#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2010 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τόσα ξέρουν, τόσα λένε και γράφουν

 



Έχουμε τον Πρωθυπουργό που κάθε τόσο μιλάει για «απώλεια εθνικής κυριαρχίας»!

Την πρώτη φορά είπαμε, άλλο ήθελε να πει ο άνθρωπος, του ξέφυγε. Και τα ελληνικά δεν είναι το φόρτε του

Το επανέλαβε όμως…

Και δεν βρέθηκε κανείς να του εξηγήσει ότι άλλο πράγμα να χάνουμε «βαθμούς ελευθερίας» στη διαχείριση των δημόσιων οικονομικών μας λόγω υπερχρέωσης και υψηλών ελλειμμάτων κι άλλο πράγμα – εντελώς διαφορετικό - η «απώλεια εθνικής κυριαρχίας»

Απώλεια ελέγχου στη δημοσιονομική διαχείριση είναι να σου επιβάλλουν να μειώσεις τα ελλείμματα, ώστε να σε δανείσουν για να καλύψεις τις τρέχουσες υποχρεώσεις σου. Είναι μέτρο προσωρινό.

Απώλεια εθνικής κυριαρχίας, είναι απώλεια εθνικού χώρου. Κι είναι μόνιμο και μη αντιστρέψιμο.

Έχουμε και τον κ. Χρυσοχοϊδη που την περασμένη Δευτέρα αποκάλεσε τον Μπάρακ Ομπάμα  … Μουσουλμάνο!  Έκανε δηλαδή τέτοια «πατάτα», που αν ήταν υπουργός άλλου κόμματος στην θέση του, θα τον είχαν «κρεμάσει» την επόμενη στα μανταλάκια, θα τον είχαν κάνει «ρόμπα ξεκούμπωτη», θα τον είχαν υποχρεώσει σε παραίτηση από την κυβέρνηση και άδοξη αποχώρηση από την Πολιτική. Με δύο λόγια, θα τον είχαν «λιώσει»

Αλλά ο κ. Χρυσοχοΐδης είναι μεγαλοστέλεχος του ΠΑΣΟΚ. Επομένως ό,τι απίστευτη ανοησία κι αν πει περνάει απαρατήρητη.

Όχι, δεν θα ήταν «προσβλητικό» να ήταν ο Αμερικανός Πρόεδρος Μουσουλμάνος. Αλλά είναι προσβλητικό να μη γνωρίζει Έλληνας υπουργός ότι ο Αμερικανός Πρόεδρος ΔΕΝ είναι μουσουλμάνος…

Και ορκίστηκε στο Ευαγγέλιο ο άνθρωπος. Κι αν ήταν Μουσουλμάνος θα απαιτείτο συνταγματική πράξη στις ΗΠΑ (όπως το 1961 χρειάστηκε συνταγματική πράξη για να ορκίσουν Πρόεδρο τον Κέννεντυ που ήταν Καθολικός! Μέχρι τότε ούτε Καθολικοί επιτρεπόταν να ορκιστούν Πρόεδροι…)

Αυτά θα έπρεπε να τα γνωρίζει ο κ. Χρυσοχοϊδης. Κι αν δεν τα γνώριζε, ας μην άνοιγε το στόμα του να πετάει «κοτρώνες».

Αλλά το πρόβλημά μας δεν είναι βέβαια, η απίστευτη γκάφα Χρυσοχοϊδη. Είναι το γεγονός ότι την επομένη μέρα (και τις μέρες που ακολούθησαν) ο Τύπος την έκανε «γαργάρα»! Ενώ αν ήταν Νεοδημοκράτης στη θέση του…

Συμπέρασμα πρώτο: Δεν υπάρχει Τύπος στην Ελλάδα. Όχι απλώς, δεν υπάρχει «αντικειμενική δημοσιογραφία». Δεν υπάρχει Τύπος…

Ούτε για να ενημερώνει το κοινό, ούτε για να κρίνει την εξουσία.

Είναι οι Νεοδημοκράτες επάνω; Τους ξεσκίζουν, για όσα φταίνε και για όσα δεν φταίνε.

Είναι οι ΠΑΣΟΚοι πάνω; Τους καλύπτουν ό,τι κι αν κάνουν ό,τι κι αν πουν, με ένα μοναδικό μίγμα δουλικότητας και υποκρισίας.

Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!

Γιατί δημοκρατία που δεν έχει Τύπο είναι χρεοκοπημένα πολιτικά.

Ξέρετε καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα όπου θα έλεγε τέτοια κουβέντα ο Πρωθυπουργός της και θα έστεκε έστω και μια μέρα;

Μπορείτε να φανταστείτε να έλεγε τέτοια κουβέντα Πολιτικός της «Δεξιάς» και να μη ξεσηκώνονταν εναντίον του και οι πέτρες;

Τελικά δεν φταίνε ο κ. Γιώργος Παπανδρέου και ο κ. Χρυσοχοϊδης.

Τόσα ξέρουν τόσα λένε…

Φταίει το σύστημα που τους προωθεί, τους ανέχεται και τους στηρίζει.

Ίσως γι’ αυτό ακριβώς: γιατί τόσα ξέρουν τόσα λένε

Τους επιλέγουν, τους επιβάλλουν  και τους προστατεύουν!

Γι’ αυτό ακριβώς – αυτό είναι το μεγάλο τους «προσόν»:

Τόσα ξέρουν τόσα λένε…                                                                             

 Ν.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 14/02/2010 22:39:51

    Η μεγαλύτερη ποινή που μπορεί να τους επιβάλλει κανείς είναι να τους αφήσει στην εξουσία!

  2. nasos avatar
    nasos 14/02/2010 22:41:42

    Φυσικά και δεν έχουμε Τύπο στην Ελλάδα.
    Αυτό που έχουμε είναι γραφεία τύπου οργανωμένων συμεφρόντων που λυμαίνονται το δημόσιο και κοινοτικό χρήμα,τα οποία προσπαθούν να χειραγωγήσουν τον πολιτικό σύστημα προς όφελος μιας άκρως διεφθαρμένης κάστας επιχειρηματιών και πολιτικών.

    Το καλύτερο που μπρεί να κάνει ο σκεπτόμενος πολίτης,είναι να αφήσει τις παραγεμισμένες με dvd και άλλες προσφορες έφημαρίδες,να στοιβάζονται στα περίπτερα απούλητες.

    Έτσι κάνει καλό στην τσέπη του,αλλά και στην Δημοκρατία.

    • gnikos avatar
      gnikos @ nasos 14/02/2010 22:56:45

      Αυτό έκανα και εγώ δύο χρόνια τώρα και ομολογώ ότι καθάρισε το μυαλό μου.
      Τα σκουπίδια τους δεν μου λείπουν καθόλου.
      Μακάρι να το κάνανε όλοι.

  3. donaE avatar
    donaE 14/02/2010 22:53:38

    Ποιο συστημα;Οι ψηφοφοροι φταινε που τους ψηφιζουν.

    • Aristos avatar
      Aristos @ donaE 15/02/2010 12:22:50

      Νομίζω donaE, πρέπει να καταργήσουμε τις εκλογές. (ιδιαίτερα οταν το αποτέλεσμα δεν μας είναι αρεστό-βολικό)

    • donaE avatar
      donaE @ donaE 15/02/2010 13:34:42

      Οχι αγαπητε μου,μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις.Απλως πρεπει να μην τα φορτωνουμε σε κυκλωματα και μεθοδευσεις.

    • Aristos avatar
      Aristos @ donaE 15/02/2010 15:06:42

      Οχι αγαπητή μου, δεν καταλαβαίνω. Για εξηγησέ μου τι ακριβώς εννοείς με το "Οι ψηφοφοροι φταινε που τους ψηφιζουν."

