#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2011 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Brand Name "Ελλάδα"

Tα ΤΟΠ 10 brand names στον κόσμο και η "αξία τους".

1. Coca-Cola, $68.73 billion

2. IBM, up 2% to $60.21 billion

3. Microsoft, $56.65 billion

4. GE, $47.78 billion

5. Nokia, $34.87 billion

6. McDonald's, $32.28 billion

7. Google, $31.98 billion

8. Toyota, $31.33 billion

9. Intel, $30.64 billion

10. Disney, $28.45 billion

Και έρχομαι στο Φλέγον ερώτημα. Έχει αποτιμήσει κανένας κερατάς τα brands της ΕΛΛΑΔΑΣ μας;

ΓΙΑΤΙ δεν το κάνουμε; ΑΜΕΣΑ ! Να πληρώσουμε 5-10 εκ Ευρώ.. και να πάρουμε τη μελέτη. ΤΩΡΑ.

Και αν δεν έχουν τα ταμεία να τσοντάρουμε όλοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ

Αφήστε τους χαρτογιακάδες του ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΥ να αποτιμούν τα υλικά... έχει ο Θεός...

 



Και όχι μόνο το όνομα Ελλάδα. Αλλά και:

Παρθενώνας

Μύκονος, Κρήτη, Κέρκυρα, Ρόδος, κλπ

Σωκράτης, Αριστοτέλης, Πυθαγόρας κλπ

Ποια είναι η άϋλη ΑΞΙΑ της ΕΛΛΑΔΑΣ ; Υπολογίζεται; ΝΑΙ.... και ΑΞΙΖΕΙ πολλές φορές το σύνολο της αξίας των 10 εμπορικών μαρκών πιο πάνω.

(την υλική θα τη μάθουμε σε κάποιους μήνες )

Εμείς τι κάνουμε γι αυτό ; Δε θέλουμε αυτή την ΑΞΙΑ ; Εφόσον η Ελλάδα δεν είναι commodity ΓΙΑΤΙ της φερόμαστε σαν να είναι;

Όταν το  ΤΑΜΕΙΟ TREUHAND ΕΛΛΑΔΑ S.A. μιλάει για υλικές και άυλες "αξίες" οι οποίες θα περάσουν στο ενεργητικό του, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ;

ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΙΚΆΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΆ ΜΟΥ ΔΙΚΆ ΜΟΥ !

Εμείς πότε "θα κάνουμε ταμείο" ;

Ένα "προϊόν" Ελλάδα, ΧΩΡΙΣ όσα τραβάμε με τους εκβιασμούς στην γονατισμένη καμήλα, θα ήταν η Νο 1 ΑΥΛΗ ΑΞΙΑ στον ΚΟΣΜΟ για ΠΑΝΤΑ.

Perpetual Value.

Τι να μας πουν οι TOP 10;

Ποιό θα είναι το ανταγωνιστικό τους πλεονέκτημα για να διατηρήσουν την αξία τους με την Ελλάδα στο παιχνίδι;

ΠΟΥ θα πάνε οι σημερινές αξίες τους;

Η ΕΛΛΑΔΑ αξίζει. Οι Έλληνες το γνωρίζουν; Στην χρηματοπιστωτική πράξη/πρακτική και όχι στη θεωρία ( "έχω Ιστορία και μοναδικά ηλιοβασιλέματα ")

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ

 ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 09/07/2011 13:47:32

    Και πολλά άλλα:
    Ο ήλιος για ενέργεια και μελαγχοθεραπεία των 'βορείων'.
    Η ΑΟΖ.
    Το ρακί της Κρήτης και το τσίπουρο Τυρνάβου.
    Ο μουσακάς: διαφορετική, αλλά εξαίσια γεύση σε κάθε νησί και κάθε επαρχία.
    Το ανθρώπινο δυναμικό: 10 εκ. άξιοι, εκπαιδευμένοι, οι μισοί χωρίς άποψη και οι άλλοι μισοί με χίλιες απόψεις ο καθένας...
    Το Άγιο Όρος (έχετε δει την εκπομπή '60 Minutes'?
    http://www.cbsnews.com/1770-5_162-0.html?query=Mt.+Athos&tag=srch&searchtype=cbsSearch
    Δείτε όλα τα βιντεάκια Part1, Part2 και όλα τα extras
    Έχουμε θησαυρούς ανεκτίμιτους... ε, και λίγα μειονεκτήματα: ανήμποροι στην συλλογικότητα με διάρκεια, π.χ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ StarPowerNone 09/07/2011 16:42:29

      Τα παντα ΟΛΑ.

      ΠΠ

    • cornelsen avatar
      cornelsen @ StarPowerNone 09/07/2011 17:47:24

      Στα μεγάλα μειονεκτήματα: άθλιο πολιτικό προσωπικό (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, Ντορο-κόμμα), αρπακτική & αρπακολλητζήδικη οικονομική ελίτ.

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ cornelsen 09/07/2011 18:28:56

        Καλή η προπαγάνδα του "Ολοι ίδιοι είναι" φίλε,
        αλλά ο Αντώνης Σαμαράς διαφέρει που να χτυπιέστε κάτω.

        • αδιορθωτος avatar
          αδιορθωτος @ Κώστας 11/07/2011 01:03:08

          διαφερει διαφερει ...χο χο χο χο !!!

  2. markos avatar
    markos 09/07/2011 13:54:28

    Χρειζόμαστε διαγραφή μεγάλου μέρους του χρέους από μια κυβέρνηση πραγματικά φιλο-λαική.

  3. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 09/07/2011 14:19:40

    Ρε ΠΠ μου...μήν τούς δίνεις ιδέες!!!
    Και αν τό βγάλουν τό Brand Name 1 ΤΡΙΣ, ......θα ψάχνουν να βρούν τρόπο να ανεβάσουν τό χρέος στο 1,5 τρίς!!
    Δεν θα ξεχρεώσουμε ποτέ ΠΠ μου..χα!χα!χα!!!!
    Ακου ξεχρεώσουμε..ποιός τό είπε...ποιός τό είπε......χα!χα!χααααααααχ!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 09/07/2011 16:44:05

      με 10 δις τους δινω τα δικαιωματα της λεξης ομοφυλοφιλος και πισωγλεντης !

      ΠΠ

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/07/2011 14:51:04

    Εμείς να πληρώσουΜΕ; Αυτοί (οι ξένοι) να πληρώσουν για τη χρήση!

    An intelligent greek government would demand copyrights for every greek word spoken and used in sciences, in computers, and for the use of the ancient greek language as a whole!
    Not to mention the geometrical, mathematical and trigonometrical theoremes, the Hippocrates medical papers (papyrous), inventions, medical surgeries' techniques etc.

    Mr. SIEMENS, Mr. BOSCH, Mr. BELL and so many others, all have patented and copyrighted their inventions, which today form the CORPORATOCRACY.

    Only Greeks gave everything for free!

    THE WHOLE WESTERN -AND NOT ONLY! - CIVILIZATION OWES TO GREECE!

    LET GREECE BREATHE AND LIVE OR YOU "EXPIRE" WITH IT !!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 09/07/2011 16:07:11

      μπράβο Αλλενάκι, αυτή είναι πρόταση! λέξη και τάλληρο, κύριοι, όχι αστεία!!

      Μαζί σου (και σ'αυτό)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 09/07/2011 16:31:22

        σ' ευχαριστώ πολύ Δρόμε ΜΟΥ!

        δεν ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει το σχόλιό σου για μένα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 09/07/2011 16:49:29

      Εδω ειμαστε... οποιος πατριωτης ενδιαφερεται του λεμε το πως και το γιατι αλλα και το διαταυτα !!!...

      ΠΠ

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/07/2011 14:53:27

    από σχόλια που έκανα σε αμερικανικό σάιτ με την πρόταση να ψηφίσουν την Ελληνική γλώσσα ως επίσημη γλώσσα in order to get even!!!

    Αfter all, τους είπα, για μία ψήφο στην περίφημη ψηφοφορία δεν ψηφίστηκε η πολιτισμική επικυριαρχία των Ελλήνων στην Αμερικανική Βουλή της Ανεξαρτησίας (τότε...)

    ΚΑΙ ΜΟΥΓΚΑΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΤΟΥ SITE

    ΟΎΤΕ ΕΝA JUNK ΣΤΟ ΣΧΌΛΙΟ!

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/07/2011 15:00:02

    Είναι παλιά η συζήτηση στο παρόν σάϊτ... για τα πνευματικά δικαιώματα της Ελλάδας ως πολιτισμικό τεχνολογικό brand.
    Αρχικά έπεφτε κράξιμο.

    Χαίρομαι όμως που ξεκίνησε η ζύμωση και θα ΕΠΙΜΕΙΝΩ ώσπου να διασπαρεί σωστά η ιδέα μεταξύ μας και μεταξύ των συμπατριωτών μας.

    Η Χίλαρι, η οποία ως Αμερικανίδα έχει μάθει να σκέφτεται "εταιρειοκρατικά" μεταξύ αστείου και σοβαρού το πέταξε στον γαπα σε μια πρες κόνφερανς.

    Οι ούγκα ούγκα αγγλοσάξωνες κανίβαλοι και οι τεύτονες κέλτες πήραν τα πάντα ΕΤΟΙΜΑ από τους Ελληνικούς παπύρους και ενώ η Ελλάδα βυθιζόταν στο σκότος των μογγόλων αυτοί άνοιξαν αναγεννησιακά φτερά.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/07/2011 15:03:55

    Α προ πό, Άγιο Όρος, σε πιο άλλο μέρος του κόσμου μπορεί κάποιος κατεστραμμένος ή εθισμένος σε ουσίες ή σε εγκληματικές πράξεις ή "απόκληρος" της κοινωνίας για όποιους λόγους να καταφύγει ΕΙΡΗΝΙΚΑ και να ξαναβρεί τον εαυτό του, χωρίς να χρειαστεί να καταταγεί εγκληματίας=μισθοφόρος στις πάμπολλες Λεγεώνες των Ξένων που δρουν ανά τον πλανήτη;

    Και όλα αυτά χωρίς να του ζητείται κανένα αντάλλαγμα, παρά μόνο η προσωπική του εργασία στις εργασίες των μονών και μετά να ξαναβγεί στην κοινωνία ένα ΔΑΜΑΛΙ, από άποψηφυσικής και ψυχικής κατάστασης;

  8. zame avatar
    zame 09/07/2011 15:56:09

    Το - ΑΕΝΑΟ - Brand Name “Ελλάδα” ειναι το .. ΦΩΣ ..ΟΛΟΥ του ΚΟΣΜΟΥ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ zame 09/07/2011 17:14:17

      Να περασουμε απο τη θεωρια στην πραξη ??
      Ειναι η ωρα των πραξεων και οχι των ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΩΝ !!.. χορτασαμε, σκασαμε.

      ΠΠ

  9. TakisCH avatar
    TakisCH 09/07/2011 16:21:08

    ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΑΞΙΑ. Σημαίνει ότι δεν μπορεί να εκτιμηθεί με κάποια γνωστή μέθοδο.
    Οι γιάπηδες ακολουθούν συγκεκριμένες μεθόδους για την εκτίμηση της αξίας ενός Brand Name. Οι περισσότερες βασίζονται στα κέρδη που μπορεί να φέρει το Brand σε συγκεκριμένο βάθος χρόνου. Δηλαδή, σύμφωνα με αυτούς, η αξία της Ακρόπολης εξαρτάται από τα κέρδη που μπορεί να φέρει…
    Τι άλλο θα μπορούσε να περιμένει κανείς από εκείνους τους ανθρώπους που έχουν σαν μεγαλύτερη αξία ζωής το χρήμα.

    Η αξία του Brand Name “Ελλάδα”, είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.
    Πώς να εκτιμήσεις (και πόσο) τα 1500+ νησιά.
    Τα 14.000 χιλιόμετρα ακτογραμμής.
    Τη μοναδική γεωγραφική θέση όλων των παραπάνω.
    Τις καλύτερες και πιο φιλικές θάλασσες στον κόσμο.
    Το καλύτερο κλίμα.
    Τους πιο φιλόξενους ανθρώπους.
    Πρόσθεσε και τη βαριά κληρονομιά σε πολιτισμό, φιλοσοφία, επιστήμες, τέχνες μνημεία και χάνεις τη μπάλα.

    Όλα αυτά μας κάνουν αυτό που είμαστε. Μας κάνουν Έλληνες.
    Γιαυτό είμαστε μοναδικοί στον κόσμο.
    Μερικές φορές μας κατηγορούν ότι νομίζουμε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου, επειδή εκείνοι νομίζουν ότι δεν είμαστε. Το νομίζουν γιατί δεν ξέρουν. Και όταν μαθαίνουν, τότε αλλάζουν.
    Δεν διακατέχομαι από άκρατο πατριωτισμό. Αυτά που πιστεύω σήμερα, δεν τα πίστευα πάντα. Τα διαπίστωσα μετά από πολλά ταξίδια και εμπειρίες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ TakisCH 09/07/2011 16:47:55

      Τακη συμφωνω....
      αλλα δεν μπορω να πω περισσοτερα... μεχρι εδω... οι τσαμπα ιδεες ειναι ακριβες για το ΕΘΝΟΣ... και τους λυκους που μα ςμυριζουν...

      Αφυπνιση και Γνωση...! Χρειαζομαστε χρονο... ενω αυτοι πληρωνουν ΤΣΑΜΠΑ το χρεος μας... ( ειπα κατι ετσι...!!! το πιασες ! )

      ΠΠ

  10. aenaon avatar
    aenaon 09/07/2011 18:52:04

    και ας μην ξεχνάμε την ημερομηνία 4 αυγούστου: οι ΗΠΑ έχουν απο το σύνταγμά τους όριο δημοσίου χρέους 14 τρις $ και αυτήν τη στιγμή βρίσκονται στα 14,2 τρις και αναζητούν μανιωδώς συνταγματική λύση για το πρόβλημά τους(θυμάστε τις δηλώσεις Ομπάμα : πρέπει οπωσδήποτε να "σωθεί" η ελλάδα).αλλιώς θα ακολουθήσουν λίαν συντόμως οι πένθιμες καμπάνες της Moody;s CCC και μετα D και για την Αμερική!!.
    Οι δε Ευρωπέη εταίροι μας αναζητούν εναγωνίως λύση στο πρόβλημα της Ελλάδας , το οποίο αποτελεί δομικό πρόβλημα του νομίσματος που εγγενώς δημιουργεί χρεωκοπίες, γιαυτό και το euro group της Δευτέρας θα είναι ένα ακόμη θρίλερ.
    Στο άκουσμα και μόνο της λέξης δραχμή τρέμουν όλα τα hedge funds.
    θα ζήσουμε ιστορικές στιγμές ..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aenaon 09/07/2011 22:00:20

      Καλησπερα<

      πας απροσκλητος σε Μερκελ/Λαγκαρντ τους αφηνεις μια Δεκαρα τους 1925 στο τραπεζι, φτερνιζεσαι, τους κλεινεις το ματι και φευγεις.

      ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ. Εαν εισαι Πραγματικος μαγκας Αρχηγος του Ελληνικου Κρατους.-

      Τα υπολοιπα ΟΛΑ θα παρουν αυτοματα το δρομο τους.

      ΠΠ

  11. vildanden avatar
    vildanden 10/07/2011 20:13:42

    Πραγματικά, θα μπορούσα να γράψω πολλά για το παραπάνω "άρθρο" και τις προτροπές του, όπως το να πληρώσουμε 5-10 εκατομμυριάκια και να πάρουμε μια μελετούλα (στην ορολογία της πιάτσας) για το brand name της Ελλάδας.

    Αντ'αυτού, θα ήθελα να ρωτήσω τον/την ορθογράφο αν έχει αίσθηση του ότι το brand name είναι κάτι που έχει χρηματική αξία μόνο αν μπορείς να το κατοχυρώσεις / διασφαλίσεις νομικά. Με αυτή την αφετηρία, ας μας παρουσιάσει και μια δυο ιδέες για το πως θα βγάλουμε παρά από το (μη κατωχυρωμένο) brand name "Αριστοτέλης".

    • vildanden avatar
      vildanden @ vildanden 10/07/2011 20:18:44

      Βλέπω ότι κι ένας άλλος σχολιαστής από πάνω προτείνει την πληρωμή χρηματικού ποσού κάθε φορά που κάποιος χρησιμοποιεί ελληνικές λέξεις στο γραπτό ή στον προφορικό λόγο. Φαντάζομαι ότι μιλάμε για εφαρμογή κάποιου μοντέλου τύπου "Νταλάρας και εκατομμύριο";

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ vildanden 11/07/2011 01:03:36

      Καλημερα,
      δεν ανεφερα το αυτονοητο. Αλλα και δεν χρειαζεται... δεν μπορω να γραψω δημοσια το γιατι... σ αυχαριστω για την ανησυχια !

      ΠΠ

  12. αδιορθωτος avatar
    αδιορθωτος 11/07/2011 01:19:40

    και όλα αυτά για να ξεχρεώσουμε ένα χρέος που δεν υπάρχει και να συνεχίζουμε να τρέχουμε από πίσω τους ? εμείς ? που όλα τα χρωτσάνε σε εμάς ? και να συνεχίζουμε να τρέχουμε από πίσω τους ? τρεχάλα από πίσω τους ? με τη γλώσσα έξω και από πίσω τους ? να μας πετάνε ψωροευρουλάκια και να πηγαίνει η πιλάλα σύνεφο ? ...μαγκες που τους τα δώσαμε όλα και από πίσω τους δε γίνεται ρε παιδί μου ...δε γίνεται.