15/10/2009 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας: Λίγες οι μέρες του μέλιτος για το ΠΑΣΟΚ



Οι μέρες του μέλιτος ήταν λίγες», σημειώνει, αναφερόμενος στο ΠΑΣΟΚ ο Αλέξης Τσίπρας και προσθέτει ότι η νέα κυβέρνηση «καλείται πολύ σύντομα να δώσει εξετάσεις» σχετικά με την επαναδιαπραγμάτευση της σύμβασης με την Cosco για το λιμάνι του Πειραιά.

«Επαναδιαπραγμάτευση που θα έχει σαν στόχο να δώσει ακόμα περισσότερα στην COSCO, θα είναι μια επαναδιαπραγμάτευση παρωδία και δεν πρόκειται κανείς να ξεγελαστεί», δήλωσε ο πρόεδρος του ΣΥΝ μετά τη συνάντηση που είχε στον Πειραιά με τη διοίκηση του ΟΛΠ και του λιμενεργάτες.

Υπογράμμισε ακόμη ότι η χώρα «χρειάζεται ρήξεις με μεγάλα συμφέροντα, προκειμένου να προασπίσουμε το δημόσιο πλούτο και την κοινωνική ευημερία».

Επισημαίνοντας πως η κοινωνία είναι με το μέρος των απεργών, ο κ. Τσίπρας είπε ότι τώρα η κυβέρνηση θα κληθεί να δώσει δείγματα γραφής.

«Θα ακολουθήσει την πεπατημένη; Την πεπατημένη μετά τις εκλογές να αναιρούνται οι προεκλογικές υποσχέσεις; Προεκλογικά να βγάζουμε φλας αριστερά και μετεκλογικά να στρίβουμε δεξιά;», διερωτήθηκε.

«Η αποικιοκρατική σύμβαση που υπέγραψε η προηγούμενη κυβέρνηση και που η σημερινή λέει ότι θα αναθεωρήσει, δεν μας λέει όμως προς ποια κατεύθυνση, με ποιο πολιτικό στόχο, είναι μια σύμβαση που εκχωρεί ακόμα και τον πυρήνα του κυριαρχικού κρατικού δικαιώματος της εθνικής ασφάλειας και της δημόσιας τάξης σε ιδιωτικά συμφέροντα», ανέφερε χαρακτηριστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maquis avatar
    maquis 15/10/2009 13:55:23

    Θελωνα γίνω λιμενεργατης του ΟΛΠ. Υπάρχει τρόπος; Δινω αμοιβή τους μισθους του πρωτου χρόνου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ maquis 15/10/2009 14:11:31

      Γιατι το θετεις ετσι βρε maquis? κλειστο επαγγελμα ειναι? αχχα

      στειλε ονλαιν cv σε ΓΑΠΠ. περνα απο ΠΑΣΠ παρε κινητο και εγγραψου, γινε φιλος, παρε πρασονη πιστωτικη, παρε κουπονια να εχει να δινεις πουρμπουαρ.. συστατικες δινω εγω ! οκ?

      αα και τελος μελος και διαρκειας στο γαυρο.. τ αναλαμβανω εγω κ αυτο !

      ΠΠ

  2. George avatar
    George 15/10/2009 14:06:36

    "....Επισημαίνοντας πως η κοινωνία είναι με το μέρος των απεργών, ο κ. Τσίπρας είπε...."
    Εγώ όλους να βρίζουν τους λιμενεργάτες βλέπω, κανέναν με το μέρος τους δε βλέπω. Ρίχτε τους στη θάλασσα να ησυχάσουμε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ George 15/10/2009 14:08:50

      χαχαχ κανεις δεν τσιμπαει σε Τσιπρόλογα. Καθηγητης πρεπει να γινει ο Αλεξις.

      ... την κοινωνια μου μεσα!

      ΠΠ

    • anetos avatar
      anetos @ George 15/10/2009 14:29:18

      η διαπίστωση από το "μεγάλο" κόμμα που μόλις πρόλαβε να μπει ..πριν κλείσει η πόρτα ...

  3. theokot avatar
    theokot 15/10/2009 14:38:09

    Τι γελοιότητες είναι αυτά που λέτε.
    Βλέπω ότι η πράσινη προπαγάνδα μέσω των ΝΕΩΝ και των λοιπών υποστηρικτικών δυνάμεων δουλεύει καλά.
    Η αλήθεια είναι ότι το ΠΑΣΟΚ, παρά τα νέα πρόσωπα, δεν ξέχασε τις παλαιές τακτικές. Ελείψει στρατηγικής, κινητοποιεί τους υπόγειους μηχανισμούς των ΜΜΕ, για να στρέψει την κοινωνία κατά των απεργών. Τώρα μιλάει για υψηλούς μισθούς και άλλες τέτοιες μούρδες.
    Να δούμε τι θα πει στους μεταλλεργάτεε, αργότερα στους αγρότες και τον Δεκέμβριο στους φοιτητές ...
    Είδομεν.

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/10/2009 14:52:43

    "Τώρα μιλάει για υψηλούς μισθούς και άλλες τέτοιες μπούρδες".
    Μήπως τυχόν, φίλε theokot, τα ίδια έλεγε και η ΝΔ για τα υψηλά κλιμάκια του ΟΛΠ;
    Όχι ότι είχε άδικο!
    Ο Τσίπρας καλά θα κάνει ν' ασχοληθεί με τους ιδιωτικούς υπαλλήλους, κυρίως τις γυναίκες, και με τους εργαζόμενους με μπλοκάκια (είναι εκατομμύρια πιά, και όχι μόνον νεαροί). Με γυναίκες επιστήμονες που κάνουν τις καθαρίστριες. Τα "ρετιρέ" των ΔΕΚΟ δεν είναι πελάτες της Αριστεράς. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

    • αντί avatar
      αντί @ Sic transit gloria mundi 15/10/2009 16:58:17

      Συμφωνώ απολύτως!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Sic transit gloria mundi 15/10/2009 19:37:03

      ...είναι όμως ψηφοφόροι της και δεν έχεις παρά να δεις το συνδικαλιστικό ποσοστό των αναξιοπαθούντων εργαζομένων στις ΔΕΚΟ...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Ο Ιθαγενής 15/10/2009 20:22:58

        ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, έγραψα.
        Ο νοών νοείτω.

  5. stelios avatar
    stelios 15/10/2009 15:01:09

    Thokot,
    αν ειχες την παραμικρη ιδεα για το ποσα λεφτα βγαζουν κλεβοντας αυτοι οι αληταραδες,θα πηγαινες να τους ριξεις εσυ ο ιδιος στα βρωμονερα που ειναι η θεση τους.

  6. theokot avatar
    theokot 15/10/2009 15:04:26

    Δεν νομίζω ότι δεν ασχολείται και με αυτά. Ο ΣΥΝ ανέδειξε το θέμα των Stage, τα μπλοκάκια, την ανασφάλιστη εργασία κ.ά.
    Στα ρετιρέ των ΔΕΚΟ, δεν είναι όλοι οι εργαζόμενοι, αλλά πολύ λίγοι.
    Στο σκεπτικό σου όμως για "πελάτες προς άγρα ψήφων" δεν συμφωνώ.
    Τα ίδια έλεγε και πριν τις εκλογές, τα ίδια λέει και κάνει τώρα.
    Στο ΠΑΣΟΚ λένε και κάνουν άλλα.
    Θα δούμε όμως. Κοντός ψαλμός, αλληλούια.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ theokot 15/10/2009 15:09:44

      Για τους αληταράδες κάνανε μπάχαλο την παράσταση του Μισέλ Φάις (και οι εισπράξεις της θα πήγαιναν στην Κωνσταντίνα Κούνεβα), τί θέση πήραν; Για τον ΣΥΝ και ιδίως την ανανεωτική πτέρυγα δεν αμφιβάλλω, σωστοί ήταν, αλλά για το λοιπό αναρχομαοικό συναπάντημα του ΣΥΡΙΖΑ έχω πολλές αμφιβολίες.

  7. deris avatar
    deris 15/10/2009 15:11:16

    Ο Λοβέρδος φυγαδεύτηκε πριν από λίγο με αλλαγμένα ρούχα και περούκα για να μην τον λυντσάρουν οι διαδηλωτές.
    Ο λαϊκσιμός του Γιωργάκη εδώ πληρώνεται!

    • petros avatar
      petros @ deris 15/10/2009 17:12:24

      ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!
      ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!!

  8. leon avatar
    leon 15/10/2009 15:11:20

    Ρε παιδια...ποια ειναι τα αιτηματα των λιμενεργατων? Ξερει κανεις?
    Ξερουμε ποιος θα διαπραγματευτει, ποιος κανει προπαγανδα, τι ειδους προπαγανδα κανει, αλλα για τα αιτηματα τους δεν ειδα τιποτα!
    Τι ζητανε αυτοι οι ανθρωποι? Γιατι το ζητανε (οτι ειναι αυτο τελος παντων)?

  9. φιονα avatar
    φιονα 15/10/2009 15:12:45

    Είδες οι πρώτες 100 μέρες;
    Λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα τώρα που διώξαμε τη Ν.Δ.!
    Ξεχαρβαλώθηκε το σύστημα μέσα σε μια εβδομάδα.
    Άντε, πάλι εθνικές εκλογές θα έχουμε από Γενάρη.

    • leon avatar
      leon @ φιονα 15/10/2009 15:31:59

      Ξεχαρβαλωμενο ηταν.
      Τωρα απογινε!

  10. nasos avatar
    nasos 15/10/2009 15:38:15

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει,γιατί τέτοιο μπάχαλο από την πρώτη κιόλας εβδομάδα,αφού είχε σχέδιο 100 Ημερών ο ΓΑΠ!

  11. petros avatar
    petros 15/10/2009 16:34:47

    ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!!

  12. rs avatar
    rs 15/10/2009 16:49:08

    factor
    αντί να να βγάζει ο καθένας τ΄ απωθημένα του, για τον Τσίπρα, τον Γ.Π. και όποιον άλλον, μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις ποιά είναι ακριβώς τα αιτήματα των λιμενεργατών;
    Τί ζητάνε ακριβώς;

    • leon avatar
      leon @ rs 15/10/2009 16:55:51

      Αντε να αγιασει ο στομας σου...
      ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΑ?

  13. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 15/10/2009 17:03:09

    να ακυρωθεί η σύμβαηση με την COSCO ώστε να διατηρήσει ο ΟΛΠ το μονοπώλιο στα κοντέηνερ για να εξακολουθήσουν να απολαμβάνουν τα σκανδαλώδη προνόμια τους

  14. Χρήστος avatar
    Χρήστος 15/10/2009 17:35:15

    δεν συμφωνώ μ αυτά που λένε αλλά σας τα στέλνω να τα διαβάσετε...

    ΟΛΠ: Μύθοι και αλήθειες για τη σύμβαση με την Coscο

    Έτσι θα φύγει από τον ΟΛΠ και η Cosco; Νύχτα; Όπως φεύγει η ThyssenKrupp από την Eλλάδα ανακοινώνοντας το κλείσιμο των Nαυπηγείων Σκαραμαγκά, σύμφωνα με την προαναγγελία του γενικού διευθυντή των ναυπηγείων Aκιο Iτο;...

    Ο ίδιος δήλωσε ότι η Eλλάδα έπαψε να αποτελεί προτεραιότητα για την ThyssenKrupp, τον γερμανικό όμιλο στον οποίο ανήκουν τα ναυπηγεία, και ότι η μητρική περικόπτει δραστηριότητες και σε άλλες χώρες. Tα Nαυπηγεία Σκαραμαγκά απασχολούν περί τους 1.300 εργαζόμενους.

    Την ίδια ώρα οι εργαζόμενοι στον ΟΛΠ συνεχίζουν την απεργία τους, στα πλαίσια ενός κύκλου κινητοποιήσεων που μετράει σχεδόν 14 μήνες όταν ο πρώην υπουργός Ναυτιλίας, Γ. Βουλγαράκης ξεκίνησε επιθετικά τη διαδικασία πώλησης των λιμανιών.
    ΟΛΠ: Μύθοι και αλήθειες για τη σύμβαση με την Coscο

    Η απεργία στον ΟΛΠ βρίσκεται στο πιο κρίσιμο σημείο με την κυβέρνηση να προσπαθεί να βρει συμβιβαστική φόρμουλα. Εδώ και 14 μήνες έχουν ξεδιπλωθεί μια σειρά μύθοι από την κυβέρνηση Καραμανλή που επέμενε σε αυτή την ιδιωτικοποίηση.

    Πρώτος μύθος: Το ποιόν της σύμβασης

    Τα σωματεία των εργαζομένων από την περασμένη άνοιξη καταγγέλλουν ότι πρόκειται για ένα μεγάλο ξεπούλημα.

    Ο πρόεδρος της ΟΜΥΛΕ Γ. Γεωργακόπουλος τόνισε:. «Ο πρώην υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας είχε πει ότι μέσα σε έξι μήνες θα έχει καθαρίσει με το Λιμάνι. Μετά από 14 μήνες εμείς είμαστε εδώ -εκείνος είναι κάπου αλλού και είμαστε αποφασισμένοι να κερδίσουμε όπως κερδίσαμε στη Θεσσαλονίκη».

    Εξηγεί ότι «όταν άνοιξαν οι προσφορές ο Βουλγαράκης έτρεξε να πανηγυρίσει και να πει ότι το ελληνικό δημόσιο θα κερδίσει 4 δισ ευρώ. Από το Χονγκ Κόνγκ μάθαμε την αλήθεια. Παραχωρούν για 35-40 χρόνια την προβλήτα 2 και 3 με ετήσιο ενοίκιο την πρώτη χρονιά 17,5 εκατομμύρια ευρώ, ενώ το 2007 μόνο από την προβλήτα 2 ο ΟΛΠ είχε έσοδα 110 εκατομμύρια ευρώ, συμμετοχή στα συνολικά έσοδα 70% και κέρδη 35 εκατομμύρια ευρώ».

    Και σα να μην έφταναν όλα αυτά στο τελικό κείμενο που κατατέθηκε στη βουλή προστέθηκαν πρωτοφανή φορολογικά και άλλα προνόμια κάτω από τις διατάξεις «αποικιακού» νόμου του 1953, του Μαρκεζίνη, «περί προστασίας κεφαλαίων εξωτερικού», που δίνει τεράστια προνόμια στην Cosco.

    Για παράδειγμα προβλέπεται ότι η Cosco θα έχει τη δυνατότητα να λαμβάνει επιστροφή ΦΠΑ από το ελληνικό δημόσιο μέσα σε 60 ημέρες από την υποβολή αίτησής της εταιρείας.

    Σύμφωνα με τη σύμβαση η Cosco θα έχει την προβλήτα 2 και θα κατασκευάσει, την προβλήτα 3, ενώ ο ΟΛΠ κατασκευάζει και θα διαχειρίζεται τον προβλήτα 1.

    «Η Cosco μέσα στην επόμενη πενταετία προβλέπεται ότι θα κάνει επενδύσεις ύψους 300 εκατ. ευρώ στους προβλήτες του νέου Σ.ΕΜΠΟ. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι υπολογίζοντας το ΦΠΑ στο 20% θα λάβει πίσω άμεσα (επιστροφή) η ακόμα και με τόκους υπερημερίας το ποσό των 60 εκατ. ευρώ», αναφέρει άρθρο της εφημερίδας Ναυτεμπορική.

    Δεύτερος μύθος: Το «κόλπο» με το τίμημα

    Η ειρωνεία είναι ότι ακόμα κανείς δεν είναι σίγουρος για το μέλλον, καθώς οι οικονομίες χάνουν λάδια. Αυτό φάνηκε από την «τρίπλα» της κυβέρνησης Καραμανλή με το τίμημα για τον έλεγχο του ΟΛΠ που έκανε ο Βουλγαράκης με τον Καραμανλή και τον Αλογοσκούφη.

    Αρχικά διέδιδαν με κομπασμό ότι η κινέζικη εταιρεία Cosco πληρώνει 4,3 δισ. δολ., αλλά η τελευταία δυο μέρες μετά είπε ότι δίνει 8 φορές λιγότερα δηλαδή 500 εκατ. ευρώ. Τόμπολα!

    Το «τρίο στούτζες» έβγαλε πληθωρισμένο τίμημα 35ετίας και το εμφάνιζε ως άμεση καταβολή. Είναι σαν να νοικιάζεις κάποιος ένα σπίτι και να λέει ότι θα πάρει 50.000 ευρώ σε βάθος ετών.

    Αυτή η κοροϊδία δείχνει ότι κανείς δεν είναι σίγουρος για το μέλλον, το οποίο μάλλον βλέπουν και οι ίδιοι χλωμό. Η «θεωρία του Χάους»: Το πέταγμα της πεταλούδας στην Κίνα φέρνει τρικυμία στον Πειραιά...

    Σε συνθήκες ύφεσης το πρώτο που δέχεται χτυπήματα είναι το εμπόριο. Κι όταν η κατανάλωση συρρικνώνεται, που θα πουληθούν όλα αυτά που παράγονται -βάσει των προηγούμενων προβλέψεων όταν τα πράγματα έδειχναν ρόδινα, με την ανάπτυξη των BRIC (Βραζιλία, Ρωσία, Ινδία, Κίνα).

    Τρίτος μύθος: Διασφάλιση εργασιακών σχέσεων και φθηνότερες υπηρεσίες;

    Επίσης εδώ και 14 μήνες οι εκπρόσωποι των εργαζομένων λένε πόσο ψεύτικοι είναι οι ισχυρισμοί περί προστασίας των εργασιακών δικαιωμάτων και φθηνότερες υπηρεσίες λόγω του ανταγωνισμού.

    Τόνισαν ότι στην πράξη θα δημιουργηθεί ένα ιδιωτικό μονοπώλιο, πράγμα που θα έχει επιπτώσεις σε όλη την κοινωνία, γιατί η κινέζικη Cosco θα έχει τη δυνατότητα να εφαρμόζει τη δικιά της τιμολογιακή πολιτική. Επιπλέον θα επιβάλει μείωση των θέσεων εργασίας και κατάργηση των Συλλογικών Συμβάσεων και των κανονισμών εργασίας.

    Τα σωματεία εργαζόμενων στο Λιμάνι καταγγέλλουν ότι η Διοίκηση του ΟΛΠ προχωρά στην κατάργηση των Συλλογικών Συμβάσεων με το μισθολογικό διαχωρισμό νέων και παλιών εργαζόμενων, ώστε ο μελλοντικός εργοδότης να βρει πρόσφορο έδαφος για την πλήρη διάλυση των εργασιακών σχέσεων.

    «Όλους αυτούς τους μήνες αγώνα φάγαμε λάσπη ότι πληρωνόμασταν υπερβολικά 90 χιλ. ευρώ το χρόνο και κάτι τέτοια, ενώ δεν είναι έτσι», λέει ο Παναγιώτης, Λιμενεργάτης στον ΟΛΠ. «Όταν αναγκάζεσαι να δουλεύεις διπλοβάρδιες και σαββατοκύριακα και ο μισθός σου κυμαίνεται γύρω στα 1200-1400 ευρώ, λογικό είναι να έχει μεγαλύτερες απολαβές. Είναι σα να κάνεις δύο δουλειές. Βέβαια κανείς δεν βγαίνει να πει πόσα λεφτά παίρνουμε.

    Το ξεπούλημα του λιμανιού δεν θα έχει επιπτώσεις μόνο στις εργασιακές μας σχέσεις αλλά σε όλο τον κόσμο, λέει ο ίδιος. Θα πρέπει να γνωρίζουν όλοι οι εργαζόμενοι ότι εξ αιτίας της ιδιωτικοποίησης του ΟΛΠ θα έχουν να αντιμετωπίσουν ένα κύμα ανατιμήσεων. Κάθε ιδιώτης που παίρνει μία δημόσια επιχείρηση θέλει να βγάλει λεφτά. Αυτό θα το κερδίσει από τη μείωση του προσωπικού, από τους χαμηλούς μισθούς και από την αύξηση των τιμολογίων.

    Οι κυβερνήσεις που έχουν περάσει έχουν δώσει δείγματα ότι στο όνομα του ανταγωνισμού αφήνουν ελεύθερες τις τιμές και αφήνουν τα καρτέλ να δρουν ελεύθερα. Έτσι αν περάσει η ιδιοκτησία του ΟΛΠ στους κινέζους θα έχουμε ένα κύμα ανατιμήσεων που θα έχει επιπτώσεις στα τιμολόγια με αποτέλεσμα οι φτωχοί να γίνονται φτωχότεροι», σημειώνει.

    Οι «ειδικοί» περί της εκμετάλλευσης των λιμανιών τα λένε πιο ωμά:

    «Σημαντικό χαρακτηριστικό είναι οι συνεργασίες των διαχειριστών των λιμένων και επιχειρήσεων που διακινούν εμπορευματοκιβώτια. Μεγάλες ναυτιλιακές επιχειρήσεις και εταιρίες διαχείρισης εγκαθίστανται σε λιμένες-κλειδιά ώστε να πάρουν θέσεις για το μέλλον. Επιπλέον, οι εταιρίες αυτές λόγω του μεγέθους τους προσδιορίζουν τον όγκο των διακινούμενων εμπορευματοκιβωτίων αλλά και τα λιμάνια που θα επιλέξουν, προσδιορίζοντας ουσιαστικά και τη μελλοντική πορεία τους», γράφει ο Ν. Φίλιππας (19/1/08) επίκουρος καθηγητής του Πανεπιστημίου Πειραιά και μέλος του ΔΣ του ΟΛΠ.

    Το 70% των προϊόντων που διακινούνται στην Ελληνική αγορά είναι εισαγόμενα, συνεπώς η παράδοση του λιμανιού στην Cosco την χρίζει αυτόματα μονοπώλιο και βασικό ρυθμιστή των τιμών της Ελληνικής αγοράς!

    Πώς μπορεί, λοιπόν, κάποιος να εμπιστευτεί αυτό το "κύκλωμα", που βλέπουμε τι κάνει με τις τιμές στα σουπερμάρκετ;

    Είναι λύση οι εργαζόμενοι να κυνηγούν την ουρά τους και να θυσιάζουν εργασιακές σχέσεις, μεροκάματα και δικαιώματα, για να βλέπουν «μεγάλες ναυτιλιακές επιχειρήσεις και εταιρίες διαχείρισης να εγκαθίστανται σε λιμένες-κλειδιά ώστε να πάρουν θέσεις για το μέλλον» των κερδών και των μετοχών τους, όπως λένε οι «ειδικοί».

    Η Cosco έχει εκδιωχτεί από άλλα λιμάνια

    «Εμείς παλεύουμε εδώ και δύο χρόνια για να κρατήσουμε το λιμάνι και δεν παραδίδουμε τα όπλα. Βλέπουμε να κρατικοποιούνε τις τράπεζες διεθνώς για να τις σώσουν από τα χρέη και εμείς που έχουμε ένα κερδοφόρο λιμάνι πάνε να το ξεπουλήσουν», λέει ο Βασίλης υπάλληλος στον ΟΛΠ.
    «Η COSCO έχει εκδιωχτεί από άλλα λιμάνια όπως της Μελβούρνης, του Ρότερνταμ, της Αμβέρσας και της Σμύρνης, όπου οι εργαζόμενοι ξεσηκώθηκαν, συσπειρώθηκαν μαχητικά και αδιάλλακτα, απέκρουσαν τους εκβιασμούς και ματαίωσαν τις συμβάσεις», λένε οι εργαζόμενοι.

    «Αν υποχωρήσουμε στις κάθε λογής ανεκπλήρωτες υποσχέσεις και παραβλέψουμε το θέμα της παραχώρησης ένα είναι το σίγουρο: Ότι σε δυο το πολύ χρόνια θα είμαστε απολυμένοι μιας χρεοκοπημένης εταιρείας που θα λέγεται ΟΛΠ και δεν θα χει ποτέ καταφέρει να ανταγωνιστεί την COSCO. Εξάλλου, εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να μπορέσεις ν΄ ανταγωνιστείς 13 γερανογέφυρες έχοντας μόνον 4. Έτσι τίθεται το δίλημμα στο να αποφασίσουμε να σταματήσουμε τις κινητοποιήσεις ή όχι».

    Κώστας Σαρρής, ksarris@pegasus.gr

    http://www.imerisia.gr

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Χρήστος 15/10/2009 19:45:28

      Είναι τρια διαφορετικά θέματα φίλε μου:

      -οι Γερμανοί φεύγουν έχοντας πάρει για ένα κομμάτι ψωμί τα Ναυπηγεία το 2000 με δουλειές 1 τρις και πιέζοντας για παραλαβή υποβρυχίων που γέρνουν, μη τηρώντας συμβατικές υποχρεώσεις και θέλοντας ...λίγες φρεγάτες
      -με τους Κινέζους το Ελληνικό Κράτος έχει μια συμφωνία ή την τηρείς ή πληρώνεις τις ρήτρες και την καταργείς. Δεν μπορείς όμως άλλα να λες 03/10 ως αντιπολίτευση και να αλλάζουν οι προτεραιότητές σου 04/10 ως κυβέρνηση (δεν το είπα εγώ Υπουργός της Κυβέρνησής μας το είπε)
      -οι εκπρόσωποι των λιμενεργατών δεν μπορούν να ομιλούν δυστυχώς γιατί υπερασπίζονται τις πλασματικές ώρες των υπερωριών....και όταν η ιδεολογία ξεκινά από την τσέπη το χάσαμε το κορμί πατριώτες... (μισθοί και απολαβές δεκάδων χιλιάδων € είναι πρόκληση παιδιά...)

  15. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 15/10/2009 17:41:05

    Εργάτες της ναυπηγοεπισκευαστικής έφαγαν σήμερα τα χημικά στην Πειραιώς και όχι του ΟΛΠ,είναι εκεί που η ανεργεία βαράει κόκκινο και τα ατυχήματα είναι στην ημερήσια διάταξη,δεν έστειλαν απο εκει συγχαρητήρια, όπως απο τον ΣΕΒ στην νεα κυβέρνηση,ενδεχομένως κάποιοι να πίστεψαν τον εγγόνο αλλά παρά τις προσπάθειες του MEGA η μεταμοντερνιά ξεφτίζει.

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 18:19:15

    Ο Τσιπρας ειναι υβριδικος ή υβρίδιο ??

    Στον Παγκαλο και το Μπεννυ πηραν υβριδικα τριαξονικα ?

    ΠΠ

  17. Ιων avatar
    Ιων 16/10/2009 12:29:43

    Θέλω και εγώ να γίνω Λιμενεργάτης!!!!

    http://ventetta.blogspot.com/2009/10/blog-post_4434.html