07/12/2009 18:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας: Μηδενική ανοχή της κυβέρνησης στην κριτική

«Εκτός από τη μηδενική ανοχή στους διαδηλωτές, η κυβέρνηση επιδεικνύει και μηδενική ανοχή στην πολιτική κριτική», δήλωσε ο πρόεδρος της ΚΟ ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας με αφορμή την «πολιτική διγλωσσία» για την οποία κατηγορεί την παράταξη η κυβέρνηση.

«Αυτό που έχει σημασία, είναι ότι πάρα το καθεστώς τρόμου που στήθηκε το προηγούμενο διάστημα, δεκάδες χιλιάδες νέες και νέοι έδωσαν μαζικά το παρόν, ειρηνικά και περιφρουρημένα στις εκδηλώσεις μνήμης για τη δολοφονία του Αλ. Γρηγορόπουλου», παρατήρησε ο κ. Τσίπρας.

Πρόσθεσε ακόμη ότι «ούτε η στρατηγική της έντασης ούτε οι ομάδες τυφλής βίας μπορεί να επηρεάσουν τη συντριπτική πλειοψηφία των νέων ανθρώπων που είναι προσανατολισμένη στις αξίες της συλλογικής διεκδίκησης και των μαζικών αλλά ειρηνικών αγώνων».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giannis avatar
    giannis 07/12/2009 18:37:25

    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΤΣΙΠΡΑΣ

    ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ

    ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ.
    ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΜΕ!

  2. koukouvaopsomo avatar
    koukouvaopsomo 07/12/2009 20:06:51

    Παρακολουθώντας απόψε, τον κ. Παυλόπουλο του Alter, θα νόμιζε κανείς ότι, κάποιο προσφιλή του πρόσωπο έχασε!!!
    Να φταίει άραγε, ότι δεν έγιναν τα επεισόδια, που περίμεναν οι τηλεκανίβαλοι δημοσιοκάφροι, στην Αθήνα, το τελευταίο τριήμερο;

  3. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 07/12/2009 20:19:58

    Μηδενική ανοχή του κ. Τσίπρα στη νοημοσύνη μας. Kανείς δεν έχει πρόβλημα με όσους διαδηλώνουν ειρηνικά. Το θέμα είναι όλοι αυτοί που κάνουν ντου πάνω στα ΜΑΤ, που πετάνε πέτρες και σπάνε.

  4. syn avatar
    syn 07/12/2009 21:10:41

    και τι σχέση έχει ο Τσίπρας? Αυτός τις πετάει? Χθες το μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ ήταν 2 χιλιόμετρα μακριά από τα επεισόδια... όσο για τα κολπάκια τα περσινά, μην τα συνεχίζετε, σύμφωνα με τις έρευνες πείστηκε μετά από τόση πλύση εγκεφάλου το 13% της κοινής γνώμης. Αποτυχία κύριε Πρετεντέρη.

    • anthropos avatar
      anthropos @ syn 08/12/2009 06:28:48

      …«και τι σχέση έχει ο Τσίπρας? Αυτός τις πετάει?» Όχι βέβαια, ως παιδί «καλής (κατασκευαστικής) οικογενείας» ποτέ δε θα έσκυβε τόσο χαμηλά ώστε να πιάσει πέτρα… Τα μπάχαλα, οι μανουτσαορεπουσομπαφιστές, οι καταπιεσμένοι από την οικογένεια μπούληδες, οι χουλιγκάνοι, οι κρυπτοναζιστές, οι προβοκάτορες και οι πράκτορες, αλλά και οι εξαθλιωμένοι (αυτοί δεν είναι του κύκλου του), τα κάνουν αυτά. Ο ίδιος απλώς «προεδρεύει» ως ηθικός αυτουργός της τεράστιας καταστροφής που έγινε στο ιστορικό και αρχιτεκτονικό κόσμημα, το κτήριο των Προπυλαίων…
      Το «παιδί» απευθύνεται στον ελάχιστο ελάχιστο κοινό παρονομαστή της νοημοσύνης και το διατυμπανίζει με κάθε τρόπο. Η ηλιθιότητα είναι όντως αήττητη!
      Μηδενική ανοχή στους κουτοπόνηρους και καλοζωισμένους μπούληδες από δω και πέρα!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ syn 08/12/2009 09:53:08

