos 27/03/2011 15:13:43

      Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Τέτοια ηγεσία μας πρέπει.....
      Γι΄αυτό και ο Πάγκαλος είπε τα φάγαμε μαζί. Μαζί με Καρχιμάκηδες, Ακηδες, Λαλιώτηδες κλπ. φαιοπράσινους έφαγαν, κι έφαγαν, κι έφαγαν......
      Και οι χαζοί της αποδώ μεριάς τους τρώνε λάχανο όλοι οι παραπάνω.

  9. nasos avatar
    nasos 27/03/2011 12:59:09

    δίκιο έχει ο Καρχιμάκης,εδώ ο Άκης είναι ελεύθερος και ωραίος και εσείς κολλάτε σε ένα τόσο δα ρουσφετάκι;

  10. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2011 13:58:28

    Το ήθος του Καρχιμάκη αστράφτει από μακρυά.

  11. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2011 14:17:40

    Πού χάθηκαν όλοι οι λαλίστατοι στην περίπτωση της Τζότζολα?
    Πρέπει να αισθάνονται υπερήφανοι για την στήριξή τους στον Καρχιμάκη.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2011 14:21:26

    Αν τυχόν δεν τον ψηφίσει ο λαός; Σιγά την απώλεια! Δεν του φτάνει η βολευτική βασιλική του σύνταξη;
    Αλλά δεν φταίει αυτός. Φταίει ο άλλος ο έντιμος ο υπουργός επί των Μεταφορών, που το ρουσφέτι σε πρασινοφρουρούς το έχει αναγάγει σε επιστήμη.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που από 6μηνη σύμβαση, με 3-4 αλλεπάλληλες μετατάξεις σε χρόνο ρεκόρ, κάποιος γίνεται μόνιμος σε υπηρεσία του Μεταφορών.
    Αρκεί να είναι "κουμπάρος".
    Κατά τα άλλα, διαβάζουν τα κορόιδα, και στήνονται στις ουρές για να δώσουν εξετάσεις στο ΑΣΕΠ.
    Ντροπή!

  13. Posidonas avatar
    Posidonas 27/03/2011 14:41:07

    Αν υπαρχει καποιος εντιμος μεσα στο πασοκ, θα πρεπει να βγει δημοσια και να προτείνει την αυτοδιάλυση του και την αναγενηση του απο την αρχη. Δεν υπαρχει αλλη οδος διαφυγεις. Διαφορετικα στο πολυ εγγυς μελλον οι συνθηκες θα το οδηγησουν ως ενα κομμα που δεν θα εχει θεση στην κοινωνια, κοντολογίς θα τεθει εκτος νομου για την κοινωνικη καταστροφη που εξακολουθει να επιφερει. Ειναι γνωστο και στους ιδιους το μεγεθος της κοινωνικης διαβρωσης που εχει δημιουργησει. Η οικονομικη χρεωκοπια ειναι συναρτηση της ηθικης καταπτωσης που επι δεκαετιες δημιουργησε. Καλλιεργησε τον οχαδερφισμο και αποτυναξε την αισθηση σε κοινωνικο επιπεδο της συλλογικης ευθυνης εναντι του συνολου. Τα παντα λειτουργουν με το εγω. Ειναι ενα κομμα που βασιστικε στην πατριωτικη ρητορια και στον κενο λογο απο την αλλη. Δημιουργησε συνθηκες οχι ιστορικου μελοντος, αλλα παροντος, το πως δηλαδη θα περασουμε καλα σημερα. Για αυτο το συμπτωμα θα μπορουσε κανεις να γραφει ολη μερα. Το ζητουμενο δεν ειναι αυτο, αλλου ειναι η ουσια. Δεν μπορω να διακρινω ακτιδα φωτος για την εθνικη επαναγεννηση. Υπαρχουν προσωπα που εχουν προτεινει πρακτικες λυσεις, αλλα η κλεπτοκρατια και κομματοκρατια φοβουμενη μη χασει την εξουσια εχει φροντισει καθε αντιθετη φωνη να την παρουσιαζει ως γραφικη. Αλλα ως ποτε...

  14. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 27/03/2011 15:18:47

    Και ένα άλλο θέμα που προκύπτει είναι ότι όταν η ΝΔ έρχεται στα πράγματα, αντί να καταγγείλει να κυνηγήσει και να αφαιρέσει προνόμια, σ΄αυτές τις παρανομες περιπτώσεις, όπως του Καρχιμάκη, δεν κάνει τίποτα απ΄αυτά, με αποτέλεσμα αυτό να θεωρείται συγκάλυψη και συνενοχή.
    Και φτάνουμε στο συμπέρασμα του κοσμάκη ότι "ολοι το ίδιο είναι, όλοι φάγανε"

  15. irida avatar
    irida 27/03/2011 15:35:10

    Οι Πασόκοι, στη βάση τους, είναι του ιδίου φυράματος με τον Καρχιμάκη. Οπότε το αντέχουν και το..καταλαβαίνουν και το..κατανοούν. Πλήρως, σε όλες του τις διαστάσεις. Εμείς οι υπόλοιποι τι να κάνουμε που ούτε τα αντέχουμε ούτε τα γνωρίζουμε!!

  16. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 27/03/2011 16:40:09

    Μισό λεπτό ρε παιδιά! Κάπως χώθηκε στην Ολυμπιακή μαζί με άλλους πολλούς και ο Καρχιμάκης. Δεν ξέρω τι πτυχία έχει, αλλά φαντάζομαι ότι θα πήρε αντίστοιχη θέση με το πτυχίο του. Έγινε βουλευτής και στο ενδιάμεσο η Ολυμπιακή έκλεισε. Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι ή βγήκαν στη σύνταξη, ή τους μετέθεσαν σε άλλες υπηρεσίες. Γιατί να μην μεταθέσουν και τον Καρχιμάκη; Που είναι το επιλήψημο εδώ; Κάποια στιγμή (ελπίζω σύντομα) θα φάει πόδι από την πολιτική. Θα κάνει τον δημόσιο υπάλληλο όπως και πολλοί άλλοι.

  17. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 27/03/2011 17:19:03

    Και στην Ολυμπιακή τι έκανε ? Τον πιλότο με αεροσυνοδό τη Μιμή και τη Ρούλα Βροχοπούλου ?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Dee Jay Stelios 27/03/2011 17:39:57

      Αν πάτησε ποτέ στη δουλειά του στην ΟΑ, εγώ πάτησα στο... φεγγάρι.
      Και η άλλη αν δεν κάνω λάθος, η Μιλένα, συνταξιούχος της ΟΑ δηλώνει.
      Πότε πρόλαβε όμως;
      Α ρε Μιμή... εσύ έπρεπε να αναλάβεις το ΠΑΣΟΚ, για να γελάμε τουλάχιστον. Είχες σερβίρει και κάποιους καφέδες τουλάχιστον εν πτήσει.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Dee Jay Stelios 27/03/2011 18:14:00

      Και τη Βαγγέλω. Την ξέχασες αυτήν-όν;

  18. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 27/03/2011 23:00:35

    Oταν ο τελευταιος αφισσοκολητης της δεκαετιας του 80 διορισε ολο του το σοι στο ελληνικο δημοσιο ο κος εφευρετης και επινοητης σκανδαλων δε θα φροντιζε τον εαυτο του.Ως γνωστον το Πασοκ ειναι το καλυτερο επαγγελμα,μαζι με το προοδευτιλικι,οταν συνυπαρχουν στο ιδιο προσωπο τυφλα να εχουν πτυχια , διδακτορικα, ξενες γλωσσες ,επιδεξιοτητες . Ειμαστε στη λαθος πλευρα.

  19. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 28/03/2011 00:27:43

    Είναι δύσκολο να πιστέψω πόσο αθώοι είναι οι συντάκτες και οι σχολιαστές του Antinews.. Αυτή η αθωότητα, την θεωρώ ειλικρινή, με κάνει να τους θαυμάζω. Όπως θαύμαζα κι άς ήμουν αλλού, τους ΔΑΠίτες της δεκαετίας του '80 που βγαίναν κι έλεγαν την άποψή τους κόντρα στο γενικό γιούχα του αμφιθέατρου. Ο περί ού ο λόγος λοιπόν Μακγκάϊβερ ήταν για χρόνια υπεύθυνος Αλληλεγγύης (δοξάστε ευφημισμό), δηλ. του γραφείου των διορισμών απέναντι από Χ. Τρικούπη 50, σε ένα σκοτεινό γραφειάκι σαν την ψυχή του. Τι ψάχνετε να βρείτε πως διορίστηκε κι αυτός και διάφοροι καμπουράκηδες κουραδόμαγκες..

  20. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 13:37:12

    Ολα τα λουλουδια από ολυμπιακή περάσανε.