#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2011 10:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρεις κινήσεις για τον Σαμαρά



Στο σημείο που βρισκόμαστε ο Σαμαράς έχει μείνει με το βασιλιά, τη βασίλισσα και δυο πύργους στη σκακιέρα ενώ το ντόπιο κατεστημένο με όλα του τα πιόνια το βασιλιά και έναν τρελό αξιωματικό (Gap).

Η ισοπαλία είναι εξασφαλισμένη αλλά το ζητούμενο είναι το ματ.

Μέχρι τώρα o Σαμαράς αναγκάστηκε να θυσιάσει πολλά πιόνια και αξιωματικούς (συναίνεση και συγκυβέρνηση) αλλά κέρδισε επίσης πολλά και από τον αντίπαλο (εκλογές, αποχώρηση Gap, ρελάνς με Όλι Ρεν).

 

Στην τελική φάση της παρτίδας καλείται με τρεις κινήσεις να κάνει ρουά ματ:

1. Άρνηση όρων Παπαδήμου. Διαρροές για το ρόλο του επί Σημίτη.

2. Προώθηση άλλης υποψηφιότητας με διεθνές κύρος και ευρεία αποδοχή στο εσωτερικό, ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθετήσεως. Δημοσιοποίηση της πρότασης του.

3. Διορία για την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων και με το πέρας της άρνηση συμμετοχής πλέον στην συγκυβέρνηση και εκλογές.

(Σχόλιο Αναγνώστη του Antinews)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωσταντινος Π. avatar
    Κωσταντινος Π. 10/11/2011 10:06:54

    "Η ισοπαλία είναι εξασφαλισμένη αλλά το ζητούμενο είναι το ματ."

    ελεος ρε φιλε! ισοπαλια σε τι? στην φθορα?

  2. Theo avatar
    Theo 10/11/2011 10:11:18

    Στην τελική φάση της παρτίδας καλείται με τρεις κινήσεις να κάνει ρουά ματ:
    ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ. ΟΙ ΛΟΓΟΙ:
    1. Άρνηση όρων Παπαδήμου. Διαρροές για το ρόλο του επί Σημίτη.
    ΕΧΕΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΝΗΘΕΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΤΟΥ. ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ ΣΤΟ ΚΑΔΡΟ.

    2. Προώθηση άλλης υποψηφιότητας με διεθνές κύρος και ευρεία αποδοχή στο εσωτερικό, ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθετήσεως. Δημοσιοποίηση της πρότασης του.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΓΚΟΣ. ΛΥΣΗ: ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ

    3. Διορία για την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων και με το πέρας της άρνηση συμμετοχής πλέον στην συγκυβέρνηση και εκλογές.
    ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΚ ΚΑΙ ΘΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ ΞΑΝΑ. ΕΚΛΟΓΕΣ!

  3. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 10/11/2011 10:12:56

    ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ ΤΟΝ ΤΡΩΝ ΟΙ ΚΟΤΕΣ!

    • ΓιάνΤζη avatar
      ΓιάνΤζη @ EPICOUROS 10/11/2011 10:24:04

      Η λαϊκή σοφία λέει μέσα σε 9 λέξεις όσα προσπαθούμε να πούμε με περισπούδαστες αναλύσεις.

      Τέλος. Ό,τι κι αν σέρνουμε στην αριστερά, είναι οι μόνοι που έχουν δείξει συνέπεια. Κι ακόμη κι εάν διαφωνούμε κάθετα σε πολλά πράγματα προτιμώ έναν συνεπή άνθρωπο με τον οποίο μπορώ να συνεννοηθώ έστω στα βασικά (μη ξεπούλημα της πατρίδας πχ) παρά μη συνεπείς ανθρώπους με τους οποίους υποτίθεται ότι συμφωνώ αλλά στην πράξη μας χωρίζει η άβυσσος.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ EPICOUROS 10/11/2011 11:19:07

      + πολλά τρις

  4. CORMORAN avatar
    CORMORAN 10/11/2011 10:14:37

    Στη πλατη ποιανου παιζεται αυτη η παρτιδα; Στις Ελλαδας βεβαια! Αλλοιμονο μας... Ευχομαι να μην εχει ο Σαμαρας τη τυχη του Πυρρου...

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ CORMORAN 10/11/2011 10:40:17

      Σωστός. Και μιά παρατηρηση. Ποιά πρωσοπικότητα με κύρος, μέσα κι εξω, θα δεχθεί να κάνει το πιονάκι των σκακιστών?

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/11/2011 10:15:43

    Ρε παιδιά, θα τρελαθούμε. Τι είναι ο Σαμαράς; ΄Η ο Παπανδρέου; Παρασκηνιακοί Παράλληλοι Πρόεδροι σε Προεδρέυουσα Δημοκρατία που προσπαθούν να αναδείξουν το Εκτελεστικό; Mα είμαστε σοβαροί;

    Αλλάξαμε πολίτευμα και έχουμε "ΠΠΠΠΔ";;;

    Υπηρεσιακή Κυβέρνση ΜΟΝΟ για εκλογές και ετοιμαστείτε να μας πειτε πώς θα διαχειριστείτε την κατάσταση, για να σας ψηφίσουμε. Ο,τιδήποτε άλλο είναι ανωμαλία, παραδοχή πλήρους ανεπάρκειας και θα έχει μηδενική συναίνεση (όχι από εμένα, εγώ δεν μετράω, από τον λαουτζίκο που θα αρχίσει να πετάει πέτρες οσονούπω)

  6. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 10/11/2011 10:19:25

    Κι αν, λέω αν, φτού κακά, συμφωνήσουν σε Παπαδήμο, τι θα πούμε μετά;

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ Βεντούζα 10/11/2011 11:15:21

      Θα περιμενουμε να δουμε τι θα γινει με τις τραπεζες...
      Αν προχωρησει σε εκδοση κοινων μετοχων (κρατικοποιηση), καλως, αν σε προνομιουχες (παραμενουν ιδιωτικες), πρεπει να εξεγερθουμε!
      Γιατι αφου κατακλεψαν το κοσμο (με συνεταιρακια τους πολιτικους) στο χρηματιστηριο και με την υπερδανειοδοτηση των νοικοκυριων, εβγαλαν μετα τα υπερκεδη εξω σε θυγατρικες..
      Τωρα, θρασυτατα,θελουν να μας φορτωσουν τα χρεη τους και να κρατησουν τα μαγαζια τους...
      Μια παρατηρηση. Με το Καταρ, κατι πρεπει να παιζει... Πως ξαφνικα μας αγαπησαν οι αραπαδες και επενδυουν απο ακινητα, μεχρι ποδοσφαιρο; Προσεκτικα παντως και εκ τους ασφαλους... Μηπως ειναι δικα μας λεφτα εκει κατω, που βγαινουν τωρα απο το "πλυντηριο";

  7. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 10/11/2011 10:19:54

    Πιστεύω οτι ο Σαμαράς ΠΡΙΝ αρχίσει την επαναδιαπραγμάτευση του χρέους (αν την αρχίσει) θα πρέπει να ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙ κυριως προς το εξωτερικό αν θεωρεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ το χρέος ως ΝΟΜΙΜΟ?…
    Διότι δεν έχουμε απλώς “αποχρώσες ενδείξεις” αλλά ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΡΤΥΡΩΝ ακόμη και ενώπιον Δικαστηρίου (Μαντέλης, καταδικασθείς με αναστολή, Tσουκάτος δημόσια ομολογία, Τσοχατζόπουλος) οτι σε όλες τις μεγάλες προμήθειες και έργα οι αρμόδιοι κρατικοί αξιωματούχοι κυρίως υπουργοί, έπαιρναν μίζα περίπου το 10% του έργου. Αρα στούς φουσκωμένους λογαριασμούς που το Κράτος πλήρωνε με δάνεια (εταιρείες όπως SIEMENS,HOHTIEF,VINCI,DRAGADOS,KRUPP,DEUCHE TELECOM, ΕΛΛΑΚΤΩΡ,ΙΝΤΡΑΚΟΜ,ΑΒΑΞ κλ.π.) δεν υπήρχε κανένας έλεγχος. Σύμφωνα με έγκυρους έλληνες και ξενους οικονομολόγους, τα 2/3 του Ελληνικού χρέους είναι παράνομο. Επομένως το ερώτημα για τον Σαμαρά δεν είναι ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ για το χρέος , αλλά για ποιό χρέος?

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 10/11/2011 16:01:41

      Στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δε γίνονται και πράγματα που γίνονται και δε λέγονται. ΚΚ ο Α'
      Αυτά που ζητάς είναι πράγματα που γίνονται και τουλάχιστον προεκλογικά δε λέγονται.

  8. gloup avatar
    gloup 10/11/2011 10:20:25

    Κατάλληλα επεξεργασμένα, το 3 με το πρώτο μισό του 1 καλό μου φαίνεται, του Παπαδήμου χάρη του κάνουμε, δεν μας κάνει χάρη

  9. άγρυπνος Έλληνας avatar
    άγρυπνος Έλληνας 10/11/2011 10:27:34

    Νεοταξίτης πρωθυπουργός σε πατριωτικό κουστούμι

    Μετά τις ασφυκτικές πιέσεις των Ευρωπαίων που δέχτηκε ο Αντώνης Σαμαράς την προηγούμενη εβδομάδα, και μετά τη σκόπιμη γκάφα του ΓΑΠ να εξαγγείλει δημοψήφισμα, ο αρχηγός της Ν.Δ. διολίσθησε στην πρόταση μεταβατικής κυβέρνησης που έκανε στο ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Η πρόταση αυτή του Σαμαρά αποτέλεσε τη μόνη βάση συζητήσεως μέσα στο εθνικό κοινοβούλιο μετά την επιστροφή των Παπανδρέου - Βενιζέλου από τις Κάνες.

    Η πρόταση αυτή του Σαμαρά ανέστειλε τη βούληση της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑ.ΣΟ.Κ. να τελειώσουν το επόμενο βράδυ με τον, ακόμα και γι αυτούς, τραγικό πρωθυπουργό της Ελλάδας.

    Την πρόταση αυτή του Σαμαρά δε γνώριζε η Βάσω Παπανδρέου μεσ' την κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και αποκαλούσε τον ΓΑΠ, μέσα σε μια κρίση ειλικρινείας, «εκτός τόπου και χρόνου»!

    Την πρόταση αυτή του Σαμαρά γνώριζε ο Απόστολος Κακλαμάνης και συντελούσε καθοριστικά στο μπουγάζωμα της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑ.ΣΟ.Κ. πριν ειπωθούν τα χειρότερα!

    Η πρόταση αυτή του Αντώνη Σαμαρά κλυδώνιζε το καράβι της αξιωματικής αντιπολίτευσης ξημερώματα του Σαββάτου μετά την ανέλπιστη ψήφο εμπιστοσύνης που είχε πάρει η κυβέρνηση του ΓΑΠ.

    Η πρόταση αυτή του Σαμαρά ανάγκαζε τον ίδιο στην άστοχη δήλωσή του, για τα σημερινά δεδομένα: «οι μάσκες έπεσαν».

    Αν και γρήγορα συνήλθε και το Σάββατο το μεσημέρι καλούσε το ΓΑΠ να παραιτηθεί ξαναβρίσκοντας την ισχυρή του θέση το κακό είχε ήδη συντελεστεί.

    Πάνω σ' αυτήν την πρόταση διεξάγονται μέχρι σήμερα οι σκληρές διαπραγματεύσεις για το ποιος θα είναι ο νέος πρωθυπουργός και η νέα κυβέρνηση και ο ΓΑΠ είναι ακόμα στη θέση του!

    Πάνω σ' αυτήν την πρόταση θ' ανατείλει τελικά η μεταβατική κυβέρνηση που κύριο συστατικό της θα είναι το σφιχταγκάλιασμα των δύο αντίθετων πόλων, του ΓΑΠ και του Σαμαρά.

    Ο ΓΑΠ θα μπορέσει να επιβάλει το νέο νεοταξίτη διάδοχό του και ο Σαμαράς το πατριωτικό πλαίσιο που θα του επιτρέπεται αυτού να κινείται!

    Ο νέος πρωθυπουργός όποιος κι αν είναι θα είναι ένας αντι-ΓΑΠ, που όμως θα επικρέμαται πάνω του η δαμόκλειος σπάθη να τον κατηγορήσει ο Σαμαράς, αν κάπου ξεφύγει, για καταπάτηση της συμφωνίας και να τον αφήσει μόνο του στηριζόμενο από τους εσωκομματικά πλέον στραμμένους βουλευτές του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και τους καλοθελητές της Ντόρας!

    Τι θα συμβεί όμως αν ο νέος νεοταξίτης πρωθυπουργός της Ελλάδας είναι το ίδιο αδίστακτος με το ΓΑΠ και δημιουργήσει τους επόμενους μήνες στη χώρα κρίση ανάλογου διαμετρήματος με αυτή του δημοψηφίσματος;

    Αυτό επιδιώκεται να μπορεί να αποτραπεί την επόμενη μέρα και γι αυτό οι τιτάνιες διαπραγματεύσεις!

    Ας ελπίσουμε δε, πως νεοταξίτης από νεοταξίτη διαφέρουν, και υπάρχουν και αυτοί με την στοιχειώδη προσωπική υπόληψη!

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ άγρυπνος Έλληνας 10/11/2011 11:24:05

      ΟΛΟΙ οι ανθρωποι του ΧΡΗΜΑΤΟΣ, εχουν εξαρτηση μεταξυ τους. Ειναι μελη "Λεσχων", "Στοων" και αλλων "ευαγων" Σωματειων και Ιδρυματων. Οι δεσμοι που τους ενωνουν ειναι "ιεροι" , πατριδα τους ειναι τα χρηματιστηρια και θεος τους ΜΟΝΟ το χρημα! Αραγε, μπορουμε να εμπιστευτουμε τη τυχη μας σε τετοιους ανθρωπους;

  10. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 10/11/2011 10:31:54

    ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΕΓΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ

  11. stefanos avatar
    stefanos 10/11/2011 10:36:24

    Αν κλαίγαμε μία με τον προδότη("τρελό και καταθλιπτικό") Παπανδρέου το κλάμα θα γίνει ποτάμι με το "λογικό και σοβαρό" νεοταξίτη Παπαδήμο. Μιλάμε ότι αν ενδώσει ο Σαμαράς στις απαιτήσεις του (απαιτήσεις των τραπεζιτών και των σιωνιστών) η Πατρίδα θα καταστραφεί και οι Ελληνες θα εξανδροποδιστούν. Η ώρα για το μεγάλο ΟΧΙ ακόμα και αν σημαίνει επιστροφή στη δραχμή έφτασε. ΕΤΣΙ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΗΡΩΑΣ!

  12. Ασπροποταμίτης avatar
    Ασπροποταμίτης 10/11/2011 10:45:39

    Για τη δεύτερη κίνηση του αναγνώστη μήπως, λέω μήπως, θα άξιζε τον κόπο να δούμε και την υποψηφιότητα του κου Βασιλείου Μαρκεζίνη;
    Αναρωτιέμαι γιατί κανείς από τους πολιτικούς δεν έκανε μια αναφορά στην προσωπικότητά του. Ασφαλώς η προσδοκία του ιδίου οφέλους που κυνηγούν μανιωδώς στέκεται απαγορευτική.
    Θα ήθελα και από σχολιαστές να ακούσω τη γνώμη τους, τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας πρότασης. Εύχομαι η οπαδική κομματική πόλωση που καλλιεργείται έντεχνα να μην εμποδίσει την κατάθεση νηφάλιων απόψεων.

    • άγρυπνος Έλληνας avatar
      άγρυπνος Έλληνας @ Ασπροποταμίτης 10/11/2011 10:53:12

      Δεν έβαζε ο Σαμαράς τα ονόματα.
      Ο Μαρκεζίνης ασφαλώς και θα ταν θρίαμβος για μας να έβγαινε!
      Η διαπραγμάτευση δεν μπορούσε να πάει καλύτερα.
      Το λάθος ήταν ότι φτάσαμε στη διαπραγμάτευση.
      Άργησε ο Σαμαράς να απαντήσει στην Ευρώπη!
      Μεγάλοι άνδρες, μεγάλες καταστάσεις, μεγάλα λάθη.
      Τον στηρίζουμε.
      Τη φωνή του αναγνωρίζουμε!

  13. Λευτέρης avatar
    Λευτέρης 10/11/2011 10:50:51

    Ο Σαμαράς αν δε συναινούσε θα τον είχαν στήσει στα τρία μέτρα από την επόμενη μέρα. Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να απαιτήσει να μπουν στην κυβέρνηση η Ντόρα, ο Κουβέλης και ο Καρατζαφέρης που την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια και κακοστημένες θεατρικές παραστάσεις για να μην υποστούν τη φθορά.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/11/2011 10:52:13

    Εγω απ οτι ακουσα το Σαμαρα βιαζεται να τελειωνουμε και τα υπολοιπα ειναι περι ονου σκιας.

    • άγρυπνος Έλληνας avatar
      άγρυπνος Έλληνας @ ψυχραιμια 10/11/2011 10:55:40

      ψυχραιμία Ψυχραμία
      βρισκόμαστε υπό πολιορκία...
      Οι επόμενες 100 μέρες θα καθορίσουν την ελευθερία της Ελλάδας.
      Θα αντέξουμε.
      Είμαστε λιγότεροι αλλά θ' αντέξουμε!

      • Y. avatar
        Y. @ άγρυπνος Έλληνας 10/11/2011 11:30:17

        Ποιός σου είπε ότι είναι περισσότεροι. Δλδ κάθε κωλοκάναλο μετράει για εκκατομύριο? Βγες στη πιάτσα, και πάρε κλιμα

  15. man8os avatar
    man8os 10/11/2011 10:59:07

    Σωστος!

  16. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 10/11/2011 11:13:32

    Λέγεται οτι είναι όλα ψέμματα περί όρων του Παπαδήμου, οτι δηλ. δεν βάζει όρους και οτι όλα οσα κυκλοφορούν είναι ψέμματα που διαρρέονται από το Μαξίμου.
    Άρα σωστά ο Σαμαράς θέλει να τελειώνει αυτή η υπόθεση της μεταβατικής κυβέρνησης, όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

  17. Y. avatar
    Y. 10/11/2011 11:25:10

    Προς όλους τους σκακιστές και μη ανησυχούντες
    Η όποια κυβέρνηση θα είναι, “….μεταβατική κυβέρνηση με μοναδικό σκοπό να εγκρίνει τη νέα συμφωνία δανεισμού και να κάνει εκλογές στις 19 Φλεβάρη” _πίριοντ!!!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 10/11/2011 11:35:09

      ...εμπεδώστε το, και αν το εμπεδώσετε εσείς, θα μπορέσετε να το μεταφέρετε και στους άλλους

  18. η Κατινίτσα της γειτονιάς σας avatar
    η Κατινίτσα της γειτονιάς σας 10/11/2011 11:26:46

    παλληκαράκια μου διαβάστε το έγκυρο βήμα του ΔΟΛ και γελάστε με την παρακάτω ευτράπελη είδηση που γράφει ή θυμώστε με το θράσος με το οποίο εξακολουθούν να μιλούν οι περισσότεροι βουλευτές.
    Γράφεται: "Ο πρώην πρόεδρος της Βουλής, Απόστολος Κακλαμάνης, επιβεβαίωσε με δηλώσεις του, προσερχόμενος στη Βουλή, ότι είχε συμφωνηθεί μεταξύ του Γιώργου Παπανδρέου και του Αντώνη Σαμαρά να στηριχθεί η δική του υποψηφιότητα για την πρωθυπουργία........."
    Αν πραγματικά έγινε αυτή τη δήλωση και το περιεχόμενό της είναι αληθές για να μην υπάρξει σύγχιση στο Λαό και καεί αυτή η μοναδική υποψηφιότητα περιμένω από τους ανθρώπους των παρασκηνίων να διευκρινήσουν ότι κάποιος με το ίδιο όνομα, πρώην μέλος της νεολαίας της ένωσης κέντρου και συνομιλητής της Χούντας δεν έχει καμιά σχέση με το σεμνό πρώην πρόεδρο της βουλής.
    Μακαρίτη Βάρναλη πόσο δίκιο είχες!
    "Τ' αγγιά γίναν θυμιατά και τα σκατά λιβάνια" πράγματι σ' αυτό τον τόπο.

  19. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 10/11/2011 12:56:49

    Νομίζω πως τον ήπιαμε χοντρά με Παπαδήμο, θα μας ξεσκίσει κάνοντας τα χατήρια των ξένων, ελπίζω να σφάλλω. Το αν πράγματι υπάρχουν όροι και ποιοί θα το δούμε λίαν συντόμως.

  20. Jean avatar
    Jean 10/11/2011 13:50:11

    Σήμερα η διαπλοκή στήνει το σκηνικό της νέας 'μεταπολίτευσης' κι ο Σαμαράς δείχνει να αδυνατεί να αντιδράσει στις τρικλοποδιές που του βάζουν. Το νέο κόμμα των σοβαρών 'ευρωπαϊστών' υπό τον νέο σωτήρα κ.Παπαδήμο, θα στεγάσει το μητσοτακέϊκο, τους 'σοβαρούς' πράσινους εκσυγχρονιστές που θα την κάνουν από το ΠΑΣΟΚ του γΑΠ που το κόμμα δεν το αφήνει με τίποτα, και όλα τα νεοφιλελεύθερα μπουμπούκια που δυστυχώς ο Σαμαράς παρότι ήρθε με την επιλογή του κόσμου της ΝΔ, δεν τα πέταξε έξω όταν έπρεπε. Η ΝΔ με τις λάθος κινήσεις της τελευταίας εβδομάδας θα ακολουθήσει μια συρρίκνωση που θα την απομακρύνει από την αυτοδυναμία και το καλύτερο θα την σύρει ή σε κυβερνήσεις συνεργασίας ή σε μόνιμη αντιπολίτευση. Η απεμπλοκή αμέσως και το μονότονο αίτημα για εκλογές είναι η μόνη λύση.

  21. Πέτρος Κορμικιάρης avatar
    Πέτρος Κορμικιάρης 10/11/2011 13:50:51

    'Oσοι υποστηρίζουν οτι ο Σαμαράς μπήκε στο κάδρο των διεφθαρμένων της πολιτικής με την επιλογή του να ψηφίσει την τελευταία δημόσια σύμβαση, όχι όμως και τα μέτρα που θα την ακολουθήσουν, θα πρέπει να εξηγήσουν γιατί δεν το έλεγαν αυτό όταν απέρριπτε μεν το μνημόνιο αλλά δεν έλεγε όχι σε συνοδευτικούς νόμους(βλέπε αποκρατικοποιήσεις).
    Η δική μας πεποίθηση είναι ότι ο Σαμαράς δεν άλλαξε.Είναι ένας πολιτικός δυναμικός και με εθνικές ευαισθησίες.Τα όχι του είναι δεδομένα και δεν αλλάζουν.Η πατρίδα θα αλλάξει προς το καλύτερο με πρωθυπουργό τον Σαμαρά.

  22. ο Αρης avatar
    ο Αρης 10/11/2011 18:33:13

    Τρίχες κατσαρές.
    Όταν χάνεις στο παιχνίδι "σκάκι" που σε βάλανε να παίξεις, κάνεις κάτι άλλο πιό απλό: Πετάς την σκακιέρα και παίζεις τάβλι. Κι άς τους άλλους να τρέχουν να μάθουν πως παίζεται.

  23. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 10/11/2011 23:10:18