04/02/2009 15:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το INTERNET στο Δημόσιο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 04/02/2009 15:12:32

    Oι ΔΗΜΟΙ πότε με το καλό;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 17:20:19

    @1 και τρελλόχαρτο απ`το στρατό και άδεια οπλοφορίας. Εμ τι νόμιζες; Άλλοι με παρόμοια χαρτί δεν μπορούν ούτε δίπλωμα οδήγησης να βγάλουν.
    Όσο για το ποιός το υπέγραψε, φαντάζομαι κωλοτούμπες θα κάνουν ποιός θα το πρωτουπογράψει.

  3. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 04/02/2009 17:50:21

    Βλεπω ότι εδώ δεν ειστε Λαλιστατοι ,όπως κανετε σε άλλες αναρτησεις;
    Επειδη νομιζετε ότι δεν αναφερεται στις «πολιτικες» σας πεποιθησεις για να κανετε τις Διαλογικες σας κοντρες;
    Δεν εχει «Διαλογικη ουσια» να εξοικονομησετε ΕΝΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ,να μην χρεωθει παραπανω η Χωρα σας και αυτά τα λεφτα να πανε ,για τους αναξιοπαθουντες συμπολιτες σας; Η να χρεωθουμε αλλα να πιασουν τοπο , να δωσουν δουλειες σε νεα παιδια και σε αναπτυξη για την Χωρα;
    Εδώ σας θελω Κυριοι, ποιος παραμεριζει τις ιδεολογικες του κοντρες και να κανετε Ενωμενοι ενα Καλο για την Χωρα σας , τους Εαυτους σας και τους Συμπολιτες σας.
    Ένα ολοκληρο Δις ,υπεγραψε συμβαση ο κυριος Αλογοσκουφης με τον Γκειτς , για να προμηθευθει το Office το Δημοσιο και να φτιαχθουν αμφιβολου χρησιμοτητος «τεχνολογικα κεντρα» που προφανως θα είναι ιδια με το ECDL , που στην ουσια ,πληρωνεις για ένα πιστοποιητικο που αναφερει ότι ξερεις το Office.
    Εάν πας στο Openoffice.org , το Office του ελευθερου λογισμικου το κατεβαζεις δωρεαν σε λιγα λεπτα. Οριστε εξοικονομηση του ένα ΔΙΣ !!!!
    Μην βιασθειται να φερετε αντιρρησεις γιατι τοτε τα «αμερικανακια» ειστε εσεις και όχι αυτά. Ο Ompama , μολις θεσμοθετεισε υποχρεωτικα ,το ελευθερο λογισμικο στο αμερικανικο δημοσιο ( μην κατηγορηθω και για αντιαμερικανισμο από καποιους ) , η Ολλανδεζικη αστυνομια και ο Δημος του Αμστερνταμ , ζητανε να αντικατασταθει το Office γιατι είναι ευαλωτο στους Hackers, με ελευθερο λογισμικο. Οι Ρωσσοι θεσμοθετησαν την διδασκαλια του Linux στα σχολεια τους. Οι Ισραηλινοι που τα βαζετε μαζι τους ,καλοι κακοι δεν εχη εδώ σημασια ,παντως εξυπνοι.
    Παραδειγμα ο εμπνευστης και δημιουργος του λογισμικου του ICQ.COM , ηταν διευθυντης υπουργειου σε ηλικια 26 Ετων!!!
    Εδώ τους νεους, τους εχετε για τα μπαζα και τους βριζετε. Εάν εχετε Νεοελληνες, τοσο χανους να σας κυβερνανε (δεν ακουσα κανενα κομμα να μιλαει,γιατι; Καχριμακη Λαλιστατε!! Γιωργακη με την τρελλα σου για τα κομπιουτερ δεν τα ξερεις αυτα; Τσιπρα; Νεος δεν εισαι; Αλεκα, μονο επανασταση εχη η ζωη; Καρατζαφερη; καλα εσυ δικαιολογεισαι, εισαι ακομη στο κεφαλαιο του Τρωικου πολεμου!!)
    Οριστε κυριοι λοιπον ,ποιος είναι να απαιτησουμε το ΕΝΑ ΔΙΣ; Θα λαλιστε και εδω;
    ΥΓ πηγαινετε και στο SITE του ΣΕΒ. Φιγουραρει «φατσα καρτα με καμαρι» η φωτογραφια του Γκειτς και το Βιντεο της ομιλιας του. Δεστε το Βιντεο και δεστε ποσο ειναι αποχαυνωμενοι και απομονωμενοι στον μικροκοσμο τους.
    Τοσο «επαρχιωτες» που δεν εβλεπαν το εμφανεστατο.
    Καμαρωνουν γιατι τους πηρε μεσα απο τα χερια ενα Δις. Ενας κλασσικος πωλητης αμερικανος, που τους «αρπαζε» πωληση 1 Δις και τους εκανε την τιμη να τους παραχωρηση και Βιντεο της πωλησης.
    Αυτο λεγεται εκμοντερνισμος ,νεες εποχες και οραματα.
    Γιατι στην Αμερικη ακομη και ο προεδρος της μεγαλυτερης εταιριας ειναι πωλητης και πιο ευκολα συναντας τον Προεδρο παρα καποιον υπευθυνο. Ενω οι δικοι μας εχουν μαθει στα meetings και έχουν θεοποιησει το Μαρκετινγκ και περιμενουν να «στυψουν» τον γαιδαρο που ειναι η ελληνικη αγορα και οι ελληνες καταναλωτες. Α! ξεχασα ζητανε ομως απο τον υπαλληλο για να τον προσλαβουν πιστοποιητικο ECDL.
    Διαβαστε και την ανακοινωση του Συνδεσμου Επιχειρησεων Πληροφορικης, του κατεξοχην διεθνοποιημενου κλαδου, να ζητα και αυτος απο το κρατος περισσοτερες δουλειες ,αντι να «παρει με τις κλωτσιες» την κυβερνηση που υπογραφει τετοιες συμβασεις.
    Με ενα Δις η ψωροκωσταινα μπορουσε να δωσει απασχοληση σε τοσα παιδια και να αναστησει τον Κλαδο τους.
    Αλλα εμεις δεν ειμαστε Πωλητες αλλα Ξεπωλητες, δεν «καταδεχομαστε» να κανουμε αυτό που κανη ο Γκειτς , προτιμουμε να συναγελαζομαστε με ρεταλια πολιτικαντηδες για να ανοιξουν το καταχρεωμενο κρατικο ταμειο.
    Λοιπον Λαλιστατοι;

  4. Factorx avatar
    Factorx 04/02/2009 18:33:16

    κ. Μακρή, γιατί΄τόσο επιθετικό ύφος προς τους σχολιαστές του antinews;

  5. KaryID avatar
    KaryID 04/02/2009 18:33:19

    @5: Κωνσταντίνε, αυτό το μονοπώλιο είναι φοβερό, και πρόστιμα 20 εκ. δρχ.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/02/2009 18:44:42

    Θα προσλαμβάνονται και υπάλληλοι με μεταπτυχιακά στα "φρουτάκια";

    @5 Κήνσορα, χαμηλά τη μπάλα... όχι στη κερκίδα.

  7. tritos daktilos avatar
    tritos daktilos 04/02/2009 18:55:41

    @5 ΜΑκρης Κωνστ
    Εχεις απόλυτο δίκαιο. Κι εγώ μαζί σου. Αλλά πόσος κόσμος πήρε μερίδιο από αυτό το δις, σε χαλεπούς καιρούς.

  8. ariel avatar
    ariel 04/02/2009 19:22:16

    Strange@ 4
    Η άδεια οπλοφορίας, ανανεώνεται κάθε 2 χρόνια. Μην ρωτάμε λοιπόν ποιός την υπέγραψε, αλλά και πως και από ποιόν ανανεώνεται κάθε 2 χρόνια. Πιστεύω πάντως πως ο Ταρζάν κρατάει πολύ κόσμο, γι'αυτό τον φοβούνται (αδίστακτος γαρ) και κάνει ότι θέλει και γι'αυτό πάνε στις εκπομπές του και γίνονται ρόμπες διάφοροι μαϊντανοί και μη.

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/02/2009 21:03:42

    Ρε, ...κεφαλαίοι, δεν πάτε να γράψετε κανά σταυρόλεξο;

  10. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 05/02/2009 00:11:20



    @ 6 Factorx

    Στους «Λαλιστατους» αναφερομαι και όχι στους σχολιαστες του antinews. Μην γενικευεις αιθαιρετα,δεν χρειαζεται να γινω πιο συγκεκριμενος και να πω ονοματα τους ξερουν ολοι.

    Όπως θα διαπιστωσες ηδη , καποιοι που εχουν πραγματικη Λαλια δεν παρεξηγουνται ,ξερουν για ποιους αναφερωμαι και ότι ο χαρακτηρισμος δεν είναι γι`αυτους παρ`ολο που δικαιωματικα θα επρεπε αυτοι να είναι οι Λαλιστατοι μια και εχουν κατι αξιολογο να πουν.

    @ 8 Strange Attractor

    Στο πρωτο που τονιζεις , συμφωνουμε απολυτα , και κανεις και τελεια χρηση της ευφυιας σου και μαλιστα με εξαιρετικο τροπο, η αστειοτης είναι η καλυτερη μεθοδος υποδειξεως της τραγικοτητας.

    Στο Δευτερο όμως , ( θα σου επιτρεψω για αυτην την φορα την ασκοπη χρηση της ευφυιας σου, γιατι μου αρεσει ο τροπος που τα λες, και αλλωστε τον εαυτο σου υποβιβαζεις) τι σε «κοφτει» για την Κερκιδα; Εσυ εισαι «Παικτης» και μαλιστα βασικος εδώ . «Παιξε Μπαλα» ,και φυσικα δεν είναι για εσενα οι βολες μου. Με ευχαριστηση διαβαζω τα σχολια σου

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/02/2009 00:32:22

    Χαίρομαι που βλέπω σχόλια και αναλύσεις για την πληροφορική στο Δημόσιο και την διείσδυση των νέων τεχνολογιών για την εξυπηρέτηση των πολιτών.
    Θα ζητήσω εκ προτέρων συγνώμη και θα προχωρήσω σε μια μικρή ανάλυση, για την ενημέρωση τόσο του κ Υπουργού όσο και των πολιτών για να μην κοροϊδευόμαστε.

    Λοιπόν το Κράτος μας (προσοχή κράτος και όχι Δημόσιο -> τεράστιο χάσμα μεταξύ των δύο εννοιών) δεν είναι μηχανογραφημένο.
    Λυπάμαι που θα στενοχωρήσω ορισμένους αλλά δεν φταίει η MICROSOFT ούτε το ανοικτό λογισμικό είναι πανάκεια.
    Θα τους στενοχωρήσω λοιπόν γιατί το Κράτος μας δεν είναι γραφειοκρατικό (κατά τη Γερμανική Σχολή / Θεωρία Διοίκησης της τυποποίησης και των προκαθορισμένων κανόνων δράσης και ενεργειών) αλλά "Ανατολικού τύπου".
    Όταν λοιπόν η ενέργεια / δράση εξαρτάται από τη φυσική υπόσταση, το μέσον , το φακελάκι, τη γνωριμία του αιτούντος και όχι από το αίτημα, τι να μηχανογραφήσω και τι λογισμικό να επιλέξω?
    Όταν το IN είναι δεδομένο αλλά η επεξεργασία και το OUT είναι υποκειμενικό μας φταίει ο κομπιούτερ και το λογισμικό του?
    Ας βάλω λοιπόν UBUNTU και ΟΟ, θα βελτιωθεί η διοίκηση και θα εξοικονομήσω χρήματα, όταν η χρήση του προσωπικού υπολογιστή στο Δημόσιο είναι:

    -η εξασφάλιση της μηχανογραφικής άδειας
    -η αντικατάσταση της γραφομηχανής
    -το ΙΝΤΕΡΝΕΤ
    -το στοίχημα και το κατέβασμα αρχείων

    Υπάρχει?:

    -ηλεκτρονική υπογραφή (χρήση όχι θεσμοθέτηση)όταν οι Δ/ντες μπήκαν το 1978 και μετά και χρειάζονται τηλεκοντρόλ για να ανοίξουν την οθόνη?
    -οριζόντια επικοινωνία υπαλλήλων διαφορετικών υπηρεσιών και Υπουργείων (...και οι προιστάμενοι θέσεων....που θα υπογράφουν?)
    -ηλεκτρονικό πρωτόκολλο, με δρομολόγηση / διακίνηση εγγράφων, προθεσμίες, χρεώσεις κλπ
    -τηλεδιάσκεψη (και να μην δω την ιδιαιτέρα για ραντεβού μετά από αναμονή στον προθάλαμο ...έλεος), τηλεργασία (και να μην χτυπήσω κάρτα ...ήμαρτον)κλπ
    -Μη μου μιλήσει κανείς για τη "ΣΥΖΕΥΞΗ" για όσους ξέρουν είναι το ανέκδοτο του Δημοσίου (που είναι η ALTEC οεο)όπως ήταν το TAXIS και οι σκληροί του δίσκοι αν θυμάστε...
    -Μην μου μιλήσει κανείς για την επιτυχία των ΚΕΠ, γιατί η επιτυχία τους είναι η ζωντανή απόδειξη του "Ανατολίτικου κράτους", μεσάζοντες είναι τα ΚΕΠ μεταξύ πολιτών και Κράτους, άχρηστα και ακατανόητα σε άλλες Βόρειες χώρες που δεν έχουν ΚΕΠ γιατί ο πολίτης μπορεί να τυπώσει τη βεβαίωση σπίτι του μετά από την υποβολή αιτήματος με mail.

    κλπ


    Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες οάσεις πληροφορικής μέσα στην έρημο του ηλεκτρονικού αναλφαβητισμού αλλά είναι απλές οάσεις.

    Εν κατακλείδι, ας γίνει η οργάνωσή μας από Κρατική -> Δημόσια, ας θέσουμε κανόνες και τυποποιήσεις και μετά μιλάμε για WORD ή ΟΟ...

    Λύση / πρόταση: ότι έκανε η Κύπρος, ας θέσουμε πχ από 01/05/2009 τέλος τα έγγραφα, υπογραφές, αιτήσεις, διοικητικές πράξεις, στο Δημόσιο σε ΧΑΡΤΙ, όλα ηλεκτρονικά. (αν δεν σε πετάξουν στα βαθιά δεν μαθαίνεις μπάνιο με τα μπρατσάκια, απλά βολεύεσαι με αυτά αράζεις και κλείνεις συμφωνίες)


    Ενας ταλαίπωρος Δημόσιος (θέλω να ελπίζω) και όχι κρατικός υπάλληλος

  12. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 05/02/2009 01:49:44

    @ 13 Ο Ιθαγενής
    Και εγω χαιρομαι γιατι το Ελληνικο Δημοσιο εχει και ( προσωπικο δημοσιο το λες εσυ ,εγω σας λεω δημοσιους λειτουργους ) ανθρωπους με γνωση και μερακι ,αλλα ταυτοχρονα λυπαμαι αφανταστα ,γιατι ειμαι σιγουρος ότι εισαστε θαμενοι στα «υπογεια».
    Αν βγαλουν τον κομματισμο από το Δημοσιο και τον κομματικο συνδικαλισμο , απαγορευσουν την συμμετοχη των δημοσιων υπαλληλων στους κομματικους μηχανισμους, επιβαλουν την αξιοκρατια , καταργηθουν οι πολιτικοι υφυπουργοι και φθανεται εσεις μεχρι υφυπουργοι , να εχετε δυο κλιμακες μισθοδοτικες ,μια οι αυξησεις με τα χρονια υπηρεσιας και μια αναλογα με τις ικανοτητες σας , να μπορει να ασκει καθηκοντα διευθυντου ακομη και νεωτερος , και ολες αυτές τις εξελιξεις να τις ρυθμιζετε μονοι σας υπηρεσιακα , ισως και καποια αλλα θεματα αυτης της φιλοσοφιας που τα γνωριζεται εσεις καλυτερα, θα ηταν μια γενναια αρχη για την συγκροτηση του Δημοσιου.
    Ονειρα θερινης νυκτος θα μου πεις, εχης δικιο. Ευχομαι καποια ημερα , να αποκτεισετε την θεση και τον σεβασμο που ειχατε καποτε από την κοινωνια .