#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2011 23:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Των φρονίμων τα παιδιά πρίν υπογράψουν σκέπτονται ...




Θα ρωτήσω από σήμερα το σύνολο των ΜΜΕ και τους 300+1 ( Παπούλιας )

Μόσιαλος: με 151 η ψήφιση της Νέας Δανειακής Σύμβασης

- Θα γίνει ανοιχτή συζήτηση στα ΜΜΕ ;

- Θα έχουμε νέους Εκβιασμούς και Χαοτικά Διλήμματα τόσο προς το Λαό όσο και προς τους 301 ;

- Θα κοινοποιηθούν Γνωμοδοτήσεις Εξειδικευμένων Επιτροπών ( εάν υπάρξουν )

- Ποιά θα είναι η Σύνδεση ( ποιά άρθρα ) της Νέας Δανειακής Σύμβασης με την Υπάρχουσα ;

- Θα Συγχωνευθούν ο Εφαρμοστικός Νόμος, το Μεσοπρόθεσμο ή και το Μνημόνιο Ι, στη Νέα Δανειακή Σύμβαση ;

- Ποιοί θα είναι οι Αντισυμβαλλόμενοι του Ελληνικού Κράτους;



ΕΣΟΔΑ ΤΑΜΕΙΟΥ TREUHAND ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε. / Νέα Δανειακή Σύμβαση

1. Έσοδα του Ταμείου είναι:

α) Το τίμημα από την αξιοποίηση των περιουσιακών στοιχείων που μεταβιβάζονται και περιέρχονται σ’ αυτό.

β) Οι τόκοι, τα μερίσματα και οι κάθε είδους αποδόσεις των παραπάνω περιουσιακών στοιχείων και των χρηματικών διαθεσίμων του.

γ) Επιχορηγήσεις από το Δημόσιο, ανάλογα με το πρόγραμμα αξιοποίησης και τις ανάγκες του.

δ) Έσοδα από κάθε άλλη νόμιμη αιτία.

2.      Τα έσοδα του Ταμείου διατίθενται για:

α) Την αποπληρωμή του Δημόσιου Χρέους

β) Την αποπληρωμή τυχόν χρεών του.

γ) Την κάλυψη των λειτουργικών του εξόδων.

δ)Την πληρωμή των κάθε είδους δαπανών που απαιτούνται για την εκπλήρωση του σκοπού του.

- Ποιά θα είναι η Σύνδεση των Εσόδων του ΤΑΜΕΙΟΥ TREUHAND ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε., με τη Νέα Δανειακή Σύμβαση ;

- Τα Έσοδα του ΤΑΜΕΙΟΥ TREUHAND ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε, θα αποπληρώνουν ΚΑΙ και τα Νέα Δάνεια εκτός του Δημοσίου Χρέους ;

- Τα Έσοδα του ΤΑΜΕΙΟΥ TREUHAND ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε, θα αποτελούν εγγύηση στα ποσά της Νέας Δανειακής Σύμβασης ;

Αν ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ θέτουν ως ΟΡΟ το ΤΑΜΕΙΟ TREUHAND ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε σε σχέση με την εκταμίευση των Νέων Δανείων ;

Φοβούνται μήπως πουλήσουμε/αξιοποιήσουμε μόνοι μας και τους φάμε τα λεφτά από την αποπληρωμή του Δημόσιου Χρέους;;

Αυτό λύνεται με μία Νέα Σύμβαση μεταξύ Ελληνικού Κράτους και όσων κρατούν τα 360δις πολύ εύκολα, ενώ εάν συγχρόνως εκμεταλλευθούμε και την ΑΞΙΑ τους, θα ανεβάσουμε και την αξία των Ομολόγων αυτών.

Μήπως δεν θέλουν να μπούμε στο παιχνίδι τους; ( αυτό της διαχείρισης εσόδων και debt) ΔΙΟΤΙ έτσι θα ανεξαρτητοποιηθούμε ΕΝΤΕΛΩΣ ;

Των φρονίμων τα παιδά πρίν υπογράψουν σκέπτονται και προετοιμάζονται.

ΠΠ

ΥΓ. Αλήθεια, ΓΙΑΤΙ θα μπει ιδιώτης επενδυτής στο Κτηματολόγιο ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ierofantis avatar
    ierofantis 07/07/2011 23:19:02

    Πολλά βάζεις αλλά ας ξεκινήσω με το υστερόγραφο.

    Ιδιώτης επενδυτής θα μπει στο Κτηματολόγιο διότι υπό το πρόσχημα της χρηματοδότησής του θα αγοράσει την πληροφορία.

    Την πληροφορία του τί είναι καταγεγραμμένο από ιδιωτική - δημόσια περιουσία και που.

    Μετά θα την ανακοινώσει αυτή την πληροφορία - πιθανώς με το αζημίωτο - στο Ταμείο και ειδικά στην Επιτροπή Εμπειρογνωμώνων.

    Αυτοι θα ειδοποιήσουν τους Επιτρόπους των συναρμόδιων υπουργείων για τις ενέργειές τους, δηλαδή διοικητικές αποφάσεις αναγκαστικής απαλλοτρίωσης με σκοπό την εξυπηρέτηση μείζονος δημοσίου συμφέροντος.

    Με την απαλλοτρίωση στο χέρι θα πωληθεί η υπο εξέταση περιοχή ή περιουσία, με τα όποια έσοδα από αυτή να πηγαίνει προς εξυπηρέτηση του Χρέους.

    Κάπως έτσι...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ierofantis 08/07/2011 01:46:16

      Δεν νομίζω να αγοράσει μόνον την πληροφορία...

      Δεν έχουμε ακούσει τα μύρια όσα για τις ηλεκτρονικές κομπίνες με ακίνητα σε διάφορες περιοχές;...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 08/07/2011 09:59:24

        Μα τωρα ολα θα συμβουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ !! μεχρι το 2020 θα εχει ψηφιοποιηθει η Επικρατεια, οι Επιφανειες, οι Χαρτες τα παντα ολα !

        Ο Σαλιαρελης λειπει...

        ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 08/07/2011 09:57:47

      Καλημερα
      κάθε ειδους έγκλημα για να θεωρηθει "τελειο" απαιτει καλο σχεδιασμο.

      οτι εχουμε διαβασει στον Εφαρμοστικο, αλλα με το επικαιροποιημενο Μηνονιο 4, ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ μηνων στα Πρασινα Υπογεια.

      Η πληροφορηση θα ειναι πολύτιμη και ΑΚΡΙΒΗ !

      Προσωπικα πειστευω οτι ακομη απέχουμε απο το να γνωριζουμε το 2ο πακετο "διασωσης" οπότε δεν αγχωνομαι ! χαχαχα κατι σαν την 5 η δοση μου.

      ΠΠ

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/07/2011 23:25:48

    Πάρε τον Χαρδαβέλα να σου απαντήσει.
    Μέσα σε 19 μήνες μια χρεωμένη μεν αλλά κυρίαρχη χώρα εκχώρησε οικειοθελώς την ανεξαρτησία της.
    Ένα προηγούμενο υπάρχει στην παγκόσμια ιστορία, λεγόταν Κουΐσλινγκ, και εκτελέστηκε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 08/07/2011 10:01:42

      Καλημερα,
      μα τον καλεσα κ αυτον προχτες βραδυ που εκανε εκπομπη για τον Εφαρμοστικο 12-2 τα ξημερωματα !χαχαχαα αλλα δεν μ εκανε τη χαρη να μου επιτρεψει να παρεμβω !

      Ολα οσα συζηταμε θα εχουν ΟΥΣΙΑ και ΕΦΑΡΜΟΓΗ πανω στη Νεα Δανειακη.

      Εκει θα μπει η ταφοπλακα την Ελλαδα μας. Σεπτεμβρη??

      ΠΠ

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 07/07/2011 23:32:29

    Τα παραπάνω ερωτήματα είναι φωτιά...τη πασοκική κυβέρνηση τη γνωρίζουμε...θα προσπαθήσει να επιβάλλει,ΞΑΝΑ,τη σιωπή των ΑΜΝΩΝ....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 08/07/2011 10:03:46

      Καλημερα Κομη,
      η απορια μου ειναι, ποσα αρνια εχει πια η Κοινωνια μας?
      300+1 μεσα, ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ πασης φυσεως ΕΞΩ.
      Ο Λαος σε επιλεκτικη πληροφορηση, και φορτωμενος με ενοχές !

      Θα γινει Ανταρτικο Νεας Εποχης. Αυτο της πληροφορησης !

      ΠΠ

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 15:07:45

        ΠΠ,μόνο επιλεκτική παραπληροφόρηση;θα γίνει ΣΟΥΠΕΡ παραπληροφόρηση...θα έχουμε,όπως πάντα,ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ της αλήθειας....

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/07/2011 23:36:06

    Ο Αδόλφος έστειλε μεραρχίες Πάντζερ για να πετύχει τα μισά απ' ό,τι οι σημερινοί.
    Και δεν αναφέρομαι μόνο στους σημερινούς Γερμανούς αλλά σε όλους όσοι θα φάνε την εθνική περιουσία.

    Η Ανθρωπότητα "προοδεύει".
    Οι πόλεμοι για κατοχή, για να φτάσεις στο ζητούμενο της οικονομικής απομύζησης μιας ξένης χώρας, υποκαταστάθηκαν από "αναίμακτους" μηχανισμούς οικονομικού ελέγχου.

    Όμως μάλλον πάνε οι άνθρωποι.
    Γιατί τουλάχιστον οι εν πολλοίς "αγράμματοι" πρόγονοί μας αντιλαμβάνονταν πολύ καλά τι συνιστά και τι σημαίνει ΚΑΤΟΧΗ.

    Αλλά οι προδότες είναι πάντα σταθερό στοιχείο του ανθρώπινου είδους, απαραίτητο διαχρονικά για την κατάληψη. Από τον Εφιάλτη μέχρι τον ΓΑΠ.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 07/07/2011 23:45:25

      Από τότε που ο citoyen μετατράπηκε σε consumer και από τότε που δεν υπάρχει πια σπάνη αγαθών αλλά αφθονία, το άτομο περιχαρακώθηκε στον εαυτό του, ανεξαρτητοποιήθηκε, άλλαξε ήθος και έθος, απομονώθηκε από τους συνανθρώπους του, απομακρύνθηκε από το "κοινόν" της κοινότητάς του και λάτρεψε το είδωλό του, τα πάνστερ δεν χρειάζονται πια. Η διαφήμιση, η προπαγάνδα δηλαδή, και η α-παιδεία αποδείχθηκαν ασύγκριτα ισχυρότερα όπλα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 08/07/2011 01:20:49

      Έχεις δίκιο Προφήτη. Τελικά ίσως να είναι προσβολή στη μνήμη του Τσολάκογλου, το να τον εξομοιώνουμε με τον σημερινό πρωθυπουργό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 08/07/2011 10:05:41

      ΓΙΑΤΙ σ εμας δεν εστειλαν Λεοπαρντ χωρις βλήματα και Ζαλισμενα Υποβρυχια ?
      Ολα τυλιγμενα στον καδο του ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ Μιζενς!!

