#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρεις βδομάδες άδεια για «τινασσόμενο μέσο δάκτυλο της αριστερής χειρός».



Η κυβέρνηση, για πρώτη φορά από τη Μεταπολίτευση αποφάσισε να ασχοληθεί με τη χορήγηση αδειών στο δημόσιο τομέα. Πως δηλαδή λείπουν κάθε χρόνο χιλιάδες εργαζόμενοι λαμβάνοντας αναρρωτικές ή άλλες άδειες, αλλά που συνεχίζουν να πληρώνονται κανονικά και με το νόμο, όταν χιλιάδες νέοι δεν έχουν δουλειά.

Προφανώς υπάρχουν άρρωστοι, προβληματικοί, με πραγματικές ανάγκες για να πάρουν άδειες. Όμως, δεν μπορεί κανείς να ανεχθεί την επαναλαμβανόμενη… ασθένεια ή ορισμένες προφάσεις που προβάλλουν όσοι θέλουν να μη δουλεύουν. Και πιστέψτε με είναι πάρα πολλοί αυτοί.

Πρόσφατα έγινε γνωστό ότι υπάλληλος του υπουργείου Υγείας πήρε τρεις εβδομάδες αναρρωτική άδεια γιατί το μεσαίο δάκτυλο του αριστερού του χεριού... εκτινασσόταν και προφανώς δεν μπορούσε να κυκλοφορεί στους διαδρόμους του υπουργείου με παρατεταμένο δάχτυλο. Στον συγκεκριμένο υπάλληλο είχε χορηγηθεί η ανάλογη ιατρική γνωμάτευση από γιατρό του νοσοκομείου Λαρίσης ο οποίος σημείωνε σε αυτή ότι αφού τον εξέτασε διέγνωσε ότι πάσχει από «τινασσόμενο μέσο δάκτυλο της αριστερής χειρός».

Είναι απίστευτο περιστατικό, ίσως και μοναδικό, όμως, σίγουρα όλοι μας έχουμε και κάποιον γνωστό που έκανε χρήση αναρρωτικών αδειών με ψεύτικες ασθένειες. Μόνο να δείτε τι γίνεται κάθε Σεπτέμβρη στα σχολεία και θα καταλάβετε. Χιλιάδες εκπαιδευτικοί, φεύγουν από τις θέσεις τους και πρέπει να αντικατασταθούν από αναπληρωτές. Οι γυναίκες που είναι έγκυες πηγαίνουν στους γιατρούς τους, τους γράφουν «επαπειλούμενη κύηση», λείπουν 1-2 χρόνια και όλα καλά.

Επίσης, πολλοί είναι εκείνοι που εξασφαλίζουν σχεδόν… τρελόχαρτα και φεύγουν για το σπίτι, υπό την ανοχή της υπηρεσίας. Για να μη μιλήσουμε για δήθεν ασθένειες σε όλες τις υπηρεσίες του δημοσίου που αν κάποιος τις ήλεγχε θα έφριττε.

Η κυβέρνηση αποφάσισε να βάλει το μαχαίρι στο κόκαλο. Να ελέγξει τις άδειες, να ερευνήσει πώς δίνονται, να πιάσει πιθανά κυκλώματα γιατρών που δίνουν χαρτιά έναντι αμοιβής. Αν πράγματι υπάρχει πολιτική βούληση για σύγκρουση με αυτή την άρρωστη κατάσταση, κι αν γίνει με ορθό τρόπο, θα είναι μια πραγματική μεταρρύθμιση. Έστω κι αν κάποιοι ξεβολευτούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GO avatar
    GO 23/09/2013 11:10:59

    Κι όμως, πρόκειται για το σύνδρομο "trigger finger" και χρήζει χειρουργικής επέμβασης.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ GO 23/09/2013 12:43:02

      Ἔχω ἀπορία βρέ παιδί μου,τί ἐξέταση κάνει ὁ γιατρός γιά νά δεῖ πώς τοῦ σηκώνεται κάποιου τό δάχτυλο;

      • GO avatar
        GO @ Κυθήριος 23/09/2013 13:11:27

        Ρε Κυθήριε, στο "trigger finger", το δάκτυλο εκτινάσσεται αυτόματα, σαν να έχει μπαταρία (Σου εφιστώ την προσοχή να προσέξεις τους συνειρμούς σου, εντάξει;).

      • Β.Κ.Σιάπκα avatar
        Β.Κ.Σιάπκα @ Κυθήριος 23/09/2013 13:55:19

        Φυσική Εξέταση, την βασίλισσα όλων των εξετάσεων που οι σύγχρονοι γιατροί δεν διδάσκονται την τέχνη της όπως παλαιότερα που ο παθολόγος για να βρει τον σακχαρώδη διαβήτη, έβαζε τον ασθενή να ουρήσει και έβαζε το δάχτυλο σε αυτά και το γευόταν για να εκτιμήσει την ύπαρξη γλυκόζης στο αίμα. Έχω δει με τα μάτια μου Τον Γιατρό των Γιαννίνων να το κάνει με τα ούρα της γιαγιάς μου, τον αείμνηστο Σκοπούλη.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Κυθήριος 23/09/2013 14:52:11

        Ρε μπας..λέω τώρα!

        • GO avatar
          GO @ Δαναός 23/09/2013 20:44:51

          Μπας ... αν το σύνδρομο εντοπίζεται στον μέσο. Αν εντοπίζεται στον μικρό, τι μπας;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ GO 23/09/2013 21:37:22

            Αν εντοπίζεται στο μικρό ξύνεις το αυτί και έτσι λύνεται και η απορία ποιος ευχαριστιέται περισσότερο.Το αυτί ή το δάχτυλο.

  2. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1 avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1 23/09/2013 11:27:45

    Η κυβέρνηση αποφάσισε να βάλει το μαχαίρι στο κόκαλο.
    Εκπληκτικό!!! Πώς τόπαθε? Πρώτη φορά το ακούμε...Και γιατί να βιαστεί τώρα? Δέκα χρόνια που ήταν κυβέρνηση δεν ήξερε το πρόβλημα?
    Kαι γιατί δεν κάνει το απλούστερο: Να πάρει μια χώρα με μισθούς στον μ.όρο της ΕΕ, πχ. Βέλγιο, να καταργήσει ΟΛΑ τα Επιδόματα και τις αναρρωτικές που δεν δίνει το Βέλγιο και να δώσει στους Δ.Υ. ΜΟΝΟ εναν μισθό, αλλα ίσον με αυτόν του Βελγίου, επι του οποίου θα υπολογίζονται και οι ασφαλιστικές εισφορές.
    Kαι ΟΛΑ τα περίεργα Ελληνικά τρύκ τόσο απ' τη μεριά των εργαζομένων όσο κι απ' τη μεριά του κράτους να εξαλειφθούν δια παντός...

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 23/09/2013 11:28:02

    Αν είναι αληθινή η ιστορία, ο γιατρός τουλάχιστον είχε χιούμορ...

    • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
      Βούλα Ελευθεριάδου @ MAYRO XABIARI 23/09/2013 11:37:59

      αμ πως χαχαχα

  4. Νεστορίδης avatar
    Νεστορίδης 23/09/2013 11:36:24

    Να δούμε πότε θα μπεί ιατρός εργασίας σε όλο το δημόσιο για να ελέγξει τις αναρρωτικές άδειες. Ας τολμήσει αυτό η κυβέρνηση θα ήταν μιά μεγάλη μεταρρύθμιση

    • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
      Βούλα Ελευθεριάδου @ Νεστορίδης 23/09/2013 11:39:35

      πολύ καλή ιδέα αλλά θα ανοίξουμε άλλη κουβέντα... των ειδικοτήτων στη χώρα,, μέχρι τελευταία δεν υπήρχε αυτή η ειδικότητα, δε ξέρω αν άλλαξε κάτι

      • tpe avatar
        tpe @ Βούλα Ελευθεριάδου 23/09/2013 11:50:29

        Ε; Πλάκα κάνουμε τώρα έτσι; Θέλουμε ΚΙ ΑΛΛΗ ειδικότητα; Δεν μας κάνει η ΓΕΝΙΚΗ Ιατρική; Σε όλο τον πλανήτη υπάρχει...

    • nantia42 avatar
      nantia42 @ Νεστορίδης 23/09/2013 11:56:15

      Συμφωνα με τον δημοσιουπαλληλικο κωδικα
      "3. Ο υπάλληλος υποχρεούται να δεχτεί την επίσκεψη του ελεγκτή ιατρού. 4. Η αποστολή ιατρού για έλεγχο υπαλλήλου, που κάνει χρήση βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών κατ` επανάληψη, είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία."

      Ας το ενεργοποιησουν , δυσκολο ειναι ?

      Οσο για τις επαπειλουμενες , ας κυνηγησουν αυτους που τις βεβαιωνουν

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ nantia42 23/09/2013 20:16:30

        Σωστό.

  5. απορία avatar
    απορία 23/09/2013 12:07:56

    Πιστευω ότι ο έλεγχος πρέπει να ξεκινήσει από όσους έχουν πάρει άδειες λόγω ψυχολογικών - ψυχιατρικών διαταραχών... δε θελω να προκαταβαλω το αποτελεσμα... αλλα οι μισοί ξαφνικά θα παρουσιάσουν τον εαυτό τους ως ψυχικά υγιής (οπότε θα πρέπει να φάνε κυρώσεις για τις ψεύτικες αναρρωτικές) και οι μισοί θα πρέπει να φύγουν όντως απο το δημόσιο γιατί είναι στην κυριολεξία επικίνδυνοι... και δεν υπάρχει δυστυχώς δημόσιος υπάλληλος που να μην έχει έναν τέτοιο συνάδελφο, και να μην μπορεί να μιλήσει κιολας γιατί φοβαται...
    Κανονικά οι διαθεσιμότητες έπρεπε να έχουν ξεκινήσει από εκεί...

    • κάποιος avatar
      κάποιος @ απορία 23/09/2013 18:16:28

      Βλέπεις, έχουμε τόσο καλό κοινωνικό κράτος στην Ελλάδα, που αν αυτοί οι άνθρωποι απολυθούν θα μπορέσουν σίγουρα να επιβιώσουν

  6. κατερίνα avatar
    κατερίνα 23/09/2013 12:20:14

    Πέρσι έμαθα, ότι υπάρχουν οι συνδικαλιστικές άδειες.
    πχ δάσκαλος δικαιούται να μην πατάει, ουσιαστικά στο σχολείο γιατί είναι συνδικαλιστικής.
    Αυτό είχε ένα νόημα πριν από είκοσι χρόνια, δηλ. ο συνδικαλιστής να έχει άδεια ώστε να μπορεί να πάει αυτοπροσώπος σε απομακρυσμένες περιοχές για να ενημερωθεί για τα προβήματα των συναδέλφων του.

    Τώρα όμως; Τι νόημα έχει την εποχή του email??
    Μήπως πρέπει να μάθουμε ?

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 23/09/2013 12:21:23

    Υποθέτω πως το "τινασσόμενο μέσο δάκτυλο" απευθύνονταν σε μάς τα κορόιδα του Ιδιωτικού Τομέα που τον πληρώνουμε...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 23/09/2013 12:57:40

      Γιατί σέ σᾶς δέ μπορεῖ νά σηκωθεῖ;
      (Τό δάχτυλο).

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/09/2013 13:03:35

    Οἱ ἐπαπειλούμενες ἐγκυμοσύνες πιστεύω,εἶναι ἡ μεγαλύτερη πληγή αὐτοῦ τοῦ θέματος,γιατί παίρνουν τή μεγαλύτερη ἄδεια μετ' ἀποδοχῶν,21 μῆνες γιά τήν ἀκρίβεια..Εἰδικά αὐτές οἱ ἄδειες πρέπει νά ἐλέγχονται ἐξονυχιστικά.

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 23/09/2013 14:02:07

    ..................."Οι γυναίκες που είναι έγκυες πηγαίνουν στους γιατρούς τους, τους γράφουν «επαπειλούμενη κύηση», λείπουν 1-2 χρόνια και όλα καλά".................
    Νομίζω πως πρέπει να μείνουμε πολύ σ΄αυτό το σκάνδαλο. Μια απλή σύγκριση μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα αρκεί.
    Α και το άλλο που θεσμοθέτησε ο Πάκης, για ισότητα, ντε, των δύο φύλλων: άδεια στον Πατέρα για ανατροφή νεογέννητου. Άδεια της οποίας κάνουν χρήση οι Δ.Υ. των οποίων οι γυναίκες δεν εργάζονται ή είναι στον ιδιωτικό τομέα (αλλοιώς την παίρνει η μητέρα Δ.Υ.)
    Το πράγμα περιγράφεται σκωπτικά στο Δημόσιο σαν "άδεια να βυζάξει το μωρό" - ο Πατέρας.

    • airman avatar
      airman @ Ανώνυμος 23/09/2013 19:00:00

      Άδεια Bebelac, για να ετοιμάζει την κρέμα!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ airman 23/09/2013 22:21:52

        Έχετε σκεφθεί, ότι
        οι δάσκαλοι/καθηγητές εργάζονται σε συνθήκες,
        που υπερ-ευνοούν τη μετάδοση ιών-μικροβίων ,
        χωρίς μάλιστα να έχουν ούτε τον τρόπο,
        ούτε τα μέσα για να προφυλαχτούν ;
        Διότι έρχονται σε υποχρεωτική επαφή,
        τουλάχιστον, με 120 ανήλικους μαθητές κάθε ημέρα ,
        που επιπροσθέτως, λόγω ανωριμότητας,
        δεν τηρούν τους κανόνες υγιεινής,
        ακόμη και όταν περνούν τις χειρότερες κολλητικές ασθένειες.
        Για τις εκπαιδευτικούς μαμάδες, λοιπόν,
        το βρίσκω απόλυτα λογικό να παραμένουν με άδεια ανατροφής στο σπίτι,
        και για τους παραπάνω λόγους.

  10. Hawk avatar
    Hawk 23/09/2013 14:32:27

    Γιατί να πηγαίνουν στην δουλειά οι δημόσιοι υπάλληλοι, μήπως πηγαίνουν οι πολιτικοί τους προϊστάμενοι, εδώ έχουμε το μοναδικό φαινόμενο αν δεν περάσουν οι " πρωτοκλασάτοι" υπουργοί, υφυπουργοί κλπ. από όλα τα πρωϊνάδικα να μην ξεκινάει καλά η μέρα. Ξέρουν τι κάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι στο χέρι τους έχουν, αυτά τα περί περιορισμού των αδειών και κοπανών είναι ντουφεκιές στον αέρα που κανένα δεν πείθουν.
    Στο δημόσιο δούλευαν και δουλεύουν οι ευσυνείδητοι και αυτοί που δεν έχουν πλάτες.

  11. Αντιρρησίας εκ πεποιθήσεως avatar
    Αντιρρησίας εκ πεποιθήσεως 23/09/2013 14:49:26

    Τι να σκεφτεί πια κανείς; Ελλάδες πολλών ταχυτήτων. Τεμπέληδες, κοπανατζήδες, μαϊμού τυφλοί, μαϊμού κουτσοί, βαστάζοι των αρχιλαμόγιων που διοικούσαν. Αλληλοκάλυψη. Μακάρι να υπάρξει οριστικό τέλος σε όλη αυτό το αίσχος.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 23/09/2013 15:30:22

    ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ....ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΚΟ(ΔΕΗ ΙΔΙΩΣ) ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΔΗΘΕΝ....ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ, ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΔΕΗ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ.......ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΜΑΣ.

  13. stavros avatar
    stavros 23/09/2013 18:15:54

    κατι ακουγεται επισης οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν κοβουν αποδειξεις,δεν αποδιδουν τον φπα,κλεβουν στην βενζινη,πουλανε ληγμενα προιοντα στα ραφια,εχουν αλλη τιμη στο ραφι και αλλη στο ταμειο,σερβιρουν μπομπα ποτα,διοργανωνουν συναυλιες και δεν θεωρουν αποδειξεις,κανουν λαθρεμποριο μαζι με σομαλους και πακιστανους,πουλανε ηρωινη στην ομονοια και στο πολυτεχνειο,μεταφερουν την εδρα της εταιρειας τους στο βελγιο,κλπ,κλπ,κλπ..για το 1,5 εκ ανεργους στον ιδιωτικο τομεα φταινε μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι και οχι αυτοι που οδηγουν επιχειρησεις,μαγαζακια,εταιρειες σε λουκετα γιατι ο ελληνας δεν εχει λεφτα πια να καταναλωσει και να υποστηριξει την καθε επιχειρηση.......

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ stavros 23/09/2013 18:43:29

      ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΟΠΟΥ ΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 10% ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤ/ΧΟΙ ΤΟ 35% ΜΕ ΑΛΛΑ 2500.000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ....ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΝΕΙ??? ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ, ΟΤΙ ΤΟ 80 ΕΙΧΕΣ 250.000 Δ.Υ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΕΚΟ-ΝΠΔΔ-ΝΠΙΔ 1200.000. ΤΟ 201Ο ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ 200.000 ΠΑΡΑΘΥΡΟΒΑΛΘΕΝΤΕΣ-ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ Κ.Λ.Π. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ 3 ΚΑΙ 60. ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΡΑΤΣΩΝΕΤΕ Η ΕΛΛ.ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΥΦΗΝΕΣ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ....ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΣΠΑΕΙ ΚΑΘΕ ΡΕΚΟΡ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ. ΞΕΧΑΣΑ ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΝΔΡΕΑΣ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ.....ΜΕ ΤΙ ΔΑΝΕΙΚΑ???ΤΟ ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΔΡΑ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ....

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ stavros 23/09/2013 19:23:41

      Σίγουρα αισθάνεσαι καλύτερα τώρα. Σίγουρα επίσης κάθε φορά που σκέφτεται κάποιος δημόσιος υπάλληλος να τηνκοπανήσει και να κάνει το ΣΚ τετραήμερο σκέφτεται: " ε σιγά δεν πουλάω και ηρωίνη στο σύνταγμα, τους χαζούς κοροιδεύω"

  14. GO avatar
    GO 23/09/2013 21:53:56

    Αν πετύχεις την οπή. Δεν είναι εύκολο.

    • GO avatar
      GO @ GO 23/09/2013 22:27:19

      Αν την πετύχεις (τη βοηθεία της ετέρας χειρός) να μου προσέξεις το τύμπανο, μην τρέχουμε γι' άλλα!