#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2013 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Mega στρώνει το χαλί στον Τσίπρα

Είναι πια σίγουρο. Ο Τσίπρας πάει φουλ για πρωθυπουργός. Διότι όταν αρχίζουν οι αγιογραφίες και τα αφιερώματα για το που πήγε, τι έκανε, με ποιους έφαγε και πώς ήταν τα «κοψίδια» που προτίμησε, τότε είναι δεδομένο ότι κάποιοι του στρώνουν το χαλί.

Ειδικά αν αυτοί είναι και οι μέχρι πρότινος υβριστές του που «πιάνουν πόρτα για το χειμώνα» ή κάνουν δημόσιες σχέσεις για παν ενδεχόμενο.

Όποιος είδε το Mega το Σάββατο το πρωί θα διαπίστωσε ότι επί μισή ώρα οι παρουσιαστές, Χασαπόπουλος και Αναγνωστάκης, είχαν αφιέρωμα στα… Τζουμέρκα. Όχι ότι θυμήθηκαν τις ομορφιές της περιοχής, αλλά γιατί πήγε ο Τσίπρας στο χωριό του για να κάνει ο άνθρωπος Χριστούγεννα. Έτσι λοιπόν το κανάλι αποφάσισε να μας ξεναγήσει στα όμορφα χωριά της περιοχής και με έναν κάτοικο που έβγαλαν στο τηλέφωνο μάθαμε τι έκανε ο Τσίπρας, πόσες φορές πηγαίνει, πόσοι κάτοικοι είναι στο χωριό του, και την ιστορία της περιοχής. Ήταν κάτι σαν τα σύνορα που χώριζαν στον Εμφύλιο τον ΕΛΑΣ με τον ΕΔΕΣ κι εκεί έριχναν προμήθειες οι Άγγλοι.

Φυσικά, βγήκε και ο τίτλος: Ο Τσίπρας πήγε στα χωριά του Βελουχιώτη για καθαρίσει το μυαλό του. Βεβαίως, και ο ίδιος «προωθεί» την εικόνα του καλού οικογενειάρχη που τιμά τον τόπο καταγωγής του πατέρα του, ένα ταπεινό χωριό με 30 κατοίκους. Που πάει στο μαγειρειό της περιοχής και τρώει το φτωχό φαγητό που έχουν εκεί και που… αφουγκράζεται τα προβλήματα της κοινωνίας. Γι’ αυτό σας λέμε, είναι έτοιμος να κυβερνήσει. Λαϊκισμός, υποσχέσεις χωρίς αντίκρισμα, ένα καλοστημένο προφίλ του πολιτικού της διπλανής πόρτας και οι «χαχόλοι» τσιμπάνε.

Πριν μεταβεί, βεβαίως, στα Τζουμέρκα, είχε πάει σε διάφορες κοινωνικές εκδηλώσεις σε ιδρύματα, όπως αυτό στο οποίο, φαίνεται στη φωτογραφία να κρατά ένα παιχνίδι. Σημειολογικά το επιτραπέζιο με τίτλο «Που, ποιος, πότε, γιατί» θα μπορούσαν να το παίζουν καθημερινά στην Κουμουνδούρου, κάνοντας ερωτήσεις η μια συνιστώσα στην άλλη: «Που πάμε, εντός ευρώ ή εκτός;» «Ποιος θα φάει το ξύλο με τις τόσες ανοησίες που έχουμε γεμίσει τον κόσμο;», «Πότε θα ξημερώσει η κυβέρνηση της Αριστεράς για να μάθουν οι άλλοι τι σημαίνει πραγματική λαϊκή εξουσία;» Και τέλος «γιατί είμαστε τόσο ψεύτες;»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/12/2013 14:18:13

    Ενώ τα "δικά μας" μέσα κάνουνε φοβερό αγώνα, που ούτε να κλάσουνε δεν μπορούνε στην κυβέρνηση χωρίς να τους κατηγορήσουμε ότι χειροτερεύουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου, μην τυχόν και μας την πούνε τα τρολς του πολιτικαλ κορέκτνες...

