#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/11/2013 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας vs Γεωργιάδη

Να σηκώσει σε ανώτατο ηγετικό επίπεδο την κόντρα του ΣΥΡΙΖΑ με τον υπουργό Υγείας για τις τιμές των φαρμάκων αποφάσισε ο Αλέξης Τσίπρας. Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης μαζί με άλλα στελέχη του κόμματός του παραχωρούν την Τρίτη 26 Νοεμβρίου συνέντευξη σχετικά με την τροπολογία για το φάρμακο και τη φαρμακευτική πολιτική της χώρας.



Ήδη με μια μακροσκελή ανακοίνωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ δίνει συνέχεια στην κόντρα του με τον Άδωνι Γεωργιάδη τον οποίο χαρακτηρίζει «ντίλερ των πολυεθνικών» και τον κατηγορεί για «αήθεις επιθέσεις» και «αποτυχημένους επικοινωνιακούς αντιπερισπασμούς». Η οξύτητα της σύγκρουσης του υπουργού Υγείας με την Κουμουνδούρου και ιδίως οι κατηγορίες σε βάρος του ΣΥΡΙΖΑ για διαπλοκή με τις φαρμακευτικές εταιρείες  στις οποίες επιμένει ο Άδωνις Γεωργιάδης έκαναν τον Αλέξη Τσίπρα να πάρει πάνω του την υπόθεση.


Στόχος της Κουμουνδούρου θα είναι η αποδόμηση και η επιστροφή των κατηγοριών στον υπουργό Υγείας επιδιώκοντας να στηρίξει την κίνησή της να καταψηφίσει την τροπολογία για τις τιμές των φαρμάκων . Όπως αναφέρεται μάλιστα στη σημερινή ανακοίνωση της Κουμουνδούρου η τροπολογία Γεωργιάδη υπηρετεί «την άλωση της ελληνικής αγοράς από μεγάλες πολυεθνικές γενοσήμων, που θα ισοπεδώσουν την ελληνική φαρμακοβιομηχανία». Σ’ αυτή την κατεύθυνση ο ΣΥΡΙΖΑ θα επιχειρήσει γενίκευση του θέματος συνολικά για την πολιτική της υγείας στη λογική του «Όταν το 28% των ασθενών αναγκάζεται να διακόψει τη φαρμακευτική αγωγή του λόγω οικονομικής αδυναμίας όταν η κυβέρνηση μεταφέρει το κόστος της φαρμακευτικής δαπάνης στους ασθενείς (που έχει αυξηθεί από το 12% στο 24%), όταν έχει επιβάλει 25 ευρώ χαράτσι για την εισαγωγή στα δημόσια νοσοκομεία, είναι εξοργιστικό να εγκαλείται ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν ψηφίζει μια τροπολογία, με την οποία ευνοούνται επί της ουσίας μόνο οι πολυεθνικές και όχι οι πολίτες».


Σε κάθε περίπτωση η επίθεση Γεωργιάδη προς το ΣΥΡΙΖΑ και οι κατηγορίες που προσάπτει ο υπουργός υγείας στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης περί διαπλοκής «υποχρεώνουν» τον Αλέξη Τσίπρα να σηκώσει στους ώμους του την κόντρα της αντιπολίτευσης με έναν υπουργό καθώς οι κατηγορίες περί διαπλοκής ακυρώνουν ένα βασικό αντιπολιτευτικό χαρτί του ΣΥΡΙΖΑ όπως αυτό του «πολέμου» με τα κατεστημένα συμφέροντα , του «τριγώνου της διαπλοκής» στις οποίες αναφέρεται συχνά ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ το οποίο προσδιορίζει ως τη σχέση τραπεζών-μίντια και κυβέρνησης.


Στα δικαστήρια πάει τον Άδωνι Γεωργιάδη ο ραδιοφωνικός σταθμός του ΣΥΡΙΖΑ

Στο μεταξύ ο ραδιοσταθμός «Στο Κόκκινο» προσέφυγε στη δικαιοσύνη κατά του υπουργού Υγείας κατηγορώντας τον για συκοφαντικές δηλώσεις που πλήττουν την αξιοπιστία του ραδιοσταθμού.

Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει: «O ρ/σ 105,5 Στο Κόκκινο ανακοινώνει ότι μετά τις προκλητικά απαξιωτικές και συκοφαντικές δηλώσεις του Υπουργού Υγείας κ. Άδωνι Γεωργιάδη στα Μ.Μ.Ε η διεύθυνση του ρ/σ, θέλοντας να διαφυλάξει το κύρος και την αξιοπιστία των μεταδιδομένων του αλλά και των συνεργατών του, την αξιοπιστία του στην διαφημιστική αγορά καθώς και την πιθανότητα διαφυγόντων εσόδων, αποφάσισε να προσφύγει στη δικαιοσύνη καταθέτοντας μήνυση και αγωγή προκειμένου να σταματήσει η υβριστική και στρεβλωτική πρακτική που ακολουθεί ο Υπουργός θέλοντας να επιβάλει τις απόψεις του στην κοινή γνώμη».

Κάλχας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Magganas avatar
    Magganas 25/11/2013 17:52:32

    Ο Σαμαράς, όλοι οι υπουργοί αλλά και ο Βενιζέλος προσωπικά, πρέπει να ξεκινήσουν αγώνα ώστε να καταστήσουν σαφές στο λαό ότι στο ΣΥΡΙΖΑ πήγε σύσσωμο το "ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ"!!!
    Ο Βενιζέλος εάν θέλει όντως να συνεχίσει να ηγείται κεντρώου κόμματος έστω παγιωμένου στο 7%-8% αρχικά, έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον και συμφέρον από όλους τους άλλους, να αναδείξει ότι όλο το βαθύ ΠΑΣΟΚ, όλοι οι βολεμένοι από το παπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ, όλοι οι κρατικοδίαιτοι του παλιού ΠΑΣΟΚ (υπάλληλοι κι επιχειρηματίες κρατικοδίαιτοι) κ.λ., έχουνε πάει ΣΥΣΣΩΜΟΙ στο ΣΥΡΙΖΑ!

    • Eva avatar
      Eva @ Magganas 25/11/2013 19:39:10

      Άντε γειά σου.

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ Magganas 25/11/2013 19:56:33

      '' Ο Βενιζέλος εάν θέλει όντως να συνεχίσει να ηγείται κεντρώου κόμματος έστω παγιωμένου στο 7%-8%''
      Τι θα κάνει; Θα ...ηγείται; Χαχαχαχα! Να είστε καλά. Μας κάνατε και γελάσαμε.

      • Magganas avatar
        Magganas @ Άκρη Άκρη 25/11/2013 22:43:57

        Εδώ "ηγείται" ο Τσίπρας, το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ με ΜΗΔΕΝ background...

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ Magganas 25/11/2013 23:54:27

          Γειά σου Μαγγανά μου, γειά σου!!!

        • Σπυρος Π. avatar
          Σπυρος Π. @ Magganas 26/11/2013 10:27:12

          Θα παρακαλούσα να μην προσβάλλεται το "ΤΙΠΟΤΑ" και το "ΜΗΔΕΝ" καθότι και αυτά έχουν την χρήση τους.

  2. Tassos avatar
    Tassos 25/11/2013 17:58:36

    Τους έπιασε στα πράσα ο Αδωνις.

  3. Mariana avatar
    Mariana 25/11/2013 18:06:02

    Λοιπόν αυτοί οι δύο εμένα μου αρέσουν πολύ. Σε λίγα χρόνια, αν είμαστε τυχερές και τυχεροί, ίσως δούμε συγκυβέρνηση ΝΔ-Σύριζα με Γεωργιάδη πρωθυπουργό και Τσίπρα αντιπρόεδρο.

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ Mariana 25/11/2013 19:41:23

      ''Σε λίγα χρόνια, αν είμαστε τυχερές ....''
      Αν είμαστε τυχερές και ζούμε εννοείτε, γιατί η εξολοθρευτική προσπάθεια είναι ακόμη στην αρχή της!! :roll:

      • Mariana avatar
        Mariana @ Άκρη Άκρη 26/11/2013 09:10:09

        Δηλαδή τώρα ζούμε... Μας έχουν στο χέρι όλοι αυτοί και αυτό το θεωρούμε ζωή! Μην ανυσηχείτε για τίποτα πλέον, στον κόσμο δεν υπάρχει τίποτα πιο νεκρό από τις απονεκρωμένες συνειδήσεις.

  4. Hans avatar
    Hans 25/11/2013 19:44:46

    Αν είναι σωστός ο Άδωνης, πρέπει να μειώσει και τις τιμές των πολυεθνικών, και όχι μόνο τα εγχώρια γενόσημα.

  5. Δόκτωρ Ζιβάγκο avatar
    Δόκτωρ Ζιβάγκο 25/11/2013 20:56:42

    Ο πρόεδρος και τα στελέχη του πρέπει να προσέλθουν στην συνέντευξη φορώντας όλοι ζιβάγκο, όπως αυτό που φορούσε ο πρόεδρος χθες στον Γοργοπόταμο. Σημειολογικά θα καταδείξουν ότι είναι και πολύ ...επαναστάτες. Το ζητούμενο είναι ο πρόεδρος να δεσμευτεί για φαρμακευτική δαπάνη όσο ήταν το 2009 (ίση δαπάνη με την Ισπανία και τέσσερις φορές της Σουηδίας...). Το ότι τώρα προμοτάρουν τα συμφέροντα των πολυεθνικών φαρμάκων παίζοντας διαφημίσεις στο κομματικό ραδιοσταθμό κόκκινο εντάξει είπαμε είναι αριστεροί αλλά και όχι κορόϊδα, κάνουν ασύμμετρο πόλεμο στο σύστημα.

  6. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 25/11/2013 21:03:19

    πριν λίγο ό Άδωνις κατέθεσε στο σκάι τα στοιχεία της περιβόητης τροπολογίας...Προβλέπεται μείωση 350 εκατομμύρια από τις πολυεθνικές και 150 από τις ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες.
    έχουν πατήσει μπανανόφλουδα οι τσιριζαίοι και έχουν εκτεθεί...Και μόνο η φάτσα του εκπρόσωπου τσίριζα στην κουβέντα όταν τόνιζε ο Άδωνις ότι περιμένει με ενδιαφέρον την συμπαράσταση του τσίριζα στους εφοπλιστές και εργολάβους, τους Έλληνες, εκτός από τους φαρμακοβιομήχανους ήταν όλα τα λεφτά.
    Αγαρμπες και άτσαλες κινήσεις ..ο μικρός αλέξης αρχίζει να μπλέκει με τον βάλτο των συμφερόντων και δεν είναι εύκολο να ξεφύγει χωρίς να γίνει μούσκεμα.
    Βρε τον άδωνι...Μόνος του θα τους πάρει παραμάζωμα στην βουλή...
    Αχ μικρέ Αλέξη...Οσο προλαβαίνεις μπορείς να αρρωστήσεις για να ακυρωθεί η συνέντευξη υπέρ των βιομηχάνων.. Εντάξει το τέξας και οι τεξανοί αλλά ο αγώνας υπέρ των βιομηχάνων είναι άλλο καπέλο..

  7. anideos avatar
    anideos 25/11/2013 22:51:24

    Ο Αδωνις ειναι ο καλυτερος υπουργος που εχει περασει απο κυβερνηση τα τελευταια 40+χρονια

    • Ιασονας avatar
      Ιασονας @ anideos 26/11/2013 10:24:25

      Μπορει και να ειναι ετσι τελικα!

    • Ιασονας avatar
      Ιασονας @ anideos 26/11/2013 10:25:29

      Τελικα μπορει πραγματι να'ναι!

  8. Hawk avatar
    Hawk 26/11/2013 11:51:21

    Αν ο Γεωργιάδης έχει στοιχεία για διαπλοκή πρέπει να τα παρουσιάσει, επειγόντως μάλιστα, στοιχεία όμως, όχι υποψίες, γιατί υποψίες έχουμε κι εμείς και μάλιστα για όλους ότι τα παίρνουν από δέκα μεριές, αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα.
    Αλλιώς όλα είναι για το θεαθήναι και σε δουλειά να βρισκόμαστε.