#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τριάντα χρόνια πίσω μας πήγε το Μνημόνιο



Συγκλονιστικά στοιχεία για το μεγάλο οικονομικό κραχ της Ελλάδας που συντελέστηκε μέσα σε 4 χρόνια, δίνει η έκθεση της ΓΣΕΕ η οποία επισήμως θα παρουσιαστεί σήμερα στη Θεσσαλονίκη. Η μεγάλη επιτυχία των πολιτικών του Μνημονίου είναι τέτοια που οι Έλληνες γύρισαν πολλά χρόνια πίσω.

Σύμφωνα με τα στοιχεία, η αγοραστική δύναμη των κατώτατων μισθών, δηλαδή των φτωχών αυτής της χώρας, έχει πέσει στα επίπεδα του 1978-1979. Πριν δηλαδή έρθει η Αλλαγή, ο Ανδρέας μοιράσει κοινοτικό χρήμα με το τσουβάλι και το χρέος εκτιναχθεί. Μια περίοδο που για όσους την έχουν ζήσει θα θυμούνται ότι η φτώχεια ήταν το κύριο χαρακτηριστικό και η Ελλάδα θύμισε κάτι από... Αλβανία με μόνη ελπίδα σωτηρίας τα εμβάσματα των μεταναστών.

Εκεί λοιπόν γύρισε η Ελλάδα. Οι μέσες αποδοχές των Ελλήνων εργαζομένων πέρσι ήταν 25.470 ευρώ και αναμένεται και νέα υποχώρηση εντός του το 2013. Τα επόμενα χρόνια αναμένεται να υποχωρήσουν στα 15.000 με 17.000 ευρώ, δηλαδή θα φθάσουν στα επίπεδα της Εσθονίας και της Κροατίας.

Η ΓΣΕΕ τονίζει επίσης ότι η πραγματική ανεργία φτάνει το 34% κι όχι το 28% όπως λένε τα επίσημα στοιχεία. Σύμφωνα με το περιεχόμενο της έκθεσης του ΙΝΕ η στατιστική ανεργία εντός του 2013 αναμένεται να φτάσει το 28% με 29% (δηλαδή οι άνεργοι θα ξεπεράσουν 1.400.000 άτομα), ενώ η πραγματική ανεργία, θα αγγίξει το 34%.

Σε ότι αφορά τα ασφαλιστικά ταμεία, η μείωση των μισθών και η αύξηση της ανεργίας έχουν αρνητικές επιπτώσεις στα έσοδα των ταμείων, τα οποία είναι μειωμένα κατά 9,5 δισ. ευρώ ετησίως. Παράλληλα τα ταμεία χάνουν περίπου 8 δισ. ευρώ, εξαιτίας της αύξησης της «μαύρης» εργασίας και της επέκτασης των ευέλικτων μορφών απασχόλησης.

Ας κρατήσουν, λοιπόν, τα στοιχεία όσοι νομίζουν ότι η ελληνική κοινωνία αντέχει νέο σοκ. Διότι τα σκληρά μέτρα θα οδηγήσουν με γεωμετρική ακρίβεια στο θάνατο της ελληνικής κοινωνίας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 06/09/2012 09:09:10

    Έκτακτο: ένοπλη ληστεία με απαγωγή και άγνωστο ποσό χρημάτων πραγματοποιήθηκε στη διάρκεια της νύχτας στη Τράπεζα της Αμερικής, στο ανατολικό Λος Άντζελες. Σύμφωνα με τις Αρχές, δύο ένοπλοι απήγαγαν τη διευθύντρια της τράπεζας και στη συνέχεια έδεσαν στη μέση της συσκευή εκρηκτικών http://huff.to/Q8YWSo

  2. alexis avatar
    alexis 06/09/2012 09:20:51

    και όπως πάντα ότι λέει η ΓΣΕΕ είναι πάντα έγκυρο... όπως και η ελληνική στατιστική αρχή...

    • Αρις avatar
      Αρις @ alexis 06/09/2012 09:37:08

      Νομιζεις οτι χρειαζετε να το πει η ΓΣΕΕ ? εσυ ζεις σε αλλη χωρα δεν το βλεπεις αυτο που λεει η ερευνα καθε μερα διπλα σου ? δεν το ζησεις εσυ και η οικογενοια σου, για βγαλτε μερικοι τις παροπιδες που εχετε .

  3. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 06/09/2012 10:00:46

    Αλεξη με προλαβες............

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/09/2012 10:08:48

    Μα το Ε25χιλ. μέσο εισόδημα δεν αντικατοπτρίζει στο ελάχιστο την κατάντια της κοινωνίας. Όταν υπάρχουν τόσοι άνεργοι και αν βάλουμε το πόσοι έτρωγαν από ένα μισθό που πλέον δεν υπάρχει ούτε αυτός και προσθέτωντας πως το 80% τον μισθών είναι πολύ κάτω από Ε20χιλ. μιλάμε για εξαθλίωση. Οι μέσοι όροι ποτέ δε δείχνουν την αλήθεια σε μεγάλα δείγματα. Η απόκλιση και η διακύμανση είναι το κλειδί. Δεν πάει άλλο με μειώσεις και φόρους.

  5. Δικερως avatar
    Δικερως 06/09/2012 10:15:38

    Δηλαδη κανουμε restart στο '81???
    Δοξα τω Θεω.Γλιτωσαμε και τον Ανδρεα.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Δικερως 06/09/2012 10:19:22

      Ενημερωτικα,η ΓΣΕΕ ειναι λαμογιο.
      Τα παιρνει απ'τον Κρατικο κορβανα,τα παιρνει ΚΑΙ
      απι τους εργαζομενους.
      Ειναι λογικο,λοιπον,οι συμβουλοι και κρατικοδιαιτοι
      υπαλληλοι της να βγαζουν τετοιες ψευτομελετες.
      Αλλιως,γιατι υπαρχουν...

      • Afroditi P. avatar
        Afroditi P. @ Δικερως 06/09/2012 13:09:24

        Εφ' όσον γνωρίζεις με βεβαιότητα ότι οι μελέτες της ΓΣΕΕ -που τεκμηριώνονται με νούμερα - είναι ''ψευτομελέτες'', πιστεύω ΕΣΥ θα έχεις όλα τα στοιχεία και τους αριθμούς στα χέρια σου, για να αποδείξεις το αντίθετο!

        -Δεν μας τα λές λοιπόν και μάς, να μας διαφωτίσεις?

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Afroditi P. 07/09/2012 00:39:50

          Εαν γνωριζεις τον,καθ'ολα εγκυρο,ΟΟΣΑ:
          http://www.oecd-ilibrary.org/economics/country-statistical-profile-greece_20752288-table-grc
          Οι αριθμοι δεν ειναι "στα χερια μου".
          Ειναι στην διαθεση του καθε πολιτη που θελει
          να δει την πραγματικοτητα χωρις παρωπιδες.
          Ελπιζω να σε βοηθησα,αν και χρειαζεται πολυ
          διαβασμα ο πινακας.

      • ΜΜ avatar
        ΜΜ @ Δικερως 06/09/2012 23:58:36

        Τον γλιτώσαμε ή θα μετενσαρκωθεί σε Τσίπρα !!!

    • Vee avatar
      Vee @ Δικερως 06/09/2012 21:49:56

      Το καλύτερο σχόλιο που έχω διαβάσει εδώ και καιρό. Ειλικρινά είναι πολύ δελεαστικό να ανταλλάξει κανείς το να σβήσει την εποχή Αντρέα με αντάλλαγμα την επιστροφή στο 1980. Συμφωνία με το διάβολο ...

  6. Nik avatar
    Nik 06/09/2012 10:34:54

    Μην τα κάνουμε όλα μαύρα. Κατά τα 70s η Ελλάδα δεν ήταν με κανένα τρόπο Αλβανία. Τα πράγματα ήταν δύσκολα, αλλά υπήρχε ελπίδα παρά την πανταχού παρούσα και αποπνικτική γραφειοκρατεία. Θυμηθείτε τα 17 χρόνια αναμονής για τηλέφωνο.

    Ευτυχώς σήμερα έχουμε την τεχνολογία που δίνει διέξοδο και δυνατότητες που δεν είχαμε τότε.

  7. Γεωργία avatar
    Γεωργία 06/09/2012 11:23:37

    H φωτογραφία τα λέει όλα.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/09/2012 12:26:31

    στη φωτογραφία είναι Έλληνες οι ζητιάνοι με το παιδάκι;...

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ αλλενάκι 06/09/2012 13:42:25

      Είναι από αυτούς που έπεσε λίγο το βιοτικό τους επίπεδο, όπως είπε ο Στουρνάρας στην Βουλή, προφανώς κρίνοντας από τον κύκλο του.

  9. factorx avatar
    factorx 06/09/2012 12:49:42

    Ψάχνεις να τους ταυτοποιήσεις για την Χρυσή Αυγή;
    Έλληνες είναι που έγιναν ζητιάνοι, μην τους "φατε"

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ factorx 06/09/2012 13:18:04

      τι εννοείς "να τους ταυτοποιήσω"; εγώ δεν ξέρω Έλληνες να βγαίνουν στη ζητιανιά με το παιδάκι ...
      και ποιους "θα φάμε";
      αλλάξτε κασέτα γιατί μάσησε...

      • Κώστας Χ. avatar
        Κώστας Χ. @ αλλενάκι 06/09/2012 13:46:03

        Δηλαδή δεν έχεις δει ποτέ έλληνες ρομά (τσιγγάνους ή γύφτους ντε για να μη τους μπερδέψεις με βούλγαρους ή ρουμάνους), με τα ανήλικά τους να ζητιανεύουν; Ή μήπως οι ρομά δεν είναι έλληνες;

        • κερας avatar
          κερας @ Κώστας Χ. 06/09/2012 21:08:00

          Δεν υπαρχει ο ορος Ρομά...ειναι γυφτοι και τσιγγανοι με κοινες ριζες απο την ινδια και οι 2 φυλες...γυφτοι,οπως λεμε ποντιοι,θρακιωτες,μικρασιατες.....γυφτοι που 150 χρονια ειναι στην Ελλαδα και ειναι αδυνατον να γινουνε ενα με τη κοινωνια...και καποιοι περιμενουνε να γινουνε Ελληνες οι πακιστανοι και οι αφγανοι.....

        • Vee avatar
          Vee @ Κώστας Χ. 06/09/2012 21:52:59

          Φίλε Κώστα, οι "Ρομά" (τσιγγάνοι) δεν είναι Έλληνες, αλλά κατάγονται από την Ινδία, και συγκεκριμένα από την περιοχή Rajasthan.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/09/2012 13:19:18

    α, και πληροφοριακά, αν ήταν Έλληνες θα είχαν προσέλθει ήδη στη Χρυσή Αυγή για διανομή βοήθειας...

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ αλλενάκι 06/09/2012 15:00:37

      Προσοχή αλλενάκι, υπάρχουν κάτι λαμόγια που δεν είναι 100% Έλληνες(κάποιος πρόγονος ή ακόμη και γονέας ήταν αλλοδαπός κλπ.) και παρ'όλα αυτά παρουσιάζονται ως Έλληνες ώστε να τύχουν της αρωγής της ΧΑ. Μήπως πρέπει να γίνονται πιο αυστηροί έλεγχοι ώστε η διανεμόμενη βοήθεια να μη καταλήγει σε υπανθρώπους;

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Ανιψιός 06/09/2012 16:10:43

        Πού είσαι Αδόλφε νά χαρείς.
        Οι πάλαι ποτέ υπάνθρωποι (τής εποχής σου) τής χώρας πού ακούει στό όνομα Ελλάδα δημιούργησαν υποκατηγορίες στήν κατηγορία υπάνθρωπος.

        Κατηγορίες υπανθρώπων:
        α. νεοέλληνες μέ νεοελληνική καταγωγή.
        β. νεοέελληνες μέ αμφισβητούμενοι νεοελληνική καταγωγή.
        γ. νεοέλληνες μέ μικτή καταγωγή (νεοέλληνας+αλλοδαπός)
        δ. νεοέλληνες μέ μικτή καταγωγή (νεοέλληνας+ μισόγυφτος).
        ε. νεοέλληνες μέ μικτή καταγωγή (νεοέλληνας+ μισοτσιγγάνος).
        ζ. .......
        η. .......

        Εσύ ανεψιέ έχεις όλες τίς αποδείξεις από δέκατης γενεάς ότι είσαι στήν άλφα κατηγορία υπανθρώπων ή στίς επόμενες;

  11. Κλέων avatar
    Κλέων 06/09/2012 13:29:05

    Αυτό είναι κατάντια, δεν είναι για να χαίρεσαι.

  12. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 06/09/2012 16:07:03

    Τα περί εμβασμάτων και φτώχειας όπως περιγράφεται στη ανάρτηση συνέβαιναν τη δεκαετία του 50-60. Από το 62 και κατόπιν η εικόνα είχε αλλάξει πολύ και οι ρυθμοι ανάπτυξης ήταν στο 4-5% (ενώ λίγο αργότερα πήγαν στο 7,6% αλλά αυτό δεν το λέμε γιατί τότε είχατε χούντα)
    Το 1978-79 τα πράγματα δεν ήταν καθόλου έτσι. Οι ρυθμοί ανάπτυξης ήταν μικροί αλλά θετικοί και πάντως καλλίτεροι από της ευρώπης που ήταν 0,8%. Η ανεργία ήταν μονοψήφια και παρά το γεγονός ότι δεν κυκλοφορούσαν καγιέν και λουί βιτόν (πολύ "χρήσιμα" είδη βεβαίως-βεβαίως ιδίως για κάποιους που μέχρι να έλθει το πασοκ πήγαιναν με το λεωφορείο και κρατούσαν πάνινες τσάντες που τότε χρησιμοποιούσαν για τα καθημερινά ψώνια) δεν υπήρχαν ούτε άστεγοι, ούτε συσίτια, ούτε ελλείψεις φαρμάκων, ούτε επαπειλούμενες συντάξεις, ούτε δάνεια σε τράπεζες (οι οποίες τα έδιναν με το σταγονόμετρο πλην των περιπτώσεων των "παγωμένων πιστώσεων" των κολλητών), ούτε κάρτες (οι οποίες τότε δίνονταν ΜΟΝΟ όπου έπρεπε να δοθούν). Ο πρωτογενής τομέας εφοδίαζε την εγχώριο αγορα και αν δεν ευημερούσε πάντως ήταν απηλλαγμένος των δανείων στην ΑΤΕ (γιατί "κάποιος" τους τα χάρισε το 1968) που τις προηγούμνες δεκαετίες τους εξίκμαζαν. Ο δευτερογενής τομέας γνώριζε ακμή, αλλά ήταν προορισμένος να χαθεί γιατί όλοι κοιμώνταν όρθιοι και δεν επενέδυαν σε εξοπλισμό και ανάπτυξη (κάτι που θα μπορούσε να γίνει λίγα χρόνια αργότερα με τα λεφτά που ήρθαν από την ΕΟΚ, τα οποία δυστυχώς τα χειρίστηκαν οι πασόκοι). Ο τριτογενής τομέας ήταν πολύ μικρός. Επιχειρήσεις τύπου διαφημιστικών λχ τις είχαν κάτι κομμουνιστικά φρικιά ή τύποι σαν τον "απ' έξω εμφάνιση και από μέσα άνεση"
    Οι ιδιωτικές κλινικές ήταν λίγες και ασήμαντες τα δε ιδιωτικά εξεταστικά κέντρα ανύπαρκτα. Ο λαός πήγαινε στα νοσοκομεία και όσοι ήταν ασφαλισμένοι (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) είχαν περίθαλψη πολύ καλλίτερη απ' ότι σήμερα
    Μετά ήρθε το πασοκαριό το οποίο έδειξε τις προθέσεις του άμεσα όταν συνελήφθη κάποιος από δαύτους στη Αγγλία να κλέβει σε κατάστημα ένα μηνα μετά την "αλλαγη". Η συνέχεια γνωστή. Η ανάπτυξη έγινε ύφεση, (η οποία επιταχύνθηκε με τις πανηλίθιες αυξήσεις μισθών, οι οποίες έκαναν να πετάξει το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών), η ανεργία πήγε από το 4 στο 8%, το (δανεικό) χρήμα έρρεε αυξάνοντας το χρέος κατά 14 φορές σε 6-7 χρόνια. Το γιατί δεν βουλιάξαμε τότε ας μας το πούν οι πανύβλακες της ΕΟΚ που έστελναν το χρήμα χωρίς έλεγχο και τα δάνεια χωρίς αξιολόγηση. Η συνέχεια που μας οδήγησε ως εδώ είναι γνωστή σε όλους μας φαντάζομαι

  13. αγθ avatar
    αγθ 06/09/2012 16:29:26