#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2010 00:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το FOCUS βραβεύει τον Γιώργο



Αυτό είναι πράγματι απο τα αμίμητα. Το γερμανικό περιοδικό FOCUS τα εξώφυλλα του οποίου είχαν προκαλέσει εθνική αγανάκτηση (http://www.antinews.gr/?p=35088) προβάλλει τους «Καλύτερους του 2010» σε διάφορους τομείς δραστηριότητας. Στην κατηγορία «Οι επτά καλύτεροι διαχειριστές κρίσεων του 2010» την 4η θέση καταλαμβάνει ο Έλληνας Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος χαρακτηρίζεται «Σωτήρας των Ελλήνων».

Γράφει το γερμανικό περιοδικό: Ο 58χρονος Γιώργος Παπανδρέου βρέθηκε το 2010 αντιμέτωπος με έναν ηράκλειο άθλο. Ο Έλληνας Πρωθυπουργός έπρεπε να αποτρέψει την χρεωκοπία της Ελλάδας, κάτι που στις αρχές του έτους φαινόταν μάλλον απίθανο. «Ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε», τόνισε ο Παπανδρέου απευθυνόμενος στη συνείδηση των συμπατριωτών του. Αμέσως μετά αποφάσισε την αύξηση του ΦΠΑ στο 23%, την περικοπή μισθών στο Δημόσιο μέχρι και κατά 30%, καθώς και σημαντική αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης. Και όλα αυτά παρά τις μαζικές αντιδράσεις. Εάν η πολιτική του για τη διαχείριση της κρίσης αποδώσει τελικά καρπούς, εξαρτάται από το εάν θα καταφέρει να δαμάσει τον καλπάζοντα πληθωρισμό και να δώσει νέα πνοή στην οικονομία της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/12/2010 00:16:28

    τζιζζζζζζζζζζζζ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 21/12/2010 00:56:22

      ΟΚ, πάσο... ας ξαναδεί τι έλεγε ο Γάλλος Πράσινος στο πρόσφατο γιου τουμπ. Τα ίδια!! Ήρωας.

  2. ierofantis avatar
    ierofantis 21/12/2010 00:22:13

    Στην κατηγορία «Οι επτά καλύτεροι διαχειριστές κρίσεων του 2010» την 4η θέση καταλαμβάνει ο Έλληνας Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος χαρακτηρίζεται «Σωτήρας των Ελλήνων».

    ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ΚΑΙ ΩΣΑΝΝΑ ΟΙ ΧΡΙΣΤΑΝΟΙ

  3. ierofantis avatar
    ierofantis 21/12/2010 00:22:47

    ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

  4. sawas avatar
    sawas 21/12/2010 00:26:25

    -1+1=0

    εκει που ειμασταν δηλαδη!!!!

  5. man8os avatar
    man8os 21/12/2010 00:46:32

    Δεν ξερω τι να πω...
    Για αυτο θα πω νανανανα...
    Καλα πως γινετε την μα να μας βριζουν και την αλλη να μας υμνουν?

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 21/12/2010 00:57:33

      Το FOCUS είναι του ίδιου πολιτικού χώρου με το GAP.
      Στημένο κόλπο ήταν για να ενισχυθεί το "πατριωτικό" προφίλ του Tζέφρι, το οποίο μπάζει από παντού.

      • Johnys avatar
        Johnys @ Orestios 21/12/2010 07:26:14

        Το γινάτι βγάζει μάτι!

  6. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 21/12/2010 00:50:55

    "Ο άνθρωπός μας στην Αθήνα"

    Ήξεραν γιατί μας πίεζαν

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/12/2010 01:06:55

    Να μας πουν και πως θα φύγει νύχτα ο Σωτήρ (με υποβρύχιο που γέρνει και του λείπουν και λαμαρίνες....)

  8. Kostas D avatar
    Kostas D 21/12/2010 03:28:06

    Εχουμε να παλεψουμε με Διεθνη δικτυα ΜΜΕ, που υποστηριζουν τους παγκοσμιοποιητες..
    Δε σας κανει εντυπωση οτι τα ιδια εντυπα ηταν εναντιον οσων ηγετων ειναι εναντια στην παγκοσμιοποιηση και το ΔνΤ?? πχ δε θυμαστε τη λασπη που εριχναν στον Κωστα Καραμανλη και τωρα στον Βικτωρ Ορμπαν της Ουγγαριας?????

    • Johnys avatar
      Johnys @ Kostas D 21/12/2010 07:27:30

      Ναι τον καιμένο τον Κωστάκη, τον κακολογούσαν.

  9. ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΦΕΡΑΙΟΣ 21/12/2010 07:26:46

    H με τις τράπεζες η΄ χάος ..

  10. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 21/12/2010 09:03:00

    "...Εάν η πολιτική του για τη διαχείριση της κρίσης αποδώσει τελικά καρπούς," Εάν

  11. Rotarmist avatar
    Rotarmist 21/12/2010 09:32:54

    MICH TRIFFT DER SCHLAG!!!!!!!
    ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΦΡΙΤΣΙΔΕΣ;
    ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΕΧΕΙ 10,00 EURO.

  12. δημης avatar
    δημης 21/12/2010 15:05:34

    Τιιιιιιιιιιι του κάνει δώρο το...'...επίμαχο " εξώφυλλο ::::::::::

  13. NTINOS avatar
    NTINOS 21/12/2010 15:28:03

    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ.
    ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΠΕΚΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΕΩΣ.
    ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΧΕΛΜΟΥΝΤ ΣΜΙΤ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ARD ΕΠΕΚΡΙΝΕ ΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ ΓΙΑ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
    ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΜΑΡΚΟ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ ΘΑ ΤΟ ΥΠΕΡΤΙΜΗΣΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.
    ΑΥΤΑ ΔΙΟΤΙ ΕΔΩ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΖΑΛΙΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ.
    Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΑΛΩΤΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
    ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΝ ΤΙΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ.
    ΘΑ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 30 ΕΤΩΝ.

  14. vildanden avatar
    vildanden 21/12/2010 15:57:07

    Βιάστηκα να πανηγυρίσω τη νέα αυτή εθνική επιτυχία, αλλά απογοητεύτηκα όταν είδα την γερμανική σελίδα:

    http://www.focus.de/finanzen/news/staatsverschuldung/tid-18061/europa-die-akteure-in-der-schuldenkrise_aid_503128.html

    Με τα λίγα γερμανικά που ξέρω, καταλαβαίνω ότι μιλάω για τα πρόσωπα που εμπλέκονται στην κρίση χρέους, χωρίς αξιολόγηση ή αξιολογική κατάταξη.

    Σνιφ, κλαψ, λυγμ, νέξτ τάιμ Γκιώργος.

  15. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 21/12/2010 17:04:01

    Την δουλειά τους κάνουν, και την κάνουν καλά και κερδίζουν πολλά.Αλίμονο σε μας τους ηλίθιους!