#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2011 09:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρόμος στους δανειολήπτες της Αγροτικής



 

Η αποφασισμένη αποκρατικοποίηση της Αγροτικής Τράπεζας δεν έχει προκαλέσει θορυβώδεις αντιδράσεις μέχρι στιγμής, αλλά είναι ιδιαιτέρως κρίσιμη και έχει και πολύ παρασκήνιο. Ειδικά όσο αφορά το έντονο ενδιαφέρον της τουρκικής Ziraat Bank η οποία ενδιαφέρεται για διάφορες θυγατρικές της.

Εκείνο όμως που καθιστά κρίσιμο σε τίνος χέρια θα πέσει η συγκεκριμένη τράπεζα  είναι ότι περίπου το 80% της αγροτικής γης της χώρας είναι υποθηκευμένο στην Αγροτική λόγω των δανείων που έχουν πάρει σχεδόν όλοι οι αγρότες. Όσοι έχουν δάνεια στο κόκκινο έχουν τρομοκρατηθεί, γιατί η ΑΤΕ  δεν έκανε  πλειστηριασμούς, αλλά ο ιδιώτης  είναι σίγουρο ότι δεν θα κάνει τις ευκολίες που έκανε  μία τράπεζα δημοσίου χαρακτήρα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Poisonous avatar
    Poisonous 01/05/2011 10:11:44

    Ρε ποιός την θέλει ορέ...

  2. irida avatar
    irida 01/05/2011 10:32:19

    Να ένας άλλος τρόπος για εκχώρηση γης. Έμμεσος πλην νόμιμος. Ενδιαφέρον!!

    • Roulis avatar
      Roulis @ irida 02/05/2011 01:50:31

      +1000

  3. kiki avatar
    kiki 01/05/2011 10:33:15

    Οταν ανηκει ολη η αγροτικη γη στους τουρκους θα ξυπνησουν οι πενεμενοι μας αγροτες.
    Την γη σου θα την παρει ο Χασαν , ο Μεμετ, οταν δεν θα εχεις να πληρωσεις τα δανεια, εχεις παρει δανεια με την προοπτικη των επιδοτησεων αυτες κοβονται, τι θα κανεις θα ξυπνησεις μωρε ποτε, η θα αρχισουν και οι αυτοκτονιες των αγροτων.
    Με την ΔΩΔΩΝΗ με Τα εργοστασια Ζαχαρης το ιδιο ,μην περιμενεις απο τα κομματα, υπνον μεγαλο εχουνε, οι βολευτες ιδεα, και οι αγροτες γκιαουρηδες των αφενταδων της πολιτικης.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ kiki 01/05/2011 11:29:08

      ...όλα τα κιλά όλα τα λεφτά και οι κολλητοί πρόεδροι και ΔΣ σε συνεταιρισμούς και ΑΕ....αλλά πάντα οι άλλοι φταίνε

  4. AZ avatar
    AZ 01/05/2011 11:41:10

    Να μην ανησυχούν οι αγρότες. Θα ελθει η ταδε πολυεθνική (πχ Monsanto) που τους αγαπά και θα τους δωσει ατοκως οτι χρειαζεται για να καλλιεργησουν τα υβριδια που παραγει (περιεχουν ακι suicide gene) και θα τους δωσει και ενα μεροκαματο (αντιστοιχο με αυτο των Μπαγκλαντεσιανων κλπ). Να πως μετά τη Γαλλική επανασταση θα ξαναγυρισουμε σε φεουδαρχικό συστημα. Να γιατι μας πλημμυρισαν λαθρομεταναστες. Να πως μετα απο μερικά χρονια ο σπορος θα στοιχιζει χρυσαφι (γιατι οι προνοητικοι και εργατικοί αγροτες μας εχασαν τους πατροπαραδοτους σπορους σαν ηλιθιοι). Θα ζεις πλεον οπως στην αγροτική Κινα. Αυτο το πολιτευμα ονειρευονται (90 % δουλοπαροικοι-10% οι υπολοιποι).Και δεν θα μπορει κανεις να κανει τιποτα γιατι ο ελεγχος θα ειναι τοσο ασφυκτικος που ουτε να εξεγερθει δεν θα γινεται (Orwell 1984), αν και τα αφεντικά προτιμούν μια εκδοχή του Brave New World.

    AZ

    • kiki avatar
      kiki @ AZ 01/05/2011 12:21:26

      @ ΑΖ,
      μην ανησυχεις εχουμε προβλεψει ως αγροτες μαζευουμε σπορους οσοι το καταλαβαμε συντομα και το λεμε σε ολους.
      Μαζευετε ελληνικους σπορους , απο οτι δηποτε .
      υπαρχουν εστιες αντιστασης στον αγροτικο χωρο , ειμαστε εμεις οι βροντημενοι που φυγαμε απο την Αθηνα, και ειπαμε να αλλαξουμε τροπο ζωης μετα απο χρονια εργασιας, και ευτυχως την καναμε νωρις, και δεν βλεπω την πολη μου να σβηνει, εχει ηδη σβησει.
      αλλα τα σπορακια μας πολυτιμα, δεν θα υποκειψουμε στους Μπαροζο, ΓΑΠ, και Μονσαντος, λιγα αλλα δικα μας.

  5. dimos avatar
    dimos 01/05/2011 11:49:13

    και οι Τούρκοι λαικιστές τα ίδια έλεγαν όταν η ΕΤΕ αγόρασε την Finans. τουλάχιστον η ΕΤΕ αγόρασε διαμάντι- η ΑΤΕ όμως φοβερή τράπεζα όλο θαλασσοδάνεια σε κομματικά πράσινα και γαλάζια παραμάγαζα και σε αγρότες που πήραν δάνειο και μετά την κάνανε για άλλες πολιτείες.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ dimos 01/05/2011 13:05:37

      Η ΕΤΕ αγόρασε διαμάντι; Τι πίνεις;

      • mathematician avatar
        mathematician @ Προφήτης 01/05/2011 19:08:44

        Οσον αφορα την Finansbank.
        http://www.capital.gr/news.asp?id=1145793
        Ολοκληρη η Εθνικη αποτιμαται οσο η Finansbank.Δηλαδη ολα τα υπολοιπα κομματια της Εθνικης ειναι ζημιογονα.Οσον αφορα τον τρομο των δανειοληπτων,μαντεψτε ποιοι χρωστανε τα μεγαλυτερα ποσα στην Αγροτικη:
        http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=343404.
        Απολυτα λογικο μου φαινεται να τους πιανει τρομος.Ελπιζω σε ταχεια ιδιωτικοποιηση.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ mathematician 02/05/2011 02:06:22

          Μάλιστα. Εγκυρότατο site βρήκες να επικαλεστείς. Που, αν δεν απατώμαι, σταβλίζει και εκείνον τον ταλιμπάν του νεοφιλελευθερισμού, ο οποίος πολύ θα ήθελε να χορέψει τον χορό των Ζουλού γύρω από ένα αναβράζον καζάνι γεμάτο δημοσίους υπαλλήλους...

  6. TSOVOLA DOSTA OLA avatar
    TSOVOLA DOSTA OLA 01/05/2011 13:28:05

    .
    ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ

    ΔΙΑΛΥΣΗ ΠΑΝΤΟΥ

  7. VIP avatar
    VIP 01/05/2011 16:37:00

    Ποιοι αγρότες κύριοι ? Δεν θέλω ούτε να ακούω για αγρότες ....όπως είπε πολύ σωστά ο φίλος Ιθαγενής (( όλα τα κιλά όλα τα λεφτά και οι κολλητοί πρόεδροι και ΔΣ σε συνεταιρισμούς και ΑΕ)) βρε ουστ απο δω ....οι Τούρκοι θα τα πάρουνε?? Ναι θα πω εγω ...χίλιες φορές ΝΑΙ

    • kiki avatar
      kiki @ VIP 01/05/2011 17:29:58

      @ VIP,
      Ευχαριστουμε,
      ουστ απο δω,
      λαμπρα.
      το μεγαλειο της προπαγανδας ολων των κυβερνησεων δεξιων και πασοκων.
      Η κοινωνικη συνοχη , ευχαριστουμε, ουστ απ δω, κοπριτες,
      αυτοι που καλλιεργουν και σου δινουν τροφη.
      Μεγαλουργησες Πανελληνα.

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ VIP 01/05/2011 19:59:55

      καλησπέρα στον αγαπητό(;) σχολιαστή που φιλοδοξεί να είναι και "πολύ σημαντικό πρόσωπο".....

      κατ'αρχήν αναρωτήθηκα αν αξίζει να σχολιάσει κανείς σκουπίδια, γιατί έτσι τους δίνει και την αίσθηση ότι είναι κάτι,ότι υπάρχουν...αλλά η πρόκληση από το συγκεκριμένο σκουπίδι-σχόλιο ήταν μεγάλη , έτσι ώστε και η πρόκληση να του απαντήσω στο ίδιο νόμισμα εξίσου μεγάλη....
      Οι αγρότες είναι η ελπίδα και η βαριά βιομηχανία μας, μετά από κάθε μεγάλη κρίση που έχει περάσει αυτός ο τόπος πάντα ο αγροτικός τομέας ήταν αυτός που έβαζε πλάτη και δημιουργούσε τις προυποθέσεις για ανάκαμψη....γιατί κάθε μία δραχμή που παράγεται από αγροτικό προϊόν είναι καθαρό κέρδος για το ΑΕΠ και κάθε μία θέση εργασίας στον αγροτικό τομέα, στηρίζει τέσσερις θέσεις εργασίας στους υπόλοιπους τομείς....

      Όσοι επιχειρηματολογούν με επιφωνήματα , κανονικά αξίζουν επιφωνήματα για απάντηση...αλλά έκρινα πως δεν είναι του αγροτικού επιπέδου αυτό...

  8. East avatar
    East 01/05/2011 19:17:05

    Οι τράπεζες πρέπει ΑΜΕΣΑ να κρατικοποιηθούν, να επενδύσουν τις καταθέσεις σε κρατικά ομόλογα(κι έτσι να σταματήσει ο διεθνής δανεισμός), να κατοχηρωθεί το αφορολόγητο-απόρητο-ανώνυμο-μη πόθεν έσχες των καταθέσεων(ώστε να εισάγονται κεφάλαια στην Ελλάδα), να κόψουμε χρυσή δραχμή(αυτό γίνεται και παράλληλα με το ευρώ).

  9. dimos avatar
    dimos 01/05/2011 19:49:59

    Ασε Προφήτη , πάρε και διάβασε κανά ισολογισμό της Finans και θα καταλάβεις για τι μιλάμε, προτού μας πάρουν τα κλάματα και για το ξεπούλημα της φοβερής τραπεζολαμογιάς που λέγεται ΑΤΕ. Οσο για το τι πίνω, νερό με όζον, έχεις πρόβλημα ??

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ dimos 01/05/2011 22:41:37

      Σε ισολογισμούς κάτι τεχνικών εταιρειών -ο Θεός να τις κάνει εταιρείες- ερείπια JCB και Caterpillar, που ούτε για παλιοσίδερα δεν πουλιούνται, έχουν περίοπτη θέση στο Ενεργητικό.
      Άσε τα "διάβασε ισολογισμούς" και μάθε τα "ανάλυσε ισολογισμούς". Ο ισολογισμός είναι οικονομικό standstill μια χρονική στιγμή, άκρως επεξεργάσιμο - και μη μού πεις για τίποτα κανόνες Βασιλείας. Μάθε και τι ήταν η Arthur Andersen.

  10. χρηχα avatar
    χρηχα 01/05/2011 20:10:23

    Η αγροτική ακολουθεί τον δρόμο όλων των άλλων κρατικών και δημόσιων περιουσιακών στοιχείων...το ξεπούλημα...
    Πιστέψτε με ,δεν υπάρχουν πολλοί να έχουν πληρώσει ακριβότερα την απέχθειά τους στο ίδρυμα....αλλά παρ' όλα αυτά είμα από αυτούς που πιστεύω ότι καποια πράγματα , όπως η αγροτική τράπεζα δεν είναι , ή τουλάζιστον δεν θα έπρεπε να είναι προς πώληση....και το μειζον θέμα είναι εκτός των άλλων ότι έχει στα χέρια της υποθήκες αγροτικής γης που φτάνουν ή και ξεπερνούν το 90% της συνολικής αγροτικής καλλιεργούμενης γης στην Ελλάδα σήμερα....
    Και ο τρόπος που διαχειρίστηκε τον αγροτικό τομέα η πολιτική ηγεσία τα τελευταία τριάντα χρόνια, έχουν καταστήσει τις οφειλές του αγρότη από καιρό τώρα ληξιπρόθεσμες και τους αγρότες τους ίδιους ανάξιους να αποπληρώσουν άμεσα τα χρέη τους...πράγμα που σημαίνει ότι αν τα δύο αυτά συνδυαστούν , κάνουμε δώρο στον αγοραστή το σύνολο της καλλιεργήσιμης μας γης...κανονικό ξεπούλημα...

  11. kiki avatar
    kiki 01/05/2011 20:16:54

    @ χρηχα,
    μπραβο, πες τα ,
    γιατι τι να του πω, ξεχναω και την Βερωνη Σταφφ που μεγαλωσα, με ορισμενους.

  12. nikos1969 avatar
    nikos1969 01/05/2011 21:23:11

    Η ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!!!
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?
    ΓΙΑ ΨΑΞΤΕΤΟ...ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...