#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2013 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρέμουν οι καπιταλιστές... ενόψει της ομιλίας Τσίπρα στο LSE



Μετά τον Αντώνη Σαμαρά, τρέμουν και οι καπιταλιστές μπροστά στο οικονομικό μεγαλείο του Αλέξη Τσίπρα. Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ θα πάει στις 14 του Μάρτη και θα εκθέσει σε... άπταιστα ελληνικά το οικονομικό του πρόγραμμα στο London School of Economics. Καλά ακούσατε, στο άντρο του καπιταλισμού, εκεί όπου βγαίνουν αυτά τα «καθίκια οι κεφαλαιοκράτες» όπως θα έλεγε ο σύντροφος Βαγγέλης Διαμαντόπουλος.

Δεν είναι κακό ο Τσίπρας να αναβαθμίζεται. Ποιος θα το φανταζόταν άραγε πριν μερικά χρόνια ότι από τις καταλήψεις στο σχολείο της Κυψέλης θα μιλούσε στο LSE. Θα τον βλέπουν οι γονείς του και θα καμαρώνουν. Εκείνος ο Λαφαζάνης δεν ξέρουμε αν θα βγάζει αφρούς από το στόμα.
Δεν είναι κακό επίσης ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης να αποφάσισε να στρίψει προς το ρεαλισμό. Έτσι είναι η ζωή. Και London School of Economics θα έχει και Ίδρυμα Κωνσταντίνος Καραμανλής θα έχει, και αμερικανικά πανεπιστήμια με Σόρος θα έχει και ΔΝΤ φυσικά.
Δε θα εκπλαγούμε αν τον δούμε και σε συνέδριο της... Χρυσής Αυγής, έτσι πατριωτικά που έχει πάρει τον «πολιτικό πολιτισμό».
Όμως, μια απορία για τον σύντροφο Αλέξη. Αφού τον «χαλάνε» οι επαναστάσεις, τα τσιτάτα, και οι επιθέσεις κατά του «συστήματος». Τι τα θέλει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pasokos avatar
    pasokos 05/03/2013 19:31:47

    E, όχι και άντρο του Καπιταλισμού το LSE! Το LSE του Anthony Giddens και του τρίτου δρόμου (third way) που ακολούθησαν οι Blair, Schroder και Jospin (με μεγάλη επιτυχία - αστειεύομαι) και τον οποίο μάλλον σκέφτεται να ακολουθήσει και ο cool Αλέξης, μόνο καπιταλιστικό δεν είναι (αν και -για άγνωστο λόγο- διδάσκει τα παιδιά των καπιταλιστών)!

  2. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 05/03/2013 19:35:10

    Ο Αλαβάνος δήλωσε ότι ιδρύει νέο κόμμα (μαζί του πάει η ΑΝΤΑΡΣΥΑ από ότι ακούω) σε αντι-ευρώ, αντί-μνημόνιο, αντι-καπιταλιστική κατεύθυνση.
    Το timing της κίνησης προφανώς χτυπάει Τσίπρα και ΣΥΡΙΖΑ.
    Ενδιαφέρον μού φαίνεται...

  3. Κωστας Π. avatar
    Κωστας Π. 05/03/2013 19:58:15

    Μην πολυεμπιστεύεσαι τον Αλαβάνο. Μάλλον πάσα στον Τσίπρα πάει να δώσει σταματώντας σ' αυτόν τις αναπόφευκτες διαρροές προς τ' αριστερά, καθώς η εξουσία πλησιάζει από τα δεξιά...Αν ήθελε να φάει τον Τσίπρα δεν θα τον έκανε ποτέ Αρχηγό. Μη μασάτε...

  4. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 05/03/2013 20:04:02

    Αυτά ίσχυαν άλλοτε, τότε που ο Αλαβάνος εφηύρε τον Τσίπρα ώστε ο Τσίπρας να γίνει αχυράνθρωπός του από το πόστο του επικεφαλής του Συνασπισμού, ενόσω ο Αλαβάνος θα γινόταν πρόεδρος του ενιαίου ΣΥΡΙΖΑ'.
    Τώρα τα πράγματα είναι αλλιώς και κυρίως ενόψει συνεδρίου ΣΥΡΙΖΑ προβλέπονται -νομίζω- ενδιαφέρουσες εξελίξεις.

  5. alex23 avatar
    alex23 05/03/2013 20:05:21

    εξυπνος ο κ.αλαβανος, καταλαβε γρηγορα οτι η φιλομνημονιακη (προσωπικη) στροφη του κ.τσιπρα θα δημιουργουσε κενο απο αριστερα και φροντιζει να το γεμισει..
    ετσι και ελεγχει την αριστερη ρητορια των ανταρ(σ)των και οσων πιστεψουν οτι ο κ.τσιπρας εγινε μερος του 'συστηματος' για να μην κανει ισχυρα απονερα και κοψει παραπανω απο οσο πρεπει, και εχει ετοιμη λυση για σωσει οσους συντροφους του του συριζα μπορει, σε περιπτωση που ξεφουσκωσει ο συριζα..

  6. kiki avatar
    kiki 05/03/2013 20:24:23

    Κοίταξε, επειδή ειρωνεύεσαι τη Χρυσή Αυγή (χωρίς να τους συμπαθώ) μήπως πιστεύεις ότι το ποσοστό τους είναι 10%? Αν ναι, τότε δεν κυκλοφορείς έξω, και είσαι μάλλον σαν το Χατζηδάκη που σήμερα στο ραδιόφωνο έλεγε ότι βρίσκει πολίτες που....επικροτούν το έργο της κυβέρνησης!!!(σαν κι αυτούς που χειροκροτούσαν προχτές τον ΓΑΠ ένα πράγμα).
    Η Χρυσή Αυγή έχει -για πλάκα- κοντά στο 20%. Λίγοι όταν τους ρωτούν τηλεφωνικά απαντούν ότι θα ψηφίσουν ΧΑ και οι λόγοι ...νομίζω ευνόητοι.
    Όταν όμως πάνε πίσω από το παραβάν??? ...Άντε γειά.
    Και μιά τελευταία απορία. Καλά ρε παιδιά. Τους περισσότερους βουλευτές καταλαβαίνουμε ποιός...και γιατί τους ψηφίζει. Χατζηδάκη όμως ποιός ψηφίζει? Κυριάκο Μητσοτάκη? Θάθελα να γνωρίσω μερικούς ..να τους κάνω ..μερικά τεστ...

  7. δημης avatar
    δημης 05/03/2013 23:25:12

    ΟΣΟ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ...ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ.....

  8. Citizen_D avatar
    Citizen_D 06/03/2013 01:01:04

    Ο Τσίπρας πάει στο LSE καλεσμένος από ποιούς ; Μήπως από τους (έλληνες) σπουδαστές σε συνεργασία με το Σύριζα Λονδίνου; Για ψάξτε λίγο και μην "τσιμπάτε" αμέσως !!!!