#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2010 23:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρομοκρατική απειλή ή προπαγάνδα για τον Obama;



Τις τελευταίες μέρες το φάντασμα της τρομοκρατίας πλανάται πάνω από την Ευρώπη. Οι ΗΠΑ, η Βρετανία, η Ιαπωνία και η Αυστραλία εξέδωσαν ταξιδιωτικές οδηγίες για τους πολίτες τους που θα ταξιδέψουν στην Ευρώπη, προειδοποιώντας για σχεδιαζόμενες επιθέσεις με κύριους στόχους τα μεγάλα κράτη όπως το Ηνωμένο Βασίλειο, η Γαλλία και η Γερμανία. Στη Γαλλία σήμερα έγιναν συλλήψεις, φερόμενων μελών της al Qaeda.

Πρόκειται όμως, για μία πραγματική τρομοκρατική απειλή ή για μία τρομοκρατική υστερία των Αμερικανών για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένους σκοπούς;

Στο σημερινό του ραδιοφωνικό show, ο δημοσιογράφος Alex Jones κάλεσε τους τηλεθεατές του να «χτυπήσουν» στο google trends τους τίτλους «Τρομοκρατική Υστερία» και «Αιφνιδιαστική τρομοκρατική επίθεση μέσα στον Οκτώβριο». Σε ελάχιστο χρόνο οι δύο τίτλοι «μονοπωλούσαν» στο google trends. Με την κίνηση αυτή έδειξε, σε πόσο μικρό χρονικό διάστημα μπορεί να εξαπλωθεί ο πανικός.

Ο Jones πιστεύει ότι η όλη υπόθεση είναι μία προπαγάνδα των αμερικανικών αρχών για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο, ώστε να αναγκαστεί να ψηφίσει τον Obama στις επερχόμενες αμερικανικές εκλογές για την γερουσία. Επίσης θεωρεί  ότι τα media σπέρνουν τον πανικό στον κόσμο, υποστηρίζοντας, ότι  μία τέτοια επιχείρηση είναι αδύνατον να οργανωθεί από ανθρώπους που ζουν σε σπηλιές.

Άρθρο της ιστοσελίδας του (prison planet) αναφέρει, ότι η διοίκηση Obama έχει πανικοβληθεί με τα αποτελέσματα των προκριματικών εκλογών για τη γερουσία και ιδιαίτερα με την ραγδαία άνοδο του κινήματος Tea Party. Άρα καταφεύγει σε μεθόδους τρομοκρατίας του λαού για να δείξει ότι μόνο o Οbama μπορεί να εγγυηθεί  την ασφάλεια τους.

Χαρακτηριστικά αναφέρει : «Μην ξεγελιέστε, η κυβέρνηση ανακάλυψε μια υποτιθέμενη απειλή των  Μουσουλμάνων μέσω κάποιου φόρουμ στο διαδίκτυο και το χρησιμοποίησε ως εργαλείο προπαγάνδας. Ο στόχος της είναι να τρομοκρατηθεί ο λαός, ώστε μέσω της ψήφου του να επαναφέρει το κατεστημένο στην εξουσία, είτε είναι δημοκρατικοί ή ρεπουμπλικάνοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hope avatar
    hope 05/10/2010 23:21:09

    Αυτό όμως δεν είναι ένα παλιό σενάριο της Κυβέρνησης του BUSH? όταν έχουμε πρόβλημα δημιουργούμε ένα αλλο.Δύσκολο........

  2. Maya avatar
    Maya 05/10/2010 23:53:37

    Θα μπορούσε να είναι το δεύτερο αν α.ο Ομπάμα ήταν γενικά πρόεδρος "γεράκι" β.η Ευρώπη δεν βρισκόταν στην φάση της ισλαμοποίησής της γ.δεν έβγαζαν κι άλλοι μη ευρωπαίοι ανακοίνωση.

    Όμως ο Ομπάμα και οι σύμβουλοί του δεν θεωρούν την τζιχάντ (και κατ' επέκταση την Αλ Κάιντα) απειλή, η Αγγλία έχει ήδη γίνει Πακιστάν ενώ η Γαλλία έχει ανοιχτό μέτωπο με παράρτημα της οργάνωσης στην Αφρική... και τέλος, οδηγία εκτός από την Αυστραλία έβγαλε και η Ιαπωνία, η οποία σύμφωνα με ειδικούς αναλυτές το κάνει γενικά σπάνια.

    Το επιχείρημα "για να αναγκαστεί ο κόσμος να ψηφίσει τον Obama στις επερχόμενες αμερικανικές εκλογές για την γερουσία επειδή μόνο εκείνος μπορεί να εγγυηθεί την ασφάλεια τους" δεν στέκει. Η λογική αντίδραση μετά από ένα τέτοιο κλίμα είναι να ψηφίσεις τον αντίπαλο.


    Και βασικά η εικόνα με τις σπηλιές είναι η μισή. Η άλλη μισή είναι στα παλάτια των αράβων.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Maya 06/10/2010 00:00:43

      Γεράκι είναι όμως ο Υπουργός Άμυνας.

      • Maya avatar
        Maya @ Orestios 06/10/2010 00:04:03

        Παραιτείται τον Δεκέμβρη.

  3. stroumfaki avatar
    stroumfaki 06/10/2010 01:17:00

    Κάντε επιτέλους αυτό που δεν πρόκειται να κάνατε ποτέ. Αυτό μόνο δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν...... γιατί ποτέ δεν σκέφτηκαν ότι μπορείς να το κάνεις.............. μαζικά.

    • zvaras avatar
      zvaras @ stroumfaki 06/10/2010 03:23:48

      Γραφτε στο google "illuminati card game" ειναι ενα παιχνιδακι που βγηκε το 1994.θα βρειτε μια εικονα με 9 καρτες...ειμαστε στην 7 καρτα...big ben 10 kai 10 δειχνει το ρολοι. αμα γινει κι αυτο...γιατι τα αλα εγειναν..πεταχτε το computer απο το παραθυρο βαλτε φωτια στο σπιτι και παμε να βρουμε καμια σπυλια να ζησουμε..
      Ειναι παιχνιδι με καρτες που βγηκε πριν 15-16 χρονια
      Τυχεοοοοο?.....θα δειξει

  4. Believer avatar
    Believer 06/10/2010 08:12:06

    Μόνο οί Ιλλουμινάτι γνωρίζουν τί θά γίνει αύριο καί κάθε μέρα μέχρι νά φθάσουμε στό προσχεδιασμένο μέ συνωμοτικές διαδικασίες τέλος. Κατά τά κοσμικά, γιατί κατά τά άπόκοσμα κάνουν ότι οί προφητείες λένε... Prison Planet είμαστε, άν καί δέν έμπιστεύομαι τόν Αλεξ Τζόουνς, ή συνωμοσία έγινε φανερή, καί ύπάρχουν άκόμη δημοκράτες, όρθολογιστές καί άριστεροί πού έξανίστανται μέ τίς συνωμοσιολογίες...Γιά νά δούμε, πότε θά ξυπνήσουμε άπό τό λήθαργο.

  5. popolaros avatar
    popolaros 06/10/2010 09:34:57

    Τελικά η Αγγλία που στο διάολο ανήκει???
    Ευρώπη? Αμερική?

    Πότε θα την πετάξουν έξω από την Ε.Ε. οι υπόλοιποι?

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ popolaros 06/10/2010 11:16:51

      Η Αμερική ανήκει στην Αγγλία. Στην Τράπεζα της Αγγλίας βασικά.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 11:20:27

        Και ποιανού είναι η τράπεζα της Αγγλίας?

      • Enzo avatar
        Enzo @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 11:30:31

        στους ροθτσιλντ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 11:32:57

        Συνωμοσιολόγε!

      • Enzo avatar
        Enzo @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 11:39:00

        ειχε κατασκοπους κατα την διαρκεια της μαχης του βατερλω.
        οταν ειδανε οι δικοι του οτι νικουσαν οι βρετανοι οι κατασκοποι του φυγανε πρωτοι και φτασανε στο χρηματιστηριο του λονδινου και ανακοινωσαν οτι οι βρετανοι χανουν την μαχη! τοτε κατερρευσαν ολα και ο ροθτσιλντ αρχισε και αγοραζε τα παντα. μετα οταν εφτασαν και οι αγγελιοφοροι του στρατου και ανακοινωσαν την πραγματικη ειδηση ηταν πολυ αργα. οι ροθτσιλντ ειχαν αγορασει τα παντα και αυτος βρεθηκε κυριαρχος.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 12:02:24

        Σωστός!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ popolaros 06/10/2010 12:56:35

      «Give me control of a nation's money and I care not who makes the laws»

      ~Meyer A. Rothschild: Founder of The International Banking Dynasty (1744-1812)

      *
      «Υπάρχουν δύο πράγματα τα οποία είναι δεδομένα όχι μόνο στην Τράπεζα της Αγγλίας αλλά, και στις Κεντρικές Τράπεζες γενικά.

      1- Συμμετοχή στη Διαμόρφωση της Νομισματικής Πολιτικής
      2- Επίτευξη Νομισματικής Σταθερότητας»

      ~Eddie George: Governor of Bank of England (1993-2003)

      **
      To Γιατί, η Αγγλική Λίρα (£) δεν έχει δει άσπρη μέρα Νομισματικής Σταθερότητας υπό τον έλεγχο της Βank Of England, παραμένει ερώτημα αναπάντητο..

  6. TARAMAS avatar
    TARAMAS 06/10/2010 10:20:15

    Αν πάλι δε είστε ο Χαρδαβέλλας, αντί για Ιλλουμινάτι, γράψτε στο Google Alex Jones για να δείτε γιατί τα λέει αυτά.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 11:32:40

    "too many people making too many problems and not ehough love to go 'round"


    ΠΠ

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 11:41:05

      Can't you see this is a land of confusion...!!!

      • tiramola avatar
        tiramola @ tsilivithras 06/10/2010 11:46:45

        genesis

  8. δημης avatar
    δημης 06/10/2010 23:41:02

    Και άν ακόμα δεν έχουμε εχθρούς πρέπει να επινοήσουμε...

  9. ZB avatar
    ZB 22/10/2010 17:14:46

    Τί είναι ακριβώς η προπαγάνδα; Τι μεθόδους χρησιμοποιεί;

    Είναι αυτή η απάντηση προπαγανδιστική;

    Click εδώ για ένα άρθρο που αναλύει τις μεθόδους της προπαγάνδας: http://www.fridge.gr/zb/8477/propaganda/

    Σε πιάνουν που σε πιάνουν στον ύπνο, τουλάχιστον να ξέρεις πως το κάνουν.