13/01/2009 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρίτη και 13 …..γκρρρρρ !!!

Προλήψεις και δεισιδαιμονίες που συσσωρεύτηκαν με το πέρας των αιώνων στη σύγχρονη εποχή, χαρακτήρισαν την Τρίτη (ή την Παρασκευή) ως μαύρες ημέρες.

Για τους μεν Έλληνες και Ισπανούς «μαύρη» μέρα θεωρείται η Τρίτη, για τους υπόλοιπους δε, η Παρασκευή!
Το 13 είναι ο κατεξοχήν κακότυχος αριθμός σε όλους τους λαούς.

Από πού όμως προέρχονται οι προλήψεις γι αυτές τις αποφράδες ημέρες;

Κατά την ελληνική παράδοση η Τρίτη θεωρείται γρουσούζικη καθώς είναι η μέρα που έπεσε η Κωνσταντινούπολη στα χέρια των στρατευμάτων του Μωάμεθ του Πορθητή (Τρίτη 29 Μαΐου 1453).  Έκτοτε γιορτές και γλέντια δεν γίνονταν ποτέ Τρίτη και τα σπιτικά παρέμεναν κλειστά για τους επισκέπτες. Ήταν ένας τρόπος για να μη λησμονήσουμε ως έθνος τη μελανή εκείνη μέρα της ελληνικής ιστορίας.

Η κακοτυχία της Παρασκευής είναι μια ξενόφερτη για τον λαό μας δεισιδαιμονία καθώς δεν προσιδιάζει με την ελληνική παράδοση και ιστορία. Προέρχεται ίσως από την ημέρα εξολόθρευσης του Τάγματος των Ναϊτών, Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 1307 (να και το 13!), από τον στρατό του βασιλιά Φιλίππου της Γαλλίας. Επιπλέον λέγεται πως ήταν μέρα Παρασκευή όταν η Εύα έδωσε στον Αδάμ τον απαγορευμένο καρπό, με αποτέλεσμα να εκδιωχθούν από τον Παράδεισο, Παρασκευή όταν η μεγάλη πλημμύρα της Βίβλου αφάνισε τα μιασματικά όντα της γης και, η μέρα που ο Χριστός σταυρώθηκε ήταν σίγουρα Παρασκευή.

Ο αριθμός 13 λογίζεται ως γρουσούζικος από την πρώιμη αρχαιότητα, ο οποίος συνδυάστηκε αργότερα με τις αποφράδες ημέρες (Τρίτη και Παρασκευή) και γεννήθηκαν σωρεία προλήψεων που «ταλανίζουν» το νου μας ως σήμερα.

Οι σχετικές με το 13 προλήψεις δημιουργήθηκαν με την ανακάλυψη του δωδεκαδικού συστήματος, σύμφωνα με το οποίο το 12 είναι ο τέλειος αριθμός:
12 οι ώρες της μέρας και της νύχτας, 12 οι μήνες, τα ζώδια, 12 και οι άθλοι του Ηρακλή!
Με την προσθήκη του αριθμού «ένα» σ' αυτό το "ιερό" 12 σχηματιζόταν η αρχή ενός νέου κύκλου. Το συμβολικό αυτό άλμα προς το καινούριο «άγνωστο», που αντιπροσώπευε ο αριθμός 13, προκάλεσε ανησυχία στους ανθρώπους κι έτσι άρχισαν να του αποδίδουν ευθύνες για τα ατυχή συμβάντα.

Ο Φίλιππος Β' της Μακεδονίας λέγεται πως πέθανε αφότου τοποθέτησε το άγαλμά του δίπλα σε αυτά των δώδεκα θεών του Ολύμπου.

Σύμφωνα με τις χριστιανικές θεωρίες στο μυστικό δείπνο παρίστανται 12 μαθητές και ο 13ος συνδαιτυμόνας ήταν ο Ιησούς. (Και τον Ιησού να μετρούσαμε ως πρώτο, ο 13ος θα ήταν ο Ιούδας..).

Το 13ο κεφάλαιο της Αποκάλυψης αναφέρεται στο θηρίο και τον Αντίχριστο, τα δύο δημιουργήματα του Διαβόλου.

Ο αριθμός 13 φιγουράρει στην πιο κακότυχη κάρτα των Ταρό, τον θάνατο.

Γενικότερα, το δεκατρία μπορεί να θεωρείται "κακός" αριθμός απλά επειδή είναι μία μονάδα πάνω απ' το δώδεκα το οποίο είναι δημοφιλές σε πολλούς πολιτισμούς. Όταν μία ομάδα δεκατριών αντικειμένων διαιρεθεί στα δύο, στα τρία, στα τέσσερα ή στα έξι, πάντα ένα αντικείμενο περισσεύει. Το "κακό"!...

 Εμείς να σας ευχηθούμε να έχετε μια πραγματικά καλή μέρα!!!!!!!!!!

http://trifylianews.blogspot.com/2009/01/13.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 13/01/2009 14:44:49

    ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΕΙΚΑ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ 13?

  2. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/01/2009 14:58:35

    Σημαντικός ο εντοπισμός αναφορικά με την ημερομηνία εξολόθρευσης πολλών του τάγματος των Ναϊτών (γιατί όπως μαρτυρούν οι συνεχιστές τους δεν εξοντώθηκαν όλοι). Στην ουσία ο συμβολισμός αναφέρεται στον δέκατο τρίτο, που είναι ο προκαθήμενος και προοριζιμόνεος προς θυσία βασιλεύς, για να γονιμοποιήσει με το αίμα του τη βλαστική ικανότητα της γης. Αναφορά που απευθύνεται και στον μεγάλο μαέστρο του τάγματος.
    Στην ουσία κάθε ημέρα και κάθε ώρα είναι κατάλληλη για μια μικρή αυτοπαραίτηση, που θα έκανε τη γιαγιάκα μας να χαίρεται.

  3. ariel avatar
    ariel 13/01/2009 15:38:13

    Fantomas@
    Αρα έχεις γεννέθλια κατά κάποιο τρόπο σήμερα έτσι? Να ζήσεις.Πάντως και η Τρίτη και το 13 για μένα είναι πολύ όμορφα, ίσως γιατί δεν πιστεύω σε καμμιά από τις προλήψεις.

  4. δίκαιος avatar
    δίκαιος 13/01/2009 16:07:04

    ανόητες προλήψεις...οι μαύρες γάτες όμως πού φταίνε και την πληρώνουν;

  5. fantomas avatar
    fantomas 13/01/2009 16:53:50

    @ariel

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ!!

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ...... ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ....... ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ (ΞΑΝΑ)ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ.....

  6. ariel avatar
    ariel 13/01/2009 17:33:20

    Τα δικά μου γεννέθλια είναι 14 Φεβρουαρίου. Ετους????? Μην τα ρωτάς.

  7. fantomas avatar
    fantomas 13/01/2009 17:40:41

    ariel

    ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΩΝ!!!

    ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΕΥΧΕς ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ....ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΝΤΑΙ.... ΑΙΩΝΙΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ/ΟΣ!!!

    (ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ....ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΛΟΙΠΗ!!) ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ!!

  8. ariel avatar
    ariel 13/01/2009 18:38:50

    Τι εννοείς ξαναγεννήθηκες? Την Καρυάτιδα που λείπει την είδα στο μουσείο του Λονδίνου και συγκινήθηκα και στενοχωρήθηκα που είναι μόνη και θλιμένη φαντάζομαι. Το αιώνια ερωτευμένη είναι όμορφη ευχή, σου δίνει κέφι για ζωή.

  9. fantomas avatar
    fantomas 13/01/2009 18:50:45

    @ariel

    ΕΙΧΑ.... ΜΙΑ ''ΣΤΕΝΗ ΕΠΑΦΗ'' ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ..... ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ.... ΤΑ ΝΕΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ!!!

    ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ (ΞΑΝΑ)ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ!!

    ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ''ΒΓΕΙΚΑ'' ΑΤΣΑΛΑΚΟΤΟΣ!!

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/01/2009 19:10:48

    Σακης Κεχαγογλου, συνηγορος Αλκετ Ριζαϊ ( παλεοκωστα-φιλο ιπταμενο !)

    Μπραβο Σακη. αντε και με φουστα Βαλεντινο

    ΠΠ

  11. ariel avatar
    ariel 13/01/2009 19:31:26

    @fantomas
    Πράγματικά ξαναγεννήθηκες. Σου εύχομαι να είναι η τελευταία δοκιμασία στη ζωή σου.
    @ΠΠ
    Ο Σάκης φαρδαίνει και πάει. Τον φαντάζεσαι με φούστα Βαλεντίνο που προτείνεις,χαριτωμένο που θα είναι το άτιμο?? Σκέτη τόλμη και γοητεία!

  12. Keep Talking avatar
    Keep Talking 13/01/2009 21:49:28

    @fantomas
    δεν εισαι μονος ... και εγω Τριτη και 13, 3 παρα τεταρτο ξημερωματα.
    Περαστικα !

  13. fantomas avatar
    fantomas 13/01/2009 22:02:35

    Keep Talking

    ΣΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ!!

    ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ?

    Ή ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ?

  14. Keep Talking avatar
    Keep Talking 14/01/2009 10:26:25

    Αυτο σημαινει... μηπως ειμαστε ανήψια του Δρακουμελ που ψαχνουμε εδω την τυχη μας;

  15. fantomas avatar