#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τραγωδίες μεταναστών στη Μεσόγειο: Έγκλημα εκ προμελέτης της ΕΕ



Εσκεμμένο έγκλημα εκ μέρους της ΕΕ, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι πνιγμοί στη Μεσόγειο εκατοντάδων μεταναστών, σε δύο ναυάγια τις τελευταίες εβδομάδες. Οι Βρυξέλλες το αποκρύπτουν συστηματικά, αλλά άπαντες, εδώ και τουλάχιστον δύο χρόνια, γνώριζαν ότι στα παράλια της Βόρειας Αφρικής συγκεντρώνονται τεράστιες μάζες μεταναστών, ως επί το πλείστον από τη μαύρη Αφρική, για να περάσουν στην Ευρώπη. Σας παρουσιάζουμε αποκλειστικό φωτογραφικό ρεπορτάζ του Antinews από έναν τέτοιο καταυλισμό μεταναστών στη Λιβύη.



Ειδικά, μετά την ανατροπή του Καντάφι, στη Λιβύη έσπευδαν διαρκώς και νέες “στρατιές” μεταναστών κυρίως από Νιγηρία, Λιβερία, χώρες της Κεντρικής Αφρικής, κ.ο.κ. Το φαινόμενο υπήρχε και πρίν από την πτώση του Καντάφι. Διογκώθηκε όμως, αμέσως μετά με αποτέλεσμα, προς το τέλος του 2011, οπότε το λιβυκό καθεστώς κατέρρευσε να υπάρχουν σε άθλιους καταυλισμούς πάρα πολλές χιλιάδες μεταναστών. Επανειλημμένως μάλιστα, είχαν γραφτεί επιτόπια ρεπορτάζ από τη Λιβύη γι αυτό το θέμα, όπως και στον ελληνικό Τύπο. Πόσο μάλλον, αφού τη χώρα μας, όπως και την Ιταλία, την “έκαιγε” το θέμα. Να σημειωθεί ότι οι μετα-κανταφικές λιβυκές ηγεσίες και αρχές αντιμετώπιζαν σκαιότατα τους μετανάστες, και έκαναν τα πάντα για να τους διώξουν από τη χώρα. Κοντολογίς, να τους σπρώξουν μια ώρα αρχύτερα για να φύγουν προς την Ευρώπη. Άλλωστε, ελάχιστοι από αυτούς επέστρεψαν στη χώρα τους, χωρίς προηγουμένως να έχουν δοκιμάσει την τύχη τους να περάσουν στην Ευρώπη.



Άπαντες οι μετανάστες, με τους οποίους είχε συζητήσει Έλληνας δημοσιογράφος (ο οποίος έδωσε στο Antiews το φωτογραφικό ρεπορτάζ από καταυλισμό μεταναστών λίγο έξω από την Τρίπολη), του έλεγαν ότι ο προορισμός τους ήταν η Ιταλία, αν και δεν απέκλειαν να προσπαθήσουν να περάσουν και στην Ελλάδα.

Παρά ταύτα, αν και οι Βρυξέλλες γνώριζαν τόσο από ρεπορτάζ όσο και από αποστολές ΜΚΟ στην περιοχή το πρόβλημα, όχι μόνον κώφευσαν, αλλά δεν έλαβαν κανένα μέτρο ώστε να αποτρέψουν το τεράστιο μεταναστευτικό κύμα που πλήττει το Νότο της Ευρώπης, ούτε βέβαια να αποσοβήσουν την τραγωδία των προηγουμένων εβδομάδων. Να σημειωθεί ότι, εκτός της Λιβύης, πολλοί μετανάστες βρίσκονται και περιμένουν να περάσουν και στην Τυνησία, καθώς και σε άλλες χώρες της Βόρειας Αφρικής.



Τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους, λοιπόν. Η ΕΕ ήξερε και συνειδητά δεν έκανε τίποτε. Πρόκειται απλά, για έγκλημα εκ προμελέτης των γραφειοκρατών της ΕΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Valter avatar
    Valter 13/10/2013 12:40:42

    Δεν κατάλαβα , τι θα έπρεπε να κάνει η E.E.?
    Τι σημαίνει ότι έπρεπε να λάβει μέτρα? Ποια μέτρα?
    Να εξαλείψει την πείνα στον τρίτο κόσμο μήπως?
    Να τους βρει δουλειές στον τόπο τους?
    Να επιβάλει κανονισμό ασφαλείας σε πειρατικά σκάφη?

