#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2010 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας στηρίζει Μητρόπουλο και βάλλει κατά Αλαβάνου





Την κάθοδό του στις προσεχείς αυτοδιοικητικές εκλογές, ως υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής, ανακοίνωσε σήμερα ο εργατολόγος Αλέξης Μητρόπουλος, επιβεβαιώνοντας τους φόβους στελεχών του ΠΑΣΟΚ για διαρροή από τα αριστερά, αλλά και από το κέντρο. Ως γνωστόν ο Αλέξης Μητρόπουλος θα συσπειρώσει γύρω του σημαντικό κομμάτι του Αντι-Μνημονίου, το οποίο έχει φυγόκεντρες τάσεις από το ΠΑΣΟΚ.

Όπως δήλωσε σχετικά αποδέχθηκε την πρόταση των μελών του Κέντρου Πολιτικού Διαλόγου και Δράσης «Δημοκρατική Συνεννόηση», καθώς και δυνάμεων της Ριζοσπαστικής και Οικολογικής Αριστεράς, να συμμετάσχει σε ανεξάρτητο ψηφοδέλτιο Κοινωνικής Αυτονομίας.

Ο κ. Μητρόπουλος, κάλεσε τους πολίτες «να δημιουργήσουμε ένα μεγάλο και αναγεννητικό κίνημα αντίστασης στη νεοφιλελεύθερη καταιγίδα του Μνημονίου, ουσιαστικής αποκέντρωσης και εναλλακτικής τοπικής ανάπτυξης».

Τρίτος, στο Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, πριν αποχωρήσει, ο κ. Μητρόπουλος ενδέχεται, σύμφωνα με πληροφορίες, να στηριχτεί και από το Συνασπισμό ή από ένα κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ, κάτι που θα σημαίνει την οριστική διάσπαση του, ιδιαίτερα εάν λάβουμε υπόψη τη στάση του Αλέκου Αλαβάνου. Ο οποίος προτείνει τελικά την παλιά σύντροφό του στο ΚΚΕ, Νάντια Βαλαβάνη, για την περιφέρεια Αττικής. Την κ. Βαλαβάνη είχαν προτείνει και μέλη της Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά η συζήτηση δεν είχε προχωρήσει.

Ο κ. Αλαβάνος δήλωσε: «Σε αυτή τη σημαντική στιγμή και ως ύστατη κίνηση, προκειμένου να εξασφαλισθεί η κοινή παρουσία της ριζοσπαστικής αριστεράς στην Περιφέρεια Αττικής, εκ μέρους του Μετώπου Αλληλεγγύης και Ανατροπής, επαναλαμβάνω τη θετική τοποθέτηση στην πρόταση, που έγινε στην προχθεσινή γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ για την υποψηφιότητα της Νάντιας Βαλαβάνη».

Επίθεση Τσίπρα στον Αλαβάνο

Έμμεση αλλά σαφή, σφοδρή επίθεση κατά του Αλέκου Αλαβάνου εξαπέλυσε το βράδυ ο Αλέξης Τσίπρας, από το βήμα της Κεντρικής Πολιτικής Επιτροπής του ΣΥΝ, που συνεδριάζει εκτάκτως με θέμα την υποψηφιότητα στην Περιφέρεια Αττικής, εκφράζοντας ταυτόχρονα την υποστήριξή του στον Αλέξη Μητρόπουλο.

Ο κ. Τσίπρας, στην ομιλία του, αναφέρθηκε επί μακρόν στην κατάσταση που έχει διαμορφωθεί τους τελευταίους μήνες στον ΣΥΡΙΖΑ, τονίζοντας ότι το τελευταίο διάστημα «υπήρξαν δυνάμεις στο συμμαχικό σχήμα, που δεν επιθυμούσαν τη σύνθεση και συγκρότησαν παράλληλα πολιτικά μέτωπα, με ξεχωριστή εφημερίδα και ξεχωριστές εκδηλώσεις και διακηρύξεις».

Ο πρόεδρος του ΣΥΝ είπε ότι οι δυνάμεις αυτές «θεώρησαν την κρίση ως ευκαιρία να διασπάσουν τον ΣΥΡΙΖΑ και ενδεχομένως τον ΣΥΝ και να αναζητήσουν συμμαχίες σε άλλες κατευθύνσεις, στη βάση μιας υποτιθέμενης σκληρής και άκαμπτης ιδεολογικής γραμμής. Έτσι είναι δύσκολο να προχωρήσει μια συμμαχία», παρά το γεγονός -όπως είπε- ότι ο ίδιος έκανε πολλές παραχωρήσεις για να ξεπεραστεί η κατάσταση.

Σημείωσε, μάλιστα, αναφερόμενος στον κ. Αλαβάνο, ότι «και οι επιθέσεις, τα χτυπήματα, η υπονόμευση του ίδιου του ΣΥΡΙΖΑ από το λεγόμενο «Μέτωπο» και από τον πρώην πρόεδρο του κόμματός μας δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή».

Ο πρόεδρος του ΣΥΝ κάλεσε τον κ. Αλαβάνο να δώσει εξηγήσεις στον κόσμο της αριστεράς για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί. Αναφερόμενος στη συζήτηση για την Περιφέρεια Αττικής, ο κ. Τσίπρας είπε ότι ενώ επιδίωξε να υπάρξει λύση κοινά αποδεκτή «βρισκόμασταν μονίμως μπροστά σε τετελεσμένα, πίσω από τα οποία έπρεπε να συρθούμε για να διασώσουμε τον ΣΥΡΙΖΑ. Βρισκόμασταν μπροστά σε μια τακτική που υπονόμευε συστηματικά κάθε προοπτική να υπάρξει ευρύτερη υποψηφιότητα», ενώ αναφέρθηκε και στην πρότασή του προς τον κ. Αλαβάνο να θέσει υποψηφιότητα για τον δήμο της Αθήνας, πρόταση που δεν έγινε δεκτή.

«Θα το πω καθαρά: Είναι έξω από κάθε προηγούμενο η προσπάθεια ενός στελέχους της Αριστεράς να επιβάλει εκβιαστικά την υποψηφιότητά του», είπε ο κ. Τσίπρας και πρόσθεσε ότι, ύστερα απ΄ όλα αυτά, δεν έχει το δικαίωμα να διακινδυνεύσει την πολιτική αξιοπρέπεια του χώρου.

«Στο πλαίσιο αυτό, χαιρετίζω τη διαθεσιμότητα του Αλέξη Μητρόπουλου για την εκλογική μάχη στη περιφέρεια Αττικής, μια διαθεσιμότητα που προωθεί τη συνάντηση της ριζοσπαστικής αριστεράς με τον αριστερό σοσιαλιστικό χώρο», είπε ο κ. Τσίπρας και εισηγήθηκε στην ΚΠΕ να αποφασίσει τη στήριξη της υποψηφιότητας αυτής με όλες τις δυνάμεις. Πρόσθεσε δε:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 08/09/2010 18:00:30

    Την στιγμή που είναι πρώτο θέμα τα καραγκιοζιλίκια του ανασχηματισμού, που η οικονομική κρίση βαθαίνει μέρα μέρα, που ο Κιλτίδης κούνησε μαντήλι στον Καρατζαφέρη, Η Ντόρα κόβει δρόμο από την στήριξη υποψηφίων για να μην μετρηθεί η ασήμαντη δυναμή της και εκτεθεί βρήκε ο Μειμαράκης ώρα να επανέλθει με τις γνωστές του δηλώσεις αμφισβητώντας την επιλογή Κικίλια.
    Δυστυχώς για αυτήν την παράταξη ορισμένοι αδυνατούν να αντιληφθούν τι συμβαίνει γύρω τους.
    Βαγγέλη παραμένεις απογοητευτικός και ανάξιος της εμπιστοσύνης μας.

    • evangelos avatar
      evangelos @ Aris. A 08/09/2010 21:27:34

      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ..

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aris. A 09/09/2010 14:40:37

      το Ινστιτούτο παράγει πλέον κομματική ίντριγκα αντί για πολιτική σκέψη? Θα πρέπει να μετονομασθεί ... σε σοβιετικό στυλ

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/09/2010 18:10:06

    Μήπως από τις λοιπές ευρύτερες "αντι-μνημονιακές δυνάμεις", θα κατέβει και ο Δημαράς;
    h**p://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4593078
    Πρόκειται για πραγματικό μπάχαλο. Η θολή πολιτική κρύβεται πίσω από διαφωνίες για τα πρόσωπα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Θείος 08/09/2010 18:40:59

      Δεν είναι baxalo.
      Είναι buffer.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 08/09/2010 18:50:51

        Ποιός είναι ο μπάφερ; Ο Δημαράς ή ο Μητρόπουλος; Τον Αλαβάνο δεν μπορώ να τον καταλάβω πιά, εδώ κι ένα χρόνο κινείται σαν ανεμόπτερο χωρίς πηδάλιο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 08/09/2010 18:58:48

        Βuffer είναι ο αποσβεστήρας.
        Ποιος είναι δεν ξέρω.
        Πολύ σωστά είπες ότι πρόκειται για θολή πολιτική.

        Στην κίνηση αυτή εγώ βλέπω μόνο φιλοδοξία ανάλογη της συχνότητας εμφάνισης στο γυαλί.

        Τίποτα άλλο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ αλλενάκι 08/09/2010 19:08:30

        Αλλενάκι, εννοείς ότι επιδιώκουν να αποτρέψουν είτε άμεση είτε έμμεση (μέσω άκυρου-λευκού) ενίσχυση των υποψηφίων της ΝΔ από καθαρά πασοκικές ψήφους;

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ αλλενάκι 08/09/2010 19:50:32

        @αλλενάκι

        Ακριβώς όπως το λες ….
        Σοφόν και σαφές…

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ αλλενάκι 08/09/2010 20:04:41

        Δεν έχω καμιά απολύτως εμπιστοσύνη στον πασόκο Μητρόπουλο…
        Η αίσθησή μου είναι ότι το ΠαΣοΚ κατεβαίνει με ΔΙΠΛΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ:
        Μία με τον Καμίνη και τη Δ.Α, και μία με τον Μητρόπουλο και Συνασπισμό ή μέρος τού Σύριζα (για τους λόγους που εξηγεί το αλλενάκι πιο πάνω…)
        Για τον Δημαρά ……ε, καλά!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 08/09/2010 20:12:10

        Άμλετ: όσοι υποψήφιοι παρουσιάζονται πανηγυρικά από τα κανάλια της προπαγάνδας είναι η χρυσή εφεδρεία του συστήματος.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ αλλενάκι 08/09/2010 23:34:53

        @ αλλενακι εχεις δικιο θελει προσοχη η προβολη αυτη των υποψηφιων...εαν λεω εαν ο ΓΑΠ μια μερα αλλαζε σταση αυτοι τι θα εκαναν;

      • tiramola avatar
        tiramola @ αλλενάκι 08/09/2010 23:43:03

        @αλλενάκι.
        Ποιός δεν είναι εφεδρεία του συστήματος?

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ αλλενάκι 09/09/2010 07:40:33

        Μα…..ο ανεξάρτητος Τατούλης, φυσικά!

    • Ηνιοχος avatar
      Ηνιοχος @ Ο Θείος 09/09/2010 00:42:58

      ΑΣΧΕΤΟΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ ΚΑΤΩΘΙ

      Ο Αλαβανος εχει συγγενεια πρωτου βαθμου με τον προεδρο
      του Τεχνικου Επιμελητηριου?

      Ποσο στενες σχεσεις διατηρουν τα προαναφερθεντα αγορια
      με τους Εθνικους Εργολαβοευεργετες?

      Το παθος του Αλαβανου που μετετρεψε την χωρα σε Εδεμ των
      λαθρο εχει καμμια σχεση με τα ιλλιγγιωδη υπερκερδη των
      Εθνικων Εργολαβων και την Εργολαβια του Υπενοικιαζομενου
      Ανθρωπισμου/Αντιρατσισμου

      πολλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!
      τα λεφταααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!Αρη

      οταν ψηφιζεις στο μπ...δλο για ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΚΑΛΑ ΕΡΓΑ
      να μην ψηφιζεις και λαθρονομους που θα εξασφαλισουν
      εργατικο δυναμικο της δεκαρας για τα συναιτερακια?

      Που να μπλεκεις τωρα με την κολοεργατια των απληστων
      Ελληνων αστους να παν χαθουν Αλεκομ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/09/2010 18:14:09

    Να γινει υπουργος εργασιας να μεινει Αμνημονευτος υπο το Μνημονιο.-

    ΠΠ

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/09/2010 19:33:03

    Έπώνυμε, αν έβαζε υποψηφιότητα η Σακοράφα με ένα συνδυασμό από το σύριζα π.χ. που έχει κάποιες συγγένειες δεν θα δυσπιστούσα.
    Της Σακοράφα το όχι ήταν το μόνο ξεκάθαρο από αυτούς.

    Ευνοούν λοιπόν και μια πράσινη σφήνα στο αντιμνημονιακό μέτωπο για να έχουν μια αντιμνημονιακή εφεδρεία, που θα τους βοηθήσει να στρίψουν τη ρότα όταν τα πράγματα θα έχουν φτάσει στο μη περαιτέρω.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/09/2010 20:25:38

    Ενας "διαφωνων" πασοκος που στηριζεται απο αυτους που προσπαθησαν να φερουν το ΔΝΤ απο το Δεκεμβρη 2008 με "επανασταση".Αληθεια οι νυχτες για τον Αλεξη τωρα που ηλθε το ΔΝΤ δεν υπαρχουν;
    Iσως γιατι το συνθημα "ενας αλλος κοσμος ειναι εφικτος" εγινε πραγματικοτητα.
    Ο κοσμος του ΔΝΤ και της παγκοσμιας διακυβερνησης που ειναι και αντιεθνικιστικος.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ψυχραιμια 08/09/2010 23:32:13

      λες κατι ανεκδοτα...νυχτες γιατον Αλεξη!!! εκμεταλευτηκαν τα βλακεια του ενος και τον δικο θνατο του νεαρου για να βγαλουν τα απωθημενα τους.
      εαν ο ΚΚ ειχε κανει το1/10 αυτων του ΓΑΠ τωρα δεν θα υπηρχε κτιριο οθιο στην Αθηνα.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/09/2010 00:28:59

        ''The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. And like that, poof. He's gone

        παρδον για το αγγλικο

  6. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 08/09/2010 20:37:14

    ΑΝ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙ Ο ΣΥΝ, ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ, ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

  7. antiochos avatar
    antiochos 08/09/2010 22:29:33

    Σε απλα ελληνικα:εφαγα πορτα απ το μαγαζι του Ζωρζ,και καλου κακου θυμηθηκα το μνημονιο.
    Μαθε τεχνη κι αστηνε που λεμε.

  8. ataktos avatar
    ataktos 08/09/2010 22:57:29

    και οι δυο επιβεβαίωσαν ότι είναι .. αισχροί ..

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ataktos 08/09/2010 23:32:43

      μονο;

  9. zap-zap avatar
    zap-zap 08/09/2010 23:07:54

    Όταν τον οκτώβρη έκανε τα αδύνατα δυνατά να μην μπει ο ΣΥΡΙΖΑ στην Βουλή ο Αλαβάνος φίλε l' ami du peuple ήταν καλά;
    ακόμα τον περιμένουμε σε εκείνη την προεκλογική εκστρατεία.
    (κατέστρεψε την Βαλαβάνη τότε, θα την καταστρέψει και τώρα. όταν την πήρε από το Ηράκλειο μιας και ήταν σίγουρος πως χωρίς αυτόν ο ΣΥΡΙΖΑ θα έπαιρνε το πολύ 3,1% και την πήγε στην Β Αθηνών ήταν καλά; Δεν παραδειγματίστηκε από το κάζο, να βγαίνει έδρα στο Ηράκλειο και να μην εκλέγεται η Βαλαβάνη στην Β Αθηνών; Ακόμα ζαριές ρίχνει ο Αλέκος;)

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ zap-zap 08/09/2010 23:37:58

      Ο Αλαβάνος είναι τελειωμένος πολιτικά, θα ασχολούμαστε για πολύ ακόμη με το πρόβλημά του;

  10. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 09/09/2010 06:59:05

    «….συνάντηση της ριζοσπαστικής αριστεράς με τον αριστερό σοσιαλιστικό χώρο…»!!
    Άμα τρώγεσαι να γίνεις κολαούζος, μέχρι και το …αριστερό ΠΑΣΟΚ θα ανακαλύψεις στο πρόσωπο του τηλεαστέρα!
    Τί άλλο θα επινοήσει αυτό το παιδί για να στηρίξει (μαζί με την ΑΥΡΙΑΝΗ…) το «καλό» ΠΑΣΟΚ και να εξασφαλίσει την πολιτική του επιβίωση; Πάντως αφελής δεν είναι…

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 09/09/2010 07:44:06

      Μαζί με την ΑΥΡΙΑΝΗ, τον Αυτιά και άλλες αριστερές δυνάμεις!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ένας Άμλετ 09/09/2010 09:30:16

      Μάλλον προσπαθεί να πατήσει σε δύο βάρκες. Ίσως να μετάνιωσε για την εμμονή του στο συγχρωτισμό με τα γκρουπούσκουλα του ΣΥΡΙΖΑ και αρπάζει την ευκαιρία για όξυνση-ρήξη, προκειμένου να εξευμενίσει και να "επαναπατρίσει" τους σαλονάτους που του φύγανε.

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Αυριανιστής 09/09/2010 11:18:06

        Διόλου απίθανο…

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Αυριανιστής 09/09/2010 11:59:33

        Μόνο που, όπως ξέρουμε από τα καουμπόικα (!), όταν βγάζεις το πιστόλι, ή πυροβολείς ή το βάσεις στον κ@λ@ σου!

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Αυριανιστής 09/09/2010 12:00:40

        βάΖεις

  11. straydog avatar
    straydog 09/09/2010 10:21:03

    Θα συμβουλευα,ολους αυτους τους κυριους,δεξιους,αριστερους,κεντρωους,ανανεω-
    τες,ριζοσπαστες και οτι αλλο θελετε,να μην τους θεωρειτε κορυφαιους συνομωτες
    αλλα κορυφαιους ηλιθιους,που απλα μυρηκαζουν αθλια ιδεολογηματα κλεισμενοι
    στον αυτιστικο μικροκοσμο τους.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/09/2010 10:23:47

    Βρε γιατί διαπληκτίζεστε χωρίς λόγο, όλοι "αντιμνημονιακοί" είστε;
    Παύση πληρωμών και δραχμή,
    χωρίς Τσίπρα, Αλαβάνο και Σαμαρά μαζί
    δεν έρχεται!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 09/09/2010 10:24:41

      I forgot Kouris Bros.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 09/09/2010 10:42:20

      Αφήνουμε την υποστήριξη του μνημονίου στον Καρατζαφύρερ και στους Δημοκρατικο"αριστερούς" των Κυρκοκουβέληδων...

  13. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 09/09/2010 11:28:29

    @tiramola
    Ρωτάς, «Ποιός δεν είναι εφεδρεία του συστήματος?» Το ερώτημα είναι ρητορικό και εμπεριέχει την απάντηση (την απάντησή σου): «Κανείς!»
    Επομένως, γιατί όσοι δεν επιλέξουν ΠΑΣΟΚ 1 (Καμίνης κλπ.) να μην ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ 2 (το στέλεχος Μητρόπουλο);
    Διότι ως γνωστόν, «το ΠΑΣΟΚ είναι πολυσυλλεκτικό κόμμα» κι έχει ….και του πουλιού το γάλα στα ράφια του…
    Αυτό είναι που λένε, «θέλει ο τιραμόλας να κρυφτεί κι η χαρά δεν τον αφήνει!!!!!!!!!!!)
    Πάντως είσαι μαρτυριάρης :)

  14. takis avatar
    takis 10/09/2010 21:56:41

    τελευταια ευκαιρια του αλαβανου να δει τους συντροφους του για τελευταια φορα γιατι μετα τις εκλογες δεν θα του μιλα κανενας.ετσι θα γλυτωσουμε και μεις και ολοκληρος ο πολιτικος κοσμος απο τις μπουρδες και ανοησιες του.το μοναδικο του εργο στη πολιτικη ειναι η προταση και αναδειξη του τσιπρα που τωρα προσπαθει να καψει.φαινεται εκτος των αλλων οτι ειναι και κακος ανθρωπος.