#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2011 12:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «Debtocracy», ο Λαφαζάνης, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και η Σακοράφα



Παρά τις αδυναμίες του, (ανεπαρκές πολιτικά και επιστημονικά σε κάποια σημεία, ναίφ σε κάποια άλλα και παντελής έλλειψη κάθε «άλλης άποψης» )  το διαδικτυακό ντοκιμαντέρ «Debtocracy» είχε ενδιαφέρον,  πέτυχε επικοινωνιακά τον σκοπό του (και μάλιστα στο μάξιμουμ) και το σημαντικότερο απ’ όλα: προκάλεσε δημόσιες συζητήσεις.

Βέβαια η «εξαφάνιση» κάθε αντεπιχειρήματος, έστω και …διακοσμητικά είναι μεγάλο φάουλ και οι "αριστεροί" (έτσι αυτό-τοποθετούνται) δημιουργοί του θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικοί ώστε να μη δίνουν πάτημα για οποιαδήποτε κριτική περί σταλινικής νοοτροπίας. Ακόμα και ο Αλέξης Παπαχελάς, που τόσο ψέγουν οι δημιουργοί του, μία εσάνς από την «άλλη άποψη» τη βάζει κάποιες φορές στις εκπομπές του.

Το θλιβερό  είναι ότι το ντοκιμαντέρ «Debtocracy» που δημιουργήθηκε από την ομάδα που τρέχει  την πρωτοβουλία της ΕΛΕ (Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου του Χρέους) παραμένει στα κλειστά όρια του Αριστερού Ρεύματος (πολιτική τάση του Συνασπισμού υπό την ηγεσία του Π. Λαφαζάνη) κι ενός τμήματος του ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

Στην αρχή δόθηκε η εντύπωση ότι η ΕΛΕ ήταν μία κίνηση που θα αφορούσε πολύ κόσμο και όχι μόνο τη συγκεκριμένη πολιτική ομάδα, αλλά η συνέχεια του εγχειρήματος δείχνει ότι αυτό αφορά αποκλειστικά κάποιους πολιτικούς φίλους των Λαφαζάνη και Αλαβάνου.  Χάρη στη δικτύωση τους σε αρκετά ΜΜΕ όμως καταφέρνουν να  έχουν μία παρουσία, πολύ ισχυρότερη από την πραγματική τους δύναμη.

Στον επίσημο Συνασπισμό αλλά και στο λεγόμενο "αριστερό ΠΑΣΟΚ" υπάρχουν πολλές επιφυλάξεις. Κάποιοι μάλιστα έχουν χαρακτηρίσει ορισμένους από τους πρωταγωνιστές της ΕΛΕ ως «αγωνιστές του δολαρίου» (κάτι που φυσικά δε συμμεριζόμαστε)  εξαιτίας της επιμονής τους για έξοδο από την ευρωζώνη.

Πάντως η υπόθεση δεν έγινε κτήμα ούτε των συνδικάτων, ούτε των φοιτητών ούτε της κοινωνίας, όπως εξήγγειλαν (στην ανακοίνωσή της ΕΛΕ που είχε γίνει στην ΕΣΗΕΑ δεν απόφυγαν ούτε τις μεταξύ τους διενέξεις) και ακόμα και η Σοφία Σακοράφα έχει  παραγκωνιστεί σε σημαντικό βαθμό καθώς κάποιοι τη θεωρούν “πολύ σοσιαλδημοκράτισσα”.

Αριστερόχειρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/04/2011 12:30:15

    Από κακές γλώσσες ακούστηκε και το προσωνύμιον ΚΚΦ (από το "Κου-Κου-Φράξ" ή το "ΚΚ Φλόριντα", κατά το δοκούν).

  2. zio avatar
    zio 14/04/2011 12:30:42

    Αν το 2-3% του εκλογικού σώματος κατάφερε μέσα σε 2 εβδομάδες, μέσω της δύναμης του ίντερνετ, το "πέτυχε επικοινωνιακά τον σκοπό του (και μάλιστα στο μάξιμουμ) και το σημαντικότερο απ’ όλα: προκάλεσε δημόσιες συζητήσεις.", τότε το 20% (βάση των γκάλοπ) γιατί δεν έχει κάνει ακόμα κάτι για να σειστεί όλο το σάπιο οικοδόμημα και να πέσει θεαματικά?
    Αυτή είναι η απορία μου, καιρό τώρα.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 12:39:21

    Μπαινεις σε κομμωτηριο και ζητας haircut και επιμηκυνση !!!!
    Πως θα αντιδρασει ο κομμωτης???
    Θα σου δωσει βιταμινες να ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ τα μαλλια σου γρηγορα???
    Θα σου βαλει τοκο-περουκα??? να σε βλεπεις να χαιρεσαι??
    ------------------------------------------------------------------------
    Γιατι δεν κανουμε 4-5 νησια Φορολογικους Παραδεισους??
    Δεν θα μας το επιτρεψουν, τυπου Ιρλανδιας???
    Εμεις θα υπακουσουμε σαν καλοι φιλοδανειζομενοι?
    Γιατι δεν ακουμε την κοινη λογικη.... η οποια λεει, εχεις τεραστιο ενεργητικο ως Χωρα αξιοποιησε την ΟΠΩΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ !!! θες τη γη, θες το υπεδαφος, θες τα εσοδα, θες τον αερα ( good will )... τι θες??!!!!!

    ΕΓΩ ΧΑΦΙΕΣ ΤΩΝ ΣΠΕΚΟΥΛΑΔΟΡΩΝ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΩ !!!!... αγαπω Ελλαδα.

    ΠΠ

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 17:18:50

      Ηaircut και επιμήκυνση = Φρένο και γκάζι μαζί = Διάλυση!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 14/04/2011 20:55:23

        Mονο ο Φακτωρας οδηγει ετσι !!!! χαχααα
        Να γινει πρωθυπουργος !!!

        ΠΠ

  4. factorx avatar
    factorx 14/04/2011 12:39:33

    Μπορείς να απαντήσεις σε αυτά που γράφει η ανάρτηση; Η πετάς τη συνηθισμένη αριστερούλικη λάσπη για να θολώσεις τα νερά; Γιατί να σου κόψουμε το σχόλιο; Επιβεβαιώνεις αυτά που γράφει η ανάρτηση

    • progressive avatar
      progressive @ factorx 14/04/2011 12:54:13

      Όλη η Ελλάδα μιλάει γιαυτό το documentary. Επίσης, είναι διαδεδομένο και εκτός Ελλάδας. Ένας φίλος μου που ζει στην Ελβετία μου είπε ότι τους το δείξανε στο πανεπιστήμιο.
      Η απλή πραγματικότητα είναι ότι το χρέος θα μπορούσε να κηρυχθεί απεχθές αλλά αυτό θα είχε συνέπειες που κανένας από τους ΓΑΠ-Σαμαρά θα ήθελαν. Πολύ απλά γιατί ανήκουν στο ίδιο σύστημα.
      Και αντί να κοιτάνε τον λαό, κοιτάνε πως να εξυπηρετήσουμε τους τραπεζίτες.
      Πουθενά αλλού εκτός από το antinews δεν διάβασα αρνητικά σχόλια γι' αυτό το documentary.
      Και προσωπικά ποτέ δεν ψήφισα Αριστερά.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ progressive 14/04/2011 12:58:24

        φιλε μου αποψεις διαβαζεις.. δημοκρατια εχουμε !!!!

        αλλου ειναι η ουσια!! και αυτη την εχουμε χιλιοαναλυσει εδω μεσα, εχουμε πλακωθει, συμφωνησει , διαφωνησει τα παντα ολα.

        ΠΠ

        • anonymous avatar
          anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 14:51:09

          τα παντα ολα

          Γεια σου ρε Αλέφαντε είσαι παλικάρι! 8)

      • ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
        ΑποΜηχανηςΦτωχος @ progressive 14/04/2011 13:39:58

        Το συγκεκριμένο άρθρο είναι ήπιο. Κάνε μια μικρη αναζήτηση στο διαδύκτιο καί θα δείς τι σημαίνει αρνητικά σχόλια φίλε progressive.

        @Αριστερόχειρ
        Μπορείς να μου επισημάνεις παρακαλώ σε ποιό σημείο του debtocracy αναφέρεται η έξοδος από την Ευροζώνη?

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ΑποΜηχανηςΦτωχος 14/04/2011 16:08:59

          Εσύ να μας πεις, σε ποιο σημείο της ανάρτησης λέει ότι στο debtocracy αναφέρεται έξοδος από την ευρωζώνη.

          Διαβάστε πρώτα ρε παιδιά και μετά κριτικάρετε.

          • ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
            ΑποΜηχανηςΦτωχος @ Επώνυμος 14/04/2011 18:56:52

            "Κάποιοι μάλιστα έχουν χαρακτηρίσει ορισμένους από τους πρωταγωνιστές της ΕΛΕ ως «αγωνιστές του δολαρίου» (κάτι που φυσικά δε συμμεριζόμαστε) εξαιτίας της επιμονής τους για έξοδο από την ευρωζώνη."

            Αυτό το σημείο και δεν άσκησα κριτική ερώτηση προς ενημέρωσηέκανα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ progressive 14/04/2011 14:49:28

        Εσείς οι αριστεροί είστε μανούλες αν είναι να φάτε τα λεφτά των άλλων.
        Τα παραμύθια περί επαχθούς χρέους το πολύ να μπορούσαν να μας γλιτώσουν περί τα 20 δις, και πολλά λέω, από υπερκοστολογήσεις στον κλάδο της υγείας, των δημ. έργων και τις μίζες σε διάφορους κλάδους όπως όπλα.
        Τα παραμύθια περί επαχθούς χρέους δεν είναι όμως αυτά που θα μας σώσουν. Άλλα είναι τα προβλήματα.

        ΥΓ. Είδα το ντοκιμαντέρ και συμφωνώ με την ανάρτηση.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ anonymous 14/04/2011 19:02:26

          20 δις ε;

          Πως το έβγαλες αυτό το νούμερο ;
          Eίπες έναν αριθμό στην τύχη, τον είδες στον ύπνο σου, η στο μαρτύρησε ο Στρος Kαν;

          Ευτυχώς που εσύ στηρίζεις την άποψη σου σε επαρκή πολιτικά και επιστημονικά δεδομένα σε αντίθεση με το ντοκυμαντέρ που διαφωνείς.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ anonymous 15/04/2011 01:10:45

          και 10 δις καλά είναι, και πολύ καλύτερα από το ξεπούλημα της εθνικής μας γης. Κατά τ'άλλα το μονοπώλιο της αριστεράς δεν είναι ευχάριστο αλλά αυτούς έχουμε.

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ progressive 14/04/2011 16:51:34

        Όλη η Ελλάδα μιλάει γι'αυτό το ...documentary?Ούτε η Ντόρα δεν τα μιλάει έτσι τα Ελληνοαγγλικά αγαπητέ μου....ή νομίζεις ότι έτσι γίνεσαι...progressive?

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ factorx 14/04/2011 23:10:50

      Το ντοκυμαντερ δε λεει κατι το παραλογο...πολυ ΣΩΣΤΑ μιλαει....!!
      Αλλα εστω ας δεχτουμε οτι "ειναι της πλακας", ας φτιαξουν ενα
      οι ανθρωποι του Σαμαρα, πιστευω πως χρειαζεται, για να κατατοπιστει ο κοσμος.. Υστερα ΝΑΙ δε θελουμε εμεις ο λαος να πληρωσουμε δεκαρα τσακιστη, για ενα χρεος που ΔΕΝ δημιουργησαμε!!!!!!!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 12:44:54

    Τι σημασια εχει το χρωμα???
    Ποιος απ ολους μας δεν θα ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ εαν ειχαμε αυτον ως Βουλευτη???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Η ομιλία του Βρετανού ευρωβουλευτή Νάιτζελ Φάρατζ - !!! youtube !

    ΠΠ

  6. factorx avatar
    factorx 14/04/2011 12:57:37

    Απαγορεύεται να κάνουμε κριτική; ¨Οτι προερχεται απο αυτόν τον χώρο είναι θέσφατο; Τολμάτε να βάλετε σε δημόσια κριτική τις απόψεις σας, όπως κάνουμε εμείς;

    Κι αν θες να μιλήσεις περι αντικειμενικότητας κτυπα σε παρακαλώ στην αναζήτηση τις λέξεις "Λαφαζάνης", "Σακοράφα". Και μετά κτύπα τις λέξεις "Σαμαρας" στα φιλικά σου σαϊτς

    • ares avatar
      ares @ factorx 14/04/2011 19:21:25

      Το να προβάλει κανείς το ποιόν του ενεργούντος για να καθορίσει την αξία της ενέργειας προφανώς αποβλέπει στο να παραπλανήσει και να εκτρέψει τις προσπάθειες από τον σκοπό τους.
      Οσοι σκέπτονται έτσι ας κρεμάσουνε λοιπόν αυτόν που έτυχε να τους σώσει επειδή είναι απατεώνας.
      Ο ενδελεχής έλεγχος του δημιουργημένου Δημόσιου Χρέους είναι εκ των ουκ άνευ (αυτονόητος, όπως σήμερα λέγεται) - εδώ διαγκωνίζονται σήμερα τα κόμματα για την "Οικονομία 1974-2010" να εξεταστική επιτροπή της Βουλής! (για να τα σκεπάσουν, φυσικά)

      • ares avatar
        ares @ ares 14/04/2011 19:29:55

        ...για να συσταθεί εξεταστική επιτροπή της Βουλής για την “Οικονομία 1974-2010″! (για να τα σκεπάσουν, φυσικά)

  7. ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΦΕΡΑΙΟΣ 14/04/2011 13:01:20

    Παιδιά θα ήταν καλύτερα να γίνεται η συζήτηση επί της ουσίας και το βίντεο βάζει θέματα που ενοχλούν την ενιαία σκέψη των μονοδρόμων , θα προβληματίσει βέβαια και όσους "διαισθάνονται" ότι πάμε γιά συναινετικές διαχειρίσεις με συνεργασίες των αστικών κομμάτων...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/04/2011 13:06:36

      Μας θελουν Προσαρμοσιμους !!! δεν παιζει !!

      ΠΠ

  8. lampropoulos avatar
    lampropoulos 14/04/2011 13:08:09

    o ψωμιαδης που κολαει????

  9. synaspismenos avatar
    synaspismenos 14/04/2011 13:11:42

    Όπως δεν είναι μονόδρομος το μνημόνιο, έτσι δεν είναι μονόδρομος και η έξοδος από το ευρώ που προτείνει αυτή η ομάδα. Δεν είναι άσπρο - μαύρο.
    Επίσης, παρ' ότι συμφωνώ σε πολλά με το ντοκυμαντέρ αλλά και με το ποστ , πρέπει να παραδεχθούμε ότι κάθε ντοκιμαντέρ που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να αναφέρεται και στην άλλη άποψη, έστω και για να την αντικρούσει. Πράγματι φαόυλ η απουσία της.

    • Μπάμπης avatar
      Μπάμπης @ synaspismenos 14/04/2011 14:37:22

      την αντίθετη άποψη την ακούμε καθημερινά απτο πρωί ως το βράδυ!τέλος πια!ο λαός δεν θέλει να ακούσει άλλους συμβιβασμούς!και μη με ρωτήσετε τι είμαι ή που προσφύομαι πολιτικά!ανεξάρτητος πολίτης που αγαπά την χώρα του!καλύτερος ο τελάλης της επανάστασης παρά ο Σαμαράς κατά τη γνώμη μου!

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ synaspismenos 14/04/2011 14:51:39

      Η άλλη άποψη που ζητάς, αγαπητέ, να φαίνεται στο συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ, δεν είναι μία οποιαδήποτε άλλη "άποψη" που πρέπει να ακουστεί δήθεν αντικειμενοποιώντας το ντοκιμαντέρ, αλλά είναι αυτή που ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ από το μνημόνιο, την ΕΚΤ, τις "αγορές", τους διεθνούς οίκους αξιολόγησης, ψηφίστηκε από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ, με λίγα λόγια είναι η καταστροφή της χώρας, που προβάλλεται ως μονόδρομος από τα καθεστωτικά, χαμηλοκεφάλικα ΜΜΕ, χωρίς να έχει ούτε το 1/10 της προβολής η αντίθετη άποψη. Αυτό το κενό "φωνής" ήρθε να καλύψει το ντοκιμαντέρ και όχι να βάλει δίπλα-δίπλα το υπερπροβαλλόμενο και πολλαπλώς υποστηριζόμενο μνημόνιο με μία εναλλακτική λύση.

      Είναι η "άποψη" που κόβει μισθούς, συντάξεις και γεμίζει τους Ελληνες με ενοχές.

      Αυτή την άποψη θέλεις εσύ να προβάλλει το εν λόγω ντοκιμαντέρ για να δρέψει ψευτοδάφνες αντικειμενικότητας;;;;;;;

      Αγαπητέ, τη στιγμή που σε βιάζουν, δεν ρωτάς το βιαστή εάν έχει καλό δικηγόρο για να του συστήσεις το δικό σου !!!!

      • Crocodile avatar
        Crocodile @ Α.Κ. 14/04/2011 23:46:59

        Έπρεπε να φωνάξουν τον Πεταλωτή και τον Παπακωνσταντίνου να μιλήσουν...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/04/2011 13:16:32

    Εκ των πραγματων διαλυση της ευρωζωνης ευνοει το δολλαριο.Αυτος ειναι ο λογος που σε πολλα αγγλικα και αμερικανικα εντυπα υπαρχουν συστασεις για επανοδο της δραχμης.
    Αυτο δεν σημαινει οτι οι αριστεροι πρεπει να καθοριζουν τη σταση τους απο κατι παρομοιο.

  11. sawas avatar
    sawas 14/04/2011 13:17:38

    Αριστερόχειρ έκανες φάουλ: το ντοκιμαντέρ ΕΙΝΑΙ ο αντίλογος όσο αφορά το χρέος και το μνημόνιο. Αν θέλεις να ακούσεις/δεις την άλλη άποψη δες όλα τα καθεστωτικά ΜΜΕ.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ sawas 14/04/2011 13:34:05

      Αυτό ακριβώς!

    • drider avatar
      drider @ sawas 14/04/2011 16:22:38

      Ας κάνει ντοκυμαντέρ και η ΝΔ την ομιλία (νο. 2) του Σαμαρά στο Ζαπειο (όταν γίνει). Αφού τους στεναχωρεί η "έλλειψη" της άλλης άποψης (από το Debtocracy), μη κάνουν το ίδιο λάθος και να αντιπαραβάλλουν την ομιλία με δηλώσεις που έχει κατά καιρούς κάνει ο Παπανδρέου.

      Και μετά να το ανεβάσει στο διαδίκτυο να δούμε ποιο από τα δύο (Debtocracy, Ζαπειο ΙΙ) θα έχει τη μεγαλύτερη απήχηση.

      Προβοκατόρικο το ποστ όπως και προβοκατόρικο το άρθρο...

      • Αυτόνομος avatar
        Αυτόνομος @ drider 14/04/2011 18:37:14

        Αλαβάνος: την ώρα που το ΠΑΣΟΚ διαλύεται, αυτός ξεκινά την διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ με σπόνσορα το συγκρότημα Λαμπράκη. Δεν είναι προβοκάτορας.

        Όπως δεν είναι προβοκάτορας και ο γνωστός δημοσιπογράφος των κονδυλίων της ΕΡΤ

        Ούτε ο dendio είναι

    • jkr avatar
      jkr @ sawas 14/04/2011 16:29:29

      Έτσι, ακριβώς και ας είμαστε λιγότερο αυστηροί σε μια ανεξάρτητη παραγωγή με λίγα μέσα, που χρηματοδοτήθηκε από εμάς τους ιδιώτες και που λέει αυτά που η επίσημη ενημέρωση αποκρύβει πλην των ιστολογίων.

  12. Anagnostis avatar
    Anagnostis 14/04/2011 13:18:08

    Κριτική για το ντοκυμαντέρ εδώ:
    http://www.yupi.gr/apopsi/c27863/Debtocracy:_Ena_Review.html
    εδώ
    http://www.facebook.com/pages/%CE%8C%CF%87%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%AC%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Debtocracy/205623046129240

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 13:20:21

    Αριστεροχειρα φιλε μου,
    δες youtube — Large Financial Institutions: Panel at INET’s Bretton Woods Conference (6 of 7)

    ΠΠ

  14. Anagnostis avatar
    Anagnostis 14/04/2011 13:29:00

    Επίσης για τον νεαρό που δεν διάβασε πουθενά αλλού τίποτα κριτικό για το ντοκιμαντέρ εκτός από το Antinews (προφανώς γιατί διαβάζει μόνο συγκεκριμένης ιδεολογίας σάιτ, αλλά γιατί ενοχλείται τόσο από την κριτική; Τι θέλει να συμφωνούμε όοολοι μαζί του και να μην έχει κανείς διαφορετική άποψη; Όλοι μία γνώμη; Συγνώμη τώρα, αλλά αυτό δεν είναι σταλινισμός;).
    Λοιπόν ιδού κριτικές:
    http://gatouleas.wordpress.com/2011/04/09/debtocracy-λιπόψυχα-μισόλογα-υπεκφυγές-και-αν/
    http://www.facebook.com/notes/human-soulitarian/conspirocracy/200409486660502

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=6222

  15. co avatar
    co 14/04/2011 13:29:08

    Το συγκλονιστικο με το ντοκιμαντερ δεν ειναι τοσο οι αποψεις που λεει (εν πολλοις συμφωνω με τον Βαρουφακη στην καλοπροαιρετη κριτικη του) αλλα οτι εδειξε τον ελεφαντα της μονοδιαστατης κατευθυνομενης ενημερωσης μεσα στο δωματιο, και το πνιξιμο οποιασδηποτε αντιθετης αποψης (αναμεσα τους και αυτα που λεει ο Σαμαρας εδω και ενα χρονο - τωρα με ποιους θα τα υλοποιησει αλλο ζητημα)

  16. diaplanhtikos avatar
    diaplanhtikos 14/04/2011 13:35:07

    Έ άμα φίλε progressive το ντοκιμαντέρ το δείχνουν και τα ελβετικά πανεπιστήμια (καθεστωτικά υποθέτω, δε νομίζω εκεί να έχουν κι άλλα) στους φοιτητές, νομίζω ότι πρόκειται για μεγάλη νίκη. Δεν το έχω ακούσει, αλλά για να έχεις φίλο στην Ελβετία που σου το είπε, κάτι θα ξέρεις. Μακάρι από Σεπτέμβριο να το δείχνουν και στα ελληνικά πανεπιστήμια.

    • progressive avatar
      progressive @ diaplanhtikos 14/04/2011 14:11:22

      Το Debtocracy στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης:

      Εκδήλωση κατά τη διάρκεια της οποίας θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ «Χρεοκρατία - Debtocracy» διοργανώνει σήμερα στις 7.30 μ.μ. το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στην αίθουσα τελετών του.

      http://www.makthes.gr/news/media/72027/

  17. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/04/2011 13:38:46

    Αντιγράφω από σημερινό Στάθη στην Ελευθεροτυπια:

    Στην Ελλάδα ο διάλογος μεταξύ Αριστεράς και Δεξιάς είναι ένα θέμα ταμπού.

    Ακόμα και ο διάλογος μεταξύ δεξιών κι αριστερών μπορεί να διεξάγεται στα καφενεία και τα σπίτια, αλλά αν διεξαχθεί δημοσίως, στην αγορά, στα σωματεία, στα ΑΕΙ, συνιστά έγκλημα καθοσιώσεως.

    Τούτο δεν οφείλεται τόσο στο (μακρυνό πλέον) εμφυλιοπολεμικό παρελθόν, αλλά στο ότι το ΠΑΣΟΚ έχει καταφέρει, προς ίδιον αυτού όφελος βεβαίως, να ενοχοποιήσει κάθε μορφή διαλόγου ή πολιτικής επικοινωνίας μεταξύ Δεξιάς κι Αριστεράς.

    Μετά την αποτυχία της προσπάθειας για κάθαρση το 1989, το ΠΑΣΟΚ κατόρθωσε να (κατα)δικάσει την Αριστερά (για το «βρώμικο '89») και να δαιμονοποιήσει τη σύμπλευση των πολιτικών δυνάμεων στη χώρα (παρ' ότι συμμετείχε και το ίδιο στην Οικουμενική), όταν η «σωτηρία της πατρίδας» το απαιτεί.

    Εκτοτε η Αριστερά (που κάηκε στον χυλό) φυσάει και το γιαούρτι, ενώ η κάθαρση που απέτυχε να πραγματωθεί άνοιξε τον δρόμο προς την πραγματικά βρώμικη κατάσταση της (διαρκώς επιδεινούμενης) διαπλοκής την οποίαν υφιστάμεθα ώς σήμερα

    Οπως και να 'χει, ο διάλογος μεταξύ των όποιων δυνάμεων μεταξύ τους αλλά όχι με το ΠΑΣΟΚ ποινικοποιήθηκε.

    Κι έτσι δεν είναι καθόλου παράδοξο σήμερα να συνομιλεί το ΠΑΣΟΚ με τον ΛΑΟΣ, αλλά θα ήταν φρίκης φρικτότερο να συνομιλήσει η κυρία Παπαρήγα με τον κ. Σαμαρά.

    *****

    Μπορεί το ΠΑΣΟΚ να εφαρμόζει μια πολιτική πιο δεξιά από της Δεξιάς, αλλά είναι νόμιμο να συνομιλεί μαζί του ο κ. Κουβέλης, ενώ αν το ΚΚΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ απευθυνθούν, τολμήσουν να απευθυνθούν, στη λαϊκή βάση της Δεξιάς αμέσως αρχίζουν οι ιερεμιάδες για «ανίερες συμμαχίες» - κυρίως μέσα απ' τα ΜΜΕ.

    Ο λαός, λέγε, λέγε, λέγε, έχει εθιστεί τόσο πολύ σε αυτόν τον «κανόνα», ώστε να του φαίνεται ως η θεϊκή τάξη των πραγμάτων και πέρα απ' αυτήν, η αμαρτία.

    Πρόκειται για αναπηρία της δημοκρατίας.

    Το ΠΑΣΟΚ έχει καταφέρει να μπορεί να εκδίδει πιστοποιητικά αποδεκτού ή απαράδεκτου διαλόγου μεταξύ όλων των άλλων.

    Με έναν ρατσιστικό στιγματισμό της Δεξιάς (ο οποίος υποδορίως έχει γίνει ευρέως αποδεκτός από τους απλώς αντιδεξιούς) το ΠΑΣΟΚ μπορεί να επικρίνει όποιον άλλον συνομιλεί μαζί της

    παρ' ότι το ίδιο (συν)κυβερνά εναλλάξ με την «επάρατο» περίπου με την ίδια στρατηγική και τους ίδιους στόχους.

    Πρόκειται για μια πολύ χρήσιμη ιδεολογική τρομοκρατία. Τώρα μάλιστα που η δεξιά πολιτική του ΠΑΣΟΚ έχει υπερβεί κατά πολύ (προς τα δεξιά) την πολιτική της Δεξιάς, αγγίζοντας τα όρια του δωσιλογισμού με το Κατοχικό Μνημόνιο που έχει επιβάλει στη χώρα, καθώς και της κοινωνικής αναλγησίας με τα άγρια νεοφιλελεύθερα μέτρα που παίρνει, κάθε επικοινωνία των άλλων δυνάμεων μεταξύ τους

    αλλά και με προσωπικότητες της χώρας πρέπει να 'ναι εξ ορισμού ενοχοποιημένη.

    Πρέπει το ΠΑΣΟΚ να μπορεί να αλωνίζει πότε χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη και πότε με άλλα δεκανίκια (εγχώρια και ατλαντικοϋπερατλαντικά), αλλά αν συζητήσουν ο κ. Σαμαράς με τον κ. Τσίπρα να ανοίγει το καταπέτασμα και να γκρεμίζεται η Ακρόπολη στη θάλασσα.

    Μπορεί τη Δεξιά απ' την Αριστερά να τις χωρίζει χάος (εδώ χωρίζει χάσμα συχνά την Αριστερά απ' την Αριστερά) αλλά αυτό πρέπει να 'ναι δικιά τους δουλειά κι όχι αποτέλεσμα της πιο φαιάς προπαγάνδας που έχει λειτουργήσει σε αυτόν τον τόπο απ' τη μεταπολίτευση και πέρα.

    Το ΠΑΣΟΚ ο Τιμητής

    που μπορεί να εγκρίνει ή να επικρίνει τις άλλες δυνάμεις για το ποιος μιλά με ποιον και για τι, είναι μια ιστορική φάρσα που φυλακίζει τον πολιτικό βίο της χώρας σε μια παραλυτική αναποτελεσματικότητα.

    Στη φορμόλη ενός πολιτικού σκηνικού σάπιου από καιρό -ενός ζόμπι

    που μπορεί να στραγγαλίζει κάθε ρηξικέλευθη πολιτική κίνηση, ιδέα ή πρόταση, μάλιστα σε καιρούς

    όπου αυτό είναι πιο απαραίτητο κι απαιτητό παρά ποτέ...

    • kiki avatar
      kiki @ Ηλίας 14/04/2011 17:43:03

      Αυτη ειναι η απαντηση σε ολους οσους ταμπουρωνονται στα κομματικα τους μετεριζια.
      για μενα ο Σταθης ειναι απο τις υγιεις προσωπικοτητες αυτου του τοπου.
      Ατομο που μπορει να κανει υπερβασεις ιδεολογικες για τον κοινο καλο αγωνα, ο στοχος ειναι το ΠΑΣΟΚ, και ολα τ αλλα προφασεις εν αμαρτιες.
      Ευχαριστουμε Ηλια για την αντιγραφη.

  18. Εαμίτης avatar
    Εαμίτης 14/04/2011 13:41:30

    Είναι αλήθεια ότι η Ελε καθοδηγείται από το αριστερό ρεύμα και τον ανταρσύα (ή τέλος πάντων κάποιους από αυτούς;). Δεν το υποστηρίζουν άλλοι; Ο Συν;

  19. Σκεπτικιστής avatar
    Σκεπτικιστής 14/04/2011 13:44:10

    Ο Συνασπισμός κρατάει αποστάσεις και από το Debtocracy και από την ΕΛΕ.
    (Δεν είναι τυχαίο που δεν το έχει ανεβάσει στο σάιτ του, παρά μόνο το Ισκρα του Λαφαζάνη)

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Σκεπτικιστής 15/04/2011 03:21:27

      Ξέρεις, βέβαια, γιατί. Ο Λαφαζάνης θεωρείται εθνικιστής.

  20. Γνώμη avatar
    Γνώμη 14/04/2011 13:50:27

    Το ντοκυμαντέρ είναι στρατευμένο και αυτό του αφαιρεί πόντους. Επίσης έχει τη λογική του "μονοδρόμου" όπως και το μνημόνιο.
    Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος δηλαδή.

  21. zap-zap avatar
    zap-zap 14/04/2011 13:50:37

    μακάρι την ΕΛΕ να την ήλεγχε ο Λαφαζάνης, θα υπήρχε μία κάποια ανοχή σε όλες τις απόψεις. Δυστυχώς εδώ είναι το λάθος του άρθρου, δεν την ελέγχει.

  22. Tassos avatar
    Tassos 14/04/2011 13:56:24

    Της πλάκας είναι. Οχι μόνο αντιεπιστημονικό αλλά μοιάζει με έκθεση ιδεών 10χρονου. Αντάξιο δηλ. Συριζα ΚΚε και λοιπών αριστερών φωστήρων. Και όπως είπε ο Ανδρουλάκης για τους Λαπαβίτσες "κάτι τύποι είναι που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους στον ιδιωτικό τομέα και βρέθηκαν με τον γνωστό τρόπο να είναι Πανεπιστημιακοί. Δεν έχουν ιδέα πώς δουλεύουν οι αγορές".

    • jianpaps avatar
      jianpaps @ Tassos 23/04/2011 01:17:23

      ο Ανδρουλάκης που δούλεψε ρε φίλε ;;;; Εκτός από όταν εγλυφε τον Μητσοτάκη και τον Σημίτη βέβαια.Ή μήπως τα βιβλία του και οι μπουρδολογίες του στο Ράδιο-Κόκκαλης έχουν τεκμήριωθεί επιστημονικά;;;;; Ουυυυυυυρτ ρε που ψηφίζετε Μητσοτάκηδες και Πάγκαλους και μου στενοχωριέστε (δήθεν) για έλλειψη πολυφωνίας, Καλαμπόκες

  23. ΘΟΔΩΡΗΣ avatar
    ΘΟΔΩΡΗΣ 14/04/2011 13:57:55

    ΠΡΩΤΙΜΩ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΤΟΚΥΜΟΝΤΕ ΠΑΡΑ ΘΕΑΤΡΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΗΛΙΟΥ....

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/04/2011 14:05:08

    Για "Αμερικάνους" (και όχι μόνον) που λέγαμε. Φρέσκο:
    h**p://ewallstreeter.com/blog/47214/carl-levin-to-refer-goldman-to-justice-department-sec-for-misleading-investors-and-committing-perjury-3#
    JP Morgan, Goldman Sachs και Deutsche Bank υποψήφιες να ερευνηθούν για εγκληματική δραστηριότητα, με πόρισμα επιτροπής του Κογκρέσσου των ΗΠΑ.
    Για τη γνωστή ιστορία (2008): Πακετάριζαν στεγαστικά δάνεια σε "σύνθετα προιόντα", που η έκθεση τα χαρακτηρίζει "shits" και "pigs".
    Χα χα, ξέρει κανείς νέος "Βλαδίμηρας" εκεί στην "Ίσκρα", "Τι να κάνουμε", για να βρούμε που είναι η γουρουνοκεφαλή; Στις Βρυξέλλες ή στο Μανχάτταν;

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 14/04/2011 16:35:46

      Από συνέντευξη του Marc Roche, συγγραφέα του βιβλίου «Η Τράπεζα. Πώς η Goldman Sachs κυβερνά τον κόσμο»:

      Για την ακρίβεια ο πρωθυπουργός Παπανδρέου το 2009 αρνήθηκε την «βοήθεια» της Goldman Sachs στην διαλεύκανση της οικονομικής κατάστασης της Ελλάδας. Είπε «όχι, ευχαριστούμε, αρκετά πήραμε.»

      Πηγή: h**p://www.koutipandoras.gr/?p=5871

      Βρήκα τη συνέντευξη πολύ ενδιαφέρουσα...

  25. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/04/2011 14:22:40

    Εἶναι ζωτικῆς σημασίας νὰ μὴν κομματικοποιηθεῖ τὸ αἴτημα γιὰ ΕΛΕ, κι ἂν τυγχάνει κομματικοποιημένο νά... ἀποκομματικοποιηθεῖ. Ἄντε τώρα.

    • kiki avatar
      kiki @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/04/2011 15:31:21

      @ Αστυανακτα ,
      Στην περιοχη μου και στην προσπαθεια μιας συζητησης δημοσιας για την ΕΛΕ , σε πληροφορω οτι αυτοι που συστρατευθηκαν ειναι απο ολα τα κομματα απλως εχουν ανοιχτα ματια και αφτια.
      συστρατευθηκαν οι νεοδημοκρατες οι του λαος οι αριστεροι πλην των πασοκων των κομματικων, αρα μπορουμε ολοι μαζι σε μια κοινη βαση να ξυπνησουμε και να αγωνιστουμε .
      Δεν ειμαστε προβατα ειμαστε πολιτες.

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/04/2011 14:32:55

    Tώρα το είδα. Δεν το είχα δει μέχρι σήμερα, είχα δε την εντύπωση - και επιβεβαιώθηκα- ότι θα λέει αυτά που κουβεντιάζουμε κατά κόρον και εδώ.
    Δεν με ενδιαφέρει στη φάση αυτή ποιος είναι πίσω από τι και ποιος "τρέχει την κίνηση" . Ακούω αυτά που λένε πρωτίστως.

    Και ο Αρχαιοπτέρυγας τα ίδια λέει, οι ΗΠΑ είναι κράτος και νόμισμα, η Ευρωζώνη είναι ένα ακανόνιστο πολυ-υβρίδιο, με ένα σκληρό νόμισμα και ένα αθλητή βαρέων βαρών (γερμανία) στο ρινγκ με ένα ελαφρών βαρών (κατηγορίας φτερού λέει, αλλά δε μ'αρέσει) (Ελλάδα).
    Ο Ron Paul και ο άλλος γερουσιαστής, ο Mike που μιλάνε στο ντοκιμαντέρ τα ίδια λένε για την ευρωζώνη και το χρέος της Ελλάδας, και δεν είναι αριστεροί, αυτοί.
    ________________________________________________________
    Θέμα: αναδιάρθρωση = επαχθές χρέος, ένα και το αυτό:
    αλλενάκι είπε:
    08/04/2011 στις 11:50 pm
    "η ΒΑΣΙΚΗ ΕΙΔΟΠΟΙΟΣ διαφορά του επαχθούς χρέους από την αναδιάρθρωση είναι ότι την αναδιάρθρωση τη συζητούν οι δανειστές, ενώ η κήρυξη ενός κρατικού χρέους ως επαχθές είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΛΕΞΗ, η έννοια αυτή πρέπει να μείνει θαμμένη"

    Αυτό επιβεβαιώνει και το ντοκιμαντέρ. Ενώ οι ΗΠΑ και η G8 είχαν συμφωνήσει στην αρχή να κηρύξουν το χρέος του Σαντάμ επαχθές και να μην το πληρώσουν οι πολίτες του Ιράκ, στη συνέχεια κατάλαβαν τη πατάτα και "την έσβησαν" κανονικά, πολύ απλά διότι το Ιράκ έπρεπε να καταληφθεί για τον πλούτο των πετρελαίων του.

    Αυτό το αναφέρω, διότι ο Επώνυμος στην ανάρτηση "αναδιάρθρωση ή απεχθές χρέος, ένα και το αυτό" μας έβαλε την αμφιβολία "γιατί άραγε οι ΗΠΑ να στηρίζουν την έννοια του απεχθούς χρέους και τι σκοπό έχουν κλπ."
    Η αλήθεια που βγαίνει αβίαστα μέσα από το ντοκιμαντέρ είναι ότι οι ΗΠΑ πράττουν όπως τις συμφέρει. Στην περίπτωση του χρέους της Κούβας, ναι το κήρυξαν επαχθές, όταν κληρονόμησαν την Κούβα μαζί με το δυσθεώρατο χρέος της από την Ισπανία, και στην περίπτωση του Ιράκ, που όμως δεν το κληρονόμησαν αλλά έπρεπε να το ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ, παρασυρμένες στην αρχή είπαν ότι "θα κηρυχθεί επαχθές" και φυσικά αμέσως αντελήφθησαν ότι δεν συμφέρει τους οίκους και τις τράπεζές τους και έκτοτε ΟΥΤΕ ΞΑΝΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΠΑ ΠΟΤΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΑΠΕΧΘΕΣ ΧΡΕΟΣ.

    Η Γερμανίδα της Λίνκε λέει επίσης ότι: ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΧΘΗ.
    (άρα αν το κηρύξει η Ελλάδα, αυτό θα συμπαρασύρει και τους άλλους λαούς και η ΕΚΤ και το Τρισέ δεν το θέλει καθόλου)

    Αν η Ελλάδα κήρυσσε το χρέος της επαχθές θα είχε ίσως να αντιμετωπίσει και άλλου είδους πόλεμο, κανονικό. Όχι μόνο οικονομικό πόλεμο, soft εθνοκάθαρση που γίνεται τώρα.
    ________________________________________________________

    Κατά τα άλλα το ντοκιμαντέρ απο τον Ισημερινό είναι πολύ ενδιαφέρον.
    Η ΕΛΕ συνάντησε εκεί πολλά προβλήματα -δεν έδιναν πρόσβαση στα στοιχεία του λογιστηρίου του κράτους και του υπουργείου οικονομικών- εύλογο γιατί...

    Ο Κορέα όμως επέμενε και έγινε η ανάλυση του χρέους σε 18μήνες και τα έδωσε σε ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΟ ΛΑΟ.

    "Σκοτώνουμε το λαό μας" λέει ο οικονομολόγος επικεφαλής του ελέγχου του Ισημερινού.

    Αυτό σε βαλκανικό περιβάλλον για την Ελλάδα μεταφράζεται σε Εθνοκάθαρση.
    ________________________________________________________

    Συμπέρασμα από το ντοκιμαντέρ: ΕΛΕ και Επαχθές Χρέος για την Ελλάδα θα είναι η Κάθαρση.

    (μπορεί η ανάλυση του χρέους να δείξει ότι είναι όλο νόμιμο, no problem, και πάλι δεν πληρώνεται αυτό).

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 14/04/2011 14:44:12

      αυτό το τελευταίο "μπορεί η ανάλυση του χρέους να δείξει ότι είναι όλο νόμιμο, no problem, και πάλι δεν πληρώνεται αυτό" το λέει ο Λαπαβίτσας.

      Και δίνει έτσι -άθελά του μάλλον- μια πάσα να παρακαμφθεί η ιστορία με το "επαχθές" και να κουρευτεί κατευθείαν το ποσό των 350 δις στο 70%, να μείνουν στη σκιά όσοι το δημιούργησαν (που ξέρουμε όλοι ποιοί είναι) και να αρχίσει το ελληνικό κράτος να επαναγοράζει το χρέος του "σκοτωμένο" όπως έγινε στον Ισημερινό, με 800 εκ. αγόρασαν μια παρτίδα χρέους 3 δις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 14/04/2011 22:38:13

      Αν και ο Ron Paul μ' αρέσει, το deptocracy ξεκίνησα να το βλέπω, αλλά.... με έκανε να νοιώσω πλήξη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 14/04/2011 23:12:10

        Δεν είναι και ΤΟ συναρπαστικό, ήπιο θα το χαρακτήριζα, αρκετά τα γνωρίζαμε, ενδιαφέρον έχουν τα γεγονότα του Ισημερινού και τα αποτελέσματα της ΕΛΕ.
        Τώρα που είμαστε στην ίδια κατάσταση είναι σαν να τα βιώναμε εκεί.

  27. canadian avatar
    canadian 14/04/2011 14:39:35

    Διαβάστε τά άπαντα του Εδουάρδο Γκαλεάνο,Νόαμ Τσόμσκυ και της Καναδής Ναόμι Κλάϊν ( Nologo kai Shock doctrine), και θα έχετε 'ολες τις απαντήσεις για αυτά τα σόκ που ζούμε.

  28. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 14/04/2011 15:03:27

    Αποσπούν την πολιτική από την οικονομία

    Ακούτε κιόλας κι άλλες προτάσεις από το χώρο που λέει "είμαι αριστερά, είμαι αντιεξουσιαστής, είμαι αντικαπιταλιστής" κ.λπ. Αυτές οι προτάσεις και οι θέσεις έχουν ένα βασικό ελάττωμα, με κεφαλαία. Και μάλλον αυτό το ελάττωμα δεν είναι από απειρία. Δύσκολα κανείς σήμερα μιλάει για άπειρα πολιτικά σχήματα και άπειρα πολιτικά πρόσωπα, όταν μάλιστα πολλά από αυτά έχουν θητεία 20, 30, 35, 40 χρόνια στην πολιτική.

    Κάνουν ένα διαχωρισμό, οριζόντιο και βαθύ. Κάνουν, λοιπόν, μια σειρά πολιτικές προτάσεις, οι οποίες ακούγονται και ωραία. Σου λέει ο κόσμος, "αγωνιστική επαναδιαπραγμάτευση". Εδώ είσαι. Βάζεις μια λέξη, "αγωνιστική", δίπλα στην αναδιαπραγμάτευση και τα πράγματα όλα λύθηκαν. "Διαγραφή". Κάποια μέρα είπαν "έξοδο από την ΟΝΕ". "Κοινωνικοποίηση - κρατικοποίηση δηλαδή - Εθνικής, Ταμιευτηρίου και ΑΤΕ". Μετά είπαν "κοινωνικοποίηση όλου του τραπεζικού συστήματος".

    Τώρα ανακάλυψαν, να γίνει μια τράπεζα να ενισχύσει τους μικρομεσαίους. Αυτή η διαχωριστική γραμμή που είπαμε πού βρίσκεται; Ανάμεσα στις πολιτικές προτάσεις και στο βασικό και κύριο, σε αυτό που λέμε, καπιταλιστική οικονομία, της οποίας καπιταλιστικής παραγωγής και καπιταλιστικής οικονομίας το κίνητρο είναι το κέρδος, βεβαίως, που απορρέει από την όλο και μεγαλύτερη ένταση της εκμετάλλευσης της εργατικής τάξης και των άλλων εργαζομένων. Καμία πολιτική πρόταση, όσο και να λέγεται αγωνιστική, ό,τι τίτλο κι αν έχει δεν μπορεί να ισχύσει όταν κάνεις αυτήν την αφαίρεση, όταν αφαιρέσεις, δηλαδή, από την πολιτική σου πρόταση το πεδίο της οικονομίας.

    Και να πω ένα παράδειγμα: Να γίνει μια τράπεζα που θα χρηματοδοτήσει τους μικρομεσαίους. Τώρα υπάρχει ένα θέμα, πού θα βρει κεφάλαια η τράπεζα, ποιος θα τη χρηματοδοτήσει αυτήν την τράπεζα. Είναι ένα θέμα. Και δε θα καταργηθούν οι άλλες τράπεζες, θα υπάρχουν οι άλλες τράπεζες. Γιατί απαγορεύει κανείς στις άλλες τράπεζες να κάνουν όμηρους τους μικρομεσαίους; Να δούμε, οι μικρομεσαίοι στην Ελλάδα στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι μικροί, περίπου 800.000 μικροί, μικρομάγαζα. Θα χρηματοδοτήσει 800.000 αυτή η τράπεζα; Και τι θα κάνουν δηλαδή, τα ψιλικατζίδικα, τα κουρεία, τα κομμωτήρια, τα καθαριστήρια; Θα τα χρηματοδοτήσουν. Τα πολυκαταστήματα, όλες οι νέες εταιρείες που έρχονται και μάλιστα και με την απελευθέρωση των επαγγελμάτων, θα τα καταργήσουν;

    Εγώ να σας πω, ακόμα και μια μικρή επιχείρηση αν έχει - που δε γίνεται σήμερα, αλλά να κάνουμε μια μικρή υποχώρηση και να πούμε ότι έχει - μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους από ένα πολυκατάστημα, η μάζα του κέρδους και του τζίρου είναι τόσο μικρή που το πολυκατάστημα ακόμα κι αν έχει μικρότερο ποσοστό κέρδους έχει συγκεντρώσει τεράστια χρηματικά ποσά. Και επομένως, η μικρή επιχείρηση δεν μπορεί να σταθεί, αργά ή γρήγορα θα καταστραφεί.

    Δηλαδή, δεν μπορεί να κάνεις τώρα τέτοιες προτάσεις και να λες να ενισχυθούν οι μικρομεσαίοι. Μα οι μικρομεσαίοι απειλούνται από τα μονοπώλια. Ο,τι και να κάνεις στους μικρομεσαίους, το πολύ - πολύ σε μερικούς να δώσεις παράταση ζωής κάνα δυο χρόνια. Ισα - ίσα θα τους πάρουν ακόμα πιο εύκολα οι μεγάλοι. Θέλω να πω, τέτοιες προτάσεις ακούγονται πάρα πολλές.

    • Stalinikos Raveniotis avatar
      Stalinikos Raveniotis @ Stalinikos Raveniotis 14/04/2011 15:04:09

      Από τη χτεσινή συνέντευξη της Α. Παπαρήγα

  29. Giorgos Nikolaou avatar
    Giorgos Nikolaou 14/04/2011 15:51:51

    Αγαπητέ Α.Κ τι κάνεις λοιπόν όταν σε βιάζουν; Πέφτεις στην αγκαλιά του πρώτου που θα σου υποσχεθεί ότι θα σε σώσει; Νομίζω ότι το παράδειγμα είναι ατυχές.
    Οχι, αγαπητέ, η άλλη άποψη δεν είναι μόνο αυτή του μνημονίου και του καθεστώτος. Και δεν περιμέναμε να φιλοξενήσει αυτή την άποψη. Υπάρχουν κι άλλες αντιμνημονιακές προτάσεις που δεν προβάλλονται από τα ΜΜΕ. αυτές θα θέλαμε να συμπεριλάβει κι ας τις έκρινε όπως ήθελε.

  30. Α.Χ avatar
    Α.Χ 14/04/2011 15:53:13

    Γιατί δεν είχε την άποψη Μηλιού το ντοκιμαντέρ; του Βαρουφάκη; του Καζάκη;

  31. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/04/2011 15:54:46

    Το Debtocracy είναι ένα αντιεπιστημονικό συνωμοσιολογικό κατασκευάσμα, ίσης αξίας με τα "ντοκιμαντέρ" του απατεώνα Michael Moore.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/04/2011 17:59:36

      Εχεις κάποιο επιχείρημα που να στηρίζει τους χαρακτηρισμούς σου;

    • sawas avatar
      sawas @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/04/2011 18:03:38

      Σου έχω εναλλακτική h**p://www.imdb.com/title/tt1645089/

      Είναι επίσης "αντιεπιστημονικό" αλλά άριστα (oscar) καλλιτεχνικό!!!!

  32. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 14/04/2011 16:54:40

    Μήπως να αξιολογούσαμε θετικά το γεγονός ότι για πρώτη φορά ολοκληρωμένα και τεκμηριωμένα αναπτύσσεται κάποια άλλη άποψη για τα αίτια τού χρέους , διαφορετική από αυτά που σερβίρουνε σε καθημερινή βάση Αλαφούζοι, Μπομπολαίοι, Τεγόπουλοι, Πρετεντέρηδες , Καψήδες οικογένεια Μητσοτάκη (κι' ο Καρατζαφέρης ....) και οι όμοιοί τους ;
    Δεν αναζητεί την απόλυτη αλήθεια , αλλά προβάλλει μιά θέση . Το να βάζεις "μία εσάνς από την «άλλη άποψη» " , προκειμένου να την διασύρεις και να την αποδυναμώσεις , αυτό είναι στ' αλήθεια σταλινικό και γκεμπελίστικο :
    "Μα , εγώ ανέφερα και την αντίθετον άποψιν !" Και λοιπόν ; Μόνο ως άλλοθι , αφού δεν μπορεί να γίνει διάλογος συνθετικός σ' ένα ντοκυμαντέρ και στην όποια τελική άποψη που θα εξέφραζαν οι δημιουργοί του , πάντα θα χωρούσε αντίλογος και προσπάθεια ανασκευής . Πόσο θα βοηθούσε δηλαδή εάν μιλούσε ο κος. Μίμης Ανδρουλάκης ή ο κος. Μπάμπης τού Σκάϊ και λοιποί υπέρμαχοι τής άποψης τού αναπόφευκτου" για το μνημόνιο και την τροϊκανικη ομηρεία τής πατρίδα μας ;
    Είναι ξεκάθαρο ότι εκφράζει συγκεκριμένη άποψη . Γιατί είναι κακό αυτό ;
    Κριτική μπορούμε να ασκήσουμε όλοι . Μπορεί να το δεί κανείς και αρνητικά .
    Αλλά νομίζω ότι είναι εξαιρετικά επαγγελματικό και σού εμπνέει πρώτα -πρώτα την πεποίθηση ότι δεν έγινε στα πρόχειρα , "αρπα-κόλλα" .
    Κατά τα λοιπά περιέχει μιάν άποψη για τα αίτια αυτού που άλλοι μάς το παρουσιάζουν ως "αιφνίδια οικονομική κρίση" , καθώς και μια πρόταση για τον χειρισμό τού θέματος .
    Μπορεί κανείς να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει .
    Δεν νομίζω όμως ότι δίνει δικαίωμα να το ειρωνευτεί κάποιος ή να το πάρει αψήφιστα .
    Προσωπικά εκφράζω τα θερμά συγχαρητήριά μου στον Αρη Χατζηστεφάνου και την Κατερίνα Κιτίδη καθώς και τούς συνεργάτες τους για την σοβαρότητα, την υπευθυνότητα και τον υψηλής στάθμης επαγγελματισμό που χαρακτηρίζει το δημιούργημά τους . Και αισθάνομαι ως πολίτης την ικανοποίηση για το ότι , επιτέλους κάποιοι μίλησαν - μιλάνε τεκμηριωμένα για την κατάσταση και λένε κάτι που και εμένα και πολλούς άλλους μάς πείθει .
    Μπράβο τους .

  33. George_Ch avatar
    George_Ch 14/04/2011 17:13:34

    @ progressive
    Εγώ, αντίθετα, πουθενά δε διάβασα καλή κριτική για το Debtocracy. Μόνο αρνητικές κριτικές διάβασα:
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6241
    http://www.yupi.gr/apopsi/c27863/Debtocracy:_Ena_Review.html
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6245
    http://ellinaki.blogspot.com/2011/04/debtocracy.html
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=6222
    http://lolgreece.blogspot.com/2011/04/debtocracy.html
    http://inclusivedemocracy.org/brochures/logistikos_elenhos_12_4_2011.htm
    http://doubtocracy.tumblr.com/post/4556891589

    Τις θετικές απόψεις που τις είδες στο διαδίκτυο;

    Παρ' όλα αυτά, αντιλαμβάνομαι ότι το τέλος του (με τον ΓΑΠ να οδεύει προς το ελικόπτερο) πείραξε πολύ τους πράσινους. Και βγήκε πολύ μίσος που δεν του αξίζει._

    • kiki avatar
      kiki @ George_Ch 14/04/2011 17:46:26

      Καλε μου το Προταγκον ειναι του Θεοδωρακη, τι θα ελεγε, θα προβαλε αλλη αποψη εκτος απο την καθεστωτικη οχι βεβαια.

      • George_Ch avatar
        George_Ch @ kiki 14/04/2011 18:33:31

        Ε, ναι. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από το protagon. Παρ' όλα αυτά, όμως, είναι τρεις διαφορετικοί αρθρογράφοι και η επιχειρηματολογία τους δε στερείται βάσης.

  34. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/04/2011 17:47:20

    Ρε παιδιά, τι ψάχνετε τώρα, τι γυρεύετε, άκου "του λειπει επιστημονική επάρκεια σε μερικά σημεία";
    Τι στο διάολο, από τον κώκο της μαιμούς, γυρεύετε καλλιγραφίες;

  35. Λουλου avatar
    Λουλου 14/04/2011 18:01:17

    Παιδιά το ποστ δε λέει ότι είναι χάλια το βίντεο. Αντιθέτως εγώ καταλαβαίνω ότι λέει "ναι μεν αλλά". Δηλαδή μάλλον θετικά το αξιολογεί αλλά επισημαίνει και τα αρνητικά. Γιατί τόσος φανατισμός από κάποιους "αριστερούς" (ευτυχώς όχι όλους) ; Γιατί δε δέχεστε την καλόπιστη κριτική;

  36. SAVAS avatar
    SAVAS 14/04/2011 18:02:55

    Τα ψηφαλάκια είναι πάλι στη μέση...... το θέμα είναι ότι με σημαία αυτό το ντοκιμαντέρ και τις απόψεις τους ορισμένοι κοντά στις εκλογές μπορεί να βουτήξουν ψήφους απο τα δήθεν αντιμνημονιακά κόμματα του ίδιου συστήματος, (μέν αλλά), που έχουν καθηλώσει το κόσμο στη παγομάρα του.

    Πραγματική λύση δύναμης ..... Αν το ΚΚΕ δεν καταλάβει πως η κατάσταση είναι κρίσιμη και δεν υπάρχει χρόνος να περιμένει τη πλειοψηφία του λαού να ξυπνήσει, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα σ' αυτή τη χώρα....
    (Παράδειγμα: ένα χάρτινο σπίτι κινδυνεύει πάντα να πάρει φωτιά και αργά ή γρήγορα θα καεί..... Το σπίτι τώρα έχει πάρει φωτιά και κινδυνεύει με κατάρρευση και ολική καταστροφή. Το ΚΚΕ θέλει να καεί αυτό το ψεύτικο σπίτι που δεν φρόντιζε ποτέ αυτούς που έμεναν μέσα. Το θέμα είναι ότι το χάρτινο σπίτι έχει πάρει φωτιά και οι κάτοικοι είναι ακόμα μέσα.
    Λοιπόν τι κάνεις;

    α) Το αφήνεις και καίγεται και όσοι απομείνουν χτίζουν ένα καινούργιο με το κίνδυνο να χτίσουν πάλι χάρτινο.
    β) Σώζεις το χάρτινο σπίτι για να σώσεις τους κατοίκους και χάνεις την ευκαιρία να το γκρεμίσεις.
    γ) Σώζεις τους κατοίκους βγάζοντας τους έξω, γκρεμίζεις το χάρτινο σπίτι που απέμεινε, και βάζεις τους κατοίκους να χτίσουν ένα πέτρινο σπίτι αυτή τη φορά.

    Δεν μπορείς να κάνεις την αντιπολίτευση που έκανες και πριν απο 3 χρόνια, τα πράγματα τώρα είναι διαφορετικά και πρέπει χρησιμοποιώντας όλες σου τις δυνάμεις και τα μέσα να γκρεμίσεις το τέρας αυτό. Δεν πάει άλλο, όλοι μπορείτε να το καταλάβετε....

  37. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/04/2011 18:06:23

    Το ντοκυμαντέρ τα χώνει εξίσου στις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για την δημιουργία του χρέους και τις αβάντες στις τράπεζες και στους ξένους χρηματοπιστωτικούς οίκους.
    Συνδυάστε τώρα τα σοσιαλιστικά παραμύθια και ψέμματα που αράδιασε ο ΓΑΠ και η συμμορία του προκειμένου να πάρει λαική εντολή, τις δηλώσεις του αρχηγού της ΝΔ περί συνέχειας του κράτους και περί σεβασμού των υπογραφών και θα καταλάβετε γιατί οι αρνητικές κριτικές είναι περισσότερες από τις θετικές.
    Πολύ απλά γιατί οι ευθύνες είναι διαπαραταξιακές και αν συσταθεί ανεξέρτητη επιτροπή λογιστικού ελέγχου θα απογειώνονται όχι μόνο πράσινα αλλά και γαλάζια ελικόπτερα.

    • progressive avatar
      progressive @ Κάποιος 14/04/2011 18:22:53

      Πέστα Χρυσόστομε!

    • Παρόν avatar
      Παρόν @ Κάποιος 14/04/2011 19:16:36

      +1000

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κάποιος 15/04/2011 01:17:27

      Τώρα να πω ότι έχεις άδικο...

  38. Λουλου avatar
    Λουλου 14/04/2011 18:10:38

    Drider γιατί όποιον διαφωνεί σε ορισμένα θέματα με ένα μικρό τμήμα της αριστεράς, όπως είναι ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ, τον αποκαλείς "προβοκάτορα";
    Αλήθεια όποιος έχει άλλη γνώμη από τη δική σου τον λες προβοκάτορα; αυτά έλεγε και ο "πατερούλης".
    Ο Τσίπρας είναι κι αυτός προβοκάτορας;
    Το ποστ πάντως δεν είδα να κατηγορεί το βίντεο ως "προβοκατόρικο". Αν συζητάμε έτσι πάντως, θα παραμείνουμε κατσαπλιάδες και θα έχουμε την κυβέρνηση που μας αξίζει.

    Όσο για το βίντεο για το Ζάππειο ΙΙ πραγματικά μας "έστειλες". Συγκρίνεις έναν κομματικό αρχηγό με μια ανεξάρτητη -υποτίθεται τουλάχιστον γιατί βλέπω το αμφισβητείς- δημοσιογραφική παραγωγή;
    Δηλαδή ο Σαμαράς κι ένας ανεξάρτητος δημοσιογράφος έχουν την ίδια υποχρέωση για πλουραλισμό στα κείμενά τους; Σορι αλλά μάλλον έχεις πολύ χειρότερη γνώμη για τη δημοσιογραφία του βίντεο απ' ότι ο καθένας εδώ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Λουλου 14/04/2011 22:12:53

      Πρέπει να συντηρείται η εντύπωση ότι τα αριστερά δόγματα είναι υπεράνω κριτικής, για να διευκολύνεται η επιβολή τους από τις προοδευτικές αλήτ. Εξ ου και η διαχρονική κατασυκοφάντηση των αντίθετων φωνών, προς παραδειγματισμό.

    • drider avatar
      drider @ Λουλου 15/04/2011 01:32:04

      Γραμματικό λάθος. Διόρθωση: "Προβοκατόρικο το ποστ μου".

      Η αντιπαραβολή λόγου Σαμαρά με Παπανδρέου θα αποδείκνυε τις ελάχιστες διαφορές. Σημειολογικά αλλά και ουσιαστικά. Σε αντίθεση με το Debtocracy που προβάλλει μια άλλη άποψη, κόντρα στην μιντιακή προπαγάνδα.

  39. Μιχαλόπουλος Απόστολος avatar
    Μιχαλόπουλος Απόστολος 14/04/2011 18:10:40

    Παιδιά μην τσακώνεστε για το ντοκιμαντέρ. Εξαρχής θα πω ότι είμαι κεντρώος σκέτος, ούτε αριστερίζων ούτε κρυφοδεξιός. Αφενός θα πω ότι κριτική πρέπει να γίνεται και δεν είναι ταμπού η συζήτηση. Θεωρώ όμως ότι είναι άτυχη εντελώς η κριτική στην Χρεοκρατία γιατί ο σκοπός είναι να δωθεί στον κόσμο η ελπίδα οτι υπάρχει κι άλλος δρόμος. Σαφώς και επιστημονικά έχει κενά, σαφέστατα κάποιοι θέλουν να οικιοποιηθούν την δυναμική του ντοκιμαντέρ. Μην ξεχνάμε όμως ότι ο κόσμος που ξυπνά θα κάνει την διαφορά και όχι τα κόμματα που στηρίζουν την προσπάθεια. Οι πραγματικές αλλαγές στον κόσμο πάντα βασίζονταν σε κοινωνικές ανάγκες, τα κόμματα απλά ακολουθούσαν!!!

  40. Κώστας avatar
    Κώστας 14/04/2011 18:14:54

    Το ντοκιμαντέρ δε μιλάει για έξοδο από την Ευρωζώνη, αλλά προβάλει κυρίως τον Κώστα Λαπαβίτσα που υποστηρίζει την άποψη αυτή η οποία κυριαρχεί και στην ΕΛΕ, όπου βρίσκονται πάνω κάτω οι ίδιοι άνθρωποι.
    Πολύ σεβαστή θέση, αλλά δε συμφωνεί όλη η αριστερά με αυτό.

  41. Ν.Παπαδόπουλος avatar
    Ν.Παπαδόπουλος 14/04/2011 18:19:48

    Την ίδια άποψη με το ποστ έχει και το ΚΚΕ και ο Συνασπισμός.
    Η κριτική δε σημαίνει ότι είναι όλα λάθος στο ντοκιμαντέρ. Αντιθέτως. Τα περισσότερα είναι σωστά. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε όμως είναι ποιοι και γιατί τα λένε. Αλλιώς και οι Ιεχωβάδες λένε ωραία πράγματα....

  42. ares avatar
    ares 14/04/2011 19:57:21

    Βλέπω με έκπληξη ότι οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με την ταινία και όχι με το χρέος!!! Η ποιότητα της ταινίας ενδιαφέρει ή το πραγματικό γεγονός του Ισημερινού που αντιμετώπισε πρόβλημα όμοιο με το δικό μας?
    Δεν θέλουμε ΕΛΕ? Δεν έχουμε υποχρέωση να μάθουμε μέχρι πεντάρας τι χρωστάμε? που τα χρωστάμε? γιατί τα χρωστάμε? που πήγαν αυτά που χρωστάμε? είμαστε καλά?
    Αλλά μάλλον οι περισσότεροι προτιμούν εξεταστική επιτροπή της Βουλής για την Οικονομία 1974-2010!!!

  43. Ν.N avatar
    Ν.N 14/04/2011 19:59:16

    H Ελευθεροτυπία πάντως έχει παρουσιάσει πολλές φορές τις απόψεις που προβάλονται στο ντοκιμαντέρ. Εχω δει πολλές συνεντεύξεις και άρθρα των Λαπαβίτσα, Βάγκενεχτ, Τουσέν κλπ τον τελευταίο χρόνο. Σε μικρότερο βαθμό έχω δει και στην Καθημερινή κάτι. Το γράφω γιατί κάποιοι λένε ότι οι απόψεις αυτές είναι αποκλεισμένες εντελώς από τα ΜΜΕ. Επίσης τον Λαπαβίτσα τον έχω δει και σε πρωινάδικα του Μέγκα.

  44. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 14/04/2011 23:20:17

    δες στους τίτλους τέλους τους συμπαραγωγούς... ΑΔΕΔΥ, "ΓΕΝΟΠ" κτλ...

  45. η Dimi avatar
    η Dimi 15/04/2011 01:02:12

    O Φάκτωρας και δεινός ραλίστας και Champion στον τομέα του είναι!

  46. ares avatar
    ares 15/04/2011 01:51:39

    απ' όλα τα πάρα πάνω μάλλον τεκμαίρεται ότι η σημερινή κυβέρνηση μας ταιριάζει.....

    • ares avatar
      ares @ ares 15/04/2011 03:01:18

      πράγμα εξ άλλου που επιβεβαιώνουν και οι μέχρι σήμερα δημοσκοπήσεις....

  47. asxetos avatar
    asxetos 15/04/2011 02:34:29

    ενδιαφέροντα ορισμένα σχόλια αναγνωστών, αλλά λογικό σε ένα μπλογκ να ξεφεύγει η συζήτηση στο επουσιώδες. είναι κατά τη ταπεινή μου γνώμη επουσιώδες εάν το ντετόκρασυ είναι ή δεν είναι αριστερό, αριστερίστικο ή σταλινικό. είναι εξίσου επουσιώδες εάν υπάρχει αρνητική κριτική σε ένα ή περισσότερα μπλογκς.

    διότι αγαπητοί και αγαπητές, το ντοκιμαντέρ περιέχει ένα πάρα πολύ σημαντικό πληροφοριακό στοιχείο:

    ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ - ΚΟΡΕΑ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ - ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ - ΑΡΝΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ - ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ.

    το ντοκυμαντέρ δεν μας λέει τί έγινε με τα λαμόγια... πήγαν φυλακή; την κοπάνησαν στις ηπα; αμνηστεύτηκαν απ΄τον κορέα; λίγο με ενδιαφέρει εάν οι τσοχατζοπουλαιο-λαλιωτο-σημίτηδες και τα νεοδημοκρατικά τους αντίστοιχα πάνε φυλακή ή όχι. το όχι δεν θα μπορούν να βγουν σε ένα καφενείο και σε μια ταβέρνα χωρίς να τους προσγειωθεί στη κούτρα η ομελέτα κερασμένη φτάνει.

    αλλά πρέπει επιτέλους να μάθουμε πως χρηματοδοτούνται και λαδώνονται τα κόμματα, τί ακριβώς παίχτηκε στη πλάτη μας, ποιοι εγχώριοι και ποιοι κοινοτικοί ''φίλοι'' έχουν ποντάρει στη χρεωκοπία μας, γιατί ο παπανδρέου κάλεσε το δντ, και γιατί καταδικαζόμαστε σε 50 χρόνια μιζέριας και υπανάπτυξης.

    θα μάθουμε; θα γίνει κάθαρση; θα αλλάξουμε μυαλά; θα σπάσουν οι συντεχνίες; ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ.

    όλα τα υπόλοιπα είναι ετικέτες.

    • Mary Stown avatar
      Mary Stown @ asxetos 18/04/2011 17:02:08

      Να αγιάσει το στόμα σου...
      Για μένα το ζητούμενο είναι τι μπορούμε να κάνουμε εμείς οι απλοί πολίτες προκειμένου να αναγκάσουμε τους κυβερνώντες να θέσουν σε λειτουργία την Επιτροπή Λογιστικού ελέγχου

  48. Τρικεράτωψ avatar
    Τρικεράτωψ 15/04/2011 18:42:11

    Με άλλα λόγια το ασπιλο και αμολυντο αριστερο δεκανικι του συστηματος,θα επελθει σαν ασπρος σιφουνας Αζαξ, σαν φτωχη και τιμια καθαριστρια και θα καθαρισει το τραπεζι απο τα σκουπιδια που αφησαν οι κυβερνησεις δεκαετιων, καταδεικνυοντας οτι το εθνος και ειδικα η αμωμη εργατικη του ταξη ουδεμια ευθυνη φερει για το μπερδεμα και θα το τεμηριωσει αυτο και με τη βουλα των διεθνων δικαστηριων (διοτι ειμεθα και νομιμοφρονες, αθεραπευτοι). Ο λαικος Νικο Κουρκουλος θα φέρει ατρανταχτες αποδειξεις και θα πεισει το δικαστηριο για την αθωωοτητα μας, ωστε να μας γλιτωσει απο την ποινη.
    Κι όλα θα 'ναι μια χαρά!

  49. Προκόπης avatar
    Προκόπης 21/04/2011 09:36:25

    To ντοκιμαντέρ δεν το έφτιαξε η ομάδα της ΕΛΕ, αλλά δύο δημοσιογράφοι οι οποίοι στηρίζουν την πρωτοβουλία. Το μήνυμα που κατάλαβα ότι θέλει να δώσει με εκλαϊκευτικό τρόπο το debtocracy είναι ότι υπάρχει και άλλος δρόμος εκτός από το μονόδρομο που θέλουν να επιβάλουν οι τράπεζες και υπερεθνικοί οργανισμοί όπως το imf. Δεν νομίζω ότι η κυρίαρχη καθεστωτική άποψη δεν προβάλλεται αρκετά, ώστε να χρειάζεται να την επαναλάβει και κάθε ανεξάρτητο ντοκιμαντέρ. Αδυναμίες σίγουρα έχει και μάλιστα πολλές αλλά νομίζω ότι άγγιξε και ανθρώπους που δεν είναι αριστεροί. Δεν νομίζω ότι οι νεοφιλελεύθεροι κυρίως που πολέμησαν μανιωδώς την προσπάθεια φημίζονται για την δημοκρατικότητα τους και την προβολή της αντίθετης άποψης. Ο δημιουργός του ντοκιμαντέρ απολύθηκε από το ΣΚΑΪ μια βδομάδα πριν την επίσημη προβολή του και νομίζω ότι η γενικά ηθική στάση που έχουν δείξει στη δουλειά τους απέναντι στους συναδέλφους τους κάνει να ξεχωρίζουν από δημοσιογράφους που απλά αναμηρυκάζουν τις επιταγές των αφεντικών τους. Ο Παπαχελάς βάζει και λίγο από "άλλη άποψη" αλλά πάντα στο πλαίσιο της κυρίαρχης γραμμής. Δεν νομίζω δηλαδή ότι η Μπακογιάννη με το ΠΑΣΟΚ προβάλουν κάτι διαφορετικά, παρά τις ξεχωριστές ιδεολογικές αφετηρίες. Το αστείο είναι ότι πολλοί από αυτούς που το θάψαν ως "σταλινικό" βλέπε κύριο Μανδραβέλη εκθείασαν το ντοκιμαντέρ The Soviet Story που μιλάει για τη συνεργασία της ΕΣΣΔ με τους ναζί. Η διαφορά των δύο στρατευμένων ντοκιμαντέρ είναι ότι το The Soviet Story χρηματοδοτήθηκε επίσημα από το ακροδεξιό κόμμα της Ευρωβουλής "Ευρώπη των Λαών" (που συμμετέχει ο Φίνι και ήταν να πάει και ο Γ. Καρατζαφέρης ως ευρωβουλευτής του ΛΑΟΣ) ενώ το debtocracy στηρίχτηκε από απλό κόσμο και λιγότερο από μέλη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ ή του ΣΥΡΙΖΑ που μπορεί να συμφωνούν με κάποιες από την απόψεις ή τη λογική του.

    Να και μια θετική αλλά κατατοπιστική κριτική από την εφημερίδα Πριν που πρόσκειται στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ
    http://www.prin.gr/2011/04/debtocracy_17.html