    Κλασική δημοσιογραφική προσέγγιση. Εμείς τους τα είχαμε δείξει και αυτοί δεν έκαναν τίποτα.
    Σαν τι να κάνανε βρε μάστορα?

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 13/10/2013 13:03:48

    Θλιβερό το γεγονός να πνίγονται άνθρωποι.
    Ποια είναι όμως η λύση;
    Να τους μεταφέρουμε στην Ευρώπη με αξιόπλοα σκάφη;

    • kosmasindikopleustis avatar
      kosmasindikopleustis @ ΣΟΝ ΠΕΝ 13/10/2013 15:52:08

      Οπως συστηματικά "σπρώχνει" η Τουρκία μετανάστες προς την Ελλάδα, το ίδιο αφάνταστα πιέζει τους μετανάστες να φύγουν προς την Ευρώπη και η μετακαντάφι Λιβύη. Στη Λιβύη μάλιστα, έχει αναπτυχθεί ένας πρωτοφανής ρατσισμός κατά των μαύρων αφρικάνων. Ακόμα και δολοφονίες έχουν γίνει γνωστές. Δεν βλέπω από τους σχολιαστές να έχουν τις ίδιες "ευαισθησίες" προς τη Λιβύη, με αυτές προς την Τουρκία που της τα χώνουμε -και ορθώς πράττουμε- διαρκώς. Ούτε βέβαια, έχω δεί από πλευράς των Βρυξελλών να πιέζουν τη Λιβύη. Τυχαίο;

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ kosmasindikopleustis 13/10/2013 19:06:22

        Αφού ο κακός Καντάφι πέθανε και τώρα υπάρχει δημοκρατία στη Λιβύη, που το πρόβλημα; ...

    • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΣΟΝ ΠΕΝ 13/10/2013 17:57:54

      Η μόνη λύση είναι ο αναπτυγμένος κόσμος να χρηματοδοτήσει την παραμονή των ανθρώπων στις χώρες τους. Μετά, μη βομβαρδίζοντας και μη λεηλατώντας τες άλλο, να βοηθήσει ώστε να εξασφαλιστούν βιώσιμες συνθήκες στους κατοίκους τους για να μη φεύγουν απελπισμένοι αυτοί κατά χιλιάδες, αναζητώντας ''σωτηρία''. Άλλος δρόμος δεν υπάρχει.

      • Χάρης Χ. avatar
        Χάρης Χ. @ Πολεμικός Ανταποκριτής 13/10/2013 22:44:02

        Δίκιο έχεις, αλλά τους βλέπεις να χρηματοδοτούν την παραμονή των (νέων) Ελλήνων στον τόπο τους; Κι αν κάνουν έτσι για Ευρωπαίους, φαντάσου για τους άλλους. Πρέπει στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης να υπάρχει ένας εν δυνάμει ισλαμικός στρατός σε κάθε κράτος ώστε:
        α) αν χρειασθεί με μια προβοκάτσια όπως στο Σεράγεβο ή τα προάστια της Δαμασκού να μπορούν να διαμελίζουν κράτη και
        β) να ρίχνουν τα μεροκάματα των γηγενών.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 13/10/2013 19:57:52

      Αυτό πρότεινε η απαράδεκτη και αντιλευκή ρατσίστρια κονγκολέζα υπουργός Ένταξης στην Ιταλία, η Κυένγκε, που συνεχώς προβάλλει το γεγονός της φυλετικής της ταυτότητας (σαν να πρόβαλλα εγώ περήφανος το ότι είμαι λευκός, δηλαδή)...."Υπουργός Ένταξης", βλέπε "Υπουργός Εποικισμού της Ιταλίας"...

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 13/10/2013 13:23:35

    Αναφέρεστε,προφανώς,στις πρόσφατες σχετικά διεκπεραιώσεις της Ε.Ε....
    Λισσαβώνα,'Αμστερνταμ,Δουβλίνα....την ακηδεία που βγάζει μάτια,τη μεταφορά
    του προβλήματος στον Ευρωπαικό Νότο...το πρόβλημα,όμως, έχει βαθειές ρίζες....!
    Για πολλές-πολλές δεκαετίες,ο Βορράς δεχόταν φτηνή εργασία στίς "ταπεινές"
    δουλειές...όταν άρχισε η ενσωμάτωση των μεταναστών στις κοινωνίες τους,τότε
    ανακαλύφθηκε το πρόβλημα της "φυλετικής",της "εθνικής" και της "πολιτισμικής"
    αλλοίωσης....κάπως αργά!
    Απο τον Λεοπόλδο Β΄του Βελγίου (20 εκ.Κογκολέζοι νεκροί) μέχρι τον
    παρανοικό Μπρέιβικ,οι αντιδράσεις ήσαν υποκριτικές και κατάπτυστες....ρίξτε
    μιά ματιά στο λονδρέζικο Brixton ή την παρισινή Defence...η Μεσευρώπη
    μπήκε στο παιγνίδι μεταπολεμικά,όρα Γερμανία...
    Λεηλατούμε τους φυσικούς και ανθρώπινους πόρους,ανατρέπουμε καθεστώτα που δε βολεύουν την νεο-αποικιοκρατική συγκυρία και μετά ρίχνουμε στις
    πλάτες των Νοτίων την άθλια σούμα!
    Στη δεκαετία του '80,φωτισμένοι πολιτικοί ηγέτες αλλά και ειδικοί εντόπιζαν
    το πρόβλημα και ζητούσαν εσπευσμένα τον γνωστό διάλογο "Βορρά-Νότου",
    για τη μεταφορά πόρων και know-how,ώστε να παραμείνουν οι άνθρωποι
    στίς πατρίδες και τις εστίες τους....μάταια,δεν έγινε τίποτε.
    Είναι φυσικό,κάθε χώρα,να έχει όρια αποδοχής για λόγους οικονομικούς,΄
    κοινωνικούς και πολιτισμικούς...ακόμη περισσότερο, οι Ευρωπαικές χώρες
    της Μεσογείου,το απο αιώνων πολιτισμικό σταυροδρόμι...μεταξύ τους
    κι' εμείς....και προφανώς όχι για λόγους "φυλετικής καθαρότητας"- άσε που
    είναι αστείο να την επικαλούνται "προιόντα" τουρκαρβανίτικης επιρροής-αλλά
    για αυτονόητους λόγους κοινωνικής και πολιτισμικής ισορροπίας!
    Ο Νότος πρέπει να αντιδράσει στο Δουβλίνο ΙΙ, το απώγειο της στημένης και
    κακής πολιτικής....Charles Martel ή Carlo Martello,άν προτιμούν,δεν υπάρχουν
    πλέον διαθέσιμοι!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ βαγόνι 13/10/2013 15:13:00

      Ἄν ἔχεις τήν καλοσύνη,αὐτό τό: «''προϊόντα'' τουρκαρβανίτικης επιρροής»,τό ἐξηγεῖς λίγο καλύτερα;

      • Άσχετος avatar
        Άσχετος @ Κυθήριος 13/10/2013 16:03:23

        Θα στο εξηγήσω εγώ αλλιώς: σοβαρός Χρυσαυγίτης

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Άσχετος 13/10/2013 18:11:18

          ..υπάρχει τέτοιο είδος;

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Κυθήριος 13/10/2013 16:16:42

        ....μιά μειοψηφία όθνειας κουλτούρας και συνηθειών,
        που παριστάνει τον "'Αρειο"...! , αφού ρωτάς και προς
        αποφυγήν πάσης παρεξηγήσεως.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ βαγόνι 13/10/2013 20:36:05

          Εὐχαριστῶ.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ βαγόνι 14/10/2013 10:08:35

          Λόγω της παιδείας σου, θα περίμενα μία καλύτερη κατάρτιση στα θέματα της ιστορίας και όχι να λαϊκίζεις με αυτόν τον τρόπο. Ανάμιξη των Τούρκων με τους ¨Ελληνες έγινε στον βαθμό που Έλληνες εξισλαμίστηκαν και άλλαξαν μιλλέτ (το έθνος ή γένος, αλλά με κριτήριο τη θρησκεία, κατά το ισλαμικό δίκαιο). Εκχριστιανισμοί Τούρκων ήταν απαγορευμένοι, το κυρίαρχο μιλλέτ απορροφούσε μέλη από τα άλλα μιλλέτ, τους τζιμμήδες, ενώ οι τζιμμήδες δεν απορροφούσαν μέλη από το κυρίαρχο ισλαμικό μιλλέτ, επί ποινή θανάτου. Οι εξισλαμισμοί λοιπόν ήταν σύνηθες φαινόμενο. Για τον λόγο αυτό. λόγω των εξισλαμισμών, συρρικνώθηκε ο ελληνορθόδοξος πληθυσμός της Μικρασίας και πολλοί από τους Μικρασιάτες που ήρθαν πρόσφυγες το '22 ήταν απόγονοι Αιγαιοπελαγιτών και Πελοποννησίων ή άλλων Ελλήνων που είχαν μετοικίσει στη Μικρά Ασία από τον 16ο αιώνα και εξής. Άρα, Έλληνες τουρκικής καταγωγής σχεδόν δεν υπάρχουν (πλην των Γκαγκαούζων της Θράκης), ενώ υπάρχουν πολλοί Τούρκοι ελληνικής, αλβανικής και σλαβικής καταγωγής. Φυσικά, Έλληνες αλβανικής και σλαβικής καταγωγής υπάρχουν και είναι πολυάριθμοι (ο γράφων είμαι αρβανίτικης καταγωγής). Αλλά να λέμε τους Αρβανίτες "Τουρκαρβανίτες" είναι αστείο: Οι Αρβανίτες ήρθαν στην νότια Ελλάδα τεκμηριωμένα τον 14ο και πρώιμο 15ο αιώνα, σε διαδοχικά κύματα. Και όταν ήρθαν, ήταν όλοι τους χριστιανοί, δεν είχε καν ολοκληρωθεί η οθωμανική κατάκτηση της Αλβανίας και της Ηπείρου. Οι Αρβανίτες της Θράκης είναι άλλη ιστορία, ήρθαν από την περιοχή της Κολώνιας και της Κορυτσάς από τον 16ο μέχρι τον 18ο αιώνα και εγκαταστάθηκαν στην ανατολική Θράκη και τη νότια Βουλγαρία και από εκεί ήρθαν το 1922 στην Ελλάδα. Και αυτοί ήταν στην ολότητά τους χριστιανοί Ορθόδοξοι, άλλωστε γνωρίζουμε τις κώμες από τις οποίες προέρχονται.

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ ΒΙΣ 14/10/2013 12:40:33

            Απαντάς σε μή λεχθέντα...έγραψα για μιά
            "επιρροή" τουρκαρβανίτικης κουλτούρας
            και όχι "καταγωγής", και μάλιστα για μιά
            μειοψηφία...για να σε ικανοποιήσω,το
            τροποποιώ : "τουρκο-αλβανικής", δηλαδή
            ανατολίτικες συνήθειες με "άρειες" προσδοκίες!....μιά ασήμαντη παραπομπή
            στο κομμάτι που έγραψα,τί είδους
            αντανακλαστικά σου προξένησε;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ βαγόνι 14/10/2013 13:42:24

            Ἐγραψες "και προφανώς όχι για λόγους “φυλετικής καθαρότητας”- άσε που
            είναι αστείο να την επικαλούνται “προιόντα” τουρκαρβανίτικης επιρροής-". Οπότε θεώρησα ότι αναφερόσουν σε καταγωγή ανθρώπων και όχι σε καταγωγή πολιτισμικών προϊόντων. Τα προϊόντα δεν επικαλούνται τίποτα, οι άνθρωποι επικαλούνται. Αν πάλι παρερμήνευσα το σχόλιό σου, ειλικρινά mea culpa.

  4. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 13/10/2013 15:20:21

    Να μείνουν στις χώρες τους και να φτιάξουν τον τόπο τους όπως φτιάξαμε εμείς τον δικό μας με επαναστάσεις και πολέμους και αίμα. Δεν θα καταστρέψουμε αυτό που φτιάξαμε 2 αιώνες τώρα για να βρει καταφύγιο εδώ ο κάθε πικραμένος. Λυπηρό αλλά ας του φροντίσουν οι χώρες τους. Δεν μπορεί να γίνει η Ελλάδα ο κάδος στον οποίον θα κάνει εμετό η Αφρική και η Ασία για να ξεφορτώνονται τον κάθε ανεπιθύμητο.

  5. kosmasindikopleustis avatar
    kosmasindikopleustis 13/10/2013 15:47:41

    Να τους κρατήσει με κάθε τρόπο στη Λιβύη, όπως έκανε και ο Μπερλουσκόνι επι Καντάφι. Τόσο απλά

    • Valter avatar
      Valter @ kosmasindikopleustis 13/10/2013 20:48:53

      "Να τους κρατήσει με κάθε τρόπο στη Λιβύη"
      Μου αρέσει που είσαι συγκεκριμένος.

  6. Valter avatar
    Valter 14/10/2013 11:00:33

    Έχεις δίκιο , ο ισλαμικός νόμος επιβάλει ακόμα και αν ένα παιδί είναι αποτέλεσμα βιασμού χριστιανής από μουσουλμάνο να μεγαλώσει ως μουσουλμάνος.
    Οι Έλληνες έχουν εντελώς ασήμαντη επιμιξία με Τούρκους , όχι γιατί είμαστε .... μάγκες ή έχουμε δυνατό γονίδιο , αλλά γιατί ο ισλαμικός νόμος δεν το επέτρεπε.
    Γιατί τότε μοιάζουμε τόσο πολύ? . Γιατί οι Τούρκοι καταλαμβάνοντας σταδιακά την Βυζαντινή αυτοκρατορία έκαναν ελάχιστες σφαγές , οι περισσότεροι ντόπιοι πληθυσμοί αφομοιώθηκαν ειρηνικά. Σε πολλές περιοχές του Βυζαντίου οι Οθωμανοί ήρθαν ως ελευθερωτές των καταπιεσμένων και οι κάτοικοι εξισλαμίσθηκαν οικειοθελώς.

    Το ενδιαφέρον όμως είναι ο ρατσισμός που κρύβουν τα σχόλια των "προοδευτικών" περί της υποτιθέμενης επιμιξίας μας με τους Τούρκους. Είναι στο σύνολο τους υποτιμητικά! Είναι του στιλ "έλα μωρέ , αφού Τουρκόσποροι είμαστε" ή "αφού μπασταρδεμένοι με τους Τούρκους είμαστε" , εμπεριέχουν την υποτίμηση των Τούρκων. Ότι αναμιχθήκαμε με κατώτερους , ότι δεν δικαιούμαστε να μιλάμε γιατί δεν είμαστε καθαροί! Στην ουσία λένε πως αν ήμασταν καθαροί θα μπορούσαμε να μιλάμε αλλά αφού είμαστε μπασταρδεμένοι να το βουλώσουμε! Καθαρά ναζιστική προσέγγιση!

    Τέλος πάντων , η αλήθεια είναι ότι οι εξ ανατολών γείτονες μας έχουν κάθε δικαίωμα να επικαλούνται το Ελληνικό αίμα για την όποια κακοδαιμονία τους , εμείς το Τουρκικό όχι.

  7. Hawk avatar
    Hawk 14/10/2013 12:40:26

    Συνήθως τρέχει εκεί όπου υπάρχει οσμή πετρελαίου, αγωγοί φυσικού αερίου με ενδιαφέρον, τίποτα ουράνιο κλπ.
    Τώρα επειδή περνάνε στην ευρώπη μερικές εκατοντάδες χιλιάδες απελπισμένοι για να προστεθούν στα εκατομμύρια των λιμοκτονούντων νοτίων θα πρέπει το ιερατείο των Βρυξελλών να διακόψει τον διαλογισμό του και την ηρεμία του? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

  8. ΝΚ avatar
    ΝΚ 15/10/2013 20:45:33

    Γιατί πήγατε ως τη Λιβύη; Και η πλατεία Αμερικής έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι.

    Κράτησε διακόσια χρόνια η Ελλάς, θα διαμελιστεί, και αν ποτέ ξανά φτιαχτεί ελπίζω να έχουμε πάρει το μάθημα μας και να την αγαπησουμε περισσότερο.