      Φροντίζει ο Τσίπρας να είναι μακριά, έχει τα παιδάκια του που κάνουν τη βρώμικη δουλειά. Εννοείται ότι δεν καταδίκασε καν τον βανδαλισμό του ιστορικού κτιρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το παιδάκι έχει εγκέφαλο κνίτη και μέχρι εκεί φτάνει το νιονιό οτυ και αυτό είναι το ήθος του, ήθος κνίτη...Μπράβο και σε όσους τον ψηφίζουν, τους χαρακτηρίζει η επιλογή τους.
      Παιδιά σας καταλάβαμε, έχετε εκτεθεί, έχετε ταυτιστεί με τον χουλιγκανισμό, μην κουράζεστε.

      Προσωπικά, δεν με πειράζει που ο ΣΥΡΙΖΑ έχει έναν ασυνάρτητο και τυχοδιωκτικό πολιτικό λόγο, αυτό είναι δουλειά αυτών που τον ψηφίζουν. Με πειράζει που θέλει την καταστροφή του πολιτεύματος και μάλιστα με τις χειρότερες αλήτικες μεθόδους. Εδώ τίθεται θέμα πολιτειακό και θα πρέπει ο πολιτικός κόσμος να τον αντιμετωπίζει ως το αριστερό αντίστοιχο της Χρυσής Αυγής.

      • anthropos avatar
        anthropos @ Μάρκο Τ 08/12/2009 11:34:34

        Δεν καταδίκασε;;;;
        Ε, δεν θα ήθελε να δυσαρεστήσει τα μελλοντικά …ψηφαλάκια!
        Φίλος μου καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. που ήταν εκεί μου εξιστόρησε χθες βράδυ τί ακριβώς συνέβη με όλες τις πραγματικά εφιαλτικές λεπτομέρειες. Κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό με τα κατορθώματα των αναρχοφασιστών.
        Πώς έσπαγαν τα μάρμαρα και τα πετούσαν έξω….

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ anthropos 08/12/2009 12:21:43

          Πέρσι τον Δεκέμβρη στο Σύνταγμα φίλος μου είδε να καταστρέφουν τα ερείπια από τα αρχαία οικοδομήματα που βρέθηκαν στην ανασκαφή του Μετρό και υπάρχουν στην πιλοτή του κτιρίου Πανεπιστημίου και Βασ. Σοφίας γωνία, απέναντι από τη Μεγάλη Βρετάνια.
          Αυτή είναι η κατάσταση και κανείς δεν ασχολείται. Προφανώς λόγω μεγάλης παιδείας αρχόντων και αρχομένων...

  5. ασήμαντος avatar
    ασήμαντος 07/12/2009 21:44:14

    Είναι ίδιον ανθρώπων και ρευμάτων ολοκληρωτικών αντιλήψεων να χρησιμοποιούν 15χρονα για να επιτύχουν τους σκοπούς τους. Δείτε π.χ. τους μουτζαχεντίν. Και μη ξεχνάτε επίσης ότι οι τελευταίοι υπερασπιστές της καγκελαρίας του Χίτλερ ήταν 15χρονα παιδιά. Για τον ίδιο σκοπό προορίζουν και οι Chipritas τους μαθητές στην Ελλάδα; Ε΄ναι τόσο ώριμα τα 15χρονα ώστε να καθορίζουν τα πολιτικά πράγματα της χώρας;

  6. pampam avatar
    pampam 08/12/2009 02:58:35

    Ψήφο στα 16 !
    Κεντρικό σύνθημα:
    ΟΧΙ-ΣΟΥΣΑΜΙ-ΣΤΑ-ΚΟΥ-ΛΟΥΡΙΑ

  7. anthropos avatar
    anthropos 08/12/2009 03:30:43

    Αυτό το παιδί, ο Τσίπρας, κάποια μέρα θα πάει πολύ μπροστά. Να μου το θυμάστε. Μου θύμισε μια παλιά καλή ταινία: «Άνθρωπος για όλες τις εποχές»…
    Έβαλε και φωτογραφία του Τσε Γκεβάρα στο φόντο…Για τον οποίο είχε πει ότι χαρακτηριζόταν από «τυχοδιωκτισμό», διότι
    «Αν κάτσει όμως κανείς και αναλύσει τις πολιτικές του θέσεις [του Τσε] την περίοδο της κρίσης στον Κόλπο των Χοίρων, θα δει ότι είχε θέσεις πολύ ακραίες και επίσης ότι εάν εφαρμοζόταν αυτή η πολιτική, μπορεί να έβαζε σε παγκόσμιο κίνδυνο την ανθρωπότητα»…….
    Αυτό θα πει προσαρμοστικότητα!
    Ποιανού έμοιασε το παιδί;;;

  8. Marianthe avatar
    Marianthe 08/12/2009 06:04:00

    Τα σπασμένα μάρμαρα από το κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου έφταναν μέχρι το παρκάκι της Ακαδημίας….Και ο μέγας θεωρητικός του Μπαχαλισμού και ηθικός αυτουργός, είχε το θράσος να ζητάει και τα ρέστα! Ξέχασε πως αυτά είναι ανεκτίμητη περιουσία όλων μας και όχι της κατασκευαστικής του μπαμπά του.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Marianthe 08/12/2009 09:47:43

      Εχω άδικο όταν λέω ότι ο Τσίπρας είναι σήμερα ο κύριος προαγωγός της πολιτικής αλητείας και ο ΣΥΡΙΖΑ η πολιτική βιτρίνα του χουλιγκανισμού;

      • Marianthe avatar
        Marianthe @ Μάρκο Τ 08/12/2009 11:15:12

        Μην τον συγκρίνεις με τους κνίτες, που είναι πειθαρχημένοι και απεχθάνονται τους χουλιγκανισμούς…. Μερικούς αυτή η πειθαρχία τους ….στενεύει στις μασχάλες… :)

  9. Marianthe avatar
    Marianthe 08/12/2009 06:39:42

    Ούτε το κτήριο του Πανεπιστημίου στα Προπύλαια, ούτε βέβαια το Αιγαίο που τόσο «απλόχερα» μοιράζει είναι δικό του.
    Αλλά πρέπει να γίνουν χοντρές μπίζνες με το πετρέλαιο στο Αιγαίο…. Και ο «ροκα-μπούλης» καταλαβαίνει πολύ καλά απ’ αυτά –όταν θέλει!

  10. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 08/12/2009 09:46:03

    Να θυμάστε καλά τι λέει το πρώην κνιτάκι του ΤΣΥΡΙΖΑ. Να τον θυμάστε, γιατί σε μερικά χρόνια δεν θα τον θυμάται ούτε ο μπαμπάκας του.

    • anthropos avatar
      anthropos @ Μάρκο Τ 08/12/2009 11:24:03

      Λέγοντάς τον κνιτάκι, έστω πρώην, άθελά σου του αποδίδεις τίτλο τιμής!!!! Όπως όλοι ξέρουμε, στις πορείες του ΚΚΕ δεν υπάρχουν επεισόδια, βανδαλισμοί κλπ., γιατί περιφρουρούνται. Αυτή άλλωστε είναι αυτονόητη ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ κάθε πορείας, οποιουδήποτε κόμματος…

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/12/2009 12:05:20

    Για να μην ξεχνιόμαστε.Ο ΞΩΦΑΛΤΣΑ δεν είναι το κόμμα με εμμονή στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των λαθρομεταναστών,των ομοφυλόφιλων,των περιθωριακών?Δεν είναι το κόμμα με νεφελώδεις πολιτικές θέσεις για το Μακεδονικό?Δεν τα έχει βάλει με την Εκκλησία?Καταδίκασε ποτέ τα επεισόδια που προκαλούν οι μπάχαλοι?Οι δικηγόροι και οι δικηγορίνες που βγάζουν από τη φυλακή τους ...αντιεξουσιαστές,σε ποιό κόμμα ανήκουν?Όταν κάποιος πολιτικός φορέας προσπαθεί να καταστρέψει όλα αυτά που στηρίζουν την Ελληνική κοινωνία και βάλλει εναντίον τους,τότε τα συμπεράσματα είναι ολοφάνερα.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΙΩΝΑΣ 08/12/2009 12:25:45

      ΞΩΦΑΛΤΣΑ εννοείς τον ΤΣΥΡΙΖΑ;

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Μάρκο Τ 08/12/2009 12:30:20

        Ναι,ναι.Αυτόν,αυτόν.

  12. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/12/2009 12:16:45

    Βλέπω τον Υπουργό κ. Μιχάλη στην επόμενη δημοσκόπηση περί δημοτικότητας των πολιτικών να είναι top. Ειδικά από την προτίμηση ψηφοφόρων δεξιότερα του κέντρου, αλλά όχι μόνον.
    Δύσκολη δουλειά δημοσκοπικής αναστήλωσης περιμένει τους κκ. Σαμαρά και Τσίπρα.
    Sorry για το μπλαζέ ύφος, αλλά τι άλλο να πεί κανείς για τέτοια μίζερα πράματα;

  13. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 08/12/2009 12:24:44

    Ναι, αλλά από πολιτική σκέψη τα κνιτάκια; Τύφλα νά΄ χει η Σχολή της Φραγκφούρτης. Από την άποψη αυτή, ο Τσίπρας κουβαλάει τις ρίζες του. Και το ήθος φυσικά τού "όλα τα περιμένω από το κράτος, στο πιάτο, και εγώ να κάθομαι". Λένε κάτι άλλο τα κνιτάκια και η σταφιδιασμένη πλέον μαμάκα τους;

  14. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 08/12/2009 12:41:40

    Ο Χρυσοχοϊδης απέκτησε σε λίγες μέρες όσα παρατσούκλια έχουν όλοι οι΄"άλλοι" μαζί. Εκτός από την ευνοϊκή γι αυτόν συγκυριά (17 Νοέμβρη και 6 Δεκέμβρη) που εξ αντικειμένου πύκνωσε τις "ευκαιρίες" δράσης του, ακολουθεί συστηματικά - γιατί είναι και δουλευταράς - μια τακτική που μπορεί να ανοίγει μέτωπα, αλλά καταφέρνει να έχει στη διάθεσή του ως ακροατήριο το μεγαλύτερο δυνατό φάσμα πολιτών: τους ίδιους τους αναρχοαυτόνομους, τους ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ, το ΚΚΕ (με επικεφαλής ξάφνου την Κανέλη!), το ΠΑΣΟΚ, την κεντροδεξιά, την Δεξιά, τον ΛΑΟΣ, τους μικριμεσαίους, τους νυκοκυραίους, τους εργαζόμενους, τους πανεπιστημιακούς, τους τεμπέληδες, το Δήμο Κερατσινίου, τα πολιτιστικά κέντρα, τους Πρετεντέρηδες, τα δεκαπενταμελή, τους τρομοκράτες, την ανάγκη της κοινωνικής ειρήνης και τάξης και τους μετανάστες, τους ΠΑΝΤΕΣ! Κι εσείς τώρα μου απαρριθμείτε τις εθνικότητες των συλληφθέντων!

    Ο επικεφαλής των δυνάμεων καταστολής κατάφερε λόγω εμπειρίας και στυλ να αναφέρεται στο ευρύτερο δυνατό ακροατήριο από μεταπολίτευσης μέχρι σήμερα. Απολύτως μη αναμενόμενο, απολύτως καταπιεστικό για ορισμένους που νόμισαν την επικαιρότητα με το μέρος τους και απολύτως οπισθοδρομικό και επικίνδυνο!

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ antiathlitikos 08/12/2009 12:55:40

      Αγαπητέ Αντιαθλητικέ
      Εξηγήσου αν θες για τη δεύτερη παράγραφο. Ειδικότερα, ποιοι νόμισαν την επικαιρότητα με το μέρος τους;

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Α.Κ. 08/12/2009 13:11:15

        Φίλε Α.Κ., εννοώ κυρίως (από τις κοινοβουλευτικές δυνάμεις) το ΚΚΕ, τον ΣΥΝ_ΣΥΡΙΖΑ και το Σαμαρά. Ξέρω ότι έτσι δίνω λαβή στις περίφημες θεωρίες αντιπερισπασμού από τα "πραγματικά προβλήματα του τόπου", τις οποίες όποιος έτσι βλέπει τα πράγματα, μπορεί κάλλιστα να τις παρουσιάσει πάλι σα το κεντρικό στοιχείο κάποιας στρατηγικής του ΠΑΣΟΚ και του συστήματος. Αλλά στα δικά μου τα μάτια η επικινδυνότητα - μετά από μια νιρβάνα γύρω από τα θέματα της σχέσης της Δημοκρατίας μας με την ελευθερία έκφρασης και δράσης - να εγκλωβιστούμε ως ακροατήριο στις ενέργειες και τις απόψεις ενός ανθρώπου υπεύθυνου για θέματα "νόμου και τάξης" είναι μεγαλύτερη από οιονδήποτε αντιπερισπασμό. Γιατί ο αντιπερισπασμός έχει ούτως ή άλλως κοντά ποδάρια. Η Χρυσοχοϊδια μανιέρα πάει πολύ πολύ μακριά - και προς τα πίσω και προς τα μπρος ...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Α.Κ. 08/12/2009 13:22:58

        Έχει δίκιο ο Αντιαθλητικός, κυρίως για την εμβέλεια του φαινομένου. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την μεγάλη ανισορροπία του συστήματος των πολιτικών δυνάμεων. Με άλλα λόγια, με την πολιτική ανεπάρκεια τόσο της δεξιάς όσο και της αριστερής αντιπολίτευσης σήμερα.
        Τόσο "μπαταρισμένο" πολιτικό σύστημα έχουμε δεκαετίες να ζήσουμε, θυμίζει 1981.

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ Sic transit gloria mundi 08/12/2009 13:34:29

          αντιαθλητικός, stgm

          Γενικά σας θεωρώ από τις πιο έγκυρες "πένες" του μπλογκοσάιτ. Αδυνατώ όμως να καταλάβω που θέλετε να καταλήξετε.
          Κατανοώ ότι μπορεί να εγκλωβιστεί η δημόσια συζήτηση γύρω από ένα θέμα και να καταντήσει μονοθεματικό δελτίο ειδήσεων, αισθάνομαι όμως ότι βλέπετε μία μεγαλύτερη εικόνα που μου διαφεύγει.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 08/12/2009 14:43:56

          Φίλε μου, να σου εξομολογηθώ κατ΄αρχάς κάτι που δεν έχει σχέση με τη μεγάλη εικόνα: χθες το βράδι στο MEGA συνέλβα τον εαυτό μου να συνεπαίρνεται από τον Χ. και τα λεγόμενά του. Ένιωσα όπως νιώθω στις αμερικάνικες ταινίες με τη δικαίωση του «ήρωα». Και τρόμαξα! Τώρα, καθώς φαίνεται, νιώθω λίγο καλύτερα.

          Στη «μεγάλη» εικόνα τώρα: όταν επι δεκαετίες – κι όχι μόνο κατά τη διάρκεια του περσινού Δεκέμβρη – η κοινωνία χάσκει μπροστά στην αναπαράσταση της θεαματικής δράσης, ψελλίζει με δέος κάτι συντηρητικά συνθήματα κατά της βίας, κάνει βουντού στην «εξ αντικειμάνου» προβοκάτσια ή απλώς αδιαφορεί, το να εξωθείται ξαφνικά στην παθητική ανάλωση της γοητείας της ευταξίας και τη λατρεία της επιβολής και του αυτοθαυμασμού της (όπως κατά κόρον μας τον έδωσε αυτές τις μέρες ο Χ.), τότε εξωκύλουμε σε μια νέα σύγχυση. Και αδυνατούμε ψυχραίμως και «αγγλοσαξωνικά» να περιοριστούμε στην αξιολόγηση ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ.

          Ξέρω ότι για όλα αυτά υπεύθυνος δεν είναι ο Χ. Όταν απέναντί του έχει τον Αλαβάνο να μας ομιλεί για ημικρανείες των αδυνάμων, τον τάδε δημοσιογράφο να αποπειράται συσχετίσεις με το Μάη του 68 και τον Βελόπουλο να θωπεύει τον Ευθυμίου, τότε αρχίζω πάλι να μην αισθάνομαι καλά. Και δεν είναι μόνον η μονοθεματικότητα.

          Είναι κι αυτό που εξυποννοεί ο stgm: είναι μια ανισορροπία όπου ο κυρίαρχος του παιγνίου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ (πρώτος κίνδυνος). Είναι και μια άνευ ορίων αλλαζονεία της επιτυχίας που είναι ισοπεδωτική και γι αυτό επικίνδυνη (δεύτερος κινδυνος).

          Ο πρώτος παράγει αυθαιρεσίες. Ο δεύτερος ιδεολογία μηδενικής ανοχής.

  15. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 08/12/2009 15:22:42

    Αγαπητέ αντιαθλητικέ,

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Νομίζω πως κατάλαβα και η περίπτωσή σου είναι απλούστερη της δικής μου !!
    Εγώ ένιωσα για κάποια στιγμή χαρά [ναι χαρά :( ] βλέποντας την επέλαση της αστυνομίας! Σκέφτηκα ότι δεν είμαι καλά. Σχεδόν έβλεπα τον Αέτιο στα Καταλαυνικά Πεδία να κατατροπώνει τους Ούνους!
    Πώς φτάσαμε εδώ όμως; Τίνω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να μένει στην επιφάνεια των πραγμάτων. Και να υπεραπλουστεύει. Είναι "κατασκευαστικό" το λάθος μας. Δεν μπορούμε, δεν θέλουμε, απαιτεί προσπάθεια που δεν θέλουμε να καταβάλουμε, όταν πρέπει να σκεφτούμε βαθιά και σοβαρά πριν δράσουμε. Είναι, συνοπτικά, ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ναι, πιο εύκολο, τόσο απλά) να δούμε κάποιους να σπάνε και κάποιους να τους κηνυγάνε για να τους δείρουν.
    ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ. (τρομακτικό μου φαίνεται)
    Μία λύση βλέπω εγώ. Κλασική παιδεία: ιστορία της τέχνης όλης της ανθρωπότητας, ανατολική και δυτική φιλοσοφία, πολιτική επιστήμη, κλασική λογοτεχνία κ.ά. στα σχολεία και λιγότερη τηλεόραση.
    Πολύ αφελή φαίνονται όλα αυτά. Ετσι δεν είναι;

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Α.Κ. 08/12/2009 15:31:08

      Ας κρατήσουμε κι εμείς λίγες αφέλειες, φίλε μου. Μην κατηγορούμε μόνο τους άλλους για τις δικές τους!

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ antiathlitikos 08/12/2009 16:35:01

        "Το δικαίωμα στην αφέλεια είναι η μακρινή ηχό της αγνώτερης παιδικότητας"

        • Α.Κ. avatar