#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2010 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τυχόν αποχή στις εκλογές θα σημαίνει σκληρότερα μέτρα»



«Η κυβέρνηση έχει επιλέξει το δρόμο της οικονομικής ασφυξίας και είναι αδιανόητο σήμερα που στενάζει ο κόσμος, κάποια σχέδια της κυβέρνησης να μένουν στα συρτάρια των υπουργών», τόνισε ο πρόεδρος της ΝΔ από τον Ασπρόπυργο όπου πραγματοποιεί νέα περιοδεία.

Ο κ. Σαμαράς επανέλαβε ότι χρειάζονται ανάσες ανάπτυξης και αναγνώρισε ότι έχουν γίνει λάθη, όχι μόνο τον τελευταίο χρόνο, κάνοντας λόγο «για ιστορία λαθών πέρα και πάνω από κυβερνήσεις».

Παράλληλα, υποστήριξε πως αν υπάρξει αποχή στις εκλογές του Νοεμβρίου ή εάν οι πολίτες επιλέξουν υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ, τότε θα ακολουθήσουν πιο σκληρά μέτρα γιατί η κυβέρνηση «θα ερμηνεύσει είτε την αποχή είτε την επιλογή των υποψηφίων της ως χειροκρότημα γι' αυτό που έχει κάνει μέχρι σήμερα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 14/10/2010 14:38:40

    ερμηνεύσει, συγνώμη ! ((

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ http://neotera.wordpress.com 14/10/2010 16:09:06

      Μήπως κάτι ξεχάσατε απ' έξω ? Αυτή είναι η διόρθωση. Η παρατήρηση έλεγε ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΩΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ))

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/10/2010 14:43:28

    Δεν πειράζει άστους να μην πάνε να φάνε βαθιά το σοσιαλιστικό αγγούρι του Γιωργάκη.

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/10/2010 14:58:11

    Αποχή από τις προσεχείς αυτοδιοικητικές εκλογές,σημαίνει ψήφο εμπιστοσύνης στο ΠΑΣΟΚ και στο ΔΝΤ με τα λογής λογής μνημόνια. Μαύρο στους κυβερνητικούς υποψήφιους και στους διάφορους εξαπτέρυγους. Και κυρίως να μην φάμε πρόλογο από τους ΔΗΘΕΝ αντάρτες,που για το μνημόνιο ψήφισαν ΠΑΡΩΝ,ενώ ύστερα υπερψήψισαν όλα τα κυβερνητικά νομοσχέδια. Ας αποδείξουμε στον Γιωργάκη και την παρέα του ότι μας υποτίμησαν. Βλέπουμε πια ΚΑΙ το τυρί ΚΑΙ την φάκα.

  4. Χρ.Δ avatar
    Χρ.Δ 14/10/2010 16:47:27

    Προτεινω στις ερχομενες Εκλογες για την Αυτοδιοικηση να παμε ολοι να ψηφισουμε αλλα…. να ριξουμε ΛΕΥΚΟ.
    Θεωρω οτι ετσι περναμε με ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ τροπο την οργη μας ενω η ΑΠΟΧΗ ειναι Παθητικη σταση και μπορει να ερμηνευθει,οπως συμφερει στον καθενα..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Χρ.Δ 14/10/2010 16:51:33

      Δεν μπορώ να την καταλάβω αυτή τη νοοτροπία.

      Το Μνημόνιο δεν το έφεραν όλα τα κόμματα μαζί. Το έφερε το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ. Κανένας άλλος δεν τόλμησε να κάνει τέτοιο εκ προμελέτης έγκλημα.

      Δεν λέω ότι και η διαχείριση των προηγούμενων ήταν πολυ σόι, αλλά ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΕΝ ΕΦΕΡΑΝ.

      Συνεπώς, το να τους εξισώνουμε όλους, δεν είναι απλώς εγκληματικό, είναι κάτι χειρότερο: ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!

      Δικαιολογώ να μην ψηφήσει ΝΔ, μέχρι να φύγει το Μνημόνιο, μόνον κάποιον συνειδητό αριστερό, που δεν μπορεί να ρίξει ΝΔ λόγω ιδεολογίας.

      Όλοι οι άλλοι είναι αδικιολόγητοι. Χωρίς ψήφο στη ΝΔ μένει το Μνημόνιο για πάντα! Τόσο απλά! Δεν θέλει κάτι παραπάνω από στοιχειώδη αιτιοκρατικό συλλογισμό...

      Τα περί λευκού και περί αποχής, μου είναι αδύνατον να τα καταλάβω...

  5. nina avatar
    nina 14/10/2010 16:55:31

    και γιατί η αποχή θα σημαινει επιδοκιμασία δηλαδή και να μη σημαίνει είστε όλοι ίδιοι και σας έχω γραμμένους?.δεν πιστεύω σε κανένα σας και σας απαξιώνω πολιτικά.? είστε όλοι στρατός κατοχής και σας συμπεριφέρομαι με τον τρόπο που σας αρμόζει? έ???? γιατί να μή σημαίνει αυτά??????

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nina 14/10/2010 16:56:46

      Κάτι τέτοιο θα σημαίνει, αλλά το θέμα είναι, αν είναι σωστή μια τέτοια άποψη. Κατά τη γνώμη μου είναι μια άποψη ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ nina 14/10/2010 22:30:53

      Νίνα

      αυτό σημαίνει και πολλά περισσότερα στην αυτή κατεύθυνση.
      Και επειδή η αποχή είναι ΚΑΤΑΔΙΚΗ του πολιτικού συστήματος που μας έφερε σε αυτό το ΧΑΛΙ, είναι το τελευταίο που θέλουν.

      Δεν θέλουν να τους καταδικάσουμε. Ωστε να συνεχίσουν το κοινωφελές έργο τους.

      Θραξ Αναρμόδιος

  6. enianos avatar
    enianos 14/10/2010 17:22:19

    30% δεν ψηφίζει , είναι το έντιμο και υγιές σκεπτόμενο ποσοστό των Ελλήνων πολιτών .

  7. nina avatar
    nina 14/10/2010 17:48:16

    γιατί επώνυμε είναι λάθος και μάλιστα εντελώς? απο τη στιγμή που ξέρουμε όλοι με ποιά κριτήρια όλα τα κόμματα ανεξαιρέτως κατεβάζουν υποψηφίους γιατί πρέπει να τους δίνουμε άλλοθι?ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση όλοι ξέραν τα οικονομικά και κανένας δεν έκανε κάτι ,ενώ αντιθέτως κρατούσαν τον κόσμο κοιμισμένο για όσο καιρό μπορούσαν . άν λοιπόν ξέρανε και κάνανε την πάπια είναι όλα τα κόμματα συνένοχα.όπερ σημαίνει με εξαπατήσανε ,άρα εγώ ως άμεσα θιγόμενος και εξαπατημένος θα είμαι μακάκας στη νιοστή άν πάω να ψηφίσω ,άσχετα τί θα ψηφίσω θα είναι σαν να επικροτώ το συγκεκριμμένο σύστημα που τους βγάζει όλους λάδι.άς κερδίσουν λοιπόν τις εκλογές με το σύστημά τους χωρίς όμως την συμμετοχή μου και κυρίως χωρίς τη συνέργιά μου. διότι άν η αποχή φθάσει σε μεγάλο νούμερο η οποιδήποτε κυβέρνιση και αντιπολίτευση θα στηρίζεται σε μικρό ποσοστό λαού .αυτό σημαίνει ότι το υπόλοιπο είναι διαθέσιμο σε όποιον κάνει την υπέρβαση και από την άλλη θα είναι και ανεξέλεγτο. και αυτό είναι το μόνο που φοβούνται τα συστήματα. το ανεξέλεγκτο

  8. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 14/10/2010 17:51:42

    ΛΕΥΚΟ = ΑΚΥΡΟ = ΑΠΟΧΗ = ΠΑΣΟΚ

  9. petros avatar
    petros 14/10/2010 18:30:12

    Δημοσιεύστε το παντού σε εμφανή θέση

    Ψήφος σε ΠΑΣΟΚ,λευκό,άκυρο,αποχή=ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ σύμφωνα με δηλώσεις των ίδιων :

    Κόσμος του Επενδυτή Σαββάτου 9/10, σελίδα 7:
    "Το ποσοστό της (μεσοσταθμικής ) αύξησης των αντικειμενικών αξιών θα οριστεί ΜΕΤΑ τις περιφερειακές εκλογές.Και θα είναι, όπως λένε ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ, ευθέως ανάλογο του ποσοστού που θα λάβει το ΠΑΣΟΚ στις περιφερειακές εκλογές.Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό του κυβερνώντος κόμματος- με αφετηρία το 35% έναντι του 44% του ποσοστού των βουλευτικών εκλογών-,τόσο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ( με αφετηρία το 15% )Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ"

    Αλλά λόγω "αναθεώρησης του ελλείματος" τα μέτρα θα είναι ακόμα χειρότερα και σε περισσότερους τομείς.Κατά συνέπεια, η καταψήφιση των υποψηφίων του μνημονίου ( ΠΑΣΟΚ,Ντόρα,Τατούλη, Μπουτάρη κλπ ) στην Ελλάδα,είναι πράξη ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ για την επερχόμενη λαίλαπα ΣΚΛΗΡΩΝ ΜΕΤΡΩΝ που θα βυθίσουν τη χώρα σε ακόμα μεγαλύτερη ΥΦΕΣΗ.Ψηφίζουμε για τα παιδιά μας που δεν θα έχουν μέλλον και εργασία για τα επόμενα 7-10 χρόνια.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ petros 14/10/2010 22:35:27

      Μην τρομοκρατείτε τους έλληνες με τέτοιες μεθόδους.
      Βρείτε πιο "σωστά" επιχειρήματα.

      Αν θέλει η ΝΔ να μην πάρει η κυβέρνηση του ΠαΣοΚ πιο σκληρά μέτρα, όπως λες, να αρχίσει η ΝΔ, να καταγγέλει και
      -την Ευρωπαϊκή Ενωση
      -την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα
      -το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο
      για ότι κάνουν στον ελληνικό λαό. Δεν τα κάνει ΜΟΝΗ της η κυβέρνηση του ΠαΣοΚ.

      Το ότι η ΝΔ δεν τα καταγγέλει όλα αυτά καθιστά ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΗ την στάση της απέναντι στην αποχή, δηλαδή την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ αυτής της τρομερής πολιτικής που εφαρμόζεται εναντίον όλων μας.

      Εν πάσει περιπτώσει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΗ πολιτική να λές "κυβέρνηση του Μνημονίου" και να αφήνεις τους πραγματικούς νεκροθάφτες απέξω.

      Επαναλαμβάνω, μην ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙΤΕ τους έλληνες για το τι θα κάνουν με την ψήφο τους. Είναι ΑΝΤΙ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • s54elas avatar
        s54elas @ Θραξ Αναρμόδιος 14/10/2010 22:56:21

        στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα .. παρωπιδες και ωτασπιδες .. ο σκοπος του αγωνα δεν επιτρεπει παρεκλιση .. πρεπει πασει θυσια να βγει ο Σαμαρας .. τερμα και τελοιωσε .. μεσα τους .. αισθανονται ολα να χανονται .. τους επιασε αγχος .. οσο περισσοτερο αγχος μαζευεται . τοσο περισσοτερο πολιτικη του πεζοδρομιου βγαζουν .. απο ενα σημειο και μετα θολωνει το μυαλο .. μην τους παρεξηγεις .. αλλα να ξερεις .. χανεις τα λογια σου .. σε τοιχο μιλας ...

      • s54elas avatar
        s54elas @ Θραξ Αναρμόδιος 14/10/2010 22:56:23

        στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα .. παρωπιδες και ωτασπιδες .. ο σκοπος του αγωνα δεν επιτρεπει παρεκλιση .. πρεπει πασει θυσια να βγει ο Σαμαρας .. τερμα και τελοιωσε .. μεσα τους .. αισθανονται ολα να χανονται .. τους επιασε αγχος .. οσο περισσοτερο αγχος μαζευεται . τοσο περισσοτερο πολιτικη του πεζοδρομιου βγαζουν .. απο ενα σημειο και μετα θολωνει το μυαλο .. μην τους παρεξηγεις .. αλλα να ξερεις .. χανεις τα λογια σου .. σε τοιχο μιλας ...

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Θραξ Αναρμόδιος 14/10/2010 23:07:48

        Ασε τους έτσι κι αλλιώς κανείς δεν συνειδητοποιεί το χειρότερο... ότι κανείς δεν νοιάζεται για εκλογές και πολιτική, ο κόσμος έχει πάψει και να ακούει ειδήσεις, παρά τα όσα σούρνουμε τελικά τα αντανακλαστικά παραμένουν ενστικτωδώς σωστά.... κανείς δεν κάθεται εθελοντικά να τον δουλεύουν κατάμουτρα... όλοι.... μόνο που στο τέλος η αντίδραση θα τα πάρει όλα μπάλα και δεν θα βγεί καλή

  10. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 14/10/2010 19:07:48

    Τον νομο για τον Ο.Σ.Ε τον ψηφισαν και οι δυο αγκαλιασμενοι.

  11. nina avatar
    nina 14/10/2010 19:49:02

    @πετρος
    τα παιδιά μας δεν έχουν κανένα μέλλον φίλε μου όσο είναι επάνω όλοι αυτοί που μας φέρανε εδω. ακόμη και τώρα κάνουν εξυπηρετήσεις μεταξύ τους για τα δικά τους παιδιά όλοι οι εθνοπατέρες και εθνομητέρες.΄τα δικά μας παιδιά όπως και μείς πληρώνουν τη νύφη. όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

    • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
      ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ nina 14/10/2010 21:42:35

      ΘΥΜΙΣΟΥ:
      ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ.
      ΕΝΟΠΛΑ ΣΩΜΑΤΑ ΜΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΜΑΝΔΥΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ.
      ΔΗΛΑΔΗ, ΦΘΗΝΟ ΚΡΕΑΣ.
      ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΜΠΟΛΚΕΝΣΤΑΪΝ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ Κ.Κ.Ε.
      ΤΟΝΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ Κ.Κ.Ε ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΟ ΡΥΘΜΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ "ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ".
      ΣΑΛΑΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ Κ.Κ.Ε ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ.

      • anonymos avatar
        anonymos @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 15/10/2010 00:05:06

        Απάνω στα ψηλά βουνα...

  12. tony avatar
    tony 14/10/2010 23:12:38

    Θα ήταν κρίμα σήμερα να ανακοπταμε την πορεία της κυβέρνησης.
    Μονο αφήνοντας τον Γιώργο να ολοκληρώσει το έργο του είμαστε σίγουροι ότι θα απαλλαχτούμε μια για πάντα από το ΠΑΣΟΚ.
    Ψηφίστε τους να αγριεψουν κι άλλο να δούμε τι θα γίνει.
    Μην τους φοβάστε που θα πάνε με τα ψέμματα και τα δανεικά?

  13. anonymos avatar
    anonymos 15/10/2010 00:04:22

    Οχι απόχη
    Μαύρο σρτους υποψηφίθους του μνημονίου
    Σκέφτεται κανένας δημόσιος υπάλληλος να ψηφίσει υποψηφίους που στηρίζει το Πασοκ. Αυτό αυτομάτως σημαίνει νεα μείωση μισθού του