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/12/2013 14:21:06

    Είναι σε κάθε έναν γνωστό ότι Χασαπόπουλος είναι παιδί του ΠΑΣΟΚ και ο Αναγνωστάκης Αριστερός και μπράβο τους !Ποτέ δεν το έκρυψαν, απλούστατα εκτελούν εντολές των αφεντικών τους.
    Επίσης θεωρώ ότι το κακό δεν προέρχεται τόσο από τα αχρεία τουρκοκάναλα όσο από ανθρώπους μέσα από την Κυβέρνηση.
    Δεν χρειάζεται καμιά πλύση εγκεφάλου να οδηγηθούμε στην καταστροφική επιλογή, του ΣΥΡΙΖΑ, αρκεί μόνο να παρακολουθήσουμε τις δηλώσεις και τα πεπραγμένα του ...συμπαθέστατου Στουρνάρα και τότε και ο πιο "Σαμαρικός" (όπως θέλω να πιστεύω ότι είμαι και εγώ), δεν θα αργήσει να κλονισθεί!
    Οι πληροφορίες μου από Βρυξέλλες ...μεριά, που μέχρι τώρα ήταν απολύτως έγκυρες, με πληροφορούν ότι ο Στουράρας χαίρει άκρας εκτιμήσεως στους κόλπους των ...αγαπημένων μας Δανειστών .
    Τα συμπεράσματα δικά σας!

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 28/12/2013 14:35:32

    Καλά ,εσείς γιατί νομίζατε πως τα Media συγκεκριμένης ιδιοκτησίας πρωτοστατησαν στον "αγώνα" κατά της Χ.Α; Απο δημοκρατικό πάθος;

    Οχι ,απλά γνώριζαν πως οι ενέγειες αυτές θα διασπάσουν τη Δεξιά ,θα αποδυναμώσουν τη ΝΔ και τον Σαμαρά ,και θα φέρουν πρώτο τον ελεγχόμενο Τσίπρα, μέσα σε μια χαοτική κατάσταση.

    Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται...

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/12/2013 14:56:37

    Εδω και καιρο εχετε αρχισει εσεις του antinews να στρωνετε το χαλι το mega σας μαρανε .Εαν δεν το γραφατε εσεις κανεις δεν θαδινε σημασια οποτε καληνυκτα σας !

    • factorx avatar
      factorx @ Ραβινος 28/12/2013 15:11:44

      Πρέπει να ειναι κανείς πολύ βλάκας ή ντελώς άσχετος για να κατηγορήσει το antinews ότι στρώνει το χαλί στον ΣΥΡΙΖΑ. Η γλυφτης από αυτούς που έχει πολλούς η κυβέρνηση

      • regeneration avatar
        regeneration @ factorx 28/12/2013 17:19:32

        Φακτορα πως θα αντέξουμε εμείς οι νέοι δεξιοί και φερελπεις οικογενειάρχες άλλη μια "στρατηγική" ήττα; Τι θα κάνουμε; Ποια θαείναι τα επόμενα επιχειρήματα μας;Βγάλαμε τα μάτια μας,μια με τον Καραμανλή κσι μια τώρα με τον Σαμαρά. Χαμένες ευκαιρίες

        • aris avatar
          aris @ regeneration 28/12/2013 18:45:01

          Εκτός απο νεοι δεξιοί ειμαστε Δημοκράτες. Και όταν οι "δικοί" μας αποδεικνύονται "λειψοί", το χρέος μας προς την πατρίδα μας επιβάλλει να δοκιμάσουμε και τους άλλους. Εμείς πρωτίστως πιστεύουμε οτι "αρχή άνδρα δείκνυσι" και οτι στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα φίλε regeneration. Το ατομικό μας συμφέρον έρχεται σε δεύτερη μοίρα οταν η Πατρίδα κινδυνεύει. Τότε συμμαχούμε ακόμα και με τον διάβολο προκειμένου να διώξουμε τον εχθρό...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ aris 29/12/2013 02:16:46

            Βάζεις τό χέρι σου στό Εὐαγγέλιο ὅτι ὅλοι οἱ ῞Ελληνες βάζουν τήν Πατρῖδα πάνω ἀπό τό ΑΤΟΜΙΚΟ τους συμφέρον;;; :sad:

          • Εμείς στο Νότο avatar
            Εμείς στο Νότο @ Φωτεινή 29/12/2013 07:44:26

            Ούτε όλοι οι Άγγλοι, ούτε όλοι οι Γερμανοί, ούτε όλοι οι Τούρκοι, ούτε όλοι οι Αμερικανοί και ...Μαλαισιανοί ''βάζουν τήν Πατρῖδα πάνω ἀπό τό ΑΤΟΜΙΚΟ τους συμφέρον'' .
            Μας αρκεί που η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, σέβεται, τιμά και προστατεύει την πατρίδα, όπως και την οικογένειά της.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Ραβινος 28/12/2013 17:20:28

      Μας κούφανες!

      • regeneration avatar
        regeneration @ mara M. 28/12/2013 17:54:33

        Λες; Μπορεί.
        Ο καθένας με τις αφετηρίες του.

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ Ραβινος 29/12/2013 07:48:10

      Στρώσιμο του ...χαλιού Ραβίνε, σας φαίνεται η παραδοχή της σκληρής και αναπόφευκτης πραγματικότητας; Μάλλον θα τα περνάτε πολύ όμορφα εκεί, στον ευνοημένο περίγυρο των χειροκροτητών...
      Τι έγινε; Φοβάστε μη χαθεί η κουτάλα; Ψυχραιμία. Αυτή η ...κουτάλα γρήγορα πια θα αλλάζει χέρια.... Τέρμα τα εν λευκώ επί τετραετία.

    • X Rhodesian s.a.s avatar
      X Rhodesian s.a.s @ Ραβινος 29/12/2013 22:24:03

      Ποιος στρώνει το χαλί στον Τσίπρα το antinews; Και το καλλίτερο, ποιός στρώνει το χαλί, επίσης στον Τσίπρα ; το MEGA; ωρέ τι πίνεις και δεν μας δίνεις οέοοοο;

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/12/2013 14:58:24

    "Λαϊκισμός, υποσχέσεις χωρίς αντίκρισμα, ένα καλοστημένο προφίλ του πολιτικού της διπλανής πόρτας και οι «χαχόλοι» τσιμπάνε"

    Λαϊκισμός και κατατρομοκράτηση τού κόσμου είναι κι αυτό που μας έλεγε η μνημονιακή κυβέρνηση πέρυσι, ότι τάχα αν καταρρεύσει το ευρώ θα γυρίσουμε στο 1950. 500 ευρώ οι συντάξεις, ελλείψεις φαρμάκων, η αξία των ακινήτων έχει μειωθεί στο 1/3 και ο κόσμος δεν έχει λεφτά για να ζεσταθεί. Αλλά ο λαϊκισμός είναι τού Τσίπρα, όχι του Σαμαρά.

  6. helios avatar
    helios 28/12/2013 15:08:30

    δηλαδη τι αλλο περιμενατε;
    αφου ο σαμαρας τους τα εδωσε ολα στους νταβατζηδες τωρα τον πετανε σαν στυμμενη λεμονοκουπα.

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ helios 29/12/2013 08:44:45

      Το παιχνίδι είναι από πάντα δεδομένο. Η γλίτσα πάντα συνωστίζεται γύρω απ΄αυτόν που ασκεί εξουσία, όποιος και να΄ναι. Αρκεί να είναι στρωμένο το ...τραπέζι. Ή τους πατάς σαν σκουλήκια, ή αποδέχεσαι την ημερομηνία λήξης σου. Όλοι οι έως εδώ ''ηγέτες'', δεν ήταν ικανοί για το πρώτο, γιατί ήταν ''δεύτεροι''.

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/12/2013 15:28:12

    Ραβίνε,
    Ενδεχομένως μερικές φορές οι αναρτήσεις του ANTINEWS να μας ξενίζουν, αλλά δεν θα δεχθώ ποτέ ότι στρώνει το χαλί του ΣΥΡΙΖΑ.
    Νομίζω ότι είναι προς όφελος των Διοικούντων να αφουγκράζονται την βοή του κόσμου, ιδιαιτέρως μέσω των οικείων διαύλων επικοινωνίας!!
    Το χαλί το στρώνουν, όπως μάταια εδώ και καιρό κραυγάζω, πρόσωπα μέσα από την Κυβέρνηση!
    Δεν ωφελεί να Στρουθοκαμηλίζουμε!!

  8. Nikolas avatar
    Nikolas 28/12/2013 16:03:30

    Κάνετε ένα λάθος νομίζω.. Ο Τσίπρας επικοινωνιακά, δέν έχει πολύ μεγάλη ανάγκη να φτιάξει προφίλ νεαρού πολιτικού της διπλανής πόρτας, και ειδικά απο ένα κανάλι σα το ΜΕΓΚΑ, διότι έτσι κι αλλιώς είναι νέος, με ωραίο χαμόγελο και αφθαρτος πάνω απ' όλα στην πολιτική, και φυσικά αποπνέει έναν νέο της διπλανής πόρτας χωρίς να χρειαστεί το παλέψει και πολύ. Αρα το πρωτογενές υλικό υπάρχει, και εκεί άλλωστε υπερέχει απο τους υπόλοιπους αρχηγούς κομμάτων. Το κυριότερο όμως είναι, οτι ο Τσίπρας με την ίδια ευκολία αποπνέει και μια εικόνα ''αστού'' και όχι μια εικόνα αριστερού ''κατσαπλιά'' που απωθεί τους συντηρητικούς ψηφοφόρους.

    Ένας γκουρού της Ν.Δ πρόσφατα είχε πεί οτι ο Τσίπρας ειναι επικίνδυνος για την ΝΔ διότι έχει στύλ που προσελκύει και συντηρητικούς ψηφοφόρους, και μάλιστα είχε εύστοχα προβλέψει οτι σε λίγο καιρό, οι διαρροές της Ν.Δ δε θα πηγαίνουν στην ΧΑ, αλλά στον ΣΥΡΙΖΑ λόγω αρχηγού κυρίως. Και αυτό έχει επιβεβαιωθεί απο τις τελεταίες δημοσκοπήσεις, που έδειχναν οτι 6% χάνει η ΝΔ προς τον ΣΥΡΙΖΑ και 5% στην ΧΑ.!!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Nikolas 29/12/2013 02:22:22

      Πότε πρόλαβε νά μεταμορφωθῆ ὁ ἀλέξης ἀπό καταληψίας σχολικῶν κτιρίων σέ "ἀστό";; Τό μεγαλύτερο ἀνέκδοτο! :lol:

      • Practical Joke avatar
        Practical Joke @ Φωτεινή 29/12/2013 03:47:01

        Πραγματικά όλη αυτή η παραφιλολογία με καταληψίες κλπ πρέπει να σταματήσει. Δεν ξέρω πόσο είσαι εσύ αλλά εγώ είμαι 37 και επί Κοντογιανόπουλου πήγαινα Λύκειο. Ε πίστεψε με εκείνη την περίοδο συμμετοχή στις καταλήψεις πάνω από 70%. Απλά ώρες ώρες μου θυμίζετε την μάνα μου που μου την έλεγε γιατί έβγαινα σαν φοιτητής ενώ αυτή στην ηλικία μου πήγαινε για πάστες σε γνωστό ζαχαροπλαστείο της Θεσσαλονίκης. Ε μην σου πω ότι είναι στην ηλικία του Σίμου και του Αντώνη. Τέτοια σχέση με την επόμενη γενιά.

