#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2010 21:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρόμος στην κυβέρνηση: casus belli ο 13ος και ο 14ος μισθός



Εκτός ελέγχου κινδυνεύει να βρεθεί η κατάσταση στη χώρα με την κυβέρνηση να ανησυχεί ότι επαπειλείται κοινωνική έκρηξη. Ο λόγος είναι ότι οι Ευρωπαίοι και ΔΝΤ ζητούν και άλλα μέτρα, τώρα, προκειμένου να υπογραφεί η συμφωνία και προχωρήσουν στον δανεισμό της Ελλάδας.

Αυτό σημαίνει ότι πριν καν αφομοιωθεί το σοκ από το πρώτο «πακέτο», η κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη να ανακοινώσει άμεσα νέες αυξήσεις φόρων και περικοπές εισοδημάτων.

Το βάρος των περικοπών θα πέσει στο Δημόσιο, ενώ οι αυξήσεις στους έμμεσους φόρους θα πλήξει του πάντες και κυρίως τους οικονομικά ασθενέστερους.

Κυβερνητικά στελέχη, μετά και το σημερινό υπουργικό συμβούλιο όπου κατέστη σαφές ότι το πακέτο θα είναι σκληρότερο απ’ ότι εκτιμούσαν, αδυνατούν να κάνουν οποιαδήποτε πρόβλεψη για τις εξελίξεις στο πολιτικό σκηνικό λόγω των αντιδράσεων. Τονίζουν όμως ταυτόχρονα ότι πλέον δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Ο δανεισμός θα γίνει με τους όρους που θα επιβληθούν. Η κυβέρνηση προσπαθεί να κρατήσει έσχατη γραμμή άμυνας στον 13ο και 14ο μισθό στον Ιδιωτικό Τομέα, επιχειρηματολογώντας ότι η περικοπή τους θα εντείνει την ύφεση, θα υπονομεύσει τα έσοδα των ασφαλιστικών ταμείων και δεν θα συμβάλλει στη αύξηση της ανταγωνιστικότητας.

Αυτό που τρέμει το κυβερνητικό επιτελείο είναι ότι η περικοπή των δώρων στον Ιδιωτικό Τομέα θα επιταχύνει το κοινωνικό ξέσπασμα. Η «κατανόηση» που υπάρχει στους χρεωμένους με στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια ιδιωτικούς υπαλλήλους για τις περικοπές στο σπάταλο Δημόσιο, θα μεταβληθεί σε οργή αν το επόμενο «στρίψιμο της βίδας» αφορά τους δικούς τους μισθούς. Την αύξηση του ΦΠΑ και του φόρου στα καύσιμα την «κατάπιαν» σε πρώτη φάση. Την δεύτερη ίσως την αντέξουν περικόπτοντας μετακινήσεις, αγορές ακόμα και φαγητό… Ο 13ος και ο 14ος μισθός αποτελούν casus belli. Οι πολιτικές εξελίξεις θα κρίνονται πλέον ώρα με την ώρα. Ούτε καν κάθε μέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stathis avatar
    stathis 28/04/2010 21:52:01

    ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ....ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ! ! ! !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ stathis 28/04/2010 22:03:30

      Και όταν τελειώσει η επαναστατική γυμναστική, θα διαλυθούμε ησύχως και θα σκύψουμε ακόμα περισσότερο το κεφάλι.

      ΔΕΝ πρόκειται να κατέβει στους δρόμους ο τραπεζόδουλος νεοέλληνας, ας το πάρουμε χαμπάρι αυτό. Θα κοιτάζει πελιδνός τους ποικιλώνυμους δυνάστες του και θα λέει μαζοχιστικά "σφάξε με, αγά μου, ν' αγιάσω"...

      • Σαος avatar
        Σαος @ Αυριανιστής 28/04/2010 22:11:08

        Όταν θα μείνει χωρίς δουλειά, έχοντας υποχρεώσεις και ασυμάζευτες καταστάσεις, τότε δεν θα έχει και τίποτα να χάσει. Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στο Ευαγγέλιο γιατί η προβατοποίηση κρατάει εδώ και δεκαετίες.

