17/10/2008 13:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρία σπίτια, μια κυβέρνηση



________________________________________________ 

Οι εικόνες αυτές χαρακτηρίζουν όσο τίποτα άλλο την κυβέρνηση Καραμανλή. Βλέπουμε τη βίλα στο Καπανδρίτι του κ. Ρουσόπουλου, ενός όχι και τόσο σημαντικού δημοσιογράφου που έφτασε να κυβερνάει σχεδόν την Ελλάδα χάρις σε ένας ακατανόητο ακόμα πλέγμα σχέσεων και διασυνδέσεων και είδαμε που βρίσκονται αυτή την στιγμή - κι αυτός και η Ελλάδα.

Βλέπουμε και τα σπίτια των δυο εισαγγελέων, των μοναδικών στην σύγχρονη ιστορία της Ελλάδος που παραιτήθηκαν επειδή τους πίεσαν να παραβούν το καθήκον τους. Είναι συνηθισμένα σπίτια, σαν κι αυτά που ζει η μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού, όπως αυτά που ζουν χιλιάδες άλλοι κρατικοί λειτουργοί που δεν πλούτισαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους.

Και δεν είναι μόνο «χαστούκι» στην κυβέρνηση (όπως χαρακτηρίστηκε η πράξη τους) Είναι και ένεση ελπίδας για όλους εκείνους που δεν έχουν απωλέσει ακόμα τη συνείδησή τους και δεν έχουν εκμαυλιστεί από τις σειρήνες της διαφθοράς.

(οι φωτογραφίες των σπιτιών των εισαγγελέων είναι από το ethnos.gr)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tetrapolis avatar
    tetrapolis 17/10/2008 14:17:52

    οταν αθτους τους... αδεκαστους εισαγγελεις τους δειτε υποψηφιους βουλευτες του πασοκ να θυμηθειτε τι γραφατε γι αυτους μονο...

  2. rs avatar
    rs 17/10/2008 15:47:24

    Χωρίς πρόθεση ν΄αμφισβητήσω (με τί στοιχεία άλλωστε) την ενέργεια των δύο εισαγγελέων, νομίζω οτι παραγίναμε μελό.Τι παραπάνω προσθέτει δηλαδή η εικόνα των σπιτιών;
    Παρόμοια σχόλια υπάρχουν και σ΄άλλα blog και μάλιστα πολύ πιό μελό, παρουσιάζονμτας μια εικόνα των "ταπεινών και καταφρονεμένων".
    Αυτό το είδος "ενημέρωσης" απευθύνεται στα πιό αντεκδικητικά αντανακλαστικά του κόσμου και είναι σαν να τους λέει "φάτε τους επειδή κάνουν αυτή την πλούσια και επιδεικτική ζωή" και όχι γιατί εκμεταλλεύτηκαν θέσεις αξιώματα κλπ.
    Και αυτό γιατί, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο κόσμος ελάχιστα αγανακτεί με τα σκάνδαλα αλλά περισσότερο με την προκλητική ζωή. Για αυτό άλλωστε ψηφίζει τα ίδια κόμματα όταν επέρχεται η λήθη ή ο εξαγνισμός μέσω κάποιας "κολυμπήθρας του Σιλωάμ"

    Υ.Γ.Σαν πολίτης όμως αυτού κράτους και σαν μέλος αυτής της κοινωνίας έμαθα μετά απο πολλά χρόνια στην πλάτη μου να είμαι γενικά πολύ επιφυλακτικός.

  3. donaE avatar
    donaE 17/10/2008 15:55:11

    Κανανε το αυτονοητο,δεν χρειαζεται πραγματικα να γινουν ελληνικη ταινια οι ανθρωποι.Εγω τα παιδια τετοιων ανθρωπων σκεφτομαι που πληρωνουν αργοτερα στην ζωη τους την τιμιοτητα των δικων τους.Γνωριζετε τι κυνηγημα τους κανουν εκατερωθεν?

  4. Le canard avatar
    Le canard 17/10/2008 16:17:28

    Κι όμως ο Χατζηγάκης εμφανίστηκε χτες σε συναντηση με μεγαλοεπιχειρηματία και δημοσιογράφους να αφήνει εμμέσως πλην σαφώς να εννοηθεί ότι οι δυο εισαγγελείς δεν είναι έντιμοι!!!

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/10/2008 16:52:14

    Εκείνο που αποδεικνύουν τα σπίτια είναι ότι τα μεγάλα κανάλια όπου εργαζόταν ο Ρουσόπουλος για χρόνια και τελευταία και η γυναίκα του πληρώνουν πολύ καλύτερα τους δημοσιογράφους απ ότι το Δημόσιο τους λειτουργούς του.
    Αλλα αυτό το ξέραμε.

  6. stelios avatar
    stelios 17/10/2008 16:59:44

    Δεν ειναι μελό,υπαρχουν δικαστες εν ενεργεια που ζουν σα μεγιστανες,(χωρια τι εχουν κρυμμενα).
    Δε τους τα χαρισε κανενας,κατι δωσαν σαν ανταλλαγμα.
    Η διαφθορα στη δικαοσυνη ξεκινησε αρχες του 80,Αθανασοπουλοι,Ασημακοπουλοι,Γιουγκοσλαυικο καλαμποκι,υποθεσεις Σαιτ Σαμπαν,Γιαταγανα,Λογοθετη,εως το θανατο του Φλουδα,ανατιναξεις σπιτιων,υποθεσεις Τρασουλεα και Ανδρουλιδακη,μεχρι που τα τειχη επεσαν και η απονομη δικαιοσυνης ειναι πλεον ΑΝΕΚΔΟΤΟ στην Ελλαδα,σκοτωσε,βιασε,κλεψε,με λιγα χρηματα η με ανταλλαγματα,μολις ξεχαστει η υποθεση υπαρχει ΠΑΝΤΑ τροπος να τη σκαπουλαρεις.
    Οποτε πιασουν καποιον επικινδυνο κακοποιο,παντα διαβασουμε οτι ειχε καταδικαστει πριν 3-4 χρονια για βαρυτατα αδικηματα.Ε πως στο διαολο παντα ειναι εξω και συνεχιζουν τα ιδια?
    Απλα η Δικαιοσυνη ειναι η πιο χρυσοφορα Φαμπρικα στην Ελλαδα πλεον,εντος και εκτος Φυλακης.

  7. ροδίτης avatar
    ροδίτης 17/10/2008 17:11:52

    είναι όμως να μην υποπτεύεσαι το καραδιαπλεκόμενο έθνος;

    τι τις δημοσίευσε τις φωτογραφίες των ανθρώπων; για να μην βρούν ησυχία;

  8. Χ avatar
    Χ 17/10/2008 17:53:36

    Σημειωτέον δέ, ὅτι ὁ κύριος Ῥουσόπουλος ἦταν μέχρι πρότινος ἀπόφοιτος Λυκείου καὶ ἐν ὑπηρεσία σπόυδασε στὸ ἀστείου ἐπιπέδου "Ἀνοικτό Πανεπιστήμιο"...

  9. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 17/10/2008 18:04:32

    @X: Το ανοικτό Πανεπιστήμιο δεν είναι αστείου επιπέδου, κάθε άλλο μάλιστα, πολύ πιο δύσκολο από πολλά άλλα πανεπιστήμια. Όσο για τον Ρουσόπουλο πράγματι έγινε δεκτός ως φοιτητής αλλά δεν νομίζω ότι πήρε τελικά το πτυχείο του "Ανοικτού". Πότε έγινε αυτό;

  10. donaE avatar
    donaE 17/10/2008 18:17:34

    χ@ Σοβαρα?Και αυτο το υφος 'χιλιων καρδιναλιων',ειναι φτιαχτο!Μπραβο του.

  11. sotos avatar
    sotos 17/10/2008 19:03:08

    Ε ενταξει! Ειναι γνωστη πρακτικη της παραταξης η αποκτηση διδακτορικου πριν την ληψη του πτυχιου!
    (Λεγε με Ν.....) !!!!!!!!!

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/10/2008 19:15:45

    ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ!

    Σοφοι οι κινεζοι που λενε οτι μια εικονα (εδω 3) αξιζει οσο χιλιες λεξεις...

  13. Jiovani avatar
    Jiovani 17/10/2008 19:30:27

    Δυστυχώς αγαπητοί αλλά σήμερα πρέπει να εκστασιαζόμαστε ότι εξακολουθούν -πολύ σπάνια- να συμβαίνουν και τα αυτονόητα:
    Δεν υπάρχουν πολλοί δικαστικοί που θα κάνανε κάτι παρόμοιο. Η προβολή τους μπορεί να παρακινήσει κι άλλους, όχι για το "μπράβο" αλλά ότι τελικά τα κοινωνικά αντανακλαστικά λειτούργησαν και οι άνθρωποι δε βρεθήκανε και κατηγορούμενοι ή έστω υπόλογοι σαν το Μπάγια...

  14. naxios avatar
    naxios 17/10/2008 19:31:52

    AYTO ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΥΨΑΤΕ; Τι σχέση έχει ο παραιτηθείς αντιεισαγγελέας με το ΠΑΣΟΚ;
    Αναρτήθηκε από ONLINE-PRESS
    O συχωρεμένος εξάδελφος του παραιτηθέντος αντιεισαγγελέα ο Αχιλλέας Κολιούσης ήταν βουλευτής του ΠΑΣΟΚ από το 1977 έως το 1989 και υφυπουργός Γεωργίας το 1986. Επίσης ο συχωρεμένος ήταν το 1996 πρόεδρος της γνωστής σε όλους μας Κτηματικής Υπηρεσίας του Δημοσίου.
    Όλοι συγγενείς είμαστε στην Ελλάδα
    Αναρτήθηκε από ONLINE-PRESS στις 10:52 πμ
    KOYIZ
    Τι σχέση έχει ο παραιτηθείς αντιεισαγγελέας Κολιούσης με το ΠΑΣΟΚ;
    Αναρτήθηκε από ONLINE-PRESS

  15. osaperas avatar
    osaperas 17/10/2008 19:51:38

    Τι αρρώστια είναι αυτό το πράγμα στην χώρα μας. Αντί να καθίσουμε να δούμε εάν μία πράξη είναι σωστή ή όχι ψάχνουμε να βγάλουμε κακία και άρνηση.
    Αφου λοιπόν ο Εισαγγελέας Κολιούσης είχε εξάδελφο που ήταν στο ΠΑΣΟΚ είναι αυτόματα "ελεγχόμενος" και η ενέργεια του αυτή "να αρνηθεί να θάψει την υπόθεση Βατοπεδίου" αυτόματα είναι "ελεγχόμενη".
    Άρα αντί επαίνων για την απόφαση του να παραιτηθεί εισπράτει τη χλεύη για την συγγένεια του.
    Κι ευτυχώς που ο άλλος ο Κολιούσης ο ΠΑΣΟΚτζής έχει πεθάνει.
    Αλλιώς, εαν ζούσε, κανείς δεν θα στεκόταν στην απόφαση του Εισαγγελέα να κάνει σωστά την δουλειά του, αλλά όλοι θα λέγαμε ότι τον έβαλε το ΠΑΣΟΚ (ή για να μην μπερδευόμαστε ότι τον έβαλε η Νέα Δημοκρατία σε κάποια άλλη ανάλογη περίπτωση).
    Μας αξίζει τίποτε καλό σε αυτή την χώρα με αυτά τα μυαλά που κουβαλάμε;

  16. thanos avatar
    thanos 18/10/2008 03:01:34

    1.tetrapolis
    October 17th, 2008 at 2:17 pm

    Ομολογια Εισαγγελεα σε καποιο Show του ALTER,ειπε πως οι δυο εισαγγελεις,ειναι της ΝΔ αλλα οχι απο αυτους που εχουν παροπιδες.Εσυ μαλλον ....δεν πιστευω να εχεις?

  17. thanos avatar
    thanos 18/10/2008 03:04:04

    4.Le canard
    October 17th, 2008 at 4:17 pm

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ...γιατι ειναι εντιμος αυτος? Βρε πλακα μας κανεις??

  18. tetrapolis avatar
    tetrapolis 18/10/2008 09:31:58

    file thano kai o rousopoulos pasok stirize prin paei sti n.d...

  19. ratus avatar
    ratus 18/10/2008 16:41:14

    ΛΑΪΚΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΓΣΤΗ ΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ. ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ WEB SITE ΣΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΕΤΕ ΣΕ LAIKISMOSNEWS.GR...
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΑΔΕΚΑΣΤΟΙ ΕΙΣΑΓΕΛΙΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΣΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΗ ΜΕΛΛΟΥΜΕΝΗ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΜΜΕΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥΣ?
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΤΕΙΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ(ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΝΔΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΡΟΥΣΣΟΠΟΥΛΟΥ)?
    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΥΠΟΥ(ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ ΤΟΥ ALPHA)?
    ΜΗΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΜΕΝΟΣ ΤΟΥ SITE ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΘΗΚΕ (ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ) ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΜΕΣΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΤΕ?
    ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΑΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ....

  20. Factorx avatar
    Factorx 18/10/2008 19:51:50

    Απάντηση σε ratus

    1.Για τις τηλεοπτικές άδειες κλπ. Θέλετε να μας πείτε ότι θα ανέτρεπε την διαπλοκή με τι άδειε;; Όπως με το νόμο περι βασικού μετώπου; Χα χα χα χα χα

    2.Οι φίλοι του στο Μέγκα, το Βήμα, στο ….στο .. τον στηρίζουν ανιδιοτελώς;

    3. Μπορείτε να μας πείτε πόσους δημοσιογράφους διόρισε στα κρατικά ΜΜΕ και κυρίως τους μισθούς που δίνεει στην ΕΡΤ; (βλ και προηγούμενο δημοσίευμα μας για Λάλα κλπ

    4. Για το Αντι κάνεις τεράστιο λάθος. Ο Θοδωρής ήταν προσωπικός φίλος του Παπουτσάκη κι αυτός ήταν ένας από τους λόγους που διαφωνούσαμε. Θες να συνεχίσω;

  21. ratus avatar
    ratus 19/10/2008 23:59:31

    1.Ο νομος του βασικου ΜΕΤΟΧΟΥ ηταν μια προσπαθεια για να σταματησει αυτο το κακο που βασανιζει τοσα χρονια την Ελλαδα (τους καναλαρχες που δεν πληρωνονυ φορους και ανεβοανεβαζαν κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ απο το 1993 & μετα... Οι δε προσπάθειες της κεντροαριστεράς (της οποίας υποθετω ειστε ανηψακι) ηταν ουσιαστικά ανύπαρκτες.....
    2. Το πόσο τον στηρίζουν το MEGA & ΤΟ ΒΗΜΑ μάλλον το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά & δεν θελώ να συνεχίσω γιατι μάλλον διαφορετική θα ειναι και η αντίληψή μας...
    3. Μήπως θυμάστε πως είναι η πρώτη φορά κύριε factorx που η ΕΡΤ προβάλλει όλα τα πολιτικά κόμματα, και υπάρχουν εκπομπές όπως αυτές των ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ-ΛΥΡΙΤΖΗ που ουσιαστικά αντιπολιτεύονται σκληρά την κυβέρνηση? Η κεντροαριστερά και ο προοδευτικός χώρος στον οποίο ανήκετε δεν νομίζω να έχει τέτοια αντίληψη της ελευρερίας στο λόγο & την έκφραση...
    Οσο για το 4 απλά θα σας επιστρέψω τα γελάκια σε πιο χριστουγεννιάτικο τονο:
    4. ΧΟ ΧΟ ΧΟ

    Υ.Γ.1. Παντως επειδη εχετε σκυλιάσει με τον Ψευτοθόδωρα της δεξιάς μήπως μπορείτε να συνοψίσετε & να αναρτήσετε σε κάποιο post τις ευθύνες που εσεις του αποδίδετε στο σκάνδαλο της μονής Βατοπεδίου?
    2. Ευχαριστώ που μου απαντήσατε.