      ΠΠ

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2011 23:39:14

    Εγώ δεν ξέρω παιδάκι μου από αυτά τα πράγματα. Εγώ μια ζώη με τον Αντρέα ήμουνα. Έφαγα γλυκό ψωμάκι. Μου βρήκε δουλειά. Τριάντα χρόνια στη ΔΕΗ εγώ και δεκαπέντε η γυναίκα μου στην πολεοδομία. Πήρα σπίτι (στην Άνοιξη) Τακτοποίησα τα παιδιά μου (στην Τράπεζα της Ελλάδος ο γιός, στο ΥΠΟΙΚ η κόρη). Αυτά που λέτε εσείς οι δεξιοί δεν τα καταλαβαίνω. Τι σας φταίει το παιδί του Αντρέα και το κακολογείτε συνέχεια. Αφού ο Καραμανλής τα κατέστρεψε όλα. Και τρέχει το παιδί από τα αξημέρωτα μέχρι τα μαύρα μεσάνυχτα για να μπαλώσει τις πομπές σας και του τη λέτε κι από πάνω. Αχάριστοι.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2011 23:42:19

      ΠΑ - ΠΑ - ΝΤΡΕΟΥ, ΠΑ - ΠΑ - ΝΤΡΕΟΥ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 07/07/2011 23:46:14

        Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2011 23:57:17

          ΠΑ – ΠΑ – ΝΤΡΕΟΥ, ΠΑ – ΠΑ – ΝΤΡΕΟΥ

      • JOHN avatar
        JOHN @ ierofantis 08/07/2011 09:20:21

        ierofanti.O αγωνας τωρα δικαιωνεται!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2011 23:53:59

      Γιάννη, μού το 'πε ένας σε νοσοκομείο, κόντεψα να τον καρυδώσω.
      70αρης, πλεμπόφατσα, από κείνους που έφεραν το σκύλο στην εξουσία.
      Σεπτέμβριος 2009.
      Είχα πάει συγγενικό μου πρόσωπο για σοβαρή εξέταση και περίμενα απ΄έξω.
      Προεκλογική περίοδος, γίνεται κουβέντα, φωνάζω για την ανικανότητα του Τζέφρυ, και λέει ο τύπος : όπως τα κατάφερε ο παππούς του κι ο πατέρας του, θα τα καταφέρει κι αυτός!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Προφήτης 07/07/2011 23:55:46

        Χαχααχααχαχα

        ΣΗΚΩ ΑΝΤΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 07/07/2011 23:58:47

        Η αλήθεια είναι ότι ο Γοδεφρίγος τα κατάφερε καλύτερα και από τους δύο προγόνους του. Τη διαλύει τη χώρα ταχύτατα.
        Όταν η πολιτική γίνεται θεολογία τι μπορείς να περιμένεις...

    • noldor avatar
      noldor @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2011 23:57:17

      ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.

      Έξω οι βάσεις του Θανάτου.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/07/2011 23:56:36

    * Γράφει ο Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ

    Εφαρμοστικός: Τα πάντα στο σφυρί, αλλά με ...εχεμύθεια! (ΑΑΑΤΟΝ, ΑΒΑΔΙΣΤΑ)
    του Νίκου Μπογιόπουλου
    Ο «Εφαρμοστικός νόμος» που ψηφίστηκε την περασμένη βδομάδα περιλαμβάνει 49 άρθρα. Στο παρόν κείμενο θα σταθούμε στα έντεκα πρώτα άρθρα, τα οποία αφορούν στην εκποίηση της δημόσιας περιουσίας.
    Ηδη από το άρθρο 1 παράγραφος 1 του «Εφαρμοστικού νόμου», καταγράφεται η ίδρυση «Ταμείου» για την... αξιοποίηση της περιουσίας του Δημοσίου.
    Προσέξτε τώρα τι σημαίνει «αξιοποίηση» εις την ΠΑΣΟΚικήν και εις την δικομματικήν (καθότι μαζί τα ψήφισαν αυτά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) καθώς και εις την ιδιαίτερη διάλεκτο αυτών, την... ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΙΚΗΝ:
    * Στο άρθρο 1 παράγραφος 2 αναφέρεται: «Το προϊόν αξιοποίησης χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την αποπληρωμή του δημοσίου χρέους της χώρας...».
    Δηλαδή, όχι μόνο θα ξεπουλήσουν τα πάντα, αλλά και ό,τι εισπράξουν από το ξεπούλημα θα το αποδώσουν ολόκληρο (αυτό θα πει «ανάπτυξη»...) σε πιστωτές, τοκογλύφους και ομολογιούχους.
    * Στο άρθρο 1 παράγραφος 6 αναφέρεται: «Η διάρκεια του Ταμείου είναι έξι (6) έτη από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Με αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών, που δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, η διάρκεια αυτή μπορεί να παρατείνεται, εφόσον ο σκοπός του Ταμείου δεν έχει εκπληρωθεί».
    Δηλαδή, το ξεπούλημα εκτείνεται χρονικά ΠΕΡΑ από το 2015, δηλαδή πέρα ακόμα και από το «Μακροπρόθεσμο». Στην ουσία, το ξεπούλημα - αρκεί μια απλή υπουργική απόφαση - μπορεί να εκτείνεται μέχρι τη ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ και σίγουρα μέχρι να κορεσθεί η (αιωνίως ακόρεστη) απληστία εγχώριων και ξένων δανειστών.
    * Στο άρθρο 2 παράγραφος 4 αναφέρεται: «Στο Ταμείο μεταβιβάζονται και περιέρχονται, χωρίς αντάλλαγμα: α) Κατά πλήρη κυριότητα, κινητές αξίες εταιρειών από αυτές που περιλαμβάνονται στο Πρόγραμμα Αποκρατικοποιήσεων του Μεσοπρόθεσμου (...), β) Περιουσιακής φύσεως δικαιώματα, δικαιώματα διαχείρισης και εκμετάλλευσης, κεκτημένα οικονομικά συμφέροντα, άυλα δικαιώματα και δικαιώματα λειτουργίας, συντήρησης και εκμετάλλευσης υποδομών...»
    Δηλαδή, δε μένει όρθιο τίποτα! ΓΕΝΙΚΟ ξεπούλημα των πάντων! Ολα στο σφυρί! Από τις εταιρείες της δημόσιας περιουσίας μέχρι τις υποδομές τους, από το ρευστό αυτών των εταιρειών μέχρι το έδαφος και το υπέδαφος της χώρας που διαχειρίζονται αυτές οι εταιρείες!
    * Στο άρθρο 2 παράγραφος 5 αναφέρεται: «Οι κινητές αξίες, τα περιουσιακής φύσεως δικαιώματα και τα ακίνητα (...) μπορεί να μεταβιβάζονται και να περιέρχονται στο Ταμείο χωρίς αντάλλαγμα, για τους σκοπούς της παραγράφου 1 του προηγούμενου άρθρου, και άλλα περιουσιακά στοιχεία που υπάγονται σε μία από τις κατηγορίες περιουσιακών στοιχείων των περιπτώσεων της προηγουμένης παραγράφου. Τα ανωτέρω περιουσιακά στοιχεία περιέρχονται στο Ταμείο, κατά πλήρη κυριότητα, νομή και κατοχή και το Δημόσιο ΑΠΕΚΔΥΕΤΑΙ κάθε δικαιώματός του επί αυτών...».
    «Απεκδύεται κάθε δικαιώματος»! Δηλαδή το Δημόσιο, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ το ξεπούλημά του, ανήκει στους δανειστές! Αρκεί το «Ταμείο» για τους σκοπούς της παραγράφου 1 (σ.σ.: για την πληρωμή των δανειστών, δηλαδή) να αποφασίσει να περιέλθουν στην κατοχή του περιουσιακά στοιχεία των προς εκποίηση επιχειρήσεων. Που σημαίνει ότι ο λαός θα πληρώνει για ρεύμα ή νερό, και τα έσοδα της ΔΕΗ, της ΕΥΔΑΠ, του υπερκερδοφόρου ΟΠΑΠ κ.λπ., πριν ακόμα ξεπουληθούν οι επιχειρήσεις, θα πηγαίνουν στους δανειστές!
    * Στο άρθρο 2 παράγραφος 7 αναφέρεται: «Το πράγμα ή το δικαίωμα που μεταβιβάστηκε ή παραχωρήθηκε στο Ταμείο, σύμφωνα με την παράγραφο 5 του παρόντος άρθρου δεν μπορεί να αναμεταβιβαστεί στον προηγούμενο κύριο ή δικαιούχο, καθ' οιονδήποτε τρόπο».
    Δηλαδή, δεν φτάνει που ξεπουλάνε, αλλά ΘΩΡΑΚΙΖΟΥΝ ΝΟΜΙΚΑ και τους αγοραστές, λέγοντας ότι όσα θα βουτήξουν οι κεφαλαιοκράτες δεν πρόκειται να τα επιστρέψουν ποτέ και «καθ' οιονδήποτε τρόπο» στο Δημόσιο!
    * Στο άρθρο 3 παράγραφος 11 αναφέρεται: «Στις συνεδριάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου παρίστανται ως παρατηρητές, χωρίς δικαίωμα ψήφου, δύο (2) εκπρόσωποι που προτείνονται από τα κράτη μέλη της Ευρωζώνης και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή».
    Προφανώς θα πρόκειται για «τοποτηρητές» εξίσου... φιλέλληνες, με τον κ. Γιούνκερ.
    * Στο άρθρο 3 παράγραφος 16 αναφέρεται: «Τα μέλη του Δ.Σ. του Ταμείου υποχρεούνται να τηρούν απόλυτον ΕΧΕΜΥΘΕΙΑΝ όσον αφορά στα δεδομένα των υπηρεσιών, εργασιών, στατιστικών στοιχείων ή άλλων δεδομένων που αφορούν στη δραστηριότητα του Ταμείου και να απέχουν από κάθε σκόπιμη ή ακούσια αποκάλυψή τους σε οποιονδήποτε τρίτο (...). Οι υποχρεώσεις των μελών του Δ.Σ. του Ταμείου που προβλέπονται στην παρούσα παράγραφο (ρήτρα εμπιστευτικότητας) παραμένουν σε ισχύ για τρία (3) έτη μετά την αποχώρησή τους από το Ταμείο».
    Δηλαδή οι ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΙΕΣ θα κάνουν ό,τι κάνουν έχοντας την νομική κατοχύρωση ότι δεν θα δίνουν λογαριασμό σε κανέναν! Αλλά αφού αυτό που θα κάνουν είναι «σωτήριο» για την Ελλάδα προς τι η υποχρέωση «εμπιστευτικότητας»; Πόσο θεάρεστο είναι αυτό που θα κάνουν, ώστε να πρέπει να συντελείται πίσω από την πλάτη του ελληνικού λαού; Τελικά, πόσο ειδεχθές θα είναι το έγκλημα, ώστε να παίρνουν «όρκο σιωπής» (!) ακόμα και για τρία χρόνια από την ολοκλήρωση του εγκλήματος;
    * Στο άρθρο 5 παράγραφος 3 αναφέρεται: «Το Ταμείο μπορεί να εκδίδει ομολογιακά δάνεια, για τα οποία επιτρέπεται να παρέχεται η εγγύηση του Δημοσίου με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών. Οι ομολογίες εκδόσεως του Ταμείου εξομοιώνονται με ομόλογα του Δημοσίου, μπορούν να εκδίδονται σε άυλη μορφή και διέπονται από τις διατάξεις για τους άυλους τίτλους του Δημοσίου».
    Δηλαδή, δε φτάνει που θα ξεπουλάνε, αλλά μέσω του ίδιου Ταμείου θα εκδίδουν ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ και ΝΕΑ ομόλογα, δηλαδή θα συνάπτουν και ΝΕΑ δάνεια, που θα καλούνται να τα πληρώνουν τα γνωστά υποζύγια.
    * Στο άρθρο 10 παράγραφος 1 αναφέρεται: «Ως δημόσια ακίνητα, για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος Κεφαλαίου, νοούνται τα ακίνητα που ανήκουν στην ιδιωτική περιουσία του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ ή σε εταιρεία της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα στο Δημόσιο ή σε ΝΠΔΔ ή σε ΟΤΑ».
    Δηλαδή, οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει εντελώς! Μιλάμε για ντελίριο ξεπουλήματος. Εντάσσουν στην προς εκποίηση περιουσία ακόμα και την περιουσία των ΟΤΑ, δηλαδή από τους παιδικούς σταθμούς μέχρι τα δημαρχεία!
    * Στο άρθρο 11 παράγραφος 3 αναφέρεται: «H αξιοποίηση δημοσίων ακινήτων στα οποία περιλαμβάνονται χώροι που προστατεύονται από την κείμενη περιβαλλοντική και αρχαιολογική νομοθεσία λόγω του ειδικού χαρακτήρα τους, όπως είναι ιδίως ζώνες προστασίας αρχαιολογικών χώρων, ιστορικοί τόποι, φυσικά πάρκα και περιοχές οικοανάπτυξης, πραγματοποιείται σύμφωνα με τους ειδικότερους όρους και περιορισμούς που θέτουν οι σχετικές διατάξεις».

    Με άλλα λόγια: Η Ακρόπολη μπορεί να μην «πωλείται», αλλά η Ακρόπολη... «αξιοποιείται» (!), που σημαίνει ότι τα έσοδα από την Ακρόπολη δεσμεύονται εφ' όρου ζωής υπέρ δανειστών και τοκογλύφων!
    (από Κωνσταντίνος)

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ αλλενάκι 08/07/2011 00:35:50

      Το θυμάστε;;
      Μερσεντές και μητσοτάκη ή φλωράκη και παπάκι;;;
      Mάλλον θα γίνει................
      Σπίτι και αντωνάκη ή τσαντίρι και γιωργάκη;;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 08/07/2011 10:07:11

      αλλενακι καλημερα,
      δε μας λεει κατι καινουριο... τα γνωριζουμε πολυ καλα.
      το ΚΚΕ ομως δεν πηρε αυτο το κειμενο και οποια αλλαη αναλυση να τους την τριψει στη μουρη στη συζητηση στη Βουλη !! ΓΙΑΤΙ αραγε???
      παπαπα το κοκκινο παπι !

      ΠΠ

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 00:20:28

    ΠΠ
    Ξέρουν που τη βάζουν αλλά παίρνουν μετά τις προφυλάξεις (εννοώ την υπογραφή και την αστυνομική προστασία)

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/07/2011 01:18:00

    ΠΠ

    Η απάντηση στο τελευταίο ερώτημά σου "Μήπως δεν θέλουν να μπούμε στο παιχνίδι τους; ( αυτό της διαχείρισης εσόδων και debt) ΔΙΟΤΙ έτσι θα ανεξαρτητοποιηθούμε ΕΝΤΕΛΩΣ;" είναι η ουσία.

    Οι γερμανογάλλοι μελέτησαν προσεκτικά τη ΝΔ του Σαμαρά και τα προγράμματα Ζάππειο 1 και 2. Όταν κατάλαβαν ότι υπάρχουν φωνές στην Ελλάδα που είναι εν δυνάμει ηγέτες πανελλήνιας εμβέλειας και όχι μόνο, όπως ο Σαμαράς, και οι οποίοι έχουν σκοπό να αξιοποιήσουν πραγματικά την δημόσια περιουσία επί του ελληνικού εδάφους και υπεδάφους (και τους υποθαλάσσιους πόρους, μην ξεχνιόμαστε) πανικοβλήθηκαν!

    Προφανώς σκέφτηκαν ότι μπορεί να χάσουν τα κορόϊδα τους Έλληνες από τα οποία συντηρούνται κατά ένα ποσοστό οι τράπεζές τους και οι εξαγωγικές επιχειρήσεις τους. Και το χειρότερο για αυτούς είναι ότι μπορεί να δημιουργήσουμε και μιμητές.

    Πώς σκέφτεται λοιπόν ο πονηρός γερμανός και δευτερευόντως ο γάλλος συμφεροντολόγος; Ας βάλω ως όρο του μνημονίου και του δανεισμού προς την Ελλάδα το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας της και καθάρισα. Γιατί φτιάχτηκε ο εφαρμοστικός και γιατί σκιστήκανε να μας βάλουν να τον ψηφίσουμε ως ελληνική βουλή; Μα μόνο για έναν, για έναν και μοναδικό λόγο. Για να σιγουρέψουν ότι οποιοδήποτε έσοδο από την αξιοποίηση της περιουσίας μας δεν θα πηγαίνει υπέρ της ίδιας της χώρας, της ανάπτυξής της και εν τέλει μιας εξελισσόμενης ανεξαρτητοποίησής της αλλά αποκλειστικά για την αποπληρωμή του χρέους.

    Που ως γνωστό όταν χρωστάς πρώτα πληρώνονται οι τόκοι, ποιοί τόκοι των δανείων, ποιών δανείων, αυτού που μας έβαλαν να πάρουμε με το μνημόνιο και το δεύτερο που ετοιμάζουν σε λίγο. Δηλαδή όλα αυτά που ζούμε είναι ένα "δέσιμο" της πατρίδας χειροπόδαρα μόνο και μόνο γιατί έχουμε πουλημένους κυβερνώντες που εθελημένα ή αθέλητα, δεν έχει σημασία, δεν αντιστάθηκαν σε αυτό.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/07/2011 02:56:20

      Ἐτσι...!!!
      ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ !!!

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/07/2011 09:30:18

      Μια μικρή ερώτηση αν μου επιτρέπετε. Ο ηγετης πανελλήνιας εμβέλειας και όχι μόνο, τελικά έχει ψηφισει τά αρθρα του εφαρμοστικού για την δημιουργία του ταμείου?. Ειλικρινα η ερωτηση μου δεν είναι προβοκατόρικη απλά έχω μπερδευτεί λιγουλάκι.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Dimitris 08/07/2011 10:11:30

        ΝΑΙ

        ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/07/2011 10:10:32

      Καλημερα Μανωλη,
      στις ερωτησεις μου/μας θα απαντησει ΕΝΑΣ ?
      Θα ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ?

