#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2008 11:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ANTI WEBLOG έκλεισε ένα χρόνο


Ας τους κερδίσουμε στο παιχνίδι τους



 

Σήμερα γιορτάζουμε Πριν από ένα χρόνο, στις 14 Ιουνίου 2007, άρχισε να λειτουργεί συστηματικά αυτό το μπλογκ. Γινόμαστε λοιπόν ενός χρόνου. Στους δώδεκα αυτούς μήνες προσπαθήσαμε για το καλύτερο, δεδομένου ότι είμαστε ακόμα λίγοι στον αριθμό και το κυριότερο είμαστε αναγκασμένοι να απασχολούμεθα και αλλού για τον επιούσιο. Παρόλα αυτά, παρόλες τις ελλείψεις, τα λάθη και καμιά φορά τις ελληνικούρες, η ανταπόκρισή σας στο δικό μας πάθος και μεράκι ήταν πέραν πάσης προσδοκίας. Στην κυριολεξία. Κάτι βέβαια που διαπιστώνετε και μόνοι σας καθημερινά.

Το ίδιο μπορούμε να πούμε και για τον ρυθμό που αυξάνονται οι φίλοι μας. Ξεκινήσαμε με 200 – 300 επισκέψεις την ημέρα και τον περασμένο μήνα οι μοναδικοί επισκέπτες που μπήκαν στην ιστοσελίδα ήταν 72. 801. Ο αριθμός των μοναδικών επισκεπτών (η στατιστική που μετράει για εμάς) αυξάνεται αλματωδώς, κατά χιλιάδες κάθε μήνα, ειδικά το τελευταίο εξάμηνο. Κι αυτό είναι που μας δίνει δύναμη να προχωρήσουμε στα πραγματικά μεγάλα σχέδια που έχουμε για ένα site αμφίδρομης και εναλλακτικής ενημέρωσης, που θα σπάσει κόκαλα.

Μέχρι σήμερα δημοσιεύσαμε περισσότερα από 2,140 posts τα οποία συζητήθηκαν, επικρίθηκαν ή σχολιάσθηκαν με 15.191 σχόλια. Τα περισσότερα από τα σχόλια είναι ουσιαστικά, ανοίγουν νέους δρόμους στην πληροφόρηση όλων μας, θέτουν ζητήματα, επικρίνουν καταστάσεις, βγάζουν ειδήσεις και – το κυριότερο – δημιουργούν άποψη. Δημιουργούν σιγά – σιγά μια νέα αμφίδρομη δημοσιογραφία. Και κυρίως παράγουν ιδέες και στάση ζωής. Γιατί αυτό είναι πιστεύουμε το ζητούμενο όλων μας.Επειδή, όπως είπαμε πριν ακριβώς ένα χρόνο, τα blog δεν είναι απλώς «μια μόδα», όπως εξακολουθούν να πιστεύουν όσοι δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι ο ημερήσιος Τύπος πεθαίνει και ότι η τηλεόραση σκοτώνει την πραγματική ενημέρωση. Η ελευθερία της έκφρασης, όμως,  δεν μπορεί να πεθάνει ποτέ. Θα βρίσκει πάντα νέους τρόπους και μορφές για να υπάρχει. Σήμερα, τα blog και οι bloggers μεταμορφώνουν την εποχή της πληροφόρησης και εγκαθιδρύουν μια νέα παγκόσμια μορφή επικοινωνίας. Η έκρηξη των εναλλακτικών μέσων ενημέρωσης από το διαδίκτυο μπορεί να οδηγήσει όχι μόνο σε μια "νέα ψηφιακή δημοκρατία", αλλά να βελτιώσει και να εξυγιάνει και την παλιά κοινοβουλευτική, ιδίως στον τόπο μας. … Το Διαδίκτυο προσφέρεται για να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για μια νέα δημοσιογραφία που θα νικήσει τους εξαρτημένους «επαγγελματίες» στο δικό τους παιχνίδι.

Αν προχωρούμε σε αυτόν τον δρόμο, εσείς θα το κρίνετε.

www.antinews.gr

14/6/2008 8:04:50 μμ
: Παρά τα προβλήματα εισόδου στο  σύστημα (ακόμα ψάχνουμε το λόγο) η ανταπόκρισή σας μας συγκινεί. Δεν έχουμε λόγια…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευη Κ. avatar
    Ευη Κ. 14/06/2008 11:17:17

    ευχομαι και εγω μακροημερευση.εισται η πιο γοητευτικη ενημερωση αυτη την στιγμη.πολυ μακρια απο τους αλλους.

  2. βοιωτός avatar
    βοιωτός 14/06/2008 11:30:27

    Χρόνια πολλά.

  3. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 14/06/2008 12:10:11

    ... να ξανα-ευχηθώ για μακροημέρευση, αλλά...
    ... και να αναρωτηθώ αν η "αποκλειστική απασχόληση" σ' αυτό το είδος δημοσιογραφίας (αμφίδρομης ή άλλης) δημιουργήσει "επαγγελματίες" του είδους...
    ... με ό,τι αυτό είναι "φορτωμένο"...

  4. Xase avatar
    Xase 14/06/2008 13:22:27

    Χρονια πολλα και παντα στο ιδιο πνευμα.

  5. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 14/06/2008 13:22:44

    και εις έτη πολλά
    Ακριβώς, έστι που είστε κι εμείς σας αγαπάμε.