  2. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 28/04/2010 22:02:25

    Ποιες πολιτικές εξελίξεις; Έχετε αντιληφθεί σε ότι βρισκόμαστε στα όρια της κατάθλιψης; Γιατί επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά τα πράγματα; Γιατί ο κόσμος δεν αντιδρά; Κινούμαστε, εργαζόμαστε, ασχολούμαστε με την οικογένειά μας χωρίς κουράγιο, χωρίς ελπίδα!!!Σε τι μπορούν να βοηθήσουν οι πολιτικές εξελίξεις; Θα φύγει το Δ.Ν.Τ. ;Θα είναι πιο ήπια η προσαρμογή στα δεδομένα που υπάρχουν;Υπάρχει άλλη λύση;

    • βουλα avatar
      βουλα @ ΣΟΦΙΑ 28/04/2010 22:31:35

      ποσο δικιο εχει η σοφια, παιδια!κυριαρχη ειναι η αισθηση της ματαιοτητας, το "προς τι", ποιος ο λογος να συνεχισω να σηκωνομαι το πρωι να παω για δουλεια, να περιμενω τι; η λεξη κλειδι ειναι η καταθλιψη.δεν υπαρχει ελπιδα, ξερεις το να περιμενεις οτι κατι θα συμβει, κατι θ' αλλαξει, καπου υπαρχει φως.τιποτα. πιο πολυ απ' ολα αυτο ειναι συναισθημα.θλιψη, παραιτηση, καταθλιψη.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ ΣΟΦΙΑ 30/04/2010 15:50:06

      Μόνο ο Θεός τώρα πια.
      Δυστυχώς είμαστε ακόμη πιθηκάνθρωποι.
      Αμα έδωσε ο Θεός να ξεπεράσουμε 400 χρόνια κατοχής, θα δώσει κι εδω.
      Γύρνα στις πατροπαράδοτες αξίες σου κράτα τη φλόγα αναμμένη για τα παιδιά σου κράτα τη Πίστη σου οτι κι αν γίνει κι ας τους να κουρεύονται.

  3. Hannibal avatar
    Hannibal 28/04/2010 22:31:06

    Ο άνθρωπος πανικόβλητος και με τη πλάτη στο τοίχο,είναι πάντα απρόβλεπτος στις αντιδράσεις του...ξυπνάει το θηρίο μέσα του και όποιον πάρει ο χάρος...

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Hannibal 30/04/2010 15:55:48

      Σαν τους χιμπαντζήδες. Έτσι κάνουν κι αυτοί.

  4. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 28/04/2010 22:47:51

    Οι επιχειρηματίες, ο ΣΕΒ κ.λ.π. γνωρίζουν ότι αυτό είναι αποφασισμένο, γι' αυτό παίζουν θέατρο και μας δουλεύουν κανονικά, παριστάνοντας, μέσω των εκπροσώπων τους, ότι δεν θέλουν την κατάργηση του 14ου και 13 ου μισθού στον ιδιωτικό τομέα, για να κάνουν τον καλό.
    Τελικά θα μας πουν, εμείς δεν θέλουμε, τι να κάνουμε, μας αναγκάζει το κακό ΔΝΤ.
    Φίλοι μας το δούλεμα όλων μας πάει σύννεφο.
    Όπως είπε και ο Λαζόπουλος χθες, έχουν δεμένη ολόκληρη τη κοινωνία σε ένα μικρό παλουκάκι που νομίζει (η κοινωνία) ότι δεν μπορεί να το σπάσει.
    Όπως είπε και ο Μηλιώκας. Να δεις στο τέλος θα μας πούνε και μακάκες.

  5. Νεος Χαλκηδονιος avatar
    Νεος Χαλκηδονιος 28/04/2010 22:58:16

    Έλληνες συνέλθετε γιατί γίνεστε οι χειρότεροι εχθροί του εαυτού σας. Η βάρκα ειναι μικρή και πολλοί επιπόλαιοι κάνετε ότι μπορείτε να την τουμπάρετε. Κατ' αρχήν για τι σκληρά μέτρα μιλάτε βρε κακομαθημένοι και αγράμματοι; (Ρητορικη ερωτηση, δεν μιλαω για σένα Πόπη μου.) Έχετε φάει δις σε επιδοτήσεις και δάνεια και είσατε όλοι "καταπιεσμένοι"; (Δεν άκουσα έναν να πει οτι αυτός καλά τα πήγε όλα αυτά τα χρόνια και εις υγεία των κορόιδων Γερμανών ή Φινλανδών ή και φιλότιμων Ελλήνων που δουλεύουν πραγματικά.) Μια ασήμαντη μείωση κατά μέσο όρο 12% στο δημόσιο είναι η μεγαλύτερη καταστροφή απο την πτώση της Πόλης; Εδώ οι μισθολογικές δαπάνες του κράτους ανέβηκαν 11% το 2009, έτος "λιτότητας" και ύφεσης! Δισ χάνονται απο εδώ και απο εκεί, και καταλήγουν σε τσέπες αχρείων Ελλήνων, πολλοί απο τους οποίους μας λένε θρασύτατα ότι και αυτοί υποφέρουν. Οι εφοριακοί που τα πιάσανε κατεβαίνουν στην απεργία σαν ανθρακωρύχοι των Απαλλαχίων το 1925! Γελοιότητες, μόνο που χάσαμε το αίσθημα του γελοίου.

    Η Ελλαδα είναι γεμάτη από τεμπέληδες και απατεώνες. Ελπίζω μερικοί από αυτούς να πάνε λόγω κρίσης σε καμμιά άλλη χώρα (όπως Γερμανία όπου θαυμάζουν πολύ τους Έλληνες) γιά να δουν τι χάσανε και να δουν τι εστί βερυκκοκο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Νεος Χαλκηδονιος 28/04/2010 23:05:55

      Να πούμε κι "ευχαριστώ" δηλαδή που η βενζίνη θα πάει στο 1,90, ο ΦΠΑ στο 23% και θα χαθούν τα δώρα;

      • Νεος Χαλκηδονιος avatar
        Νεος Χαλκηδονιος @ Αυριανιστής 28/04/2010 23:27:32

        Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Πες ευχαριστώ ή πες αϊ σιχτίρι. Δηλαδή το τι θα πεις εσύ και τι θα πω εγώ θα αλλάξει το αν καποιος φόρος χρειάζεται, ή που θα πάνε αυτά τα λεφτά, ή αν υπάρχει δικαιοσύνη ή ευνομία σε αυτη τη χωρα; Αυτά είναι τα θέματα που έπρεπε να μας απασχολούν. Αντί σαν Ζουλού (με το παρντόν στους Ζουλού που ίσως είναι πιο πολιτισμένοι απο εμάς) να φωναζουμε στις διαδηλωσεις για 10% πάνω η κάτω στο μισθό, ας συζητήσουμε και ας απαιτήσουμε εντιμους δικαστες, ασφαλεις δρομους, τίμιους και ικανούς γιατρούς. Αλλά ειμαστε πολύ κουτοί για να κάνουμε κατι τέτοιο και γιαυτό είμαστε σε τέτοιο σημείο καθυστέρησης.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αυριανιστής 29/04/2010 13:14:21

        Ρώτησαν τον Ιωνα Δραγούμη στην περίοδο μετα την καταστροφή
        του 1997 και ενώπιον της αντιμετώπισης της Βουλγαρικής διείσδυσης στη Μακεδονία: "τι πρέπει να κάνουμε προκειμένου νσ σωθεί η Πατρίδα"?
        -Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας είναι:"ο μανάβης, ο μαραγκός, ο χτίστης,ο υπάλληλος κ.λ.π να εργάζονται με τέτοια ευσυνειδησία και ζήλο σαν να επρόκειτο από την επιτυχία του προιόντος της εργασίας του ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Νεος Χαλκηδονιος 28/04/2010 23:24:12

      Συμφωνώ ότι χάσαμε την έννοια του γελοίου!Αυτά τα"κορόιδα" οι Γερμανοί είναι πίσω από οποιοδήποτε σκάνδαλο του πλανήτη, ασκούνε επεκτατική πολιτική μέσω της οικονομικής διείσδυσης που επιχειρούνε σε χώρες όπου η εγχώρια παραγωγή τους καταστρέφεται λόγω της ανταγωνιστικότητας των προιόντων τους!΄Μπορώ με τις ώρες να γράφω για να σου αποδείξω ότι πραγματικά χάσαμε την έννοια του γελοίου!!!Όσο για μας, ναι πράγματι θα συνέλθουμε, αλλά δε θα συμφέρει κανέναν!!

    • lampros avatar
      lampros @ Νεος Χαλκηδονιος 29/04/2010 16:53:15

      Η Ελλαδα είναι γεμάτη από τεμπέληδες και απατεώνες.

      Εσύ τι είσαι απατεώνας ή τεμπέλης;

      Μάλλον σκέτα μαλάκας τιμητής.

      Γιατί η χώρα έχει 10 εκατομμύρια κατοίκους ―αλλά τρώνε τα δάνεια, τις μίζες και τα ταμεία με τη βία 50,000 άτομα. Και τα περισσότερα τα τρώνε βέβαια οι 300 της βουλής και οι 20 οικογένειες. Στην Ελλάδα κυκλοφορούν 1,000 Καγιέν ―μερικοί τολμάνα και το παρουσιάζουν σαν να έχουμε όλοι τζιπούρες και να ζούμε και τα 10,000,000 πλουσιοπάροχα. Εγώ δεν έχω ούτε αμάξι.

      Ο Έλληνας που «καλοπερνάει» βάζει κάθε χρόνο λουκέτο σε δεκάδες χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις ―γιατί η αγορά έχει πατώσει, και τον τρώνε τα γραμμάτια και η εφορία.

      Η Ελλάδα που «καλοπερνάει» έχει μισθούς στο ήμισι της Γερμανίας, και στο Δημόσιο και στον Ιδιωτικό τομέα. Ταυτόχρονα όλες οι έρευνες για το «καλάθι της νοικοκυράς» δείχνουν ότι η Ελλάδα είναι από τις ακριβότερες χώρες στην Ευρώπη για να το γεμίσεις. Πέρα από το «καλάθι της νοικοκυράς», ένα σπίτι σε νεόδμητη πολυκατοικία στην Νεάπολη ή την Πετρούπολη, για παράδειγμα, κοστίζει όσο αγοράζεις σπίτι 120 τ.μ στην Πέμπτη Λεωφόρο της Νέας Υόρκης. Έτσι, για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης...

      Η Ελλάδα έχει αριθμό δημοσίων υπαλλήλων στον ευρύτερο δημόσιο τομέα στο μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και κάτω από χώρες όπως Δανία, Σουηδία, κλπ σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΟΣΑ. Ξοδεύει επίσης για το Δημόσιο Τομέα λιγότερα από ότι άλλες χώρες τις ευρώπης. Επειδή σου είπαν ότι φταίνε για όλα οι «τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι» δεν σημαίνει ότι πρέπει και να το χάψεις. (Και στην Ισπανία, την Πορτογαλία, την Ιταλία οι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε;)

      Τα κρατικά δάνεια από το εξωτερικό τα έχουμε πληρώσει στα πολλαπλάσια ως κράτος. Από το ληστρικό πρώτο δάνειο του 1823 έως σήμερα. Τους τόκους και τα πανωτόκια πληρώνουμε ακόμα. Και με τα δάνεια τα σκατά τους μας αναγκάζουν να αγοράζουμε (Ζίμενς, Υποβρύχια που γέρνουν, κλπ κλπ). Έτσι τα ξαναπαίρνουν πίσω τριπλά: μια φορά ως χρεωλύσια, μια φορά ως τόκους και μια φορά ως εξαγωγές προϊόντων. Πιστεύει κανείς ότι έδιναν τα δάνεια για την ψυχή της μάνας τους και όχι για τον οικονομικό και πολιτικό έλεγχο της χώρας και το κέρδος; Αν ναι, μιλάμε για ντιπ αφελή.

      Η Ελλάδα έχει μικρότερο ιδιωτικό χρέος (νοικοκυριά και επιχειρήσεις, δάνεια και κάρτες) από το μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Συνολικά δε το εξωτερικό χρέος μας (κρατικό και ιδιωτικό μαζί) είναι μικρότερο ως ποσοστό του ΑΕΠ μας από πολλές άλλες χώρες, ακόμα και Ολλανδία ή Βρετανία. Είναι μόνο το κρατικό χρέος μας που είναι εξαιρετικά μεγάλο.

      Η Ελλάδα έχει επισφάλεια, απλήρωτες υπερωρίες και σαββατοκύριακα κλπ στον Ιδιωτικό τομέα. Η έρευνες της Eurostat έδειχναν ότι οι έλληνες δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (1 ώρα μέσο όρο τη βδομάδα) από τις άλλες χώρες της Ε.Ε. Τα δε κέρδη των μεγάλων ελληνικών εταιρίων και των τραπεζών χτυπάνε ρεκόρ κάθε χρόνο ―ακόμα και εν μέσω «κρίσης».

      • kuk avatar
        kuk @ lampros 30/04/2010 16:33:39

        Nai alla DEN PARAGOUME TIPOTA...Mporei na "doulevoume" parapanw alla oti les einai sta XARTIA (ta aksiopista...).

        STIN PRAKSI MPA....

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Νεος Χαλκηδονιος 30/04/2010 16:04:28

      Το ΠΑΜΕ έμπαινε σε ενα μαγαζί αν θυμάμαι καλά πρόσφατα και τράβαγε τις υπαλλήλους εξω με το ζόρι πριν κανενα μήνα και νομίζω ήταν τουριστική περιοχή, και τα ΖΩΑ ολα αυτά τα χρόνια ήταν εξαφανισμένοι απο το να βοηθήσουν τον ιδιωτικό υπάλληλο. Ολα για το τομάρι τους.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2010 23:11:14

    Θυμάμαι πως κάποτε είχα διαβάσει ένα βιβλίο κάποιου (νομίζω) Alfred Meyer που προέβλεπε ότι η καταλυτική τελική επανάσταση θα γίνει από τη τάξη των λούμπεν. Έγραφε πως το λουμπεν προλεταριάτο θα είναι αργά η γρήγορα πλειοψηφία και αυτό θα ηγηθεί της επανάστασης. Οι άλλες τάξεις, ακόμη και η λεγόμενη εργατική, έχουν ξεπουληθεί με δάνεια, κάρτες και ΙΧ. Οι μόνοι που δεν έχουν τίποτα να χάσουν θα είναι οι λούμπεν.
    Ε,λοιπόν νομίζω πως ήγγικεν η ώρα καθώς όσο περνά ο καιρός όλοι θα καταντήσουμε λούμπεν, χωρίς δουλειά, χωρίς μέλλον κλπ. Περιθώριο δηλαδή.
    Λέτε να είχε δίκιο;

  7. Νούς Κυανούς avatar
    Νούς Κυανούς 28/04/2010 23:21:58

    Βάλε το χέρι στην καρδιά Νέε Χαλκηδόνιε και πες δυνατά ότι ΔΕΝ είσαι και συ ένας απ'αυτούς τους κακομαθημένους κι αγράμματους

    αλλά τι να πεις

    κοίτα μόνον που έφερε την χώρα μας η η μόρφωση κι η κουλτούρα κάποιων διαννοητών εκ του προχοίρου εχόντων την μορφή του χοίρου.

    • Νεος Χαλκηδονιος avatar
      Νεος Χαλκηδονιος @ Νούς Κυανούς 28/04/2010 23:32:49

      Ναι βρε φίλε, αισθάνομαι ότι είμαι κάπως καλλίτερος αλλά αυτό δεν είναι το θέμα. Εσύ πως αισθανεσαι για τον εαυτό σου;

      • Νούς Κυανούς avatar
        Νούς Κυανούς @ Νεος Χαλκηδονιος 28/04/2010 23:40:40

        Δηλαδή βρε φίλε είσαι κάπως λιγότερο αγράμματος και κάπως λιγότερο κακομαθημένος, λιγότερο απατεώνας και κάπως λιγότερο αχρείος Έλληνας.

        Το κάπως φίλε μου ΔΕΝ κάνει τη διαφορά.
        Δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε.

        Όσο για μένα, δεν μου αρέσουν τα βερύκοκκα.

  8. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 28/04/2010 23:47:37

    να κοπουν ολα ! ετσι ετσι. πολυ γουσταρω ενας τοσο λιγο πολιτικος να πρεπει να διαλεξει μεταξυ της επαναστασης και της χρεωκοπιας. αν ειναι πολτικος θα διαλεξει χρωκοπια αν ειναι ηγεμωνας θα διαλεξει να κοψει τον 13-14! αντε να δουμε

  9. ητα-βητα avatar
    ητα-βητα 29/04/2010 00:48:29

    ...απλως περιμενω την ημερα που θα γινει και μια διαδηλωση υπερ της πατριδος και οχι υπερ της τσεπης μου(μας,τους,βαλτε οτι θελετε)..θα ειμαι εκει,με τους πρωτους,κρατωντας πανω που θα λεει "ΕΞΩ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ"...ανεργος? πεινασμενος? ταπεινωμενος? δακρυσμενος? ρομαντικος?

    ..αυτοι που αγαπουν,δεν ειναι απαραιτητο να εχουν και γεματο πορτοφολι..
    δεν υπαρχει ομως αλλος συνεκτικος δεσμος περαν του χρηματος σε τουτον εδω τον τοπο..λυπαμαι..

  10. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 29/04/2010 03:18:01

    ΘΥΣΙΑΣΤΕ ΤΟ 30% ΕΩΣ 90% ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΑΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ. ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΝ ΣΚΕΦΘΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΠΌΥ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΑΦΩΝΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΣ!!!!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Πέτρος Π. 29/04/2010 10:39:07

      Τι τους πέρασες καλέ?
      Χριστιανούς???
      ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

  11. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 05:32:02

    Η κυβέρνηση πλέον μπορεί να συγκριθεί με αυτή του Τσολάκογλου.
    Εύγε σοσιαλιστές. Από τον λαό, για τον λαό, με τον λαό. χο! χο!

  12. δημητρης avatar
    δημητρης 29/04/2010 10:10:44

    Tο μονο που θα μας σωσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΛΙΜΠΑ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΙ.
    Οταν το πλοια θα ειναι αδεια, Τα σουπερμαρκετ αδεια,τα μαγαζια αδεια,δεν κινουντα τα αυτοκινητα ποιος θα κλαψει;
    Γιατι ξεσκιζονται να μην κηρυξουμε πτωχευση; Γιατι θελουν να τους πληρωνουμαιγια αλλα 150 χρονια Τοκους και Τοκοχρεωλυσια αλλα παραλληλα να μας τα περνουν με πολυκαταστηματα, εξοπλισμους και Τραπεζες.
    Ολα σταχτη και μπουρμπερη.
    ΠΟΙΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ;

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ δημητρης 29/04/2010 10:37:20

      Οχι.
      Ετοιμάζουν υπηρεσία ασφαλείας της Ε.Ε που θα κλείνει sites και θα μπανάρει IPs. Ακούγετε οτι σε περίπτωση εξέγερσης θα φέρουν μέσα την Europol.
      EUROPOL, the European Police Office

      Αυτούς που θα γκαρίζουν ράους ράους και θα κάνουν με τα οπλάκια τους μπανγκ μπανγκ στο ψαχνό.

  13. rage avatar
    rage 29/04/2010 11:35:51

    όταν πριν από κάμποσα χρόνια ξεκινησαν κάποιοι να σπάνε τις τράπεζες, τότε ενοχλούσε η συμπεριφορά τους...
    σήμερα περιμένουμε ΕΜΕΙΣ από ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ να τα κάνουν λίμπα για να ωφεληθούμε εμείς...

    Καλά να πάθουμε.

  14. sarkozi avatar
    sarkozi 29/04/2010 12:48:38

    μπορεί να μου πει κανείς τι θα γινόταν αν ο καραμανλής έβαζε την χώρα στο Δ.Ν.Τ ????

    • nikos kriti avatar
      nikos kriti @ sarkozi 29/04/2010 13:25:55

      ...AFGANISTAN- BAGDAT - LORIDA TIS GAZAS ,DILADI: KAMPOUL!!!

  15. ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ avatar
    ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ 29/04/2010 13:34:54

    ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ,ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΑ,ΣΦΕΝΔΟΝΕΣ,ΤΟΞΑ,ΤΣΕΚΟΥΡΙΑ,ΜΑΧΑΙΡΙΑ,ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ.
    ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ 1 ΕΚΑΤ. ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ ΤΩΝ ΗΠΑ.
    ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΩΣ ΤΩΝ ΔΟΣΙΛΟΓΩΝ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
    ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΖΗΛΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΛΥΝΟΥΜΕ.
    ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΟΥΣ.
    ΝΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΩΡΑ ΕΚΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΟΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕ Ο ΛΑΟΣ ΤΙ ΨΗΦΙΖΕ ΕΝΩ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΕΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΙΚΤΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!!!
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ,ΛΙΜΑΝΙΑ ,ΜΑΡΙΝΕΣΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΔΙΟΔΟΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΤΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ.
    ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΩΝ ΜΗ ΜΑΣΟΝΩΝ.
    ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΗΨΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΤΙΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ.
    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΤΗΣ ΥΦΗΛΙΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΥΡΑΝΙΑ.
    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΞΕΓΕΡΣΗ!!!
    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΦ' ΟΠΛΟΥ ΛΟΓΧΗ !!!
    ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ.

    ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ 2010.

    ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ!!!!

    ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ

  16. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 29/04/2010 14:00:28

    Οι πέτρες είναι πλέον αδυνατο να αποδώσουν δικαιοσύνη στα καθάρματα.

    Οι προδότες της Ελλάδας τιμωρούνται με κομμάτιασμα απο το πλήθος με τα νύχια και τα δόντια του.

    Έτσι έκαναν με τους δοσίλογους που έστειλαν στον θάνατο τόσους άνδρες, γυναίκες και παιδάκια.

    Την Πρωτομαγιά θα δούμε εάν υπάρχουν πια Έλληνες

  17. laz avatar
    laz 29/04/2010 15:09:45

    και παλι για περικοπες γινεται λογος...κανενα διαρθρωτικο μετρο δεν εχει διαρρευσει ...δηλαδη ειναι φοβερο...μια τετοια συγκυρια και ο γιωργακης αντι να παρει διαρθρωτικα μετρα να χτυπησει τις στρεβλωσεις της αγορας και αυτους που καλοπερνουν στις κλειστες καστες τους παει και χτυπαει αδιακριτως τους παντες με περικοπες...ποναει ποδι κοψει ποδι

  18. laz avatar
    laz 29/04/2010 15:17:17

    αφου ολοι γνωριζουμε πως αυτο που εχει αναγκη η ελλαδα ειναι να γραπωσει οσους φοροδιαφευγουν στα μεσαια και μεγαλα κοινωνικα στρωματα,να ελεγξει και αν οχι να απολυσει να "τιμωρησει"χρηματικα οσους τεμπελιαζουν ή δεν κανουν καλα την δουλεια τους...να συγκρατησει την γραφειοκρατεια με μεταταξεις...να ανοιξει κλειστα επαγγελματα...να περιορισει στον δυτικο μεσο ορο τα βαρεια ανθυγιεινα και τις προωρες συνταξεις...να ελεξχει το διδακτικο εργο των δασκαλων ,να καταργησει το ασυλο..ΝΑ ΝΑ ολα οσα γνωριζουμε απαντες...και τι επιλεγουν παλι?να περιορισουν την αναπτυξη κοβοντας αδιακριτως μισθους επι δικαιων και αδικων...ε ΕΛΕΟΣ...ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΦΥΓΕΕΕΕ

  19. unfair avatar
    unfair 29/04/2010 18:53:54

    Το να κοπεί ο 13ος κ 14ος μισθός, συμφωνώ, ΑΛΛΑ!!! ν' αυξήσει τον κανονικό μισθό!!!
    Ν' αυξήσει το ΦΠΑ σε μη βασικά είδη για την διαβίωση μας [ακόμη κ να τον μειώσει σε είδη βασικής ανάγκης], συμφωνώ.
    Το να γίνουν ανακατατάξεις στον ευρύτερο δημόσιο χώρο συμφωνώ.

    ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, που "ξεπουλάει" τα δικαιώματα μας, να τα κάνουμε ΜΟΝΟΙ μας αυτά!
    ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ που δανειζόμαστε, για να τους τα δώσουμε πίσω αγοράζοντας δικά τους / κ τα δικά μας, να τα πουλήσουμε σε εξευτελιστικές τιμές [δεν μπαίνω καν στην σκέψη, που μας δανείζουν, γιατί αλλιώς ΑΥΤΟΙ θα 'χαν μεγαλύτερα προβλήματα (δηλ. κυρήσσωντας ΕΜΕΙΣ πτώχευση)]

    Με νευριάζει το γεγονός, που ΔΕΝ μας δίνει κάπου να πιαστούμε, ένα "όραμα" για κάτι καλύτερο! [χειρότερα κιόλας, ΑΠΕ για πάλι αυτούς ...τους "γνωστούς"]

    Κ το ότι είμαστε "τεμπέληδες" είναι γιατί οι πρόγονοί μας, δούλεψαν αρκετά για ΟΛΟΥΣ τους άλλους, που τώρα έχουν λέξεις όπως ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  20. brb avatar
    brb 30/04/2010 01:53:06

    δεν ξερω τι λενε τα στοιχεια γιατι εχουν πολλες αναγνωσεις.
    εκεινο στο οποιο εγω κατεληξα ειναι οτι ο νεοελληνας, ο της μεταπολιτευσης τοιουτος, ειναι το πιο κομπλεξικο, απαιδευτο, ηλιθιο εν κατακλειδι ον της ευρωπαικης ηπειρου.
    σορυ αλλα δεν μπορω να δω στον αχταρμα ειτε των θρασυτατων λαμογιων που βλεπω τα πρωινα στις δοθλειες, ειτε των αγχωμενων οδηγων στους δρομους, ειτε των δηθεν ευγενικων και πολλα βαρυ πορτιερηδων της νυχτερινης ζωης μετα των νεαρων ζωων που τους προσκυνουν
    ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΛΛΗΝΑ.
    Το ευκολο χρημα και το πασοκ μετεβαλλε εναν καποτε φιλοτιμο λαο σε ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΑ ΖΩΑ ΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΤΣΑΡΩΝ.
    περα απο την πολιτικη, η κατασταση των σχεσεων στην ελλαδα ειναι ενδεικτικη της απολυτης απομονωσης και ελλειψης γνησιου ενδιαφεροντος για τον οποιο "αλλο" και τα κοινα φυσικα.
    δειτε το βιντεο με τον γιωσαφατ.
    αξιζει

    http://video.google.com/videoplay?docid=-8459266136242057768#

  21. Lewnidas avatar
    Lewnidas 30/04/2010 14:59:25

    ειναι βασικο αξιωμα στις πολιτικες επιστημες οτι τις κοινωνικες επαναστασεις τις κανει η μεσαια ταξη. ο βλαξ αποφασισε να επιτεθει στο μισθωτο στον μικρομεσαιο μαγαζατορα κοινος στο 90% του ελληνικου πλυθυσμου. οποιος ειναι ηδη υπερχρεωμενος. το φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους δεν του λεει κατι γιατι δεν την ξερει αυτην την ιστορια-και που να την μαθει αλλωστε. θα το ζησει ομως στην καινουργια του εκδοση.

  22. EXO avatar
    EXO 02/05/2010 01:13:52

    Παιδιά προσέξτε δελτίο ειδήσεων του MEGA λίγη ώρα πριν γράψω το σχόλιο , ανέφερε ότι διασώθηκε!!! ο 13ος κ' 14ος μισθός στον ιδιωτικό τομέα ............αφού ή θα απορροφηθούν από τους άλλους μισθούς ή θα δίνονται ως πρίμ παραγωγικότητας !!! την ήττα την παρουσιάζουν ως νίκη !!! τα συμπεράσματα δικά σας ... (Κυριακή 2 Μαίου 01:00)