10/03/2009 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Ecofin ενέκρινε την επιτήρηση


____________________________________________________________________________________________
(Ανανεωμένο). Το Ecofin ενέκρινε σήμερα την έκθεση της Κομισιόν, που διαπιστώνει υπερβάλλον δημοσιονομικό έλλειμμα στην Ελλάδα, θέτοντάς την έτσι ουσιαστικά εκ νέου υπό κοινοτική επιτήρηση. Απηύθυνε επίσης τέσσερις βασικές συστάσεις οικονομικής πολιτικής για την περίοδο 2009-2011:

Η πρώτη σύσταση αφορά την ενίσχυση της δημοσιονομικής σταθεροποίησης της Ελλάδας το 2009, η δεύτερη αφορά τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας, η τρίτη τη βελτίωση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού και του ελέγχου των κρατικών δαπανών και η τέταρτη τη μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα των δημοσίων οικονομικών, μέσω της συνέχισης των μεταρρυθμίσεων στον τομέα της υγείας και στο συνταξιοδοτικό.

Ταυτόχρονα, το Συμβούλιο υπουργών οικονομίας της ΕΕ ανακοίνωσε ότι τέσσερις χώρες της ΕΕ (Ελλάδα, Γαλλία, Ισπανία, Ιρλανδία) εμφάνισαν το 2008, έλλειμμα μεγαλύτερο του 3% του ΑΕΠ. Για τη Μάλτα που εμφάνισε επίσης έλλειμμα πάνω από το 3% κρίθηκε ότι η υπέρβαση του ορίου έχει προσωρινό χαρακτήρα. Σε ό,τι αφορά ειδικότερα την Ελλάδα, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, σε γενικές γραμμές αναγνωρίζει ότι οι δημοσιονομικές ανισορροπίες οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στη διεθνή κρίση. Επισημαίνει, ωστόσο, ότι λαμβανομένου υπόψη πως η Ελλάδα αφενός μεν δεν βρίσκεται σε οικονομική ύφεση, αφετέρου δε έχει μεγάλο χρέος, έχει περιορισμένα περιθώρια για τη δημοσιονομική ώθηση στην οικονομία.

Οι τέσσερις συστάσεις για την οικονομία που απηύθυνε το Ecofin στην ελληνική κυβέρνηση συνεπάγονται:

- Πάγωμα των μισθών για το 2009 και 2010
- Αλλαγές στους συντελεστές φορολόγησης των εισοδημάτων.
- Απελευθέρωση των αγορών και άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων
- Ανατροπές στο Ασφαλιστικό


Η κυβέρνηση δεν πρόκειται να αυξήσει το ΦΠΑ, ούτε και τους υπόλοιπους φόρους, αλλά θα αναζητήσει έσοδα από άλλες πηγές", δήλωσε ο Γιάννης Παπαθανασίου, αμέσως μετά το τέλος του ECOFIN. Η εισοδηματική πολιτική θα ανακοινωθεί στα τέλη Μαρτίου και ο υπουργός δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο μηδενικών αυξήσεων σε μισθούς και συντάξεις του δημοσίου, ενώ δήλωσε ότι θα νομιμοποιηθούν οι ημιυπαίθριοι χώροι που αφορούν περίπου 1,5 εκατ. πολίτες. Η κυβέρνηση προσδοκά να εισπράξει περίπου 1 δις ευρώ. Όσον αφορά στη διάρκεια της κρίσης, ο κ. Παπαθανασίου προέβλεψε ότι η ύφεση θα διαρκέσει μέχρι το 2010. Οι τελικές αποφάσεις, πάντως, θα ληφθούν στη νέα συνεδρίαση του ECOFIN στις 4 Απριλίου.

Τέλος, οι υπουργοί Οικονομίας συμφώνησαν να επιτρέψουν στα κράτη μέλη να μειώσουν, αν το επιθυμούν, το ποσοστό του ΦΠΑ σε συγκεκριμένους τομείς, όπως τα κέτερινγκ και οι υπηρεσίες καθαρισμών. Τίθεται έτσι θέμα σε μια διαμάχη μηνών. Ο κ. Παπαθανασίου πάντως δήλωσε για το θέμα αυτό ότι η κυβέρνηση δεν θα …αυξήσει το ΦΠΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Evros avatar
    Evros 10/03/2009 19:38:44

    Επιτέλους... Να σταματήσει κάποιος το ατέλείωτο φαγοπότι σ' αυτό το κράτος. Ο τοξικός δημόσιος τομέας ρουφάει το μεδούλι της οικονομίας.

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 19:44:53

    Ναι,αλλα ολοι σας,εκει θελετε να πατε.
    Βαλτε το χερι στην καρδια,αν πειτε το αντιθετο.

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/03/2009 19:49:43

    Νομίζω ότι πρέπει να σχεδιαστεί επενδυτικό πρόγραμμα δημιουργίας ημιυπαιθρίων χώρων, ούτως ώστε το μέτρο της νομιμοποίησής τους να καταστεί μόνιμο. Γειά σου ημιυπαίθριε Παπαθανασίου.

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 10/03/2009 19:53:57

    Προβοκατωρ. Says
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αχ να γύριζε ο χρόνος πίσω. Πρώτος πρώτος θα στηνόμουν στην ουρά της κλαδικής για το μαγικό χαρτάκι.

  5. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 10/03/2009 19:54:46

    οι προσκυνημμένοι γραικύλοι θέλουν τον επιτηρητή τους. Ανίκανοι να διαχειριστούν μπακάλικο.

  6. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 10/03/2009 19:58:11

    Και με την ''ΒΟΥΛΑ'' επισημως σε επιτηρηση.Αξιζουν συγχατητηρια στο οικονομικο επιτελειο(???) της κυβερνησης και ειδικα του Πρωθυπουργου για το κατορθωμα τους!!Αξιος ο μισθος τους.Με τι επιχειρηματα θα αντιμετωπισουν την δικαιογημηνη οργη των κομματων της αντιπολιτευσης και κυριως του Πασοκ οταν με δολια μεσα και εν πολλοις ψευδη στοιχεια εβαλαν την Ελλαδα σε επιτηρηση το 2004 με τον Αλογοσκουφη ??Τι εχουν να πουν τωρα τα..ανθρωπακια??Ντροπη και αισχος κυριοι(??) της ποιο διεφθαρμενης κυβερνησης.

  7. wert01gf avatar
    wert01gf 10/03/2009 20:09:06

    Επιτέλους και μια καλή είδηση!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2009 20:11:28

    Για άλλη μια φορά, οι σωτήρες / μεγάλες δυνάμεις του εξωτερικού, θα έρθουν να καταδείξουν στους ασπόνδυλους ηγεμονίσκους των γραικύλων, τι πρέπει να κάνουν...

    "..ζήτησε από την Ελλάδα να συνεχίσει τις μεταρρυθμίσεις της στα συστήματα υγείας και συντάξεων."

    Σώπα? Δεν έχουν σε άλλες χώρες 40-45 συνταξιούχους?
    Μάλλον ούτε θα γεννάνε οι αλλοδαπές, για να βγαίνουν σε πλήρη σύνταξη με 25 χρόνια εργασίας?
    Ούτε θα φοροδιαφεύγουν οι κουτόφραγκοι...
    Στη χώρα που όλοι ζητούν η τήρηση των νόμων να αρχίσει από τον ...γείτονα, ακόμα κουνάμε πλαστικές σημαιούλες για το ποιο κόμμα είναι λιγότερο διεφθαρμένο.
    Αλήθεια υπάρχει ένας Ελληνας που να πιστεύει ότι υπάρχει μη διεφθαρμένο κόμμα....

    ΥΓ

    Επιτέλους και με τη βούλα η επιτυχία του κ Καθηγητή στην οικονομική πολιτική (για άλλη μια φορά)... δικαιώθηκε
    Περιμένω εναγωνίως τα επιχειρήματα των παπαγαλίσκων υποστηρικτών του...

  9. stelios avatar
    stelios 10/03/2009 20:16:34

    Ξερει κανεις πώς μεταφραζεται στα Αγγλικα η Γαλικα η Γερμανικα η λεξη...ημιυπαιθριος?
    Πρεπει να τους κουφαναμε παλι τους κουτοφραγκους....
    Παντως ο Παπαθανασιου δηλωσε οτι η κριση θα τελειωσει το 2010,αρα να μην ανησυχουμε.Οσο για την οργη του ΠΑΣΟΚ,ο Φλωριδης ζητησε να πληρωσουν οι 10000 που γιναν πλουσιοι τα τελευταια χρονια.
    Εννοει και την Ποπη τη γυναικα του Στρατηγου?
    Τον εξ'απορητων του γεροντογαμπρου που παντρευτηκε την Παλκιδα του στο Παρισι?Τον ιδιο τον γεροντογαμπρο που εχει μιζαρει δις euro?
    H τα αφεντικα του του συγκροτηματος που καιγανε τα φυλλα του στους δρομους το '65?

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/03/2009 20:20:02

    Οσο για τα περί Δημοσίου του κ Παπαθανασίου ...και άλλων:

    -ας κόψει τα επιδόματα που δίνονται κάτω από το τραπέζι
    -ας φτιάξει ένα μισθολόγιο ΕΝΙΑΙΟ με κριτήρια τις σπουδές, τις δεξιότητες, το παραγόμενο έργο, τις ειδικές συνθήκες εργασίες, που η καθαρίστρια του Υπουργείου που προΐσταται παίρνει περισσότερα από χειρούργο ιατρό ή από πιλότο της πολεμικής αεροπορίας.
    -ας καταργήσει ορισμένους οργανισμούς που το μόνο που διαθέτουν είναι Πρόεδροι και ΔΣ
    -ας απολύσει ορισμένους τεμπέληδες του Δημοσίου (με αξιοκρατικά και διαφανή κριτήρια αξιολόγησης)

    ...και μετά να μιλάει για 0% αυξήσεις σε εμένα το Δημόσιο Υπάλληλο των 22 χρόνων υπηρεσίας, με πτυχία και κατάρτιση, των 1.352,00 € μισθό (τα ΔΥΒΕΤ είναι πολύ παραπάνω σε ορισμένους).

  11. kanis avatar
    kanis 10/03/2009 20:46:21

    Demi outdoor?

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/03/2009 21:00:53

    Τώρα, με το ΛΑΟΣ, δεν μασάει η ΝΔ...

  13. stelios avatar
    stelios 10/03/2009 21:05:17

    Nαι,θα χορεψει παλι η Σαλωμη!

  14. kanis avatar
    kanis 10/03/2009 21:11:55

    Το ΛΑΟΣ πάει,για να στρώσει το κόκκινο χαλί για τη Ντόρα.

  15. Braiton avatar
    Braiton 10/03/2009 21:13:14

    Skorpiε!!! ΜΠΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑ

  16. Keep Talking avatar
    Keep Talking 10/03/2009 21:34:27

    Λετε να μειωσει και τα κρυφα επιδοματα (βλεπε: κρυφες αυξησεις μισθων) που παιρνουν οι δημοσιοι υπαλληλοι με το αιτιολογικο fake υπερωριες; Που και αυτα ποικιλουν αναλογα με την κομματικη δραστηριοτητα;

    Ημιυπαιθριος: σε ολες τις γλωσσες
    "Imiypaithrios" και οποιος καταλαβει, καταλαβε...

  17. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 10/03/2009 21:48:12

    @ 16 Τι εννοει ο εξ Αφρικης νεος ποιητης.Δεν ξερει γραφη για να γραψει ο ΜΠΟΥΑΣ???

  18. οκτώ avatar
    οκτώ 10/03/2009 22:28:09

    Επειδή ο Νεοέλληνας είναι κατά βάθος ένα κακομαθημένο παιδί, πρέπει να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να θυμηθούμε τον γνωστό μύθο του Αισώπου.

    Κάποτε ήταν ένα τζιτζίκι και ένα μυρμήγκι. Το τζιτζίκι είχε φτιάξει την φωλιά του στα κλαδιά ενός δέντρου ενώ το μυρμήγκι στις ρίζες του.
    Ήταν καλοκαίρι και μόλις ανέτειλε ο ήλιος, το μυρμήγκι ξεκινούσε την εργασία του. Έβγαινε από την φωλιά του και έψαχνε να βρει διάφορους σπόρους. Όταν έβρισκε κάποιον, τον φορτωνόταν στην πλάτη και τον μετάφερε στην φωλιά του όπου τον αποθήκευε. Μερικές φορές οι σπόροι ήταν τόσο μεγάλοι που έπρεπε να τους κομματιάσει πριν τους μεταφέρει και αυτό σήμαινε διπλάσιο κόπο για το μυρμήγκι. Ο εργατικός φίλος μας εργαζόταν από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου.
    Από την άλλη μεριά, το τζιτζίκι, ξυπνούσε αφού είχε σχεδόν μεσημεριάσει. Έβγαινε από την φωλιά του και αφού έτρωγε κάτι πρόχειρα, έπιανε το τραγούδι που μερικές φορές το συνέχιζε ακόμα και μετά τα μεσάνυκτα. Εκτός από το να τρώει και να τραγουδάει δεν έκανε τίποτα άλλο όλη μέρα. Τι όλη μέρα, δηλαδή, την μισή μέρα αφού όπως είπαμε ξυπνούσε το μεσημεράκι.
    Έτσι περνούσαν οι μέρες η μία μετά την άλλη και ήρθε ο καιρός που έφυγε το καλοκαίρι και έδωσε την θέση του στο φθινόπωρο. Ο ουρανός συννέφιασε, ψιλή βροχή άρχισε να πέφτει και τα φύλλα τον δέντρων ένα-ένα ξεράθηκαν και έπεσαν στην γη.
    Το μυρμήγκι έχοντας αρκετές προμήθειες για να περάσει μέχρι την άνοιξη, καθόταν και απολάμβανε τον ήχο που έκαναν οι σταγόνες της βροχής καθώς έπεφταν πάνω στα ξερά φύλλα. Από την άλλη μεριά, το τζιτζίκι έψαχνε απεγνωσμένα να βρει κάτι να φάει, αλλά δεν υπήρχε τίποτα, αφού όλα τα φύλλα, όπως είπαμε, είχαν ξεραθεί. Μην αντέχοντας άλλο την πείνα, πήγε στον γείτονα του, το μυρμήγκι, και του είπε:
    - Καλέ μου γείτονα, σε παρακαλώ, δώσε μου κάτι να φάω γιατί όλα τα φύλλα έχουν ξεραθεί και δεν υπάρχει τροφή πουθενά.
    - Καλά, όλο το καλοκαίρι τι έκανες; Ρώτησε το μυρμήγκι.
    - Α! Το καλοκαίρι δεν πρόλαβα να μαζέψω τροφές, γιατί είχα πολύ κέφι και τραγούδαγα όλη μέρα.
    - Ε! Αφού τραγούδαγες το καλοκαίρι, ήρθε τώρα ο καιρός να χορέψεις. Είπε το μυρμήγκι και γύρισε να δει κάτι αργοπορημένα πουλιά που πετούσαν προς το νότο.

    Και να είστε όλοι καλά παιδιά, γιατί αύριο έχει διαγώνισμα.

  19. kanis avatar
    kanis 10/03/2009 23:48:51

    Αφού ο ΚΚ αποφάσισε να παραδόσει στη Ντόρα, μην ξεχάσει, πριν φύγει, να μας πει τα ονόματα της ΜΙΖΕΝΣ .... Μας τα χρωστάει.
    Να ξέρουμε κι εμείς, που πάμε δηλαδή!

  20. ataktos avatar
    ataktos 11/03/2009 10:23:46

    Απογοήτευση....

  21. Evros avatar
    Evros 11/03/2009 12:00:19

    arcaheopteryx
    Εγώ το μπακαλικο ξέρω να το διαχειριστώ. Αλλά ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας δεν είναι ικανοί ούτε περίπτερο να διαχειριστούν.
    Εσύ τους έχεις εμπιστοσύνη;
    Αν είναι να διαλέξω μεταξύ Αλογομούρη και Αλμούμια. Δεκα φορές Αλμούνια και ας με κατηγορήσουν για γραικύλο

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 12:42:24

    Η ιστορια του τοπου μας,ειναι σαν την κοτα και τ αυγο.
    Ποιος διαφθειρει τον αλλο;Ο πολιτης τον πολιτικο,η ο πολιτικος τον πολιτη;
    Εδω σας θελω.