#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2009 13:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρομοκρατικό Quiz

 Η λίστα «υψηλής επικινδυνότητας» με πιθανούς στόχους των τρομοκρατών που δημοσιεύει σήμερα το Βήμα συντάχθηκε:

Βάσει υπαρκτής και διατυπωθείσας απειλής;
Της ανάγκης προβολής των συμπεριλαμβανομένων;
Των αναγκών δημοσίων σχέσεων της Αστυνομίας;
Επειδή μόνο η βλακεία και το σύμπαν δεν έχουν όρια;
Επειδή έτσι του ήρθε του συντάκτη;
Η  Κουτσή Μαρία γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 13:09:41

    Ελεος πια!
    Αν η αστυνομία, πρέπει να φυλάει όλους αυτούς και ποιός ξέρει πόσους άλλους, τότε να μην μιλάμε για την εκρηξη της εγκληματικότητας σε κάθε γειτονιά!!!
    Ποιός δουλεύει, ποιόν τελικά;

  2. BORDELLO avatar
    BORDELLO 11/03/2009 13:16:14

    Μπράβο ΒΗΜΑ, δώστε άλλους 40 αστυνομικούς στον κάθε ένα από τους παραπάνω γιατί κινδυνεύουν οι άνθρωποι και δεν τους φτάνουν αυτοί που έχουν.

    Ερώτηση:
    Γιατί σε μια χεσιά τόπο όπως είναι η Ελλάδα και όπου στους δύο ο ένας είναι εν δυνάμει ρουφιάνος, είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν όλοι αυτοί οι τρομοκράτες που απειλούν τους παραπάνω που αναφέρει το ΒΗΜΑ;

    Θυμάμαι παλαιότερα αγαπημένος στόχος για χρόνια των διαφόρων "αναρχοτρομοκρατών" ήταν το άγαλμα του Τρούμαν. Το πρωί το στήνανε το άγαλμα, το βράδυ το ανατινάζανε. Αντι λοιπόν οι Πουαρώ να βάλουν καμμιά κάμερα να δουν ποιος βάζει τις μπόμπες έβαζαν έναν αστυνομικό να ...φυλάει το άγαλμα...

    Τέτοια μακακία δέρνει αυτόν τον τόπο...

  3. αντί avatar
    αντί 11/03/2009 13:17:37

    Αν κάνουμε μια λίστα με τους πιο αντιπαθητικούς, δεν θα είχε πολλές διαφορές νομίζω!!

  4. Factorx avatar
    Factorx 11/03/2009 13:20:38

    Καλά τον Θεοδσωράκη και την Χούκλη γιατί τους απειλούν ρε παιδιά;

  5. GreenPoint avatar
    GreenPoint 11/03/2009 13:20:57

    Λεγεται οτι το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια δεν εχουν ορια..Για το συμπαν δεν ειμαι σιγουρος!!!!!Απορω υστερα και απο αυτη την μαλακια πως μενουν ορισμενοι στη θεση τους!!

  6. Κρης avatar
    Κρης 11/03/2009 13:28:55

    καλα τον 30ευρωπουλο γιατι τον ξεχασανε ?

  7. BORDELLO avatar
    BORDELLO 11/03/2009 13:35:26

    Πως μου ξέφυγε.
    Έχουμε και έναν καινούργιο στη λίστα, τον:
    Άδωνι Γεωργιάδη!

    Και ένας υπολογισμός:
    52 "στόχοι" Χ 10 αστυνομικούς (μέσο όρο) ο καθένας
    = 520 αστυνομικοί
    = 520/2 = 260 πεζές περιπολίες,
    260/12 περίπου 22 δίωρες περιπολίες ημερησίως.
    Τόσες χάνονται από το πλευρό του πολίτη... μόνο γι'αυτούς στη λίστα.

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 11/03/2009 13:36:01

    Αμάν! Έβαλαν τον Θεμιστοκλή και ουχί τον Μάκαρο τον τον μέγα ?

    Να δείτε που όπου να ναι θα αρχίσει να λέει ότι τον απειλούν .

    Άκου κει να μην βάλουν Τον Δημοσιογράφο .

  9. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 11/03/2009 13:40:14

    Οι επιδιωκόμενοι στόχοι της δημοσίευσης είναι προφανείς. Τα ΜΜΕ πάσχουν περισσότερο από διάθεση επιβολής αποπροσανατολισμού, παρά από αφέλεια. Η σημερινή μετάλλαξη της τρομοκρατίας είναι απρόσωπη. Δεν στρέφεται εναντίον προσώπων, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν κατ' επίφαση στόχο, αλλά στοχοποιεί οτιδήποτε μπορεί να καεί, ή να δεχθεί σφαίρες. Γιατί κάποιοι έκριναν, ότι η νέα τάξη θα προκύψει από τη δοτή ανωμαλία. Η συνταγή είναι τόσο παλιά, όσο και η τάση της κοινωνίας να άγεται και να φέρεται από το κράτος και το παρακράτος.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/03/2009 13:40:45

    Λαμπει δια της απουσιας του ο εκδοτης του Βηματος που εβγαλε τη λιστα.
    Οι πολοτικοι αρχηγοι δεν ειναι μεσα,ισως γιατι φυλάσσονται ετσι κι αλλιως.

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 13:41:36

    Καλα,ακουσα το Χ"νικο το πρωι,να πνεει μενεα εναντιον του Πακη.Δε σας λεω τιποτα.Αφρούς εβγαζε.
    Αλλα ειχε δικηο ο ανθρωπος.Δεν ειναι δυνατον οι μαλακες απο την Αστυνομια,να βγαζουν τετοια χαρτια προς τα εξω,αλλα και πιο μαλακες και αυτοι που δημοσιευσαν.
    Καλα λεει ο Κακαουνακης,οτι ο καλυτερος δημοσιογραφος,εχει σκοτωσει τη μανα του.

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 13:43:40

    Καλα ρε παιδια,αλλα τη Χουκλη;
    Δεν την αφηνουν την κοπελλα στην ησυχια της.Νομιζω οτι ακομα τραβιεται με καποια ασθενεια που εχει.

  13. donaE avatar
    donaE 11/03/2009 13:49:38

    Τι ειναι αρθρο in & out προσωπων,οπως παλια?Τωρα θα παρεξηγηθουν οσοι δεν συμπεριλαμβανονται.Δεν υπαρχει ιχνος σοβαροτητας,παει τελειωσε.

  14. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 13:54:31

    Βέβαια, έτσι το σώμα θα κάνει και μετεκπαίδευση..από αστυνόμοι...μπάτλερ!

  15. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 14:00:55

    "Η Κουτσή Μαρία γιατί δεν συμπεριλαμβάνετε;"


    δεν συμπεριλαμβάνεται...

  16. Xase avatar
    Xase 11/03/2009 14:06:13

    Εμενα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι απο τα 56 ονοματα της λιστας τα 17 ειναι εκδοτες δημοσιογραφοι η δημοσιογραφοι η γενικα ανθρωποι που εχουν σχεση με την ενημερωση. Σου λεει τιποτα αυτο Φακτορ;
    @9
    Αποτι γνωριζω φιλε και ο Μακαρος μεσα ειναι. Δεν ξερω γιατι δεν υπαρχει στην λιστα.
    Με λιγα λογια πληρωνουμε με τους φορους μας τα ορθια αντερα της δημοσιογραφιας που φροντιζουν για την αψογη και αντικειμενικη ενημερωση μας.

  17. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 11/03/2009 14:13:00

    @17

    Βρε δε πα να ναι και στη λίστα του Σίντλερ ?

    Χέστηκα !

  18. Helmut avatar
    Helmut 11/03/2009 14:15:14

    Είναι στη λίστα ο Πρετεντέρης, αλλά λείπουν Ψυχάρης, Λαμπράκης...

    Μάλλον οι τρομοκράτες επιλέγουν τους στόχους τους βάσει ποιοι είναι επιβάτες στις πτήσεις της ΟΑ για Λονδίνο.

  19. P avatar
    P 11/03/2009 14:16:18

    Γιατί απουσιάζει ο Καμπουράκης;

  20. kanis avatar
    kanis 11/03/2009 14:20:27

    @Ρ21

    Αφησε την Τρέμη στο πόδι του...

  21. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 11/03/2009 14:56:18

    Μποτίλια στο πέλαγος, at 1:40 pm
    Τό διάβασα 10 φορές, μπάς καί καταλάβω εάν πρόκειται γιά μεγαλοφυές πόνημα, ή απλώς μπούρδα. Τείνω στό δεύτερο, ιδίως αξιολογώντας τόν ισχυρισμό ότι "..η μετάλλαξη ..είναι απρόσωπη."
    Περιμένοντας τήν προσωποποιημένη μετάλλαξη, διαπιστώνω καί αύθις, ότι, η κυρώτερη αιτία τής συγχύσεως στούς εγκεφάλους, είναι η αδυναμία διακρίσεως λεπτών διαφορών μεταξύ τών εννοιών. Λόγου χάριν, ώ τό σχετικό μέ τό αυγό καί τήν κόττα.
    Γιατί εγώ, ώς Μαρξιστής, επιμένω ότι, η κοινωνία διαμορφώνει καί τελικώς επιβάλλει τό modus δράσεως τού Κράτους....

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 15:21:17

    Kai αν η κοινωνια,ηταν για 400
    χρονια υπο τους μαμελουκους,δεν αλλαζει προς το χειροτερο κι αυτη,διοτι για να επιβιωσει,πρεπει να σκαρφιστει διαφορα;
    Το ιδιο δεν εγινε και με τα 4 χρονια της Κατοχης,που ανεθρεψε μια γενια σαλταδορων;
    Τι διαολο,ετσι θα την αφηναμε την τεχνη;

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/03/2009 15:32:57

    Οι περισσότεροι δεν είναι στόχοι αλλά στόκοι.

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/03/2009 15:42:43

    Ο Μαλέλης απο ποιόν κινδυνεύει; Μόνο από καμιά 17Ν της αισθητικής ίσως.....

  25. Helmut avatar
    Helmut 11/03/2009 16:04:55

    Και αν είναι ο Μαλέλλης στη λίστα, γιατί δεν είναι και η Πετρούλα;

  26. donaE avatar
    donaE 11/03/2009 16:06:14

    Εγω επιμενω Nitro μου θυμιζει.

  27. Keep Talking avatar
    Keep Talking 11/03/2009 17:32:07

    Θα ζητησουν και επιδομα "ανθυγειινων;

  28. Vass avatar
    Vass 11/03/2009 17:52:21

    Από τη λίστα λείπει ο Μπούρας.

  29. Suhoi avatar
    Suhoi 11/03/2009 18:14:02

    ψυχραιμια Says: Λαμπει δια της απουσιας του ο εκδοτης του Βηματος που εβγαλε τη λιστα.


    Πράγματι. Και να σημειωθεί πως η 17Ν τον είχε στοχοποιείσει στις προκηρύξεις της ("γιουσουφάκι" τον έλεγε, θυμάστε;)

  30. Vass avatar
    Vass 11/03/2009 18:36:21

    Αλήθεια ο Βουλγαράκης δεν αποζημιώθηκε ως θύμα τρομοκρατικής ενέργειας;

  31. Evilion avatar
    Evilion 11/03/2009 19:32:01

    οι τρομοκρατες στελνουν λιστες για να τρομοκρατησουν τους υποψηφιους.οι υποψηφιοι τρομοκρατουνται, και ζητανε μετρα προστασιας, αυτοι που θα τους φυλανε τρομοκρατουνται στην ιδεα οτι και οι ιδιοι θα ειναι στοχοι, μετα τρομοκρατουνται οι συγγενεις αυτων μη παθουν τιποτα οι ηδη τρομοκρατημενοι συγγενεις τους, μετα τρομοκρατηται και ο απλος κοσμος μηπως τυχει και βρισκονται εκει οταν οι τρομοκρατες, προσπαθησουν να τρομοκρατησουν τους ηδη τρομοκρατημενουσ υποψηφιους για τρομοκρατια!
    παμε ολοι μαζι να θυμηθουμε τις κλησεις και τους χρονουσ του τρομοκρατω

  32. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 12/03/2009 01:25:42

    @Anonymous 23
    Προφανώς προσποιείσαι ότι αγνοείς τι εστί πρόσωπο στην περίπτωση μιας οργάνωσης με πολιτικό προσανατολισμό. Όσο αφορά τη σημερινή Ελλαδική πραγματικότητα το "η κοινωνία επιβάλει το modus δράσεως του κράτους" πράγματι μόνο σε δήθεν μαρξιστική ονείρωξη μπορεί να ανάγεται.
    Το παραμύθι είναι πολύ χοντρό, για να περάσει αυτή τη φορά, φίλε. Και μια ζωή στο κουρμπέτι σιχάθηκα το δούλεμα. Αυτή τη φορά θα με βρείτε μπροστά σας.

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/03/2009 15:09:00

    Και τι σημασια εχει φιλε μου,αν λαμπει δια της απουσιας του;
    Οι τρομοκρατες,που ειναι οι αμεσα ενδιαφερομενοι,και που τελικα θα μας πουν εμπρακτα,ποιοι ειναι στη λιστα και ποιοι οχι,το ξερουν αν ειναι η δεν ειναι.
    Αρα,προς τι το μισος;