#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2013 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρομοκρατική προπαγάνδα κάτω από τη μύτη της αστυνομίας!!!



Δεν εξηγείται με τίποτε αυτό που συνέβη την Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη. Σε ένα στέκι αναρχικών απέναντι από την είσοδο του Εθνικού Κολυμβητηρίου της Θεσσαλονίκης έγινε μια εκδήλωση για την παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς - Το νέο αναρχικό αντάρτικο πόλης».

Δηλαδή, οι βομβιστές, οι τρομοκράτες έγραψαν βιβλίο κι όποιος θέλει μπορεί να το αγοράσει.

Ως εδώ καλά, ας πούμε ότι όποιος θέλει γράφει ότι θέλει και κάνει και παρουσίαση. Ωστόσο, το…. λογοτεχνικό αυτό πόνημα αποτελεί το απαύγασμα της επαναστατικής σκέψης των έγκλειστων στον Κορυδαλλό και πιθανόν και κάποιων ασύλληπτων μελών.

Αν δε κανείς ξεφυλλίσει το βιβλίο τότε θα εκπλαγεί. Και θα αναρωτηθεί που πάει αυτή η κοινωνία και ποια ελπίδα έχει η Ελλάδα.

Μια τρομοκρατική οργάνωση, καραμπινάτη και αποδεδειγμένα επικίνδυνη γράφει για το νέο αντάρτικο πόλης και προτρέπει άλλους παλαβούς ψευτοεπαναστάτες να… αλλάξουν τον κόσμο.

Τι προτείνει;

Από κλοπές μηχανών που θα χρησιμοποιήσουν σε κάποιο «χτύπημα» μέχρι τρόποι αντιμετώπισης του εχθρού με πιστόλι, ρόπαλο ή... μπαζούκας.



Αναφέρεται σε ένα απόσπασμα: «Το να βγει κάποιος στην παρανομία σημαίνει ότι αλλάζουν πολλά γι' αυτόν. Για παράδειγμα, αν κάποιος βγει στην παρανομία λόγω εντάλματος σύλληψης, αλλάζει η εξωτερική εμφάνιση, αλλάζει το όνομά του, κυκλοφορεί με ψεύτικα χαρτιά, νοικιάζει σπίτια με πλαστά στοιχεία, οπλοφορεί, αποφεύγει να βρίσκεται έξω αργά τις βραδινές ώρες για να μην του προκύψει κάποια τυχαία εξακρίβωση, δεν χρησιμοποιεί νόμιμο όχημα που είναι στο πραγματικό του όνομα, λαμβάνει διαρκώς νέα μέτρα αντιπαρακολούθησης, δεν κατοικεί για πολύ στην ίδια περιοχή και εφαρμόζει και άλλες παραμέτρους που δεν θα γραφτούν εδώ αλλά θα τις ανακαλύψει ο καθένας μόνος του...», αναφέρεται ανάμεσα στα άλλα.

Υπάρχει ακόμη κεφάλαιο που δίνει οδηγίες για τις «απαλλοτριώσεις και τον οπλισμό ενός αντάρτικου πυρήνα», δηλαδή τις ληστείες τραπεζών και την «απαλλοτρίωση οπλισμού από τα χέρια του εχθρού, στρατόπεδα και αστυνομικά τμήματα».

Επίσης, προσθέτουν ότι «η βία μας εκφράζεται με όλη της τη δύναμη σε μια επίθεση σε ένα αστυνομικό τμήμα, σε μια ληστεία σε έναν εμπρησμό, σε μια βομβιστική ενέργεια...».

Όμως, το πιο απίστευτο από όλα, είναι οι οδηγίες που δίνονται για τις απαλλοτριώσεις και το… κάψιμο τραπεζών με μολότοφ. Περιέρχονται στο βιβλίο μάλιστα και σκίτσα που δείχνουν τράπεζες να καίγονται και κουκουλοφόρους να φεύγουν.

Πόσο άρρωστοι μπορεί να είναι αυτοί οι άνθρωποι; Τρία χρόνια έχουν περάσει από τη δολοφονία τριών νέων ανθρώπων στη Marfin της οδού Σταδίου και κάποιοι άθλιοι δίνουν οδηγίες για να ξανακαούν τράπεζες, να ρίξουν μολότοφ στον εχθρό. Πώς θα αντιδράσουν άραγε οι γονείς και οι λοιποί συγγενείς των δύο παλικαριών και της κοπέλας που ήταν και έγκυος; Τι θα κάνουν άραγε όσοι δουν τα σκίτσα με τους κουκουλοφόρους να καίνε τράπεζες κι αυτό να είναι επαναστατική δράση;

Αυτά τα αρρωστημένα μυαλά έγραψαν ένα άθλιο βιβλίο, έναν νέο… τσελεμεντέ της τρομοκρατίας χωρίς να σκεφτούν καν τις εικόνες από τα τραγικά θύματα της Marfin. Και ονειρεύονται κι άλλους νεκρούς μέσα σε τράπεζες.

Γι’ αυτό λέμε: η κοινωνία είναι αρρωστημένη και δεν έχει καμιά τύχη όσο υπάρχουν βρόμικοι άνθρωποι, δολοφόνοι ή εν δυνάμει δολοφόνοι που φοράνε την προβιά του επαναστάτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακεδών avatar
    Μακεδών 28/01/2013 12:55:42

    Τα στεκια των αναρχικων του ΑΠΘ (η παραπανω παρουσιαση εγινε σε τετοιο στεκι) αποτελουν αντρα τρομοκρατιας και γιαφκες οπλισμου.Αλλα η κυβερνηση προφανως φοβαται να τα ανακαταλαβει.Ειναι ντροπη και για την κυβερνηση και για την χωρα γενικως που συνεχιζουν να υπαρχουν και να δραστηριοποιουνται.
    Γιατι η κυβερνηση δεν τα εχει διαλυσει...χθες?Τι φοβαται?Αποτελουν κρατικη περιουσια (πανεπιστημιακοι χωροι) που μεσω παρανομης εισβολης εχουν καταληφθει απο υποκοσμο!Ολοκληρο κρατος να τρεμει 50-60 ατομα αποτελει ονειδος για την δημοκρατια!Τοσος φοβος πια?Λες και εχουν εκει μεσα πυρηνικα οπλα και αμα στριμωχτουν θα βομβαρδισουν με αυτα ολοκληρη την πολη!
    Εκτος εαν ισχυει αυτο που ψιθυριζουν καποιοι καθηγητες του ΑΠΘ!Οτι τα στεκια αυτα προστατευονται απο κατι πολυυυυυυυυ βαθυ!!

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Μακεδών 28/01/2013 13:01:39

      Το σιγουρο παντως ειναι πως ευλογουνται απο την πρυτανεια!Και ρευμα τους δινει,και ιντερνετ,και θερμανση,και νερο και μαλιστα ολα δωρεαν!
      Συγχαρητηρια στον κυριο Μυλοπουλο!Αξιος!!

  2. TheEvian100 avatar
    TheEvian100 28/01/2013 12:58:46

    Κρίμα που δεν έχουν συνέντευξη απ' το σύντροφο Λ. Φούντα. Α ναι...ξέχασα, τον ξάπλωσαν απλοί αστυνομικοί, με συνοπτικές διαδικασίες και με το ZCZ 357 στο χέρι. Αυτό θα είναι το τέλος όλων των επίδοξων Τσέ της κακιάς ώρας.

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/01/2013 13:24:40

    Πιστευετε οτι ολη αυτη η δραστηριοτητα και οργανωση διεκπεραιωνεται απο τα νεαρα ατομα που πιανονται κατα καιρους;

  4. LamprosM avatar
    LamprosM 28/01/2013 13:32:55

    Το μεσαίο σκίτσο στων επάνω φωστογραφία μου θυμισε τους συναδέλφους μου στην Marfin. Ελπίζω μονο να υπαρχει καποιος που να λυπηθηκε για το αγεννητο παιδάκι και να κάνει κάτι για αυτό.

  5. klik avatar
    klik 28/01/2013 14:04:40

    Kάποια "παιδιά" δεν έφαγαν όσο ξύλο έπρεπε όταν ήταν μικρά.
    Δεν πειράζει, θα το φάνε τώρα...

  6. Tassos avatar
    Tassos 28/01/2013 14:11:10

    Εσύ πρέπει να πιστεύεις ακομα ότι η 17Ν είναι οι Αμερικάνοι...

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 28/01/2013 16:17:39

    Αν κρίνουμε από τη βίλα Αμαλία είναι λίγα τα ψωμιά όλων αυτών. Σαμαράς και Δένδιας απέδειξαν ότι δεν φοβούνται.

  8. Evangelos avatar
    Evangelos 28/01/2013 20:03:26

    Υπάρχει και μια αντιστοίχου ύφους ταινιά ...

    που προτρέπει τη νεολαία ... να ανατινάσει αστυνομικά τμήματα , να μαχαιρώνει και να πυροβολεί αστυνομικούς , να φτιάχνει όπλα και αυτοχέδιους εκρηκτικούς μηχανισμούς από απλά εργαλεία , να στήνει ενέδρες στις πόλεις και τα δάση ... και άλλα τέτοια αναρχικά ...

    λέγεται "Τhe first blood" ... διατίθεται ελεύθερα (ακόυσων - άκουσων) και προτείνω να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΑΜΕΣΑ

    τέλος πια με τον αναρχο-συριζαίο ΤΖΩΝΥ ΡΑΜΠΟ

  9. Tassos avatar
    Tassos 28/01/2013 21:11:43

    Διαβάστε και φρίξτε. Ο αντιπρύτανης Παντής (ΣΥΡΙΖΑ) σε συνεργασία με τον Μυλόπουλο καλλιτεχνικοί ιμπρεσσάριοι των κουκουλοφόρων http://www.makthes.gr/news/reportage/99453/

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Tassos 28/01/2013 22:51:45

      Εννοειται (οπως εγραψα πιο πανω) οτι εχουν τις ευλογιες της πρυτανειας.
      Το θεμα ειναι τι κανει η κυβερνηση γιατι σε λιγο το 50% των χωρων του ΑΠΘ θα αποτελειται απο καταληψεις - στεκια.Σε ποιον ανηκει τελικα το πανεπιστημιο?Στο Ελληνικο κρατος η στην πρυτανεια και τις συμμοριες του υποκοσμου?
      Το ΑΠΘ μοιαζει εδω και πολλα χρονια σαν ανεξαρτητο κρατιδιο με δικο του μαλιστα "στρατο".Και η κυβερνηση σφυριζει αδιαφορα γιατι προφανως φοβαται να το ανακαταλαβει.
      Εκει μεσα θα βγαλουν οπως παμε και δικη τους σημαια,εθνικο υμνο,συνταγμα και ο "στρατος" τους θα κανει παρελαση στην λεωφορο Νικης.Η σημαια παντως θα εχει σιγουρα ζωγραφισμενη μια βομβα μολοτοφ και ενα καλασνικοφ!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Tassos 28/01/2013 23:28:39

      Εδώ αναγορεύσανε σε επίτιμο διδάκτορα τον Γαβρά, στους κουκουλοφόρους θα κόλλαγαν;

  10. Μακεδών avatar
    Μακεδών 29/01/2013 11:29:30

    Η ανακοινωση που εβγαλε το πανεπιστημιο ειναι πραγματικα για γελια!Τελικα ποιος κυβερναει αυτον τον τοπο?Σιγουρα παντως τα πανεπιστημια δεν τα κυβερνα η...κυβερνηση!

    Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

    Σχετικά με το δημοσίευμα της εφημερίδας «Θεσσαλονίκη», στο φύλλο της Δευτέρας 28 Ιανουαρίου, με τίτλο «Παρέμβαση Πρυτανείας υπέρ αντιεξουσιαστών», το οποίο βρίθει ανακριβειών, γίνονται γνωστά τα εξής:

    1. Υπεύθυνη για τους χώρους και τις αίθουσες των Σχολών είναι η αντίστοιχη Κοσμητεία, στη δικαιοδοσία της οποίας ανήκουν οι αποφάσεις για τη διάθεση και τη διαχείριση των χώρων αυτών.

    2. Ουδέποτε έγινε παραίνεση του Πρύτανη του ΑΠΘ, καθηγητή Γιάννη Μυλόπουλου, στην Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής, προκειμένου να παραχωρούνται οι χώροι του Πολυτεχνείου, όπως γράφτηκε. Η μόνη παραίνεση την οποία πράγματι έκανε ο Πρύτανης στον εκτελώντα χρέη Κοσμήτορα, ήταν οι αποφάσεις του Κοσμητορικού Συμβουλίου να συμβάλλουν, ώστε να αποφεύγεται η δημιουργία εντάσεων, επεισοδίων και καταστροφών.

    3. Στο αναφερόμενο επεισόδιο το απόγευμα της Παρασκευής 25 Ιανουαρίου, η τηλεφωνική παρέμβαση του Αντιπρύτανη, καθηγητή Γιάννη Παντή, στην υπηρεσία φύλαξης ήταν πυροσβεστική και αφορούσε στην παραχώρηση αντί του μεγάλου αμφιθεάτρου της Πολυτεχνικής Σχολής ενός μικρού αμφιθεάτρου, προς εκτόνωση της κλιμακούμενης εκείνη τη στιγμή έντασης.

    4. Για τη λειτουργία στο χώρο του Πολυτεχνείου παράνομου κυλικείου, με αμφίβολης, όπως γράφεται, ποιότητας προϊόντα και χωρίς την έκδοση αποδείξεων, υπεύθυνη είναι η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής, η οποία υποχρεούται να προχωρήσει στις απαραίτητες ενέργειες.

    5. Τα όσα αορίστως αναγράφονται για πιέσεις του Πρύτανη σε άλλο Κοσμήτορα να παραχωρήσει χώρο – στολίδι του ΑΠΘ για εκδήλωση αντιεξουσιαστών και για δήθεν απειλή παραίτησής του, είναι απολύτως ανακριβή.

    6. Οι Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ επιφυλάσσονται να ασκήσουν κάθε νόμιμο δικαίωμά τους εναντίον όσων τις συκοφαντούν και διασπείρουν ψευδείς ειδήσεις.

    Οι Πρυτανικές Αρχές,

    Ιωάννης Α. Μυλόπουλος, Πρύτανης ΑΠΘ
    Ιωάννης Δ. Παντής, Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης
    Δέσπω Αθ. Λιάλιου, Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού
    Σοφία Α. Κουίδου-Ανδρέου, Αντιπρύτανις Έρευνας

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Μακεδών 29/01/2013 11:37:01

      Πληρωνε μα...α Ελληνα για να παραχωρουν οι πρυτανεις δημοσιους χωρους με ρευμα,θερμανση κλπ σε αναρχικους και να πληρωνουν μετα τις ζημιες που κανουν.

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 30/01/2013 00:21:24

    Δεν θα έπρεπε να είχε επιτραπεί καν, η "παρουσίαση" αυτού του άθλιου τρομοκατικού τσελεμεντέ.
    Π.Κ. αρ. 186: « Όποιος προκαλεί η παροτρύνει με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον να διαπράξει ορισμένο κακούργημα….. τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών ».
    Δεν είναι αυτή παρότρυνση σε κακουργήματα, (τόσο κατά την παρουσίαση, όσο και σε μόνιμη βάση, μέσω του βιβλίου) ;
    Γιατι δεν ασκήθηκαν διώξεις από τις αρμόδιες αρχές ;