#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2011 19:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τσάμικος είναι ο χορός όπου μόνο ο πρώτος ξεσαλώνει



Αρχίζω να περνώ στην κατάσταση της απάθειας! Έχουν γίνει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο τόσα πολλά εναντίον της πατρίδας μας και του λαού της, εναντίον μας, που στο μυαλό μου απ’ τα τόσα που δέχτηκε επικρατεί τρικυμία! Που βέβαια την ακολουθεί η ησυχία, η απάθεια! Και όχι απ’ ότι φαίνεται μόνο σε μένα! Πουθενά φύλλο δεν κουνιέται! Μα πώς γίναμε έτσι λαπάδες;

Δε  νομίζω απ’ τη χώρα αυτή να πέρασε πιο ελεεινή, ανθελληνική, πολιτικά αμοραλιστική και εθνικά επικίνδυνη κυβέρνηση! Και όμως το δίχτυ ασφαλείας που με μαεστρία έχει στήσει την κρατάει στον αφρό! Αυτή η κυβερνητική συμμορία με εκβιασμούς και φόβο προς το λαό αυτόν της αφελείας και του δε βαριέσαι, σαν σίφουνας κατέστρεψε και καταστρέφει ότι βρει μπροστά της! Εν συντομία: μας πήρε τα λεφτά μας (μισθοί συντάξεις δώρα), έβαλε παντού φόρους κάνοντάς μας πιο φτωχούς και πιο δυστυχισμένους. Έσπρωξε στην ανεργία νέους μα και οικογενειάρχες και τους έφερε στα πρόθυρα της αυτοκτονίας. Έβαλε λουκέτο στην αγορά, άλλαξε το δημογραφικό χάρτη, άφησε αχαλίνωτη τη μαφιοκρατία να ελέγχει το εμπόριο δια του παραεμπορίου και γενικά μας έκανε να χάσουμε τα φάλτσα μας!

Και μαζί  μ΄αυτή την επικίνδυνη κυβέρνηση ένα σωρό άσχετοι και άχρηστοι έχουν στελεχώσει τη Δημόσια Διοίκηση στις υψηλότερες θέσεις. Το γλυκό έδεσε και ο τσάμικος καλά κρατεί! Και όπως έλεγε Άγγλος κριτικός: «Ο τσάμικος είναι ο χορός στον οποίο ο πρώτος οργιάζει, ο δεύτερος υποφέρει και οι υπόλοιποι έπονται βλακωδώς!»

Κομματόσκυλα λοιπόν του κερατά, δυνάστες έγιναν του απλού λαού που «έπεται βλακωδώς» μετά το αφιόνι που το πότισαν!

Παντού, στην Παιδεία, στην Υγεία στην Άμυνα στη Δημόσια Διοίκηση γενικά διοικούν τουλάχιστον ανεπαρκή ανθρωποειδή της φαύλης αυτής κυβέρνησης!

Έχουμε ελπίδες να αλλάξει αυτή η κατάσταση; Εδώ και 30 χρόνια έγινε τέτοια αποδόμηση αξιών που και να το θέλουμε δεν μπορούμε νομίζω να βρούμε τουλάχιστον έντιμους να στελεχώσουν τη Δημόσια Διοίκηση. Το σχέδιό τους τέλειο και άριστα εφαρμοσμένο: Διάβρωση της ελληνικής κοινωνίας, απαξίωση αξιών και αξίων, μείωση των αντιστάσεων και παραδοχή υποταγή! Ηθική και αξιοκρατία τέλος! Πάπαλα!

Πώς λοιπόν θα επανορθώσουμε; Μήπως βλέπουμε τον κόσμο να επαναστατεί, να ξεσηκώνεται; Του φόβου και της ησυχίας γίναμε σε βαθμό κακουργήματος! Να τα ανεχόμαστε και να τα αποδεχόμαστε όλα! Χωρίς αντιστάσεις! Εμπρός κατεβάστε τα βρακιά! Και με τα βρακιά κατεβασμένα είμαστε τώρα έτοιμοι να αποδεχτούμε και τα αναμενόμενα: Χρεοκοπία και παράδοση άνευ όρων κυριαρχικών δικαιωμάτων!

Τελικά υπάρχει ελπίδα; Εγώ μόνο τη θεία μου ξέρω που τη λένε Ελπίδα! Υπάρχει κάποιος να ανάψει το σπίρτο,να γίνει μπουρλοτιέρης,να ανάψει φωτιά στα μπατζάκια μας μπας και ξυπνήσουμε;

Να μπορέσει να συνεγείρει τον κόσμο  για να συμμετάσχει στην προσπάθεια ανασυγκρότησης της χώρας;.

Να νοικοκυρέψει, πράγματι τα δημόσια οικονομικά;

Να προσχωρήσει σε πραγματική απελευθέρωση της αγοράς με διαφανείς όρους;

Να καταργήσει τη γραφειοκρατία και να θεσμοθετήσει σταθερούς όρους φορολόγησης των επιχειρήσεων, αφού μειώσει δραστικά την υψηλή φορολογία για να προσελκύσει νέους επενδυτές και κεφάλαια από το εξωτερικό, που σήμερα αποφεύγουν την Ελλάδα.

Να προωθήσει ένα σταθερό εκπαιδευτικό σύστημα ελληνοκεντρικό που να παρέχει πραγματική και σύγχρονη γνώση στα ταλαιπωρούμενα σήμερα παιδιά.

Να έχει σαφείς και ξεκάθαρες απόψεις για τις διεθνείς σχέσεις της χώρας. Πατώντας γερά στους ευρωπαϊκούς θεσμούς να τηρεί τις «κόκκινες γραμμές;»

Η τελευταία μου ελπίδα είναι στον Αντώνη Σαμαρά!

Αντώνη, πέταξε το μαντίλι του δεύτερου στον τσάμικο, γίνε πρώτος και οδήγησέ μας σε έναν πυρρίχιο όπου με το σουραύλι  τη λύρα και το ζουρνά , χτυπώντας τα πόδια μας και αλαλάζοντας θα διώξουμε το κακό και τη σαπίλα απ’ αυτόν εδώ τον τόπο και τότε θα μπουν τα καινούρια θεμέλια!Περιμένουμε!

danaos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DELTA avatar
    DELTA 05/02/2011 21:16:23

    Mάλλον δεν θα περιμένουμε για πολύ...

  2. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 05/02/2011 21:19:48

    Ο Άγγλος κριτικός ( ως Αγγλος τα βλέπει με τα αγγλικά του μάτια ), κάνει ένα σοβαρότατο λάθος. Απλώς εμείς ξεμάθαμε να χορεύουμε: «Ο τσάμικος είναι ο χορός στον οποίο ο πρώτος οργιάζει, ο δεύτερος υποφέρει και οι υπόλοιποι περιμένουν την σειρά τους να χορέψουν πρώτοι»

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Ιωάννης Παντόπουλος 06/02/2011 12:25:55

      Σωστή η ερμηνεία κ. Παντόπουλε. Αλλά αυτό είναι και ζήτημα βιωμάτων.

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/02/2011 21:22:51

    Καλησπέρα καλέ μου φίλε, καιρό έχουμε να τα πούμε. Το θέμα που συζητούσαμε πλέον είναι μη αναστρέψιμο οπότε είμαι έτοιμος όχι για πυρρίχιο απλά, αλλά για χορό του Ζαλόγγου, μόνο που θα τους πετάμε αυτούς στον γκρεμό. Μέρα με τη μέρα αυτές οι κομμένες μαγιονέζες που παριστάνουν τους ανθρώπους εκεί στο Μαξίμου, απλά προσθέτουν κι άλλα βέλη στη φαρέτρα του Αντώνη...ανθρώπινα βέλη...

  4. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 05/02/2011 21:25:37

    Αρκεί νά κολλήσει έγκαιρα το επόμενο χαρτονόμισμα στο κούτελο τού κλαριντζή, να μήν αλλάξει τον σκοπό.

  5. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 21:37:44

    Ο Τσάμικος είναι ο χορός όπου ο Πρώτος πράγματι οργιάζει. Ο Δεύτερος Στηρίζει τον Πρώτο και δεν υποφέρει.Έχει δικό του τσαμπουκά,γιατί θέλει τσαγανό και τσαμπουκά για να στηρίζεις τον Πρώτο. Και μετά,περνάς Εσύ μπροστά. Κι ο Πρώτος ξαναγίνεται Τελευταίος,γιατί αυτή είναι η δεοντολογία του κυκλικού χορού. Οι υπόλοιποι, όχι μόνο περιμένουν τη σειρά τους αλλά αποτελούν και το έμψυχο υποκείμενο όλου του Δρώμενου. Για σκεφτείτε να έμεναν μόνοι τους ο Πρώτος κι ο Δεύτερος, τι χορό θα κάνανε;
    Ο Τσάμικος,είναι μια ρυθμική αλληγορία τόσο της κοινωνικής, όσο και της πολιτικής δημοκρατικής διαδοχής.
    Όσο για τον Εγγλέζο που λαχτάρησε τον τσολιά μας, που "οργιάζει" αλλά όχι Διονυσιακά,όπως είναι το δρώμενο, μα γι αυτόν "καυλοτουριστικά", χέστε τον,ποιος είν' αυτός που θα μιλήσει για Τσάμικο σε τα μας..
    Αυτά μας φάγανε, τα "πνευματικά δάνεια" των "συμμάχων" απ το Ναβαρίνο και δώθε..

    Φίλος της σελίδας και των απόψεών σας,
    ο Δημήτρης.

    • Evan avatar
      Evan @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 21:51:15

      Εξαιρετικό!

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 22:08:59

      σωστότατος

    • Kennan avatar
      Kennan @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 22:24:57

      Με συγχωρείτε αλλά απο το ύφος του σχολίου σου αντλαμβάνομναι ότι είστε ο γνωστός ποιητής. Αληθεύει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 22:35:02

      +1000

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 22:37:25

      Θα ήθελα να συμπληρώσω ακόμα κάτι. Σε μιά διάλεξη τού Γιαναρά στο Βερολίνο, αναφέρθηκε στό ( γι αυτόν και γιά μένα ) γεγονός, ότι οι Ελληνες είναι όλοι απο αρχοντική γενιά. Σήμερα χάσαμε την αρχοντιά μας καί έθεσε ως ζητούμενο, να την ξαναβρούμε. Δέχθηκε μια βίαιη ( λεκτική ) επίθεση απο ένα αγανακτισμένο πλήθος «προοδευτικών» ( απο αυτούς πού γυρίζουν και επιδεικνύουν την μεγάλη ταμπέλα, πού έχουν κρεμασμένη στο λαιμό τους, η οποία αναγράφει με κεφαλαία - παρακαλώ - γράμματα την λέξη «προοδευτικός»-γιά να μην μπερδευόμαστε- ), πού τον κατηγόρησαν σαν εθνικορατσιστή. Απαίτησαν δε, να διευκρινίσει, τι εννοεί με την τοποθέτησή του, «να ξαναβρούμε την αρχοντιά μας». Τούς απάντησε με ένα αφοπλιστικό χαμόγελο. Νεραντζάκι γλυκό.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 06/02/2011 04:13:01

      Γειά σου ρε Δημήτρη! Γράφε περισσότερο συχνά εδώ γιατί οι περισσότεροι σχολιαστές και αρθρογράφοι είναι "μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα".

  6. εκπαιδευτικος avatar
    εκπαιδευτικος 05/02/2011 21:55:41

    >Παντού, στην Παιδεία, στην Υγεία στην Άμυνα στη Δημόσια Διοίκηση γενικά διοικούν τουλάχιστον ανεπαρκή ανθρωποειδή της φαύλης αυτής κυβέρνησης

    Στην παιδεία (αυτό το γνωρίζω σίγουρα), τα στελέχη στα πόστα (Προϊστάμενοι Γραφείων Εκπαίδευσης, Διευθυντές Σχολείων) είναι επιλεγμένοι και τοποθετημένοι από τη ΝΔ, από το 2007.

    Αναλυτικά:
    13 περιφερειακοί διευθυντές εκπαίδευσης (τοποθετημένοι επί πασοκ τώρα τελευταία - 2010)
    120 περίπου διευθυντές εκπαίδευσης ένας ανά νομαρχία - ένας από δευτεροβάθμια κι ένας από πρωτοβάθμια (τοποθετημένοι επί πασοκ τώρα τελευταία - 2010)

    6500 περίπου προϊστάμενοι γραφείων εκπαίδευσης και διευθυντές σχολείων
    (τοποθετημένοι επί ΝΔ το 2007)

    θα αλλαχτούν το καλοκαίρι, φέτος.

    Εκτός κι αν εννοείτε, πως λόγω της ξαφνικής φυγής στη σύνταξη το καλοκαλίρι που μας πέρασε, έφυγαν αρκετοί διευθυντές. αλλά κι αυτοί που μπήκαν στς θέσεις τους είναι από τους ίδιους (δεξιού) πίνακες!

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 22:07:33

    υπεροχο κ.Ιατροπουλε.στο θεμα μας,οχι μονο εμεινε πολυ καιρο ως εμψυχο υποκειμενο αλλα και ποτε δεν πιστεψε στο οτι θα γινει ποτε πρωτος συμφωνα με την πολιτικη δημοκρατικη διαδοχη.τα δημοσιευματα της ΝΕΜΕΣΙΣ του 2000 το πιστοποιουν.παρ ολο το θυμο μου ταυτοχρονα θλιβομαι, οπως θλιβομαι με ολους οσους διακατεχονται απο ναρκισιστικα συνδρομα.

  8. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 22:24:53

    Ναι Φωτεινή,έχεις δίκιο. Μόνο που ο τύπος αυτός, (φαντάσου στη μητρική του γλώσσα, το GAP σημαίνει...ΚΕΝΟ!), ευτέλισε ακόμα κι αυτόν τον πανέμορφο μύθο του Ναρκίσσου!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 06/02/2011 10:36:54

      Χάσμα.
      (Φιλική διόρθωση)

  9. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 22:56:17

    Ναι, Κύριε, με το νικ Kennan, εγώ είμαι. Και αν το κατάλαβες όπως λες πέρα από το ονοματεπώνυμο, από το ύφος του σχολίου, αυτό με τιμάει ξεχωριστά. Γιατί, ποια περισσότερη τιμή άραγε θα μπορούσε να πάρει ένας γραφιάς, από το να γίνεται αισθητός στην Κοινότητα των συμπολιτών του, απ΄τον τρόπο που γράφει;
    Όσο για τον πληθυντικό συγχωρέστε μου, η Κυρία και οι Κύριοι που συμμετέχετε στο διάλογο, που τον αποφεύγω, πιστεύω ότι είναι ένα σαχλό νάζι του Γαλλικού Διαφωτισμού. Παρακαλάει κανείς το Θεό που πιστεύει:"Θεέ μου, ΔΩΣΕ μου την υγειά μου.." και μετά πάει στο περίπτερο και λέει στον περιπτερά: "Μου ΔΙΝΕΤΕ σας παρακαλώ την εφημερίδα μου;"
    Όσο για το "γνωστός" κι αυτό πια,πρέπει να ξεφτίσει κάποτε, ως ινδιάνικο φτερό στο καπέλο κάθε "επώνυμου" δεν υπάρχουν "επώνυμου" και "ανώνυμοι",είμαστε όλες και όλοι μας, Φερώνυμοι. Κι όταν λέμε, ότι απόψε μαζευτήκαμε εδώ κάποιοι "νοματαίοι" εννοούμε ελληνικότατα: Ονοματαίοι, δηλαδή πολίτες με όνομα και οικογένεια,νοικοκυρέοι άνθρωποι, καθένας με τη σημαντική, δική του κατάθεση ζωής, στην κοινωνία μας. Αλλά,αυτό πάνε να μας καταντήσουν, όπως με τόση ενάργεια περιγράφεται από τον Κύριο με το νικ:danaos, στο μητρικό άρθρο της αποψινής μας κουβέντας: Πάνε με το στανιό τον Κάθε ΄Εναν μας, να τον καταντήσουνε "καθένα". Η θεαματική κοινωνία τους, η... βαζελίνη τους. για τα "υπόλοιπα" σε βάρος του μαστουρωμένου απ την πνευματοφόνα τηλοψία τους, λαού μας.

  10. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 23:03:12

    Ο Δαίμονας του Πληκτρολογίου,έτσι: Όχι "δεν υπάρχουν επωνυμοΥ", αλλά "δεν υπάρχουν επώνυμοΙ", το σωστό.
    Ευχαριστώ δεν θέλω να σας κουράσω άλλο. Όμως, αυτή η σελίδα και εσείς με τα Ελληνικά σας,με φορτίζετε ιδιαίτερα.
    Ο Δημήτρης.

  11. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 05/02/2011 23:07:31

    Δαναέ,
    εξαιρετικό!

    Δημήτρη Ιατρόπουλε,
    χειμαρώδης όπως πάντα.
    Χαρά και τιμη η συμμετοχή στη συζήτηση.

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 23:16:30

    και ναταν μονο ο ευτελισμος του Ναρκισσου κ.Ιατροπουλε.δηστυχως για μας βιωνουμε και την Εκπτωση της Μηδειας.

  13. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/02/2011 23:44:51

    Θα τα ξαναπούμε σύντομα. Επιτρέψτε μου, πρέπει να δουλέψω ως αργά,απόψε. Καλή Κυριακή νάχετε. Κύριε Ροδινέ, δική μου ήταν η τιμή στην κουβέντα μας.
    Κι όχι τίποτε άλλο,παντρεύεται κι ο ανιψιός μου αύριο το μεσημέρι και μετά, το πρόγραμμα θα έχει...Τσάμικο! Επί του πρακτέου λοιπόν! Νάτανε κι ο Εγγλέζος μας λέει, να έβλεπε πώς κοιτάζονται,με πόση αγάπη και συνεργασία ο Πρώτος με τον Δεύτερο πάνω στις στριφτές γυροβολιές, και πώς ο Πρώτος, μόλις φτιάξει μια μεγάλη "στράκα" γυρίζει και κοιτάζει τον Δεύτερο ερωτηματικά κι αυτός του περνάει με τη ματιά και το χαμόγελο,"εντάξει"..
    Καλό ξημέρωμα λοιπόν,-δε λέω ποτέ Καληνύχτα,πιστεύω πρέπει να ευχόμαστε πάντοτε πιο πέρα από τη νύχτα,έτσι δεν είναι;
    Κι ένα χαϊκού, για τη γνωριμιά μας:
    "Ζητώ τον Λόγο.
    Και δεν μου τον δίνουν.
    Γιατί δεν Τον έχουν.."

    Γεια.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/02/2011 00:27:39

    και το μπολσανοβα των ντιντιδων...

    ΠΠ

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 06/02/2011 01:37:46

    Αγαπητέ συνάδελφε, το άρθρο σου εξαιρετικό! Συμμερίζομαι την αγωνία σου, ειδικά τώρα που βιώνεις τις μεταρρυθμίσεις της παγκοσμιοποιημένης υπουργού Αννούλας, να ολοκληρώνονται με τις συγχωνεύσεις των σχολείων, για τον δήθεν εξορθολογισμό στην Εκπαίδευση.
    Σχεδίασαν και τάχιστα θέτουν σε εφαρμογή το νέο σχολείο της Διά Βίου Αμάθειας για τα ελληνόπουλα, γιατί θέλουν αυριανούς πολίτες ελαστικής εθνικής συνείδησης και μειωμένης αντίστασης.
    Όσον αφορά στην κριτική του Άγγλου για τον τσάμικο, έχω την εντύπωση πως μάλλον μπέρδεψε τις καρό σκωτσέζικες φουστίτσες με τις ελληνικές φουστανέλες μόνο και δεν κατάλαβε ότι οι κυκλωτικοί μας χοροί με τη δυνατή λαβή στα χέρια μαρτυρούν και κάποια άλλα στοιχεία του χαρακτήρα μας.

  16. Tem avatar
    Tem 06/02/2011 11:03:29

    Μπράβο Δημήτρη Ιατρόπουλε

  17. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 07/02/2011 00:52:27

    Η βλακώδης παρατήρηση του ανερμάτιστου Εγγλέζου είναι το λιγότερο που θα μπορούσαμε να πάθουμε για ότι έχει σχέση με τη φυλή μας.
    Όμως εκείνοι που βάλθηκαν να εξαφανίσουν κάθε τί που περιέχει τη λέξη Εθνικό
    Εκείνοι που κατάργησαν την Ιστορία ως υποχρεωτικό μάθημα (αλήθεια σε ποιό κράτος του κόσμου συμβαίνει αυτό;)
    Εκείνοι που πρίν απο λίγα μόλις χρόνια πρότειναν να καθιερωθεί η Αγγλική γλώσσα ως "επίσημη" γλώσσα μας
    Εκείνοι που μας θεωρούν κοπρίτες και "συνδαιτημότες" στις κλεψιές τους
    Εκείνοι οι ανεπάγγελτοι, που η πρώτη τους "δουλειά" ήταν Υπουργοί του μπαμπάκα τους
    Εκείνοι που επι τριάντα χρόνια σαν Υπουργοί δεν έβλεπαν και δεν καταλάβαιναν τίποτα απο τα "πάρτυ" των εκατομυρίων που στηνόντουσαν γύρω τους (χωρίς δική τους συμμετοχή άραγε;)
    Εκείνοι που γαλουχήθηκαν με τα "δωράκια" και την "διατίμηση" της μίζας απο τον Γενάρχη/πατέρα της απάτης και κύριο υπεύθυνο για τον εκμαυλισμό των Ελλήνων
    Εκείνοι που δεν ντραπήκανε να κόψουν την συνταξούλα του παπού και της γιαγιάς
    Πότε θα πάνε επι τέλους στον αγύριστο;

  18. TIN avatar
    TIN 28/04/2011 17:39:41

    Μπράβο Δημήτρη!