#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 00:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρείς 17χρονοι το ξεκίνησαν



Επειδή ακούμε και διαβάζουμε διάφορα, από διάφορους που θέλουν να καπελώσουν την σημερινή μεγαλειώδη συγκέντρωση στο Σύνταγμα, τους πληροφορούμε ότι την  σελίδα Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα ξεκίνησαν χθες τρεις 17χρονοι μαθητές. Οι δύο σπουδάζουν σε ιδιωτικό σχολείο και η μία σε δημόσιο δήμου της Αττικής.

Παιδιά όλοι οικογενειών της μεσαίας τάξης, χωρίς καμία κομματική ένταξη.

Σχετικά με όσα γράφτηκαν για το χθεσινό "πέσιμο" της σελίδας μαθαίνουμε ότι κατέβασαν την πρώτη σελίδα που ανέβασαν χθες επειδή φοβήθηκαν τις αντιδράσεις, αλλά την ανέβασαν ξανά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gynner avatar
    gynner 26/05/2011 00:23:38

    Κανέναν δεν ενδιαφέρει ποιός το ξεκίνησε!Αυτό είναι ήδη πίσω!Ας το καταλάβουν όλοι αυτό και πρώτα πρώτα αυτοί που περιμένουν ακόμα σωτήρες.....

  2. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 26/05/2011 00:44:41

    Ειναι ωρα πλεον οπως γραφω εδω και καιρο να γεμισει ολη η χωρα με ελληνικες σημαιες. Ας το διαδωσουμε μεσω Fb ,Tw. Ας καταλαβουν ολοι οτι περα απο τα κομματα, υπαρχει και ο ελληνικος λαος που διαμαρτυρεται για τον εξευτελισμο και τους εκβιασμους που υφισταται

    • one avatar
      one @ Ρήγας Φερραίος 26/05/2011 18:35:32

      είδες εσύ να έχουν καμιά Ελληνική Σημαία? εγώ γιατί δεν είδα καμία μα καμία?

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/05/2011 00:57:56

    Είδα αρκετό κόσμο. Συνολικά, από τους 40.000 αγανακτισμένους, πρόσεξα 7 σημαίες! Και 200 όλοι κι'όλοι τραγούδαγαν τον Εθνικό Ύμνο. Κατά τ'άλλα, ο Θανάσης, Ο Μπαϊρακτάρης και τα λοιπά εστιατόρια στο Μοναστηράκι έκαναν χρυσές δουλειές... Ποια είναι η γνώμη της Αφροδίτης Αλ Σαλέχ για τις ελληνικές σημαίες;;;

    • xmm avatar
      xmm @ Γιώργος 26/05/2011 01:22:02

      ειδες μηπως εστω μια σημαια εκτος των ελληνικων;;;;

      αρκετα ο αρνητισμος

      ηταν συγκεντρωση ΠΟΛΙΤΩΝ οπως θα επρεπε να ειναι ολες οι συγκεντρωσεις και οχι προβατων

      σιγα σιγα οταν θα αποκομπλεξαριστουν και με την ελληνικη σημαια

      οι ανθρωποι που κατεβηκαν ειανι και πατριωτες (στην ευρυτερη εννοια) και πολιτες

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ xmm 26/05/2011 02:16:30

        Ηταν συγκεντρωση ΠΟΛΙΤΩΝ και οχι ΕΛΛΗΝΩΝ.
        Ο Κοσμος αποκομπλεξαριζεται αφου η Ελληνικη Σημαια ειναι ενα κομπλεξ!

        Ετσι να λεμε την αληθεια. Μπραβο σου, τουλαχιστο εσυ δε προσπαθεις να κοροϊδεψεις το κοσμο, προσπαθωντας να πεισεις οτι δεν συμβαινει αυτο που βλεπουν, δηλαδη καθολου σημαιες.

        • GEODETIS avatar
          GEODETIS @ Greece Pleading 26/05/2011 03:38:29

          δεν αντιλέγω στην παρατήρηση κάπου εδώ έχεις δίκιο ... σπάνιες η Ελληνικές σημαίες λές και δεν είναι αυτή η μεγάλη ομάδα Ελλήνων .... Έλληνες .... αλλά γιατί ;;;; γιατί ο Έλληνας δεν προτιμάει να κρατά το σύμβολο που τον καθορίζει ;;;;; το εθνικό του σύμβολο;;; αυτό που πολέμησε μέχρι εχθές για τα ιερά και όσια ;;;δεν είναι ψέμα ούτε στον ποιό αδαή ότι το Εθνικό σύμβολο σαν σημείο αναφοράς εδώ και χρόνια είναι υπό διωγμό ... ποιός θα μπορούσε άλλωστε να το αρνηθεί όταν εδώ και χρόνια αυτό το γηραιό σύμβολό είναι υπο διωγμό ;;;; δεν είναι άλλωστε λίγες οι φορές που συγκεκριμένες ομάδες επιτέθηκαν σε προσωπικό του Γενικού Επιτελείου Στρατού (δηλαδή σε φαντάρους ή και στελέχη του Γ.Ε.Σ.) με μόνη αιτία ότι φορούσαν επάνω τους την Ελληνική σημαία .... το έζησα και εγώ κάποτε όταν είχα αποφοιτήσει απο το σχολείο ανορθόδοξου πολέμου στην Θεσσαλονίκη ... και ενώ είχα σαν επανωφόρι ένα φανελάκι με τα Εθνικά σύμβολα ... μας επιτέθηκαν κάποιοι με το πρόσχημα ότι είμαστε όπως λέγαν ΚΑΡΑΚΟΛΙΑ .... ελπίζω ότι οι νέοι που θέλουν να κάνουν την αλλαγή ....

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Greece Pleading 26/05/2011 10:42:05

          Εσύ, που δεν είσαι κομπλέξικος, όπως θεωρείς προφανώς τις χιλιάδες κόσμου που γέμισαν τις πλατείες χθες, γιατί δεν πήρες μια ελληνική σημαία προκειμένου να δώσεις το πατριωτικό παρόν μεταξύ των άλλων, που προφανώς επειδή δεν κρατούσαν σημαίες τους θεωρείς κομπλεξικούς και απάτριδες ;

          Προτίμησες μάλλον να μην ρισκάρεις να συγκρουστούν οι ιδεοληψίες σου με την πραγματικότητα και συνειδητοποιήσεις πόσο εκτός τόπου και χρόνου βρίσκεσαι.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Greece Pleading 26/05/2011 10:45:41

          Α, συγκέντρωση ευνουχισμένων πολιτών δηλαδή που "δεν είναι" Έλληνες εκείνη τη στιγμή;

          Ωραία πράγματα. Ιδού πού μας οδηγούν...

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 26/05/2011 01:29:20

    Λίγη σημασία έχει ποιός τα ξεκίνησε αρχικά.

    Κάτι τέτοια πανηγυράκια χωρίς στόχευση δεν μπορούν να παράξουν πολιτικό αποτέλεσμα. Εκτόνωση μόνο προσφέρουν, να ξεχαστούν οι πρόφατες σφαγές, να αποπροσανατολιστεί ο κόσμος, να ξεπλυθεί και η νεοταξική Aristera στην κολυμπήθρα που της παρέχουν όλα αυτά,και να αυξηθεί η αποχή (των μη αριστερών) στις εκλογές.

    • fez avatar
      fez @ ΚΜ 26/05/2011 09:09:19

      ΚΑΛΟ ΥΠΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....

  5. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 26/05/2011 01:30:07

    Οτα λεμε πατριωτεες με την ευρυτερη εννοια τι εννοουμε? Κι οταν υπαρχουν ολες κι ολες 5 ελληνικες σημαιες αλλα απαραιτητα κι η Ισπανικη ΓΙΑΤΙ??? Ποιον ενοχλει η Ελληνικη σημαια ? Καπαως μου κανει αυτο...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Μαυρη Αντιδραση 26/05/2011 01:38:44

      Ας πήγαινες και εσύ να γίνονταν 6 οι σημαίες.
      Κανείς δεν απαγόρευσε σε κανέναν να κρατάει ελληνική σημαία ή να τραγουδάει τον εθνικό ύμνο.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Κάποιος 26/05/2011 02:18:19

        "Κανείς δεν απαγόρευσε σε κανέναν να κρατάει ελληνική σημαία ή να τραγουδάει τον εθνικό ύμνο."
        Ισως γιατι δεν θα ζουσε μετα.

        • one avatar
          one @ Greece Pleading 26/05/2011 18:37:46

          ίσα ίσα εγώ το άκουσα με πρόφαση ότι επειδή έχει κοντάρι θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όπλο και γιαυτό να μην έχει κανείς σημαίες. Στην ερώτηση μου γιατί να μην έχουμε μικρές πλαστικές με πλαστικό ιστό κάνανε μόκο...

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Κάποιος 26/05/2011 09:17:06

        Και μόνο που αναφέρετε τέτοια θέματα δείχνει πόσο κόμπλεξισμός υπάρχει. Ως Κάποιος, απροσωπος δλδ, άτομο με βιολογικές ανα΄γκες μόνο (ο νέος ορισμός της νεωτερικής ελευθερίας που υπόσχονται οι παγκοσμιοποιοητές- αφεντικά;) θα σου ερχόταν βαρια να κρατησεις την Ελληνική σημαία, μιας και δεν υπάρχει ελληνικό έθνος, και προφανώς σε ενοχλεί που άλλοι την κραταν. Από την άλλη, στηρίζω το δικαίωμα σου να μην κρατάς καμμία σημαία αλλά εφ' οσον δεν πιστεύεις σε σημαίες αυτό σου αφαιρεί το δικαίωμα να κρίνεις αυτούς που την κρατάν, διότι αυτό κάνεις πίσω απο τα διφορούμενα λόγια...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 10:35:34

          Εσυ που το παίζεις κριτής, μπήκες στον κόπο να ξεκουνήσεις τον κώλο σου από τον καναπέ ή την καρέκλα, να πάρεις την ελληνική σημαία και να κατέβεις στο Σύνταγμα, ή στον Λευκό Πύργο και να φωναξεις κατά του Μνημονίου ή να τραγουδήσεις τον Eθνικό Υμνο ;

          Κανείς δεν εμπόδισε κανέναν να εκφραστεί όπως ήθελε στην χθεσινή συγκέντρωση τουλάχιστον απ'όσα είδα στην περιοχή πέριξ της πλατείας Συντάγματος.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Κάποιος 26/05/2011 10:49:32

            Όχι, δεν ήταν θέμα να κρατούν "οι άλλοι", είναι θέμα γιατί υπάρχει τάση αποεθνικοποιήσης των πραγμάτων γενικότερα.

            Εσύ, Κάποιε, δεν θέλεις να κρατάς ελληνική σημαία;

          • siakkas avatar
            siakkas @ Επώνυμος 26/05/2011 11:25:20

            εθνομηδενισμός.
            Το νέο σύνθημα των think tanks.
            Απλά δεν κατάλαβαν με ποιους έχουν μπλέξει
            μας θέλουν κάποιους, κάπου, κάποτε
            αλλά υπάρχουμε αιώνες τώρα προς κέντρισμα της ανησυχίας τους.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Επώνυμος 26/05/2011 11:26:58

            Αποεθνικοποίηση δεν είναι το να μην κυκλοφορείς κρατώντας ένα γαλανόλευκο σημαιάκι αλλά το να μην υπηρετείς την θητεία σου με χίλια δυο τερτίπια, να φοροδιαφεύγεις συστηματικά, να βγάζεις τα κέρδη σου στο εξωτερικό, να κάνεις τα παιδιά σου αγγλάκια και αμερικανάκια στέλνοντας σε διάφορα αμερικάνικα και εγγλέζικα κολλέγια του εξωτερικού ενώ ταυτόχρονα κατηγορείς το ελληνικό σύστημα παιδείας χωρίς να κάνεις κάτι για να το βελτιώσεις, να κατηγοριοποιείς τους πολίτες αυθαίρετα σε έλληνες και μη έλληνες με βάση τα προσωπικά σου θρησκευτικά, κοινωνικά και πολιτικά μέτρα και σταθμά και να ιδιωτεύεις αντί να ασχολείσαι ενεργά με τα κοινά.
            Την ελληνική σημαία όποτε χρειάστηκε να την τιμήσω και να την υπηρετήσω, το έκανα στην πράξη.
            Και σε καθαρά συμβολικό επίπεδο είχα αρκετές φορές την ευκαιρία να κάνω έπαρση και υποστολή της σημαίας στην Ακρόπολη ως μέλος και ως επικεφαλής αγήματος.

            Εσύ που παρουσιάζεσαι ως θεματοφύλακας της εθνικοφροσύνης κρατούσες χθες ελληνική σημαία στο Σύνταγμα όπως αρκετοί άλλοι συμπολίτες μας ;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Κάποιος 26/05/2011 11:38:52

            Δεν κρατούσα διότι δεν το είχα οργανώσει το να περάσω, πέρασα ανοργάνωτα. Αλλά δεν προπαγανδίζω κατά του να κρατάμε ελληνική σημαία.

            Και το θέμα δεν είναι τι έκανες στη Ακρόπολη όταν ήσουν υποχρεωμένος να το κάνεις, το θέμα είναι τι στάση κρατάς απέναντι στο ζήτημα τώρα που ενεργείς με τη δικη σου προαίρεση (ή με την προαίρεση των ερογοδτών σου, δεν έχει σημασία).

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 26/05/2011 13:15:00

            @Επώνυμος

            Γιατί είδες πουθενά να προπαγανδίζω ή να κράζω κατά της ελληνικής σημαίας ;

            Και μην αρχίσεις την γνωστή καραμέλα περί της σαλάχ, μαλέχ, φαρέχ κτλ που δήλωσε το ένα και το άλλο, γιατί χθες δεν την πήρε το μάτι μου μέσα στις 30.000 κόσμου ακόμα κι αν ήταν εκεί.

            Επίσης κανείς δεν με υποχρέωσε να υπηρετήσω την θητεία μου ως έφεδρος αξιωματικός.
            Δική μου επιλογή ήταν.
            Αν ήθελα ,είτε θα το έπαιζα τρελός, είτε θα δήλωνα αντιρρησίας και θα υπηρετούσα εναλλακτική θητεία, είτε θα υπηρετούσα ως απλός φαντάρος και θα κοιτούσα να βάλω κανά βύσμα για να αράξω σε κανά γραφείο.

            Έλληνας δεν είναι όποιος κρατάει σημαιάκια αλλά όποιος κάνει το καθήκον του απέναντι στην πατρίδα και στην κοινωνία.
            Όχι σαν μερικούς που πουλάνε εθνικοφροσύνη και με το ένα χέρι κρατάνε σημαίες ενώ με το άλλο κλέβουν το κράτος και κοροϊδεύουν τους πολίτες.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μαυρη Αντιδραση 26/05/2011 01:57:07

      Μαύρη αντίδραση, κοίτα ποιος κόπτεται και βιάστηκε να σου απαντήσει πρώτος-πρώτος! Και μόνο αυτό, αρκεί για να βγούν συμπεράσματα!

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΚΜ 26/05/2011 02:17:06

        Εεεεπ είμαι κι εγώ εδώ!
        Αλλά σήμερα δε θα γράψω τίποτα μειωτικό για τον φίλο ΚΜ,
        καταφέρνει να αυτομειώνεται μια χαρά!
        Πάντα τέτοια......

        • siakkas avatar
          siakkas @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 26/05/2011 02:35:46

          είναι γνωστό ότι ο Γκιγκόρωφ είχε σόϊ στη Μακεδονία.
          Δεν ειν κακό!
          Σλαβικό.
          Καλός την εξαίρεση.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ siakkas 26/05/2011 08:16:01

            Άντε πάλι πρωί πρωί......
            ΚΜ απέκτησες και οπαδούς βλέπω.
            Σιάκκα,μην παίζεις με τη λάσπη,θα λερωθείς,άσε που υπάρχει και η πιθανότητα να σε ταίσουν με αυτήν.
            Ασχολήσου με κάτι πιο επικοδομητικό.
            Χάθηκαν οι τράπουλες και τα τάβλια;

          • siakkas avatar
            siakkas @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 26/05/2011 11:34:32

            Δεν είμαι οπαδός κανενός
            Την μόνη υγιή λάσπη που γνωρίζω, είναι αυτή που πατάω για να σπείρω το ρύζι για να το τρώς στον καναπέ και στο τραπέζι σε πολλαπλάσια τιμή απο το κόστος παραγωγής και την τιμή πούλησης απο τον παραγωγό.
            Στην λάσπη της θολοκουλτούρας του εθνομηδενισμού δε φυτρώνει κανενός είδους αναπαραγωγικός σπόρος.
            Όσο για αθλήματα προτιμώ να "παίζω" πάλη (όχι των τάξεων)

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ siakkas 26/05/2011 13:20:11

            Έγινε φίλε αγρότη παλαιστή,φρόντισε τη" λάσπη που γνωρίζεις"να την πατάς και όχι να την πετάς!
            Για το δικό σου σόι καρφί δεν μου καίγεται!
            Καλή σου μέρα,και καλή σπορά!

      • siakkas avatar
        siakkas @ ΚΜ 26/05/2011 15:22:21

        σωστό το ζναμ
        Καλιά η μάνα του φονιά
        παρά του σκοτωμένου.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ siakkas 27/05/2011 02:20:17

          Τον αράπη κι αν τον πλύνεις το σαπούνι σου χαλάς........

  6. SharK avatar
    SharK 26/05/2011 01:52:52

    σήμερα ο καθένας μας ήτανε μία σημαία από μόνος του

  7. Thios avatar
    Thios 26/05/2011 02:41:49

    όσοι έχετε κάποιο κόπμλεξ με το να κρατάτε την ελληνική σημαία, φορέστε μπλούζα με ελληνική σημαία, ή καπέλο..φέρτε ομπρέλες με ελληνική σημαία. είμαστε Έλληνες! και αν κάποιος νοιώθει περίφανος με το να φέρει σημαία με κάποιο τρόπο τότε κανείς δεν πρέπει να του την στερήσει. φέρτε την ελληνική σημαία λοιπόν με όποιο τρόπο μπορείτε κατα την άποψή μου.

  8. spiros avatar
    spiros 26/05/2011 06:53:30

    Ο κόσμος ήταν πράγματι αγανακτισμένος κουβαλώντας το δικό του πρόβλημα. Όλοι είχαν μια αιτία να αγανακτήσουν. Το ειρηνικό είναι το σημαντικότερο . Το αυθόρμητο επίσης. Το αν υπήρχαν ή όχι πολλές σημαίες δεν έχει καμμιά σημασία. Δεν ήρθαν αλοδαποί . Η ψυχή της Ελλάδας ήταν εκεί.

  9. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 26/05/2011 07:41:41

    Παραδοσιακά οι εξεγέρσεις ξεκινούν από τους εξαθλιωμένους. Ή από τους νέους. Φανταστείτε το εκρηκτικό μίγμα του συνδυασμού των δύο αυτών στοιχείων… Και πάντα παίρνουν τη μορφή χειμάρρου. Ασήμαντου στην αρχή, αλλά όσο συνεχίζεται η βροχή της εξαθλίωσης, ο χείμαρρος αυτός γιγαντώνεται και παρασύρει τα πάντα στο πέρασμα του…
    Ομολογώ ότι 3 μέρες πριν ένωσα ντροπή όταν διάβασα στους διαδηλωτές της Μαδρίτης το σύνθημα που έλεγε να κάνουν ησυχία μην ξυπνήσουν τους Έλληνες. Χθες όμως άρχισα πάλι να πιστεύω ότι ο λαός αυτός είναι ζωντανός. Είναι οι απόγονοι ένδοξων προγόνων. Ο σπόρος που δεν πεθαίνει (που μας υπενθύμισε ο Αντώνης στο Ζάππειο). Δεν άλλαξε παρά το μέσον κινητοποίησης αφού φυσικά αυτό χρησιμοποιεί η εποχή. Δεν χρειάστηκε Ρήγας Φεραίος, δεν χρειάστηκε μύηση στη Φιλική Εταιρεία, δε χρειάστηκε Παλαιών Πατρών Γερμανός… Έφτασε μόνο το facebook για να κλειστεί το ραντεβού και η αγανάκτηση που περίσσεψε…
    Surpise κύριοι κυβερνόντες. Αυτό που έγινε πρέπει να σας τρομάξει περισσότερο από κάθε άλλη καπελωμένη διαδήλωση. Από κάθε διαδήλωση οργανωμένη από συνδικάτα και κόμματα με σημαίες, ΜΑΤ και κουκουλοφόρους. Και ίσως αυτό που πιότερο πρέπει να σας τρομάζει είναι το γεγονός ότι αυτό που έγινε την Τετάρτη αυτόματα έγινε θεσμός. Και δεν θα πάψει να γίνεται μέχρι να δοθούν λύσεις…
    Η εξαθλίωση, η υποταγή, η οικονομική υποτέλεια έχουν ένα όριο. Η υπέρβαση αυτού του ορίου φέρνει έκρηξη που ξεπερνά κάθε φαντασία.
    Δεν μπορεί ο νέος να ζει χωρίς οράματα, στόχους και προσδοκίες. Κι αν μη τι άλλο η κυβέρνηση αυτή του τα στέρησε όλα… Τον ονόμασε αρχικά «γενιά των 500 ευρώ» και στη συνέχεια με τις επιχειρηματικές συμβάσεις και την εκ περιτροπής εργασία τον έκανε γενιά των 400, των 300, των 200… Τι όνειρα να κάνει ο νέος αυτός, πώς να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια, παιδιά και υποχρεώσεις που περιμένει τη σύνταξη του μπαμπά για να βγει για έναν καφέ;
    Τίποτα δεν του απέμεινε και όταν ακούει τον πρωθυπουργό της χώρας να μιλάει στα κανάλια σαν να βρίσκεται σε μια εικονική πραγματικότητα και μια φανταστική χώρα, όταν ακούει από τους υπουργούς και τη συμμαχία των προθύμων μόνο απειλές και εκβιασμούς, εεε του γυρίζει το μάτι και γίνεται χείμαρρος…

  10. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 26/05/2011 08:20:37

    Ειναι ωρα πλεον οπως γραφω εδω και καιρο να γεμισει ολη η χωρα με ελληνικες σημαιες. Ας το διαδωσουμε μεσω Fb ,Tw. Ας καταλαβουν ολοι οτι περα απο τα κομματα, υπαρχει και ο ελληνικος λαος που διαμαρτυρεται για τον εξευτελισμο και τους εκβιασμους που υφισταται

    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;;; ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ....ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΕ ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕΣΩ fb ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ....
    ΑΡΚΕΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!!

  11. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 26/05/2011 08:45:25

    Ο JEFFRY πήγε Παρίση για το Πάρτυ "αφήστε μας ύσηχους να δουλέψουμε " είπε. Τώρα το θυμήθηκε,,, Τελειώσαν τα ψέματα ΓΑΠ δέν πείθεις κανέναν πια . Ευχαρίστουμε για την συνεργασία !!!!!!!!!!!!! Σάλτα πίσω στην πατρίδα σου παλικάρι μου. ΜΗΝ προσπαθείς να σώσεις και άλλο την Ελλάδα...

  12. SAS avatar
    SAS 26/05/2011 08:46:57

    Είναι πραγματικά απορίας άξιο το ότι υπάρχουν φωνές που λοιδορούν και απαξιώνουν αυτό που έγινε εχθές . Μπορεί να μας έχουν φτάσει στο σημείο της απόλυτης καχυποψίας αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την μηδενιστική στάση .
    Η κοινωνία μας δεν θα αλλάξει μαγικά και αυτόματα .
    Η δημιουργία μιας ''κρίσιμης μάζας’’ ανθρώπων που θα αφυπνίσει όλους τους υπόλοιπους είναι το ζητούμενο .
    Πρέπει όλοι αυτοί που σήμερα αποτελούν ξεχωριστές μονάδες να συναντηθούν να γνωριστούν να ανταλλάξουν απόψεις να καταλάβουν ότι δεν είναι μόνοι τους και να δημιουργήσουν τελικά ένα νέο συμβόλαιο κατανόησις και πραγματικού σεβασμού.
    Ζούμε σε μια εποχή ριζικών αλλαγών , ας αλλάξουμε λοιπόν και ας σταματήσουμε να μιλάμε με την ξύλινη γλώσσα του χθες .

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ SAS 26/05/2011 09:00:58

      +1000

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ SAS 26/05/2011 11:06:55

      Προσωπικά δεν το απαξιώνω. Απλώς θεωρώ πολύ ύποπτη την όλη μεθόδευση. Κατ' εμέ, κάτι γίνεται και αυτή η αγνότητα (η πραγματική αγνότητα των χαρούμενων προσώπων) που είδαμε χθες στη διαμαρτυρία, είναι πολύ ωραία για να είναι αληθινή.

      Ως προς το περιεχόμενο της ανάρτησης, αυτό που λέω είναι ότι δεν έχει σημασία ποιοι το ξεκίνησαν, αλλά ποιοι το διέδωσαν και έγινε μαζικό το πράγμα.

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 26/05/2011 08:49:44

    Δεν μπορεί να σταθεί Κώ..λος του κάτω , πάντα του αρέσαν τα ταξειδάκια αλλά με τα χρήματα άλλων !!!!!!!

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/05/2011 09:14:35

    Μπράβο στα παιδιά που το ξεκίνησαν , ας μην το απαξιώσουμε . Ας μπούμε όλοι
    πιο δυναμικά . Καιρός ειναι να συκώσουμε τα μανίκια.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 12:21:06

    Βρε παιδιά -σε όλους απευθύνομαι-, για όνομα του Θεού, είναι δυνατόν να τσακωνόμαστε για το αν οποιοσδήποτε "πρέπει" ή "δεν πρέπει", ή "θέλει" ή "δεν θέλει" να κρατάει ελληνική σημαία για να συμμετάσχει;

    Η συμμετοχή δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να μας νοιάζει;

    Εδώ πουλάνε ολόκληρη την υπόστασή μας στα κτήνη της τρόικας μέρα τη μέρα, κι εμείς ασχολούμαστε με αυτό για να κρίνουμε αν είναι "καλή" ή "κακή" μια κινητοποίηση;

    Τι θέλουμε δηλαδή; Να μπαϊλντίσουμε και να ξαναγυρίσουμε στο (αδιέξοδο) ξεκ***ωμα επί του πληκτρολογίου;

  16. Καθένας avatar
    Καθένας 26/05/2011 12:31:57

    Γιατί τόσο κόμπλεξ με την ελληνική σημαία;; Αν τόσο πολύ σας ενοχλεί κατεβείτε με σημαία Ζιμπάμπουε ή φτιάξτε μια δική σας.
    ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ !!
    Το ότι πλήττεται η Δημοκρατία, δε μας ενδιαφέρει; Το ότι εσκεμμένα "κατέβασαν" τις κεραίες της κινητής τηλεφωνίας, για να μην υπάρχει επικοινωνία, το εντόπισε κανείς;

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ Καθένας 26/05/2011 13:33:54

      TΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ;;;ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ;;; ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΤΗΣ ΕΚΦΩΝΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΔΝΤ!!!!
      ΟΛΠΚΛΗΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ. ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!
      Η ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΒΑΡΑΙΝΕΙ;;;;;;;;;
      ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΠΟΙΟΝ ΦΟΒΑΣΤΕ;;;; ΤΙ ΦΟΒΑΣΤΕ;;;;

      ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ (ΟΔ. ΕΛΥΤΗ)

      Τόσο δεν αγγίζουν * η φωτιά με το άχτι

      που πένεται ο λαός μου
      Του Θεού το στάρι * στα ψηλά καμιόνια
      το φόρτωσαν και πάει
      Μες στην έρμη κι άδεια * πολιτεία μένει
      το χέρι που μονάχα
      Με μπογιά θα γράψει * στους μεγάλους τοίχους
      ΨΩΜΙ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

      Φύσηξεν η νύχτα * σβήσανε τα σπίτια

      κι είναι αργά στην ψυχή μου
      Δεν ακούει κανένας * όπου κι αν χτυπήσω
      η μνήμη με σκοτώνει
      Αδελφοί μου, λέει * μαύρες ώρες φτάνουν
      ο καιρός θα δείξει
      Των ανθρώπων έχουν * οι χαρές μιάνει
      τα σπλάχνα των τεράτων

      Γύρισα τα μάτια * δάκρυα γιομάτα

      κατά το παραθύρι
      Φώναξα στις πύλες * κι η φωνή μου πήρε
      τη θλίψη των φονιάδων
      Μες στης γης το κέντρο * φάνηκε ο πυρήνας
      που όλο σκοτεινιάζει
      Κι η αχτίδα του ήλιου * γίνηκε, ιδέστε
      ο μίτος του Θανάτου

  17. Thios avatar
    Thios 26/05/2011 13:17:42

    @ΚΑΘΈΝΑ
    Έχεις απόλυτο δίκιο. και για μένα έχει λήξει το θέμα.

    πάμε παρακάτω.
    ερώτηση: πώς θα ξυπνήσουν όλοι οι υπόλοιποι; τι μπορούμε να κάνουμε; τον περισσότερο κόσμο φαίνεται να μην τον νοιάζει.....τι διάολο; υπάρχει βέβαια και ο κόσμος που έχει υποχρεώσεις κατά την διάρκεια της μέρας και ακόμη δεν γνωρίζει για το τι έχει ξεκινήσει. υπάρχει και ο κόσμος που δεν έχει internet. τί μπορούμε να κάνουμε;

  18. Thios avatar
    Thios 26/05/2011 14:13:12

    θα απαντήσει κάποιος στα ερωτήματά μου παρακαλώ; αρχίστε να βρίσκετε λύσεις σε αυτά τα θέματα!

    • Ο Καθένας avatar
      Ο Καθένας @ Thios 26/05/2011 23:06:13

      Φίλε thio,
      δυστυχώς ζούμε μια νέα κατοχή.
      Ενημέρωση φυσικά δεν υπάρχει απο τα κρατικοδίετα ΜΜΕ. Για την ώρα ενημέρωση γίνεται μέσω Blogs και Internet Sites.
      Αλλά για να έχουν μέλλον αυτές οι μεγαλιώδεις και ειρηνικές διαμαρτυρίες του λαού, θα πρέπει να συνοδεύονται και από ....αιτήματα, τι ακριβώς θέλουμε;
      Ας γράψει ο καθένας μας αυτό που πραγματικά θέλει, για παράδειγμα :

      θέλουμε το μνημόνιο ή όχι ;
      και αν ναι, το θέλουμε όπως μας το επιβάλλουν ή θέλουμε διαπραγμάτευση του μνημονίου για να κερδίσουμε καλύτερους όρους, όπως η Ιρλανδία κι η Πορτογαλία.

      Και αν μου επιτρέπεται να συμπληρώσω κάποιες σκέψεις, αυτές είναι οι παρακάτω:
      1. Όχι άλλα δυσβάσταχτα μέτρα στις πλάτες του λαού.
      2. Όχι στο ξεπούλημα του εθνικού μας πλούτου (ιδιαίτερα σε ότι έχει σχέση με υποδομές και δίκτυα π.χ.: ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κ.τ.λ.), για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν θα έχουμε κανένα διαπραγματευτικό ατού στα χέρια μας και αν τα πουλήσουμε όλα, τότε αναγκαστικά τα έσοδα του κράτους θα εισπράττονται από φόρους.
      3. Ναι σε στρατηγικές συνεργασίες με γειτονικές χώρες, ώστε να προχωρήσουμε σε οριοθέτηση ΑΟΖ, για την εκμετάλλευση του ορυκτού μας πλούτου.
      4. Εκμετάλλευση και όχι ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου που μπορεί να φέρει έσοδα στο κράτος, π.χ. :Να Βάλει το κράτος ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΩΤΕΣ διόδια στον έτοιμο δρόμο της Εγνατίας και να αρχίσει άμεσα να εισπράττει, απο όλους τους γείτονες που μπαίνουν απο τον Έβρο και φτάνουν μέχρι τη Θεσσαλονίκη, χωρίς να πληρώνουν μια.
      5. ΝΑΙ ΣΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ για να αναπνεύσει η τοπική οικονομία και να σταματήσει το κλείσιμο επιχειρήσεων, άρα και να μειωθεί η ανεργία.
      6............

  19. kprotop avatar
    kprotop 26/05/2011 14:37:32

    Δεν είμαστε αποιδεολογοποιημένοι ώστε να κατεβούμε χωρίς προτάσεις,χωρίς ιδεολογία.Είναι γνωστό ότι στην Ισπανία είναι καπελλωμένες οι συγκεντρώσεις από την Αριστερά.

  20. δημης avatar
    δημης 26/05/2011 18:36:15

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΟΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ...ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΑΝ...