#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2011 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας: Θα παραδοθεί η κυβέρνηση στην κρατικοδίαιτη τραπεζοκρατία;



Η λύση του πολιτικού προβλήματος της Ελλάδος είναι στις πλατείες και στην διεύρυνση της αριστεράς και ότι στις κυβερνήσεις που είναι παραδομένες στην «κρατικοδίκαιτη τραπεζοκρατία», τόνισε ο Αλέξης Τσίπρας κλείνοντας τις εργασίες της ΚΠΕ του ΣΥΝ. Για άλλη μία φορά κράτησε ψηλά τους τόνους της κριτικής προς τον Γ. Παπανδρέου και απέρριψε τα «εναλλακτικά» σενάρια που κυκλοφορούν για «εμπλουτισμό» της κυβέρνησης με μνημονιακούς τραπεζίτες, επιχειρηματίες και οικονομολόγους. Στο πλαίσιο αυτό η πολιτική απόφαση που εισηγήθηκε ο πρόεδρος του ΣΥΝ εγκρίθηκε με μεγάλη πλειοψηφία.

Ο Αλ. Τσίπρας διαφώνησε με την συγκρότηση «κυβέρνησης των προθύμων» υπό τον Γ. Παπανδρέου, ξεκαθαρίζοντας ότι θα αποτελεί ευθεία αλλοίωση της λαϊκής εντολής. «Αν ο πρωθυπουργός προχωρήσει σε έναν ανασχηματισμό σαν αυτόν που του προτείνει ή τον πιέζει μερίδα των ΜΜΕ και του συστήματος της διαπλοκής, θα πρόκειται για μια κυβέρνηση της κρατικοδίαιτης τραπεζοκρατίας. Δεν φτάνει δηλαδή που παράδωσαν την οικονομία στους τραπεζίτες, ετοιμάζονται να παραδώσουν και τη λαϊκή εντολή στους τραπεζίτες;», είπε χαρακτηριστικά.

Παράλληλα επεσήμανε το παιχνίδι σε διπλό ταμπλό που παίζει η κυβέρνηση λέγοντας ότι την μία εμφανίζονται ως κινδυνολόγοι και την άλλη διαψεύδουν και εμφανίζονται ως καθησυχαστές της κοινής γνώμης. Αυτά είναι ανεύθυνοι τυχοδιωκτισμοί, υπογράμμισε.

Για τον ΣΥΝ και τον Αλ. Τσίπρα το καταλυτικό στοιχείο στις εξελίξεις θα είναι η κινητοποίηση των πολιτών, «το ανάστημα που σηκώνει ο κόσμος στις πλατείες. Η αυθόρμητη και ειρηνική παρουσία του κόσμου στις πλατείες, στις μεγάλες πλατείες της χώρας είναι το πιο ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί». «Το καινούργιο στοιχείο είναι ότι ο λαός, ο κόσμος, η κοινωνία νικάει το φόβο» τόνισε.

Όσον αφορά την πολιτική του κόμματός του ο Αλ. Τσίπρας έθεσε ως κύριο στόχο ο ΣΥΡΙΖΑ να αποτελέσει μία πλατιά συμμαχία και την δεξαμενή υποδοχής των ψηφοφορίων του ΠΑΣΟΚ, οι οποίοι «απογοητευμένοι καταθέτουν έως και τις κομματικές τους ταυτότητες». Γι’ αυτό έκανε λόγο για έναν άλλο ΣΥΡΙΖΑ, ανοιχτό στον κόσμο του ΠΑΣΟΚ και στα κινήματα των πολιτών με τέτοιο εύρος και πολιτικό λόγο που θα μπορεί να συνομιλεί και με πολίτες που ψήφισαν ΝΔ.

Αναφερόμενος στην οικονομική κατάσταση υπογράμμισε ότι ο Γ. Παπανδρέου είναι ένας «πανικόβλητος πρωθυπουργός που δεν μπορεί και δεν θέλει να σηκώσει το ανάστημα και να διαπραγματευθεί» και το ίδιο ισχύει και για τον «αξιοθρήνητο κ. Παπακωνσταντίνου». Για το δημόσιο χρέος υπενθύμισε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είχε επισημάνει ότι «δεν λύνεται με άλλον τρόπο παρά μονάχα μέσα από μια πολιτική λύση δίκαιης ρύθμισης, και κάποιοι μας έλεγαν ότι κινδυνολογούσαμε, είπαμε επίσης -γατί προφητεύσαμε σωστά- ότι θα αποτελέσει το χρέος και εργαλείο χειραγώγησης, εκβιασμού». Αναφέρθηκε ακόμη σε επαναδιαπραγμάτευση του χρέους, με διαγραφή μεγάλου μέρους του, επισημαίνοντας ότι αυτή θα πρέπει να είναι «μέρος ενός ευρύτερου σχεδιασμού ανασυγκρότησης της οικονομίας, αναδιανομής του πλούτου».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. East avatar
    East 29/05/2011 21:43:42

    "Θα παραδοθεί η κυβέρνηση στην κρατικοδίαιτη τραπεζοκρατία;"

    Οι τράπεζες πρέπει ΑΜΕΣΑ να κρατικοποιηθούν, να επενδύσουν τις καταθέσεις σε κρατικά ομόλογα(κι έτσι να σταματήσει ο διεθνής δανεισμός), να κατοχηρωθεί το 100% του ποσού-το αφορολόγητο-απόρητο-ανώνυμο-μη πόθεν έσχες των καταθέσεων(ώστε να εισάγονται κεφάλαια στην Ελλάδα), να κόψουμε χρυσή δραχμή(αυτό γίνεται και παράλληλα με το ευρώ).

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 29/05/2011 22:26:53

    Πες τα ρε Αλεξη.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 29/05/2011 22:40:11

    Αυτό το παιδί άμα κόψει τις μακακίες με κουκουλοφόρους και μετανάστες έχει πολύ μέλλον.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Aris. A 29/05/2011 23:19:13

      Τον βαράει αλύπητα, διότι-και ορθότατα-έχει χάσει κάθε σεβασμό προς την πολιτική που λέγεται ΓΑΠ. Στην Βουλή τον έχει κάνει ρετάλι.
      Όσο και αν διαφωνούμε σε πολλά, σε πάρα πολλά( λαθρομετανάστευση κλπ) οφείλουμε να αναγνωρίσουμε πως η συμμορία του πρωθυπουργού οφείλει να αντιμετωπίζεται με τον τρόπο και την φρασεολογία του Τσίπρα.
      Μπράβο του!

      Δυστυχώς ο Σαμαράς είναι ευγενικός άνθρωπος. "Δυστυχώς" διότι η αλητεία του Μνημονίου εκλαμβάνει την ευγένεια ως αδυναμία.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aris. A 29/05/2011 23:36:44

      ανει ΣΩΣΤΗ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ και ΞΕΚΑΘΑΡΗ!! ΜΙΛΑΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ και ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!!!!
      (Και κατι μου λεει, οτι ισως και να εχει μετανιωσει μεσα του για το ...συριζα.... αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορει να το πει ευκολα αυτο.... θα αποτελει ενα μελανο σημαδι στην πολιτικη του καριερα, οπως ετσι ειχαν στο παρελθον πολλοι ευρωπαιοι ηγετες αν ανατρεξετε στην ιστορια!!)

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aris. A 29/05/2011 23:38:14

      Ειναι πολιτικος που ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ στις αναγκες του κοσμου και της χωρας!!

  4. alexis avatar
    alexis 29/05/2011 22:47:58

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΗΓΕΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΦΟΡΤΩΘΗ ΤΑ ΒΑΡΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝ (ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ ,ΣΤΡΑΤΟΥΛΗΣ κλπ) ΘΑ ΤΡΙΒΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 30/05/2011 00:12:26

    είναι καλός ο μικρός.

  6. of8almos avatar
    of8almos 30/05/2011 00:17:25

    Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Τσίπρα είναι το κόμμα του και η φασιστική στρατιά που το ακολουθεί.
    Κατά τα άλλα τον ακούω και μου φαίνεται οτι ακούω τον εαυτό μου, εν αντιθέσει με όποιον άλλον από το κόμμα του που όταν ακούω βγάζω καντήλες, σπυράκια και ότι άλλο αλλεργιογόνο σύμπτωμα!

  7. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 30/05/2011 01:09:31

    Έλεος... ο "μικρός" τα λέει αυτά εδώ και 1.5 χρόνο... γιατί μέχρι και 2 εβδομάδες πριν ήταν "μ@@@@@@νο" και τώρα γίνεται συμπαθής στα "χωράφια μας"? τι σημαίνει αυτό?

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Xrhstos Theocharis 30/05/2011 01:12:15

      Άντε και υπουργός Δημόσιας Τάξης σύντομα! Να το δούμε κι αυτό!

  8. Γιώργης avatar
    Γιώργης 30/05/2011 02:11:54

    Λίγο περίεργο νά μᾶς τήν «βγαίνει» ἀπό τόσο ...δεξιά ὁ Άλέξανδρος!
    Ἄλλωστε κάποιος πρέπει νά τοῦ «ὑπενθυμίσει» ὅτι δέν πᾶνε μόνο οἱ ἀριστεροί
    στίς πλατεῖες...!

  9. Ένας avatar
    Ένας 30/05/2011 02:31:25

    Για τον κρατικοδίαιτο συνδικαλισμό;

    Για το κρατικοδίαιτο indymedia;

    Για τις κρατικοδίαιτες ΜΚΟ;

    Για τους κρατικοδίαιτους λαθρομετανάστες; (όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.)

    Για τους κρατικοδίαιτους δημόσιους υπάλληλους που μας κάνουν τη ζωή κόλαση και κονομάνε φακελάκια από πάνω;

  10. spiros avatar
    spiros 30/05/2011 07:01:36

    Ο Μικρός έγινε μεγάλος.
    1. Δέχεται το ΕΥΡΩ ( μία αλλαγή)
    2. Προτείνει την επαναδιαπραγματευση ( προκρίνει την ορθή οδό εξόδου )
    3.Όλοι οι εξωθεσμικοί που συνοστίζονται στον προθάλο της εξουσίας αποτελούν μέρος της κρίσης και άρα πολύ ορθώς δεν μπορούν να οδηγήσουν εκτός κρίσης .
    4.Συνετά αποβάλλει στοιχεία εξτρεμιστικά.......
    5.Προβλέπει ότι η τύπου σοβιέτ κατάσταση τελείωσε. Το λέει αλλά σιγά και σταθερά. Σωστός δρόμος.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ spiros 30/05/2011 14:46:34

      Πολύ σωστές διαπιστώσεις!
      Ειδικά ἡ τέταρτη...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ spiros 31/05/2011 01:24:37

      Τίποτα ἀπ΄ὅλα αὐτά όμως δέν σημαίνει ὅτι ξεχνᾶμε τόν ...πρότερο βίο του.
      Ὅταν ἄκουγε λέξεις ὅπως πατρίδα, ἔθνος, σημαία κ.ἄ. γινόταν ...«Τοῦρκος».
      Ὅταν τόν καλούσαν καί τόν προκαλούσαν στήν Βουλή νά ἀποκηρύξει τούς «φίλα προσκείμενους» ποῦ -στήν κυριολεξἰα-ρήμαζαν τήν Ἀθήνα, αὐτός μίλαγε γιά "άγῶνες καί δημοκρατία", ἤ ἁπλῶς πάθαινε ...γλωσσοδέτη!
      Γιά νά μήν θυμηθῶ περισσότερα...

      Γιά ὅλους πιά τελείωσαν τά λόγια.
      Σημασία ἔχουν μόνο οἱ Πράξεις.
      ΣΥΝΕΠΕΙΣ, ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΛΕΙΠΤΕΣ.

      Ξαναλέω λοιπόν ὅτι σάν πολύ «ἀπ' τά δεξιά» μᾶς τήν «βγαίνει»
      ὁ Ἀλέξιος (ὅπως μέ ...διορθώνουν!)

  11. A.M. avatar
    A.M. 30/05/2011 09:35:02

    Όσο ψεύτικος και ξύλινος μου φαίνονταν ο «μικρός» όταν πρωτοβγήκε στην πολιτική πιάτσα τόσο αρχίζω και τον εκτιμώ για την ευθύτητά του τελευταία.
    Τα λέει χύμα και σταράτα και όπως πρέπει να τα λέει και κρίμα που έμπλεξε με τους συριζαίους.
    Και όσο και εάν διαφωνώ με κάποιες απ τις πολιτικές του θέσεις δεν μπορώ παρά να του βγάλω το καπέλο για την στάση του απέναντι στην κυβέρνηση, στον ΓΑΠ, στον Πάγκαλο και στους μνημονιακούς.
    Ο «μικρός» μεγάλωσε, έμαθε απ τα λάθη του και αρχίζει και «ζωγραφίζει» τελευταία.
    Ένα μεγάλο μπράβο στον Τσίπρα!

  12. zap-zap avatar
    zap-zap 30/05/2011 20:50:55

    δεν είναι Αλέξανδρος, είναι Αλέξιος.

  13. φοβερό αστροπελέκι avatar
    φοβερό αστροπελέκι 31/05/2011 00:56:14

    Mε το μαλακό τα σορόπια, γιατί θα ζηλέψει η Περιστέρα.