#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/08/2010 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρίτο περιστατικό με ελικόπτερο σε λίγες ημέρες



Το ένα ελικόπτερο έπεσε μετά από μηχανική βλάβη και δύο παλικάρια έχασαν τη ζωή τους.

Το άλλο προσγειώθηκε αναγκαστικά γιατί παρουσίασε βλάβη.

Και πριν από λίγο ένα ελικόπτερο Χιούι έκανε αναγκαστική προσγείωση στο Βόλο εξαιτίας απώλειας ισχύος. Ευτυχώς χωρίς οι χειριστές να πάθουν το παραμικρό.

Τρεις περιπτώσεις οι οποίες δεν είναι καθόλου τυχαίες και δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να περάσουν απαρατήρητες. Αλλωστε, πληθαίνουν οι φωνές που κάνουν λόγο για ελλιπή συντήρηση των ελικοπτέρων, για ελλείψεις ανταλλακτικών αλλά και για πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση του στρατεύματος.

Τα ακούει όλα αυτά ο κ. Βενιζέλος και η κυβέρνηση της Πάρου ή κωφεύουν ηθελημένα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/08/2010 16:17:57

    Αυτά είναι τ αποτελέσματα της μίζας στις Ενοπλες Δυνάμεις!!

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 16/08/2010 16:52:40

    Εδω εχει πεσει ολοκληρη η Ελλαδα και δεν εχει ακουστει κιχ απο τα χειραγωγημενα μηντια, στα ελικοπτερακια θα ιδρωσει η κυβερνηση? Με την ευκαιρια, μηπως ξερει κανεις ποιος εβαλε τις πυρκαγιες στην Ηλεια?

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 16/08/2010 16:54:23

    Εχουν αραγε εχουν σχεση οι δικες μας πυρκαγιες στην Ηλεια προ διετιας με εκεινες της Μοσχας φετος?

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/08/2010 18:26:46

    30 ετών ελικόπτερα τι να σου κάνουν έπρεπε ήδη να έχουν αντικατασταθεί.

  5. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 16/08/2010 18:27:52

    Γιατί να ακούσουν; Τί τους νοιάζει; Τί τις θέλουμε τις αξιόμαχες Ένοπλες Δυνάμεις; Ευρισκόμεθα σε περίοδο ειρήνης! Τα τουρκικά ιπτάμενα και πλωτά, που κάνουν βόλτα στο Αιγαίο, είναι οι συγκάτοικοί μας στο κοινό μας σπίτι! Την εποχή του Μνημονίου, ανταλλακτικά θα αγοράζουμε και συντηρήσεις θα κάνουμε; Τουλάχιστον ας τα αγοράζουμε, γιατί οι σύμμαχοί μας πρέπει να πωλούν και οι μίζες να πέφτουν, αλλά η τοποθέτησή τους στοιχίζει πανάκριβα!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αφροδίτη 16/08/2010 18:40:57

      Όταν ο παπούς σου έχει σχεδιάσει τα οχυρωματικα έργα του Μπιζανίου για να αποκρούουν οι ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ε, τότε:

      ΣΟΪ ΠΑΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ!!!

  6. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 16/08/2010 21:52:28

    μια ειναι ερωτηση: που γινεται η συντηρηση;

  7. trampakoulas avatar
    trampakoulas 16/08/2010 22:04:37

    τυχαιο..? Δεν νομιζω... Γιατι καποιος μου την "ελεγε" στον σχολιασμο για την αναγκαστικη προσγειωση τις προαλλες παλι... Τι εχει να πει τωρα..?

  8. Perseas avatar
    Perseas 17/08/2010 00:42:54

    Προς trampakoula.
    Τίποτα παραπάνω από αυτά που είχα πει και πριν. Αυτά συνέβαιναν και θα συνεχίσουν να συμβαίνουν. Τα ιπτάμενα μέσα είναι πολύπλοκες μηχανές και πάντα κάτι μπορεί να πάει στραβά,όση καλή συντήρηση και αν έχει.Σίγουρα όσο παλιώνουν οι πιθανότητες συχνότερων βλαβών υπάρχει.Γι`αυτό και στα παλαιά αεροσκάφη η συντήρηση γίνεται κάποτε ασύμφορη και χρήζει ανανέωση.Αν αντί για NH-90 (που δεν τα παραλάβαμε ακόμα)αγοράζαμε UH-60, και περισσότερα θα περνάμε, και θα μπορούσε να άνοιξη γραμμή παραγωγής με ότι αυτό συνεπάγεται. Και αν υπήρχε λίγο σοβαρότης θα είχαμε έναν τύπο και για τα 3 όπλα όπου θα κόστιζε λιγότερο και η συντήρηση,η εκπαίδευση και όπως είπα θα είχαμε γραμμή παραγωγής.Έτσι γίνεται ανάπτυξη όχι με πράσινες μ.....ες. Αλλα ξέχασα εδώ μιλάμε για Ελλάδα.
    Υ.Γ
    Σε πολλές χώρες ο συγκεκριμένος τύπος πετάει ακόμα.Απλά εκεί έχει γίνει στο παρελθόν κάποιος εκσυχρονισμός.Σε εμάς βασιλεύει η μίζα.Να μην πω και τίποτε άλλο.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Perseas 17/08/2010 09:38:50

      Τα αεροπλάνα είναι πιο πολύπλοκες μηχανές αλλά δεν τα βλέπουμε να πέφτουν στα αεροδρόμια.
      Τα ελικόπτερα του στρατού παρουσιάζουν πολλά προβλήματα, τόσα που δημιουργούν την υποψία για δολιοφθορά, π.χ. σινούκ στο άγιο όρος.

      Από την άλλη πλευρά όταν θα φεύγουν οι πολιτικοί νύχτα με ελικόπτερα, μερικά μπορεί να πέσουν γιατί αγοράστηκαν με πράσινες μ…..ες,

  9. Perseas avatar
    Perseas 17/08/2010 00:48:06

    Και για να μην υπάρξει παρεξήγηση,δεν λέω ότι όλα είναι ρόδινα στις Ένοπλες Δυνάμεις.Απλά να μην φτάνουμε από το ένα άκρο στο άλλο.

  10. ταλαίπωροι avatar
    ταλαίπωροι 17/08/2010 07:55:46

    Απ' ότι έχω καταλάβει κάνοντας εξ ανάγκης παρέα με στρατιωτικούς, τα μεσαία
    και μικρά στελέχη και οι φαντάροι τρέχουν σαν τους τρελούς σε υποστελεχωμένες και άθλιες μονάδες και τα κομματόσκυλα βολεύονται και κάαααθονται σε υπηρεσίες φιλέτα....Καλά και εργατικά στελέχη έχουν φύγει για να γλιτώσουν την συνταξή τους...Ανταλλακτικά δεν υπάρχουν...Βγάζουν απ' το ένα για να δουλέψει τ'άλλο...ΖΗΤΩ ΟΙ ΚΟΥΡΔΟΙ!!!!!Αυτοί απασχολούν τους Τουρκαλάδες όσο εμεις ασχολούμαστε μ' άλλα...Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα
    γίνει αν κάποια στιγμή λυθεί το Κουρδικό...

  11. Perseas avatar
    Perseas 18/08/2010 02:38:19

    Φιλε Dimitri
    Επειδή τυχάνει να είμαι ιπτάμενος,πριν μερικά χρονια στην ΠA τώρα εξωτερικό.Σε πληροφορώ ότι τα Ελικόπτερα είναι πολύ πιο πολύπλοκα από ότι τα αεροσκάφη σταθερής πτέρυγας. Εν πάση περίπτωση,ατυχήματα μετά από συντήρηση δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο,αλλα ούτε και Ελληνική πρωτιά.Έτυχε να χαθεί συμμαθητής μου στο παρελθόν μετά από δοκιμη.Όχι γιατί δεν έγινε σωστή συντήρηση. Απλός παρουσίασε σοβαρότατη βλάβη σε σύστημα που δεν ήταν προγραμματισμένος έλεχος . Οι επιθεωρήσεις γίνονται βάση υποδείξεις του κατασκευαστού η μετά από παρατήρηση.
    Σε πολλά συστήματα γίνεται έλεχος, και αν δεν έχουν φθορά, επανατοποθετούνται και αλλα πάλι, ακόμα και αν είναι ένταξη, αλλάζονται.Γι`αυτό και γίνεται η δοκιμη, για να διαπιστωθεί ότι όλα είναι ένταξη πριν δοθεί για πτητική εκμετάλλευση.Τώρα αν διαπιστωθεί ότι κάτι δεν πάει καλά αφαιρείται επιθεωρείται και επανατοποθετείται.Αν όμως η βλάβη είναι σοβαρότατη παράδειγμα αστοχία υλικού(υπάρχει και αυτό)τότε μπορεί να επέλθει καταστροφή με οδυνηρά αποτελέσματα.
    Τα περί κακής συντήρησης η έλλειμμα ανταλλακτικών,ποιος το έχει ελέξει από εμάς.Κανένας αλλα και στελέχη αν το αναφέρουν δεν μου λέει τίποτα.Ο κάθε ένας μπορεί να πει ότι θέλει. Είναι όμως έτσι?Αυτά λεγόταν και στο παρελθόν.Μπορεί για παράδειγμα να μην έχει έρθει έγκαιρα κάποιο εξάρτημα,και να καθηλωθεί αεροσκάφος στο έδαφος.Το ακούει κάποιος το ξεφουρνίζει προς τα έξω και φυσικά μεταδίδεται διαφορετικά από τον κάθε έναν.
    Ας κρατάμε μικρό καλάθι.