#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2009 13:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσουκάτος: τα βιβλία του κόμματος δεν λένε την αλήθεια

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους αφέθηκε μετά την απολογία του στον τέταρτο ειδικό ανακριτή ο Θεόδωρος Τσουκάτος για την υπόθεση της Siemens. Του επιβλήθηκε εγγύηση 100.000 ευρώ και απαγόρευση εξόδου από τη χώρα. Ο κ. Τσουκάτος κατηγορείται ότι πήρε 1.012.000 Ευρώ από τον Μ. Χριστοφοράκο το 1999 «σε σχέση με τη σύναψη εκτελεστών παραγγελιών στα πλαίσια της προγραμματικής συμφωνίας 8002/1997, η δε ζημία που προξένησαν σε βάρος του Οργανισμού υπερβαίνει το ποσό των 150.000 ευρώ».

Σε δήλωση του ο κ. Τσουκάτος υποστήριξε ότι το 1.000.000 γερμανικά μάρκα χρησιμοποιήθηκαν για οικονομική ενίσχυση του ΠΑΣΟΚ, κάτι που βεβαιώνουν τόσο ο ισολογισμός του 1999 όσο και η κατάθεση του πρώην ταμία του ΠΑΣΟΚ, Σπύρου Αυγερινού. Τόνισε, επίσης, ότι στην οικονομική καμπάνια του ΠΑΣΟΚ και στην οικονομική επιτροπή «δεν ήμουν μόνος μου, μόνος μου βρίσκομαι εδώ».

Στο υπόμνημα που κατέθεσε στον ανακριτή καταρρίπτει τους ισχυρισμούς του επίσημου ΠΑΣΟΚ ότι το ποσό δεν βρέθηκε στα κατάστιχα της οικονομικής επιτροπής του επειδή όπως «γνωρίζουν οι πάντες άριστα, καμιά μεγάλη χορηγία (άνω του τότε νομίμου ορίου των 10.000.000 δρχ. και σήμερα των 15.000 ευρώ) δεν αναγραφόταν στα επίσημα βιβλία...Αν συνέβαινε, τα βιβλία θα απορρίπτονταν κατά το νόμιμο έλεγχό τους από τη Βουλή και οι συνέπειες θα ήταν πέραν των ποινικών κυρώσεων για την παραβίαση του νόμου περί χρηματοδότησης των κομμάτων, η μείωση κατά 50% της ετήσιας κρατικής χορηγίας... Κανένας προεκλογικός αγώνας δεν κόστιζε μόνο τα δηλούμενα ποσά και κανένα επίσημο βιβλίο δεν απεικόνιζε την ακριβή οικονομική κατάσταση (εισπράξεις - πληρωμές) του κόμματος...είναι γνωστό στους παροικούντες στην Ιερουσαλήμ, πως άλλη η εικόνα των βιβλίων και άλλη η πραγματικότητα του ταμείου»

Είπε δηλαδή ξεκάθαρα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι γνωρίζει πολλά, πως ότι οι μεγάλες χρηματοδοτήσεις στο ΠΑΣΟΚ δεν καταγράφονται στα επίσημα βιβλία του κόμματος (!!!)

 Διαβάστε εδώ περίληψη του κατηγορητηρίου σε βάρος του κ. Τσουκάτου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 13:56:16

    Ποιος από μας έχει ξεχάσει η αστοισε της λεγόμενες «προγραμματικές συμφωνίες» των ΔΕΚΟ επί εκσυγχρονιστή Σημίτη .Ήταν για γέλια και για κλάματα ….

  2. tiramola avatar
    tiramola 01/07/2009 14:05:47

    Για τον σοσιαλισμό και την δημοκρατία ρε γαμώτο...

  3. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 14:14:26

    Και τον ελληνικό φιλελευθερισμό ….

  4. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 14:14:45

    άτακτε,
    για τα τσόκαλα είμαστε ντιμπ!

  5. Hase avatar
    Hase 01/07/2009 14:14:57

    Αν καποια επιχειρηση εχει διπλα βιβλια μπαινει στο στοχαστρο της εφοριας ετσι δεν ειναι; Με τα κομματα τι γινεται; Μπορει καποιος γνωστης να μας φωτισει; Γιατι εδω προκειται για αποδεδειγμενη καταπατησει του νομου και την ομολογει ο κατεξοχην αρμοδιος (την εποχη εκεινη) του ΠΑΣΟΚ.

  6. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 14:15:57

    http://www.youtube.com/watch?v=SvJObgyZNcs&NR=1

  7. face avatar
    face 01/07/2009 15:02:01

    o tsoukatos katigoreite gia sunergeia se dwrodokia diladi me oliga logia oti plirwse aksiwmatouxous tou ote gia tin sumvasi 8002!!! AUTES OI M..... DEN STEKOUN SE KANENA AKROATHRIO!!!! O SIEMENS DEN EIXE UPALLILOUS NA TO KANEI??? TOON TSOUKATO ITHELE?

  8. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 15:07:49

    Καλά αυτός το παίζει «θύμα και μάγκας» η άλλη π.χ. Αννούλα ,Βάσω τι σκατά τρώνε ...

  9. αχβαχ avatar
    αχβαχ 01/07/2009 15:07:50

    face, η κατηγορία μπορεί να είναι τέτοια για να αθωωθεί το μπουμπούκιον. Το ότι το δεξί κομματικό χέρι πρώην πρωθυπουργού ομολόγησε λάδωμα ολόκληρου κόμματος δεν σου κάνει καμμιά εντύπωση;

  10. hypo avatar
    hypo 01/07/2009 15:09:02

    Ο Παπακωνσταντίνου λέει ότι δεν προέκυψε τίποτε ύστερα από σχετική έρευνα. Ας πει καλύτερα ότι έτσι όπως τα κάνουνε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να προκύψει τίποτε. Μην μας λέει ο Γιωργάκης λοιπόν όλα στο φως διότι δεν μασάει η κατσίκα ταραμά.

  11. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 15:18:18

    Hypo- ψάξε αγαπητέ τι έκανε το ΙΚΑ στην περιοχή κατοικίας μου με ένα οικόπεδο άξιας 1 δις.δρχ.(παλιά εργοστάσιο Ηλεκτροπαραγωγής ) ...
    Το έχει αξιοποιήσει …
    Ποιος ήταν ο κληρονόμος …αυτής της απλόχερης αγοροπωλησίας .....

  12. El Gekko avatar
    El Gekko 01/07/2009 15:22:12

    «...Αν συνέβαινε, τα βιβλία θα απορρίπτονταν κατά το νόμιμο έλεγχό τους από τη Βουλή και οι συνέπειες θα ήταν πέραν των ποινικών κυρώσεων για την παραβίαση του νόμου περί χρηματοδότησης των κομμάτων, η μείωση κατά 50% της ετήσιας κρατικής χορηγίας ...»

    Συνεπώς είτε το κόμμα αναγνωρίζει πως πήρε τα λεφτά και θα πρέπει να γίνουν όσα περιγράφονται πιο πάνω είτε λέει πως δεν τα πήρε και πάει ο Τσουκάτος να κάνει παρέα στους άλλους. Σωστά;

  13. baroulko avatar
    baroulko 01/07/2009 15:42:58

    η δήλωση του τιραμόλα να γραφτεί με μεγάλα γράμματα

  14. ataktos avatar
    ataktos 01/07/2009 15:58:25

    Και μην αστοισω να αναφέρω ότι τώρα και χρόνια είναι δημοτικό παρκηγκ ….ποιος παίρνει τα έσοδα δεν ξέρω πάντως ο factorx και γω όχι ….

  15. face avatar
    face 01/07/2009 15:59:00

    @ αχβαχ

    asfalws kai mou kanei alla oxi gia auti tin katigoria!!!!!!!!! i katigoria auti einai pantelws geleia!!!! as evaze katigoria gia apodoxi maurou xrimatos p.x alla oxi gia sunergeia se ladwma gia tin 8002!!! eleossssss

  16. christos avatar
    christos 01/07/2009 17:27:57

    Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα

  17. Σταθης avatar
    Σταθης 01/07/2009 18:14:50

    ta kommata den exoyn afm
    ara den exoun kai biblia

  18. Σταθης avatar
    Σταθης 01/07/2009 18:15:09

    Kai edo einai to mega erotima....

  19. Σταθης avatar
    Σταθης 01/07/2009 18:15:37

    MHPOS TA KOMMATA THA PREPEI NA EXOYN AFM?

  20. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 01/07/2009 19:22:25

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΦΜ,ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΑ ΕΣΟΔΑ(ΠΗΓΗ)ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ(ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ).
    ΑΠ'ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΜ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΩΝ.

  21. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 21:32:33

    Αδύναμε Κακέ,
    δεν με εκπλήσσει καθόλου.... μακάρι αυτοί οι άνθρωποι να καταφέρουν να αντέξουν στο εγχείρημά τους, μακάρι!

  22. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 02/07/2009 00:53:16

    Διαβασα οτι οι ταμιες του ΠΑΣΟΚ που εξετασθηκαν απο τον ανακριτη, επειτα απο αιτημα του Τσουκατου, κατεθεσαν οτι ο "στρατηγος", εκτος απο το συγκεκριμενο ποσον ειχε καταθεσει κατα καιρους και διαφορα αλλα ποσα στο ταμειο του κομματος. Αν αυτα ειναι αληθινα, δεν θα επρεπε ο
    "στρατηγος" να κληθει απο τον ανακριτη και να εξηγησει απο που προερχονταν αυτα τα χρηματα?
    Ειναι φως φαναρι οτι ολα τα κομματα - της κυριας Αλεκας μη εξαιρουμενου - τα "πιανουν" απο διαφορες πηγες. Και για το λογο αυτο πρεπει να σταματησει η "χρηματοδοτηση" τους απο την τσεπη μας. Φτανει πια.

  23. occultist avatar
    occultist 02/07/2009 14:33:37

    Δεν είναι παράξενο ότι και στα 2 μεγάλα κόμματα οι μοιραίοι άνθρωποι είναι εμβόλιμοι αλεξιπτωτιστές προερχόμενοι από μικρές αριστερίζουσες ομαδούλες?
    Από που προέρχεται ο Τσουκάτος? Από που ο Ρουσσόπουλος?