#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2011 09:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρέμει η κυβέρνηση το κίνημα των “τζαμπατζήδων”



Εχουμε ξαναγράψει και στο παρελθόν ότι η εφαρμογή των νόμων είναι υπέρ άνω όλων αλλιώς θα γίνουμε… Αίγυπτος. Όχι, όμως, όταν οι νόμοι είναι για τους νταβατζήδες και τους μεγαλοεργολάβους. Και οι σοβαρές κυβερνήσεις οφείλουν να σέβονται τον ιδρώτα του κοσμάκη, όχι του κάθε μεγαλοεργολάβου. Κι όταν υπογράφονται λεόντειες συμβάσεις, σκόπιμα, ή από λάθος, οι κυβερνήσεις οφείλουν αμέσως να τις διορθώνουν προς όφελος του κόσμου.

Πριν από 1,5 χρόνο γράφαμε από εδώ για τις υποσχέσεις που έδινε η τότε αξιωματική αντιπολίτευση, το ΠΑΣΟΚ, ότι θα μειώσει τα διόδια. Κοροϊδεύαμε εκείνη την προεκλογική μπαρούφα και δικαιωθήκαμε στην κριτική μας με τα όσα συμβαίνουν σήμερα. Τότε με το θάρρος της γνώμης μας είχε απαντήσει ο νυν υφυπουργός Υποδομών, Γ. Μαγκριώτης, ότι όταν γίνουν κυβέρνηση θα ξαναδούν τις συμβάσεις και θα μειώσουν το κέρδος της πολιτείας ώστε να μειωθεί η επιβάρυνση των πολιτών. Ακόμη περιμένουμε. Και μάλιστα, τώρα που τα διόδια μέσα σε λίγους μήνες έχουν εκτοξευτεί είναι περισσότερο απαραίτητο από ποτέ να υπάρξει μια σοβαρή φωνή που θα φωνάξει «φτάνει πια. Ο κόσμος δεν αντέχει άλλο».

Μέσα σ’ αυτό το κλίμα, φουντώνει το κίνημα των διοδίων που αρνείται να πληρώσει τους δρόμους – καρμανιόλες. Υπολογίζεται ότι πάνω από το 30% των αυτοκινήτων στις Εθνικές οδούς αρνείται να καταβάλει διόδια. Χθες, ο ίδιος ο Δ. Ρέππας παραδέχθηκε ότι δεν μπορεί να πληρώνει ο Ελληνας για δρόμους που ακόμη δεν έχουν γίνει, φωτογραφίζοντας την Κορίνθου – Πατρών αλλά και την Ιόνια οδό που οι κοινοπραξίες εισπράττουν (και το κράτος πάρα πολλά) αλλά από έργα τίποτε.

Ο υπουργός θυμήθηκε μετά από τόσο καιρό να μας πει ότι θα διαπραγματευτεί τις συμβάσεις, θα κοιτάξει να βρει λύσεις για να μειωθούν τα διόδια, όλα θα. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να «τραβήξει» από τα αυτιά τους εργολάβους; Ή τόσο δύσκολο είναι να πει το κράτος ότι μειώνει τα δικά τους κέρδη για να μην πληρώνουν οι πολίτες ανύπαρκτους δρόμους;

Ακριβώς γι’ αυτήν τη δραματική καθυστέρηση θεριεύει και το κίνημα του «δεν πληρώνω» το οποίο εξαπλώνεται και σε άλλες οικονομικές δραστηριότητες. Χρειάζεται όμως προσοχή και σοβαρότητα, επειδή η κυβέρνηση και οι νταβταζήδες με τα παπαγαλάκια τους καραδοκούν να του κολήσουν την ταμπέλα του «γραφικού». Για παράδειγμα, σε συνέντευξη τύπου που είχε η συντονιστική επιτροπή του κινήματος αυτού ακούστηκαν και μερικές πολύ αιρετικές απόψεις του στυλ να μην πληρώνουμε πουθενά,ή τουλάχιστον εκεί που νομίζουμε ότι υπάρχει αδικία.

Προσοχή λοιπόν επειδη η κυβέρνηση, οι νταβατζήδες, τα μεγάλα συμφέροντα έχουν αρχίσει να τρομάζουν μήπως ο κόσμος τους πάρει με τις πέτρες και το κίνημα του «δεν πληρώνω» γίνει κανόνας κι όχι εξαίρεση.

Ο φόβος αυτός είναι που ενεργοποιεί τον Ρέππα να μιλά για νομοθετική ρύθμιση με την οποία θα αντιμετωπίσει τους τζαμπατζήδες. Ο φόβος έφερε και την ποινική δίωξη κατά 9 ατόμων που δεν πλήρωναν διόδια στη Β.Α. Αττική. Όταν το σύστημα τρομάζει έτσι αντιδρά. Και η κυβέρνηση σήμερα είναι φοβισμένη και κάνει σπασμωδικές κινήσεις. Και τώρα πρέπει να πιεστεί, όχι για να καταργήσει τα πάντα, όπως θέλουν μερικοί απο τους κινηματίες του δεν πληρώνων, αλλά για να κάνει νόμους και συμβάσεις που θα σέβονται τον πολίτη, όχι τον νταβατζή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/02/2011 09:20:44

    h**p://www.youtube.com/watch?v=PvL-7trfMkg&feature=player_embedded

    Δεν είμαστε ιθαγενείς μαμελούκοι αγαπητοί. Ενημέρωση χρειάζεται ο κόσμος για να δει τι ακριβώς γίνεται με τις αποικιοκρατικές συμβάσεις των διοδίων και δε θα πληρώνει το 95%.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 03/02/2011 09:33:35

    εγω επειτα απο τις δηλωσεις Παγκαλου για τους «κοπριτες »και το «μαζι τα φαγαμε» δεν αναγνωριζω καμμια νομιμοποιηση σε αυτην την κυβερνηση αλλα και σε καμμια κυβερνηση του πασοκ μεχρι τωρα ,με οτι αυτο συνεπαγεται.οι κυβερνησεις του πασοκ εχουν ,με δολια μεσα,καταλαβει την εξουσια μεσα απο τη διενεργιεια ενος ατυπου αλλα ουσιαστικου πραξικοπηματος.με τα δικα μας λεφτα ,με τους φορους μας ,κατελυσαν το Κρατος ιδιοποιουμενοι την εξουσια και εγκαθιστωντας στη θεση του το ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.το κινημα δεν πληρωνω ειναι στην ουσια μια ειρηνικη επανασταση εναντι των ΠΡΑΞΙΚΟΜΑΤΙΩΝ.δεν πληρωνω ,γιατι εχεις ΥΦΑΡΠΑΞΕΙ την εξουσια μαζι με τον κομματικο στρατο σου.δεν πληρωνω γιατι δε σε νομιμοποιω σαν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

  3. zackii avatar
    zackii 03/02/2011 09:41:21

    Όταν είναι να κάνεις μιά σοβαρή εγχείρηση που ενέχει κίδυνο γιά τη ζωή σου, πρέπει υποχρεωτικά να υπογράψεις εσύ η οι συγγενείς σου.
    Αυτή η -σε εισαγωγικά κυβέρνηση- που και καλά ήρθε να μας σώσει-εδώ με πολλά εισαγωγικά και θαυμαστικά- όχι μόνο δεν μας ρώτησε αν θέλουμε να σωθούμε με τέτοιο τρόπο αλλά υφάρπαξε την εξουσία λέγοντας αισχρά ψέμματα.
    Φαντάζεστε αν ένας γιατρός έλεγε ψέμματα σε ένα ασθενή ότι χρειάζεται εγχείρηση και επίσης αν χρησιμοποιούσε μη αποδεκτές ιατρικές μεθόδους γιά να την πραγματοποιήσει με αποτέλεσμα ο ασθενής να πέσει σε κώμα η να πεθάνει τι θα πάθαινε?

  4. Tem avatar
    Tem 03/02/2011 09:42:28

    H υφαρπαγή ψήφων με το ψέμα καθιστά ουσιαστικά την κυβέρνηση υπόλογη και παράνομη με ότι αυτό συνεπάγεται. Τα κινήματα τύπου "δεν πληρώνω" είναι απλά ειρηνικές κινήσεις που παίρνουν σιγά σιγά διαστάσεις λόγω της χωρίς προηγούμενο εξαπάτησης του λαού.

  5. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 03/02/2011 09:56:45

    Για τους δρόμους που δέν κατασκευάστηκαν ακόμα ή είναι υπο κατασκευή, να μή πληρώνει κανείς δεκάρα !

    Στον δρόμο Κατερίνης - Θεσσαλονίκης όμως, όπου σε 70 χιλιόμετρα υπάρχουν τέσσερις σταθμοί με τουαλέττες (και για ΑΜΕΑ !) πεντακάθαρες, που συντηρούνται καθημερινά, φωτισμένες, οι διαγραμμίσεις και οι σημάνσεις είναι πάντοτε συντηρημένες και αντικαθίστανται αμέσως, τα φυτά κλαδεύονται και ποτίζονται κανονικά κι όχι απ'το Θεό, οι εργάτες και τα αυτοκίνητα της εταιρίας πηγαινοέρχονται συνεχώς και μαζεύουν τα ψόφια σκυλιά χωρίς να περιμένουν κάνα εξάμηνο να γίνουν χαλκομανία, το τηλεφωνικό κέντρο λειτουργεί κανονικά και ανταποκρίνεται με ευγένεια και αμέσως σε όποιο πρόβλημα τους εντοπίσης χωρίς να χρειαστεί να ψάξεις το 100 για να σε "γράψει" με αγένεια (ή το λιγότερο, με αδιαφορία), και άλλα που δέν υπάρχει χώρος να πώ.

    Εγώ σ'αυτό το δρόμο, θα πληρώνω ! Όποιος άλλος θέλει άς μήν πληρώνει - εγώ το αποδέχτηκα οτι τζάμπα δέν σου χαρίζεται τίποτα στην Ελλάδα κι απ'το να βλέπω ελεεινούς βρώμικους εργάτες να σέρνουν τα πόδια τους κουρασμένα ψευτοσυντηρώντας τους άθλιους δρόμους, να βλέπω γεμάτα σκουπίδια πάρκινκ με φορτηγατζήδες να κατουράνε τις μπύρες που πίνουν στις ελεεινές καντίνες μαζί με τους νυσταγμένους απ'τα τσίπουρα και την τεμπελιά μπάτσους, να ξαναζώ κάθε μέρα αυτόν τον "καιρό των τσιγγάνων" προκειμένου "να μήν έρθει ο Μπόμπολας", φίλοι μου εγώ θα πληρώνω και θα χαμογελάω στον υπάλληλο των διοδίων, κάνοντας και το σταυρό μου !

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ τσώφλι πασατέμπου 03/02/2011 11:00:45

      Αφού λοιπόν 5 με 10 βουλευτο-υπουργοί δεν κατάκλεψαν το Δημόσιο (δικό μου) χρήμα, δέχομαι να πληρώνω 300 δισ. € και δυο και τρεις φορές!
      Χαλάλι τους, αφού τουλάχιστον είναι κάποιοι "τίμιοι", εγώ ο χουβαρντάς ας πληρώνω!
      Καταχράστηκαν 3 φορές τον προϋπολογισμό της Ελλάδας.
      (μπορεί και να κάνω λάθος...)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 03/02/2011 11:08:03

      Δεν διαφωνώ μαζί σου. Κι εγώ (θα) πληρώνω υπό τέτοιες συνθήκες. Αρκεί όμως να πληρούνται ΚΑΙ οι εξής προϋποθέσεις:
      1) Υπάρχει, για την ίδια διαδρομή, επαρκές παράπλευρο δίκτυο όχι μόνο για τις τοπικές μετακινήσεις, αλλά και ως εναλλακτική για όσουν δεν επιθυμούν να πληρώσουν διόδια.
      2) Στην απόσταση που λες, π.χ. στα 70 χιλιόμετρα, δεν έχουν "φυτευτεί" 3-4 σταθμοί διοδίων για να εισπράττουν-ρεφάρουν για τα τμήματα που είναι υπό κατασκευή. Ειδικά στην Αθηνών-Θεσσαλονίκης, είναι υπερβολικά μεγάλη η πυκνότητα των σταθμών.

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ Αυριανιστής 03/02/2011 16:15:09

        Λοιπόν, σε λίγα χρόνια, με την πράσινη ανάπτυξη, και ενώ θα έχει μειωθεί σε πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα, το διοξείδιο του άνθρακα απο την ατμόσφαιρα, και επειδή θα έχει καθαρίσει ο ουρανός, ούτε μικροσωματίδια ούτε τίποτα και όλα θα είναι ωραία και καθαρά, εγώ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, μα κανένα πρόβλημα να ΠΛΗΡΩΝΩ για να αναπνεώ.

        ΝΑΙ να πληρώνω για να αναπνεύω, αφού οι συνθήκες αναπνοής θα είναι οι ιδανικές..... (φίλτρα θα ανανεώνουν τον αέρα, κτλ..... ευχάριστα)

        Μην πώ για τα τρόφιμα....

        ..... Παιδιά ας σοβαρευτώ όμως λίγο, γιατί ξέφυγα λιγάκι.....

        ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ, και γιατί με έμμεσους ή άμεσους φόρους μας χρησιμοποιεί συνέχεια. ΔΗΛΑΔΗ θα τρελαθώ.

        Ο λαός θα πρέπει να επιλέγει μεταξύ δικών του επιλογών και όχι απο τις επιλογές που του πασάρουνε ή κάθε λογής κεφαλαιό-επιχειρηματίες.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ SAVAS 03/02/2011 17:05:15

          χωρίς CO2 δεν θα έχει ούτε ραδίκια!...

  6. Περίεργος avatar
    Περίεργος 03/02/2011 10:08:25

    Μία από τις λίγες φορές στην Ελλάδα που ο κόσμος βρήκε έναν πρακτικό τρόπο να εκφράσει την αντίρησή του και να ασκήσει πίεση .....

    Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Αξίζει να παρατηρούμε τις κινήσεις προσεκτικά!
    Στο μέλλον ίσως τέτοιες αντιδράσεις αποδειχθούν πολύ πιο αποτελεσματικές από τις διαδηλώσεις ..... θα δούμε

  7. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 03/02/2011 10:17:55

    τσώφλι ,
    Ούτε ανεύθυνοι κοπρίτες είμαστε, ούτε τζαμπατζήδες όπως λέει ο Ρέππας. Αγανακτισμένοι πολίτες είμαστε και αντιδρούμε σε μια κυβέρνηση που εκλέχτηκε με παράνομες εκλογικές διαδικασίες, η οποία έχει φέρει στην απόγνωση και στην εξαθλίωση έναν ολόκληρο λαό.Ο λαός αυτός αντιδρά σήμερα με αυτόν τον τρόπο, αύριο ........ποιός ξέρει

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 03/02/2011 10:29:27

    το θεμα ειναι πολυ μεγαλο.ο κ. αντιπροεδρος μενει στη θεση του εχοντας ομολογησει ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΕΣ τακτικες ΕΞΑΓΟΡΑΣΗΣ ΨΗΦΩΝ ΚΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΕΔΡΩΝ για την ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.αυτη δεν ειναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ γιατι οι ψηφοι ειναι ΠΡΟΙΟΝ ΕΞΑΓΟΡΑΣΜΟΥ.

  9. Misha avatar
    Misha 03/02/2011 10:36:44

    To κίνημα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΝΥΠΑΚΟΗΣ (και όχι τζαμπατζήδων) έναντι στις πολιτικές εξαθλίωσης και κολλιγοποίησης που ακολουθεί η ληστοσυμμορία του ΓΑΠ, θα γιγαντωθεί ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ , επειδή απλά «δεν υπάρχει σάλιο».

    Χιλιάδες νοικοκυριά δεν μπορούν να πληρώσουν ούτε το ηλεκτρικό ρεύμα πια.Ρωτήστε τη ΔΕΗ στου Ρέντη να σας πουν τι κακός χαμός γινεται στις δυτικές συνοικίες.Η ΓΕΝΟΠ έδωσε στη δημοσιότητα στοιχεία για 900000 απλήρωτους λογαριασμούς, σε 200000 λογαριασμούς κόπηκε ήδη το ρεύμα.

    Tην Κυριακή 6/2 στις 12 το μεσημέρι , θα γίνει συγκέντρωση στο Σύνταγμα ενάντια στη ρουφιανοκάρτα πολίτη, στα πλαισια του κινηματος Αντιρρησιών Ορθόδοξης Συνείδησης.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Misha 03/02/2011 10:57:32

      Όπως ακριβώς το λές. ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 03/02/2011 19:28:02

      @ΜΙΣΑ,
      Να με επροσωπησεις πλιιζ, στην συγκεντρωση, εγω παω στα διοδια την Κυριακη.
      Να σας στειλω σημαια Νικη η Θανατος.
      αντε ταχω παρει πολυ μαζι τους.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2011 10:56:43

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    30 χρόνια τώρα υφίσταμαι χαχόλους, περίεργους, ακαταλαβίστικους (και πάντα το χερι απλωμένο και το συρτάρι ανοιχτό)

    20 χρόνια τώρα βλέπω αγορασμένους νόμους και φάυλα διατάγματα

    15 χρόνια τώρα υφίσταμαι τις απόψεις (πολιτικές, οικονομικές, πολτειακές 3-4 κυριών Τρέμη)

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΙΕΞΟΔΟ. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.

    Και μακάρι να βάλουν νομοθετικές ρυθμίσεις για μένα, και θα δούνε από Αθήνα, πως γίνεται Τυνησία και Αίγυπτος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 03/02/2011 17:42:40

      +1000

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 03/02/2011 17:49:35

      Αλι, αλί και τρισαλί
      θα γίνει ο Τζέφρυ Μπεν Αλί;
      :)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 03/02/2011 18:02:59

        Άψογο Μίσα.
        Θα γίνει κάτι καλύτερο.

  11. epikoureios avatar
    epikoureios 03/02/2011 11:03:07

    Τσώφλι
    Αυτά τα 70 km τα πληρώνεις 2,80 και από τον Μάρτιο που θα μπούν τα διόδια του Αιγινίου με τιμή πάνω από 2 Ευρώ θα πληρώνεις την διαδρομή τουλάχιστον 5 Ευρώ. Αν θεωρείς αυτά τα χρήματα λογικά για 70 km τί να πώ; Έχουμε χάσει την έννοια του μέτρου. Για να μήν πω για τους κατοίκους του Αιγινίου που θα πληρώνουν τα ίδια χρήματα για 44 km!!!!
    Αν σκεφτείς ότι από αυτό τον δρόμο περνάνε (και στις δύο κατευθύνσεις) πάνω από 30000 αυτοκίνητα την ημέρα ( για να μην πω για τα φορτηγά γιορτές κλπ) καταλαβαίνεις για τί χρήματα μιλάμε.
    Πάντως με 5 Ευρώ το αμάξι εγώ θα έστρωνα με ροδοπέταλα το δρόμο, οι τουαλέτες θα ήταν καλύτερες απο του Harrods και θα ξεσκόνιζα και το αμάξι του πελάτη!
    Όταν οι μισθοί μας συρρικνωνονται, αν δεν εξαφανίζονται (ανεργία), δεν μπορεί οι μεγαλοεργολάβοι να θέλουν να έχουν άυξηση στα κέρδη!!!

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/02/2011 11:10:47

    Είμαι πάντως περίεργος να δω αν το κίνημα θα εξαπλωθεί το καλοκαίρι σε ένα μέχρι τώρα παρθένο πεδίο:

    "Δεν πληρώνω είσοδο στις οργανωμένες παραλίες των Αθηνών" (που παρα-δόθηκαν από την ΕΤΑ σε ιδιωτικά συμφέροντα).

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Αυριανιστής 03/02/2011 13:10:34

      Θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον !!

      Λέω ΝΑΙ! Θα εξαπλωθεί
      Άλλος προβλεψη ??

  13. factorx avatar
    factorx 03/02/2011 11:31:40

    Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες της “δημοκρατίας”, η κυβέρνηση ετοιμάζει ένα “σατανικό” σχέδιο κατά των πολιτών, μετατρέποντας τη μη πληρωμή των διοδίων σε παράβαση του ΚΟΚ ώστε να εισπράττονται τα πρόστιμα μέσω της Εφορίας».

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ factorx 03/02/2011 11:48:05

      ας ξυπνήσουν τα ανδράποδα, και όλα ΚΟΚ θα γίνουν. Θα φτάσει και την εφορία, και στον διακόπτη του ρεύματος.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ factorx 03/02/2011 11:48:32

      Τα μόνα κρατικά διόδια είναι στα μάλγαρα και στο άκτιο στην πρέβεζα. ΟΛΑ τα υπόλοιπα έχουν χαριστεί σε ιδιώτες. Δεν καταλαβαίνω πως το να μη πληρώνω έναν ιδιώτη είναι κάτι παραπάνω από μια διαφορά μεταξυ ιδιωτων νομικά;
      Τι δουλειά έχει το κράτος; Ας κάνουν μηνύσεις οι εταιρίες.

  14. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 03/02/2011 11:33:43

    Misha,
    Αν θέλεις σε παρακαλώ δώσε μου περισσότερες πληροφορίες, γιατί μ'ενδιεφέρει το θέμα και θέλω να παρεβρεθώ.

  15. Misha avatar
    Misha 03/02/2011 12:02:35

    Λίζα

    Τι παραπάνω πληροφορίες ;
    Είναι ένα κίνημα αντιστοιχο με της Αγγλίας και της Ρουμανιας, οργανωμένο από ανθρωπους που δε γουστάρουν μια κοινωνία διαρκούς παρακολουθησης , τσιπαρισμένων ανθρώπων , ζωων και προϊόντων που θα ελέγχονται σε κάθε βημα που κάνουν .

    12 το μεσημέρι της Κυριακής που ερχεται, έξω από το κυνοβολείο

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ Misha 03/02/2011 12:10:39

      Σ'ευχαριστώ Misha, για τις πληροφορίες.

  16. factorx avatar
    factorx 03/02/2011 12:16:02

    Προσέξτε τι γράφει η ναυαρχίδα της ...διαπλοκης

    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
    Δειλά βήματα αντιμετώπισης της ανομίας
    Κατά του «δεν πληρώνω» και των παρανόμως απεργούντων

    Στα πρώτα, έστω δειλά, βήματα αντιμετώπισης των φαινομένων ανομίας που σταδιακά διευρύνονται, προβαίνουν κυβέρνηση και θεσμοί της συντεταγμένης πολιτείας. Χθες, υπήρξε για πρώτη φορά σαφής ένδειξη ότι επανεξετάζεται η τακτική της πλήρους απάθειας σε κρούσματα, όπως η αποφυγή πληρωμής διοδίων και εισιτηρίου στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς μέσω του γνωστού πλέον «κινήματος» του «δεν πληρώνω», αλλά και στην πρακτική απεργών να μη συμμορφώνονται με αποφάσεις δικαστηρίων που κηρύσσουν τις κινητοποιήσεις τους παράνομες και καταχρηστικές.

    Συγκεκριμένα, ο υπουργός Υποδομών Δημήτρης Ρέππας προανήγγειλε ότι θα αναλάβει νομοθετική πρωτοβουλία αντιμετώπισης των «τσαμπατζήδων», καθώς το κόστος από τη μη καταβολή διοδίων ή εισιτηρίου επιβαρύνει το σύνολο των φορολογουμένων. Επίσης, η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ελένη Ράικου ζήτησε τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για την πραγματοποίηση της προχθεσινής απεργίας στο μετρό, παρά τη δικαστική απόφαση με την οποία είχε κριθεί παράνομη η κινητοποίηση. Τέλος, παρότι η κυβέρνηση απέρριψε χθες την τροπολογία της Ν.Δ. για την κατάργηση του ασύλου, κατέστη σαφές ότι προωθεί αλλαγές που θα αποτρέπουν την αξιοποίησή του για έκνομες ενέργειες.

    • Misha avatar
      Misha @ factorx 03/02/2011 12:41:46

      Γι αυτό και χθές οι εργαζόμενοι στις συγκοινωνίες κατηφόρισαν έξω από τον ΣΚΑΙ. Ο Αλαφούζος δεν υπερασπιζόταν τους «σταμουλοκολλάδες» επι κυβερνήσεως Μητσοτάκη; Τώρα τι άλλαξε άραγε; Σωφρονίστηκε ο Γιαννάκης τα χρόνια της αυτοεξορίας στο Λονδίνο; Ή μηπως ο κουμπάρος της Ντόρας που μπήκε προσφάτως ως συμ-μέτοχος στο κανάλι δίνει γραμμή;

      • zackii avatar
        zackii @ Misha 03/02/2011 13:03:19

        @ Μisha -Το τάνκερ Ασπρονήσι...το έχεις ακουστά? Eδώ υπάρχουν και πιό παλαίοι-σωστά το γράφω- από 30χρονους που έμαθαν τις πρακτικές ΠΑΣΟΚ ...πριν από λίγο. Το τελευταίο δεν το λέω γιά σένα.

    • zackii avatar
      zackii @ factorx 03/02/2011 13:15:55

      Factora κανένας εισαγγελέας δεν θα ζητήσει καμμιά προκαταρκτική γιά τις ασκήσεις που γίνονται στη Νέα Βύσσα γιά την αντιμετώπιση των κρίσεων εντός πόλεων...η δεν ακούνε δεν βλέπουνε τίποτα κατά Woody Allen?

  17. 3 & o Koukkos avatar
    3 & o Koukkos 03/02/2011 12:20:32

    "Ο φόβος έφερε και την ποινική δίωξη κατά 9 ατόμων που δεν πλήρωναν διόδια στη Β.Α. Αττική. "

    διώχθηκαν επειδή "αρνήθηκαν να πληρώσουν εισητήριο"; Είσαι σίγουρος "Factor"; Γιά κοίταξέ το λίγο. Ναι μεν, έτσι κυκλοφορεί σε δημοσιεύματα "εργολαβο-ΜΜΕ", αλλά αυτά παραπληροφορούν ΣΚΟΠΙΜΑ.

    Η όλη ιστορία μέχρι τώρα είναι οτι οι εταιρείες ΔΕΝ έχουν πάει κανέναν στο δικαστήριο επειδη δεν πλήρωσε, ακριβώς επειδή ξέρουν οτι θα ΧΑΣΟΥΝ τη δίκη και θα πάρουν τα "3 του Καράμπελα".

    Από άλλο αναδημοσιευμένο άρθρο: "Η Εισαγγελία Αθηνών μετά από προκαταρκτική εξέταση που κράτησε ένα χρόνο άσκησε δίωξη για φθορά ξένης ιδιοκτησίας, διατάραξη κοινής και οικιακής ειρήνης, παρακώλυση συγκοινωνιών, διατάραξη ασφάλειας συγκοινωνιών και συκοφαντική δυσφήμιση."
    ΔΕΝ αναφέρεται τίποτα για δίωξη επειδή "δεν πλήρωσαν εισητήριο". Αυτό το βάζουν "τσόντα" στο κείμενό τους οι ελεεινοί και τρισάθλιοι γκεμπελίσκοι των εργολάβων και της κυβέρνησης

    Η συγκεκριμένη μύνηση είναι μόνον για άσκηση τρομοκρατίας, σε απάντηση μύνησης που έχει φάει η εταιρεία από μέλη του κινήματος.

    Ας με επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

    ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ - ΚΛΗΡΩΤΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ
    ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ "ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ"!

    • Ωκεανός avatar
      Ωκεανός @ 3 & o Koukkos 03/02/2011 13:18:17

      Οι διώξεις γίνονται για "φθορά ξένης περιουσίας"..
      Δεν τούς παίρνει να κάνουν επειδή δεν πληρώσανε.
      ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ !!!!

    • Misha avatar
      Misha @ 3 & o Koukkos 03/02/2011 13:19:59

      Nαι, ναι για παρακώλυση συγκοινωνιών τους μηνυσε η εταιρεία και θα πάρει τα 3 πράγματι , εφόσον οι άνθρωποι διευκολύνουν τις συγκοινωνίες με αποδείξεις καθως ανοιγοντας τα διόδια διευκολύνεται η κυκλοφορία και η μόνη που παρακωλύεται είναι η ασυδοσία της χούντας του Μπομπολα, της Χόχτιφ και των τραπεζών...
      Ψαχνονται πώς να φοβίσουν τον κόσμο...
      Όμως οι νταβατζηδες κρυβουν το γεγονός πως ένας υπάλληλος εταιρείας διώκεται επειδή σταμάτησε παρανόμως έναν οδηγό ιχ που αρνηθηκε να πληρώσει διόδια.
      h--p://bam.gr/page.ashx?pid=17&aid=194797&catid=37

      Κυκλοφορεί και το πρότυπο μηνύσεων εναντίον των υπευθύνων των εταιρειών και των εκτελεστικών οργάνων

  18. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 03/02/2011 13:05:22

    Όσους αφρούς κι άν βγάζει η κυβέρνηση και οι βοηθοί της, δεν θα σταματήσουν αυτό που έρχεται, όμως ερωτώ: Πόσο πληρώνονται όλοι αυτοί για να δέχονται να καταπνίγουν κάθε φωνή δικαιολογημένης αντίδρασης και αντίστασης στην διάλυση της πατρίδας τους, νομίζουν οτι θα γλυτώσουν;(ο λόγος για τον Στραβελλάκη και Καψή χθές στο Μέγα,σαν παλαβοί έκαναν για τους "Δεν πληρώνω")

    • zackii avatar
      zackii @ Λιζα Αλεξίου 03/02/2011 13:07:24

      Όχι τόσα πολλά...Αλλά και με το φόβο της απόλυσης....τέτοιες εποχές...

      • zackii avatar
        zackii @ zackii 03/02/2011 13:12:11

        Δυστυχώς Λίζα μου κανείς δεν θέλει να γυρίσει εκεί από όπου ξεκίνησε.
        Φαντάζεσαι Τρέμη,Τσίμα,Καψή,Στραβελλάκη κλπ με ένα μικρόφωνο στο χέρι να παριστάνουν τον Τσιαμτσίκα στις λαικές, και να αποτελούν θέματα γιά σκετς του Μητσικώστα, Σεφερλή και των ΑΜΑΝ?

    • Misha avatar
      Misha @ Λιζα Αλεξίου 03/02/2011 13:21:09

      Λίζα το Μεγκα υπερασπίζεται τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη του, που «όλως τυχαίως» είναι και ο εκμεταλλευτής των διοδίων

  19. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 03/02/2011 14:08:59

    Πάντοτε αυτοί οι επιτείδιοι λειτουργούσαν σαν τις Ρώσσικες κούκλες, ανοίγεις μία και βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι,τόσο καλά δικτυωμένοι,αυτοί μόνο, και κανένας άλλος.Κανένας δεν θέλει να ξαναγυρνά από κεί που ξεκίνησε, αλλά σε ένα πλαίσιο όπου, εκτός από το υλικό στοιχείο, υπάρχει και το ηθικό. Έτσι εργάζεσαι και προσφέρεις, αλλιώς, υπηρετείς, καταστρέφεις και τελικά καταστρέφεσαι.

  20. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/02/2011 14:12:44

    Θ α πρεπει το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ να επεκταθει και στους λογαριασμους των ΔΕΚΟ ειδικα στη ΔΕΗ με το νταβατζιλικη της ΕΡΤ.Τι θα κανουν θα κοψουν απο ολη την Ελλαδα το ρευμα;Προτεινω την δημιουργια κινησης πολιτων που θα θεσει σαν αιτημα την καταργηση του ΕΡΤοσημου απο τους λογαριασμους της ΔΕΗ αλλιως δεν θαπληρωσει κανεις τον επομενο εξοφλητικο λογαριασμο.Προλαβενουμε!!

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/02/2011 14:43:20

      Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε ΕΡΤ,μπορούμε κάθε φορά που πληρώνουμε την ΔΕΗ να αφαιρούμε από το συνολικό ποσό, τα χρήματα της ΕΡΤ. Πρίν χρόνια μία δικηγόρος κέρδισε την δίκη και το δικαστήριο την απάλλαξε από την πληρωμή της ΕΡΤ.

  21. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 03/02/2011 17:16:06

    παιδια, στο βαθμό που μειώνεται η κίνηση λόγω αυξημένων καυσίμων και δυσπραγίας του κοσμάκη στα έξοδα που φέρνουν οι όποιες αποδράσεις τα παρασκευοσαββατοκυριακα, κλπ. τόσο θα αυξάνουν τα διόδια οι νταβατζήδες!

    Μην αυταπατάστε λοιπόν με τις δικαιολογίες περι αυξημένου κόστους στην κατασκευή των δρόμων λόγω προβλημάτων στίς απαλλοτριωσεις, χωροταξικά, γεωλογικά, συντήρησης των δρόμων, κλπ.

    Μία απώλεια στα έσοδα για τους νταβατζήδες απο μείωση των μετακινήσεων κατα 25% αντισταθμίζεται ευκολα με μία αυξηση κατα 33% στα διόδια! Ετσι λοιπόν όχι μόνο δεν έχουν απώλεια στα εσοδα τους απο την εκμετάλλευση των δρόμων αλλά βάζουν αυθαίρετα αυξήσεις που σε ορισμένες περιπτώσεις φτάνουν και το 100% και πάλι κλαίγονται και πιέζουν την κυβέρνηση με αστείες δικαιολογίες που τις τρώνε λόγω του αυξημένου IQ που διαθέτουν (ή και για άλλες αντιπαροχές...)

    Δεν έχετε ακούσει που λένε "γάτος γαμάει, γάτος σκούζει?" Για τους νταβατζήδες το βγάλανε!

  22. Orestios avatar
    Orestios 03/02/2011 18:05:42

    Η κυβέρνηση προστατεύει τους απατεώνες και τιμωρεί τους πολίτες.
    Αυτός είναι ο Σοσιαλισμός.

  23. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 03/02/2011 18:28:55

    Η κυβέρνηση ακολουθεί την τακτική του «διέρρεε & βασίλευε».
    Πρώτα απ’όλα αμαυρώνει και απαξιώνει τα μέλη του κινήματος στιγματίζοντάς τα ως «τσαμπατζήδες».
    Ταυτόχρονα χαρακτηρίζει τους υπόλοιπους πολίτες ως έντιμους και τους υποβάλει στο υποσυνείδητο την ιδέα ότι αυτοί είναι τα «κορόϊδα» και οι «τσαμπατζήδες» οι έξυπνοι, προσπαθώντας να δημιουργήσει μια κοινωνική αποστροφή εναντίον του κινήματος και να στρέψει την υπόλοιπη κοινωνία σε βάρος του κινήματος.
    Εκβιάζει τους πολίτες που πληρώνουν, πως εάν αντιδράσουν και δεν καλύψουν το κτύπημα που ετοιμάζει στους «τσαμπατζήδες», τότε θα αυξήσει κι’ άλλο τα εισιτήρια σε βάρος τους.

  24. Orestios avatar
    Orestios 03/02/2011 20:37:05

    Όσοι δεν πληρώνουμε τα παράνομα διόδια, τυπάμε το σύστημα της διαπλοκής.
    Ας κλείσουν τα κανάλι τους οι μεαλοεργολάβοι.
    χο χο χο

    Δεν πληρώνω χαράτσι και πετυχαίνω πλήγμα στην προπαγάνδα.

  25. kiki avatar
    kiki 03/02/2011 20:44:19

    Το πρωι ο Οικονομου στο Σκαι ειχε παθει παρακρουση με το κινημα δεν πληρωνω , τι στην ευχη εχει μετοχες του Μπομπολα.
    αντε ολοι οι φλωροι νομο και ταξη.
    Αν περναμε τον δικο του μισθο να το σκεφτομαστε.
    Και δευτερον για νομο και ταξη , γιατι δεν κοιταει στο μαγαζι που δουλευει να κραταει τον νομο και την ταξη.
    Τι γλυφτρονια ειναι αυτα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kiki 03/02/2011 20:48:17

      Αν δεν πληρώνεις διόδια όλοι αυτοί που σήμερα βρίζουν τους Έλληνες θα απολυθούν.
      Κέρδος διπλό.

  26. Ρελάνς avatar
    Ρελάνς 03/02/2011 21:32:33

    Έχω καιρό να βγω Αθηνών-Θεσσαλονίκης αλλά μόλις βγω θα ζητήσω,πέρα από το ότι δεν θα πληρώσω διόδια,να μου πληρώσουν και τη βενζίνη!
    Με τόση πίεση να γελάσει και λίγο το χειλάκι μου με την έκφραση του προσώπου του υπαλλήλου που θα ακούσει την έντιμη απαίτησή μου.Θα στηρίξω το αίτημά μου στη χρηματική μου στενότητα και από την άλλη στις υψηλές εισπράξεις της εταιρείας τους.

  27. Superfrog avatar
    Superfrog 04/02/2011 06:23:13

    Ένα χρήσιμο link για διόδια στην Ευρώπη:
    http://www.theaa.com/allaboutcars/overseas/european_tolls_select.jsp
    Κάποιες χώρες δεν έχουν καθόλου (όπως Γερμανία). Κάποιες άλλες έχουν τη vignette (κάτι σαν τα δικά μας τέλη κυκλοφορίας) ή/και διόδια σε συγκεκριμένους δρόμους περάσματα τούνελ και γέφυρες (που είναι και οι περισσότερες). Παρόμοια κατάσταση με εμάς έχει η Ιταλία, η Γαλλία και η Ισπανία. Αλλά έχουν και δρόμους. Όποιος έχει οδηγήσει στην Ευρώπη, καταλαβαίνει...
    Εμείς γιατί πρέπει να αντιγράφουμε πάντα μόνο τα άσχημα και όχι τα καλά?

  28. zame avatar
    zame 04/02/2011 13:57:35

    Προς "τσωφλι πασατεμπου"
    ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ - τζάμπα δέν σου χαρίζεται τίποτα στην Ελλάδα - (και οχι μονον στην Ελλαδα.)
    ΑΛΛΑ οχι ομως και στο ΚΟΡΟΪΔΟ-ΛΗΚΗ (το εις υγεία του Μαλακα..φτανει πια.)
    Αναφέρεσαι για τις τουαλέτες που υπάρχουν στον δρόμο..
    (προχτές που τις χρειάστηκα τις βρήκα κλειστές.)
    Αναφέρεσαι στο δρομο Κατερινης-Θεσ/νικης
    (αληθεια ΕΔΩ & πολλα χρονια λειτουργει.. με τα ΔΙΟΔΙΑ ΤΟΥ κανονικα...στα Μαλγαρα.)
    ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΟΥΣ.
    ..αν εχουν τον Θεο τους...δηλαδη.
    και στο λεω με ΟΡΓΗ γιατι αντιμετωπιζω το συγκεκριμενο ΠΡΟΒΛΗΜΑ προσβασης στην δουλεια μου..ΑΚΟΜΑ εδω και τοσα ΧΡΟΝΙΑ..και ας "τρεχουν" κανονικα τα διοδια..
    Ως ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ & ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟΥς.?
    μηπως ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΗΝΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ.. & μας ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ?