#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 11:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρέχουν να συνετίσουν (και) τους δικούς τους



Τρέχουν και δε φτάνουν οι συνεργάτες του πρωθυπουργού, καθώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την έγκριση του μεσοπρόθεσμου «πακέτου» από την κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ. Υπάρχουν τρεις βουλευτές που έχουν διαμηνύσει ότι δεν πρόκειται να ψηφίσουν θετικά εάν σε αυτό συμπεριλαμβάνονται απολύσεις και άλλοι δύο (βορειοελλαδίτες) που μετέφεραν στους συνεργάτες του πρωθυπουργού ότι δεν μπορούν να συναινέσουν στην πώληση της ΔΕΗ  και της ΕΥΔΑΠ. Σε συζητήσεις που κάνουν, δηλώνουν έτοιμοι για όλα.

Στο Μέγαρο Μαξίμου, από την άλλη, προσπαθούν να φανούν ψύχραιμοι. Υποστηρίζουν ότι αυτά είναι «νάζια» και τελικά οι βουλευτές θα ψηφίσουν, αλλά έχουν πέσει «μονοί διπλοί» για να τους συνετίσουν.

Πριν από καιρό, πάντως, όταν ψηφίζονταν το εργασιακό, ο Δ.Κουσελάς δήλωνε στους συναδέλφους στη Βουλή ότι δεν πρόκειται να το ψηφίσει και είναι έτοιμος να διαγραφεί. «Δεν γίνεται» έλεγε, αυτός που ήταν για χρόνια συνδικαλιστής, να  ψηφίσει ένα τέτοιο αντιεργασιακό νομοσχέδιο. Πείραζε και τη Σοφία Σακοράφα ότι θα κάθονται δίπλα δίπλα από την επομένη. Μόνο που την επομένη του ήρθε επιφοίτηση και ψήφισε το αντιεργασιακό νομοσχέδιο. Το ότι μετά από λίγο έγινε ανασχηματισμός και εκείνος έγινε υφυπουργός Οικονομικών, αποτελεί σύμπτωση.

Είναι γεγονός ότι η κυβέρνηση και τώρα με τον ίδιο τρόπο παίζει. Πλησιάζουν τους βουλευτές «υψηλού κινδύνου» και αφήνουν να εννοηθεί ότι εάν βάλουν πλάτη, αυτό θα εκτιμηθεί , αφήνοντας ελπίδες ότι στον ανασχηματισμό που επίκειται,  μπορεί  να τους θυμηθεί ο πρωθυπουργός. Την ίδια στιγμή,  ο ανασχηματισμός λειτουργεί ως μπαμπούλας για τους υπουργούς που εκφράζουν κάποιες ενστάσεις (Ρέππας, Καστανίδης, Μπιρμπίλη) αφού διαρρέουν εδώ και καιρό ότι ο ΓΑΠ θα συνεχίσει μόνο με τους πρόθυμους. Για να δούμε….

Αλέξανδρος Σγουρός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. raindog avatar
    raindog 24/05/2011 11:33:45

    Εκλογές τώρα! Οτιδήποτε άλλο συνιστά εκτροπή. Οι μάσκες πέφτουν... τώρα βιάζουν την νοημοσύνη μας.
    Ένα σύνθημα από την μακρινή Puerta del Sol μας προκαλεί: "Μην φωνάζετε δυνατά... θα ξυπνήσετε τους Έλληνες"
    ...ντρέπομαι.

  2. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 24/05/2011 11:40:39

    ελληνα κοψε το υπνοστεντον!

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 24/05/2011 12:08:36

      Υπομονή, δεν τελείωσαν ακόμα τα play-offs στη Super League. Θα ξυπνήσει. Σιγά-σιγά όμως. Να μην είναι και απότομη η αποσυμπίεση του καναπέ.

  3. kostis avatar
    kostis 24/05/2011 11:54:03

    ποιους να συνετίσουν βρε παιδιά. μιλάμε για ΠΑΣΟΚους. δηλαδή ανθρώπους από άλλη χώρα που μάχονται ανέκαθεν για τα συμφέροντά τους κι όχι της Ελλάδος (ένα παράδειγμα, οι προεκλογικές ομιλίες, όπου δεν βλέπεις ελληνική σημαία, παρά μόνο την πασοκική).
    Τι θέλω να 'πώ; ό,τι και να "φωνάζουν" οι βολευτές του ΠΑΣΟΚ, στο τέλος ψηφίζουν τα πάντα! δεν τους νοιάζει οι Ελλάδα!!!!
    τα ίδια και τα ίδια από το 1981 μέχρι σήμερα!

  4. St Tsi avatar
    St Tsi 24/05/2011 12:21:55

    Μια είναι η λύση: αυτά τα μέτρα δε πρέπει να ψηφιστούν! Όλοι οι νέοι, οι άνεργοι και οι συνταξιούχοι να κατασκηνώσουμε στο Σύνταγμα! Αν μας βρουν όλους εκει να δούμε ποιος θα τολμήσει να τα ψηφίσει! Ξεσηκωθείτε! Οργανωθείτε! Αντισταθείτε! Μας ετοιμάζουν 400 χρόνια σκλαβιά και κατοχή! Διαλύεται η χώρα! Ξεπουλιόμαστε! Τι θα κάνουν μετά από αυτά τα μέτρα; Θα μας τα παρουν ολα και ακομα θα χρωσταμε! Οσο καιρό ειναι πανω αυτή η κυβέρνηση πάμε απο το κακό στο χειρότερο! Ξεσηκωθείτε! Οργανωθείτε! Αντισταθείτε!

    • kostis avatar
      kostis @ St Tsi 24/05/2011 13:52:57

      το ίντερνετ και η άνεση να εκφραζόμαστε παντού, έχει τα καλά της και τα κακά της. το καλό είναι ότι τα νέα μαθαίνονται γρήγορα, το κακό είναι ότι ο κόσμος εκτονώνει τη δυναμική του μόνο μέσα από σχόλια, όπως κάνουμε αυτή τη στιγμή εμείς εδώ.

  5. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/05/2011 12:26:33

    Μην πιστεύετε τους επαγγελματίες ψεύτες και απατεώνες,κανένας τους δε θα παραιτηθεί καθώς δεν έχουν τσίπα και κάθονται να τους εκβιάζει κάθε φορά ο άθλιος ΓΑΠ.Η μάσα να είναι καλά και σιγά μην παραιτηθεί ο Κουσελάς με την αδερφίστικη φωνή.Το θέμα είναι τι κάνουμε αυτοί που δεν είμαστε σαν τα μούτρα τους,οι Ισπανοί δείχνουν το δρόμο ,αργά ή γρήγορα θα τους ακολουθήσουμε γιατί ο χειμώνας με πετρέλαιο στο 1,30-1,40 δε βγαίνει με τίποτα ειδικά στη Β.Ελλάδα.Οπως πάει το πράγμα θα γίνουμε η Γουατεμάλα της Ευρώπης,εκεί έχουν ΔΝΤ 25 χρόνια και η φτώχια πάει σύννεφο.Ξυπνάτε νεοέλληνες.....

  6. kostis avatar
    kostis 24/05/2011 13:54:39

    κοροϊδεύαμε χρόνια όλους τους λαούς. ότι και καλά είναι "αμερικανάκια" και τους κάνουν ό,τι θέλουν...
    εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται...και πίαστηκε από το 2009 και για τα επόμενα 30 χρόνια για τα καλά!

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ kostis 24/05/2011 17:07:05

      ...καί βάλε!

  7. ΓΑΝΤΙ avatar