#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2011 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσάμπα καίει ο τόκος



Α ήμουν εγώ εκεί… θα τους έλεγα (στην ΕΕ κ ΕΚΤ , επειδή το ΔΝΤ θα το άγραφα στ' άγραφα!):

Αύριο βγαίνω Αγορές κάντε δηλώσεις στήριξης. 
Θα δανειστώ πχ. με 7%. Θα καλύψετε τη διαφορά στο επιτόκιο ( πχ. 3% με Δάνειο Χρηματοδότηση Επιτοκίου). ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΑΝΕΙΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.

Πέραν των νέων μέτρων Ανάπτυξης και όσα άλλα έχω πει !!!

Τι θα κάνουν οι Αγορές όταν απέναντι τους έχουν μια Χώρα που προσπαθεί, και έχει να καλύψει το έξτρα σπρεντ;

Το θα πουν τα Κοινοβούλια της ΕΕ - Δανειστων;

ΟΧΙ;  χαχαχαχαχαααα ....Εκτός εάν οι Τοκογλύφοι φίλοι μας θέλουν να εισπράττουν τόκο στο Κεφάλαιο που δανείζουν οι ίδιοι !!! Έτσι όμως θα ξεβρακωθούν οι προθέσεις τους !

Πόσο άσχετος διαπραγματευτής πρέπει να είσαι για να δανείζεσαι Κεφάλαιο 110 και άλλα 100 και όσα άλλα ΣΟΥ ΠΟΥΝ, ενώ το πρόβλημα σου είναι ο ακριβός δανεισμός από τις Αγορές και το νοικοκύρεμα των Δημοσιονομικών σου;  ΟΛΑ είναι στο χέρι σου! Επιτρέπεις να σου προσημειώνουν τη Χώρα και να την υποθηκεύεις  για 50 χρόνια, έτσι αυθαίρετα για να κάνεις τον καλό συνομιλητή ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ;

Τι να κάνω; ΤΙ ΆΛΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ;

Δεν αναλύω περαιτέρω! Είμαστε όλοι πολύ έξυπνοι και μεγάλα παιδιά !

Εκεί στη ΝΔ αποδελτιώνετε Αντινέα;

Π.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hristoz avatar
    hristoz 05/06/2011 17:32:46

    Μην γελιόμαστε, όσο ανάγκη έχουμε εμείς τα χρήματα, άλλο τόσο ανάγκη έχουν και οι φίλοι μας εμάς να μας δανείζουν και να μας έχουν εξαρτημένους. Εκτός αυτού μία πιθανή χρεωκοπία της χώρας μας θα προκαλούσε τόσες αλυσιδωτές αντιδράσεις, όπου τα χρήματα που θα έχαναν από την Ελλάδα θα ήταν ψίχουλα μπροστά σε αυτόπου θα συναντούσαν μπροστά τους. Βέβαια όταν βάζεις πρώην υπάλληλό τους να κάνει τις διαπραγματεύσεις μαζί τους αυτά παθαίνεις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ hristoz 05/06/2011 17:34:58

      Η λυση ειναι πιο ΑΠΛΗ απ οσο φανταζεται ο καθενας !!!....

      ΠΠ

      • ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2011 17:41:38

        Γιατι δεν τι λετε και και σε μας τους αδαεις να ηρεμησουμε λιγο;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 06/06/2011 09:46:33

          Καλημερα κ Μουστακη,
          οπως αναφερω και στο αρθρο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ !!!
          πχ τα 110δις. Αυτα τα 110Δις να τα δανειστουμε απο τις Αγορες, οπως καναμε παντα ( χωρις μνημονια και δανειακες συμβασεις απο τουε τοκογλυφους και πλιατσικολογους ).
          Πουλαμε τα κρατικα ομολογα ( το χρεος ).
          Το προβλξμα μας οπως ακουτε απ ολους ειναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ - ΛΟΓΩ ΑΚΡΙΒΩΝ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ!!!
          Θα μας χρεωσουν ακριβα !! οπως ακουτε τα σπρεντσ εχουν ανεβει πολυ!
          Η Διαφορα του νορμαλ επιτοκιου με το ακριβο εστω οτι ειναι 10% ακριβωτερο στο 14% αντι του 4% λογω της "κρισης μας".

          Απαιτουμε λοιπον οι "φιλοι" μας να μας Δανειζουν την διαφορα του επιτοκιου !!!!! αυτο το 10% στην ονομαστικη αξια του ομολογου....

          Αυτη ειναι η μονη λογικη λυση ηγια καθε σκεπτομενο ανθρωπο !
          Η μονη λυση οπου η Χωρα σου ειναι ελευθερη.
          Εσυ εχεις την υποχρεωση να τη νοικορυρεψεις για να πεσει το 14 στο 4-5 και να σε εμπιστευτουν.

          Το δε συνολικο κοστος θα ειναι πολυ μικροτερο !!

          Συγχρονως οι Λαοι που τωρα δε θελουν να σε Δανεισουν 110δις και αλλα 100δις, θα σε δανεισουν μονο τη διαφορα επιτοκιου ( πχ 10% στο κεφαλαιο - ονομαστικη αξια του ομολογου )

          Ετσι θα ειναι βιωσιμο το χρεος !! Συγψρονως με μετρα Ζαππειου ΙΙ καθαρα αναπτυξιακα με κινητρα να κινηθει το χρημα, θα αυξηθουν τα εσοδα κλπ κλπ

          Εχω γραψει και ενα αρθρο με προτασεις περαν του Ζαππειου ΙΙ.
          Πιο επιθετικες και υλοποιησιμες ( Ειμαστε ετοιμοι να τολμησουμε ? ) ριξτε μια ματια !

          φιλικα και ελπιζω να βοηθησα με την ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ του "δανειζομαι" τι, απο ποιον και πως

          ΠΠ

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/06/2011 17:50:53

    ΠΠ
    όταν έχεις τον Παπανδρέου που δεν πιστεύει στην ύπαρξη του Ελληνικού Κράτους και έμμεσα το αποσύρει από τις Διεθνείς Αγορές, με μια ΕΕ να σιγοντάρει αυτήν την ανυπαρξία με μηχανισμούς και κόλπα, τότε βρισκόμαστε εδώ που είμαστε.
    Λύσεις για ανεύρεση χρηματοδότησης υπάρχουν, αλλά άντε να το πεις στον μίστερ "Θέλουμε Παγκόσμια Διακυβέρνηση".

    Και όπως είπε ο Σαμαράς ο Παπανδρέου μας οδήγησε σε κρίση δανεισμού και χρέους. Ηθελημένα.

    Το θέμα είναι να το κατανοήσουν όλοι οι Έλληνες πως υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και να μην χάφτουν την χυδαία προπαγάνδα του μονόδρομου

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 05/06/2011 18:22:34

      γεια σου Ορεστιε Π Α Σ Ο Κ !!χαχαχααα

      εεε να μην λενε οτι δεν ηξεραν η δεν σκεφτηκαν !! γ αυτο ειμαστε εδω !

      Ξυπνητηρια των Πολιτκων Νευρωνων.-

      ΠΠ

  3. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/06/2011 17:54:46

    Πολυ απλη λύση
    και ομως πραγματοποιησιμη
    Αλλα ποιος σου ειπε οτι θεουν αυτοι να δωσουν λύση?
    Προβλημα θελουν να δημιουργήσουν για να παρεμβουν και να δωσουν την λυση του θελουν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κρητικός 05/06/2011 17:59:04

      Φερε 10 νταμιτζανες ρακες να λουστουμε να παμε να τραγουδησουμε !

      ΠΠ

  4. tsar avatar
    tsar 05/06/2011 18:21:03

    "Η πιο άβολη θέση είναι ανάμεσα σε δύο σκαμνιά"

    (Γκουρτζίεφ)

    Ή... έξυπνη, θαραλέα και επώδυνη έξοδό μας απ' την ευρωζώνη-Νταχάου ή... μέσα στην ευρωζώνη για τα καλά (κοινό υπουργείο οικονομικών, άμυνας, παιδείας, υγείας, κλπ ) με μεταφορές πόρων από Βορρά προς Νότο.

    Αυτό το μπαστάρδικο καθεστώς που έχουμε τώρα, εξυπηρετεί μόνο τους δεσμοφύλακές μας (Γερμανούς και δορυφόρους τους).

    Επιτέλους, ας το πάρουν απόφαση οι πολιτικοί, να μας το θέσουν ως δίλλημα ευθέως και χωρίς μισόλογα. Και από εκεί και πέρα, ας πάρει ο καθένας τις ευθήνες του, μέσω ενός δημοψηφίσματος (σε πανευρωπαϊκή βάση) για μιά εις βάθος Πολιτική Ολοκλήρωση της Ευρώπης.

    Άντε γιατί... το πολύ το κύριε ελέησον, το βαριέται κι ο παπάς...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tsar 06/06/2011 09:48:09

      καλημερα Τσαρ,
      μας εχουν λιβανισει με τις πρασιναδες και τα αδιεξοδα !
      δεν θελουν να σκεφτουν τα απλα και λογικα , αλλα σκεφτονται οπως οι τοκογλυφοι μας.
      η Ελληνικη κοινωνια πλεον εχει ξυπνησει και ειναι ενημερωμενη !

      ΠΠ

  5. AZ avatar
    AZ 05/06/2011 19:14:02

    Μα φιλοι μου υπηρχε περιπτωση ο ΓΑΠ να γινει πρωθυπουργος, αν δεν εδινε ορκο στον Σορος οτι ΔΕΝ θα φυλαττει πιστην εις την πατριδα αλλα εις αυτόν?? Τι περιμενετε λυση που να συμφερει τον τοπο? Ασφαλώς το ξερουν οτι μπορει το ψαρι να κοψει την πετονια και γι' αυτό αγωνιούν....

    ΑΖ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ AZ 06/06/2011 09:50:11

      Καλημερα ΑΖ
      μα κανεις Πρασινος δεν θελει να σκεφτει !! το καο του λαου και το μελλον του.
      Το μονον πυο τους αποασχολει ειναι η εξουσια και τα ψηφαλακια.
      Δεν βλεπουν περα απ τη μυτη του ! ολοι οι εκσυγχρονιστες τ.κ.
      Σκεψου ποιοι μας κυβερνουν 25 χρονια τωρα!!
      Οι τσακωμενοι με την κοινη λογικη και το συμφερον του λαου !

      ΠΠ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2011 19:14:31

    «Όσοι διαδηλώνουν στις πλατείες απευθύνονται σε εθνικά συστήματα δημοκρατίας, τα οποία είναι αδύναμα και αιχμάλωτα μιας παγκόσμιας εξουσίας»
    ΓΑΠ
    Global Thinker No 79

    ΠΠ, λες αυτά που κάνει καθένας (είτε μέσος είτε έξυπνος είτε γάτος) της πιάτσας όταν βρεθεί σε δύσκολη θέση και παλεύει να σωθεί.
    Η διαφορά : ο ΓΑΠ ΔΕΝ θέλει να σωθεί η Ελλάδα.

    Πασόκοι με αίσθηση εθνική αποστολής δεν υπάρχουν.
    Kill them all and God will sort them out

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/06/2011 19:42:30

      ξεκιναω για συνταγμα !!!
      θα σε περιμενω !!!

      η Global Whore #1 ειναι !

      ΠΠ

  7. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 05/06/2011 19:16:35

    ΠΑΣΟΚ Η ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ; ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΦΥΣΙΚΑ!!! Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως στην πραγματικότητα η χώρα μας δεν έχει πρόβλημα. Ακουστε το γιατί: Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ μας λένε ότι χρωστάμε 350 δις. Ας πιστέψουμε πως αυτό που μας λένε οι ψευταράδες πολιτικοί μας είναι αλήθεια. Σε συζήτηση μέσα στην βουλή ο Λαφαζάνης μας πληροφόρησε πως η Γερμανία μας χρωστά για αποζημιώσεις και για το δάνειο που της είχαμε "δώσει¨ 240 δις και μάλιστα χωρίς να βάλουμε τους τόκους. Πάμε παρακάτω. Κάποιος υφυπουργός της κυβέρνησης μας είπε πως ο ορυκτός πλούτος της χώρας μας θα μας βγάλει στον αφρό. Αυτό σημαίνει πως η χώρα μας έχει πλούσιο ορυκτό πλούτο και φτωχή ηγεσία. Υπάρχει βέβαια και η πολλή σωστή πρόταση του ΚΚΕ που λέει ότι και μόνο το περίσευμα της πλουτοκρατίας φτάνει για να λύσουμε το "πρόβλημα" της χώρας μας. Υπάρχει επίοης και η πολλή σωστή πρόταση της ΕΛΕ που λέει να δούμε πρώτα ποιό είναι το πραγματικό μας χρέος και να μην πληρώσουμε το απεχθές χρέος. Υπάρχει τέλος και η πρόταση που λέμε όλοι μας: Τα κλεμένα πίσω!!! Γιατί λοιπόν καθόμαστε και ακούμε τους παραμυθάδες που μας λένε ότι η χώρα μας έχει πρόβλημα;

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/06/2011 20:19:38

    Μηπως, μηπως λεω, τα πραγματα ειναι ...λιγο διαφορετικα απο οτι θελουν να φαινονται; Δεν συμφερει κανεναν η πτωχευση της Ελλαδας ( εκτος των ραντιεριδων). Δεν χρωσταμε μονον εμεις αλλα μας χρωστανε κιολας. (κατοχικα δανεια Γερμανικες αποζημιωσεις κλπ.). Υπαρχουν πολλα βεβαιωθεντα και μη εισπραχθεντα φορολογικα εσοδα. Και τοσα αλλα που αναμενουν πολιτικη βουληση για να υλοποιηθουν. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΘΕΝ ΠΙΕΣΕΙΣ;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΤΙΝΟΣ 06/06/2011 09:55:07

      Καλημερα Ντινο,
      φυσικα και ολα οσα γραφεις περι ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ πρεπει να μπουν στο τραπεζι !
      Δεν ξερω εαν διαβασες το αρθρο μου ( Ειμαστε ετοιμοι να τολμησουμε? )
      Εγινε χαμος !! χαχαχααα
      Ολα μαζι αλλα η ΑΠΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ειναι αυτες που ο λαος θα κατανοησει.
      Ειδικα αυτο που γραφω εδω... ! κανε ρε κερατα ενα δωρο στα παιδια σου... στο λαο...
      βγες και δανεισου μονο το 10% πχ του επιτοκιου δανεισμου, ρε αχρηστε, και μην υπογραφεις κατοχικες δανειακες συμβασεις με προσημειωσεις Ελληνικης Γης!

      Οποιος το καταλαβει και το κανει ή ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ, θα εχει μαζι του το λαο και το μελλον του. Να ξεπερασουν την πεπετημενη!!! Δανειζομαι για αν βγω Αγορες αργοτερα !! χαχαχαχαχ μιλαμε για κανονικο δουλεμα !! Αλητες

      ΠΠ

  9. Δήμος avatar
    Δήμος 05/06/2011 20:33:55

    Τα είπε πολύ καλά προχτές ο Βαρουφάκης, σε ολλανδικό σταθμό:

    Ανοησία η «βοήθεια» για το ελληνικό χρέος

    http://www.youtube.com/watch?v=X8OQQDNvEpI

    • Y. avatar
      Y. @ Δήμος 06/06/2011 00:23:43

      ...με ένα ακριβό δάνειο

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δήμος 06/06/2011 09:57:15

      Καλημερα Δημο,
      οι αλητες δεν θελουν να ξυπνησουν τον Λαο ! εκει εχω καταληξει !!
      Εαν κανουν οτι λεω, ο Λαος θα τους παρει παραμαζωμα!!!
      Δεν μπορει 1.5 χρονο να μας εχουν στην μεγκενη απο παντου, και ξαφνικα να κανουν αυτο που θα μπορουσαν να κανουν τοτε και να ειμαστε Ελευθεροι !!

      Θα βανε πολυ ξυλο !!! γι αυτο ειναι εδω ο ΠΠ !! χαχααα βοηθαω για φαπες που θα ερθουν !

      ΠΠ

  10. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 05/06/2011 21:31:19

    H Γερμανία δεν μας χρωστά τίποτα από αποζημιώσεις και κατοχικά "δάνεια". Τα κανόνισε μαζί τους ο "Εθνάρχης" Κ. Καραμανλής (όχι ο τωρινός βέβαια, ο συγχωρεμένος ο θείος του).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κωνσταντίνος 06/06/2011 10:00:24

      Κωνσταντινε,
      δεν εχει κανονιστει τιποτε !
      αν διαβασεις αρθρα εγκυρων μεσων εκτος Ελλαδος, ο τιτλος ειναι " Γερμανια - Ελλαδα μια Σχεση Αγαπης και Μισους " να στο πως ετσι απλα !!
      Φοβουνται πολυ οι Γερμανοι !
      Αλλα κοιμουνται ησυχοι τα βραδια με τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ !
      Δεν διαβασες τη δηλωση ΠΑγκαλου που ανερτησα?
      " Δεν ζητουμε τις πολεμικες αποζημιωσεις, αλλα δεν μας λενε κ ενα ευχαριστω !!"
      Αυτοι ειναι οι Δοσιλογοι.

      ΠΠ

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/06/2011 21:48:18

    ΟΧΙ φίλε μου , αυτές είναι λύσεις πολύ φτηνές . Εγώ αν ήμουν αύριο πρωθυπουργός τα 6 μίλια θα τα έκανα 12 και θα έβαζα Ελληνική σημαία στα Δυτικά και Ανατολικά Ίμια. Δυστυχώς βλέπω ότι κάποιοι αναπολούν ακόμη νησάκια για διακοπές.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΠΥΡΟΣ 06/06/2011 10:02:53

      Μαζι σου ΣΠΥΡΟ.
      Οποιος μπει σε μια κορβετα και παει να σηκωσει 2 Ελληνικες Σημαιες στα Ιμια, θα ειναι ο τελευταιος μαγκας Ελληνας πολιτικος !
      ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

      ΠΠ

  12. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 05/06/2011 22:50:44

    Αστοια αστοια σε 2 χρονακια το χρεος ανεβηκε απο 300 δις κατα 110 δις και αμα παρουμε και τα αλλα 100, που θα τα παρουμε δεν γηνεται να μην τα παρουμε εκλογες θα εχουμε δεν γηνεται ναμη μας τα δωσουν, μιλαμε πια για 510 δισ χρεος που θα πρεπει να αποπληρωθει ολοκληρο (γιαυτο τη θελαν τη συναινεση) μας κανει ποσο περικαλω τοις εκατο του ΑΕΠ;
    Τις καλες προθεσεις του ο Γιωργακης να τις τσαμπουνισει αλου το κουτοχορτο καποτε τελειωνει.