        • Εμείς στο Νότο avatar
          Εμείς στο Νότο @ Practical Joke 29/12/2013 07:38:36

          Σταματήσει δεν σταματήσει αγαπητέ, Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον!!! Αφήστε τον κόσμο να βαυκαλίζεται αν έτσι παρηγοριέται. Γιατί όχι;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Practical Joke 29/12/2013 10:57:08

          ῎Ε τότε νά σοῦ θμίσω μία πρόσφατη κατάληψη, ΥΠΑΤΙΑ!!! Τό IQ τῶν ῾Ελλήνων (πρώην πασοκων) πού ὀνειρεύοντε ἀλέξη εἶναι πολύ χαμηλό! Οἱ ὑπόλοιποι τί φταῖμε πού δέν πιστεύομε στόν νεαρό ἀλέξη καί τό λεφτά ὑπάρχουν nr 2;; :twisted:

          • mara M. avatar
            mara M. @ Φωτεινή 29/12/2013 21:34:02

            Πως δεν φταίμε. Φταίμε που πιστέψαμε ότι θα μας σώσουν αυτοί που μας κατέστρεψαν, και τους δώσαμε την ευκαιρία να κυβερνήσουν. Ενάμιση χρόνο μετά έρχεται και η επιβεβαίωση απο την Μέρκελ ότι αν εβγαινε η Ελλάδα απο το ευρώ θα έφευγαν όλοι. Αν θυμάμαι καλά κάποιος νεαρός Αλέξης το έλεγε αυτό αλλά δεν τον πιστέψαμε.

  9. Άσχετος avatar
    Άσχετος 28/12/2013 16:34:08

    To mega και οι ιδιοκτήτες του πάνε όπου φυσάει ο άνεμος. Στήριξαν όσο μπορούσαν την κυβέρνηση αλλά όταν κάποιος έχει τάσεις αυτοκτονίας τον αφήνεις να αυτοκτονήσει μόνος του. Τώρα που βλέπουν ότι το κλίμα είναι μη αναστρέψιμο καλοπιάνουν τον Αλέξη, κάτι που βέβαια δεν χρειάζεται γιατί και ο Αλέξης δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα καλό παιδί του συστήματος που του αρέσουν οι επαναστατικές παρλαπίπες. Μου θυμίζει συνδικαλιστή των φοιτητικών μου χρόνων, ο οποίος ανήκε στην ακροαριστερή ΟΣΕ. Μετά από κάθε "πύρινο" λόγο του, καβαλούσε την πανάκριβη μοτοσυκλέτα του (αγορά του πλούσιου μπαμπά) και το έπαιζε easy rider ανεμίζοντας την πλούσια κόμη του.

    • Dino avatar
      Dino @ Άσχετος 28/12/2013 18:25:08

      Δεν τους ήταν και τόσο εύκολο να εγκαταλείψουν το ΠΑΣΟΚ, έχουν τεράστια συμφέροντα εκει, να μην πω οτι είναι το ίδιο μαγαζί. Όσο κάτι εξείχε πάνω από το νερό πάλευαν να το σώσουν, τώρα είδαν και αποείδαν και...

      • κππ avatar
        κππ @ Dino 29/12/2013 00:34:36

        ++

    • Panos avatar
      Panos @ Άσχετος 28/12/2013 19:09:16

      Ο Σαμαράς δεν τραβάει... στον κόσμο. Αυτό βλέπουν και ανοίξανε πανιά... για αλλού...
      Το σύστημα θέλει απαραιτήτως για να σε στηρίξει να διαθέτεις δύο στοιχεία.
      Πρώτον να έχεις διάθεση για συνεργασία... (έστω και με το ζόρι...) και δεύτερον να τραβάς... στον κόσμο.
      Ο Σαμαράς προφανώς διαθέτει το πρώτο, αλλά δεν διαθέτει το δεύτερο.
      Οπότε μάλλον μετράει μέρες....
      Βέβαια για να λέμε και την αλήθεια, έκανε ότι μπορούσε για να μην τραβάει στον κόσμο. Ούτε οι σύμβουλοι του φταίνε, ούτε κανένας.
      Στη διαχείριση του πολιτικού και επικοινωνιακού πεδίου, εκεί δηλαδή που κερδίζεται το παιχνίδι με τον λαό, αποδείχθηκε πολύ κατώτερος των προσδοκιών μας.

