03/04/2010 16:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας: «συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ»

Για «συγκυβέρνηση με τον ΛΑΟΣ» κατηγορεί την κυβέρνηση ο επικεφαλής της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Real News, ενώ εκτιμά παράλληλα ότι μετά τα μέτρα που έλαβε η κυβέρνηση αποδείχθηκε ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ διέθεταν συμπληρωματικά και όχι ανταγωνιστικά σχέδια απέναντι στην κρίση.

Ο κ. Τσίπρας θεωρεί ότι η Αριστερά «οφείλει να υπερβεί τα δικά της προβλήματα, αν θέλει να είναι αντίστοιχη με τις απαιτήσεις των καιρών», προσθέτοντας ότι «η ενότητα δεν προϋποθέτει απόλυτη ιδεολογική συμφωνία, προϋποθέτει βούληση».

Αναφερόμενος στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, ο κ. Τσίπρας σημειώνει ότι «ο κ. Πάγκαλος εδώ και καιρό επιδίδεται σε εκστρατεία λάσπης, ασύστολων συκοφαντιών και φραστικού τραμπουκισμού ενάντια στην Αριστερά», προσθέτοντας ότι «όταν στην κυβέρνηση διαπιστώσουν τη ζημιά που τους κάνει και επιχειρήσουν να τον μαζέψουν, θα είναι αργά».

Σε ερώτηση σχετικά με τις τάσεις μέσα στον ΣΥΝ ο κ. Τσίπρας αναφέρει ότι «τις τάσεις δεν μπορείς να τις αποκλείσεις, ούτε να τις απαγορεύσεις. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει κόμμα που εργάζεται και λειτουργεί ως τέτοιο και όχι ως ομοσπονδία τάσεων, με αλληλοσυγκρουόμενα πολιτικά σχέδια».

Το κόμμα, αναφέρει ο κ. Τσίπρας, δεν χρειάζεται άλλες τάσεις, αλλά κανόνες λειτουργίας, σεβασμό στη δημοκρατία και πολιτική που θα εμπνέει και θα εκφράζει τα μέλη του.

Τέλος, αναφερόμενος στο ενδεχόμενο προσφυγής στο ΔΝΤ εκτιμά ότι «αν καταλήξουμε στο ΔΝΤ, την απόλυτη ευθύνη θα την έχει ο κ. Παπανδρέου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 03/04/2010 21:16:35

    Εσύ μικρό μου Τσιπρί,έστρωσες το χαλί γιά συγκυβέρνηση.Αν τώρα δεν σε παίζουν,εμείς τι να κάνουμε; Ας πρόσεχες κοματάκι παραπάνω,όταν έσπερνες θύελλες τον Δεκέμβρη του '08.Τώρα τι να σε κάνουν;Δεν σε χρειάζονται πιά.Και πως να σε δικαιολογήσουν στην υπερπόντια 'μαμά πατρίδα';Μην ξινίζεις την έξυπνη φατσούλα σου καλό μου,γιατί άν ρωτήσεις και την έγχρωμη συνοδό σου στο Προεδρικό Μέγαρο,τα ίδια θα σου πεί.Τώρα περαστικά σου,αλλά οι υπόλοιποι τι φταίγαμε;

  2. ΜΑΚΕΔΝΟΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΝΟΣ 04/04/2010 12:50:38

    το οτι η Ελλας εχει 1,5εκατομυρια δημοσιους υπαλληλους εχετε μεγαλη ευθυνη αγαπητε τσιπρα εσεις οι αριστεροι γιατι δεν μιλησατε κανατε μουγκα στα σχεδια των δυο κυβερνητικων κομματων που γεμισαν την πατριδα μας με πληρωμενους ψηφοφορους που ρουφουσαν τον ιδρωτα της εργατικης ταξης..!!Και τι κανατε εσεις οι εκπροσωποι της εργατικης ταξης αγαπητε τσιπρα??πολυ απλα κανατε μουγκα πουλησατε και κοροιδεψατε την αγραμματη εργατικη ταξη και πουλησατε την ιδεολογια σας για να παρετε και εσεις ψηφουλακια απο τους αργοσχολους δ υπαλληλους και ετσι γινατε ποιο αστικο κομμα απο τα αστικα κομματα..!!!Σημερα λοιπον εσειες οι εκπροσωποι της "εργατικης ταξης" με τις κατασκευαστικες σας εταιριες και τα ορυχεια σας κατεβαζεται τους δημοσιους υπαλληλους στους δρομους παλι πολυ απλα για να κανετε και ναπουλατε πολιτικη και να εμφανιζεσται αγωνιαστες και να συνεχισεται να υπαρχεται και να κονοματε!!!ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???εμεις δεν την θελουμε μουσουλμανικο και τουρκοθωμανικο προτεκτορατο

  3. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 05/04/2010 11:36:46

    1,5 εκ. δημόσιους υπαλήλους η Ελλάς; πάλι μπερδέψατε τον αριθμό τους με το άλλο αγαπημένο σας θέμα, τους μετανάστες. Πάλι μπερδέυετε την επιχείρηση ΚΚΕ με τα υπόλοιπα κόμματα της αριστεράς που ούτε κατασκευαστικές έχουν, ούτε περιουσίες εντός και εκτός. Εσύ Σπάρτακες νεαρέ μου, ελπίζω να είσαι νεαρός-μόνο έτσι θα δικαιολογήσει το ύφος σου, αντί να χαίρεσαι για την συγκυ΄βέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ γιατί κατηγορείς για άσχετα θέματα άλλους και επί της ουσλίας δεν σχολιάζεις αυτά που είπε το τσιπρί πως το πες δεν θυμάμαι. Η συμβουλή μου για όσους απαξιώνουν τον δημόσιο τομέα και τους λειτουργούς του, όσους παίζουν με την νοημοσύνη όων στηρίξαμε το ΠΑΣΟΚ για να αλλάξουμε πορεία, είναι πως ο Δεκέμβρης του 08 θα είναι παιδική χαρά μπροστά σε αυτό που έρχεται και θα το οργανώσουμε εμείς οι αστοί και αστές του δημοσίου.
    ΥΓ. σεβαστέ διαχειριστή της ιστοσελίδας, αληθεύει πως υιός υποψηφίου του ΛΑΟΣ συνελλήφθη ως μέλος των συνομοωσιών των πυρήνων κλπ μαλακιών; Αν ναι γιατί δεν το έχει κάνει είδηση; Αν ήταν τα παιδιά του Νιώτη, του Βούτση θα το έκανες; Που είναι οι κάφροι της δημοσιογραφίας να ζητήσουν την καταδίκη του ΛΑΟΣ που γεννά τέτοια φαινόμενα;;;;; Ε;

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ωχαδελφέ 05/04/2010 13:09:19

      ωχαδελφέ, δυστυχώς δεν είμαι πλέον νεαρός.Εχω περάσει πρό πολλού τα -ήντα.Αφού πρώτα σου ζητήσω την κατανόησή σου,γιά 'το ύφος και τα θέματα που σχολιάζω',θα σου ζητήσω και γονυπετής συγγνώμην,που παρ'όλο που εργωδώς το προσπάθησα,τελικά δεν έβγαλα άκρη με το...πόνημά σου.Τώρα γιά το θέμα΄'κατασκευαστικές',ν'αποτολμούσα να σου επισημάνω,ο (μειωμένης αντίληψης) μικρός Σπάρτακος,ότι έτσι όπως διαβάζω την ...πραγματεία σου,αντιλαμβάνομαι ότι το τιμημένο ΚΚΕ,έχει κατασκευαστικές,ενώ όλοι οι άλλοι δεν έχουν. Μερικά αφελή ερωτήματα,από μένα τον...ανώριμο κι ελάχιστο.α)Σωστά κατάλαβα; β)Πόσο καλή είναι η πληροφόρησή σου; γ)Υπαινίσσεσαι χειρότερα δεινά,απ'αυτά του Δεκεμβ.'08; δ)Πόθεν τεκμαίρεται,ότι δεν χαίρομαι με την συγκυβέρνηση ΛΑΟΣ-ΠΑΣΟΚ;
      ΥΓ(άν πάλι καλά κατάλαβα σοφολογιότατε):Είναι απόλυτο δικαίωμά σου να στηρίζεις Πασόκ.Σ'εμάς τους υπόλοιπους ιθαγενείς,εξακολουθεί να μην απαγορεύεται η άλλη άποψη;

  4. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 05/04/2010 17:41:45

    αγαπητέ Σπάρτακε, είμαι γένους θηλυκού,δημόσιος υπάλληλος με εξετάσεις ΑΣ3ΕΠ, στα άντα, κοψοχέρισα ΠΑΣΟΚ.
    Γνωριζεις καλύτερα από μένα πως το Κκε έχει επιχειρήσεις, και πολύ μεγάλες μάλιστα. Το λεει και το καταστατικό του άλλωστε. Η υπόλοιπη αριστερά αν δεν απατώμαι δεν έχει ούτε τυπογραφείο παλαιάς τεχνολογίας.
    Τώρα αν χαίρεσαι για την συγκυβέρνηση που έκοψε μισθούς και επιδόματα, θα απελευθερώσει τις απολύσεις, θα διαλύσει το ασφαλιστικό, φορολόγησε τα μεσαία εισοδήματα πάλι, έβαλε από την πίσω πόρτα το ΔΝΤ στη χώρα μας, ομολογώ δεν το καταλαβαίνω αλλά δικαίωμά σου. Καρατζαφέρης πρότεινε, Παπανδρέου υλοποιούσε. Έλεος... Από εκεί και πέρα Σπάρτακε είναι τέτοια η κατάσταση του κόσμου, πουθ πολύ σύντομα θα απαριθμούμε Δεκέμβρηδες, στους οποίους φυσικά και θα είμαι παρούσα και πρωταγωνίστρια. Ως εδώ...

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ ωχαδελφέ 06/04/2010 11:13:43

      ωχαδελφέ,συγχαρητήρια γιά την επιτυχία σου στο ΑΣΕΠ καί καλή σταδιοδρομία στο δημόσιο.Σαν μεγαλύτερος που είμαι λοιπόν,επίτρεψέ μου να σου θυμίσω πως χιούμορ,σημαίνει περίσσευμα ευαισθησίας.Λοιπόν ,στην περίπτωση που δεν έγινα σαφής,ασφαλώς και δεν χαίρομαι με τίποτα που αφορά στα δυό κόμματα της συγκυβέρνησης.Αν διαβάσεις το πρώτο μου σχόλιο,είμαι βέβαιος πως θα το αντιληφθείς.Γιά την ταμπακιέρα όμως,δεν λές τίποτα.Γιά τις κατασκευαστικές δηλαδή. Ψάξτο καλύτερα μικρή μου.Οσο γιά το ΚΚΕ,είναι παλαιόθεν γνωστές και η Τυποεκδοτική και οι λοιπές επιχειρήσεις του.Κάτι που άλλωστε,το κόμμα αυτό ποτέ δεν απέκρυψε.Πάντως ψηφοφόρος του δεν είμαι γιατί ιδεολογικά,βρίσκομαι στην αντίπερα όχθη,την δημοκρατική μετριοπαθή,δεξιά.Οχι ασφαλώς στην άκριτη δεξιά που βρίσκονται τα δυό κόμματα της συγκυβέρνησης.Γιά το κοψοχέρισσα Πασόκ,δεν χρειάζεται ν'απολογείσαι.Ποιός δεν έχει κάνει σφάλματα;Λυπάμαι όμως,αλλά όπως γνωρίζεις,μετά την απομάκρυνση απ'το ταμείο....Ας πρόσεχες καημενούλα μου,γιατί δυστυχώς γιά σένα,ούτε η ηλικία σου,αλλά ούτε και οι γραμματικές σου γνώσεις που σε βοήθησαν στο ΑΣΕΠ,δεν επιτρέπουν τέτοια λάθη.Εκτός κι άν είχες κανένα ανεξόφλητο γραμμάτιο.Ούτως ή άλλως καλή μου,Χριστός Ανέστη.

  5. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 06/04/2010 16:29:44

    τα γραμμάτια μου τα ανεξόφλητα τα έχουν τράπεζες και όχι κόμματα.
    και επειδή ψάχνω, σε διαβεβαιώ πως περιουσία δεν έχουν ούτε ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑ (αντιθέτως πνίγονται στα χρέη) ούτε ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ούτε ΚΚΕ ΜΛ μπροστά ή πίσω. Χρόνια πολλά.
    ( καλή σταδιοδρομία μετά από 10 έτη; να την δεχτώ.)

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ωχαδελφέ 06/04/2010 19:51:32

      ωχαδελφέ,Ψάξε κι άλλο σου λέω.Γιά Κ Α Τ Α Σ Κ Ε Υ Α Σ Τ Ι Κ Ε Σ σου μιλάω !!!!!!