#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2012 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρεις ημερομηνίες για τις εκλογές στη συνάντηση Σαμαρά - Παπαδήμου



Τρεις ημερομηνίες για τις εκλογές «παίζουν» πλέον και επίσημα. 29 Απριλίου, 6 Μαΐου και 13 Μαΐου και τα πάντα θα εξαρτηθούν από το πότε θα περάσουν από τη Βουλή όλα τα εκκρεμή θέματα που αφορούν τη νέα δανειακή σύμβαση και το Μνημόνιο.

Σε περίπτωση που τα πάντα τελειώσουν στις 6 Απριλίου τότε βούληση όλων είναι οι εκλογές να γίνουν το συντομότερο δυνατόν, δηλαδή 29 Απριλίου ενώ δύσκολα να φτάσουμε στις 13 Μαΐου.

Οι ημερομηνίες αυτές κλείδωσαν και στη συνάντηση που είχε ο Λ. Παπαδήμο με τον Α. Σαμαρά. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο πρόεδρος της ΝΔ ζήτησε να έχει ολοκληρωθεί η εκλογική διαδικασία πριν από την Πρωτομαγιά.

Σε ένα σημείο συμφώνησαν απόλυτα οι δύο: Ότι δεν πρέπει να σταματήσει το νομοθετικό έργο και να πάνε πίσω οι δεσμεύσεις που έχει αναλάβει η χώρα. Όμως, όσο παρατείνεται η ζωή της παρούσας κυβέρνησης θα εμφανίζονται δυσκολίες και αναβολές, γεγονός που κάνει κακό στην Ελλάδα, οπότε οι κάλπες πρέπει να στηθούν το ταχύτερο δυνατό.

Τις επόμενες ημέρες θα ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Ανάπτυξης και αυτό του Μεταφορών που αναφέρεται και στην απελευθέρωση ταξί και φορτηγών ενώ είτε Τετάρτη είτε Πέμπτη θα γίνει ένα ακόμη υπουργικό συμβούλιο.

Τετάρτη θα ανακοινωθεί και το όνομα του νέου υπουργού Οικονομικών με τα δύο σενάρια να είναι: είτε αναβάθμιση Σαχινίδη είτε να πάει ο Γιαννίτσης στο Σύνταγμα και τη θέση του να αναλάβει ο Σπύρος Φλογαϊτης ο οποίος και στο παρελθόν έχει αναλάβει υπηρεσιακός υπουργός Εσωτερικών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o deksios avatar
    o deksios 20/03/2012 23:17:46

    η αποδομηση του Σαμαρα απ' το συστημα πασοκ συνεχιζεται...
    η κοροιδια με την ημερομηνια των εκλογων θα κανει τεραστια ζημια..
    δηλαδη αν το πολυνομοσχεδιο του υπουργειου αναπτυξης το περασει η ΝΔ τον Μαιο θα πτωχευσει η χωρα??????????????
    Πλεον απαιτεις! Εκλογες 29 απριλιου.. Τελος..Εαν οχι, αυριο καταθετω προταση μομφης..τελεια και παυλα..

  2. Vesper avatar
    Vesper 21/03/2012 00:40:42

    Φτάνει το δούλεμα, όχι άλλες υποχωρήσεις. Εκλογές 29 Απριλίου.
    Αν μας σύρουν στις 6 Μαίου, η Πρωτομαγιά θα είναι μια τεράστια προεκλογική συγκέντρωση συσπείρωσης της Αριστεράς και των λοιπών αντιμνημονιακών λαϊκιστών. Σε βάρος της παράταξης θα λειτουργήσει. Άσε που για τον Βενιζέλο και το ΠΑΣΟΚ κάθε μέρα που περνάει, καλό τους κάνει. Έστω και μια μέρα παραπάνω...Η ΝΔ είναι έτοιμη, τα ψηφοδέλτια έτοιμα,τα στελέχη είναι ήδη στα χαρακώματα. Δεν σηκώνει άλλη αναμονή, ούτε μια ώρα. Εκλογές 29 Απριλίου για να τελειώνουμε. Τέλος. Όχι άλλη υποχώρηση.

    • ioannisk avatar
      ioannisk @ Vesper 21/03/2012 01:12:38

      +10000000000000000000

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/03/2012 01:53:47

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους λύση θα δώσουν οι εκλογές όταν το πιο πιθανό σενάριο είναι η ακυβερνησία. Ελπίζω να μην βάλουμε στον κόρφο μας το φίδι της αριστεράς.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ Δημήτρης 21/03/2012 09:39:39

      Εδώ γράφουν και σβήνουν από τώρα τα ονόματα των υπουργών για μετά τις εκλογές υπό τη σκέπη ασφαλώς και πάλι του Παπαδήμου και το πρόβλημά σας είναι η Αριστερά!. ή είστε ίδιοι με το ΠΑΣΟΚ ή απλώς ανίδεοι.

  4. λορνιον avatar
    λορνιον 21/03/2012 02:10:57

    παρατείνουν τον βίο της παρούσας κυβέρνησης ποικιλοτρόπως, κερδίζοντες εδαφος για λογαριασμό του ξωφλημένου πασοκ.Είναι ακόμη το πασοκ στην κυβέρνηση και είναι αναμφίβολο ο,τι κι'αν συζήτησε ο πρωθυπουργός με τον Σαμαρά είχε προαποφασιστεί & με την σύμφωνη γνώμη του νέου αρχηγού. Επομένως διακρίνω πως η ΝΔ δεν πρέπει να συναινεί στις τρικλοποδιές που στήνονται εις βάρος της. Εκλογές λοιπόν μεχρι 29 Απριλίου. Ο Μάης πρέπει να αποκλειστεί.

  5. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 21/03/2012 02:29:26

    θολο τοπιο απλα γιατι καναμε αιτηση για εκλογες και περιμενουμε να μας απαντησει η ΕΕ. αν πει οκ θα ανακοινωσουμε μια απο τις ημερομηνιες. αν πει οχι ,ελα ρε παιδια πως κανετε ετσι θα βρουμε μια δικαιολογια να σεβριρουμε στους ελληνες να κανουν μοκο. νροπη και μονο ντροπη εγω αυτο εχω να πω.
    ps
    ρε λυσσα με την αριστερα. ακου πρεπει οι εκλογες να γινουν πριν την πρωτομαγια μην τυχων και εχουμε συσπειρωση της αριστερας. exuse me!!! που ζειτε? φωναζω αρκετο καιρο. πανε αυτα. ειναι πολυ παλιακα!!! απλα δεν υπαρχουν. δεξια, αριστερα ,πανω, κατω η πλαγια, μεσα η εξω!!!!
    ... διαβασε κανεις τι λεει η νεα δανειακη συμβαση? τι ορους θετει? διαβασε κανεις οτι οι κατασχεσεις θα αποφασιζονται απο το δουκατο του λουξεμβουργου και μονο και θα εκτελουνται αμεσα στην ελλαδα??? ε!!!! το διαβασε κανεις? γιατι 213 ατομα το ψηφισαν αυτο. αντε μην αγριεψω παραπανω απο οτι ηδη εχω αγριεψει!!!!

  6. blue nile avatar
    blue nile 21/03/2012 02:58:46

    Μη γκρινιάζουμε τώρα για δέκα μέρες. Είναι καιρός να βοηθήσουμε τον Σαμαρά να κερδίσει την αυτοδυναμία. Μην αμφιβάλετε ότι πολλοί στην Νέα Δημοκρατία δεν θα το κάνουν... Η προσχώρηση του φανατικού μνημονιακού Ζώη στο μαγαζάκι του Καμμένου και ο ρόλος που είχαν παίξει και οι δύο στην ελληνογαλλική φιλία των Ραφάλ πρέπει να υπενθυμίζεται σε όσους αλλοιθωρίζουν προς τα κει.

  7. milkman avatar
    milkman 21/03/2012 11:17:36

    Χθες απο την "Καστοριανη Εστια"
    Καταδικάστηκαν χρήστες του Face-book που μήνυσε ο υπουργός Δ. Αβραμόπουλος
    Ποινή φυλάκισης 6 μηνών με αναστολή επέβαλε το μονομελές πρωτοδικείο Καστοριάς, στους συμπολίτες μας Γιώργο Μαντζούρα και Σωκράτη Λιάνο, ύστερα από μήνυση που κατέθεσε εναντίον τους, ο αντιπρόεδρος της Ν.Δ. και υπουργός Άμυνας της συγκυβέρνησης Δ. Αβραμόπουλος, με την κατηγορία της συκοφαντικής δυσφήμισης σε βάρος του, για τα επικριτικά σχόλια που ανάρτησαν οι κατηγορούμενοι στην προσωπική τους ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης!

    Από τη ακροαματική διαδικασία προέκυψε ότι οι δύο κατηγορούμενο, τον Οκτώβριο του 2010, όταν πλέον η κρίση είχε κορυφωθεί και ο πολιτικός κόσμος της χώρας είχε μπει στο διαδικτυακό στόχαστρο της λαϊκής αγανάκτησης, εκείνοι αντάλλαξαν μεταξύ τους διαλόγους, στην προσωπική τους ιστοσελίδα, με προσβλητικό περιεχόμενο εναντίον του πολιτικού συστήματος και ειδικά εναντίον του Δ. Αβραμόπουλου, ο οποίος εκείνες τις μέρες θα επισκέπτονταν την Καστοριά. Μεταξύ των άλλων, οι κατηγορούμενοι διακωμωδούσαν τις αλλεπάλληλες εξαγγελίες του πρώην υπουργού Υγείας, επί Νέας Δημοκρατίας, για την ίδρυση νέου νοσοκομείου στην Καστοριά (!) το οποίο τέσσερα χρόνια μετά, δεν υφίσταται ούτε καν στα χαρτιά...
    Το δικαστήριο, επίσης, εξέλαβε ως μειωτικούς και απαξιωτικούς, για την προσωπικότητα του μηνυτή, τους χαρακτηρισμούς του τύπου "ο κύριος τίποτα" και "σοβαροφανείς τενεκέδες της πολιτικής" που απέδωσαν οι κατηγορούμενοι στο συγκεκριμένο πολιτικό πρόσωπο.
    Αντίθετα οι δύο κατηγορούμενοι, στην απολογία τους ισχυρίστηκαν ότι τα σχόλια στο διαδίκτυο, δεν ήταν δική τους επινόησης αλλά απλώς τα αναπαρήγαγαν από ορισμένα δημοσιεύματα του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου, με ανάλογο περιεχόμενο, τα οποία και κατέθεσαν στο δικαστήριο, ως ενδεικτικά του πολιτικού κλίματος εκείνης της περιόδου.
    Εντύπωση πάντως προκαλεί το γεγονός, πώς ο μηνυτής υπουργός, παρέκαμψε τόσα άλλα δυσφημιστικά για εκείνον δημοσιεύματα μεγάλων εφημερίδων και αναζήτησε την ανόρθωση του τρωθέντος κύρους του, με ένδικα μάλιστα μέσα, στις σελίδες ενός προσωπικού ιστολογίου;
    Πληροφορίες αναφέρουν ότι έγιναν προσπάθειες από την ΝΟΔΕ Καστοριάς, της οποίας στελέχη ήταν οι δύο κατηγορούμενοι, να επέλθει ένας αξιοπρεπής συμβιβασμός μεταξύ τους, αλλά ο Δ. Αβραμόπουλος ήταν ανένδοτος, επηρεασμένος προφανώς από ορισμένους "πολιτικούς φίλους" του στην περιοχή, οι οποίοι λέγεται ότι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην διόγκωση της υπόθεσης.
    Η απόφαση του δικαστηρίου έγινε δεκτή με σκεπτικισμό από την τοπική κοινωνία, ως συνέχεια μιας "βιομηχανίας" μηνύσεων, που έστησαν ορισμένοι πολιτικοί, εναντίον της ελεύθερης έκφρασης και ως προάγγελος μιας ιδιότυπης φίμωσης των πολιτών, από το πολιτικό κατεστημένο!

    Τι να πω τωρα οτι βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας η οτι η παραταξη συντηρει ατομα που δεν αξιζουν?
    Ντροπη

  8. Bohemian avatar
    Bohemian 21/03/2012 16:16:38

    Με διαφορά 10% προηγείται η Νέα Δημοκρατία του ΠΑΣΟΚ, αλλά και του ΚΚΕ σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της εταιρείας VPRC που δημοσιεύεται την Πέμπτη στο περιοδικό «Επίκαιρα».

    Στην πρόθεση ψήφου η ΝΔ συγκεντρώνει 22,5%, το ΠΑΣΟΚ αλλά και το ΚΚΕ 12,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ 12%, η Δημοκρατική Αριστερά το 11,5%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 11%, το ΛΑΟΣ 3%, η Χρυσή Αυγή 3,5%, οι Οικολόγοι Πράσινοι 2,5%, η Δημοκρατική Συμμαχία 2%, η ΑΝΤΑΡΣΙΑ 1,5%, η Δράση 1,0%, το Άρμα Πολιτών 1,5% και άλλο κόμμα 3,0%

  9. ryakiotis avatar
    ryakiotis 22/03/2012 10:01:15

    Έτσι όπως πάει το πράγμα με τις συνεχείς αναβολές των εκλογών η Ν.Δ. θα πέσει κάτω απ' το 20% όταν θα γίνουν.