  10. βαγόνι avatar
    βαγόνι 28/12/2013 16:56:44

    +++...κάπως έτσι!

  11. δημης avatar
    δημης 28/12/2013 18:03:41

    ΌΠΟΙΟΝ θελουν ΒΡΕ αδερφέ Όποιον θέλουν ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ....
    Μετά τον GAP_GAP...γιατί όχι μιά ΟΘΟΝΗ ...ΗΥ;;;;;;;

  12. Ν. avatar
    Ν. 28/12/2013 18:18:33

    Eίδαν ότι αλλάζουν τα κόζια και πιάνουν πόρτα για τον χειμώνα.Η έκπληξη θα ήταν εάν δεν το έκαναν.
    Πάντως πλάκα πλάκα είμαι περίεργος να δω πως θα κάνει την κωλοτούμπα ο Πρετέντερ,ειδικά μετά το Ζωή Κασιδιάρη.Όχι πως θα έχει κανένα πρόβλημα,έτσι για το θεαθήναι

  13. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 28/12/2013 19:09:48

    Για να τραβηξεις ενα χαλι,πρεπει πρωτα να το στρωσεις..

  14. m.s avatar
    m.s 28/12/2013 23:36:52

    ελπίζω να υπάρχει αρκετός αεροδιάδρομος γιατί η προσγείωση της πτήσης ΣΥΡΙΖΑ θα είναι σούμπιτη και χοροπηδητή. Βρισκόμενοι ανάμεσα στις υποσχέσεις τους και την πραγματικότητα (την γνωρίζουν πολύ καλά ποια είναι) δεν αισθάνονται άνετα με τον τίτλο του φαβορί. Ώρες ώρες πιστεύω ότι έρχονται και επανέρχονται στο θέμα ημερομηνία των εκλογών για να βεβαιωθούν ότι δεν πρόκειται να γίνει καμιά ξαφνική , θέλουν να ξέρουν για να αρχίσουν μεθοδικά τις μ@λ@κίες μπας και αποφύγουν το πικρό ποτήρι της εξουσίας και της απομυθοποίησης.

  15. Feliz Navidad Prospero Año y Felicidad. avatar
    Feliz Navidad Prospero Año y Felicidad. 28/12/2013 23:39:07

    Η Κυβέρνηση έχει ήδη στρώσει το χαλί στον Τσίπρα!

  16. eel greco avatar
    eel greco 29/12/2013 09:59:14

    "Όλα τα οφέλη και τις φοροαπαλλαγές της παραμεθορίου απολαμβάνουν από σήμερα οι κάτοικοι της ακριτικής Εκάλης ...και της Κηφισιάς, μετά από...
    βουλευτική τροπολογία που κατατέθηκε την τελευταία στιγμή κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου του υπουργείου Οικονομικών, για τον Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακινήτων.

    Την τροπολογία υπογράφουν οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, Άννα Καραμανλή, Αργύρης Ντινόπουλος, Μάκης Βορίδης, Σοφία Βούλτεψη και Κατερίνα Παπακώστα, που νωρίτερα την Παρασκευή με άλλη τροπολογία ζήτησαν και πέτυχαν τη μείωση των αντικειμενικών αξιών σε Ψυχικό και Φιλοθέη.

    Ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, εκτός από την ένταξη της Εκάλης και της Κηφισιάς στις παραμεθόριες περιοχές, έκανε δεκτό και το να πραγματοποιηθεί νέα εκκαθάριση φόρων ακινήτων και εισοδήματος για τα έτη 2012 και 2013, ήτοι να επιστρέψει πίσω το Δημόσιο τους φόρους που πλήρωσαν κάτοικοι της Εκάλης και της Κηφισιάς για Φόρους Ακίνητης Περιουσίας, ΕΕΤΗΔΕ, ΕΕΤΑ, φόρο μεταβίβασης, γονικών παροχών κ.α.

    Επίσης με το νέο καθεστώς, οι κάτοικοι των συγκεκριμένων περιοχών, θα μπορούν να λάβουν κρατική επιδότηση έως και το 100% της δαπάνης, για την ανέγερση κατοικίας (άνω το 300 τμ), περιμετρικού φράχτη (άνω του 1 χιλιομέτρου), κατασκευή πισίνας ολυμπιακών διαστάσεων, για γήπεδα τένις ή/και γκολφ αλλά και την κατασκευή ιδιωτικού ελικοδρόμιου, κάτι που θα ενισχύσει με τη σειρά του τις υποδομές αλλά και την διασύνδεση των εν λόγω ακριτικών περιοχών με την υπόλοιπη Ελλάδα.

    Ακόμη, με σημερινή απόφαση του υπουργού Εθνικής Άμυνας, Δημήτρη Αβραμόπουλου, όσοι φαντάροι υπηρετούν στην Εκάλη ή στην Κηφισιά θα λαμβάνουν τέσσερις μέρες επιπλέον τιμητική άδεια το μήνα.

    Σημειώνεται ότι η μετατροπή μιας περιοχής σε παραμεθόριο είναι κάτι το συνηθισμένο. Είχε γίνει και στο σύντομο παρελθόν όταν οι επαρχίες της Καλαμάτας και της Μεσσήνης (γενέτειρα του πρωθυπουργού Α.Σαμαρά) εξισώθηκαν από τον ΟΑΕΔ με τα Δωδεκάνησα και την Καστοριά.

    Σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση της τροπολογίας:

    "Με τη διάταξη αυτή επιτυγχάνεται η ομοιόμορφη αντιμετώπιση των ακινήτων των φορολογουμένων για τις περιοχές όπου κατοικούμε εμείς, ο πρωθυπουργός της χώρας, οι φίλοι, οι ψηφοφόροι και οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές μας. Ορίζεται ότι για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 32 του ν. 3842/2010 λαμβάνονται υπόψη οι μέσες τιμές θερμοκρασίας και οι συντελεστές αυξομείωσης του επιπέδου του χιονιού όπως ορίστηκαν με την τελευταία αναπροσαρμογή που ίσχυσε γα τη συντριπτική πλειονότητα των ως τότε ενταγμένων στο κόμμα της Νέας Δημοκρατίας περιοχών του 2007.

    Στις περιπτώσεις όπου για την εφαρμογή του ν.3842/ 2010 ελήφθησαν υπόψη διαφορετικές τιμές θερμοκρασίας και συντελεστές αυξομείωση του επιπέδου του χιονιού από αυτές που ορίζονται στην παρούσα διάταξη, η φορολογική διοίκηση μεριμνά για τη διενέργεια της εκ νέου εκκαθάρισης του οφειλόμενου φόρου".
    Όχι δεν στρώνει το Mega το χαλί στον Τσίπρα άλλοι το έστρωσαν!!!!

  17. daresome avatar
    daresome 29/12/2013 19:31:33

    Χιούμορ κάνουν, αλλά πρόκειται για χιούμορ "βασισμένο σε αληθινά γεγονότα" .... Γιατί το γεγονός είναι ότι μας πίνουν το αίμα για να διατηρήσουν το σύστημά τους στο απυρόβλητο.

  18. poiu avatar
    poiu 30/12/2013 01:49:37

    ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΨΥΧΑΡΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ? ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΑΙΝΝΟΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΨΥΧΑΡΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ, Η' ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ?