#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2013 15:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας: Τι Ναόμι Κλάιν, τι Ναόμι Κάμπελ...



Κυρίες και κύριοι, αν δεν το ξέρετε στην Αθήνα βρίσκεται τις τελευταίες ημέρες το σούπερ μόντελ, η «μαύρη γαζέλα» Ναόμι… Κάμπελ. Είναι η ίδια καλλονή που έγραψε και το περίφημο βιβλίο «Το Δόγμα του Σοκ».

Όχι, δεν τρελαθήκαμε, απλά αναπαράγουμε ότι υποστηρίζει και ο Αλέξης Τσίπρας ο οποίος στο περίφημο εκείνο φόρουμ στο οποίο παραβρέθηκε μαζί με τον Ολιβερ Στόουν και τον φιλόσοφο Ζίζεκ με τα γκουλάγκ υπέπεσε σε μια γκάφα που προκαλεί μεγάλο γέλιο σε όλο τον κόσμο.

Θέλοντας να επικαλεστεί το «Δόγμα του Σοκ» που επιβλήθηκε στην Ελλάδα ανέφερε αντί για τη συγγραφέα του Ναόμι Κλάιν, τη Ναόμι Κάμπελ, το πανέμορφο μοντέλο που φαίνεται ότι στοιχειώνει τις νύχτες και ημέρες του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ.

Ο σύντροφος Αλέξης, όταν γίνει πρωθυπουργός θα μπορούσε να μας κάνει αυτή την έκπληξη. Να κάνει τη Ναόμι Κάμπελ υπουργό Δημόσιας Τάξης. Βαρεθήκαμε να βλέπουμε τον Δένδια να τσακώνεται με τη Χρυσή Αυγή και τους λαθρομετανάστες. Ας βάλουν το μοντέλο να δούμε πώς θα αντιδράσει ο Κασιδιάρης και ο Παππάς.

Θα έχουμε ένα πρόβλημα, όμως. Τι θα κάνει ο Μεϊμαράκης αν η Κάμπελ αρχίσει να φορά (ή να μη φορά καλύτερα) ρούχα μοντέλου; Θα την πετάξουν έξω για απρεπή συμπεριφορά;

Πάντως, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ (που μετά από αυτή θα πρέπει να μετονομαστεί σε ΣΦΥΡΙΖΑ, για ευνόητους λόγους) μπορεί κάλλιστα να κάνει υπουργούς και την Κλόντια Σίφερ, την Ευα Χερτζίκοβα και γιατί όχι και την Κάρλα Μπρούνι. Μόνο ο Σαρκοζί θα έχει μοντέλα;

Το βίντεο, πάντως, με το ξεκαρδιστικό στιγμιότυπο, κάνει το γύρο του διαδικτύου:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 24/05/2013 12:42:33

    Γιατί φωνάζετε βρε ανέραστοι ? Το μοντέλο σκεφτότανε ο άνθρωπος. Η άλλη μάλλον καμιά ρυτιδιασμένη θα είναι.

    • Eva avatar
      Eva @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 24/05/2013 13:36:14

      H Κλάιν εχει ακριβώς την ίδια ηλικία με την Κάμπελ και δεν είναι ρυτιδιασμένη καθόλου, αντιθέτως είναι ωραιότατη.

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Eva 24/05/2013 19:29:38

        "δεν είναι ρυτιδιασμένη καθόλου, αντιθέτως είναι ωραιότατη."

        Ισχύει...

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 24/05/2013 13:14:29

    κλάειν μάειν πες τους Alexis αγόρι μου.
    Λες να καταλάβουν τα ζώα;
    Μπα!
    Εδώ έδωσαν 10% του Καμμένου που δήλωνε απεριφράστως ότι δεν έχει Κυβερνητικό πρόγραμμα, εσύ θα κολλήσεις μ' ένα 20% και βάλε back-up ΠαΣοΚων;!
    Έλεος!!!
    Και να φτιάξεις Κυβέρνηση με τις μοντέλες, πολυπολιτισμικά κι ωραία!
    Σάματις εσείς θα Κυβερνήσετε;!!!

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 24/05/2013 13:17:26

    Δεν το πέτυχες, αλλά μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι Alexis...

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 24/05/2013 14:02:24

    Εχει να κάνει με τις Συνιστώσες. κάποια άλλη Συνιστώσα μπορεί να σκεφτονταν και τη Naomi Watts ,που είναι και κουκλα!

    Ω Θεέ μου , είπα κούκλα την Naomi Watts που είναι λευκή , μήπως αύτό αποτελεί ρατσιστική συμπεριφορά απέναντι στην Κάμπελ? Ζητώ συγνώμη κυριε Ρουπακιώτη , δεν το ήθελα ,να υπογράψω και Δήλωση Μετανοίας αν θέλετε:

    "Ο κάτωθι υπογεγραμμένος.....δηλώ υπευθύνως ότι ουδέποτε υπήρξα ρατσιστής, ούτε ευρέθην ποτέ εγγεγραμμένος εις ουδεμίαν οργάνωσην πατριωτικήν και κατά τας τελευταίας εκλογάς εψήφισα παράταξην Αριστερήν. Ως εκ τούτου ανήκω αποκλειστικώς εις την Αριστερο-Αντιεξουσιαστική παράταξιν και είμαι και παραμένω ακραιφνής Σκοπιανός ή οτι λάχει πολίτης, πιστός εις τας σοσιαλιστικάς παραδόσεις και εις τα ιδανικά της (Σοβιετικής) πατρίδος."

    (Το κείμενο αυθεντικόμε κάποιες προσαρμογές...)

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/05/2013 14:11:47

    Υπάρχει μία βασική αρχή: Δεν σχολιάζεις βιβλία ΠΟΥ δεν έχεις διαβάσει. Λες "δεν το έχω διαβάσει" ή δεν λες τίποτα και τελείωσε....

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΒΙΣ 24/05/2013 15:45:00

      Πολυ σωστα αλλα αφηνει ο εγωϊσμος;

  6. Geros avatar
    Geros 24/05/2013 14:22:17

    Αυτό μας πείραξε ? Ότι έκανε λάθος το όνομα? Και ο Αλέφαντος όλα τα ονόματα λάθος τα λέει , είναι της σχολής Αλέφαντου το παλικάρι , τα πάντα όλα!

    Εμένα με πείραξε ότι παίρνει στα σοβαρά μια συγγραφέα που γράφει Άρλεκιν συνωμοσιολογίας , αυτό είναι πραγματικά τρομακτικό!

  7. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 24/05/2013 14:22:46

    Τι λε ρε παιδί μου έγκλημα καθοσιώσεως διέπραξε ο Τσίπρας ! Πάντως βάζω στοίχημα ότι η πλειοψηφία των βουλευτών δεν γνωρίζει ποια είναι η Naomi Klein και για να πω την αμαρτία μου ούτε εγώ την ήξερα έως ότου μου "άνοιξε" τα μάτια ο γνωστός και μη εξαιρετέος Geros.
    Και ακολουθώντας τη di;auesh ( χιουμοριστική ) του αρθρογράφου έχω να πω για την αυθεντική Naomi Campbell : σιγά τη γκόμενα

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γιάννης Κιαπέκος 24/05/2013 16:42:20

      Ωπα? Την πάτησες ρατσισταρά! Αρα δε σ'αρέσει γιατί είναι μαύρη,έτσι? Ναζιστάκος δηλαδή!

      Για να σε βάλουμε στη λίστα για τη Νέα (αντιρατσιστική) Μακρόνησο!

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/05/2013 19:17:13

        Σσσσσσ! .... μη μας ακούσει ο Ρουπακιώτης !!!

    • B.Q avatar
      B.Q @ Γιάννης Κιαπέκος 24/05/2013 21:12:43

      :-) Σωστά. Σημασία δεν θα της έδινε κανείς, αν ήταν τυφλός .....

      • GO avatar
        GO @ B.Q 24/05/2013 23:28:27

        Κι όμως, θα την αποθέωνε δια της αφής!

  8. no fear avatar
    no fear 24/05/2013 15:24:14

    Όλα τα λεφτά στο video είναι οι φάτσες των συν-πανελίστας του Αlexis που τον παρακολουθούν με το ίδιο περισπούδαστο ύφος και συμφωνούν μαζί του.Ναι,ήταν η Ναόμι Κάμπελ..Σιγά μην αφιέρωναν χρόνο να διαβάσουν τις 672 σελίδες[ελληνική έκδοση]της Ναόμι Κλάιν.Το πολύ-πολύ θα περιμένουν να βγει σε περίληψη στο tablet και ό,τι αρπάξει το μάτι τους...Ωστόσο,η επιφανειακή γνώση αποτελεί σημείο των καιρών και είμαστε όλοι μας θύματά της σήμερα.Κάποιοι κουράζουν το μυαλό τους επί ματαίω φοβάμαι,αν και no fear!

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ no fear 25/05/2013 16:47:51

      672 σελίδες με κουραστικές επαναλήψεις και μονομέρεια λανθάνουσα. Μόνον συνταξιούχοι μπορούν να σπαταλήσουν τόσο χρόνο... με κούρασε η έλλειψη πύκνωσης αφενός και ευρυγωνικότητας αφετέρου. Προς τιμή της και που ήρθε για να έχει προσωπική άποψη και τα συμπεράσματά της (στο βλέμμα του ν.ξυδάκη )

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 24/05/2013 15:34:16

    Αυτά κάνει το δημοκρατικό 5.

  10. Jim avatar
    Jim 24/05/2013 15:41:29

    Εσείς που κράζετε τον Τσίπρα να φανταστώ ότι γνωρίζετε και τη Ναόμι Κλάιν αλλά και το ''Δόγμα του Σοκ''.Σωστά;Μάλιστα...

    • Δρυς avatar
      Δρυς @ Jim 24/05/2013 15:48:08

      Φυσικά και γνωρίζουν. Για αυτό κάνουν χουμουάρ με αυτό. Αλλιώς όλο και κάποιο άρθρο θα έσκαγε με κριτική ανάγνωση-σκέψη στο "Δόγμα του σοκ", και αυτούς που το ενστερνίζονται.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Jim 24/05/2013 15:57:49

      Οχι, ξέρουμε τα πεπραγμένα της Cambell και "Δόγμα του Σοκ" δεν έχει γράψει η κοπέλα. Εσένα αυτό σε μάρανε;

    • Παντσο avatar
      Παντσο @ Jim 24/05/2013 16:11:36

      Την γνωρίζουν και έχουν διαβάσει και όλα τα βιβλία της αλλά δεν τα εγκρίνουν προτιμούν να διαβάζουν κάνα βαθυστόχαστο άρθρο του Φάηλου. Αλλά και οι φίλοι του Αλέξη μια από τα ίδια.

  11. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 24/05/2013 20:24:21

    Αραπινες μαυρες αλανιαρες!
    Α σιγα μην παω μεσα για την εκφραση ;)
    Αφου ειναι γνωστοτατο τραγουδι.
    Χμ θυμαστε που πριν χρονια ο κ. Τσιπρας πηγε στο Προεδρικο Μεγαρο με μια σοκολατινα αεροσυνοδο ντυμενη στα πορτοκαλια?
    Για ψαχτε το βιντεο.
    Εχει κλιση προς τις εγχρωμες!

    Υ.Γ.
    Σαρδαμ!
    Συνοδο ηθελα να πω, αλλα μια και το ετερον ημισυ ειναι αεροσυνοδος μου ξεφυγε LOL...

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/05/2013 20:47:15

    Ορίστε, η αυθεντική:
    Ναόμι Κλάιν - Εθισμένοι στο ρίσκο (βίδεο με Ελληνικούς υποτίτλους)
    http://www.ted.com/talks/naomi_klein_addicted_to_risk.html

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 25/05/2013 00:56:22

    Γλώσσα λανθάνουσα τ' αληθή λέγει.

  14. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 25/05/2013 20:50:19

    Ρε αστε τον Αλεξη ησυχο! Τι Ναομι Καμπελ, Ναομι Κλαιν, τι ...Κλαιν-μαιν (που λενε και στη Σαλονικα), το ιδιο ειναι...! Αντε κακεντρεχεις, πεσατε αμεσως ολοι να το φατε το παιδι...