#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2009 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τρομοκράτες» σε αναζήτηση πιστοποιητικών...γνησιότητας ;

 Είναι βέβαια νωρίς για να αποτολμήσει κανείς μια εκτίμηση της νέας δολοφονίας αστυνομικού από «τρομοκράτες» που από την αστυνομία φέρονται να ανήκουν στην περιβόητη «Σέχτα». Και φυσικά καμία αξία δεν έχουν όσα βγαίνουν και λένε στα κανάλια κα τα ραδιόφωνα οι συνήθεις «ειδικοί».

Θα επισημάνουμε μόνο τα μεγάλα κενά που παρουσιάζει, στην περίπτωση της «Σέχτας» τουλάχιστον, η εκτίμηση - θεωρία πολλών και διαφόρων ότι αποτελεί «συνέχεια» της «παλιάς τρομοκρατίας» με διάφορες μορφές: Είτε μέσω κάποιων που υποτίθεται ότι δεν συνελήφθησαν και αποφάσισαν τώρα στα γεράματα να ξαναξεκινήσουν αντάρτικο πόλης, είτε μέσω ενός γηραιού κι αυτού «εγκεφάλου» που έμεινε εκτός Κορυδαλλού και εκπαιδεύει τώρα και καθοδηγεί κάποιους «τρελαμένους νέους» - να σημειωθεί ότι την τελευταία αυτή εκτίμηση ενστερνίζονται και υψηλόβαθμοι αστυνομικοί.

Φυσικά κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ότι το περίφημο «κέντρο» και οι εγκέφαλοι της «παλαιάς τρομοκρατίας» παραμένει αλώβητο, κάτι που φαίνεται να πιστεύει όλη η ...Ελλάδα.

Δεν σας φαίνεται όμως πολύ περίεργο - αν όχι εντελώς ανόητο - να πάνε αυτοί οι «συνεχιστές των παλιών» να εκτελέσουν έναν ατυχή αστυνομικό που φρουρούσε μια «βασική μάρτυρα» στην δίκη του ΕΛΑ που συνεχίζεται και δεν έχει τελειώσει; Δεν είναι σαν να λένε στους δικαστές «κλείστε μέσα για όλη τους την ζωή τους κατηγορούμενους»; Δεν είναι σαν να «καρφώνονται» μόνοι τους και να λένε «εμείς είμαστε»; Άσε που η μάρτυρας έχει καταθέσει προ πολλού και πήρε μάλιστα και πίσω όσα είχε πει στην πρωτόδικη δίκη.

Η κοινή λογική είναι, αγαπητοί αναγνώστες, ο καλύτερος οδηγός σε παρόμοιες περιπτώσεις. Και στην τωρινή τραγική περίπτωση, σε συνδυασμό με τις προηγούμενες παρόμοιες ενέργειες, η κοινή λογική λέει ότι κάποιοι αναζητούν «πιστοποιητικά τρομοκρατικής ...νομιμότητας και γνησιότητας». Κτυπώντας στόχους με συμβολισμούς που παραπέμπουν στην δράση του ΕΛΑ και της 17Ν. Για να «νομιμοποιηθούν» έτσι ως "γνήσιοι" συνεχιστές τους.

Και αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά από όσο φαίνονται.

Διαβάστε κι αυτό: «Σέχτα» μιμιτισμού

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/06/2009 23:01:36

    ρε Φάκτωρ, γιατί σώνει και καλά πρέπει να αποσυνδεθεί η ενέργεια αυτή απο τη δίκη ; Εσύ τα ξέρεις καλύτερα - εμπρός, μιά και μιλάς για κοινή λογική, γιατί λοιπόν η γυναίκα του Κανά άλλαξε στο εφετείο εντελώς την κατάθεσή της ; Τί κίνητρο είχε ; Δέν έχει ζουμί εκεί πέρα ;

    Επίσης, να μου επιτρέψεις να πώ οτι τα πράγματα είναι απείρως πιό ανησυχητικά άν πρόκειται για οργάνωση που εκτελεί συμβόλαια τέτοιου είδους κι όχι για κάποιους σαλταρισμένους που τσαμπουκαλεύονται για το θάνατο του Αλέξη, "και διψάνε για αίμα" -αφέλειες μου φαίνονται αυτές. Σιγά μήν ψάξουμε και τον Γιωτόπουλο !

  2. Factorx avatar
    Factorx 17/06/2009 23:09:26

    @τσώφλι πασατέμπου: καλά τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις; Στην μαρτυρα επιτεθηκαν ή στον αστυνομικό;

  3. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2009 23:09:41

    Αλλο ένα λάθος στην πρακτική της Σέχτας. Ακόμη μεγαλύτερη απόσταση από το λαϊκό έρισμα. Με πρακτικές μαφίας δεν κερδίζεται υποστήριξη από το λαό. Θα έπρεπε να το γνωρίζουν. Και μόνο η μεθοδος φανερώνει την απόσταση από τα, αν μπορούμε να το πούμε έτσι, παραδοσιακά χτυπήματα φερ'ειπείν της 17Ν και άλλων. Αυτοί τουλάχιστον είχαν κάποια ιδεολογία.
    Μου μοιάζει ξενόφερτη η πρακτική όπως ξενόφερτη είναι η προσπάθεια να κατηγορηθούν εργαζόμενοι αστυνομικοί παγκοσμίως.

  4. duckk23 avatar
    duckk23 17/06/2009 23:10:27

    Οταν χτυπουσε ο ΕΛΑ ή η 17Ν,πολλοί μιλούσαν για παρακρατικά χτυπήματα.Σήμερα που βαράει η Σεχτα,λένε με σιγουρια τρομοκρατικό χτύπημα.Μπορεί να είναι το παρακρατος;είναι τυχαίο το χτυπημα μια μερα μετα το βούλευμα των δικαστών για τον αστυνομικό που δολοφόνησε τον 15χρονο;είναι τυχαίο το γεγονός η περίφημη σεχτα να στελνει προκηρυξη στον τάφο του παιδιού;ποια υπόγεια την έφτιαξαν αυτή την οργάνωση που κανέναν δημοκρατικό πολίτη δεν παίρνει με το μέρος της όπως ο ΕΛΑ και 17 Ν.Αυτοί δείχνουν μαφιόζοι της νύχτας νονοί και διάφορα άλλα.............Εχω λάθος;

  5. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 17/06/2009 23:14:17

    Φακτορα, εντυπωσιακη η αναλυση σου. Να κανουμε και καμμια ευχη, συν Αθηνα και χειρα κινει.

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:17:57

    Οχι μαλλον δεν κανεις λαθος duckk23 (#5). Παντως, δεν αποκλειεται να ειναι τιποτα νεαροι αριστεροι που λογω του νεαρου της ηλικιας να ειναι αφελεις και να εχουν πειστει απο τους "χειριστες τους" που επισης το παιζουν "προοδευτικοι" οτι οντως εργαζονται για μια "καλυτερη κοινωνια" οπως οι αναρχοβλαμμενοι του Δεκεμβρη. Μαλιστα θαλεγα οτι οι διαφορες τους ειναι ποσοστικες. Οιαναρχοβλαμμενοι εκαιγαν περιουσιες ανυποπτων πολιτων, τουτοι εδω εκτελουν αστυνομικους, καθ'οτι εκπροσωπουν το μισητο κρατος.

  7. duckk23 avatar
    duckk23 17/06/2009 23:21:05

    Αμαν με αυτες τις αποσταθεροποιησεις.Από την μεταπολιτευση βαριεμαι να τις ακουω.Δηλαδη δεν ευθυνονται οι ελληναρες ανεκαθεν πολιτικοι;οι δημοκρατικοι αμεριακονοι φταινε;

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:26:37

    ΠαραγονταΧ, με συγχωρεις που το βαζω ολοκληρο σχεδον αλλα μου ειναι αδυνατο να το περιλειψω. Επι πλεον ειναι πιο αυθεντικο.
    Εδω ειναι ο συνδεσμος:

    http://www.greekamericannewsagency.com/gana/index.php?option=com_content&task=view&id=4055&Itemid=83

    οπως και το αρθρο του μακαριτη του Παπαντωνιου.

  9. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:29:20

    Επισης τουτο εδω ειναι επικαιρο:

    http://www.greekamericannewsagency.com/gana/index.php?option=com_content&task=view&id=3863&Itemid=83

  10. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/06/2009 23:30:37

    Μωρέ την μάρτυρα την απείλησαν σίγουρα, πρίν απο καιρό - ένοια σου ! Φαίνεται όμως οτι κάτι δέν πήγαινε καλά τελευταία και της έστειλαν σοβαρή προειδοποίηση : ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!

    Σιγά μήν σκότωναν την ίδια, ρε Φάκτωρα. Τον μάρτυρα που ανασκευάζει και ανατρέπει και αθωώνει θα σκοτώσεις ;

  11. duckk23 avatar
    duckk23 17/06/2009 23:33:01

    Προς @ 7.Νεαροι αριστεροι με τετοια ακριβεια δολοφονιας,δε νομιζω.Οπως δε νομιζω να υπαρχουν και μαφιοζοι με ιδεολογια αριστερή.Μας δουλεύουν.Από τον Δεκέμβρη πίστευα και το χω καταθέσει εδώ ότι πρόκειται για κατασκευασμένες υποθέσεις.Θα δούμε και άλλα.Οχι τρομοκρατικά όπως θέλουν να τα βαφτίζουν για να φοβηθούμε.Τέλεια εγκλήματα θα δούμε.Και είναι ΄καλό να παίρνουν οι κατασκευαστές μηνύματα ότι δεν μας πείθουν.

  12. Factorx avatar
    Factorx 17/06/2009 23:34:24

    @τσώφλι πασατέμπου: δηλαδή πήγαν και τους είπαν "έχουμε σχέση με τον ΕΛΑ". Σύνελθε

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:34:25

    duckk23 #8, δεν ξερω τι εννοεις με το "Ελληναρες" Οι τελευταιοι "ελληναρες" που ηξερα ηταν οι ηλιθιοι χουνταιοι, εκτος αν εννοεις το θλιβερο τριδυμο ΓΑΠ/Σημιτη/Παγκαλου (ναι στο Αυναν/Ευχαριστω τους Α/να φυσηξει κανενα αερακι να παρει τη σημαια). ΟΙ πραξεις τους (95/96-Υμια/97-Συμφωνια Μαδριτης/2005-σχεδιο Αυναν και, και, και, εκαναν περισσοτερο κακο στα συμφεροντα αυτης της χωρας απ'οτι οι κραυγες των ακραιων Σκοπιανοτουρκοφαγων της χρυσης αυγης (το 0.0000001% των Ελληνων). Οχι τιποτ'αλλο, αλλα να εχουμε γνωση των αναλογιων ποσοτικα.

  14. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:37:07

    Παντως, η αναλυση σας ΠαραγοντεςΧ ειναι καταπληκτικη.

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:39:22

    Π.χ. "Δεν είναι σαν να «καρφώνονται» μόνοι τους και να λένε «εμείς είμαστε»;

    Ετσι ακριβως, αλλα, λεμε τωρα, αν ειναι ξενοι μπορει και να βρουν και κανενα διπλωματικο ασυλο. Αντε μετα να τους βρεις.

  16. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 17/06/2009 23:39:22

    Ειναι τυχαιο οτι αυτο το παριστατικο εγινε τωρα που ολος ο κοσμος ασχολειται με το πιο βασικο θεμα της ελληνικης κοινωνιας δηλ. την λαθρομεταναστευση?

    Βρηκαν εναν βολεμενο αστυνομικο (οπως εκεινος που πυροβολησε εναν ειδικο φρουρο πριν λιγο καιρο) που φρουρουσε εναν βασικο μαρτυρα, ο οποιος ομως παρολο που κινδυνευε πολυ δεν μετακινηθηκε καν απο την γειτονια του!
    Δεν ειναι λιγο περιεργα ολα αυτα? Ερασιτεχνικα μηπως?

  17. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:42:50

    Λοιπον, λεει το αρθρο του GreekAmericanNews:

    Νέα κοινωνική γενικευμένη αναταραχή. Εσωκομματική αναταραχή στην κυβερνητική παράταξη. Εκλογές. Ενδεχόμενη ήττα Καραμανλή. Εδώ στις ΗΠΑ στα διάφορα γραφεία ακούγεται το όνομα Καραμανλή με μεγάλη δυσθυμία και έντονη δυσαρέσκεια. Κάποιοι θα θέσουν θέμα ηγεσίας. ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ; ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΑΠ ΜΕ ΤΑ ΣΟΥΡΤΑΦΕΤΑ ΑΝΑ ΤΑΣ ΕΥΡΩΠΑΣ ΟΤΑΝ ΖΗΤΟΥΣΕ ΕΚΛΟΓΕς ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ;

    Η ΝΔ γνωρίζει νέα κρίση που την οδηγεί σε έκτακτο συνέδριο. Οι επίγονοι, εκδότες καναλάρχες δημοσιογραφοι και ξένα lobbies θα προωθήσουν πάση θυσία στην ηγεσία της ΝΔ την Ντόρα Μπακογιάννη. Ο Καραμανλής επανεκλέγεται αλλά με τραυματισμένο το κύρος του. Σε αντίθετη περίπτωση ο Κ. Καραμανλής αποχωρεί από την πολιτική. Για λίγο...

    Σενάριο δεύτερο για το ΠΑΣΟΚ

    Εδώ στην ΝΥ και την Ουάσιγκτον κάποιοι δεν κρύβουν την συμπάθεια τους προς δυο πρόσωπα: την Ντόρα Μπακογιάννη και τον Γιώργο Παπανδρέου. Ωστόσο στην Αθήνα οι "σεναριογράφοι" ευελπιστούν στην εκλογή του Γιώργου Παπανδρέου και μετά σε μια μεγάλης κλίμακας και διαρκείας εσωκομματική κρίση, τριβή και προστριβή και εν συνεχεία την "εκλογή " του Ευάγγελου Βενιζέλου στη διακυβέρνηση της χώρας ή του κόμματος. Ως του εκλεκτού που θα υλοποιήσει (όσα έχει υποσχεθεί) στα οργανωμένα και διαπλεκόμενα συμφέροντα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σύμβουλοι του, του έχουν εισηγηθεί τα σούρτα φέρτα στην ΝΥ και την Ουάσιγκτον*.

  18. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/06/2009 23:44:54

    Ασε, δέν ξαναμιλάω. Θ'αρχίσω κι εγώ τις θεωρίες για "ξενόφερτους" και "παρακράτος" και "ρομαντικούς" μιά και είναι mainstream απ'ότι βλέπω.

  19. kanis avatar
    kanis 17/06/2009 23:50:36

    Oι ηθικοί κώδικες των κυνηγών τους απαγορεύουν, να χτυπούν ελάφι που πίνει νερό στη λίμνη.

    Οι σημερινοί αλητοτραμπούκοι εκτελέσαν το συμβόλαιό τους, παραβιάζοντας κάθε άλοθι!

    Ποιός δημοσιογράφος ήταν, που μιλούσε για "αλλαγή φρουράς" , τότε που οι Σημιτοχρυσοχόοι πανυγήριζαν για την εξάρθρωση της δολοφονικής αλητείας!

    Ποιοί χουλιγκανοτραμπουκοαλητήριοι, κτυπάνε εγκύους στα Εξάρχεια, για εξάσκηση και χαρτζιλίκι;

  20. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 17/06/2009 23:51:51

    Δεν σχετίζονται με ενεργειακά θέματα η τρομοκρατία, ασχέτως εάν τελικώς βολεύονται κάποιοι εκ του αποτελέσματος.

    Εάν οι Αμερικανοί εκβίαζαν την Ελλάδα με αυτό το τρόπο μη νομίζετε ότι οι Ευρωπαίοι που είναι πίσω από το Καραμανλή και φυσικά οι Ρώσοι θα κάθονταν με δεμένα τα χέρια. Έχουν και αυτοί τους δικούς τους "μισθοφόρους" και εκπληκτικές δυνατότητες.

    Απλά, κάποιοι στην Ελλάδα θέλουν να ευχαριστήσουν συγκεκριμένα κέντρα μεταξύ Μέσης Ανατολής-Δύσης και μετέπειτα να εισπράξουν τα επέχειρα των πραξεών τους.

    Χατζηαβάτες δηλαδή.


    Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες που έχω, επειδή τόσο οι Ευρωπαίοι όσο και οι Ρώσοι τα έχουν πάρει στο κρανίο με την όλη κατάσταση, προετοιμάζεται μεγάλη έκπληξη που θα ξεδιπλωθεί σε δόσεις μέχρι το φθινόπωρο. Περιλαμβάνει την αλλαγή πλευσης πολύ γνωστών ονομάτων της Ελληνικής "υπερεξουσίας", οι οποίοι θα λάβουν σημαντικότατα ανταλλάγματα σε όλα τα επίπεδα, που δε μπορούν να τους προσφέρουν ούτε οι Αμερικανοί.

    Αυτό αναπόφευκτα θα οδηγήσει σε μεγάλη οργή των Αμερικανών έναντι των Ελλήνων "Χατζιαβάτηδων" και θα τα χρεώσουν όλα σε αυτούς.

    Ο μόνος αστάθμητος παράγοντας είναι τα συμφέροντα της Μέσης Ανατολής που παιζουν και με τη λαθρομετανάστευση και συγκεκριμένους Έλληνες επιχειρηματίες.

    Πάντως σε γενικές γραμμές το έχουν ήδη χάσει το παιχνίδι οι "τρομοκράτες" γιατί φάνηκαν ανυπόμονοι, βιαστικοί και υπέρ του δέοντως "Χατζηαβάτιδες".

    Τέλως πάντων, εδω θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε. Μην έχετε όμως τη μοναδική αμφιβολία, ότι η σημερινή "τρομοκρατία" στην Ελλάδα δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια καρικατούρα των παλαιότερων "γενεών" με τις οποίες φυσικά μόνο πολύ έμμεση σχέση της συνδέει.


    Τώρα, εάν συλληφθούν οι συγκεκριμένοι δράστες της "Σέχτας", αυτό είναι μια άλλη υπόθεση. Συνήθως τα κράτη τελειώνουν αυτές τις υποθέσεις με διακριτικό τρόπο.

    Βαρέλι με οξύ σε καμία αγροικία.

  21. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:53:56

    @τσώφλι πασατέμπου, #18, τα σεναρια αυτα μπορουν να "τρεχουν" ταυτοχρονα. Το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Ολα ειναι πιθανα και ο,τι ειναι πιθανο ειναι και δυνατο να γινει. Η συζευξη ετεροκλητων σχεδιων επιτυχγανεται μεσω συγκερασμου των μεσων. Τα μεσα στην περιπτωση συτη ειναι η ιδεολογικη προθυμια των "επαναστατων" να να εφαρμοσυν τον λανθανοντα Λενινισμο-Μαρξισμο τους. Αυτο πιστευουν αυτοι. Το αποτελεσμα ομως ειναι αλλο, ευρυτερο και κοινωνικα αποσυνθετικο και αυτο μετρα για τους "χειριστες τους".

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/06/2009 23:54:54

    @τσοφλι
    Η δικη ολη ηταν μια απατη και το ατομο αυτο αναξιοπιστο.
    Ξαναγραφω οτι ο ΕΛΑ ειχε εκατονταδες ατομα -ενας πριν 30 χρονια στο Πολυτεχνειο μοιραζε και προκηρυξεις ανοιχτα και επιασαν δηθεν 4-5 για να πουν οτι εξαρθρωσαν και την αλλη τρομοκρατικη ομαδα εκτος απο τη 17Ν.Οι Αμερικανοι εκαναν δηθεν και αυτοι οτι εστι ηταν αφου ο ΕΛΑ δε σκοτωνε Αμερικανους και δεν τους ενοιαζε για να γινουν οι Αγωνες.
    Οταν τελειωσαν οι Αγωνες η μαρτυρας ανακαλεσε και αθωωθηκαν.Η Σεχτα ηθελε να σκοτωσει αστυνομικο και βρηκε αυτον ευκολο στοχο ενω οπως λεει η αναρτηση ηρωοποιειται κιολας συνδεομενη με τον "ηρωικο" ΕΛΑ.

  23. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/06/2009 23:56:46

    Dubai Expatriate #20, τελικα ο "χατζηαβατισμος" ειναι η επισημη πολιτκη του Ελληνικου κρατους;

  24. οκτώ avatar
    οκτώ 18/06/2009 00:00:04

    Μην αγνοείτε ότι όλα αυτά τα "τρομοκρατικά" φαινόμενα εμφανίζονται εν μέσω οικονομικής κρίσης και τα πιθανά ενδεχόμενα είναι δύο :
    Είτε δρουν καταλυτικά στην κατάρρευση του κράτους – πράγμα δύσκολο αφού το κράτος τα καταφέρνει μία χαρά και μόνο του να τινάξει την μπάνκα στον αέρα –
    Είτε λειτουργούν εναλλακτικά υπέρ του νόμου και της τάξης με σκοπό το κράτος να φορέσει το δεξιό προσωπείο του επειδή πρέπει να πέσει το μαστίγιο, αφού δεν υπάρχουν ούτε χρήματα ούτε χρόνος για το καρότο.

  25. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/06/2009 00:01:32

    kanis #18, να θυμισω και τις "δοσεις βιας" του ανεκδιηγητου Βελτσου; Ετσι δεν εγραφε στην Αυγη (του σκοταδιστικου νεωτερικου φασισμου); Αναρωτιεμαι που ανηκει ιδεολογικα. Α ναι, στο προοδευταριο του ΣΥΡΙΓΓΑ.
    Λοιπον, ειμαστε μαρτυρες της βαθμιαιας επιβολης της βιας, απο τους ανρχοβλαμμενους του Δεκεμβρη μεχρι τους "αριστερους" (τρομαρα τους) δολοφονους.

    Κ. κ. Τσιπρα και Βελτσο, διαδηλωσεις για τον αστυνομικο θα κανουμε; ἠ ηταν "μπατσος" μονο;

  26. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:06:46

    @ Νίκος

    Εγώ θυμάμαι μόνο ένα Βέλτσο φίλο του ζεύγους Σημίτη...αυτόν εννοείς;

    ΑΥΓΗ δεν διαβάζω σχώρα με!

  27. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 18/06/2009 00:11:00

    6 Νικος

    Ε οχι και αφελεις οι δολοφονοι!

    Αν ο αστυνομικος ειναι δολοφονος,αυτοι ειναι ες ες και βαλε!

    24 σφαιρες,μια για καθε ωρα δηλαδη? Ελεος!

    Γιναμε ρεζιλι των σκυλιων στην οικουμενη και ασχολεισθε με συσχετισμους και βαθυτερες ενοιες...

    Ο Γιωτοπουλος ειναι του κατηχητικου μπροστα σ αυτους τους αδιστακτους μαφιοζους!

  28. οκτώ avatar
    οκτώ 18/06/2009 00:11:42

    Και σιγά μην εφαρμόζουν σχέδιο ανατροπής του Καραμανλή Β’ οι Αμερικανοί – μα ποιος είναι τέλος πάντων, ο Φιντέλ Κάστρο ; -
    Αρκεί να έβγαζαν στην κυκλοφορία το DVD του Ζαχόπουλου και την επομένη θα έφευγε για Παρίσι.

  29. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/06/2009 00:14:20

    Χαζε του χωριου, διαβασε το αρθρο στην http://www.diplomatia.gr.

  30. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:14:40

    Μήπως πονάει κάποιους η διεθνής προβολή του αντωνάκη και ρίχνουν την μπάλα στην κερκίδα, να την αναλάβουν οι χουλιγκανοδολοφόνοι;

  31. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 00:17:38

    Ψυχραιμία αληθεύει ότι το δημόσιο απέσυρε τον δικηγόρο πολιτικής αγωγής στην δίκη του ΕΛΑ?
    Είναι χαμένη υπόθεση λόγω έλλειψης στοιχείων ή κάνουν οικονομία?

    Νίκο δεν χρειάζεται τέτοιος σχεδιασμός όπως τον παρουσιάζει ο βλαχοαχέπανς του Ελληνοαμερικανικού agency...
    Τα έχουν κάνει τόσο μπουρδέλο οι πατριώτες που κυβερνούν που περιμένουμε έτοιμοι με κατεβασμένα τα σώβρακα.
    Να φανταστείς ότι το κλιό που χρησίμευε για την παρακολούθηση και την προστασία της μάρτυρος δεν έπαιρνε εμπρός.
    Και μας λές εσύ και ο αχέπανς για τον σκοτεινό ρόλο Παπανδρέου....
    Άστα , από τύχη δεν έχουν συμβεί χειρότερα...

  32. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:21:51

    tiramola

    ...από τύχη, όμως κι ο χρυσοχοτάδε γνώρισε την οικογένεια του σάββα...

  33. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 00:25:48

    Συμφωνώ kanis , ενα κινέζικο ρολόι...
    Ήταν προετοιμασμένοι όμως , τους τα ξέρασε σε χρόνο dt

  34. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:28:03

    ..τύχη η αλλαγή φρουράς, τότε;

  35. anagnostis avatar
    anagnostis 18/06/2009 00:30:03

    @tiramola: Γιατι δεν μς λες καλύτερα για το διάτρητο κατηγορητήριο που έγινε επι ΠΑΣΟΚ; Για τις βόλτες που έκαναν οι κατηγούμενοι στο υπουργείο Δημοσιας Τάξης επι ΠΑΣΟΚ; Γιατί διώξατε τον Παπαθεμελή αλήθεια; Γιατί ο Χρυχοχοίδης έπιασε τάχα την 17Ν και δεν κούνησε το δακτυλάκι του για τον ΕΛΑ παρά μόνο όταν τον έκραξε ο Τύπος;

  36. anagnostis avatar
    anagnostis 18/06/2009 00:32:06

    @tiramola: ο αρχηγός σου ο ΓΑΠ δεν ηταν που του είπε εκείνος ο ελληνοαμερικανος αρχηγός της CIA, ο Τένεντ, έτσι δεν τον λέγανε, "πιάστε και κανέναν τρομοκρατή ρε γαμώτο;" . Και έσκυψε το κεφάλι his masters voices πειθώμενος;

  37. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:33:31

    anagnostis, μήπως πετάς την μπάλα στην κερκίδα;

  38. Orestios avatar
    Orestios 18/06/2009 00:39:57

    goldsmith και σάββας οικείοι?????????????
    Πέφτω από τα σύννεφα kanis

  39. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 00:41:26

    Kanis να σου υπενθυμίσω ότι είχε εντοπισθεί ήδη και ο Μιχάλης Οικονόμου exΓιωτόπουλος...

    Αναγνώστη...
    Δεν υπήρχαν στοιχεία για τον ΕΛΑ , ρώτα και τον φάκτορα , γιαυτό και τώρα τα έχουν παρατήσει στην δίκη παρωδία.
    Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς , να ρωτήσω και γω για τον ύποπτο ρόλο του διώκτη της τρομοκρατίας Καμμένου που ήταν κολλητός του Κανά?
    Τι να απαντήσω δηλαδή στο στόρυ που έχεις κατασκευάσει στο κεφάλι σου?

  40. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:46:46

    tiramola

    Θυμάμαι μόνο τον εξαιρετικό Οικονόμου του γραφείου τύπου που μας ενημέρωνε επιχρυσοχοτάδε, εκείνο το καλοκαίρι, για το πόσους, που και τι συλλάβανε και βρήκανε. Αυτός που λες, ποιός είναι;

  41. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 00:47:05

    Ήσουνα μπροστά όταν έσκυψε το κεφάλι ο ΓΑΠ σε αυτόν τον τεν τεν ή σε πήρανε τηλέφωνο?

  42. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 00:49:00

    Ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος ζούσε στην Ελλάδα με το ψευδώνυμο Μιχάλης Οικονόμου.

  43. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:53:57

    Sorry που δεν τον ήξερα τον κύριο με τα πολλά ονόματα!!!

    Έγώ τον Σημίτη θυμάμαι, να λέει, ευχαριστώ, όχι τον ΓΑΠ να σκύβει κεφάλι, πριν τους ολυμπιακούς , που μαζεύανε τους δολοφόνους!

    Θύμα των καθοδηγούμενων ΜΜΕ κι εγω!

  44. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 00:57:08

    Αυτή η ΣΕΧΤΑ δεν μου αρέσει καθόλου....
    Εντω μεταξύ τα σενάρια δίνουν και παίρνουν ως συνήθως.
    Παπούς που να τους καθοδηγεί εκτελώντας έναν εργαζόμενο οικογενειάρχη αστυνομικό με 24 σφαίρες μου ακούγεται απίθανο...

  45. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 00:59:21

    @tiramola

    Σε ποιόν μπορεί, να αρέσει;!
    Το θέμα είναι ποιόν/α βολεύει!

  46. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2009 01:05:15

    Kanis
    Άποψή μου είναι ότι μπορεί να είναι τσακάλια στην οδήγηση και το σημάδι αλλά θα τους αρπάξουν γρήγορα.
    Έτσι πιστεύω...

  47. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 01:07:54

    Θέληση να υπάρχεει κι ΌΛΑ γίνονται!

  48. perastikos avatar
    perastikos 18/06/2009 01:17:19

    Η περίοδος που διανύουμε είναι ίσως η πρώτη μετά το ΄74 που τα γενικότερα προβλήματα λειτουργίας κτλ του πολιτικού συστήματος και της κοινωνίας δεν μπορούν να καλυφθούν από τη τρέχουσα ιστορική συγκυρία, τα άλλοθι απλώς χρησιμοποιούνται, δεν γίνονται πιστευτά, επίσης, το προβληματικό πλαίσιο και οι ανισορροπίες συμπιέζουν περίεργα τη γενικότερη πολιτική κτλ κατάσταση, οι λειτουργικές κτλ παρεκκλίσεις οδήγησαν το πολιτικό σύστημα και την κοινωνία σε ανυπέρβλητα προβλήματα. Στην άκρη του φάσματος ένα είναι σίγουρο, σε λίγο καιρό όλα θα τα έχει καλύψει η « σκόνη του χρόνου», κατά πασά πιθανότητα όμως τίποτα δεν θα είναι όπως πριν, πέρα από τις οποιεσδήποτε αναλύσεις φαίνεται ότι υπάρχουν όλες οι υποκειμενικές προϋποθέσεις να δρομολογηθούν πολιτικές εξελίξεις.

  49. CORFU avatar
    CORFU 18/06/2009 01:32:19

    Αραγε ποια τιμωρια αρμοζει σε αυτους τους(ανθρωπους)
    οι οποιοι δολοφονουν στυγνα εναν συνανθρωπο τους αγνωστο σε αυτους στο ονομα καποιας αρρωστημενης ιδεολογιας.

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ.

  50. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 01:43:43

    @CORFU

    Είδες κάποια ιδεολογία σε αυτούς;
    Μόνο στυγνές εκτελέσεις...συμβόλαια δηλαδή!
    Ανύποπτων ανθρώπων, μεροκαματιάρηδων, αθώων δηλαδή!
    Για κάθε τους βρωμιάρικη δουλειά εισπράττουν ρευστά! Για να έχουν αγοραστική δύναμη οι ίδιοι, ή οι δικοί τους! ΑΙΣΧΟΣ δηλαδή! Ο θάνατός σου η ζωή μου.. Η ζούγκλα στην αστική κοινωνία!
    Η ποινή εξαρτάται πάντα από τη θεωρία: ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;

  51. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 18/06/2009 01:58:25

    Η ιδεολογία των "αντιφασιστών" και των "αντεξουσιαστών" της Ελλάδας, είναι κατ' εξοχήν φασιστική και εξουσιαστική.

    Οι πρακτικές τους είναι μαφιόζικες και αντιλαϊκές. Εδώ εκβιάζουν το ΕΜΠ να μη βγάλει το indymedia από τις εγκαταστάσεις του. Επί μήνες, δήθεν, ψάχνουν να βρουν που είναι ο διακομιστής.

    Το άσχημο είναι πως υπάρχει πολιτική κάλυψη. Εκτός από εκτελέσεις αθώων στο πεζοδρόμιο, υπάρχουν και εκτελέσεις χαρακτήρων, με πολλούς τρόπους.

  52. john avatar
    john 18/06/2009 02:35:29

    Μήπως, λέω μήπως, αν βγει το Ιndymedia από το Ε.Μ.Π πέσει και η μάσκα του;Κύριοι Πρύτανεις βουήζει όλη η Πολυτεχνιούπολη...μην καλύπτετε άλλο, σας πείρανε χαμπάρι.

  53. Καρπούζι avatar
    Καρπούζι 18/06/2009 02:39:17

    Αμάν με τα στερεότυπα. Και το μεγαλύτερο τέρας μπορεί να είναι εργαζόμενος με παιδιά.

    Οι πολλές σφαίρες δείχνουν είτε μίσος είτε όπως λέει και η κοινή λογική, προσπάθεια τρομο-κρατίας (κυριολεκτικά).

    Το ζήτημα είναι η έλλειψη πολιτικού κινήτρου, αφού η αστυνομία δεν αποτελεί το βασικά πρόβλημα της κοινωνίας, έστω και σε μια ακραία πολιτική θεώρηση, αφού "άμα γίνει η επανάσταση" πάλι θα υπάρχει κάποιο σώμα που θα φροντίζει για την τήρηση των κανόνων.

    Η αστυνομία δεν κάνει πολιτική, απλά τηρεί τους κανόνες. Βέβαια άμα δέρνει αρκετούς κάθε μέρα και χωρίς λόγο, οι θαυμαστές της αυξάνονται συν τω χρόνο.

    Τέλος, για να μιλάνε για τις επιρροές τους- όπως λέει πχ ο κιθαρίστας "Dire Straights", μάλλον νέοι είναι.

  54. ΠΟΛΙΤΙΚ avatar
    ΠΟΛΙΤΙΚ 18/06/2009 04:11:10

    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΞΑΠΛΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ Η ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

    ΥΓ.ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΦΡΟΥΡΑ ΜΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ,ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΘΕΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
    ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1 ΧΩΡΙΣ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ.

  55. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 18/06/2009 08:19:43

    “Όπως έχει παρουσιαστεί από τους κυβερνητικούς υπεύθυνους, από τους δημοσιογράφους, από τους αστυνομικούς και από τους ίδιους τους τρομοκράτες, ο πόλεμος που διεξάγει η τρομοκρατία ενάντια στους δηλωμένους της αντιπάλους είναι κάτι τελείως εξωπραγματικό. Για να είναι πιστευτή αυτή η ιστορία θα απαιτούσε από τρεις κατευθύνσεις και ταυτόχρονα: μια υπερβολική βλακεία από την πλευρά των τρομοκρατών, μια υπερβολική ανικανότητα των αστυνομικών αρχών που ειδικεύονται στον αντιτρομοκρατικό αγώνα, και μια εξωφρενική ανευθυνότητα των MME. Όμως είναι τόσο απίθανο να συμβαίνουν αυτά, ώστε δεν είναι δυνατόν να δεχτεί κανείς ότι η τρομοκρατία είναι πραγματικά αυτό που παριστάνει πως είναι. H εξέταση, ακόμη και η επιφανειακή, των τρομοκρατικών επιχειρήσεων που διεξάγονται για παραπάνω από έναν αιώνα, μας αποκαλύπτει την αναποτελεσματικότητά τους, που είναι σχεδόν ολοκληρωτική, τουλάχιστον σύμφωνα με τα πολιτικά κριτήρια που έχουν εξαγγείλει οι ίδιοι οι τρομοκράτες. Tο ίδιο ισχύει τόσο για την κρατική τρομοκρατία όσο και για τους Eυρωπαίους αριστεριστές τρομοκράτες της δεκαετίας του ‘70 (Iταλούς, Γερμανούς, Bέλγους ή Γάλλους)- δεν πέτυχαν ούτε κι εκείνοι κάποιον από τους σκοπούς στους οποίους υποτίθεται ότι είχαν εστιάσει, αλλά, αντίθετα, κατάφεραν την ενδυνάμωση των αστυνομικών ελέγχων και την ψήφιση καταπιεστικών νόμων ενάντια στους λαούς των χωρών τους. Aπό τους πολιτικούς αντιπάλους, που λανθασμένα κατηγορούνται για τρομοκρατία μέσω αποδείξεων κατασκευασμένων από την αστυνομία, στη χειραγώγηση ενθουσιωδών ατόμων και τον έλεγχο σημαντικών τρομοκρατικών ομάδων, μέχρι τις στρατιωτικές επιθέσεις που σκοπό έχουν να δικαιολογήσουν έναν πόλεμο εξάπλωσης, όλες αυτές οι μορφές χειραγώγησης μπορεί να παρατηρηθούν στις πιο πρόσφατες υποθέσεις τρομοκρατίας”.

    (Michel Bounan ‘Η Λογική της Τρομοκρατίας’)

  56. Σαος avatar
    Σαος 18/06/2009 09:42:51

    Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι ξεχασιάρης; Αυτοί οι της "ΣΕΧΤΑΣ" είναι οι καραγκιόζηδες-κλόουν με τα donuts;

  57. Stathis avatar
    Stathis 18/06/2009 09:53:46

    Ναι, καλά θυμάσαι. Αυτοί είναι....

  58. Stathis avatar
    Stathis 18/06/2009 10:00:42

    Πάντως θα εκπλησσόμουν καθόλου αν, μετά την πολύ πολύ υποθετική περίπτωση που συλληψης ή θανάτου/τραυματισμού απο πυρά αστυνομικών "μέλους" της σέχτας, να αποκαλυφθεί ότι προέρχεται από τον....Καύκασο. Δεν υπονοώ ότι ξέρω κάτι, απλά ο μαφιόζικος τρόπος εκτέλεσης με παραπέμπει σε αντίστοιχες των κυκλωμάτων της νύχτας, όπως τις ζήσαμε πρόσφατα. Και τότε τα πράγματα θα πάρουν πολύ άσχημη τροπή....

  59. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/06/2009 10:21:48

    η αγριοτητα και το αποστασιοποιημένο της εκτέλεσης μπορεί να παραπέμπουν σε μεθόδους εξωτερικού, μπορεί όμως να συμμετείχαν πολλοί εκτελεστές γιατί είναι νεόκοποι, για να "συνηθίζουν". Και αυτό είναι το χειρότερο.
    Αν επιζητούν τη "νομιμοποίηση και την κληρονομιά" όπως αναλύει ο φάκτορας τότε είναι πολύ επικίνδυνα τα πράγματα, γιατί όσο δεν την παίρνουν με αυτές τις αποτρόπαιες πράξεις, τόσο θα κλιμακώνουν την αγριότητα για να την αποκτήσουν.

  60. Helmut avatar
    Helmut 18/06/2009 10:48:27

    Επιτέλους μία λογική ανάλυση για την χθεσινή επίθεση. Εύγε Φάκτορα γιατί καλός ο Dubai "Ludlum" Expat με τις θεωρίες του με βαρέλια γεμάτα οξύ και τον Κάρλος το Τσακάλι αλλά που και που πρέπει να επιστρέψουμε από το διάστημα.

    Είναι προφανές ότι η Σέχτα πασχίζει να αναγνωριστεί ως άξιος και λογικός "συνεχιστής" της 1ης γενιάς του "αντάρτικου πόλεως" 17Ν και ΕΛΑ.

    Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι τώρα απέτυχε παταγωδώς να πετύχει αυτή την αναγνώριση, κάνοντας κάποια κρίσιμα λάθη.

    1ον) Την έχει αποδοκιμάσει ο Κουφοντίνας (άρα η 17Ν), ο οποίος ουσιαστικά απορρίπτει την κατεύθυνση που έχει πάρει η Σέχτα (τυφλά-μη στοχευμένα χτυπήματα), διαφωνεί με την φρασεολογία της ("ακραίος βερμπαλισμός"), και γενικά δεν φαίνεται να έχει πειστεί από τη "νέα γενιά" της εγχώριας τρομοκρατίας.

    Δεδομένου ότι όνειρο της Σέχτας (και της κάθε Σέχτας) πρέπει να είναι ο Κουφοντίνας να τους περάσει το δαχτυλίδι της διαδοχής και να ξαθάψουν το ιστορικό 45άρι, αυτή η αποδοκιμασία πρέπει να πόνεσε πολύ.

    Αφού έφαγαν πόρτα από την 17Ν, επόμενο είναι να προσπαθήσουν να εμφανιστούν ως κληρονόμοι της επόμενης μεγάλης οργάνωσης, δηλαδή του ΕΛΑ. Οργανωτικά και ιδεολογικά η συγγένεια της Σέχτας μοιάζει πιο κοντινή με την 17Ν από του ΕΛΑ, αλλά συγκοινωνούντα δοχεία μεταξύ των διαφόρων τάσεων της ένοπλης βίας πάντοτε υπήρχαν και θα υπάρχουν.
    Αυτό το χτύπημα λοιπόν μπορεί κάλλιστα να ενταχθεί σε μία τέτοια λογική αφού δημιουργεί μία άμεση σχέση Σέχτας-ΕΛΑ.

    Για να μην υποτιμούμε την σημασία αυτής της αναγνώρισης της Σέχτας ως "συνεχιστές" (πρώτα από τα ΜΜΕ βεβαίως, μετά ελπίζουν ότι θα περάσει η "γραμμή" και στη κοινή γνώμη), είναι σημαντικό να αναλογιστούμε το χαμηλότατο επίπεδο των προκηρύξεων τους (μηδέν πολιτική σκέψη, ντόνατ κλπ...) και οι άτσαλες φθηνού συμβολισμού προσπάθειες τους (προκήρυξη στον τάφο του Αλέξη).

    Αυτά τα φάουλ μάλλον δείχνουν την απουσία "παππού" ως καθοδηγητή. Είναι πιθανό η Σέχτα να έλαβε μία ακούσια-ανεπίσημη "ευλογία" κάποιου παππού αλλά μέχρις εκεί. Και μέχρι στιγμής δεν έχουν πείσει ότι μπορούν να σταθούν ως αυτόνομη οργάνωση ένοπλης βίας με σαφή ιδεολογικό προσδιορισμό και ξεκάθαρη "στρατηγική" όσον αφορά τους στόχους που θέλει να επιτύχει. Η Σέχτα τελεί υπό σύγχυση.

    Γι'αυτό και διακαής πόθος τους είναι να αναγνωριστούν ως "συνεχιστές" - ανεπιτυχώς μέχρι σήμερα.

    Τέλος, και ίσως λίγο άσχετο, θεωρώ πως υπάρχει ένα ενδεχόμενο το χτύπημα αυτό να είναι προειδοποίηση προς κάποιους πληροφοριοδότες που ξέρουν κάτι για την Σέχτα και υπάρχουν ενδείξεις ή υποψίες ότι συνεργάζονται/θα συνεργαστούν με την Αντιτρομοκρατική. Μιλάμε τότε για μία ξεκάθαρη κίνηση εκφοβισμού μαφιόζικου τύπου με μήνυμα "ξέρουμε ποιοι είστε, δεν σας σώζει καμία αστυνομική προστασία".

    Είναι πιθανό η Αντιτρομοκρατική να έχει στοιχεία για κάποια συγκεκριμένα μέλη της Σέχτας μέσω πληροφοριοδοτών και, με την πρόσφατη συλλογή γενετικού υλικού, κάποιοι να νιώθουν ότι κινδυνεύουν να ξεσκεπαστούν/συλληφθούν από την Αντιτρομοκρατική.

  61. lypon avatar
    lypon 18/06/2009 14:46:07

    Λοιπόν, εμένα προβοκάτσια μου μυρίζει και μάλιστα από καιρό. Θυμηθείτε τις σφαίρες στο λεωφορείο των ΜΑΤ και τους αδέσποτους πυροβολισμούς κατά αστυνομικών (αν θυμάμαι καλά), την ίδια περίοδο.

    Όλα δείχνουν ότι υπάρχει μια προσπάθεια αποσταθεροποίησης, που υποβοηθείται από το ‘δήθεν’ της κρατικής μηχανής, Αστυνομίας, Αντιτρομοκρατικής κτλ…

    Για τους λόγους της αποσταθεροποίησης, υποθέσεις δεκταί παρ’ οιουδήποτε. Μια σκέψη είναι ότι ο Κωστάκης δεν είναι αρκετά υπάκουος στη μεγάλη μας Φίλη, που πιθανότατα βλέπει με καλύτερο μάτι Ντόρα ή Γιωργάκη. Αλλά και πάλι, δυσανάλογο το χτύπημα προς τον προσδοκώμενο στόχο. Με αποτέλεσμα να αρχίζω να φοβούμαι περί κακών, πολύ κακών σχεδίων της μεγάλης μας Φίλης, που περιλαμβάνουν εδαφικές ανακατατάξεις στην περιοχή και όχι μόνο…

    Αγαπητοί, μακάρι να κάνω λάθος, ειλικρινά το λέω.

    Περαστικέ @48, συμφωνώ ως εκεί που δεν παίρνει...

  62. john avatar
    john 18/06/2009 14:57:36

    Το ότι τα μέλη της ¨Σέχτας Επαναστατών¨ είναι καθόλου ιδεολόγοι φαίνεται μόνο και μόνο από τα χτυπήματα που έχουν επιχειρήσει. Επίσης το πόσο άσχετοι και σχεδόν αδύναμοι είναι, φαίνεται από τον τρόπο γραφής των προκηρύξεων. Δεν μπορείς να αρχίζεις μια τρομοκρατική ομάδα επειδή σου τη δίνει όταν σε γράφουν για μια παράνομη κλήση ή όταν σε έχουν πάρει για προσαγωγή επειδή πέταγες πέτρες και μολότοφ (που για τα πιο πολλά σίγουρα θα έχουν αθωωθεί). Και τέλος πάντων πόσο ιδεολόγος μπορεί και πάλι να είσαι για μια χώρα που έχει τραβήξει τα πάντα από ανακατατάξεις όταν δεν είσαι από αυτή τη χώρα; Αν θες επανάσταση κάνε την χωρίς να περιμένεις κάποιο «Ξανθό Γένος». Αλλά ο Έλληνας έτσι έχει μάθει. Εδώ το Κ.Κ.Ε ακόμα περιμένει τον Στάλιν και ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α κάνει πως δεν θυμάται. Και από την άλλη οι δεξιοί όπως και οι κεντροαριστεροί προτιμούν τη μετριοπάθεια και το ¨Εγώ έκανα, εσύ τι έκανες;¨. Άραγε πόσο ιδεολόγοι είναι τα κόμματα σήμερα;

  63. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 18/06/2009 15:13:47

    @54.ΠΟΛΙΤΙΚ,
    Τί εννοείς δηλαδή ότι πρέπει να κάνουν οι αστυνομικοί?Να παραβούν το νόμο? Με τα χαρτιά που τους μοίρασαν θα παίξουν -άσχετο αν είναι σημαδεμένα.Και όσο για φρουρές και φόρμουλα 1...εδώ οδηγούν ακόμα αραμπάδες μεγάλε.Αν είχαμε φόρμουλα δε θα υπήρχαν φρουρές,αυτές ανήκουν στην εποχή του Όθωνα.Μην μπερδεύεσαι.

  64. john avatar
    john 18/06/2009 15:45:12

    Νομίζω ότι το αν πραγματικά ήθελαν να σκοτώσουν τη μάρτυρα-γυναίκα, θα το έκαναν πολύ εύκολα. Αλλά βλέπουμε αυτό που είπα και προηγουμένως, το ότι δεν υπάρχει ιδεολογία. Συνήθως χτυπάς τον στόχο, όχι το ξύλο που κρατάει τον στόχο. Μήπως όμως ο τρόπος φύλαξης μαρτύρων και άλλων στόχων είναι λίγο απαρχαιωμένος; Πόσα κλουβιά με αστυνομικούς έχουμε δει σε όλη την Αθήνα; Και τα περισσότερα από αυτά να είναι κλούβια; Έτσι και του άτυχου αστυνομικού του έδωσαν ένα κλούβιο κλουβί, το αυτοκίνητο. Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει; Να μην πάρει τον καφέ του, να μην πάει για υπηρεσία και να κάτσει σπίτι του να κοιμηθεί; Ίσως αυτό πρέπει να κάνουν όλοι τους οι αστυνομικοί, αφού είπαμε, οι τρομοκράτες δεν "βρίσκουν στόχο".

  65. christos avatar
    christos 18/06/2009 16:58:57

    αν κρίνω από τις αντιδράσεις της μείζονος αντιπολίτευσης (δηλώσεις-ανάγνωση κειμένου Καστανίδη) που βλέπω μπορώ να συμπεράνω τα παρακάτω:
    Η δολοφονία του αστυνομικού γέμισε χαρά τους απανταχού πασοκους (και όσους φιλοξενούνται εδώ) γιατί είχαν μεγάλη στενοχώρια για το γεγονός των εγκαινίων του νέου μουσείου

    φτάσανε στο σημείο να ζητούν παραιτήσεις από την αντιτρομοκρατική και την κυβέρνηση...χωρίς να σκεφτούν πως μ αυτό τον τρόπο οι τρομοκράτες γίνονται αυτοί που θα καθορίζουν πότε θα παραιτηθεί η ηγεσία της αντιτρομοκρατικής ή ο υπουργός ή η κυβέρνηση...μέσα στην παραζάλη και την δίψα για εξουσία που έχουν δεν τους πέρασε καθόλου αυτό από το μυαλό...
    από την άλλη προσπερνούν-κάνουν πως δεν το βλέπουν το γεγονός ότι αυτό το χτύπημα στοχεύει και στον Ελληνικό τουρισμό...ο οποίος παρεμπιπτόντως δείχνει αντοχές στη κρίση...όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα γι αυτούς που όπως λένε είχαν κάνει την Ελλάδα παράδεισο αλλά η δεξιά την κατέστρεψε...

  66. kanis avatar
    kanis 18/06/2009 18:27:51

    @christos 65

    Μόνο η Ντοροοικογένεια, σε όλη την υφήλιο έχει...

    "μεγάλη στενοχώρια για το γεγονός των εγκαινίων του νέου μουσείου" !!!!

  67. christos avatar
    christos 18/06/2009 19:03:37

    ναι ναι ξέρω...οι πασοκοι δεν σκέφτονται έτσι...