#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρέμουν τον ξεσηκωμό της 25ης Μαρτίου



ΠΕΡΙ «ΒΙΑΣ» ο λόγος. «Ξαφνικά» τα κανάλια της διαπλοκής και του Μνημονίου ανακάλυψαν καινούργια λέξη: «Βία». Και σπεύδουν να την καταδικάσουν. Ποια «βία» όμως; Αυτή που απορρέει από τους πολίτες όταν αγανακτούν και αποδοκιμάζουν. Είτε πολιτικούς, είτε δημόσιους λειτουργούς, είτε οπαδούς του ΠΑΣΟΚ και του Μνημονίου, όπως ο Γιώργος Νταλάρας.

Γι’ αυτές τις περιπτώσεις επιστράτευσαν τη λέξη και όλη την εβδομάδα την ακούγαμε ως επωδό στα διαπλεκόμενα δελτία. Η αντίδραση έγινε «βία». Η αγανάκτηση έγινε και αυτή «βία». Το ως εδώ και μη παρέκει μετονομάστηκε επίσης σε «βία». Και όλοι καταδικάζουν τη «βία».

Όμως, οι λιποθυμίες των μαθητών στα σχολεία δεν είναι βία. Οι διακοπές του ρεύματος δεν είναι βία. Τα λεφτά και οι περιουσίες των πολιτών που υφαρπάζονται δεν είναι βία. Ο τρόπος με τον οποίο μιλά ο Πάγκαλος δεν είναι βία. Ο Παπανδρέου που μας έστειλε στο Μνημόνιο και καταφέρεται και αυτός εναντίον της βίας δεν είναι βία. Ο Βενιζέλος που πάει κόντρα και στις αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας δεν είναι βία.

Το ότι θα βάζουν χέρι και στο μισθό αυτού που δεν έχει να πληρώσει τα χαράτσια δεν είναι βία. Οι περικοπές των φαρμάκων σε ηλικιωμένους, αρρώστους και ασφαλισμένους που πλήρωσαν μια ζωή για να τα έχουν στα γεράματα τους δεν είναι βία. Η μετακίνηση αποτυχημένων υπουργών σε άλλα υπουργεία ως επιβράβευση της ανικανότητάς τους δεν είναι βία. Το να βγαίνεις και να λες στον κόσμο «με ζηλεύετε, επειδή από την Κοκκινιά κατάφερα να αποκτήσω σπίτι μεγάλο και είμαι σίγουρος ότι θα θέλατε και εσείς το ίδιο», δεν είναι βία, είναι σοσιαλισμός. Ε;

Μα, υπάρχει τίποτα πιο βίαιο από τον Διονύσιο Σολωμό «που με βία μετράει τη γη»; Η διαπλοκή θα τον είχε καταδικάσει για τους στίχους του. Φυσικά! Διότι αυτή είναι η νέα σκλαβιά. Και τρέμει τον ξεσηκωμό του Γένους. Την 25η Μαρτίου…

Παναγιώτης Τιμογιαννάκης στον "Τύπο της Κυριακής"

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κατερινα avatar
    Κατερινα 11/03/2012 09:42:01

    κανείς μα κανείς δεν έχει αντιληφθεί τι πρόκειται να συμβεί στις εκλογές!
    κλείνουν τα μάτια και προσποιούνται οτι δεν τρέχει τίποτε!
    οι πιο θρασείς τολμούν και κουνουν ακόμη το δαχτυλο στο λαό!
    όμως, οι υποψήφιοι που γυρνουν στον κόσμο το ξερουν!
    ρωτήστε τους, αν τολμούν να πουν την αλήθεια!!
    ακόμη και αν σταματήσουν με "βια" την όποια αντιδραση-αγανακτηση του λαού, ο λαός θα τους τιμωρησει!
    ΟΛΟΥΣ!!!!!!!

    • S.P. avatar
      S.P. @ Κατερινα 11/03/2012 10:18:05

      Συμφωνώ απολύτως!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ S.P. 11/03/2012 12:27:47

        Ἐγώ πάλι διαφωνῶ ἀπολύτως! Πολλοί μέσα στό παραβάν,πρίν τήν κάλπη θά πάθουν ἓνα εἲδος ψηφιακῆς ἀμνησίας!

        • Βόσνιος avatar
          Βόσνιος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/03/2012 14:52:19

          Θα συμφωνήσω με τον Κυθήριο. Μπορεί όντως να μην τα φάγαμε μαζί, αλλά τον Πάγκαλο και τους ομοίους τους ο Λαός τους ψηφίζει. Και θα τους ξαναψηφίσει. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχει Παιδεία με την σφαιρική έννοια του όρου. Χωρίς πεπαιδευμένους πολίτες, η Δημοκρατία είναι απλά ανεφάρμοστη. Και φυσικά οι κρατούντες το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό.

        • Κατερινα avatar
          Κατερινα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/03/2012 14:52:34

          οχι πια!

  2. WY avatar
    WY 11/03/2012 10:08:27

    Ευτυχώς,πού πολλοί Έλληνες δέν έχουν προσβληθή ακόμη από τό ##Σύνδρομο τής Στοκχόλμης##!!!

    Ό Ελληνικός Λαός,ούτε συγχωρεί αλλά ούτε καί λησμονεί!!!!
    Θά έλθη ή στιγμή τής μεγάλης κοινωνικής έκρηξης,πού τά ##τσεκούρια θά πάρουν φωτιά##!!!!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ WY 11/03/2012 10:54:40

      Ώπα Καραϊσκάκη! Δεν έχεις καταλάβει που ζεις ακόμη... Και ξεχνάμε και δειλοί είμαστε. Πρέπει να υπάρχει ηγέτης κοινής αποδοχής για να γίνει οτιδήποτε σωστό στον τόπο. Η αναρχία γεννάει χάος και αυτό την καταστροφή. Και ναι, υπάρχει και χειρότερο από αυτό που ζούμε. Ρίξτε μια ματιά στην Αφρική... Δε βγαίνεις από τέτοιου είδους χούντες με αντιδράσεις του στυλ Πολυτεχνείο. Και τότε για όποιον ξέρει, η Χούντα Ιωαννίδη έπεσε μετά τον Αττίλα, όχι από το Πολυτεχνείο.

      • ApoTel avatar
        ApoTel @ Γεώργιος Τ. 11/03/2012 11:08:32

        Το πολυτεχνείο δεν έριξε, έφερε την χούντα Ιωαννίδη

      • Silence t. avatar
        Silence t. @ Γεώργιος Τ. 11/03/2012 13:57:23

        Τι προτείνεις Γεώργιε Τ. ;
        Να αυτοκτονήσουμε μήπως !

      • WY avatar
        WY @ Γεώργιος Τ. 11/03/2012 14:07:06

        ##Δε βγαίνεις από τέτοιου είδους χούντες με αντιδράσεις του στυλ Πολυτεχνείο. ##

        Μέ αντιδράσεις στύλ Λίβυων,Αίγυπτίων,Τυνήσιων ή Σύριων,ΜΗΠΩΣ?????

        Έγώ πάντως, ακόμη έχω τήν αίσθηση τού γδαρμένου Καντάφι κι άς ευρίσκομαι 1000 μίλια μακριά από τήν Λιβύη!!
        Εσύ όμως μήπως είσαι συναχομένος?????

  3. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 11/03/2012 10:10:19

    Ελπίζω να μήν ανέβουν στα ράφια οι τιμές των γιαουρτιών τίς επόμενες ημέρες!!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ θεία δίκη 11/03/2012 12:30:46

      Ἂς ἐξοπλιζόμαστε ἀπό τώρα καλού κακού...

  4. dirty harry avatar
    dirty harry 11/03/2012 10:17:07

    Σιγα ... σιγα ρε Νικηταραδες και Μπουμπουληνες του καναπε .
    Μην σκισετε κανενα καλσον απο την πολλη αντισταση !!!!!!!!
    Βρε σκυλακια του καναπε ειμαστε ολοι μας, βολεμενοι !!!!! ( ακομη )

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dirty harry 11/03/2012 10:59:31

      Εγώ πάντως αγαπητέ έχω ξεβολευτεί εδώ και πολύ καιρό και δεν ξέρω αν αύριο μεθαύριο θα έχω καν καναπέ. Οπότε όταν εγώ που δεν είμαι στο παρά πέντε, αλλά στο και δέκα της καταστροφής λέω Σαμαράς τότε you can take that to the bank που λένε και τα Αμερικανά.

      • dirty harry avatar
        dirty harry @ TopGunZ 11/03/2012 11:32:21

        Φιλτατε TopGunZ, χλευαζω αυτους που ονειρευονται φωτιες και τσεκουρια, ενω αναθεμα αν εχουν πιασει ποτε τους οπλο στο χερι ( εκτος playstation σαν τον ...Κωστακη ).
        Τωρα εαν πιστευεις οτι ο Σαμαρας ή οποιοσδηποτε αλλος σαν τον Σαμαρα που δεν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του και δεν εχει ζησει ποτε σαν μεσαιος ή μικρομεσαιος , θα σε βοηθησει να ανακαμψεις , τοτε με γεια σου και χαρα σου.
        Εαν δεν εβαλες μυαλο μετα απο 40 χρονια συνεχων υποσχεσεων , τοτε ......

        • WY avatar
          WY @ dirty harry 11/03/2012 14:19:43

          ##Φιλτατε TopGunZ, χλευαζω αυτους που ονειρευονται φωτιες και τσεκουρια, ενω αναθεμα αν εχουν πιασει ποτε τους οπλο στο χερι ( εκτος playstation σαν τον …Κωστακη ).##
          ......................................................................................

          Πρώτον νά μήν αναφέρεσαι στό παρελθόν τών σχολιαστών,διότι μόνο ηλεκτρονικά ##γνωριζόμαστε##!!!
          Κατά δεύτερον, εγώ προσωπικά υπηρέτησα στόν ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ δίς, έκ τών οποίων ή μία, μέ τά γεγονότα τού 1974 (Κυπριακό),στούς Πεζοναύτες/Διόνυσο,τού αείμνηστου Συνταγματάρχη Χαράλαμπου Παπαδόπουλου κι αδελφού τού Γεωργίου Παπαδόπουλου!!!!
          Επόμενως εάν επιθυμείς νά ##γευτής## τήν ικανότητα μου στήν σκοποβολή/χρήση τού πυροβόλου όπλου,δέν έχεις παρά νά τό ##δηλώσης##!!
          Εκτός τής ικανότητός μου στήν σκοποβολή,σέ πληροφορώ ακόμη,ότι χρησιμοποιώ πολύ καλά καί τήν ξιφολόγχη,σέ μάχες τέτ-α-τέτ!!!!
          Διαλέγεις καί παίρνεις.
          Εάν δέ είσαι καί δεδηλωμένος μπατσόκος,τότε σέ διαβεβαιώ ότι θά εξαντλήσω κάθε γνώση/τεχνική,πού θά σού μείνει αλησμόνητη!!!!!!
          Αλλού νά απευθυνθείς λοιπόν,γιά τίς παρφουμαρισμένες φτερούδες καί τούς ριψάσπιδες επώνυμους Ι5, τών Β.Προαστείων καί Κολωνάκι!!!!!!

          • dirty harry avatar
            dirty harry @ WY 11/03/2012 14:48:16

            Φιλτατε, εαν εισαι τοσο καλος οσο λες , μπραβο σου. Ουτε για ριψασπη σε κατηγορησα, ουτε για ανικανο. Εαν τα εχεις κανει ολα αυτα ομως θα ξερεις τι σημαινει φωτια και τσεκουρι , ποτε και που να τα χρησιμοποιεις. Δεν μπορω ομως να μην στιλητευσω ολους τους οψιμους πολεμαρχους οι οποιοι βιαζονται να ...μακελεψουν ολους οσους μεχρι χθες ψηφιζαν με ...δεκα χερια. Αν τα ελεγες αυτα πριν απο δεκα χρονια , τοτε μπραβο σου. Τα ελεγες ?????????

          • WY avatar
            WY @ dirty harry 11/03/2012 18:38:01

            Ό γαπ καί ή παρέα του όμως ##χθές## μέ έπρόδωσαν,ώς ΄Ελληνα Πολίτη (κι όχι ψηφοφόρο του φυσικά,φτού!!!φτού!!).
            Ώς έκ τούτου σέ αυτούς απευθύνομαι,όταν αναφέρομαι στό φωτιά καί τσεκούρι καί φυσικά στούς διαχρονικούς ψηφοφόρους καί μέλη τής MPATSOK MAFIA S.A.,πού από τό 1981 έως σήμερα,εδιέλυσαν τό Ελληνικό Έθνος,μέ αποκορύφωμα τήν αποδοχήν/υπογραφήν τού ΜΝΗΜΟΣΥΝΟΥ Νο 1,διά τού οποίου απωλέσαμε πλέον καί τήν Προσωπικήν κι Εθνικήν Υπερηφάνειάν μας.
            Άλλωστε στίς πρόσφατες δημοσκοπήσεις,τό 78% τών Ελλήνων Πολιτών,επιθυμεί τήν παραδειγματικήν τιμωρία τού γαπ καί τής παρέας του κι απαιτεί νά λογοδοτήση στόν Ελληνικόν Λαό αλλά καί στήν Δικαιοσύνη!!!

            Τό οφείλουμε στά Ελληνόπουλα,πού τούς έκλεψαν τό δικαίωμα στό όνειρο,ελπίδα καί στήν ευκαιρία τής δημιουργίας!!!

  5. giannis avatar
    giannis 11/03/2012 11:40:56

    Η οχλοκρατία θα φέρει αιματοκυλισμα...

  6. airman avatar
    airman 11/03/2012 14:56:12

    Κάποιοι συστηματικά προκαλούν προσωπικές αντιπαραθέσεις και ορισμένοι (εμού μη εξαιρουμένου) ρίχνουμε νερό στο μύλο τους, αλλοιώνοντας την ουσία. Ας τους αγνοήσουμε!

  7. Βόσνιος avatar
    Βόσνιος 11/03/2012 15:00:44

    TopGunZ, δεν είσαι λίγο μεγάλος για να πιστεύεις στον Άι Βασίλη; Μακάρι να ήταν ο Σαμαράς αυτός που θα μας έβγαζε από τη δύσκολη κατάστσή μας, αλλά ακόμα και αν το ήθελε, πλέον δεν το μπορεί. So, take that to the bank
    και ετοιμάσου για πολύ κουπί...

  8. ano-kato avatar
    ano-kato 11/03/2012 16:08:43

    Ρε παιδιά για ποιά φωτιά και τσεκούρι μιλάτε; Την φωτιά και το τσεκούρι που πέφτει πάνω μας γύρω μας κάθε μέρα εδώ και δύο χρόνια δεν την αντιληφθήκατε;Για ποιό λόγο κάπιοι τα φοβούνται;Μήπως επειδή ακόμη δεν τους άγγιξε τίποτε ακόμη;Γιατί σας πληροφορώ πως υπάρχουν ακόμη πάρα πολλοί τέτιοι.

  9. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 11/03/2012 23:42:06

    Οι Πασόκοι τα ξέχασαν ήδη όλα και πανηγυρίζουν για το νέο αρχηγό.

  10. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 12/03/2012 01:33:43

    Τι μαγειρεύει πάλι οι κατοχική κυβέρνηση για την 25η Μαρτίου;
    Θα μας πουν γιατί συνεδριάζουν αύριο;
    Το μόνο που χρειάζεται για να εκτονωθεί η κατάσταση είναι οι παρελάσεις να γίνουν παρουσία μόνο της στρατιωτικής ηγεσίας.
    Οχι πολιτικοί.
    Αν τίποτα αριστεριστές τολμήσουν να βγάλουν το κόμπλεξ τους στην στρατιωτική ηγεσία θα φάνε τίποτα χαστούκια και θα πάνε σπίτια τους.
    Ετσι απλά

  11. Απόλλων888 avatar
    Απόλλων888 12/03/2012 10:28:03

    Κύριε αρθρογράφε, προσοχή στον Εθνικό Ύμνο: Η βια δεν είναι βία, αλλά βιά (δηλαδή βιασύνη, σβελτάδα).

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/03/2012 14:42:28

    Καλά θα κάνει ο κύριος Τιμογιαννάκης να ξανακαθήσει στα θρανία ώστε να μάθει τι ακριβώς εννοούσε ο Σολωμός όταν έγραφε το "σε γνωρίζω από την όψη που με βιά μετράει τη γη"...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας δυστυχώς...


    Σὲ γνωρίζω ἀπὸ τὴν κόψη
    Τοῦ σπαθιοῦ τὴν τρομερή,
    Σὲ γνωρίζω ἀπὸ τὴν ὄψη,
    Ποὺ μὲ βιὰ μετράει τὴν γῆ.

    Ἀπ’ τὰ κόκκαλα βγαλμένη
    Τῶν Ἑλλήνων τὰ ἱερά,
    Καὶ σὰν πρῶτα ἀνδρειωμένη,
    Χαῖρε, ὢ χαῖρε, Ἐλευθεριά!