05/06/2009 00:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρελάθηκαν οι δημοσκοπήσεις;

 
____________________________________________________________________________________________
Στις πέντε μονάδες αυξήθηκε η διαφορά υπέρ του ΠΑΣΟΚ στην πρόθεση ψήφου για τις Ευρωεκλογές, σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Public Issue για το τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ και την Καθημερινή. Στην πρόθεση ψήφου, όπου δεν περιλαμβάνεται η αποχή και οι αρνήσεις, η έρευνα δίνει 37% στο ΠΑΣΟΚ και 32% στη Νέα Δημοκρατία. Το ΚΚΕ και οι Οικολόγοι Πράσινοι συγκεντρώνουν από 7%, ο ΣΥΡΙΖΑ 6%, ο ΛΑΟΣ 5% και οι λοιποί σχηματισμοί βρίσκονται στο 6%. Σε σύγκριση με το προηγούμενο, το 6ο κύμα της δημοσκόπησης το ΠΑΣΟΚ αύξηση τα ποσοστά του κατά 5% και η Νέα Δημοκρατία κατά 3,5%.

Γράφει σχετικά το http://www.enimerosi24.gr/index.asp?a_id=1 με τίτλο «τρελάθηκαν οι δημοσκοπήσεις».

Τρελάθηκαν» οι δημοσκοπήσεις. Οι διαφορές αυξομειώνονται συνεχώς. Σήμερα μιλάνε για νίκη ΠΑΣΟΚ με διαφορά 5-7% . Σηκώνουν τα χέρια ψηλά οι δημοσκόποι αφού οι φετινές εκλογές είναι πραγματική κινούμενη άμμος και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν ήταν έτοιμοι να αντιμετωπίσουν την δυνατότητα που τους δίνεται από φέτος - να κάνουν δημοσκοπήσεις μέχρι και την τελευταία στιγμή - δεν τους επιτρέπει τρεις μόλις μέρες πριν τις εκλογές να έχουν καθαρή άποψη για το αποτέλεσμα.

Μέχρι πριν λίγα 24ωρα η τάση έδειχνε ότι η ΝΔ είχε κάπως μαζέψει την ψαλίδα και θα έριχνε την διαφορά λίγο κάτω από το ψυχολογικό όριο του 3%. Τα τελευταία γεγονότα όμως με την δεύτερη απόδραση του κατηγορουμένου για την υπόθεση της Siemens, αλλά και η ιστορία με τα τηλεγραφήματα, φαίνεται ότι επηρέασαν το εκλογικό σώμα. Οι δημοσκοπήσεις όμως των τελευταίων 24ωρων δείχνουν εκ νέου άνοιγμα της ψαλίδας και μάλιστα ορισμένες από αυτές δείχνουν εντυπωσιακή διαφορά...

Όλα αυτά μέχρι χθες το βράδυ. Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα που μπορούν να δημοσιοποιηθούν δημοσκοπήσεις και θα δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/06/2009 00:41:28

    Στην Ελλάδα ζούμε οπότε ας μην εκπλησσόμεθα και από το επίπεδο των εταιριών δημοσκόπησης. Είμαστε η χώρα του ντεμέκ και του γιαλατζί. Όλα είναι ντεμί και σικέ.
    Άρα;
    Εδώ βγάλανε τον Βγενόπουλο 2ο (νομίζω) καταλληλότερο για πρωθυπουργό.
    Αν θέλουν βγάζουν και τον κατμαν πολιτικά απαραίτητο!!!!

  2. element avatar
    element 05/06/2009 00:48:36

    @1

    Ο Κάτμαν είναι μια χαρά άνθρωπος. Τον συνάντησα τυχαία σε εστιατόριο και εντυπωσιάστηκα. Η συμπεριφορά του είναι ανθρώπου απολύτως συγκροτημένου και φυσιολογικού.
    Πιστεύω ειλικρινά ότι θα είχε διεκπεραιώσει εγκαίρως το τηλεγράφημα του ΥΠΕΞ. Ότι θα είχε διαολοστήλει χωρίς πολλά πολλά τους βατοπεδινούς. Και γενικώς ότι μια διακυβέρνηση Κάτμαν θα ήταν περισσότερο αποτελεσματική και -ούτε λόγος- πιο έντιμη....

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/06/2009 00:51:00

    @2 Δεν έχεις άδικο. Και μια Έφη Σαρρή μπορεί και να έσκιζε στο Υπουργείο Εξωτερικών σε σχέση με τη κόρη του Δράκουλα... αυτήν με το συραμμένο χαμόγελο ντε.

  4. zaza avatar
    zaza 05/06/2009 02:08:31

    Θαύμα είναι που είναι μόνο 3 η 6 ή 7 μονάδες πίσω, βλέπετε συμπεριφορά τα αγγλάκια για τα ψίχουλα όχι εδώ που μόνο το φυσικό τους χέρι δεν έχουν απλωσει στην τσέπη μας .
    Ρωτησαν φίλους μου -τυχαία- και έδωσαν μπουρδο-απάντηση, μάλλον αρκετοί παιζουν αυτο το παιγνιδάκι, γιατί οχι άλλωστε

  5. straight avatar
    straight 05/06/2009 06:13:25

    καλημέρα στα κορίτσια από το dexiextrem μπλογκσποτ κομ

  6. ΓΙΩΡΓΟΣ  Γ. avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Γ. 05/06/2009 10:11:05

    Προφανώς επειδή έφτασαν οι εκλογές και οι εταιρίες δεν μπορούν να βγούν τελείως αναξιόπιστες, σιγά σιγά μαζεύουν τα προηγούμενα 2,5-3,5% και βάζουν πιο ρεαλιστικά 5-6% διαφορά . Έτσι κι αλλιώς οι δημοσκοπήσεις είναι κατευθυνόμενες και αναξιόπιστες (βλ. φουσκωμένα ποσοστά οικολόγων).Η αριστερά κοινοβουλευτική και εξωκοινοβουλευτική έχει πάντα αυξημένη δύναμη σε σχέση με τις δημοσκοπήσεις.....

  7. christos avatar
    christos 05/06/2009 10:16:17

    Κυριακή κοντή γιορτή...

  8. osaperas avatar
    osaperas 05/06/2009 10:21:50

    Υπάρχει ένας γενικός κανόνας και θα είναι καλό να τον θυμούνται όλοι οι καλόπιστοι σοχλιαστές σε αυτό το σάιτ.

    Ότι και να μας που οι δημοσκοπήσεις, όποιος και να κερδίσει τελικα στις εκλογές (είτε ένας είναι ο νικητής είτε πολλοί-μιας και στην Ελλάδα συνήθως όλοι κερδίζουν και κανείς δεν χάνει) η ουσία είναι ότι τίποτε δεν πρόκειται να αλλάξει για εμάς στην ζωή μας.

    Τα ίδα προβλήματα που είχαμε θα έχουμε και τον ίδιο καθημερινό αγώνα θα συνεχίσουμε να δίνουμε για την αξιοπρεπή διαβίωση μας.

    Καλή σας μέρα

  9. leon avatar
    leon 05/06/2009 10:28:08

    Μπραβο Osaperas.
    Πραγματικα ετσι οπως τα λες ειναι. Η μαχη της καθημερινοτητας θα συνεχιστει και οποιος (και οσο) αντεξει.
    Το παλικαρακι απο τα Jumbo παντως αντεξε. 50.000€ λενε πως απερριψε. Για την αξιοπρεπεια του. Μακαρι να βρεθουν και αλλοι τετοιοι.

  10. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2009 10:55:30

    ποιο παλληκαράκι;

  11. tiramola avatar
    tiramola 05/06/2009 11:02:33

    @10
    Από τα λίγα που γνωρίζω...
    Είναι ένας νέος άνθρωπος μέλος του ΚΚΕ που προσπάθησε να φτιάξει σωματείο εργαζομένων στα Jambo.
    Κατήγγειλε την προσπάθεια δωροδοκίας του από την διεύθυνση της επιχείρησης με 50.000 ευρώ...
    Δυστηχώς τέτοιοι τύποι σπανίζουν σήμερα...δυστηχώς..

  12. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2009 11:14:25

    το ότι το συγκεκριμένο είναι εμετικό είχε φανεί από την χυδαιότητα των διαφημίσεών του
    έχει μεταφέρει εργασιακά ήθη Κίνας στην Ελλάδα, εκτός από τα κινέζικα προϊόντα ...

    επίσης στον κλάδο των εταιρειών παροχής υπηρεσιών που πλέον είναι από τους μεγαλύτερους, αφού γίναμε χώρα παροχής υπηρεσιών (ενοικιάσεις εργαζομένων, τελε κολλεκτιονς, τελε-επικοινωνίες, εταιρείες καταχωρίσεων στοιχείων για κτηματολογιο-στοιχείων εφορίας Ε9 και όχι μόνο) οι απολύσεις είναι καθημερινό φαινόμενο και σιγά σιγά δημιουργήθηκαν σωματεία σε όλες τις εταιρείες - έξω από τη λογική της γσεε, όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι

    μάλλον σιγά σιγά γεννιέται κάτι από τις στάχτες του, μόνο που δεν προβάλλεται αυτό πουθενά, εγώ τα διαβάζω σε ένα ριζοσπαστικό γειτονικό ιστολόγιο

    αλλενάκι

  13. christos avatar
    christos 05/06/2009 11:33:58

    Η Public Issue, όπως και στις προηγούμενες εκλογές,κάνει εκτίμηση ψήφου...δηλαδή...όταν η διαφορά στο πραγματικό δήγμα είναι πχ 3 μονάδες κάνει αναγωγή στους αναποφάσηστους και αναλογικά δίνει 3% υπέρ του πρώτου κόμματος (ΠΑΣΟΚ) έτσι το προβλεπόμενο αποτέλεσμα αναγάγετε στο 5%...

    Αυτό ίσχυσε και το 2004 αλλά και το 2007 και φυσικά είναι πολύ πιθανό να ισχύσει και το 2009...Αλλά αν οι αναποφάσηστοι δεν ψηφίσουν σύμφωνα με τα ποσοστά των αποφασισμένων αλλά σύμφωνα με την προηγούμενή τους ψήφο (2007) τότε δεν θα έχουμε αύξηση της διαφορά από το 3% αλλά μείωση...πόση;... δεν γνωρίζω... πάντως υπάρχει πιθανότητα να είναι αρκετή ώστε το αποτέλεσμα να είναι οριακό...

  14. leon avatar
    leon 05/06/2009 12:56:20

    @11 (προς συμπληρωματικη ενημερωση)
    Το παλικαρι απελυθη γι ατην προσπαθεια αυτη. Μολις αρχισαν καποιες κινητοποιησεις τον καλεσαν και του ειπαν παρε 50000 και βουλωσε το...Η συνεχεια γνωστη.

  15. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 05/06/2009 17:42:33

    Δηλαδή οι Εργατικοί του Μπράουν που όχι μόνο θα είναι πίσω, αλλά στην καλύτερη τρίτο και ίσως και τέταρτο κόμμα, τι να πουν;