Τσίπρας: «Είτε δεν θέλουν συμφωνία είτε εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα στην Ελλάδα»
24/06/2015 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσίπρας: «Είτε δεν θέλουν συμφωνία είτε εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα στην Ελλάδα»

«Είτε δεν θέλουν συμφωνία είτε εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα στην Ελλάδα», είναι η φράση με την οποία ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας σχολίασε σε συνεργάτες του, λίγο προτού αναχωρήσει για τις Βρυξέλλες, την επιμονή συγκεκριμένων θεσμών να μην αποδέχονται ισοδύναμα μέτρα.

«Η μη αποδοχή ισοδύναμων μέτρων δεν έχει ξαναγίνει. Ούτε στην Ιρλανδία ούτε στην Πορτογαλία. Πουθενά! Αυτή η περίεργη στάση δύο ενδεχόμενα μπορεί να κρύβει. Είτε δεν θέλουν συμφωνία είτε εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα στην Ελλάδα», είπε ο Πρωθυπουργός σε συνεργάτες του σύμφωνα με κυβερνητική πηγή.

H δήλωση αυτή, λίγες ώρες πριν τις κρίσιμες διαβουλεύσεις, είναι ιδιαίτερα σκληρή και «δείχνει» προς την πλευρά του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου που φέρεται να ζητά επιπλέον μέτρα για να κλείσει η συμφωνία. Η εμπλοκή που παρουσιάστηκε χθες και οι φήμες πότι ζητούνται μεταρρυθμίσεις που δεν μπορεί να αντέξει η κυβέρνηση (απολύσεις, ακύρωση προσλήψεων, άνοιγμα επαγγελμάτων κ.λπ) χρεώνεται στην Κρ. Λαγκάρντ και ο πρωθυπουργός σπεύδεις να δηλώσει τη θέση της Ελλάδας η οποία έχει προτείνει ισοδύναμα μέτρα και κάποιοι τα απορρίπτουν.

Οργή Τσίπρα: «Είτε δεν θέλουν συμφωνία είτε εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα στην Ελλάδα»

Στις 14:00 (ώρα Ελλάδα) θα γίνει η συνάντηση του πρωθυπουργού με τους Θεσμούς. Μια ώρα νωρίτερα, ο πρόεδρος της Κομισιόν θα συναντηθεί με τον επικεφαλής της ΕΚΤ, Μάριο Ντράγκι, τη διευθύντρια του ΔΝΤ, Κριστίν Λαγκάρντ, παρουσία του επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF) Κλάους Ρέγκλινγκ και του προέδρου της Ευρωομάδας Γ. Ντάισελμπλουμ.

Στις 15:00 ενημερώνει ο Ζαν Κλοντ Γιούνκερ το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Από την πλευρά του, ο υπουργός Οικονομικών Γιάνης Βαρουφάκης, λίγο πριν αναχωρήσει για το Eurogroup, δήλωσε: «Πηγαίνουμε για την τελική ευθεία μιας διαπραγμάτευσης, η οποία ελπίζουμε, πασχίζουμε να είναι η τελευταία σε συνθήκες κρίσης».

Πάντως, άλλη διάσταση δίνουν δημοσιογράφοι στο εξωτερικό. Χαρακτηριστικό το μήνυμα του Π. Σπίγκελ ο οποίος έγραψε ότι οι δανειστές είναι εκνευρισμένοι γιατί τα προαπαιτούμενα που κατέθεσε χθες η ελληνική πλευρά δεν περιελάμβαναν όσα είχαν συμφωνηθεί!

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Το τζίνι avatar
    Το τζίνι 24/06/2015 13:16:01

    Μπα; Πραγματικά, δεν είναι καλόπιστοι, συνεργάσιμοι και αγνών προθέσεων οι Θεσμοί, οι εταίροι και οι δανειστές; Ενδέχεται να εξυπηρετούν συμφέροντα ντόπια και ξένα; Λες αλήθεια; Από τα σύννεφα πέφτουμε!!! Δεν το είχαμε φανταστεί, μέχρι που μας το αποκάλυψες εσύ σήμερα βρε.... Κοίτα να δείς, που παίζει και να να σε κοροϊδέψουν και να μη δεσμευτούν καν για τη διευθέτηση του χρέους !!

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/06/2015 13:44:44

    Προτιμῶ αὐτά πού προτείνει τό ΔΝΤ ἀπό τήν διατήρηση καί ἐνίσχυση τοῦ κομματικοῦ σου φρουρίου, ἀλεκάκι.

    • Ουαί ημίν... avatar
      Ουαί ημίν... @ Φωτεινή 24/06/2015 13:52:42

      Βάστα Λαγκάρντ, στριγγλάει υστερικά ο σύγχρονος Αρτέμης Μάτσας.

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 24/06/2015 13:49:39

    Αχ, Αλέξη μου, και πουθενά δεν ξανάγινε επίσης η "συμφωνία" να περιλαμβάνει 93% μέτρα σε φόρους και μάλιστα βαρύτατους. Ξέρεις, Αλέξη μου, οι φόροι είναι αβέβαιο αν θα εισπραχθούν, ενώ οι περικοπές είναι βέβαιες. Αυτό λίγο κάπως έχει τη σημασία του, Αλέξη μου, δεν νομίζεις; Επίσης, οι φόροι είναι πολύ πιο υφεσιακοί από τις περικοπές, που θα έλεγες και εσύ πριν τις 25/1, άρα, αυτοτροφοδοτούν την υπονόμευση της οικονομίας και αναιρούν τη δυνατότητά της να βγει από την κρίση. Έχουν λοιπόν δίκιο οι ξένοι να μην δέχονται τα ισοδύναμά σου. Τολμώ να πω ότι νοιάζονται περισσότερο για το καλό της Ελλάδας αυτοί, παρά εσύ, που νοιάζεσαι μόνον για την πολιτική σου επιβίωση και δεν σε νοιάζει η Ελλάδα. Άιντε με το καλό να δεχτείς και τα τελευταία μέτρα. Την περικοπή των συντάξεων και τα λοιπά. Και πού 'σαι. Η 30η Ιουνίου πλησιάζει. Σήμερα έχουμε 24. Κυριακή βράδυ, 27 Ιουνίου, πρέπει να έχεις ψηφισμένη συμφωνία. Game over μετά. Κατάλαβες Αλέξη; Όχι; Δεν πειράζει, θα το καταλάβεις κι αυτό. Σιγά σιγά.

    • Ουαί ημίν... avatar
      Ουαί ημίν... @ Διογένης 24/06/2015 13:57:50

      ''Έχουν λοιπόν δίκιο οι ξένοι να μην δέχονται τα ισοδύναμά σου. Τολμώ να πω ότι νοιάζονται περισσότερο για το καλό της Ελλάδας'' Kαλά εσύ, βουλωμένο γράμμα διαβάζεις μόνιμα. Bάστα Λαγκάρντ, Βάστα Σόϊμπλε, για το καλό ΣΟΥ σίγουρα το φωνάζεις. Εσύ ήσουν τελικά στο Σύνταγμα βρε με το εν λόγω πλακάτ;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Ουαί ημίν... 24/06/2015 14:17:13

        ῞Ενας πρός δύο, so far! :) Περίμενομε τήν ὑπεράσπιση ἀγωγῆς. :) :)

        • Ουαί ημίν... avatar
          Ουαί ημίν... @ Φωτεινή 24/06/2015 14:27:08

          Mα είσαστε τόσο καρμπόν εγκέφαλοι πια! Μαύρη πλήξη.

      • George N avatar
        George N @ Ουαί ημίν... 24/06/2015 14:45:45

        Αυτό το "Ουαί ημίν" πως συμβαδίζει με την πρόταση Τσίπρα να αυξηθούν ο ΦΠΑ στα τρόφιμα μιας άνεργης οικογένειας στο 23% για να μην μειωθεί η σύνταξη γήρατος ενός 40αρη? Σε δεύτερη σκέψη μάλλον συμβαδίζει...

        • Ουαί ημίν... avatar
          Ουαί ημίν... @ George N 24/06/2015 15:34:45

          To ''oυαί ημίν'' φίλε μου, κολλάει γενικώς και αφορά όλους τους Φαρισαίους υποκριτές, μη εξαιρουμένων και των Συριζαίων. Δεν διαθέτουν το μονοπώλιο στην αισχρή συμπεριφορά οι δεξιοί. Όλοι τους καλοί είναι στο δούλεμα.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ George N 24/06/2015 17:38:23

          Πιστευεις οτι εχει την δυνατοτητα να καταλαβει τι ειναι 23% τι 40αρης η μηπως ανεργος?

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Ουαί ημίν... 24/06/2015 15:49:25

        Εντάξει... Είπαμε... Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή, αλλά αυτό ξεπερνάει τα όρια. Αυτά "βάσα Σόιμπλε", είναι που τα λέγατε εσείς όταν ο Σαμαράς πήγε να κάνει την (κακοσχεδιασμένη, είναι αλήθεια) απόπειρα μονομερούς εξόδου από τα Μνημόνια το Σεπτέμβριο του 2014, και εσείς χλευάζατε ευθυγραμμιζόμενοι με τη χειρότερη κάστα μεταξύ των δανειστών μας. Αντιθέτως, αυτό που έγραψα εγώ παραπάνω δεν ήταν ποτέ "βάστα Σόιμπλε". Είναι ο αρχηγός σου που επιμένει να φέρει μια συμφωνία στην οποία θα μπορεί μετά να πει στους πελάτες του (μεταξύ αυτών και σε σένα) ότι "προστάτεψα μισθούς και συντάξεις". Τη στιγμή που η συμφωνία που θα φέρει, θα διαλύει την οικονομία. Και άρα σε δεύτερη φάση όχι μόνον δεν θα μπορέσει να προστατέψει μισθούς και συντάξεις ο αρχηγός σου, αλλά θα τα πάρει όλα η κάτω βόλτα για τα καλά κάτω. Αυτό που είπα λοιπόν εγώ, Συριζαίε, είναι ότι αυτό που λένε οι ξένοι είναι αντικειμενικά πιο συμφέρον για τη χώρα από αυτό που λέει η ελληνική κυβέρνηση. Η οποία κοιτάει μόνον να συνεχίσει να μεθοδεύει την πολιτική εξαπάτηση του κοσμάκη. Δεν τα γράφω αυτά ελπίζοντας να καταλάβεις, άλλωστε δεν μπήκες εδώ να κάνεις λογική συζήτηση με επιχειρήματα, αλλά για να μην μένουν αναπάντητες οι συκοφαντίες σου.

        • Ουαί ημίν... avatar
          Ουαί ημίν... @ Διογένης 25/06/2015 11:04:51

          Aυτά, να τα λες εκεί που περνάνε. Mε σαχλαμαρίτσες δεν κρύβεται η αλήθεια. Εσύ είχες ''δουλίτσα'' και την έχασες, είναι ξεκάθαρο. --- Εγώ ποτέ δεν έλεγα βάστα Σόϊμπλε όποτε ο Σαμαράς προσπάθησε να κερδίσει κάτι για τη χώρα. Ο εκάστοτε Πρωθυπουργός για τη δική μου αντίληψη, εκπροσωπεί όλους τους Έλληνες. Εσύ βέβαια σαν ιδιοτελής κομματικός υπηρέτης, δεν έχεις την ίδια άποψη. --- Δεν υπάρχει ''αρχηγός μου'' κι ας σε βολεύει να το πετάς έτσι για ξεκάρφωμα επειδή εσύ, είσαι δηλωμένος οπαδός. Ένας πελάτης που κακόπεσε προφανώς είσαι κι εσύ, όπως όλοι καταλαβαίνουμε. Οι οι μισθοί του Δημοσίου και οι συντάξεις, ακόμα και αν είναι κουτσουρεμένοι ήδη απάνθρωπα, δεν αποτελούν για μένα τη μόνη κόκκινη γραμμή. Πραγματική κόκκινη γραμμή είναι οι άνεργοι που για όλους φαντάζουν ...αόρατοι. Κόκκινη γραμμή είναι να μην ισοπεδωθεί ο τουρισμός μας για να ευνοηθούν οι ανταγωνιστές μας Ευρωαπατεώνες. Κόκκινη γραμμή είναι να μην κλείσουν οι Ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες για να προωθήσουν τα προϊόντα τους στην αποικία Ελλάδα οι Γερμανικές. Για το μυαλό του κολλημένου φανατικού όμως, ψιλά γράμματα όλα αυτά. Σημασία έχει να πεί τις μπαρούφες του που θαρρεί οτι τάχα πλήττουν τον Σύριζα. Ας πάθει κακό και η χώρα. Τι σημασία έχει; Ζήτω το ΔΝΤ. --- Η τακτική σου να αποκαλείς Συριζαίο όποιον σε βρίσκει φανατικό και ιδεοληπτικό, δεν πιάνει, άστο. Το πρόβλημά σου είναι οτι θεωρείς ''συμφέρουσες'' τις προτάσεις των εκβιαστών, μόνο και μόνο για να κατακρίνεις τον Σύριζα. Δεν έχεις καλύτερη πρόταση, σου αρκεί να χειροκροτάς το ΔΝΤ και τη Γερμανική δικτατορία. Ε, αυτό ακριβώς είναι και το νόημα του ''Βάστα Λαγκάρντ και Σόϊμπλε''. Όσο και να το αρνείσαι, το σκεπτικό σου είναι σαφές και το πνεύμα των γραφόμενών σου, διάφανο.

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Ουαί ημίν... 25/06/2015 13:00:42

            Μαλιστα....δηλαδη για τις κοκκινες γραμμες του Συριζα το 1Δις του εμαιλ Χαρδουβελη να το κανουμε 12 Δις? Εαν πιστευεις οτι ο καθε πρωθυπουργος που δουλευει για ολους τους Ελληνες ανεβαζει τον λογαριασμο απο 8 εως 12 Δις τοτε ο κατι κανω λαθος η ειμαι εντελως ΜΑΛΑΚΑΣ.

          • Ουαί ημίν... avatar
            Ουαί ημίν... @ Vassilis 25/06/2015 13:19:43

            Εγώ μιλάω για τις δικές μου κόκκινες γραμμές. Εσύ μας λές απλά, τον πόνο σου. Ο κάθε Πρωθυπουργός που προσπαθεί για τους Έλληνες, είναι απόλυτα σεβαστός κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς του. Εκ του αποτελέσματος κρίνουμε την αποτυχία ή την επιτυχία του και αναλόγως, πράττουμε. Be cool.

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Ουαί ημίν... 25/06/2015 13:04:09

            Να φιλε οι κοκκινες γραμμες σου... Για χορηγήσεις σε πολίτες τρίτων χωρών ενιαίων αδειών ενιαίας διαμονής και εργασίας:

            -Μειώνεται σε 50 ευρώ από 150 ευρώ που είναι σήμερα το τέλος που καταβάλλει ο εργοδότης για κάθε εποχικό εργαζόμενο. Επίσης ο εργοδότης προκαταβάλλει στον ΟΓΑ ασφαλιστικές εισφορές ενός μήνα – και όχι δύο που ισχύει σήμερα – και για το υπόλοιπο διάστημα προκαταβάλλει τα ποσά από επιδοτήσεις του ΟΠΕΚΕΠΕ

            -Ο εργοδότης οφείλει να παρέχει κατάλληλο κατάλυμα στον εποχικά εργαζόμενο και σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι δεν παρέχεται καθόλου κατάλυμα ή ότι αυτό δεν πληροί τις προδιαγραφές, επιβάλλεται πρόστιμο ύψους 500 ευρώ και οι λοιπές διοικητικές κυρώσεις

            -Μειώνεται σε 150 ευρώ από 3.000-1.500 ευρώ που ισχύει σήμερα το πρόστιμο για ανακριβείς δηλώσεις ή βεβαιώσεις στο πλαίσιο απαιτήσεων του κώδικα καθώς και στους πολίτες τρίτων χωρών που παρέχουν εξαρτημένη εργασία, υπηρεσία ή έργο χωρίς να διαθέτουν άδεια διαμονής.

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Vassilis 25/06/2015 13:05:57

            Ρε εσυ αυτοι τα πιστευουν πραγματικα! Μην τους τα λες ετσι αποτομα.

          • Ουαί ημίν... avatar
            Ουαί ημίν... @ Vassilis 25/06/2015 13:29:28

            Μη μου τα λες εμένα αυτά. Ούτε ετούτοι, ούτε κανένας προηγούμενος δεν προσπάθησε ποτέ να υπερασπιστεί τα δικαιώματα των Ελλήνων εργαζομένων. Βλέπεις οι πιέσεις των συμφεροντολόγων ευρωφονιάδων που απαιτούν φθηνά εργατικά χέρια από τη μία και η ανόητη ''μεγαλοψυχία'' των αφελών αριστεριστών υποκριτών από την άλλη, διαμορφώνουν τις συνθήκες στο εργασιακό τοπίο. Κατά τη γνώμη μου, προηγούνται οι Έλληνες εργαζόμενοι, ασφαλισμένοι πλήρως και αμοιβόμενοι νομίμως. Αλλά βλέπεις οι ...εξαγωγείς φράουλας, ροδάκινου, βερύκοκου κ.λ.π., έχουν περισσότερα κονέ με τους εκάστοτε κρατούντες και επιβάλουν τη λογική τους. Εκεί, στους κάθε απόχρωσης ασκούντες την εξουσία και τα παράπονά σου λοιπόν.

    • ΕVA avatar
      ΕVA @ Διογένης 24/06/2015 19:05:08

      Φίλε έφτασα κι εγώ να περιμένω από την Λαγκάρτ να μας σώσει από τον σύντροφο Τσίπρα!

  4. ΤΤ avatar
    ΤΤ 24/06/2015 14:08:13

    ¨Οσοι άνοιξαν τα σύνορα σε όλο τον Τρίτο Κόσμο ας μη μιλάνε για πατρίδα και γερμανοτσολιάδες πια. Δεν είναι Γερμανοί οι δεκάδες χιλιάδες που μπουκάρουν κάθε μέρα και λιάζονται... Λίγη τσίπα. Αλλά τι ζητάω, ε;

  5. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 24/06/2015 14:42:02

    ΤΙΝΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ Ο ΒΑΡΟΥΦΑΚΗΣ! Μπουρλότο στη Συμφωνία βάζει ο Γιάννης Βαρουφάκης, καθώς - όπως αποκαλύπτουν οι Financial Times - σε κάποια στιγμή του ζήτησε ο ίδιος ο Τσίπρας μετά από πιέσεις ξένων, να παραιτηθεί. Τότε ο Βαρουφάκης απείλησε - σύμφωνα με την εφημερίδα - ότι θα φύγει όχι μόνο από τη Κυβέρνηση, αλλά και από τον ΣΥΡΙΖΑ, παίρνοντας πολλούς ακόμη μαζί του, ενώ παρουσιάζεται τελευταία ασυνήθιστα αμίλητος και σιωπηλός, όπως τη Δευτέρα, επειδή είναι απόλυτα δυσαρεστημένος με την όλη κατάσταση και εμφανίζεται να απειλεί με άμεση ανατίναξη της Συμφωνίας στη Βουλή, εάν δεν περιλάβει αυτό που πάντα ο ίδιος επιδίωκε: μία ρητή Ελάφρυνση του Βάρους! Και η αλήθεια είναι πως η Συμφωνία Νέων Μέτρων 8 δις θα είναι άλλη μία Μνημονιακή Κατηφόρα, χωρίς να υπάρξει παράλληλη μείωση του Χρέους, ώστε να διαφανεί φως στο τούνελ, να αλλάξει σημαντικά ο λόγος Χρέους προς ΑΕΠ και να σταματήσει επιτέλους, ο φαύλος κύκλος της 'Υφεσης, που απαιτεί συνεχώς νέα δάνεια, τόσο για τα παλαιά δάνεια, τόσο και για τις νέες μαύρες τρύπες που θα αφήνει κάθε λίγο στα λογιστικά τεφτέρια..." ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ Νea | 06-24-2015 @ 1:23pm

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Δήμητρα Μ. 24/06/2015 18:02:30

      Με άλλα λόγια ο Βαρουφάκης είναι κι αυτός Αριστερός...

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 24/06/2015 23:49:21

        Απαράδεκτο!

        • d8 avatar
          d8 @ Βαγγέλης 25/06/2015 13:52:39

          :) Αδιανόητο!

  6. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 24/06/2015 16:26:48

    11 ΜΕΤΡΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ Ο ΚΟΤΖΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΟΥΣ! 'Εντεκα ΜΟΕ συμφώνησε ο Υπουργός Εξωτερικών Κοτζιάς με τους πλαστογράφους κατά τη σημερινή, επίσημη επίσκεψή του στα Σκόπια, τη στιγμή που το κρατίδιο του Γκρούεφσκι έχει στήσει ένα ολόκληρο σύστημα προπαγάνδας με Μνημεία, Αγάλματα, Μουσεία, Πλατείες, με Φίλιππο, Αλέξανδρο, Ολυμπιάδα, Αρχαίους Μακεδόνες και αντί για Ελληνική Διαμαρτυρία και καταγγελία της Ενδιάμεσης Συμφωνίας, η Αθήνα επιβραβεύει την ψευτο-"Μακεδονία" κάνοντας ανοίγματα και δίνοντας μέσω Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Χρήματα για περισσότερη αλήθεια προπαγάνδα, αυθάδεια, αλαζονεία, διεκδίκηση και ενδυνάμωση των Σφετεριστών. 'Οπως δήλωσε ο ΥΠΕΞ των Σκοπίων Νίκολα Ποπόσκι "συμφωνήθηκαν 11 συγκεκριμένα Μέτρα Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης, από την εκπαίδευση, την υγεία, τις εξωτερικές υποθέσεις και παρόμοια"! Οι συναντήσεις Κοτζιά συνεχίζονται, ενώ κορυφώνεται παράλληλα η αγωνία του Μακεδονικού Ελληνισμού για τα τεκταινόμενα, που βάζουν το Μείζον Θέμα του Ονόματος κάτω από το χαλί... ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ Νea | 06/24/2015 @3:39 pm

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Δήμητρα Μ. 24/06/2015 18:01:40

      Εγώ στη θέση του Κοτζιά θα καθόμουνα στην Αθήνα και θα τους έκανα μούτρα. Όπως ο Σαμαράς. Δεν θα ασχολιόμουν μαζί τους μέχρι τη λήξη της θητείας μου, ακόμα κι αν με εκλιπαρούσαν για μιά συνάντηση. Για να τους δεχτώ, θα τους ζητούσα πρώτα να διαγράψουν εντελώς το "Μακεδονία" και να ονομασθούν Δαρδανία αφού θέλουν αρχαίο όνομα.

  7. deltaplus avatar
    deltaplus 24/06/2015 21:57:51

    Οντως αλεκο εξυπηρετουν συγκεκριμενα συμφεροντα στην ελλαδα.....και ποιο συγκεκριμενα των ελληνων εκεινων, που το κομματικο κρατος του πασοκ και τωρα των δικων σου, διελυσαν.και επιθυμουν να διαλυσουν κι'αλλο....κοντολογις τον ιδιωτικο τομεα που πλεον δεν υπαρχει....και βλεπεις ειναι καιρος και καποιος να φροντισει και για αυτους.γιατι ρε να σας δωσει φπα ο υδραυλικος,ο ηλεκτρολογος κλπ;;για να παει στο νοσοκομειο και να τον πεταξουν σε ενα ραντσο και να τον βριζουν κι'οι νοσοκομες;;;και 1% φπα να βαλετε δεν θα το παρετε ποτε...αν δεν διαλυσετε την κομματικη σας πελατεια.και αν και τους καινουριους δεν τους μαθετε ποιοι ειναι οι εργοδοτες τους......και πως θα τους αντιμετωπιζουν.

  8. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 24/06/2015 22:09:54

    ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟ "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΧΩΡΑ" ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΕ Ο ΥΠΕΞ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ Κύριε Υπουργέ, καλώς ήλθατε στον κόσμο των πλαστογράφων! http://noiazomaiblog.blogspot.gr/2015/06/blog-post_38.html

  9. roadrunner avatar