#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2013 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τριήμερο βαρύ πλήγμα κατά της Συρίας ετοιμάζουν οι ΗΠΑ



Το Αμερικανικό Πεντάγωνο προετοιμάζει επιθέσεις στη Συρία μεγαλύτερης διάρκειας και έντασης απ' ό,τι προβλεπόταν αρχικά, διευρύνοντας παράλληλα την λίστα των στόχων, αναφέρει δημοσίευμα των Los Angeles Times. Σύμφωνα με την εφημερίδα, οι ΗΠΑ ετοιμάζουν μπαράζ πυραυλικών επιθέσεων εναντίον της Συρίας, με «επαναληπτικά» χτυπήματα σε στόχους που δεν επλήγησαν κατά το πρώτο «κύμα». Μάλιστα, δυο αξιωματικοί του αμερικανικού στρατού αποκάλυψαν στην εφημερίδα ότι ο Λευκός Οίκος ζήτησε μια διευρυμένη λίστα, ώστε να συμπεριλάβει «πολύ περισσότερους» στόχους από τους αρχικούς 50.

Τα σχέδια για επιθέσεις μεγάλης έντασης που θα διαρκέσουν τρεις ημέρες, περισσότερο δηλαδή από όσο προβλεπόταν αρχικά, αντανακλούν, σύμφωνα με το δημοσίευμα, την ολοένα αυξανόμενη αίσθηση του Λευκού Οίκου και του Πενταγώνου, ότι οι ΗΠΑ χρειάζονται μια «ενισχυμένη επίθεση» για να προκαλέσουν έστω ελάχιστη ζημιά στις δυνάμεις του προέδρου Άσαντ, οι οποίες έχουν διασκορπιστεί σε μεγάλη έκταση τις δυο τελευταίες εβδομάδες.
Αξιωματούχοι του Πενταγώνου σχεδιάζουν τη συμμετοχή βομβαρδιστικών αεροσκαφών και των πέντε αντιτορπιλικών που περιπολούν τώρα στην ανατολική Μεσόγειο και τα οποία μπορούν να εκτοξεύσουν πυραύλους Κρουζ και πυραύλους αέρος-εδάφους. Το αεροπλανοφόρο Nimitz με τη συνοδεία του, ένα καταδρομικό και δυο αντιτορπιλικά, τα οποία βρίσκονται στην Ερυθρά Θάλασσα, μπορεί επίσης να εκτοξεύσει πυραύλους Κρουζ κατά της Συρίας.

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, ο Ομπάμα σκοπεύει να παρουσιάσει μαγνητοσκοπημένες συνεντεύξεις σήμερα σε όλα τα μεγάλα αμερικανικά δίκτυα, προκειμένου να μεταπείσει την κοινή γνώμη, ενώ την Τρίτη ετοιμάζει το προεδρικό διάγγελμα.  Πάντως, σε συνέντευξή του στο CBS, ο πρόεδρος της Συρίας Μπασάρ αλ-Άσαντ αρνείται ότι πραγματοποίησε επίθεση με χημικά εναντίον του λαού του και προειδοποιεί με αντίποινα σε περίπτωση πλήγματος κατά της χώρας του.

http://www.latimes.com/world/la-fg-syria-strikes-20130908,0,6708714.story

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mariana avatar
    Mariana 09/09/2013 13:26:29

    κατά όλου του κόσμου το ετοιμάζουν βαρύ πλήγμα οι παράφρονες αλλά δε λέμε να το καταλάβουμε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Mariana 09/09/2013 21:08:42

      +1000

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 09/09/2013 14:15:11

    Να κάνουν και ένα αξιοπρεπή τζίρο οι εταιρίες που κατασκευάζουν τους πυραύλους ,τι για ψιλολόγια θα κάναμε τόση φασαρία?

  3. popaia avatar
    popaia 09/09/2013 15:14:28

    Και τη συνέντευξη του Άσαντ στο CBS τη θάψανε οι εσκεμμένα παράφρονες.
    Κανονικά αν υπήρχε τσίπα στον κλάδο των μήντια και των οπίνιον λήντερς θα έπρεπε να σαμποταριστεί η προβολή των μαγνητοφωνημένων συνεντεύξεων του Ομπάμα που θέλει και διάγγελμα. Ήδη ψεύδεται. Άλλα είπε την περασμένη μόλις βδομάδα, άλλα ετοιμάζει. Δεν είναι προσβλητικό αυτό για τους Αμερικανούς;
    Μόνο βέβαια που αυτή τη φορά δεν πληρώνουν και το μάρμαρο γιατί τα φράγκα της επιδρομής τα βάζουν οι σαουδάραβες "πίργκηπες" (μπλιαχ).

  4. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 09/09/2013 15:18:20

    Αν διεξαχθεί Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος, ο Τέταρτος θα γίνει με ρόπαλα.
    'Αλμπερτ Αϊνστάιν
    Δυστυχώς Θείε Άλμπερτ, ο κ. Ομπάμα ο Νομπελίστας, δεν σας πιστεύει......

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 09/09/2013 15:25:10

      Ἀγαπητή Πηνελόπη,νομίζω ὅτι ὁ Ἄλμπερτ μίλησε γιά σφεντόνες ἀντί γιά ρόπαλα,ὡς τό βασικό ὄπλο γιά τόν Δ'Π.Π.
      Μήν πᾶμε κόντρα στούς προμηθευτές ὀπλικῶν συστημάτων καί παγώσουν τά ἐξοπλιστικά προγράμματα ξαφνικά... :-)

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 09/09/2013 15:29:17

      Ἀγαπητή Πηνελόπη,νομίζω ὅτι ὁ Ἄλμπερτ μίλησε γιά σφεντόνες ὥς τό βασικό ὄπλο τοῦ Δ'Π.Π.,ὄχι γιά ρόπαλα.
      Μή στενοχωρήσουμε τούς προμηθευτές ὀπλικῶν συστημάτων καί μᾶς παγώσουν τά ἐξοπλιστικά... :-)

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Κυθήριος 09/09/2013 17:29:00

        Αγαπητέ Κυθήριε, το ξύλο θα είναι σίγουρα η πρώτη ύλη των μελλοντικών μας όπλων, αν βέβαια μείνουν κι αυτά στη θέση τους. Ο Μπαράκ πάντως, είναι πολύ ...περίεργος.
        Επιμένει να το .....τσεκάρουμε οπωσδήποτε! :-(

        • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
          Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 09/09/2013 17:30:34

          αν μείνουν τα δένδρα στη θέση τους.....

  5. ΓΡΗΓΟΡΗς avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗς 09/09/2013 16:17:04

    Τους Χριστιανους της Συριας δεν τους σκεφτονται στις ΗΠΑ? θα τους δωσουν βορα στην Αλ Καιντα των "αντικαθεστωτικων"? Τουλαχιστον με τον Ασαντ ,υπηρχε μια μινιμουμ θρησκευτικη ελευθερια.Η Ελλαδα δεν ενδιαφερετε για την τυχη των Χριστιανων αυτων?

  6. Υπερθετικός avatar
    Υπερθετικός 09/09/2013 16:43:49

    Ο Αμερικανικός λαός, έπρεπε να βρίσκεται κάθε μέρα στους δρόμους και να επιβάλλει τη θέλησή του για ειρήνη. Είναι οι μόνοι που μπορούν να αποτρέψουν την καταστροφή, αλλά ......

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar