21/07/2008 03:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρία πουλάκια κάθονταν….(στο Μαξίμου)

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το ένα λάθος διαδέχεται πλέον το άλλο στην κυβέρνηση Καραμανλή; Προσέξτε τι εννοώ:

Πρώτο λάθος: Ανεξάρτητα του πως την κρίνει κανείς, η επίθεση του Καραμανλή εναντίον του ΠΑΣΟΚ από την Ολυμπία ήρθε με μεγάλη καθυστέρηση. Επέτρεψε έτσι στον Γιώργο Παπανδρέου να μετατρέψει σε ηθικό πλεονέκτημα για το ΠΑΣΟΚ την μεγάλη καθυστέρηση του Λιάπη και της ΝΔ να απαντήσουν για τα ταξιδάκια και τα άλλα. Και όχι μόνο η απάντηση Καραμανλή ήρθε πολύ καθυστερημένη, επιπλέον δεν προτείνει λύσεις διεξόδου από την κρίση στον συφοριασμένο οπαδό της ΝΔ. Ερώτημα: η αδυναμία κάλυψης του Λιάπη πόση σχέση έχει με το γεγονός ότι μόλις ο ίδιος πήγε στο υπουργείο Πολιτισμού άνοιξε και η υπόθεση Ζαχόπουλου; (Αυτό μεταξύ άλλων και για τον επαναστάτη Τατούλη που όταν ήταν αυτός στο ΥΠΠΟ ο Χρηστάρας αλώνιζε).

Δεύτερο λάθος: Η απάντηση στον Γκρούεφσκι για την οποία τα λέμε προηγουμένως.

Τρίτο λάθος: Η εκπαραθύρωση Ζορμπά. Η πρόθεση της κυβέρνησης να απομακρύνει τον Ζορμπά από την αρχή για το βρώμικο χρήμα εκδηλώνεται για πρώτη φορά πέρυσι τέτοιο καιρό, με αφορμή το πόρισμα για το ΤΕΑΔΥ. Μεσολαβούν όμως οι εκλογές και ψυχραιμότερες σκέψεις και τον αφήνουν ανενόχλητο τόσον καιρό. Ξαφνικά τον διώχνουν μόλις μαθεύεται ότι ερευνά διακινήσεις πολιτικού χρήματος από την Ζήμενς. Σαν να λένε δηλαδή ότι «τον διώχνουμε για να μην ερευνήσει τα μαύρα ταμεία, επειδή φοβόμαστε ότι θα βρει και δικούς μας μέσα». Είναι τόσο ανόητοι πλέον, ή κάποιοι μέσα από την κυβέρνηση στήνουν παιχνίδια, απασφαλίζοντας τον Ζορμπά;

Τέταρτο λάθος και σημαντικότερο. Όλη η επικοινωνιακή πολιτική (που επεξεργάζεται ο κ. Ρουσόπουλος) βασιζόταν μέχρι σήμερα στο υποτιθέμενο εκλογικό αήττητο του Καραμανλή. Έφτασε όμως ένα απλό επικοινωνιακό τρυκ του ΕΘΝΟΥΣ για να αποδείξει ότι αρκεί μια προεκλογική συμμαχία ΠΑΣΟΚ – ΣΥΝ για να νικηθεί και ο Καραμανλής και η ΝΔ. Ενδεχομένως αυτή η σύμπραξη να μην γίνει ποτέ. Όμως το μήνυμα προς το εκλογικό σώμα είναι σαφές, όπως και προς τον Γιώργο και τον Κώστα. Τους αναγκάζει πλέον να διαπραγματευτούν μια μετεκλογική συνεργασία τους, δεδομένης της μη αυτοδυναμίας. Και μια συνεργασία της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ θα αποτελούσε την μεγαλύτερη ήττα και για την πρώτη και για τον Καραμανλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μπαϊλντισμένος avatar
    μπαϊλντισμένος 21/07/2008 09:11:52

    Aριστερόστροφο ή αριστεροφανές; τι θέατρο παραλόγου είναι αυτό; O "λαός" είναι ο Πειναλέων, η Ανεργίτσα, περιμένουν από την Ψωροκώσταινα και την Πρόνοια, και για όλα φταίνε οι "ξένοι" στους οποίους τάζονται με φανατισμό οι υποψήφιοι ηγέτες για εύνοια.

    Ούτε ιδεολογία, ούτε καθαρός λόγος. Κορώνες και μπαλκονάτη φαφλατολογία. Τους σοβαρούς τους βγάζουμε τρελλούς. Τα καραγκιοζάκια τα ντύνουμε με κουστουμάκια και τα βα για ηγέτες και επιδή δεν βγαίνουν οι συσχετισμοί των βολεμένων (λόγω ύφεσης), ψάχνουμε για "συνεργασίες".

    Για φασισμό, τρόμο και βούρδουλα ψάχνουμε. Η ΝΔ δεν μπορεί να προσφέρει λόγω παχυλής, αδερφίστικης ανικανότητας και αριστερών ενστίκτων του "περήφανου λαού". Το Πασοκ λόγω ψευδεπίγραφης ταμπέλας, ο Συνσύριζας λόγω διάχυτης αυνα-ίας και το ΚΚΕ...πείτε μου τι πρεσβεύει; κοινοκτημοσύνη αγαθών; το κράτος πατερούλης;

    Ή τέλειωσε ο λουφές και για αυτό έχουμε ιδεολογικά αδιέξοδα;

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 21/07/2008 09:49:07

    @μπαϊλντισμένος

    πολυ σωστα τα περιγραφεις φιλε μου.

    ΠΠ

  3. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 21/07/2008 09:55:16

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!! ΠΟΥ ΛΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΠΑΙΛΝΤΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ...

  4. μπαϊλντισμένος avatar
    μπαϊλντισμένος 21/07/2008 09:59:53

    σας ευχαριστώ, αλλά να τα βράσω τα συγχαρητήρια. Ούτε τρώγονται ούτε λύνουν το πρόβλημα...

    Σήμερα η ελεεινή Καθημερινή φυλλάδα της "σοβαροφανούς κεντροδεξιάς έχει δύο ενδιαφέροντα requiem: το ένα για τον κύριο Ζορμπά, το άλλο για τον "κύριο" Αλογοσκούφη. Εκεί το πάνε για την ώρα...

  5. sovokai avatar
    sovokai 21/07/2008 10:08:47

    μηπως τελικά ολοι εδω παιζουμε το επικοινωνιακό παιχνίδι των κομμάτων εξουσίας και ασχολιόμαστε με το ταιμιγκ των επιθέσεων και αντεπιθέσεων; Προσωπικά νοιώθω οτι είτε απέχοντας είτε κουτσομιλώντας απλά είμαι η μανεστρα στο μοσχαράκι τους.Ας μιλήσουμε πέρα απο αυτούς .Ας πουμε για τα προβληματά μας και ας αφήσουμε στη μπαντα τα επικοινωνιακά τους παιχνίδια. Μην ασχολέιστε.

  6. μπαϊλντισμένος avatar
    μπαϊλντισμένος 21/07/2008 10:15:00

    τα προβλήματα σοβοκάϊ είναι ότι η τσέπη είναι στο όριο. Οι προσδοκίες ανεκπλήρωτες. Όνειρο και προοπτική μηδέν. Τα παιδιά μας περίπου στο πεζοδρόμιο. Οι γύφτοι έχουν περάσει τα σύνορα και έρχονται (ξέρεις, μάθανε ότι απαυτονόμαστε...)

  7. sovokai avatar
    sovokai 21/07/2008 11:01:52

    μου φαίνεται πως σε κάμποσα χρόνια θα ψαχνουμε εμείς τη τυχη μας σαν γύφτοι αλλού και εκεί θα μας καταριονται....

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/07/2008 11:04:42

    Σωστος ο μπαιλντισμενος,πλην ομως τι ειχα Γιαννη μου,τι ειχα παντα...

    Μια ζωη τα ιδια...Πλασαρισμενα πιο ομορφα απο τον πατερα και των θειο των σημερινων ηγετων(τρομαρα τους!) η κατασταση φανταζε διαφορετικη. Ομως -πλην της οικονομικης - ειναι ιδια και απαραλλαχτη.

    Σαφως υπαρχει τεραστιο προβλημα σε ηγετικο επιπεδο (δεξαμενη πιθανων υπουργων και στα 2 κομματα κατω του μετριου) αλλα ο Λαος ειναι συγκεκριμενος και δεν αλλαζει με τα καλα και τα κακα του. Και στα κακα του ειναι οτι δεν προκειται ποτε να δεχθει μια σωστη διαχειριση~

  9. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2008 12:06:46

    ego tha ithela na matho meta apo 34 hronia dikomatismou pia ine i mesi diarkia zois (ginekes ,antres) sto Eladistan .
    Otan o Manolis tha mas ta epikeropiisi tha triboun oli ta gava tous .

  10. Dr Jekyll avatar
    Dr Jekyll 21/07/2008 12:09:38

    Μπαιλντισμένε, πες μας αν θες ποια εφημερίδα διαβάζεις, για να ξέρουμε κι εμείς ποιες είναι οι σοβαρές κατά τη γνώμη σου!

  11. μπαϊλντισμένος avatar
    μπαϊλντισμένος 21/07/2008 13:23:16

    Ντρ Τζέκυλ, θεωρώ ότι σφαιρικά όλες μαζί οι εφμηερίδες φιλολογούν. Η είδηση είναι στο ποιά εφημερίδα έχει ποιά άποψη και από το συνοθύλευμα των εντιτόριαλς προσπαθεί κανείς να δει τι γίνεται.

    Καλοί δημοσιογράφοι υπάρχουν παντού αλλά χάνονται στο σπαμ. Κατά καιρούς κάποια πληρωμένη καταχώρηση είναι ενδιαφέρουσα αλλά 5 μέρες αργότερα, καταλαβαίνεις ποιός την πλήρωσε και γιατί. Σας αγαπώ και σας εκτιμώ όλους σε προσωπικό επίπεδο, αλλά πείτε μου είναι η ΕΛΕΥΘΕΡΟτυπία, αυτό που λέει; ή ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Τύπος ελέυθερος;

    Για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Οι εφημερίδες είναι διαπλεκόμενες, έμεσα ή άμεσα. Τις διαβάζω όλες και καμία. Δεν βλέπω ποδόσφαιρο και δεν είμαι οπαδός καμίας ομάδας ή καμίας οικογένειας. Είμαι μπαϊλντισμένος.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/07/2008 14:17:20

    το θέμα, για να μην μπερδευόμαστε, δεν είναι ο Τύπος, αλλά οι χειρισμοί του Μαξίμου, εν όψει προεκλογικών αγχών...

  13. Φιδίας avatar
    Φιδίας 21/07/2008 14:23:46

    Σωστός ο μπαϊλντισμένος. Ολο και πιο πολλοί...

  14. port porta avatar
    port porta 21/07/2008 15:09:03

    Ολοι σωστοι ειμαστε μεταξυ μας, για τους αλλους ανησυχω. Διαπιστωσεις με εκπτωσεις ??.

    ΠΠ

  15. sovokai avatar
    sovokai 21/07/2008 22:44:50

    εκλογες ειχαμε πρί 10 μήνες