25/06/2008 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τυχαίες οι πυρκαγιές;

Σε εξέλιξη βρίσκεται η μεγάλη πυρκαγιά στον Υμηττό, που ξέσπασε στις 12:50 μ.μ. στους πρόποδες του βουνού, στην περιοχή των Γλυκών Νερών. Η φωτιά, λόγω των ισχυρών ανέμων, έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και έχει πλέον διασπαστεί σε δύο μέτωπα, ένα προς την κορυφογραμμή του βουνού και τις περιοχές Παπάγου και Χολαργού και ένα άλλο προς την Παιανία. Προς το παρόν δεν απειλούνται κατοικημένες περιοχές. Σε εξέλιξη βρίσκονται και άλλες δυο φωτιές που ξέσπασαν ταυτόχρονα, γύρω στις 2, σε δασική περιοχή στον συνοικισμό Ποντίων στον Άγιο Στέφανο και στην Σουβάλα της Αίγινας. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις αποπροσανατολίστηκαν και διασπάστηκαν από αλλεπάλληλες τηλεφωνικές κλήσεις για πυρκαγιές στο Αττικό Άλσος και στο Σούνιο και δεκάδες απεγκλωβισμούς.
Ταυτόχρονα έχουν καταρρεύσει πυλώνες της ΔΕΗ και υπάρχουν εκτεταμένες διακοπές ρεύματος σε Ελληνικό, Γλυφάδα, Νέα Σμύρνη και το κέντρο της Αθήνας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2008 16:39:43

    Έχω σιχαθεί την υποκρισία.
    Κλαίμε για το αναπόφευκτο που οι ίδιοι προκαλούμε.

    Η οικιστική πίεση είναι ασφυκτική στο Λεκανοπέδιο.

    Στην μαραζωμένη Περιφέρεια δεν παράγονται θέσεις εργασίας - όλοι κατευθύνονται εδώ.
    Εδώ κατευθύνεται και η πλειοψηφία των αλλοδαπών. Συνολικά, 6(;) εκατ. άνθρωποι.
    Ένα οικιστικό «τέρας».
    Για να μην χαλάσουμε το χατήρι του 4ου Ραϊχ, φτιάξαμε εδώ ένα γιγάντιο αεροδρόμιο καταστρέφοντας την προαιώνια Μεσό-γαια που έτρεφε με τα αγροτικά προϊόντα της το Άστυ, αντί να φτιάξουμε πολλά μικρά αναπτύσσοντας και άλλες περιοχές.

    Το 60% του ΑΕΠ παράγεται εδώ.
    Η Οικονομία είναι μόνο οικοδομή, παροχή υπηρεσιών και κατανάλωση.

    Και κυρίως κερδοσκοπία πάνω στην αξία της γης.
    Τώρα, με "επιστημονικό" real estate. Α λα Δικα.

    Οι μεγάλες αλυσίδες εμπορίας θέλουν μόνο μεγάλα αστικά κέντρα για να μην έχουν έξοδα δικτύου και διαθέσεως.
    Στα @@ τους η υπόλοιπη Ελλάδα.
    Εδώ να φτιάξουν μποξ-καταστήματα, να τα γεμίσουν κινέζικη παραγωγή (που σε λίγο θα γίνεται στο Πέραμα), να προσλάβουν χαμηλόμισθους ανειδίκευτους, να κάνουν πλύση εγκεφάλου με διαφήμιση, να τρέξουμε να ψωνίσουμε με δανεικά λεφτά.

    Η πορεία συνεχίζει χρόνια αδιάκοπα. Νέες κοινωνικές σχέσεις αναπτύσσονται. Νέοι "έχοντες" παρουσιάζονται να τοποθετηθούν στο χρηματιστήριο της κοινωνικής ανέλιξης.

    Τι ήταν οι αστικές περιοχές που γειτονεύουν με τα εναπομένοντα δάση ;
    Δάση.

    Τι ήταν Παπάγος, Χολαργός, Αγ. Παρασκευή, Πεντέλη, Μελίσσια, Πάτημα, Εκάλη, Διόνυσος, Θρακομακεδόνες, κ.λπ. ; Πυκνά δάση.

    Το σπίτι αυτών που φωνάζουν σήμερα ήταν δάσος πριν 20-30-40-50 χρόνια.
    Αλλά θεωρούν εαυτόν νόμιμο καθεστώς.

    Το 1865 η Πεντέλη κάηκε ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ από μεγάλη πυρκαγιά.
    Αφού δεν υπήρχε αστική ανάπτυξη, μέχρι το 1950 το δάσος αποκαταστάθηκε.
    Και τώρα, μετά την καταστροφή του 98, όπου δεν έχει πειραχθεί, το δάσος «ξεπετάγεται»,.

    Όσο κάθε ένας ΜΑΣ θα επιδιώκει να "ξεχωρίσει", ή όπως το νοεί «να προοδεύσει», έχοντας σπίτι "πιο ψηλά" και "πιο πράσινα"
    εμπρηστές θα καίνε
    οικοπεδοφάγοι θα πουλάνε
    μηχανικοί θα σχεδιάζουν
    εργολάβοι θα κτίζουν
    πολιτικοί θα νομιμοποιούν όλους.

    ΥΓ. Καιρικές συνθήκες, ξηρασία, ατυχή περιστατικά, ανθρώπινη αμέλεια και κρατική μηχανή απλά επιτείνουν τα γεγονότα.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2008 16:45:39

    και δεν φτιάξαμε απλά μεγάλο αεροδρόμιο, το φτιαξαμε για να εξυπηρετεί την στρατηγική του Ράϊχ: όχι hub για την ΟΑ ή κάποια άλλη ΟΑ, αλλά τροφοδοτικό για το hub του Μονάχου και της Φρανκφούρτης. Για δείτε πτήσεις...

  3. antOnio b avatar
    antOnio b 25/06/2008 16:59:16

    Η μεγάλη πλάκα είναι ότι όλη αυτοί που καταπάτησαν ,έκαψαν και τελικά έχτισαν τις βίλες τους τώρα έχουν κάνει συλλόγους « ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ » , έχουν κάνει σώματα εθελοντών πυροσβεστών και κάνουν και νυχτερινές περιπολίες , φυσικά όχι ότι ενδιαφέρονται για το υπόλοιπο δάσος αλλά για να προστατέψουν τις βίλες τους από την φωτιά.
    Αντί δε το κράτος να κάνει καταγραφή των δασικών και ευαίσθητων περιοχών κάνει κτηματολόγιο στην Ομόνοια και στο Σύνταγμα. ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!

  4. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 25/06/2008 17:08:53

    Τι θα γίνει πια με τους αληταράδες του Κωστάκη; Πάλι θα καεί όλη η Ελλάδα θα πηγαίνουν μετά σαν τις κατίνες να μυξοκλαίνε πάνω απ' τα καμένα;

  5. xa xa xa xaaaaa avatar
    xa xa xa xaaaaa 25/06/2008 17:32:44

    >Ταυτόχρονα έχουν καταρρεύσει πυλώνες της ΔΕΗ και υπάρχουν εκτεταμένες διακοπές ρεύματος σε Ελληνικό, Γλυφάδα, Νέα Σμύρνη και το κέντρο της Αθήνας

    megale, gia dasikh pyrkagia milame, oxi gia tropikh kataigida.

    mallon ta mperdepses sto tentwma!

  6. maquis avatar
    maquis 25/06/2008 19:16:10

    Το τούνελ του Υμηττού που ακριβώς θα βγαίνει και τι διασυνδέσεις θα έχει με το υπάρχον οδκό δίκτυο? Ωραιά φιλέτα μου μυρίζονται και άρχισαν ήδη να ψήνονταισε σιγανή φωτιά. Και μετά γκρινιάζουμε ότι δεν υπάρχει προγραμματισμός χωροταξικός. Μήπως το ΥΠΕΧΩΔΕ να προσλάβει μερικούς καταπατητές για συμβούλους χωροταξίας ?

  7. Theodore avatar
    Theodore 25/06/2008 19:54:15

    Οι πολιτικοι, αντιπροσωπευουν καποιους απο μας, ενω οι υπολοιποι, κανουμε την κοροιδα, βλεποντας τηλεοραση και κανοντας τσ τσ τσ.

  8. nondas avatar
    nondas 26/06/2008 15:23:27

    Και ποσα δεν εχω γραψει για τις αναδασωτεες εκατασεις που σημερα χτιζοντα!Στο blog μου,e-mail σε βαρυγδουπους δημοσιογραφους που κοπτονται για τα συμφεροντα του λαου,που αποκαλυπτουν σκανδαλα που ομως πουλανε...κανεις δεν μπηκε στον κοπο να απαντησει ενω ειναι τοσο απλο!!Μια απλη ερευνα ειναι!!! Ποιος χτιζει σε εκτασεις που καηκαν?Πως πηρε αδεια?Πως απεκτησε τιτλους ιδιοκτησιας?Τιποτα
    κανεις δεν ασχολειται γιαυτες τις λεπτομερειες!!
    Γιατι λοιπον αναρωτιωμαστε για πυρκαγιες?Αφου τα καμμενα θα χτιστουν και οι εμπρηστες θα χτισουν και θα γελανε και Αι στο διαολο Κυβερνηση Πρωθυπουργοι,Υπουργοι και παρακοιμωμενοι.Τετοιοι ειμαστε αυτο μας αξιζει!!Και τα παιδια μας που θα ζησουν? τι θα τους πουμε για τον κοσμο που θα ζησουν!!Σκατα τι μας νοιαζει!! Εμεις το οικοπεδακι μας θελουμε και στο διαολο τα δαση και το περιβαλλον.Ας φροντισει το κρατος..Ποιο κρατος??????

  9. Νἰκος avatar
    Νἰκος 26/06/2008 20:12:10

    Ειδατε που η ιστορια επαναλαμβανεται πλεον ως φαρσα; Αφου το 60 % της παραγωγης εκπηγαζει απο το λεκανοπεδιο, και το 50% του πληθυσμου παρεπιδημει εκει, η Ελλαδα μετατρεπεται σε Πολη-Κρατος ξανα. Μονο που δεν εχει πλεον Περικληδες για να την κυβερνησουν. Αφου καψουν και τα υπολοιπα δαση θα ζηταν και ρεστα μετα. Αυτο το τερας πρεπει να πεθανει, αλλα λειπει ο Ηρακλης και οι σταβλοι του Αυγεια εχουν πλεον υπερχειλησει. Ειπαμε, η Ελλαδα ειναι χωρος και οχι χωρα.
    Υγειαινετε