      Εκτος εαν ολοι εχουν Εσωτερικη Πληροφορηση και ψευδονται ! Ποια ?? οτι θα μας χρεοκοπησουν ετσι κ αλλιως !! seleclively, αμεσα ή εμεσα.

      ΠΠ

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 15:39:43

        Κοιτάξτε. Ο Σαμαράς και η ΝΔ ψήφισαν ναι μεν το άρθρο 1 και 3 αλλά δεν ψήφισαν το 4. Διαβάστε το άρθρο 4.

        Άρθρο 4
        Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων

        1. Στο Ταμείο συνιστάται επταμελές Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων (Σ.Ε.). Το Σ.Ε. ορίζεται με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου, για θητεία τριών (3) ετών, που μπορεί να ανανεώνεται για ίσο χρονικό διάστημα. Τα μέλη του Σ.Ε. είναι πρόσωπα εγνωσμένου διεθνούς κύρους που διακρίνονται για την επιστημονική τους κατάρτιση και την επαγγελματική τους εμπειρία στον τεχνικό, οικονομικό ή νομικό τομέα. Τρία (3) από τα επτά (7) μέλη του Σ.Ε. υποδεικνύονται στο Διοικητικό Συμβούλιο του Ταμείου για τοποθέτηση, από τους εκπροσώπους που προβλέπονται στην παράγραφο 11 του άρθρου 3.

        2. Το Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων γνωμοδοτεί υποχρεωτικά:
        α) Στις περιπτώσεις που προβλέπονται στην παράγραφο 10 του άρθρου 2 και στην παράγραφο 5 του άρθρου 5,
        β) Στις συμβάσεις που αφορούν την αξιοποίηση περιουσιακού στοιχείου του Ταμείου ή εταιρείας της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα στο Ταμείο, καθώς και στις συμβάσεις που είναι απαραίτητες για την αξιοποίηση περιουσιακού στοιχείου, εφόσον για τις τελευταίες απαιτείται απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου και

        γ) Για κάθε άλλο θέμα που παραπέμπεται στο Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων για γνωμοδότηση, με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου.
        3. Το Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων γνωμοδοτεί μέσα σε εύλογη προθεσμία που τάσσεται από το Διοικητικό Συμβούλιο, η οποία σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να υπερβαίνει τους δύο (2) μήνες.
        Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου, για την έκδοση της οποίας προβλέπεται η προηγούμενη υποχρεωτική γνωμοδότηση του Συμβουλίου Εμπειρογνωμόνων είναι απολύτως άκυρη, αν εκδοθεί χωρίς τη γνωμοδότηση αυτή.

        4. Το Συμβούλιο Εμπειρογνωμόνων μπορεί να εισηγείται προς το Διοικητικό Συμβούλιο του Ταμείου τη λήψη μέτρων που κρίνει κατάλληλα για την επίτευξη των σκοπών του Ταμείου. Το Διοικητικό Συμβούλιο παρέχει στο Σ.Ε. κάθε στοιχείο ή πληροφορία που είναι αναγκαία για την εκπλήρωση της αποστολής του.


        Εδώ είναι το κλειδί του ξεπουλήματος.
        Τι λέει το άρθρο 4 που ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ψήφισε η ΝΔ του Σαμαρά πλην της πρώην Έλσας και οιονεί του ΜητσοταΚούλη:

        3 από τα 7 μέλη του Συμβουλίου Εμπειρογνωμόνων, το οποίο αποκλειστικά εισηγείται την αξιοποίηση κάθε περιουσιακού στοιχείου, τοποθετούνται κατόπιν υποδείξεως των Παρατηρητών, είναι δηλαδή υπάλληλοι της Τρόικα. ΘΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Η ΤΡΟΪΚΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΤΡΟΪΚΑ. Π.χ τα λιμάνια μας μπορεί να εισηγηθεί να πουληθούν στους Τούρκους, το αεροδρόμιο «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» στους ΣΚΟΠΙΑΝΟΥΣ (αφού τους δώσει λεφτά υπογείως π.χ. ο Τζ. Σόρος). Αυτά τους δίνουμε το δικαίωμα να τα κάνουν ή να μας ΑΠΕΙΛΟΥΝ ότι θα τα κάνουν, αν δεν συμμορφωνόμαστε στο εξής και για όσα χρόνια αυτοί θέλουν, με τα άνομα ξένα συμφέροντα. Καμία απόφαση δεν επιτρέπεται χωρίς τη γνωμοδότηση του Συμβουλίου Εμπειρογνωμόνων όπου συμμετέχουν οι υπάλληλοι της Τρόικας! ΠΡΟΔΟΣΙΑ;

        Μέσα από το άρθρο 4 με τους επιτηρητές τους θα κατευθύνουν οι ίδιοι οι δανειστές τις ιδιωτικοποιήσεις στα χέρια που εκείνοι θέλουν (στα δικά τους ή στα συνεργαζόμενα με αυτούς οικονομικά συμφέροντα) επομένως τα μελλοντικά κέρδη των νέων ιδιοκτητών της δικής μας δημόσιας περιουσίας θα περιέλθουν σε γερμανικές και δευτερευόντως σε γαλλικές επιχειρήσεις. Και σαν να μην φτάνει αυτό, οποιοδήποτε έσοδο από αυτές πηγαίνει στο Ελληνικό κράτος αυτό θα υποχρεούται να το μεταβιβάζει για την αποπληρωμή του δημοσίου χρέους αποκλειστικά!! Δηλαδή καμία αναπτυξιακή επένδυση δεν θα γίνει με τα χρήματα αυτά.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/07/2011 18:00:31

          μανωλη καλησπερα,
          τα γνωριζω πολυ καλα οσα γραφεις.

          Εαν καθησουμε να συζυτησουμε αρθρο προς αρθρο και παραγραφο προς παραγραφο το τμημα -αποκρατικοποιησεις- θα γινει πολεμος !

          Η ερωτηση μου ειναι απλη. Αφου καταψηφισε οσα καταψηφισε, ΓΙΑΤΙ δεν εδωσε τη μαχη της ενημερωσης σε ολα τα ΜΜΕ πριν κατα τη διαρκεια της ψηφοφοριας?

          Ολα οσα γραφεις, αιτολιγικα, ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΜΑΘΕ εκτος ενς κλειστου κυκλου? Βγηκαν να ενημερωσουν το Λαο για εμπειριγνωμονες και φυτευτα μελη στο ΔΣ.

          Μιλησαν για τη συμβαση εχεμυθειας πχ. στην οποια δεν προβλεπεται ΠΟΙΝΗ εαν καταγκελθει ?

          ΓΙΑ την καραργηση του Τραπεζικου Απορρητου αλλα και της Αρχης Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων ΤΙ ΛΕΝΕ ????

          Ολοι κατι λενε κατοπιν εορτης !

          Εχω αρχισει να σκεφτομαι επικοινωνιακο εκβιασμο, τυπου, "μη μιλατε με λεπτομερειες διοτι θα καψουν την Ελλαδα ! και καμμενη δε θα την αγοραζει κανεις !"

          ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 19:41:23

            βρε Γιωργη μου, σου απαντησα το πρωι !!

            ΝΑΙ

            ΠΠ

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/07/2011 01:55:41

    Ο Χάντσον γράφει ότι "το ΠΑΣΟΚ ψήφισε την εθνική αυτοκτονία".
    Κι εμείς καθόμαστε. Θα τρελλαθούμε.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Προφήτης 08/07/2011 02:54:21

      Δέν θά τρελαθεῖτε καθόλου...
      Γιατί δεν κατεβαίνατε λοιπόν στήν Πλατεία, ἔ...;
      Τἰ περιμένετε ; Τήν ἐπιφοίτηση τοῦ Ἁγίου Πνεύματος ἤ Βασιλική Πρόσκληση...;;
      Ἠ μήπως φταίει πού δέν ἔγινε «φορέας» ἀκόμα...;;;

      Ἐ ρε, ξύλο πού χρειάζεται.....

  10. Χαμενος avatar
    Χαμενος 08/07/2011 06:47:21

    Νομίζω ότι η σκοπιμότητα με τις ιδιωτικοποιήσεις δεν είναι προφανής: λογικά θα περίμενε κανείς οι ΕΕ-ΔΝΤ να πουλήσουν όσο πιο ακριβά γίνεται την δημόσια περιουσία ώστε τα έσοδα να πάνε στα ταμεία τους. Οι επιλογές τους και η στρατηγική τους γενικότερα δείχνουν μάλλον το αντίθετο. Στο πρόσφατο παρελθόν της Ρωσίας επί Γιέλτσιν και ΔΝΤ κάποιες δημόσιες επιχειρήσεις πουλήθηκαν για λίγες χιλιάδες δολάρια έτσι δημιουργήθηκαν οι νέοι κροίσοι. Παράλληλα η ΕΕ έδινε τεράστια πακέτα βοήθειας “για να καταπολεμηθεί η φτωχιά στη Ρωσία” την ίδια στιγμή που Ελβετοί πολιτικοί έλεγαν ανοιχτά στους Ευρωπαίους ότι τα λεφτά που δίνετε καταλήγουν στις τράπεζες μας. Τα λεφτά έκαναν ένα κύκλο και κατέληγαν σε λίγες τσέπες. Κάτι ανάλογο νομίζω παίζει κι' εδώ. Έχουμε να κάνουμε με μια κλίκα που (εν μέσω μιας χαρούμενης παγκοσμιοποίησης και εκμεταλλευόμενη μια σειρά από συγκυρίες) προσπαθεί να πλουτίσει εις βάρος των οργανισμών για τους οποίους δουλεύει (τράπεζες, ΕΕ). Σ' αυτή τη περίπτωση οι ασυναρτησίες και οι ασυνέπειες που βλέπουμε είναι μεταξύ τους διαφωνίες παζάρια και εκβιασμοί. Κοινώς κλέβουν τη μπάνκα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Χαμενος 08/07/2011 10:15:59

      Καλημερα,
      το προφανες για εμας ειναι "για το καλο μας"
      το προφανες γ αυτους ειναι, "για την τσεπη μας"

      Οταν η Γερμανια δεν εχει εκταμιευσει ΕΝΑ Ευρω μεχρι σημερα !! ΟΥΤΕ 1, αλλα εγγυησεις κλπ... και συγχρονως πουλανε αγχος και "προβλημα Ελλαδας=προβλημα Ευρω" στο εσωτερικο, το περιμενεις?

      Πριν 4-5 μηνες δε θυμαμαι ειχα κανει μια αναλυση για το πως θα μας Δανεισουν! χαχαχα μα ειναι γνωστο σε οσους γνωριζουν. ΜΕ ΑΕΡΑ !!
      και εισπραττουν ΤΟΚΟΥΣ για παντα!! και τωρα θα αγορασουν και το κουφαρι στο παζαρι του ΤΑΜΕΙΟΥ Α.Ε.

      Θα υπογραψουν και τη Νεα Δανειακη ( με οσα αναφερω στο αρθρο! ) και θα καρφωσουν την κασα.

      ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 10:08:30

    Καλημερα, τα διαβασα και τα 2 ! μην χασω κατι στη μεταφραση.

    Λεει την αληθεια. Βρες και το βιντεο, Money as Debt II... στο αφιερωνω

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 10:24:35

    ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ το ΙΓΜΕ ?? κλεινουν !!! το ΙΓΜΕ ! διοτι δεν ειναι κερδοφορο?
    Θα κανουν ιδιωτες Γεωλογικες Μελετες??

    Μιλατε ρε ρε Εκκαθαριστες. Που παμε Χωρις ΙΓΜΕ ??
    Που θα καταληξουν ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΙΓΜΕ ??? ΠΟΥ ??

    Θα παει τουλαχιστον ΕΝΑΣ απ τη Συγγρου να παρει το ΑΡΧΕΙΟ ΙΓΜΕ να το ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ στη Βουλη ????

    Τι αλλο κλεινουν ?? Θα το Ψηφισουν ΑΥΓΟΥΣΤΟ !!! και θα κλεισουν Q3 2011 !
    Ta 1-5 ΚΛΕΙΝΟΥΝ !!!

    2.2 Fighting waste in public enterprises and other public entities
    Legislation to close, merge and downsize non-viable entities will be
    tabled by the government [July 2011] and adopted by Parliament. [mid-
    August 2011] Among other, the legislation will relate to large entities
    which will be closed with functions transferred accordingly, merged or
    substantially downsized:
    KED1, ETA2, ODDY,3 National Youth Institute,EOMEX4, IGME,5 (closure),
    OSK6, DEPANOM7, THEMIS8,ETHYAGE,9 DIMITRA10 (merger),
    ERT11 (downsizing).
    1 Real estate manager.
    2 Tourism-related real estate manager.
    3 Mobile public property.
    4 Organisation for SME support.
    5 Institute of Geological and Mining Studies.
    6 School-building organisation.
    7 Hospital-building organisation.
    8 Court- and prison-building organisation.
    9 Agriculture Research Institute.
    10 Agriculture Research
    11 Public broadcasting corporation.
    [Q3-2011]

    ΠΠ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2011 15:43:09

      Ρωτώ το συνδικαλιστικό όργανο των γεωτεχνικών (ΓΕΩΤΕΕ) τι θα κάνει με το μείζον αυτό θέμα των αρχείων του ΙΓΜΕ και τις τεχνογνωσίας (ιδίως της υδρογεωλογικής και μεταλλευτικής) που έχει εξελίξει όλα αυτά τα χρόνια που λειτουργεί. Θα το επιτρέψουν; Όποιος μπορεί ας στείλει το ερώτημα στο ΓΕΩΤΕΕ μπας και κάνουν κάτι

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/07/2011 18:10:22

        Τα αρχεια του ΙΓΜΕ ειναι η περιουσια του Ελληνικου Λαου !!!
        Ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ !!!

        Εγκαλω τον σημερινο προεδρο κ.Παναγιώτη Μητρόπουλο να ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΤΘΥΝΕΣ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ !!!..

        Να θυμισω με τι ασχολειται το ΙΓΜΕ !!

        Προς αυτή την κατεύθυνση και βάσει του Ιδρυτικού του Νόμου, το Ι.Γ.Μ.Ε. :
        1. Εκτελεί χρέη Εθνικής Γεωλογικής Υπηρεσίας, σκοπός της οποίας είναι η αποτύπωση - καταγραφή και τελικά η γνώση της βασικής γεωλογικής δομής της χώρας, με χαρτογραφήσεις, γεωχημεία, γεωφυσική, τηλεπισκόπηση, βάσεις γεωεπιστημονικών δεδομένων κ.α.

        2. Γνωμοδοτεί όσον αφορά τον έλεγχο και τη λειτουργία μεταλλείων, τη διαχείριση των γεωθερμικών πεδίων και ιαματικών φυσικών πόρων όπως και για την αδειοδότηση των εμφιαλωμένων νερών..

        3.Αναδεικνύει και αξιολογεί τους ορυκτούς φυσικούς πόρους (κοιτάσματα - πετρώματα) της χώρας.

        4. Συμβάλλει στον εντοπισμό και την ορθολογική διαχείριση των υδατικών πόρων της χώρας με την εκτέλεση μελετών και έργων υδρογεωλογίας.

        5. Ερευνά, εντοπίζει, μελετά, αξιολογεί και συμβάλλει στην αξιοποίηση των εγχώριων γεωθερμικών πεδίων και γενικότερα των ενεργειακών πρώτων υλών.

        6. Εκπονεί μελέτες για την επίλυση γεωτεχνικών προβλημάτων και την αντιμετώπιση φυσικών κινδύνων (κατολισθήσεων, σεισμών κ.α.), καθώς και για την κατάλληλη διαχείριση του περιβάλλοντος, έτσι ώστε να εξασφαλίζεται βιώσιμη ανάπτυξη.

        7. Δραστηριοποιείται στον τομέα της τεχνολογίας εμπλουτισμού μεταλλευμάτων και οικονομοτεχνικής αξιολόγησης πετρωμάτων και ορυκτών.

        Το νερο ας πουμε... ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μη γνωριζει το ΚΡΑΤΟΣ που υπαρχει, ποσο υπαρχει, για ποσο θα υπαρχει...???

        το ΙΓΜΕ δεν ειναι Αγιος Κοσμας ! ! !
        -----------------------------------------------

        στις 13 Απριλιου 2011 ο Μητροπουλος, ειχε συναντηση με τον Παπουλια !! ( δε γελαμε εδω ! ).... τον ενημερωσε για τα παρακατω !

        Ο κ. Μητρόπουλος σημείωσε ότι το ΙΓΜΕ εξερευνά συστηματικά το υπέδαφος, «προσπαθώντας να βρει ποσότητες και ποιότητες τέτοιες που να είναι εμπορεύσιμες».

        Τόνισε ότι η Ελλάδα έχει πλούσιο υπέδαφος, ότι χρειάζεται πάρα πολλή δουλειά και επισήμανε ότι το Ινστιτούτο θα ενισχυθεί από τα κονδύλια του ΕΣΠΑ.

        «Η κυβέρνηση γενικά θα μας δώσει ένα καλό ποσό για τις γεωλογικές έρευνες γενικότερα, στις οποίες περιλαμβάνεται και ορυκτός πλούτος»

        Αυτο το "καλο Πρασινο ποσο" ειναι καλο για Δημ Σχεσεις με τον Παπουλια. Τωρα που θα το ΚΛΕΙΣΟΥΝ ( 4 μηνες μετα τη συναντηση)