#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2011 00:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τραγική ειρωνεία !



Μια μαύρη ημέρα για την Ελληνική Αστυνομία αλλά και για ολόκληρη την ελληνική κοινωνία, αποτελεί η δολοφονία δύο αστυνομικών στου Ρέντη. Για τον τρόπο της δολοφονικής επίθεσης αλλά και για τους «αντιπαραγωγικούς» που τρώνε τις σφαίρες, γράφουμε σε άλλες αναρτήσεις.

Όμως, η τραγική ειρωνεία είναι ότι αυτή τη μαύρη ημέρα 20 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κατέθεσαν ερώτηση στον Γ. Παπακωνσταντίνου και τον Χρ. Παπουτσή για τις δραστικές περικοπές στις λειτουργικές δαπάνες των αστυνομικών υπηρεσιών

Το πλήρες κείμενο της ερώτησης έχει ως εξής: «Το νοικοκύρεμα των οικονομικών του κράτους, εξαιτίας της δεινής κατάστασης στην οποία μας οδήγησε η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, ανάγκασε το υπουργείο Οικονομικών, στην κατά τη γνώμη μας αδικαιολόγητη δραστική περικοπή των λειτουργικών-επιχειρησιακών δαπανών της Ελληνικής Αστυνομίας. Ο αγώνας για περιστολή της σπατάλης και των υπερβολών σε καμία περίπτωση, δεν πρέπει να οδηγήσει στην υποβάθμιση της επιχειρησιακής ικανότητας και της αξιοπιστίας των μονάδων της ΕΛ.ΑΣ., με αποτέλεσμα να διογκώνεται η εγκληματικότητα και οι πολίτες να αισθάνονται, όλο και περισσότερο, ανασφαλείς. Οι περικοπές δαπανών για τη συντήρηση των οχημάτων, την επισκευή των ζημιών, την αδυναμία τροφοδοσίας με καύσιμα για την κίνηση των οχημάτων και τη θέρμανση των υπηρεσιών και, τέλος, τις σοβαρές ελλείψεις στην κάλυψη των αναλώσιμων υλικών και ειδών ατομικής προστασίας για μονάδες, όπως η ΔΙ.ΑΣ., καθιστούν τόσο τον προγραμματισμό όσο και την επιχειρησιακή αποτελεσματικότητα της αστυνομίας προβληματική και σε κάθε περίπτωση επηρεάζουν το αξιόμαχο των στελεχών της ΕΛ.ΑΣ. Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων και πολλές Ενώσεις Αστυνομικών σε όλη την Ελλάδα διαμαρτύρονται έντονα, γιατί ένας μεγάλος αριθμός περιπολικών και μηχανών της ΕΛ.ΑΣ. βρίσκονται εκτός κυκλοφορίας λόγω βλαβών και έλλειψης δυνατότητας αποκατάστασης» επισημαίνεται στην ερώτηση, η οποία καταλήγει: «Κατόπιν των ανωτέρω, ερωτώνται οι κ.κ. υπουργοί: Τι μέτρα προτίθενται να λάβουν για να ενισχυθεί η Ελληνική Αστυνομία με τους αναγκαίους πόρους για την κανονική και αξιόμαχη λειτουργία των υπηρεσιών και για την αποκατάσταση της επιχειρησιακής της ετοιμότητας κοντά στους πολίτες;».

Προφανώς οι βουλευτές διαβάζουν antinews καθώς πριν μερικές ημέρες είχαμε επισημάνει το χάλι της ΕΛ.ΑΣ. Το Μνημόνιο έφαγε το αξιόμαχο της Αστυνομίας και έχει φέρει διάλυση σε μια τόσο κρίσιμη υπηρεσία του κράτους.

Όχι ότι τα άτυχα αυτά παιδιά που έπεσαν στο καθήκον δολοφονήθηκαν επειδή υπάρχουν ελλείψεις στην ΕΛ.ΑΣ. Οι δολοφόνοι ήταν αποφασισμένοι να σκοτώσουν αφού έριξαν πάνω από 100 σφαίρες.

Όμως, όσο κόβονται τα κονδύλια τόσο θα στέλνονται γυμνά στη μάχη παιδάκια 20 χρονών. Και τόσο θα αποθρασύνονται κοινοί εγκληματίες ή τρομοκράτες.

Αφού περάσει ο πόνος για το θάνατο αυτών των παιδιών ας απαντήσουν αν τολμούν οι κ. Παπακωνσταντίνου και Παπουτσής για το κατάντημα της Αστυνομίας.

Κλείνει και την Αστυνομία το ΔΝΤ όπως καταγγέλουν συνδικαλιστές.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/03/2011 00:30:13

    Παιδιά νύχτωσε.

    Παρακαλείται το antinews να σταματήσει τα ενοχλητικά σχόλια για τον κ. Παπουτσή γιατί ο κύριος υπουργός πάει για ύπνο. Αύριο πάλι να το συζητήσουμε.

    Εδώ ως υπουργός ναυτιλίας πήγε για ύπνο όταν σκυλοπνιγόταν ο κόσμος στο Σάμινα, για τέσσερεις "μπάτσους" θα χάσει τον ύπνο του τώρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Έρεβος 02/03/2011 00:52:13

      Tσακίζεις κόκκαλα φίλε.

      • αχ κουλα!! avatar
        αχ κουλα!! @ Orestios 02/03/2011 09:17:28

        Στο διαολο ΟΛΟΥΣ αυτους, που ειτε πηγαινουν για ΥΠΝΟ οταν ο κοσμος σκυλοπνιγεται και σκοτωνεται, ειτε πηγαινουν στα ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ.....

    • chrisss avatar
      chrisss @ Έρεβος 02/03/2011 03:06:06

      πως αντέχει να κοιμάται αυτός ο άνθρωπος με τόσες ζωές που χάθηκαν?
      αλλά ξέχασα αυτών οι ζωές δεν μετράνε τόσο όσο των λαθρομεταναστών ή οποιονδήποτε άλλων, αυτοί είναι μπάτσοι, γουρούνια και δολοφόνοι...
      ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΜΑΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ
      ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ
      Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

  2. A.M. avatar
    A.M. 02/03/2011 00:34:53

    «Οι δολοφόνοι ήταν αποφασισμένοι να σκοτώσουν αφού έριξαν πάνω από 100 σφαίρες.»

    Αυτή είναι η ουσία του ζητήματος.
    Κάποιοι ήθελαν να σκοτώσουν αστυνομικούς.

    Να σκεφτώ πονηρά τώρα; ας μήν το κάνω σήμερα.
    Θα είναι βλασφημία στην μνήμη των νεκρών.. ο Θεός να τους αναπαύει.

    Όσο για την επερώτηση των βουλευτών του πασοκ..

    Δεν είναι μόνο τα χρήματα κύριοι βουλευτές της κυβέρνησης!
    δεν είναι μόνο τα χρήματα!
    είναι η απαξίωση στην οποία έχετε οδηγήσει τους αστυνοικούς
    είναι η πορνειοποίηση της χώρας που την καταντήσατε ξέφραγο αμπέλι
    είναι η ατιμωρησία όσων εγκληματούν.. και των πολιτικών συμπεριλαμβανομένων
    είναι πολλές οι παράμετροι που μας οδηγήσαν σήμερα να θρηνούμε δυστυχώς για μια ακόμη φορά νεκρούς αστυνοικούς
    και εσείς ως βουλευτές της κυβέρνησης έχετε την μεταλύτερη ευθύνη γι αυτούς τους θανάτους

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/03/2011 00:43:45

    Δεν πάει άλλο πλέον, προτού γίνουμε αφγανιστάν, όποιος κακοποιός συλλαμβάνεται να χρησιμοποιεί πολεμικό όπλο τύπου καλάσνικοφ ή άλλο κατ'ευθείαν 20 χρόνια φυλακή.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Έρεβος 02/03/2011 09:59:20

      Προτού γίνουμε Αφγανιστάν, πρέπει κάτι να γίνει επιτέλους με τους λάθρο. Εκεί είναι η ρίζα.

  4. διηνεκης avatar
    διηνεκης 02/03/2011 00:54:48

    φιλοι μου οπιως διαβασε την Ματωμενη Εκστρατια του Στιβεν Πρεσσφιλντ μπορει να καταλαβει πως αντιμετωπιζονται τα ορκς,οχι με νομους οχι με συμπονια αλλα με απολυτη τρομοκρατια αν θελουμε να βγουμε νικητεςς σε αυτον των πολεμο πρεπει να γινουμε χειροτεροι απο αυτους

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ διηνεκης 02/03/2011 01:30:45

      +1 το έχω διαβάσει και εχεις δίκιο.

    • Σιατιστεύς avatar
      Σιατιστεύς @ διηνεκης 02/03/2011 08:36:48

      +++ ναι συμφωνώ μαζί σου !

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 02/03/2011 00:56:33

    "Όχι ότι τα άτυχα αυτά παιδιά που έπεσαν στο καθήκον δολοφονήθηκαν επειδή υπάρχουν ελλείψεις στην ΕΛ.ΑΣ. Οι δολοφόνοι ήταν αποφασισμένοι να σκοτώσουν αφού έριξαν πάνω από 100 σφαίρες."

    Αυτή είναι πολύ σωστή παρατήρηση.

    Επίσης θα πρέπει να επισημανθεί ότι οι δολοφόνοι, λογικά δεν είναι απολυμένοι ,χαμηλοσυνταξιούχοι, συμβασιούχοι,κάτοικοι Κερατέας ή απεργοί.
    Το αναφέρω γιατί θα είναι άδικο να πληρώσουν εμμέσως άλλοι τα σπασμένα.
    Οι κοινωνικές και εργατικές διεκδικήσεις δεν έχουν σχέση με το οργανωμένο έγκλημα.

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 02/03/2011 00:59:12

    Οχι πως εχει νοημα να πολιτικολογουμε πανω στα πτωματα των δυο αγωνιστων της ζωης,παιδιων της εργατικης ταξης...αλλα ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

  7. αναστασια avatar
    αναστασια 02/03/2011 01:41:05

    δυστυχως οτι και να σχολειαζουμε εμεις χαθηκαν 2 νεα παιδια!!!οι μαναδες τους ειναι οι τραγικες φιγουρες που δεν θα ναναδουν τα παιδια τους και δεν θα χαρουν και θα κλαψουν ξανα με τις στιγμες τους!!!!!ολοι οι ελληνες πρεπει να δειξουμε την οργη για αυτο το εγκλημα.πρεπει να κανουμε πορεια -διαδηλωση στο σημειο της σφαγης σαν διαμαρτυρια.ειναι παιδια μας και ειναι οτι λιγοτερο να καταθεσουμε ενα λευκο λουλουδι στο σημειο που χυθηκε τοσο αιμα

  8. ελλην της εσπεριας avatar
    ελλην της εσπεριας 02/03/2011 02:17:50

    Θα βγει κανενας να καψει την Αθηνα για τον θανατο των δυο αστυνομικων;;;Οχι βεβαια!Υπαρχουν νεκροι α και β κατηγοριας.Κι εδω τελειωνει η κοινωνικη ευαισθησια πολλων...
    Θεος σχωρεστα τα παιδια του κοσμου...

  9. Misha avatar
    Misha 02/03/2011 02:48:05

    Deja vu τραγωδία...
    Χρονικό προαναγγελθέντων θανάτων...

    Η φτώχεια αγριεύει τον κόσμο...
    Η καταστολή θα είναι ΠΑΝΤΑ ένα βήμα πίσω, εφόσον οι κακοποιοί θα έχουν πάντα το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού.

    Μακάρι να τα καταφέρει ο τρίτος αστυνομικός ...
    Συλλυπητήρια στις οικογένειες των θυμάτων...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 02/03/2011 10:03:48

      Κάτσε βρε Μίσα, γιατί θα με τρελάνεις. Είναι δυνατόν αυτό το μακελειό να οφείλεται στη "φτώχεια" που "αγριεύει τον κόσμο"; Οι λάθρο που έρχονται και εντάσσονται στο οργανωμένο έγκλημα ως αδίστακτα εκτελεστικά όργανα, από τη "φτώχεια" γίνονται έτσι; Ή μήπως από την εμπεδωμένη αίσθηση ότι εδώ είναι ξέφραγο αμπέλι και επομένως ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν για δαύτους;

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Misha 02/03/2011 18:25:37

      Η φτώχεια δεν έχει καμία σχέση με το στυγερό αυτό έγκλημα. Σιγά μην ήταν και απολυμμένοι από τα jumbo οι δράστες. Όταν έχεις φτώχεια δε παίρνεις καλάσνικοφ. Ακόμη και αν ληστέψεις δε πρόκειται να γίνεις επαγγελματίας όπως αυτοί που χειρίζονταν τα αυτόματα. Ας μη βρίσκουμε ευκαιρία να καπηλευόμαστε κατάστασεις. Άλλο το ένα και άλλο αυτό.

  10. vasileios avatar
    vasileios 02/03/2011 07:37:02

    Κρίμα στα δύο παιδιά, η ζωή είναι το μοναδικό πράγμα που δεν μπορείς να ξαναδώσεις πίσω. Αλλά, γιατί υπάρχει πάντα ένα μεγάλο αλλά.
    Παραθέτω μία περίπτωση από τις χιλιάδες περιπτώσεις που κάθε μέρα γίνονται στους δρόμους μας.

    Όλα τα στοιχεία στη διάθεσή μας, και δεν επιδεχόμαστε διαψεύσεις, ΕΔΕ, συγνώμες κι άλλα κουραφέξαλα!

    Φοιτητής ο γιος μου, πρωτοετής…
    Ήσυχο παιδί… αλλά καθημερινά είναι θύμα μια βίας και τρομοκρατίας χωρίς όρια.
    Σημερινό περιστατικό: (12:30 με 13:00) Στην εκκλησία Παναγίτσα (Λένορμαν και Κηφισού), μοτοσικλέτα Suzuki v-strom μπλε (εξάτμιση ελευθέρας Yoshimura), χωρίς πινακίδες, με επιβάτες δύο νεαρούς, κλείνουν το παιδί, τον κατεβάζουν και του διαλύουν κυριολεκτικά -για καψόνι οι αληταράδες σου Παπουτσή- το 50αρι μηχανάκι. (ακόμη και τη σέλα ξεβίδωσαν και γελούσαν). και του έκαναν βίδες το μηχανάκι
    Φοιτητής ο γιός μου, εργάζεται για να σπουδάσει -δεν έχω δυνατότητα οικονομική να στείλω ΟΠΩΣ ΕΣΥ το παιδί σου στις ΗΠΑ.
    Το σημερινό περιστατικό ξεπερνάει κάθε όριο και η ευθύνη είναι αποκλειστική του Χρήστου Παπουτσή.
    Γι’ αυτό:
    1. Δεν θέλω να είμαι πλέον μέλος του ΠΑΣΟΚ, που έχει υπουργό Δημόσιας Τάξης, άτομο που εγκρίνει και δίνει εντολές τρομοκράτησης σε αληταράδες. Σαν αυτούς τους αλήτες θεωρώ κι εσένα Χ. Παπουτση! Δικαίως σε φωνάζουν Τοτόμη!
    2. Θεωρώ αποκλειστικό υπεύθυνο -δεν υπάρχουν δικαιολογίες ότι είναι εν...
    αγνοία του ή άλλα παραμύθια- τον Χ. Παπουτσή
    3. Στην πρώτη ευκαιρία, φταίνε δεν φταίνε οι μπάτσοι του καθεστώτος που οικοδομείς, θα κτυπάω με ότι μπορώ και κάθε τρόπο.
    4. Θα μάθω να φτιάχνω μολότοφ. Μόνη αντίσταση στο νεοφασιστικό καθεστώς που κτίζουν στην πατρίδα μας είναι η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ!
    5. Παπουτσή, ευτυχώς που δεν ξαναπατάω (αν και εσύ δεν πρόκειται να ξαναπάς) σε Τοπική Οργάνωση ΠΑΣΟΚ, γιατί θα σε έφτυνα. Ακόμη κι αν δεν συνόδευαν δεκάδες ασφαλήτες σου, δεν θα σε κτύπαγα, δεν αξίζεις.
    Κλέψατε τα όνειρα των παιδιών μας, κλέβετε και την ελευθερία μας!

