#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2011 20:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρόμος για την αύξηση επιτοκίων που έρχεται



Το χρηματιστήριο είναι προεξοφλητικός μηχανισμός και σήμερα η Οδός Αθηνών, σε αντίθεση προς τις - έστω και οριακά - θετικές ευρωπαϊκές αγορές βούλιαξε κάτω από τις 1.500 μονάδες, υποχωρώντας κατά 2,2% περίπου.

Τι προεξοφλεί ο γενικός δείκτης; Μα τις δραματικές συνέπειες που θα έχει στην οικονομία και στην κοινωνία η αύξηση των επιτοκίων που αναμένεται να ανακοινώσει την ερχόμενη Πέμπτη ο επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας κ. Ζαν Κλοντ Τρισέ.

Σε μια οικονομία που τερμάτισε το 2010 με ύφεση 6,6% και που οι τιμές αυξάνονται κάθε μήνα κατά μέσο όρο 5% περίπου, η αύξηση του κόστους του χρήματος έστω και κατά 0,25% πιθανότατα θα δώσει τη χαριστική βολή. Με την αγορά και τους πολίτες να έχουν στεγνώσει από ρευστότητα, τα δάνεια για όλους θα γίνουν ακριβότερα, οι αποπληρωμές τους δυσκολότερες και το χρήμα θα λείψει ακόμη περισσότερο από τις τράπεζες αλλά και από τα ταμεία του Δημοσίου.
Δεν είναι τυχαίο ότι πιέστηκαν στην Οδό Αθηνών κυρίως οι τραπεζικές μετοχές.

Οι αναλυτές εκτιμούν ότι ο διοικητής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, Ζαν Κλοντ Τρισέ την ερχόμενη Πέμπτη θα αποφασίσει, για πρώτη φορά μετά τον Ιούλιο του 2008, αύξηση των επιτοκίων, με το βασικό επιτόκιο να ανεβαίνει στο 1,25%, έναντι 1% που είναι σήμερα.

Στον αντίποδα, δεν φαίνεται να ακολουθούν την ίδια λογική ούτε η Κεντρική Τράπεζα της Αγγλίας, που συνεδριάζει επίσης την Πέμπτη, ούτε και η αμερικανική κεντρική τράπεζα (US Fed), η οποία διατηρεί το βασικό της επιτόκιο στα όρια του μηδέν.

Μέλημα της ΕΚΤ είναι να συγκρατήσει τις πληθωριστικές πιέσεις (στο 2,6% ο πληθωρισμός στην Ευρωζώνη) και, ενδεχομένως, το ότι οι περισσότερες οικονομίες έχουν επιστρέψει σε ρυθμούς ανάπτυξης, να της δίνει την “πολυτέλεια” για μία τέτοια κίνηση.

Ωστόσο, η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που ήταν σε ύφεση – και τι ύφεση! – στο τέλος της χρονιάς ήταν η δική μας, ενώ με διπλάσιο του μέσου κοινοτικού όρου πληθωρισμό αντιλαμβάνεται κανείς ότι τα όσα μπορεί να ισχύουν για τους εταίρους, δεν ισχύουν για εμάς.

Εξ ου και η νέα βουτιά του χρηματιστηρίου της Αθήνας…

Πρώτο Θέμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 20:57:00

    Μεχρι τελους 2011 το επιτοκιο της ΕΚΤ θα παει 2%.
    θα στεναξουν ολοι οσοι εχουν δανεια.

    Ποσο θα ανεβει το επιτοκιο του Δανειου μας?? ( αυτο που εχουμε υπογραψει.. το παλιο .. )
    Τι προβλεπεται για το Νεο το Επιμηκυμενο?? και καλα πηραμε 1% κατω. Ποσο θα μας ερθει μεχρι τον Ιουνιο!!! οταν η ΕΚΤ θα το εχει παει στο 1.75% ???

    Οι καλες μας οι Τραπεζες.. θα ζητησουν εξτρα εγγυησεις?? χαχαχααα ερχεται και αλλο στρες τεστ με αποδοση ιδιων κεφαλαιων..!!! ...

    ρωταω απο νωρις να οργανωθειτε.. ολοι οι ψευτες και οι ασχετοι !!!

    ΠΠ

  2. fantomas avatar
    fantomas 04/04/2011 21:06:37

    Μεχρι τελους 2011 το επιτοκιο της ΕΚΤ θα παει 2%.
    θα στεναξουν ολοι οσοι εχουν δανεια.

    δλδ ολη η Ελλαδα !!
    υπαρχει ενας ελληνας που να μην εχει δανειο?

    • nestor avatar
      nestor @ fantomas 04/04/2011 22:08:43

      ΑΝ παει 2% θα ξεκινησουν οι χρεοκοπιες κρατων της ευρωζωνης.
      Δεν μιλαω για Ελλαδα αλλα για ολη την περιφερεια και κανα δυο τρια κρατη ακομη.

  3. man8os avatar
    man8os 04/04/2011 21:08:00

    Ετσι εκτροχιαζεται και το μνημονιο. Και παει χαμενη η μειωση του επιτοκιου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 04/04/2011 21:11:30

      Να μας απαντησει αρμοδιως το ΥΠΟΙΚ...!
      - και για το Δανειο
      - και για τις Τραπεζες ( νεες εγγυησεις )
      2 απλες ερωτησεις.

      ΠΠ

      • man8os avatar
        man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 21:26:53

        Εχω γραψει και αλλου οτι πρεπει να δικαστουν αυτοι που μας οδηγησαν στο μνημονιο και αυτοι που το υπεγραψαν. Ειναι τεραστιες οι ευθυνες της παρουσας κυβερνησης.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ man8os 04/04/2011 21:29:53

          Ντεζαβου... ΚΚ εναντιον Δρακου! :(

          ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 21:12:07

    να ειναι ενα 5% του ενεργου πληθυσμου?

    ΠΠ

    • fantomas avatar
      fantomas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 21:39:25

      ουτε!
      το 100% εχει δανεια.
      αντε για στατιστικους λογους να πουμε το 99% !!

    • Γ.Κ avatar
      Γ.Κ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 22:51:49

      Kαλά τα 250 δισεκατομύρια ευρώ σε Ελληνικές τράπεζες σε ποιούς ανήκουν?

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Γ.Κ 05/04/2011 03:28:09

        στο 1%

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 21:55:43

    Βρηκα και αυτο !!!
    Το Δ.Σ./ΔΕΗ Α.Ε. ενέκρινε τη χορήγηση εντόκων δανείων σε όλο το Προσωπικό της Επιχείρησης, εκτός αυτού που υπηρετεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου, για την αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών του, ως εξής :

    Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
    Δάνειο ποσού μέχρι € 10.000, με σταθερό επιτόκιο 2%, εξοφλητέο σε 60 ισόποσες μηνιαίες δόσεις, για αγορά οικοπέδου ή για αγορά ή ανέγερση ή αποπεράτωση πρώτης κατοικίας.
    Μισθωτοί που υπηρετούν σε παραμεθόριες περιοχές, όπως αυτές ορίζονται στην ΕΣΣΕ 1985, δικαιούνται να πάρουν το παραπάνω δάνειο προσαυξημένο κατά € 1.000 και πολύτεκνοι μισθωτοί (4 παιδιά και άνω) δικαιούνται το πάρουν το παραπάνω δάνειο προσαυξημένο κατά € 500 για κάθε παιδί. Μισθωτοί που πληρούν και τις δυο παραπάνω ιδιότητες, λαμβάνουν σωρευτικά και τα δύο ποσά των προσαυξήσεων.
    Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
    Δάνειο ποσού μέχρι € 4.500, με σταθερό επιτόκιο 1,5%, εξοφλητέο σε 40 ισόποσες μηνιαίες δόσεις, για επισκευή κατοικίας που καθίσταται αναγκαία λόγω σεισμού ή άλλης αιτίας, γάμο, τοκετό, σπουδές παιδιών σε ανώτερα κι ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα σε άλλη πόλη από αυτή όπου διαμένει ο μισθωτός, ακάλυπτες δαπάνες από τον ΟΑΠ/ΔΕΗ για νοσηλεία του ίδιου του μισθωτού ή μελών της οικογένειας του, θάνατο συγγενή α' βαθμού, αντιμετώπιση ζημιών από πυρκαγιά ή πλημμύρα και αγορά αυτοκινήτου.
    Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
    Δάνειο ποσού μέχρι € 1.500, με σταθερά επιτόκιο 1%, εξοφλητέο σε 30 ισόποσες μηνιαίες δόσεις, για αγορά ηλεκτρικών ειδών, επίπλων και λοιπών ειδών οικιακού εξοπλισμού, εγκατάσταση θέρμανσης, επισκευή αυτοκινήτου, μετακόμιση κ.λ.π.

    χαχαχαα οκ... ποια αλλη επιχειρηση Δανειζει με αποφαση ΔΣ τους υπαλληλους της???? ΦΑΚΤΩΡΑ .... το νου σου !!!! Μας τα εχουν παρει απο παντου !!!
    και δε μου λετε ρε παιδια... της ΔΕΗ... τωρα θ αυξησετε τα επιτοκια των Δανειων στους υπαλληλους??
    Τι εισαστε ?? Τραπεζα της Γερμανιας και Δανειζετε με 2%.. απο που ρε παληκαρια?? τα δικα μου λεφτα τα κανετε χαμηλοτοκα Δανεια για χωραφια/σπιτια και ηλ συσκευες των υπαλληλων σας??
    Θα τρελλαθουμε τελειως σ αυτο τον τοπο ??? ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    ΑΠΑΙΤΩ να ΔΩ ΑΜΕΣΑ δειγμα συμβασης Δανεισμου ΔΕΗ / Εργαζομενου...!
    ΤΩΡΑ... Φακτωρα.... μιλαμε εχουν κανει μεγαλες μαιμουδιες!! ποιος πηρε το δανειο, αν το γυρισε, ποτε το γυρισε, τι αγορασε, για ποιον το αγορασε.. ποσο του κοστισε πραγματικα, κλπ κλπ κλπ
    ΔΑΝΕΙΑ η ΔΕΚΟ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ !!!??? Αυριο πρωι παω κ εγω !

    ΠΠ

    θα επανελθω..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 21:56:29

      Βαλτο ξεχωριστη αναρτηση!!!! σου εχω στειλει κ αλλα... βαλτα στη σειρα !!!
      :)

      ΠΠ

    • what avatar
      what @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 23:26:38

      Πώς τολμάς εσύ ο καπιταλιστολάτρης να υπονοείς ατασθαλίες από τον ανθό των Ελλήνων σκληρά εργαζομένων;

  6. ataktos avatar
    ataktos 04/04/2011 21:56:48

    ποιο σωστά ..". Τρομοκρατία με την αύξηση επιτοκίων που.... έρχεται...η επιβάλετε"

  7. cornelsen avatar
    cornelsen 05/04/2011 00:11:25

    Πολύ επιφανειακή η σύνδεση τής σμερινής πτώσης τού ΓΔ με την άνοδο των επιτοκίων. Μην εκπλαγείτε αν δείτε ολοκλήρωση τού τρέχοντος πτωτικού κύματος.
    http://cornel.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=30203&blid=95

  8. Twins avatar
    Twins 06/04/2011 02:45:19

    Είναι πια σαφές οτι εκτός από λάθος ισοτιμία... θα έχουμε και λάθος επιτόκια...
    χαμένοι από χέρι .... Πως να βγείς έτσι από τον βούρκο ;;;;