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/02/2010 22:55:22

    Το ερωτημα βεβαια ειναι τι εκανε η ΝΔ απεναντι στο δικο της τυπο τοσα χρονια και τον αφησε να κλεισει και να εξαφανισθει.
    Οι θρηνωδιες δεν οφελουν αυτους που συστηματικα για κοντοφθαλμους προσωπικους λογους εκοψαν το κλαδι πανω στο οποιο καθονταν.Και ειναι παρα πολλοι αυτοι.
    Εγω δεν θα ξεχασω οτι το 2002 οταν συνεληφθη η αριστερη τρομοκρατικη οργανωση 17Ν που σκοτωνε δεξιους εκδοτες η εφημεριδα "Απογευματινη" που ειχε νεκρο εκδοτη αρχισε συστηματικη αρθρογραφια για να αποδειξει το αυτονοητο και ευκολως αποδεικνυομενο οτι η 17Ν ηταν αριστερη οργανωση που σκοτωνε δεξιους (σα να λεμε να αποδειξουμε οτι ο ηλιος βγαινει απο την ανατολη).Μετα απο επισκεψη των παιδιων του indymedia που τα εκαναν γυαλια καρφια εκδηλωθηκε υπογειως και "δυσφορια" της Ρηγιλλης για τα αρθρα της "Απογευματινης" που ηταν κοντρα στη γραμμη του "τιμουμε και συβομαστε τους αγωνες της αριστερας" και η ενοχλητικη αρθρογραφια σταματησε.Στη δικη της 17Ν η ατμοσφαιρα ηταν περιπου σα να σκοτωναν αυτοι για περιεργους προσωπικους λογους.Ποτε δε συζητηθηκε το πολιτικο ζητημα οτι δια της 17Ν η αριστερα εξοντωσε δολοφονωντας το μεγαλυτερο μερος του τυπου της δεξιας και πως να συζητηθει αφου ο Καραμανλης δεν ηθελε.
    Και μονο γιαυτο αξιζει να τον κλεισουν μεσα για φανταστικα σκανδαλα και να μην εχει κανενα να τον υπερασπισθει.
    Ο πασοκικος τυπος κανει τη δουλεια του και την κανει καλα.Οι διαμαρτυριες απο τους αυτοκτονησαντες πολιτικως με το ηπιο κλιμα και τη συναινεση ειναι και λιγο αστειες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 15/02/2010 13:58:19

      Αυτή η συνολική υποταγή, πάντως, πιστεύω ότι αποκλείεται να έχει ως ελατήριο μόνον τα κόμπλεξ της δεξιάς παράταξης, που έτσι κι αλλιώς εκλείπουν σιγά σιγά (πράγμα που απέδειξε και η εκλογή Σαμαρά). Προσωπικά μέσα μου είμαι βέβαιος ότι εκπορεύεται από εκτός Ελλάδος και ότι οι ηγέτες της δεξιάς δεν έχουν και πολύ αέρα να πουν "όχι" σε αυτά τα κέντρα, όσο και αν ο Καραμανλής, μετά που εξελέγη (όχι πριν) υπήρξε λίγο καλύτερος. Να δούμε και το Σαμαρά. Κι αυτός είναι ευάλωτος όσο δεν έχει καμία εξουσία στα χέρια του.

      Οπότε όλη τη βρώμικη δουλειά πρέπει να την κάνουμε εμείς οι απέξω.

  5. anonyma avatar
    anonyma 14/02/2010 22:56:13

    To επανέλαβε και ο υπουργος προπο. Σημερα ακουστηκε στο καναλι κεντρικης Ελλάδας να λέει χάσαμε μέρος της εθνικής κυριαρχίας σε μια αποστροφή του λόγου του.Έχει πεσει γραμμή φαινεται.

  6. popolaros avatar
    popolaros 14/02/2010 23:09:16

    Κάτι δεν πάει καλά με τον ΓΑΠ και την παρέα του γυμναστηρίου.
    Όσο κουταμάρα και ανικανότητα να έχουν, πρέπει να υπάρχει ξένος συντονισμός. Δεν εξηγείται αλλιώς.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ popolaros 14/02/2010 23:12:03

      Γιατι;Αρκει ο συντονισμος του κεντροαριστερου τυπου που παιζει χωρις αντιπαλο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ popolaros 15/02/2010 00:39:19

      Δεν είναι μόνο αυτό ψυχραιμία. Μην βιάζεσαι να αποδώσεις την στήριξη μόνο σε καπρίτσιο των αριστερών εκδοτών. Διάβασε
      http://www.nytimes.com/2010/02/14/business/global/14debt.html?ref=business

  7. olympiada avatar
    olympiada 14/02/2010 23:13:33

    Τύπος υπάρχει. Όπως ακριβώς υπήρχε και στην Αργεντινή. Παντού ο τύπος είναι ίδιος γι' αυτό και υπάρχει ΔΝΤ. Μόνο στην Κίνα την πάτησε που ο τύπος είναι λίγο "διαφορετικός" ή μάλλον οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του.
    Φανταστείτε ο Καραμανλής να είχε πάρει λίγο από τον Χου Ζιντάο ή έστω από τον Πούτιν. Θα έγραφε το κωλόχερο του Παπαχρήστου;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ olympiada 14/02/2010 23:26:31

      Δεν θελουμε δικτατορα.Οι Χου Ζινταο και Πουτιν ειναι δικτατορες.
      Θελουμε δημοκρατη δεξιο ηγετη που θα υποστηριζει το δικο του τυπο και τους δικους του δολοφονημενους ανθρωπους.

    • nick avatar
      nick @ olympiada 15/02/2010 11:43:44

      Από που και ως που "Ψυχραιμία" ο Πούτιν είναι δικτάτορας?
      Είναι δικτάτορας επειδή τσάκισε τους ολιγάρχες και αυτούς που διασπάθιζαν το ρωσικό δημόσιο χρήμα? Είναι δικτάτορας επειδή έστειλε στη φυλακή αυτούς που το άξιζαν? Επειδή έστειλε τους νταβάδες της χώρας του στη φυλακή?
      Ε, όχι δεν είναι δικτάτορας. Είναι μάγκας. Πολύ μάγκας!
      Έχεις πέσει "Ψυχραιμία" στην παγίδα των διεθνών και εγχώριων ΜΜΕ, που όποιον δεν τους αρέσει, όποιον ενεργεί προς το συμφέρον της πατρίδας του χωρίς να μπορούν να τον ελέγξουν, τον βαφτίζουν "δικτάτορα" ή "καθεστωτικό". Μάθε λοιπόν, πως ο Πούτιν είναι ακριβώς αυτο που θέλεις (ίσως χωρίς να το ξέρεις): Ένας δεξιός, δημοκράστης ηγέτης που κοιτά το συμφέρον μόνο της Ρωσίας και γι' αυτό έχει την καθολική αποδοχή του ρωσικού λαού.
      Ο Καραμανλής δέχτηκε ανηλεή πόλεμο από τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης και υπήρχαν πολλοί λόγοι γι' αυτό (συνεργασία με Πούτιν, ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν, ΒΕΤΟ στο Βουκουρέστι). Το λάθος του Κ.Κ. είναι ότι δεν επέλεξε τη μετωπική σύγκρουση με τους νταβάδες, τους προμηθευτές, τους ολιγάρχες δηλαδή της Ελλάδας. Εκεί έχασε το παιχνίδι.

    • man8os avatar
      man8os @ olympiada 15/02/2010 12:03:32

      O Πουτιν εχει ποσοστα αποδοχης που κυμαινονται απο 60-70%. Αξιοθαυμαστος κυριος, νομιζω.Και το καταλαβαινει και ο λαος του, το καταλαβε και ο Βους ο β, το ειχε δηλωσει μαλιστα.

  8. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 14/02/2010 23:29:38

    Ποιος αριστερος - δεξιος τυπος ????

    ο καθενας κατευθυνεται αναλογα με τα συμφεροντα του ....

    αριστεροι - δεξιοι ειμαστε μονο στον ραφτη..... ασε που δεν υπαρχουν ουτε αυτοι (οι ραφτες)

  9. μαρικα avatar
    μαρικα 14/02/2010 23:54:09

    Αυτα για εθνικη κυριαρχια τα λενε για να δουνε τι αντιδραση θα εχει ο λαος
    τωρα που βλεπουν οτι κανεις δεν αντεδρασε,σε λιγο καιρο θα εχουμε πραγματικα χασει στην αληθεια μερος της εθνικης κυριρχιας.Μην τον υποτιματε τον πρωθυπουργο σας ειναι γατα,γιαυτο και τον διαλεξαν....

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ μαρικα 15/02/2010 18:21:34

      μαρίκα το γυναικείο πονηρό μυαλό σου ,μου άνοιξε τα μάτια ,σαν αστείο ακούγεται αυτό που έγραψες ,αλλά με έπιασε ξαφνικό ρίγος

  10. sirmar avatar
    sirmar 15/02/2010 00:28:25

    Ο παπαχριστος και οι παρεα του δεν αλλαζουν και ματσουκι να τους δωση ο ΓΑΠ αυτοι και το συναφι θα τους υποστηριζουν.
    Ποιον να πρωτοπιασης ολοι κουρμπες μαζι και οι γκομινες

  11. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 00:34:49

    Ευτυχώς υπάρχει το διαδίκτυο

    http://www.nytimes.com/2010/02/14/business/global/14debt.html?ref=business

    Goldman Sachs σε βάλς με την κυβέρνηση.

    • vachus avatar
      vachus @ Orestios 15/02/2010 02:14:01

      Oraios!! Και μιλά για transparency ο ΓΑΠ.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/02/2010 01:09:34

    Ξέρει πολύ καλά τί λέει,όταν μιλάει γιά απώλεια εθνικής κυριαρχίας.
    Γιά εκεί τό πάει.Μάς προετοιμάζει.
    Τώρα,άν τού βγή μέ τέτοιο λαό πού έμπλεξε;Θά δούμε!

  13. μαρικα avatar
    μαρικα 15/02/2010 02:53:55

    Κοριννα ,δεν βλεπω αντιδρασης απο πουθενα.Θα δουμε που λες και εσυ!

  14. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 15/02/2010 08:51:07

    Tά ίδια πράγματα το 1981 με τον Ανδρέα , τα ίδια το 1993 με τον Σιμήτη, τα ίδια και χειρότερα και τώρα , αφού κατα τεκμήριο ο τριτος της παρέας είναι και ο πιό άχρηστος.Τους είχαμε γνωρίσει, τους είχαμε νοιώσει στο πετσί μας, ας προσέχαμε. Το δις εξαμαρτείν.....

  15. στ. τακης avatar
    στ. τακης 15/02/2010 11:05:37

    ΒΑΛΤΕ ΤΑΜΙΑΚΕΣ ΣΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΜΑΣ.

  16. salmonellas avatar
    salmonellas 15/02/2010 13:06:50

    "Σχεδόν τα μισά έσοδα της φορολογίας στην Ελλάδα φέρνει κάθε χρόνο υπό μορφή συναλλάγματος η Ελληνική ναυτιλία.

    Tα φορολογικά έσοδα κινούνται στα επίπεδα των 52 δισ. ευρώ και το ναυτιλιακό συνάλλαγμα κινείται στα επίπεδα των 18 δισ. ευρώ, για το οποίο - ναυτιλιακό συνάλλαγμα - ας σημειωθεί ότι το Ελληνικό κράτος δεν έχει επενδύσει ούτε ένα σέντς."

    Ταδε εφη ναυτιλιακος συντακτης εχοντας προφανως μπερδεψει την εισαγωγη ναυτιλιακου συναλλαγματος με την φοροδοτικη συνεισφορα της εμπορικης ναυτιλιας, η οποια ειναι μηδαμινη, ισως μικροτερη και απο ενα δις.

    Think big and you stink big, ελεγε ενας παλιος φιλος απο τη Σκωτια.

  17. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 15/02/2010 13:44:07

    Στην Έλλαδα μεταπολεμικά κυριάρχισαν οι δοσίλογοι και οι μαυραγορίτες"νέα αστική τάξη" και την έφτιαξαν σαν τα μούτρα τους.Ρουσφέτια, μαυρογυαλούροι,τρωκτικά,εθνικοφροσύνη,λαικισμός,καταλήστευη εθνικών πόρων,μεγαλοεργολάβοικουτσαβακισμός,βλαχομπαρόκ νεοπλουτισμός,λαιφ σταιλ αλα κωστοπουλώ,τραμπουκισμός,γρήγορος πλουτισμός,φιγούρα,ελεημοσύνη και θρησκευτική υποκρισία,σκυλάδικα και μπράβοι,μέσα σε αυτούς χώθηκαν και πρώην αριστεροί ακολουθώντας το κυρίαρχο παράδειγμα.Ολοι αυτοί στυλοβάτες των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
    "Το παν είναι οι καλές γνωριμίες" μου έλεγε ένας θειός μου απο τους νικητές του εμφύλιου..
    Ε σήμερα αυτοί , τα κωλολουμπεναριά, ζητάνε να πληρώσουμε εμείς, να μην τους περάσει φτάνει πιά....

  18. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/02/2010 18:55:22

    Έχω να προσθέσω ένα περιστατικό που έγινε το 2002 ,που εμένα μου απέδειξε πόσο απόλυτα ελέγχεται ο τύπος και γενικά τα ΜΜΕ......
    Σεμπτέμβριος...λίμνη πλαστήρα...ξενοδοχείο 'Ναϊάδες"...συνέδριο χρηματοδοτούμενο απο E.U."H διεύρυνση της ένωσης:δίλημα ή ευκαιρία για την Ελλάδα.......καλεσμένος ο περιβόητος ΑΚΗΣ Ο"ΤΣΟ".....(τσοχατζόπουλος),για να κάνει την έναρξη.....οπότε σκάει μύτη ελικόπτερο πολεμικό και κατεβαίνει ο κύριος με μια γκόμενα ντυμένη κατακκόκινα...αγγαλίτσες κτλ...προεδική σουίτα κτλ...(GLENFISH 27ετών με τις κάσες- ο Νταράλας (ο θείος) ξεσηκωμένος άρον -άρον απ΄το σκυλάδικο που ξενύχταγε για να έρθει να τραγουδήσει για την γκόμενα...).....τέτοια ωραία.....το συνέδριο τριήμερο και η κάλυψη πλήρης ...είχε κανάλια κρατικά και τοπικά ...ιδιωτικά και δημόσια.....εφημερίδες κτλ....
    Εγώ που καθότι άσχετος στα κουτσομπολιά και στα λοιπά έχω πάθει την πλάκα μου απ΄την συμπεριφορά του ΑΚΗ και την άνεση ενώ ξέρω ότι είναι πιστός οικογενειάρχης κτλ.....και περιμένω να σκάσει η βόμβα..........
    Είδα λεπτομερώς όλα τα δελτία ειδήσεων σε όσα κανάλια μπορούσα....διάβασα ότι εφημερίδα μπόρεσα να βρω για εκείνες τις ημέρες.....ενώ παντού υπήρχε λεπτομερής αναφορά για το συνέδριο και τους λόγους του ΑΚΗ, κανείς και πουθενά δεν έκανε καμία νύξη....στις φωτογραφίες ήταν πάντα μόνος του (πως το κατάφεραν αφού δεν ξεκολούσε από δίπλα του....).........
    Και δηλώνω ότι μετά από τόσα χρόνια είμαι ακόμα συγκλονισμένος από τον απόλυτο έλεγχο επάνω στα ΜΜΕ...κάθε μορφής.......και κάνω έναν αυτόματο συνειρμό ο οποίος έρχεται φυσικά και αβίαστα....αφού κατάερε ο ΑΚΗΣ να κρύψει την γκόμενα τόσο εύκολα και να μην ακουστεί κουβέντα (το διαζυγιο το πήρε αρκετά αργότερα)....τι λογής έργα και ημέρες έμειναν στην σκιά και δεν εμφανίστηκαν πουθενά; τι έγινε εδώ ρε παιδιά; μπορεί να φανταστεί κανείς;.............

    • Orestios avatar
      Orestios @ xrhxa65 16/02/2010 16:33:26

      Έτρωγαν με τρίδιπλες μασέλες. Αυτό έγινε.
      Το GAP ασφαλώς δεν είχε ιδέα.

  19. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/02/2010 19:09:47

    Τί θυμάται κανείς όταν τα σκαλίζει...την ίδια εκείνη περίοδο και με θέμα το συνέδριο σε καφέ με στέλεχος του ΠΑΣΟΚ...(βουλευτής και δ-ε-ζ αντιπρόεδρος τοης βουλής-δεν ξέρω σε ποιά θέση).....το θέμα: η Ελλάδα έχει κάτω του μέσου όρου του ευρωπαϊκού εισοδήματος...μήπως η είσοδος τοόσων νέων φτωχών χωρών μασ κάνει ξαφνικά πιό πλούσιους; τεχνητα ενοείται αφού οι φτωχοί που θα μπαίναν ήταν φυσικό να κατεβάσουν τον μέσο όρο του ευρωπαικού εισοδήματος....
    Οπότε ο πρώην αντιπρόεδρος παίρενι ένα ύφος όλο νόημα και χαμογελώντας με αυτοπεποίθηση (σε μας τους άσχετους) δηλώνει: Η Ελλάδα δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσει τον μέσο όρο του ευρωπαϊκόύ εισοδήματος....γεροί να είμαστε δέχομαι ότι στοίχημα θέλετε και για όσα χρόνια θέλετε..................

  20. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/02/2010 19:16:17

    Διευκρινίζω: τα κονδύλια που έπεφταν σαν βροχή παλαιότερα είχαν σαν σκοπό να βοηθήσουν τα ασθενέστερα μέλη να αναπτυχθούν ,έτσι ώστε να μήν αισθάνονται οι λαοί υποδεέστερα ,και με αυτόν τον τρόπο να γίνει παραγματική η σύγκλιση των λαών.....λογικό ήταν να τα παίρνουν πιό χοντρά αυτοί που ήταν αρκετά κάτω του μέσου όρου, και να τα δίνουν αυτοί που ήταν πάνω ....

  21. moriarty avatar
    moriarty 15/02/2010 19:47:06

    Φίλε ΝΖ: ο Τζέφρυ δεν είναι χαζός, κι αν ακόμη ήταν χαζός, αυτοί που του γράφουν τους λόγους του και τον συμβουλεύουν δεν είναι χαζοί. Είναι επικίνδυνοι. Επομένως, τα περί απώλειας εθνικής κυριαρχίας τα λέει για να μας προετοιμάσει για επερχόμενες εξελίξεις και για να μας πείσει για το αναπόδραστο των εξελίξεων αυτών.

    Κι επειδή "η μυστική βοή τους έρχεται των πλησιαζόντων γεγονότων, και την προσέχουν ευλαβείς, ενώ εις την οδόν έξω ουδέν ακούουν οι λαοί" [Κ.Π. Καβάφης], είναι καιρός ο λαός να ακούσει καλά. Τέτοια βαριά λόγια δεν μπορεί να λέγονται από πρωθυπουργό με τόση ευκολία. Πρέπει να συρθεί στη Βουλή να εξηγήσει.

  22. μαρικα avatar
    μαρικα 15/02/2010 20:26:46

    moriarty,λες τα ιδια οπως εγω με αλλα λογια,δηλ.ειμαστε συμφωνει ως προς
    την επικινδυνοτητα,ως προς το (ΝΑ ΣΥΡΘΕΙ ΣΤΗ βΟΥΛΗ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ)ποιος θα τον συρει;Κορακας κορακου ματια δεν βγαζει.Εκτος αν συμβη κατι απροοπτο,
    που το απευχωμε φυσικα.Κατι δεν μας ελεγε πριν λιγο καιρο για διεθνη διακυβερνηση;Οποιος ξερει να διαβαζει τα ψηλα γραμματα καταλαβαινει που μας παει.Εχει αλλου γραμματια να πληρωσει,οχι στην Ελλαδα.

  23. μαρικα avatar
    μαρικα 15/02/2010 20:36:41

    ΓΙΩΡΓΟ,Τογυναικειο μου μυαλο εχει δει πολλα στην ζωη του.Εσεις ολοι να ετοιμαζοσαστε.Εγω δεν βλεπω οτι η κριση στην πατριδα μας ειναι η οικονομια.
    Σε χαιρετω απο Γερμανια.Α!και κατι αλλο.Ο πρωθυπουργο σας ειπε,οτι Ελληνας και γεννιεσαι και γινεσαι.Εγω σε πληροφορω οτι ειμαι 47 χρονια στην Γερμανια,ομως Γερμανιδα δεν εγεινα,Αρα,Ελληνας γεννιεσαι δεν γινεσαι,οπως και Γερμανος γεννιεσαι και δεν γινεσαι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ μαρικα 16/02/2010 16:31:40

      Μαρίκα εδώ εχουμε ξύπνιους που πιάνουν πουλιά στον αέρα για κυβερνήτες. Στην Γερμανία είναι χαζοπούλια σύμφωνα με την λογική του GAP. :)

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 16/02/2010 16:07:12

    δεν ειναι κακο να χασουμε καποια εθνικη κυριαχια..απλα θα ειμαστε ευρωπαιοι...εκει ειναι το μελλον.