  11. persistentObjector avatar
    persistentObjector 02/03/2011 08:06:42

    Συλλυπητήρια στις οικογένειες καταρχάς.Η υπόθεση μυρίζει Παλαιοκώστα,η συμμορία της κυβέρνησης θέλει κάτι εντυπωσιακό για τις επερχόμενες εκλογές.

  12. giannis p avatar
    giannis p 02/03/2011 08:38:46

    sillipitiria gia ta paidia pou xathikan
    o enas einai apo tin perioxi mou (trikala) apo xtes vradi ola ta kanalia vgazoun sta parathira tous pio axristous vouleutes k den kseroun ti lene alitheia giati apo ton SYRIZA TO KKE K TA ALLA PROODEYTIKA KOMMATA den vgike kaneis na pei esto sillipitiria??? mono oi metanastes tous endiaferoun autous??? aisxos k ntropi se auta ta kommata k apo tote pou vgike to pasok stamatisan pia na skotonontai paidia twra skotonontai mono astinomikoi paidia!!!!!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ giannis p 02/03/2011 18:27:27

      Αυτοί θα ενδιαφέρονται για την αστυνομία μόνο αν γίνουν καθεστώς.

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 02/03/2011 08:58:28

    Το 1981, η Eλλάδα ήταν μία ισχυρή χώρα της ΕΟΚ.
    Η ανεργία ήταν 4.1%

    Ο ρυθμός ανάπτυξης της Ελλάδας ήταν 4.1%.
    Έναντι 0.8% της ΕΟΚ.

    Το Ελληνικό Δημόσιο Χρέος ήταν 2 Δις Ευρώ, ή 26.4% του ΑΕΠ
    Γιά Τοκοχρεολύσια, πληρώναμε 169 Εκατ. Ευρώ

    Το 1981, η ροή της ιστορίας άλλαξε.
    Εκτοτε, ξεκίνησε ο κατήφορος.

    Το ΠΑΣΟΚ ήρθε στην εξουσία και ο Γεώργιος Ράλλης δήλωσε:
    «Ο Ελληνικός λαός αποφάσισε. Η ετυμηγορία είναι σεβαστή.
    Εύχομαι όμως, ο Ελληνικός Λαός να μη χρειαστεί να το μετανιώσει.»
    Ας δούμε, τι εννοούσε ο Γ. Ράλλης:

    Μέσα σε 8 χρόνια:
    H ανεργία στην Ελλάδα διπλασιάσθηκε από 4.1% στο 8.3%.

    Ο ρυθμός ανάπτυξης της Ελλάδας, μειώθηκε στο μισό.
    Δηλαδή, από 3.1% σε 1.7%
    Στην ΕΟΚ, ο ρυθμός ανάπτυξης 4πλασιάσθηκε από 0.8% σε 2.7%

    Το 1990, το Δημόσιο Χρέος της Ελλάδας, 14πλασιάσθηκε στα 27 Δις Ευρώ!!!
    (Το 1981, ήταν 2 Δις Ευρώ)
    Το Δημόσιο Χρέος της Ελλάδας, σχεδόν 3πλασιάσθηκε στο 65% του ΑΕΠ
    (Το 1981 ήταν 26.4%)

    Τα Τοκοχρεολύσια της Ελλάδας, 16πλασιάσθηκαν.
    Το 1989, πληρώσαμε 2.6 Δις Ευρώ
    (το 1981 είχαμε πληρώσει 169 Εκατ. Ευρώ)

    Το 1989, πληρώσαμε ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΟΚΟΥΣ
    το 130% όσων συνολικά χρωστάγαμε το 1981!!!

    Το ΠΑΣΟΚ, έκανε τόσα Δάνεια όσα δεν είχαν γίνει
    από συστάσεως του Ελληνικού Κράτους.
    Κάθε χρόνο έπαιρναν, κατά Μέσο Όρο, 62 Δάνεια!
    (Ενα Δάνειο κάθε 5 ημέρες!!!)

    Το 1989, το Ελλειμα των Ασφαλιστικών Ταμείων
    40πλασιάσθηκε. Το πήγαν στα 1.4 Δις Ευρώ!!!
    (Το 1981, ήταν 35 Εκατ. Ευρώ)

    Την Δραχμή υποτίμησαν δύο φορές και συνολικά, κατά 30%!!

    1981-1989: Το Ελλειμα της Ελλάδας ήταν κατά Μέσο Όρο, 14%!!

    Eκτοτε, ουδέποτε καταφέραμε να ανακάμψουμε.
    Αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ.
    Το ΠΑΣΟΚ κατέστρεψε την Ελλάδα.

    Ο Έλληνικός Λαός, έχει συνειδητοποιήσει τι ακριβώς συνέβη;
    O Eλληνικός Λαός, μήπως έχει μετανoιώσει πικρά σήμερα;
    ~Τo ΠΑΣΟΚ της 10ετίας του 1980 κατέστρεψε την Ελλάδα

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ η Dimi 02/03/2011 09:16:17

      Και σύμφωνα με την επερώτηση των πράσινων βολευτών:

      Το πλήρες κείμενο της ερώτησης έχει ως εξής: «Το νοικοκύρεμα των οικονομικών του κράτους, εξαιτίας της δεινής κατάστασης στην οποία μας οδήγησε η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, ανάγκασε το υπουργείο Οικονομικών, στην κατά τη γνώμη μας αδικαιολόγητη δραστική περικοπή των λειτουργικών-επιχειρησιακών δαπανών της Ελληνικής Αστυνομίας.

      Η ΝΔ τα έκανε όλα. Πριν το έλλειμα ήταν 0 δισ. ευρώ. Μετά από 5 χρόνια Καραμανλή πήγε 300! Φοβερό δεν είναι;

    • andre45 avatar
      andre45 @ η Dimi 02/03/2011 12:10:15

      Μπραβο Δημητρα για αθτα που γραφεις και ασε τα μαλ....να να λενε οτι το ελλειμα το εκανε ο Κ.Καραμανλης.Καθε σκεπτομενος Ελληνας μπορει
      να κρινει ποιος εφερε την πατριδα μας σε αυτο το χαλι.

    • andre45 avatar
      andre45 @ η Dimi 02/03/2011 12:11:14

      Μπραβο Δημητρα για αυτα που γραφεις και ασε τα μαλ....να να λενε οτι το ελλειμα το εκανε ο Κ.Καραμανλης.Καθε σκεπτομενος Ελληνας μπορει
      να κρινει ποιος εφερε την πατριδα μας σε αυτο το χαλι.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 03/03/2011 03:41:29

      @Χαλκιδέος @andre45
      Eπί ημερών πρασινο-σοβιέτ και παγκόσμιας νέας αταξίας:
      Α priori και πανθομολογουμένως αποτυχημένη η λυσσαλέα προσπάθεια επιβολής της δήθεν «πολυπολιτισμικότητας»(*) με την ανεξέλεγκτη έφοδο «κάθε τριτοκοσμικής καρυδιάς καρύδι» στην Ελλάδα. Απώτεροι στόχοι: H διάλυση του Ελληνικού κοινωνικού ιστού και μετατροπή του σε «μαύρο» κοινωνικό πολτό. Η ισλαμοποίηση της χριστιανικής Ελλάδας, ο αφελληνισμός, η διά βίου αμάθεια και ανεργία της νεολαίας, η εξαφάνιση της Ελληνικής ταυτότητας και σύστασης και ο,τιδήποτε στοιχείου υπενθυμίζει ή/και επιβεβαίωνει την μοναδική ιστορία της Ελλάδας. (Ιδέ, «πόλεμος» γιά την αποδόμηση των αρχαιοτήτων και εγκατάσταση (με παχυλές επιδοτήσεις ΕΕ) ΒΟΘΡΟΥ στη 3000χρονη και μεταβυζαντινή «φιλέττο» Κερατέα, οι κάτοικοι της οποίας, ξενυχτούν στους δρόμους υπερασπιζόμενοι τον ιερό τόπο τους). Με τη κυβέρνηση τώρα να τα «μαζεύει», καθώς, «το πείραμα» ΔΕΝ της βγαίνει..

      (*) taxalia.blockpost τα μέχρι τώρα αποτελέσματα free vote poll:
      «Θέλετε να γίνει η Ελλάδα, Πολυπολιτισμικό Κράτος;»
      ΝΑΙ 8% Ψήφοι 407
      ΟΧΙ 92% Ψήφοι 4,474
      Σύνολο Ψήφων: 4,881

      Κατάργηση των Εθνικών Παρελάσεων και Συμβόλων (πρόστιμο €100 ανά «παράβαση»)!!!

      Διάλυση των Ενδόξων Ενόπλων Δυνάμεων με ό,τι τραγικό αυτό συνεπάγεται γιά την ασφάλεια της Πατρίδας μας.

      Οι κατά κύματα παραιτήσεις από τη «πολυπολιτισμική» ΕΛ.ΑΣ, λόγω υποχρεωτικής «εκμάθησης» του κορανίου. Απροστάτευτη Αστυνομία. Εγκληματικότητα και Ληστείες στο κόκκινο. Λουκέττα των Ελληνικών Επιχειρήσεων. Με 8 στις 10 υποθέσεις οι οποίες απασχολούν την Ελληνική Δικαιοσύνη σήμερα, ν’αφορούν τη Λαθρο-παραβατικότητα. Οικονομική καταστροφή και πολυετείς καθυστερήσεις στην απόδοση δικαιοσύνης γιά τις Ελληνικές υποθέσεις. Λαθρονόμος. Οι ψηφοθηρικές Εθνοκτόνες «ελληνοποιήσεις». Ανθηρό το δουλεμπόριο προς 10,000€/κεφαλή (Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών). Στη χώρα του Ξένιου Δία, Όλοι οι καλοί Λάθρο χωράνε. Πακτωλός γιά μίζες εξοπλισμών. Μεθυσμένα υποβρύχια. Διάλυση των στρατοπέδων. Παύση αναχαιτήσεων των τουρκικών παραβιάσεων. Τουρκική νηοψία σε Ελληνικά Νερά. Τουρκικές «Κρουαζιέρες» στο Σούνιο, Μύκονο, Τζιά..

      Τουρκοποίηση της Θράκης μας. Η εισβολή της τουρκικής Ziraat Bank με δάνεια και υποθήκες τη Θρακική Γη.. Και με τους όρους δανεισμού, σε Ελληνικό έδαφος, να είναι γραμμένοι μόνο στα τουρκικά και αγγλικά. Οχι, στα Ελληνικά! Με ό,τι κινδύνους αυτό συνεπάγεται γιά τους Ελληνες δανειολήπτες της Ziraat. «Ως ένδειξη φιλίας» λέει, η κατάθεση στεφάνου στον τάφο του σφαγέα του Ελληνισμού, Κεμάλ Ατατούρκ. Χωρίς καμία αντίστοιχη «ένδειξη φιλίας» σε καμία από τις 2 (δύο) «δυναμικές» επισκέψεις του σουλτάνου (5/10 και 11/10), στην Αθήνα. Τα τυρκουάζ κασκόλ, τα χιονοπέδιλα, οι εναγκαλισμοί, η κεκλεισμένων των θυρών μυστική διπλωματία στη Βυζαντινή Θεοδοσιούπολη και 22 τα Μνημόσυνα που συνυπεγράφησαν με τον πορθητή. Οι ονειρώξεις της τουρκιάς, γιά τη δημιουργία μιάς νέας οθωμανικής συνομοσπονδίας, λέει. Και ο μονομερής αφοπλισμός των Ενόπλων μας Δυνάμεων ante portas.. Και με το άγρυπνο μάτι της οπλισμένης σαν αστακός ποντικομαμής απέναντι, να παρακολουθεί τα πάντα και να περιμένει την ευκαιρία. Η Ελλάς Εάλω «εκ των έσω», αδέλφια.

      Διάλυση των Ελληνικών Οργανώσεων στο εξωτερικό και ανυπαρξία Ελληνικής Φωνής υπεράσπισης της Ελλάδας, παγκοσμίως.

      Υποβάθμιση του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Μη-εκλεγμένοι και άπειροι πολιτικοί «νομοθετούν» υπέρ της παγκόσμιας αταξίας.

      1996: «Όταν τα ΙΜΙΑ, η Ελληνική Ρίζα, έγιναν γκρίζα»
      ~Λίνα Νικολακοπούλου, στιχουργός και ποιήτρια.
      «ευχαριστούμε τους αμερικανούς» ~Ααρών Αβούρης (a.k.a. Κώστας Σημίτης)
      «θα πούμε ότι τη σημαία στα Ιμια την πήρε ο αέρας» ~ο «μαζί τα φάγανε»
      Αυτοί οι δύο, παρέδωσαν Ελληνική Γη, χωρίς πόλεμο!

      1997: Mε τη συμφωνία της Μαδρίτης, ο Κώστας Σημίτης «της ισχυρής με ανεξόφλητα δανεικά» Ελλάδας, αναγνωρίζει «ζωτικά συμφέροντα» της τουρκιάς των μογγόλων, στο 5000χρονο Ελληνικό Αιγαίο.

      1999: Mε τη συμφωνία του Ελσίνκι, ο Κώστας Σημίτης, ο εκσυγχρονιστής, αναγνωρίζει την ύπαρξη «συνοριακών διαφορών» με τη τουρκιά στο Αιγαίο.

      1999-2004: Διαστάσεις χιονοστιβάδας έχουν πάρει οι αποκαλύψεις γιά τις χρηματοδοτήσεις των «αμαρτωλών» Μ.Κ.Ο., καθώς καταγράφονται ασυμφωνίες εκατομμυρίων ευρώ μεταξύ των ποσών τα οποία ισχυρίζεται ότι τους έδωσε το Κράτος με τα ποσά τα οποία (βάσει αποδείξεων) εισέπραξαν οι ιθύνοντες των Μ.Κ.Ο. για τα «φιλανθρωπικά» τους έργα.

      2001: Επί προεδρίας George W. Bush και στη διάρκεια επίσκεψης του Κώστα Σημίτη στη Washington, o υπουργός εξωτερικών των Η.Π.Α. Colin L. Powell, δήλωσε ότι: «καταργούνται τα Ελληνοτουρκικά θαλάσσια σύνορα στο Αιγαίο». Σε απλά Ελληνικά, «τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος», ο μοιραίος Κώστας Σημίτης κατήργησε ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ, τη Συνθήκη της Λωζάνης (Ελβετία) του 1923, την οποία συνυπέγραψαν με την Ελλάδα οι Μεγάλες Δυνάμεις που πολέμησαν στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο και στη Μικρασιακή Εκστρατεία και συμμετείχαν στη Συνθήκη των Σεβρών συμπεριλαμβανομένης και της ΕΣΣΔ.

      Εκτοτε, διεξάγονται ατέρμονες Ελληνο-Τουρκικές διαπραγματεύσεις, για τις λεγόμενες «συνοριακές διαφορές» στο Αιγαίο, το Ελληνικό FIR, την οριοθέτηση της Υφαλοκρηπίδας, το εύρος των Ελληνικών χωρικών υδάτων (12 μίλια = casus beli), όρια ευθύνης της Ελλάδας για έρευνα και διάσωση στο Αιγαίο, «συνεκμετάλλευση» στο Αιγαίο.. Ολα τα αλγεινά, ΥΠΕΡ του τουρκικού αρπακτικού ορνέου. Ολα τα Δίκαια, ΚΑΤΑ της κυρίαρχης Ελλάδας. Και με τους σκεπτόμενους Πολίτες να αναρωτιούνται αγανακτισμένοι, πότε επίτελους θα εφαρμοσθεί η Συνθήκη της Λωζάνης;; και πότε επιτέλους;; η Ελλάδα θα ξαναδείξει τα μπροστινά της στον μακελάρη και αρνητή της ιστορίας του γενοκτόνο, και κυνηγό κεφαλών, και ουδέποτε «φίλα προσκείμενο» στην Ελλάδα, παλικαρά γείτονά της; Είναι τουλάχιστον προκλητική αυτή η τουρκολαγνεία και ασυγχώρητη αυτή η παθητικότητα και ατολμία στα κρίσιμα Εθνικά μας Θέματα γιά Μακεδονία, Θράκη, Κύπρο, Αιγαίο.

      2001: Η πυραμίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου. Η δόλια λεηλασία 1,500,000 ανύποπτων μικροεπενδυτών που έχασαν τα πάντα και μερικοί απ’αυτούς αυτοκτόνησαν, καθώς, πίστεψαν στις προτροπές του Γιάννου και του ιδίου του Κώστα Σημίτη, γιά.. «Το Κόμμα του Χρηματιστηρίου».

      2011: Δέκα χρόνια μετά, η λεηλασία των πολιτών επαναλαμβάνεται με τις ευλογίες του νυν υπουργού οικονομικών. Με την επαναφορά του τζόγου «φρουτάκια» σε νέα πολύχρωμη και λαμπερή, ηλεκτρονική μορφή. Η απομόνωση της ανεκπαίδευτης, άθρησκης και άνεργης νεολαίας. Η κλοπή των «ασημικών» του σπιτιού και η κατάχρηση των πιστωτικών καρτών των γονέων. Οι οποίοι (άνεργοι οι περισσότεροι) αδυνατούν ν’αποπληρώσουν τα τεράστια ποσά, με άμεσο κίνδυνο να μείνουν άστεγοι λόγω χρεών. Οικογένειες διαλύονται, κινητές και ακίνητες περιουσίες χάνονται, πολίτες αυτοκτονούν. Την ίδια ώρα, oι γίγαντες του τζόγου, Θησαυρίζουν επάνω στο κοινωνικό κουφάρι της Ελλάδας. Η νέα φτωχοποίηση των Ελλήνων. Η «εκ των έσω» αποδόμηση της Ελλάδας, είναι πολυεπίπεδη, πολυμορφική και Θανατηφόρα. Οι λίστες των σκανδάλων ΔΕΝ έχουν τέλος. Ως πότε θα ανεχόμαστε τις Υβρεις, αδέλφια;

      Γιά δε τη προμελετημένη και «άνευ όρων» παράδοση της TEXNHTA απαξιωμένης Ελλάδας στη πυρά του ατέρμονα ανεξόφλητου χρέους του ΔΝΤ, αλλά και γιά τη «μετατροπή σε δανειστή» της επί 70 χρόνια οφειλέτη Γερμανίας (163+ Δις Ευρώ σήμερα οι απαιτητές αποζημιώσεις γιά τη «σταύρωση» της Ελλάδας από τον Hitler), έχουν γραφεί τόνοι e-paper, σ’αυτήν εδώ τη φιλόξενη ηλεκτρονική μας στέγη. Με τις οποίες Γερμανικές αποζημιώσεις, όχι μόνο (μετά από πολύ σκληρές διαπραγματεύσεις) αποπληρώνεται το άθλιο «χρέος», αλλά και, ΜΕ ΧΡΗΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ, εξοικονομούνται Δις Ευρώ γιά σοβαρές επενδύσεις στην (με μετρήσιμα αποτελέσματα) ανάπτυξη του εμπορίου, απασχόλησης, τεχνών και επιστήμης, παιδείας, υγείας, γεωργίας, τουρισμού. ενέργειας..

      Οταν οι Ελληνες είμαστε ενωμένοι, έχουμε τεράστια δύναμη και κάνουμε θαύματα, παγκοσμίως αναγνωρισμένα. Ομως! ΔΕΝ αρκούν οι διαμαρτυρίες μας τις καθημερινές, και την Κυριακή των Εκλογών αδρανείς και καναπεδάτοι να περιμένουμε τους άλλους να κάνουν «το Θαύμα» γιά εμάς, χωρίς εμάς.
      Και «το Θαύμα», όντως γίνεται χωρίς εμάς. Την επομένη των εκλογών, όταν με την αυθάδεια «της νίκης» οι τριτοκοσμικοί ΛΑΘΡΟ με «πράσινα λάβαρα» και σφιγμένες γροθιές, αποφασίζουν ΧΩΡΙΣ τους αποσβολωμένους Ελληνες, κάνοντας απειλητικές κωλοτούμπες-μεϊντάνια και μωάμεθ-σουλάτσα σε Ομόνοια και Σύνταγμα.. Αυτά τα αίσχη, ΔΕΝ συμβαίνουν σε καμία ευνομούμενη χώρα. Το πρωτόγνωρο Ονειδος είναι άριστα σχεδιασμένο και μόνον επί ημερών πρασινο-σοβιέτ, πραγματοποιείται. Ας μάς γίνουν μαθήματα τα παθήματα όσο υπάρχει ακόμα καιρός. Ας γίνουμε σοφότεροι κι ας πάρουμε τη τύχη μας, στα χέρια μας.

      Την ευθύνη γι’αυτούς που ΔΕΝ μάς κυβερνούν και τους οποίους (ατιμώρητους) ανεχόμαστε να μάς υποδουλώνουν στο ισόβειο χρέος και να μάς καθυβρίζουν, Εμείς την έχουμε.

      Τη δύναμη εγκλωβισμού και αποβλάκωσης των τηλεθεατών από τα Μέσα Μαγειρεμένων Ειδήσεων, Εμείς τους τη δώσαμε.

      Ουδείς μπορεί να μάς κάνει να αισθανόμαστε υποδιαίστεροι, εάν Εμείς ΔΕΝ το επιτρέψουμε.

      Η ψήφος και η ενεργητικότητά μας, είναι τα ισχυρότερα όπλα που έχουμε στη φαρέτρα μας. Με αυτά, μπορούμε επί τέλους, να γυρίσουμε τα τραπέζια ανάποδα και να κάνουμε τη μεγάλη διαφορά και στη Ζωή μας και στη Πατρίδα μας.

  14. Samba avatar
    Samba 02/03/2011 10:08:06

    Εισαι τουλαχιστον τραγικος, ετσι!!!

  15. Samba avatar
    Samba 02/03/2011 10:08:34

    Χαλκιδέος είπε:
    02/03/2011 στις 9:13 am

    …εκτός αν κανένα από τα αδικοχαμένα παιδιά το λέγαν Αλέξανδρο, έμενε στα Βόρεια Προάστεια και τύγχανε να βρίσκετε “τυχαία” σε χώρο επεισοδίων!

    Εισαι τουλαχιστον τραγικος, ετσι!!!

  16. man8os avatar
    man8os 02/03/2011 12:13:54

    Ακομη ενα Σαμινα?

  17. sakis avatar
    sakis 02/03/2011 14:59:14

    Χθές, η Ελληνική Αστυνομία τιμούσε τους πεσόντες στο καθήκον αστυνομικούς…
    Τα δύο νέα παιδιά που υπηρετούσαν στην ομάδα "ΔΙΑΣ" εκτελέστηκαν εν ψυχρώ με σφαίρες από καλάσνικοφ στο κεφάλι. Κι ήταν μια μέρα σαν τις άλλες, που έδιναν την δική τους μάχη στο δρόμο με την εγκληματικότητα…
    Οι οικογένειές τους, και η οικογένεια της Ελληνικής Αστυνομίας βυθίστηκαν στο πένθος.
    Άπαντες οι έχοντες Ελληνική συνείδηση σοκαρίσθηκαν από την τραγική είδηση της εν ψυχρώ δολοφονίας των δύο νέων παλικαριών της ΕΛ.ΑΣ.
    Άπαντες πλην ενός. Του αισχρού Λάκη Λαζόπουλου, ο οποίος - συμπτωματικώς - χθες μέσα από το ανθελληνικό τσαντίρι του, προσέφερε προς το χαϊβανοειδές ακροατήριό του και μέσα από την TV στον Ελληνικό λαό, ρεσιτάλ αθλιότητος και κρετινισμού.
    Την ώρα που ολόκληρη η Ελληνική κοινωνία θρηνούσε για τον άδικο χαμό των δύο παλικαριών, η ίδια αυτή Ελληνική κοινωνία συνεχίζει να ανέχεται την αυτο-αναγόρευση σε κριτή των πάντων τον άνθρωπο που συνήθιζε να βρίσκεται εν πλω προς Μύκονο στο κατάστρωμα του περιβόητου κότερου "Therapin" του ιδιοκτήτη της ψυχιατρικής κλινικής "Κασταλία" και πλήρως εξαρτημένου εκ των ψυχοτρόπων Πέτρου Λυμπέρη, όπου το καλοκαίρι του 2001 στη Μύκονο η αστυνομία εντόπισε μεγάλες ποσότητες κοκαΐνης. Τότε, οι επώνυμοι επιβαίνοντες φυγαδεύτηκαν αντί να συλληφθούν.
    Μεταξύ των "επωνύμων" και ο ...Λάκης.!
    Είναι απίστευτο...
    Την ώρα που οι δύο εν ψυχρώ και εν ώρα υπηρεσίας δολοφονηθέντες νεαροί Αστυνομικοί από τα ομαδικά πυρά των αδίστακτων (ενδεχομένως και λαθρομεταναστών) φονιάδων, αυτός ο ..."άνθρωπος" είχε 20λεπτη ζωντανή σύνδεση με τα λαθροφέρματα της Υπατίας, εκφράζοντας μάλιστα και δημοσίως την πλήρη συμπαράστασή του στον ..."δίκαιο αγώνα" (απεργία πείνας) που κάνουν, προκειμένου να εκβιάσουν την ανύπαρκτη ελληνική κυβέρνηση να προβεί στην παράνομη ...νομιμοποίησή τους.
    Σήμερα, η Ελληνική σημαία θα σκεπάσει τα φέρετρα των δύο αδικοχαμένων αστυνομικών.
    Όσον αφορά τον Λάκη και τους ανήκοντες στην ίδια συνομοταξία, δεν τρέχει τίποτα. Απλά ...ψόφησαν δυο "αντιπαραγωγικοί" μπάτσοι, που δεν λεγόταν ...Γρηγορόπουλοι.!
    Εμείς όμως θα θρηνούμε. Και θα θρηνούμε όπως συνηθίζουμε να κάνουμε πάντα για όλους εκείνους που στο βωμό του καθήκοντος θυσιάζονται για να επιβιώνουν οι κάθε λογής ...σαπιοκοιλιάδες αντιπρόεδροι και μη.
    Τί κρίμα.!
    Μα το Θεό τι κρίμα, να περάσω από τις ίδιες πόρτες του ΔΠΘ με το ανθελληνικό υποκείμενο που ακούει στο όνομα Λάκης

  18. Vagos avatar
    Vagos 02/03/2011 15:57:31

    Για αλλη μια φορα θα δουμε το πραγματικο προσωπο της Ελλαδας. Τα σωματα ασφαλειας βρισκονται στην μεση αλλα δεν φταινε για τιποτα. Αστυνομια και ειδικοτερα το Λιμενικο εχουν εξαθλιωμενα και απαρχαιωμενα μεσα. Ντροπη σας κυριοι

  19. δημης avatar
    δημης 02/03/2011 20:39:54

    "ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ " ΟΙ...ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ.....ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ......
    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ.