15/02/2009 23:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας προς ΠΑΣΟΚ: μετά τις εκλογές βλέπουμε

Τη διεξαγωγή πρόωρων εκλογών ζήτησε από τον πρωθυπουργό και ο Αλέξης Τσίπρας, εκτιμώντας ότι αποτελούν μια δημοκρατική διέξοδο από την κρίση. Κλείνοντας τις εργασίες του Διαρκούς Συνεδρίου του ΣΥΝ απέκλεισε για ακόμη μια φορά το ενδεχόμενο προεκλογικής συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ, αφήνοντας όμως ανοιχτή την προοπτική για την επομένη των εκλογών: «Ο μπαμπούλας της ακυβερνησίας δεν ισχύει», είπε.

Διατύπωσε εξάλλου τις ενστάσεις του και για τις δημοσκοπήσεις κάνοντας λόγο για «δημοσκοπικές αλχημείες» που έχουν στόχο να στριμώξουν τον ΣΥΝ προς μια κατεύθυνση συνεργασιών. «Το δίλημμα ενόψει προφανώς των εκλογών είναι ότι ο λαός θα έχει επιλογή: ή να στηρίξει τα κόμματα εξουσίας ή να ενισχύσει την Αριστερά», πρόσθεσε.

Ασκώντας κριτική στο δικομματισμό, υπογράμμισε ότι τα κόμματα εξουσίας ξήλωσαν την κοινωνία και συμμάχησαν με το κεφάλαιο. «Η ανάπτυξη έγινε τοξικά προϊόντα και παράγωγα». Αναφερόμενος στην κυβέρνηση, είπε ότι ο Κώστας Καραμανλής ζητά συναίνεση από τους εξαθλιωμένους για να συνεχίσει η εξαθλίωσή τους. Η κυβέρνηση καταρρέει όχι επειδή διαθέτει ισχνή κοινοβουλευτική πλειοψηφία, αλλά επειδή οι πολιτικές της δεν βρίσκουν σύμφωνη την κοινωνία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια ΣΕ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ avatar
    τρια πουλακια ΣΕ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ 15/02/2009 23:55:52

    Πάλι?
    από μένα είναι και αυτά (ρουλεμάν φακτορα) αλλά δεν τα έγραψα γιατί είναι τόσο ισοπεδωμένα και κουραστικά....σχεδόν πληκτικά...

    Χαχα . κάποτε ο Αθανασάκης, τότε που το ΠΑΣΟΚ δεν σταύρωνε ποσοστό απειλούσε με μηνύσεις δημοσκοπικές εταιρίες. Τώρα ο Τσίπρας καταγγέλει πρωτοσέλιδες δημοσκοπικές αλχημείες...
    ΣΑν πίνακας με τα ανθρωπάκια του Γαίτη είναι...

  2. Giannis avatar
    Giannis 16/02/2009 00:10:23

    Ο Τσίπρας τα πέι καλά. Θα περάσει τις συμπληγάδες της πρωτοφανούς πίεσης εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, ένα σωρού συμεφρόντων: Ακροδεξιοί, ΚΚΕ, κανάλια, εφημερίδες της διαπλοκής, Πρετεντέρηδς κλπ.

    Αφού αντέχει κοντά στο 10% με τόσες επιθέσεις θα πάει καλά.

  3. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 00:16:47

    Το θεμα ειναι πως αν ο λαος ενισχυσει την αριστερα,δεν θα ενισχυσει σωνει και καλα τον Τσιπρα.Δεν ειναι και το σημα κατατεθεν της αριστερας πια!Μ'αρεσει η πολυφωνια στην πολιτικη αλλα μαλλον εχασα φασεις,γιατι δεν καταλαβα ειδικα στην επαρχια,ποτε αρχισε να ζηταει πραγματα ο Τσιπρας και να 'διαψευδουν' διαφορα, οι οικολογοι.Μηπως τα μηντια δουλευουν εντατικα?

  4. ink avatar
    ink 16/02/2009 00:24:37

    Προς "τρια πουλακια"
    Μεγάλε ποιός είσαι η αυθεντία!!!???
    Πλήτεις ???
    Ωστε σε αντιγραφει ο ΦΑΚΤΟΡΑΣ???
    Είσαι φοβερός διανούμενος.Με σένα δεν φοβόμαστε τίποτα!!!
    Εμπρος ιδρυσε κόμμα και διατύπωσε πρόταση εξουσίας!!!

  5. τρια πουλακια βαριεστημένα avatar
    τρια πουλακια βαριεστημένα 16/02/2009 00:31:42

    Δεν ήθελα να ξαναμπώ στην κουβέντα...αλλά donaE τα μήντια τη δουλειά τους κάνουν.
    Αυτοί που σήμερα είχαν τις δημοσκοπήσεις υπέρ ΠΑΣΟΚ πρωτοσέλιδα, ήταν οι ίδιοι που ειρωνεύονταν, απαξίωναν, προσπερνούσαν, υπονόμευαν , χτυπούσαν κάτω από τη ζώνη τον Παπανδρέου στην εσωκομματική διαμάχη , προβάλλοντας Βενιζέλο.
    Τώρα απλά ακολουθούν το λαϊκό ρεύμα. Η μυθοποιημένη δυναμή τους υπάρχει μόνο στη σκέψη των -δήθεν-υποψιασμένων αριστερόφρονων κάθε κλίμακας και απόχρωσης.
    Οσο για τον Αλέξη διακατέχεται από την αλαζονεία που επιτρέπει η ανωριμότητα. πχ:
    Στον Τζίγκερ που τον επισκέφθηκε για το γήπεδο είπε, μπορούμε να συμφωνήσουμε αν είναι μικρότερων διαστάσεων το κτήριο Βωβού -ως να ήταν τουλάχιστον υπουργός !!
    Για το ΠΑΣΟΚ απάντησε, όχι όπως θα επέβαλε το ποσοστό του κόμματός του, δηλ δεν συζητάμε η θα μπορούσαμε να συζητήσουμε ενδεχόμενη συνεργασία αλλά να ξέρει το ΠΑΣΟΚ ότι έχουμε απαράβατες αρχές στις οποίες δεν θα υποχωρήσουμε. Αντιθέτω είπε ..αν το ΠΑΣΟΚ συμφωνεί με το πρόγραμμά μας –δηλ αν το 38 συμφωνεί με το 5% (οι άλλοι σκοπίμως δεν του λένε "τσου ρε λακη" γιατί το δεύτερο γύρο του την έχουν στημένη να διαγουμίσουν τα ποσοστά του -ήδη δημοσκόπηση έδειξε ότι αν πάμε δεύτερο γύρο θα πέσει στο 4,8

  6. τρια πουλακια βαριεστημένα avatar
    τρια πουλακια βαριεστημένα 16/02/2009 00:33:07

    ινκ.
    δεν εννουσα αυτο. ξερει ο φακτορας τι λεω. απλα ημουν εκει.

    ΥΓ Δικαιούμαι να πλήττω με τις π@π@ρες του Αλέξη. Θα μας το αφαιρέσετε και αυτό?

  7. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 00:38:46

    Εγω βλεπω υπερεκτιμηση,υπερεκθεση,υπερεπενδυση.Τι θυμιζει αυτο?

  8. ink avatar
    ink 16/02/2009 00:39:21

    Mε τι δεν πλήτεις???

  9. αντί avatar
    αντί 16/02/2009 00:46:03

    dona

    Εμένα τουλάχιστον δε με νοιάζει αν θα ενισχυθεί ο Τσίπρας.
    Το δίλλημα που έθεσε, όμως, είναι σωστό.
    Ή ενισχύει κανείς τα κόμματα εξουσίας ή την αριστερά.
    Και νομίζω ότι λέει της αριστεράς και όχι τα μικρότερα κόμματα για να μην βάλει μέσα το ΛΑΟΣ.
    Μακάρι να ενισχυθούν τα μικρότερα κόμματα, μήπως και γλυτώσουμε από τον φαύλο κύκλο της εναλλαγής.

  10. τρια πουλακια βαριεστημένα avatar
    τρια πουλακια βαριεστημένα 16/02/2009 00:50:59

    7 donaE
    Οχι. αυτή η υπερεκτιμηση,υπερεκθεση,υπερεπενδυση που λες έγινε πέρυσι όταν το ΠΑΣΟΚ βρισκόταν ακόμη τραυματισμένο, γλύφοντας τις πληγές του, και τρώγοντας τις σάρκες του
    ΚΑι αυτή η υπερέκθεση έγινε για δυο λόγους , ενδεχομένως να φαίνονται αντιθετικοί μεταξύ τους αλλά δεν είναι. Εείναι απλώς συμπληρωματικοί

    Ο πρώτος για να χτυπήσουν Παπανδρέου, και να του δείξουν ποιος είναι το αφεντικό. Αυτό όμως λειτούργησε τραυματικά στον κόσμο του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος συναισθηματικά φορτισμένος συσπειρώθηκε γύρω από τον αρχηγό του. θα σου φανεί απίστευτο αλλά ξύπνησε μνήμες 63 αφενός, όταν η κεντροααριστεροί έκαιγαν τις εφημερίδες του Λαμπράκη. Εκόντες άκοντες αναγκάστηκαν οι εκδότες-αντί ο γιωργάκης- να συμμορφωθούν στη νέα κατάσταση

    Ο δεύτερος λόγος είναι ότι στην περίπτωση κατάρρευσης του ΠΑΣΟΚ η διάσπασής ήθελαν να έχουν εναλλακτική λύση. Ετσι επένδυσαν στον Τσίπρα αρχικά, ως "καβάτζα", στη συνέχεια ως αντιπαλον δέος του γιωργάκη, ώσπου τα κατάφερε ο Αλέξης να τους δείξει ότι δεν ήταν άλογο ιπποδρόμου.
    Αυτά εν ολιγοις .

  11. τρια πουλακια βαριεστημένα avatar
    τρια πουλακια βαριεστημένα 16/02/2009 00:52:47

    καληνυχτα:)

  12. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 01:04:53

    Μεσα σε ολα αυτα δεν βλεπω πουθενα την αριστερα,σαν δυναμη αλλαγης,ή σαν τη αντιστοιχη γαλλικη προταση του Μπεζανσενό εννοω με μια δυναμικη νεα.

  13. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 16/02/2009 01:09:29

    Ο Τσίπρας, και γενικά ο ΣΥΝ, είναι το αγαπημένο παιδί των ΜΜΕ. Μόνο δείτε τα ποσοστά που παίρνει ο ΣΥΡΙΖΑ στους συλλόγους των δημοσιογράφων και θα καταλάβετε. Το αν τους τελευταίους μήνες, λόγω της εντυπωσιακής ανόδου του ποσοστού του από δυσαρεστημένους του ΠΑΣΟΚ έστρεψε ορισμένα ΠΑΣΟΚΟμέσα εναντίον του, αυτό δεν αλλάζει τη γενική εικόνα. Ήταν είναι και θα είναι το χαιδεμένο κόμμα των ΜΜΕ. Τα τελευταία χρόνια μάλιστα, ο Λαζόπουλος είναι η ναυαρχίδα της επικοινωνιακής στρατηγικής του κόμματος. Ούτε η Πράβδα τέτοια αβάντα στο "κόμμα"... Και μάλιστα σε χαλαρή ώρα, με χαλαρό ύφος, χαχαχα, χουχουχου, και δώστου αβάντα στους Αλεκο-Αλέξηδες.

  14. Viva SYRIZA avatar
    Viva SYRIZA 16/02/2009 01:38:42

    >>>Στην ψηφοφορία για την έγκριση του προγράμματος, υπέρ ψήφισε το 81,5% (600 από τους παρόντες συνέδρους), ενώ υπήρξαν και 137 λευκά.

    http://www.syn.gr/gr/keimeno.php?id=13558


    τι τσιμπούκι ήταν αυτό για τους ανανεωτικούς? μην ακούς κανέναν αλέξη γχχχχχ τους όλους, εμείς θα είμαστε εκεί όποτε χρειαστεί.

  15. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 02:12:42

    @ 10 και άλλοι:
    Μπορεί κανείς να εξηγήσει ΓΙΑΤΙ όλους αυτούς τους ετερόκλητων κινδύνων και συμφερόντων παράγοντες (εκδότες και media, ΝουΔού, αριστερό ρεύμα των Τσίπρα/Αλαβάνου, Πασοκικό ρεύμα Βενιζέλου), τους "κουτούπωσε" τελικά όπως φαίνεται αυτός που αποκαλούν εδώ μέσα "Γιωργάκης";
    Πώς έγινε αυτό το παράδοξο; Μόνον η ανεπάρκεια του Καραμανλή και της ΝουΔού (που εν μέρει ασφαλώς ισχύει ως λόγος, αλλά μόνον εν μέρει); Η οικονομική κρίση (επίσης ισχύει εν μέρει); Η αβάσταχτη ελαφρότητα του Τσίπρα και των ομοίων του; Παρέμβαση "ασύμμετρων απειλών" ή "στρατηγών ανέμων"; Σατανική εύνοια της τύχης; Διαβολοπαπάδες και Ρασπούτιν; Της βλακείας το κέρατο, που στολίζει τις κεφαλές πολλών εγχώριων επιφανών και "σπουδαίων"; Όλα αυτά μαζί και ταυτοχρόνως;
    Ο ευρών αμειφθήσεται.

  16. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 02:13:34

    Ετερόκλητων κινήτρων (και όχι κινδύνων), συγγνώμη

  17. fanis avatar
    fanis 16/02/2009 02:44:14

    lazopoulos terma=tsipras terma os den exei altsantiri kai propaganda o tsipras den prokeitai na anevei

  18. αντανώνυμος avatar
    αντανώνυμος 16/02/2009 03:20:19

    να ανεβεί το ΚορΚονΕ, ναι για να παραδίδει παντού τους αγωνιστές στην ασφάλεια, χωρίς δακρυγόνα, άσυλα κτλ κτλ. στεγνό σταλινικό δόσιμο.

  19. σταλινολογος avatar
    σταλινολογος 16/02/2009 05:57:43

    Α δεν αφορα το ΚΚΕ η σταλινολογια? Ακου πραματα...

    Οσο για τα δωσιματα, πες μας τι εγινε το 85 στο χημειο και μετα με τον Κλιντον. Και πες μας τι εγινε στα φοιτητικα με τις αλυσιδες ερμητικα κλειστες σε καθε μη-Κνιτη.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/02/2009 09:23:39

    @ κοκκινος πανος
    Τίποτε απο όλα αυτά παρα μονο η φυσιολογική φθορα της εξουσίας.Ο δικομματισμός παραμένει γιατί οι υπολοιποι δεν ειναι σοβαρη εναλλακτική λύση.
    Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα πληγουν οταν θα εμφανισθει -αν εμφανισθει - άλλο κόμμα στο χωρο που καλύπτουν το οποιο θα δωσει ελπίδες καλυτερης πορειας.
    Η ακρα Δεξια και η αριστερα δεν ειναι εναλλακτικη λύση οτι και να κάνει ο δικομματισμός.

  21. zapata avatar
    zapata 16/02/2009 10:41:33

    1. σε όσους ενδιαφέρονται, ο Μπεζανσενό, στην προσπάθεια να συγκροτήσει τον αντικαπιταλιστικό πόλο, ανέφερε ως παράδειγμα τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα. Προφανώς γίνεται αυτομάτως κακός και αυτός...
    2. τρία πουλκάκια κάθονταν που διάβασες ότι στην συνάντηση με τον Τζίγγερ, ο Τσίπρας είπε να μειώσουμε τον συντελεστή δόμησης του εμπ.κέντρου και να προχωρήσει? Μήπως διάβασες τα παπαγαλάκια του Βωβού? Ο Τσίπρας είπε το ακριβώς αντίθετο, δεν έχεις παρά να διαβάσεις όλα τα δελτία τύπου και τις συνεντεύξεις του μετά την συνάντηση
    3. όταν ένα κόμμα δέχεται την επίθεση των μίντια, των εργολάβων, των τραπεζιτών, όλων των κομμάτων, ακόμα και του μεταλλαγμένου ΚΚΕ, δεν σας προβληματίζει καθόλου? Εμένα με κάνει να σκεφτώ λίγο παραπέρα..
    4. Μπορεί κανείς νοήμων άνθρωπος εδώ μέσα να μου εξηγήσει πως γίνεται ένα κόμμα τις μισές μέρες να το κατηγορούν ότι είναι με τη βία και τους κουκουλοφόρους και την επόμενη να το κατηγορούν που δεν θέλει να κάνει κυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ ή να συμμετάσχει στη περίφημη εθνική συνεννόηση? Β΄ζουν καλέ στην κυβέρνηση τέτοιο κόμμα????
    5. Σε άλλες εποχές, που στο συνέδριο του ΚΚΕ,θα είχαν γραφτεί τέτοιες παπαριές για τον Στάλιν, τα λαικά δικαστήρια, την αντικατάσταση των χρημάτων με κουπόνια κλπ, πόσο θα τους είχε ξεσκίσει ο μηχανισμός των μίντια? Σήμερα γιατί δεν γράφεται τίποτε? Προς τι αυτή η ασυλία στο ΚΚΕ?

  22. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 16/02/2009 10:57:41

    Τηλέμαχος, ίσως θα πρέπει να ανακτήσεις την επαφή σου μετην πραγματικότητα, εαν δεν πετάς λάσπη. επίσης, από ππου προκύπτει το "μετα τις εκλογές βλεπουμε;

    απομονώσατε μια φρράση απο τα πρακτορεία, ενω στην πραγματικότητα είπε
    «Ο μπαμπούλας της ακυβερνησίας δεν ισχύει, και τώρα η κυβέρνηση έχει αυτοδυναμία αλλά δεν μπορεί αν κυβερνήσει και εμείς δεν πρόκειται να γίνουμε δεκανίκι του καθεστώτος, μέρος του προβλήματος, αλλά λύση"

    έχετε κάνει τουλάχιστον λανθασμένη εκτίμηση

  23. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 16/02/2009 11:00:07

    28 διόρθωση

    "Ο μπαμπούλας της ακυβερνησίας δεν ισχύει. Και σήμερα έχουμε ακυβερνησία παρα την αυτοδυναμία άλλά η κυβέρνηση δεν μπορεί να κυβερνήσει
    Εμείς δεν πρόκειται να γίνουμε δεκανίκι του καθεστώτος, δηλ μέρος του προβλήματος, αλλά λύση”

  24. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 11:46:15

    @ 26 ψυχραιμια
    Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ. Η φθορά είναι ο κύριος λόγος. Άρα η αντιπροσωπευτική δημοκρατία (που περιλαμβάνει την αλλαγή - ή και την εναλλαγή, ελλέιψει τρίτου - στην εξουσία, λειτουργεί. Συμπέρασμα αρκετά παρήγορο. Μη τα βλέπουμε όλα μαύρα, στο βάθος τουλάχιστον.
    Οι άλλοι λόγοι που αναφέρω, ή μερικοί από αυτούς, είναι ασφαλώς επικουρικοί.
    Τα υπόλοιπα (ανατροπή του δικομματισμού, υπέρβαση της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας,...πτώση του καπιταλισμού), προς το παρόν, είναι μόνον για αιθεροβάμονες. Ή για έχοντες πονηρούς σκοπούς.

  25. tiramola avatar
    tiramola 16/02/2009 12:23:47

    @Χαράλαμπος 29 , 28
    Μέσα είμαι για την "λύση" φτάνει να την ακούσω.
    Για ανατροπή του καπιταλισμού δεν ακούγεται τίποτα...
    Για κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής επίσης δεν ακούγεται τίποτα...
    Για αναδιανομή του πλούτου μέσω φορολογίας των υψηλών εισοδημάτων άκουσα αλλά στην υλοποίηση κολλάει το πράγμα λόγω "ιδιαιτερότητας" της χώρας έλλειψης φορολογικής συνείδησης...
    Στα λόγια όλα ωραία είναι...
    Προτάσεις επι μέρους συνεργσίας με το ΠΑΣΟΚ , πιστεύω υπάρχουν(παιδεία, υγεία , αυτοδιοίκητο των δικαστηρίων κλπ.)
    Προσωπικά δεν περίμενα να τεθούν διλλήματα , οικονομία της αγοράς ή οικονομία των ανθρώπινων αναγκών...
    Και το ΠΑΣΟΚ μιλάει για το δεύτερο...
    Τα παραδείγματα περί τριχόπτωσης μόνο για σε κανένα εξυπνακια των βορείων προαστίων μπορεί να πιάσουν...
    Τα πράγματα είναι απλά , η κομματική σκοπιμότητα τα μπερδεύει φίλε Χαράλαμπε...
    Εγω (ο ΣΥΡΙΖΑ) ζητώ συνεργασία με συγκεκριμένες προτάσεις που αφορούν την κοινωνία και τους πολίτες , όταν όμως βάζεις και το θέμα της απομάκρυνσης των Αμερικανικών βάσεων τι να συζητήσουμε?
    Θέλουμε να δημιουργήσουμε μια δίκαιη κοινωνία όπου ο καθένας θα συνεισφέρει όπως λέει και το σύνταγμα ανάλογα με τις δυνάμεις του?
    Γιατί απο παπαρολογία και καταγγελίες έχουμε πήξει....

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/02/2009 12:24:12

    Πάντως ο κύριος Αθανάσιος Ελλις χτές στην Καθημερινή την ΄εριξε΄την γραμμή.

    Προτείνει δημιουργία ΄κεντρώου Χώρου΄με συνεργασία τών Οικολόγων ,τού Δημοκρατικού Κόμματος και τής Φιλελευθερης Συμμαχίας.
    Τέτοια κόλπα ονειρεύονται κάποιο ΄κεντρώοι΄σαν τον κύριο Ελλις με τις πάμπολλες ανταποκρίσεις του απο το Αμέρικα.
    Απορώ πως δεν πρότεινε να αναλάβει απ΄ευθείας η Χίλαρυ την δημιουργία τέτοιου τύπου ΄κεντρώου κόμματος΄...
    Ωραίο τρόπο βρήκε να χτυπήσει τον δικομματισμό ο κύριος Ελλις...
    Με Δημητρά ,Τρεμόπουλο και κάτι υπολείμματα τού Μάνου που κινούνται στο νεοϊδρυθέν ΄Δημοκρατικό Κόμμα΄...
    Μπρρρρρρρρρρρρρ.............

  27. tiramola avatar
    tiramola 16/02/2009 12:39:23

    Τράπεζες και επιχειρήσεις μοίρασαν μετοχές αξίας 550 εκ. ― την περίοδο 2004-2008

    Δώρο 200 εκ. ευρώ στα golden boys

    Υπεραξίες 550 εκατ. ευρώ απήλαυσαν, αφορολόγητα, τα ελληνικά golden boys την περίοδο 2004-2008 με την κυβέρνηση να ανέχεται να της διαφύγουν περί τα 200 εκατ. ευρώ φόροι. Τόσα είναι τα έσοδα που θα έπρεπε να συλλέξει με βάση τον ν. 2238/1994. Για το ζήτημα αυτό διενεργείται ήδη προκαταρκτική εξέταση. Από τα στοιχεία που κατατίθενται προκύπτει ότι σε στελέχη των μεγάλων επιχειρήσεων εχορηγούντο πρόσθετες αμοιβές υπό μορφήν μετοχών με τιμή διάθεσης πολύ μικρότερη της χρηματιστηριακής τους αξίας.

    Από την σημερινή "Ε"

    Η δεξιά ξέρουμε ποιών συμφέροντα εξυπηρετεί Χαράλαμπε , εδώ γίνεται ένα όργιο σε βάρος των πολιτών...
    Θα προχωρήσουμε?

  28. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 12:46:15

    @ 31 ,32
    Τα λεγόμενά μου στο 30 ισχύουν ασφαλώς και για την "γραμμή Αθανασίου Έλλις".
    Ο Βγενόπουλος, εκτός από καλός βάζελος, είναι πολύ πιό ρεαλιστής κι έχει πιάσει το ρεύμα. Η "γραμμή Έλλις" οδηγεί κατευθείαν και με φόρα, με το κεφάλι στον τοίχο (όπως ακριβώς και η γραμμή Αλαβάνου/Τσίπρα/Λαφαζάνη).

  29. Factorx avatar
    Factorx 16/02/2009 12:53:48

    @zapata. Γι αυτά που γράφεις για το ΚΚΕ: δεν μας ενδιαφέρουν τα Μ- Λ απολιθώματα όσο ο ΣΥΝ και ο ΣΥΡΡΙΖΑ, υπο την έννοια οτι εξέθρεψε πολλές ελπίδες που διαψεύδονται πάλι. Για το λόγο αυτό ειναι φυσικό να ασχολούμεθα περισσότερο με το ΣΥΝ.

  30. Rogue avatar
    Rogue 16/02/2009 12:56:37

    Aπό πότε το ΠΑΣΟΚ είναι αριστερά;
    Υπάρχει κανείς που το κατατάσσει στις "προοδευτικές" ή "φιλολαϊκές" δυνάμεις;

    Το μόνο κοινό με το ΣΥΡΙΖΑ είναι πως κοινή συναινέσει θα βάλουν υπουργό παιδείας τη Δαμανάκη, με γραματείς την Κοππά και τον Μπίστη και έτσι θα τελειώσει ωραία η ιστορία αυτού του ταλαιπωρημένου Έθνουυυςς!

    Επιπλέον, η κρίση έχει οδηγήσει τη Γαλλία σε επιτήρηση! Τη Γερμανία σε ύφεση (-2% το 2009)! Και εμείς εδώ νομίζουμε πως τα μαρτύρια που ακόμα έπονται είναι θέμα του ποιός μας κυβερνάει!!

    Αίσχος μήπως; Αποσιώπηση της αλήθειας από την κυβέρνηση και δειλά, αντιαναπτυξιακά μέτρα. Άνευ προηγουμένου πολιτική σπέκουλα από την αντιπολίτευση (ΠΑΣΟΝ και ΣΥΡΙΖΑ) και ανεδαφικές προτάσεις (ωραίες, πιασιάρικες, αλλά έχουν να χρηματοδοτηθούν από πουθενά).

  31. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 13:00:33

    Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: Ο δικομματισμός δεν μου αρέσει καθόλου. Προτιμώ το παραδοσιακό Ευρωπαικό σύστημα: Πολλά κόμματα, δύο μεγάλα βασικά μπλόκ (κεντροδεξιά/δεξιά - κεντροαριστερά/αριστερά). Διακυβέρνηση άλλοτε με αυτοδυναμίες, άλλοτε με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΕΣ συμμαχίες.
    Ούτε δικομματισμός, ούτε σούπα με πατάτες, κρεμμύδια, κολοκύθια ατάκτως κατανεμημένα στον πολιτικό χυλό, χωρίς αρχές, συνάφειες.
    Πολιτική σημαίνει ιεράρχηση σε φίλους, λιγότερο φίλους, "ουδέτερους", αντιπάλους και κύριο αντίπαλο

  32. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 13:03:19

    @ 36
    Ποιός είναι αριστερά;
    Μήπως ο "Κόκκινος Πάνος" (τον άλλο συνονόματο εννοώ, όχι εμένα);

  33. Rogue avatar
    Rogue 16/02/2009 13:09:11

    Για όποιον δεν το έχει πάρει πρέφα τί έρχεται μεταξύ άλλων:
    απίστευτη ανεργία
    κοινωνικός αναβρασμός
    κατασχέσεις & πλειστηριασμοί
    δημογραφική εξαφάνιση
    κατάρευση εργασιακών σχέσεων
    μεγάλη εγκληματικότητα
    περισευούμενη λαθρομετανάστευση
    περικοπή κοινωνικών δαπανών
    αδυναμία εξοπλισμών, αποθράσυνση γειτόνων

    Για να μπορέσει η χώρα να εξομαλύνει αυτά τα φαινόμαινα, πραγματικά θέλει κοινωνική συνοχή και συναίνεση. Όχι όμως με τη μορφή που οι πολιτικές μας δυνάμεις επιθυμούν, αλλά με πραγματικά επαγγελματική συνεργασία εκπροσώπων εργοδοτών / εργαζομένων / τραπεζιτών / κομμάτων και γιατί όχι μήντια. Και αυτό δεν νομίζω πως το έχουμε δει σε αυτό τον τόπο!!

  34. Rogue avatar
    Rogue 16/02/2009 13:11:15

    --> 38

    Γιατί, είπα πως έχουμε αριστερά;
    Ίσως ο Ρωμανιάς (σύμβουλος εργασιακών θεμάτων της ΓΣΕΕ) από μόνος του να είναι πιο αριστερός από τις "προοδευτικές" πολιτικές δυνάμεις. Και πιο αποτελεσματικός πάντως.

  35. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 13:19:37

    @ 39
    Η πάλη των τάξεων (και καθόλου δεν εννοώ άγρια πράγματα, ευρωπαικά πολιτισμένα πράγματα έχω στο μυαλό μου), πού ακριβώς χωράει στην πρότασή σου;
    Για την κοινωνική συνοχή θα φροντίζουν ως διαιτητές ο Μπόμπολας και ο Αλαφούζος; Με τον Πρετεντέρη επόπτη;
    Αυτό ακριβώς είναι που γίνεται τώρα. Και είδαμε το αποτέλεσμα (αλλά είμαστε κι εμείς ως πολίτες υπερβολικά εύπιστοι, και μας αναλογεί μεγάλη μερίδα ευθύνης).

  36. Rogue avatar
    Rogue 16/02/2009 13:24:42

    --> 41

    Να, σε αυτό ακριβώς αναφερόμουν.
    Μπροστά στο γκρεμό, γιατί πρέπει οι τάξεις πάντα να παλεύουν;

    Ας θυσιάσουν όλοι από κάτι, μήπως και περάσουμε την κρίση. Ας θυσιάσουν οι εργαζόμενοι κάτι από τα λίγα τους, οι εργοδότες κατι από τα πολλά, ας περιοριστούν οι μεσάζοντες και ας βάλουν όλοι λίγο νερό στο κρασί τους.

  37. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 16/02/2009 13:38:13

    @ 42
    Συμφωνώ κατά βάση. Αλλά πρέπει κάποιοι να δώσουν το παράδειγμα. Έτσι προχωρουν τα πράγματα, όχι με επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος. Και το ψάρι βρώμισε από το κεφάλι.
    Ποιοί είναι οι ασκητικοί πολιτικοί; Και άν υπάρχουν, τους εκτιμούμε και τους προτιμούμε εμείς οι πολίτες;
    Που είναι οι "έχοντες και κατέχοντες" που συμπάσχουν με το λαό και συνεισφέρουν; Να τους δούμε, άν υπάρχουν.
    Που είναι οι συνετοί επιχειρηματίες που συνεισφέρουν στον εθνικό πλούτο και μεγαλώνουν την πίτα;
    Το πρόβλημα είναι και λίγο ηθικό. Ανύψωσης της κοινωνίας, Άς πάρουμε παράδειγμα από τον Ομπάμα. Είδαν τη χώρα να βουλιάζει και ψήφισαν μαύρο πρόεδρο, για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως επειδή ήταν ο καλύτερος από τους διαθέσιμους.
    Εμείς, μπορούμε να ξεπεράσουμε τις επαρχιώτικες εμμονές και προκατακλήψεις μας;

  38. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 16/02/2009 13:54:26

    @35

    πότε προλαβε και τις "διέψευσε τις προσδόκίες"; τώρα που πέτυχε τις μεγαλύτερες νίκες του γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων τα ΜΕΓΚΑλα μέσα;
    ο τσίπρας (που σε πείσμα σας, ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ πάρα πολύ προτιμώτερος από τους υπόλοιπους)δηλώνει οτι "δεν μας ενδιαφέρει πώς μας παρουσιάζουν τα μέσα, κι ας μας παρουσιαζουν οτι συρρικνωνόμαστε".

    Μάλλον αυτό εκλαμβάνεις ως "΄διάψευση προσδοκιών"

    τιραμόλα.

    ναι, να φύγει η δεξιά, πραγματι πλέον η χώρα ελέω καραμαν-αλη δεν κυβερνιέται από πολίτες, εχουμε καραμπινάτη περίπτωση υφαπραγής ψήφου.
    Τι μου εξασφαλίζει όμως οτι δεν θα γίνει το ίδιο επί πασόκ όταν πριμαντόνα είναι ο μητσοτακικός βενιζέλος, με πληθώρα διαπλεκόμενων "νομοθετημάτων" στο ενεργητικό του και σχέσεις με το βατοπέδι; γιατί να αφεθώ, χωρίς εγγυήσεις για μη διαπλοκή και για αντικεφαλαιική πολιτική;

    να φύγει δηλ ο βαρδινογιάνης(σιγά μην φύγει) να έρθει ο βγενόπουλος;
    να φύγει ο μειμαράκης και αν έρθει ο χρυσοχοίδης που εγκαλεί το συριζα γιατί λέει μοιάζει με το πασόκ του 70?
    και έπίσης, οταν μιλάει για εθνικοποίηση των τραπεζών και για διαφορετικά μοντέλα ανάπτυξης, αυτο τι σου λέει;

  39. tiramola avatar
    tiramola 16/02/2009 14:22:51

    Δεν έχεις άδικο Χαράλαμπε.
    Για τον μητσοτακικό Βενιζέλο , τις σχέσεις του με το Βατοπέδι και για τον νόμο περί ευθήνης υπουργών δεν υπάρχει περίπτωση να διαφωνήσω.
    Πως να διαφωνήσω άλλωστε?
    Η γενική τάση αναλυτών αλλά και οικονομολόγων είναι η εφαρμογή συστημάτων κοινωνικού ελέγχου!
    Αν το πιστεψουμε οι διάφοροι Βενιζέλοι , Διαμαντοπουλου και Βερελήδες είναι τελειωμένοι!
    Φτάνει να το πιστεψουμε , εμείς οι πολίτες!!!
    Υπάρχει οργανωμένο κοινωνικό ρεύμα?
    Τους παίρνει σβάρνα όλους!
    Πιστεύω ότι η Αριστερά στην Ευρώπη τα επόμενα χρόνια θα εκφραστεί μέσω μεγάλου κοινωνικού ρεύματος.
    Δεν μπορεί να γίνει διαφορετικα.
    Είναι πλέον η αθλιότητα εμφανής.
    Η Κομισιον μιλάει για επιχειρηματίες και όχι για τους εργαζόμενους πολίτες.
    Την ανάπτυξη κατα την ΕΕ την φέρνουν οι εργοδότες.
    Θα υπήρχαν εργοδότες αν δεν υπήρχαν εργαζόμενοι?
    Η Κομισιον εν κατακλειδι ζητά να χάσουν οι εργαζόμενοι για να κερδοσκοπήσουν οι επιχειρηματίες για τους οποίους καμία απαγόρευση δεν υπάρχει να "επενδύσουν" σε όποιο μέρος του πλανήτη επιθυμούν.
    Αρκετά το νταβατζηλικι κύριοι της ΕΕ!
    Ο Αλμούνια δεν φοβίζει κανέναν πλέον...