  6. Nindjo avatar
    Nindjo 14/06/2008 13:27:15

    Δυστυχώς, πάνε χριστιανικά τα χέρια μου και δεν γνωρίζει η δεξιά μου τι ποιεί η αριστερά μου.
    Παρακάτω το ίδιο μήνυμα γραμμένο σωστά.

    Να τα εκατοστήσετε. Μου έχετε γίνει απαραίτητοι!!!!!
    Σίγουρα τα blog δημιούργησαν μια νέα δυναμική. Κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο, αλλά για την ώρα, ο ισολογισμός του blog είναι θετικός.
    Εύχομαι ακόμα καλύτεροι

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/06/2008 13:30:12

    Χρόνια Δημιουργικά...
    Και κουράγιο και γερό στομάχι γιά τά τρολλάκια πού ναστε σιγουροι πώς όλο και πιό πολύ θα τρώνε τά μούτρα τους εδώ μέσα.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/06/2008 13:57:32

    εύχομαι επιτυχίες, φώτιση, έμπνευση, δύναμη και υγεία. και ευχαριστώ πάντα για τις συν-ζητήσεις

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 14/06/2008 14:10:29

    ευχομαι να μην χαθει η κοινη λογικη η οποια ειναι και δυσευρετη στις ημερες μας. το αντινεα, βοηθα στο να μην χαθει και ελπιζω να ακολουθησουν το καλο σου παραγειγμα και οι υπολοιποι.
    η διαπλοκη εχει παντα τον τροπο της να διαβρωνει οτι το ουδετερο/αντικειμενικο και δημοφιλες και θελει γερα νευρα και στομαχι. στις δυσκολες μερες ( $$ )
    βαλε ως χορηγους της σελιδας ΟΛΑ τα κομματα της Βουλης αλλα και τα "αποκομματα". βαλτους να πληρωνουν την επισκεψιμοτητα σου και τα λινκς.
    ΟΛΑ ή κανενα !
    φιλια και καλη συνεχεια με ολα τα διαφορικα εν- ταξει!
    ππ

  10. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 14/06/2008 14:20:45

    Πάντα καλοτάξιδοι. Και πάντα φρέσκοι και δροσεροι στα νέα που μας φέρνετε, και τις φωνές που συμπαρασύρετε.Γιαυτό και καλοδεχούμενοι.Και εις ετη πολλά. Πρόσω ολοταχώς.

  11. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 14/06/2008 14:21:40

    Χρονιά πολλά, λοιπόν. Εύχομαι να έχετε το κουράγιο να συνεχίσετε έτσι, αλλά ο δρόμος θα είναι δύσκολος. Έχουμε πολλά να δούμε ακόμη. Να είμαστε (είστε) μαχητικοί αλλά όχι αφελείς αισιόδοξοι. Δεν διαλύεται εύκολα ένα πολύχρονο σύστημα διεφθαρμένης εξουσίας, όσο τουλάχιστον πολλοί πολίτες, παρά τις διαμαρτυρίες τους, συμμετέχουν ποικιλοτρόπως και οι ίδιοι ενεργά.

  12. Swell avatar
    Swell 14/06/2008 14:36:32

    Με τις καλύτερες ευχές μου. Πιστόν φίλον εν ΑΝΤΙ γιγνώσκεις.

  13. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 14/06/2008 14:49:44

    Κουράγιο για να συνεχίσετε την ειρηνική επενάσταση της έγκυρης και έντιμης ενημέρωσης, έτσι θα έχετε πάντα συμπαραστάτες. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους...

  14. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 14/06/2008 15:24:13

    Παιδιά, με τι ρολόι λειτουργείτε;Οταν έστειλα τις ευχές μου ήταν 16.20. Και ειχα ήδη διαβάσει τα τρία σχόλια που ακολουθούν.

  15. maquis avatar
    maquis 14/06/2008 16:24:29

    Aπο τα καλύτερα "μερη" του διαδυκτίου. Συνεχίστε στο δρόμο του ΑΝΤΙ που ξέραμε. Με ολες μου τις ευχές.

  16. ακάκιος avatar
    ακάκιος 14/06/2008 16:35:06

    «ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΠΛΟΚΗ»
    Αναστάσιος Παπαληγούρας, Ιούνιος 2003.
    Υπουργός Δικαιοσύνης 2003-2007
    http:idkaramanlis.gr/html/publis/pdf/EMFASH_15.pdf

    «Οι Ρίζες του Κακού»

    Χωρίς να θέλω να παραβλέψω, αφ’ ενός τον διαχρονικό και διεθνή χαρακτήρα της διαφθοράς και αφ’ ετέρου τους παράγοντες εκείνους που την ενισχύουν – όπως είναι η παγκοσμιοποίηση, η απουσία ίσων ευκαιριών, τζογαδόρικη επιλογή μεραξύ κινδύνου και κέρδους, η μετάβαση από τον κρατισμό στην ιδιωτική πρωτοβουλία – θα ήθελα να επισημάνω τον παράγοντα εκείνο που κατ’ εξοχήν έχει επιδράσει καταλυτικά στην εξάπλωση και την ανοχή μας απέναντι της διαφθοράς στον τόπο μας: Η μεγίστη των διαπλοκών και πηγή πάσης μορφής αδιαφάνειας έχει χτίσει τη φωλιά της στα ΜΜΕ – ιδίως τα ηλεκτρονικά.
    Τα Μέσα αυτά ανήκουν σε δυσιπόστατα οικονομικά και εργολαβικά συμφέροντα – ή έχουν συγγενή σχέση μαζί τους – και χρησιμοποιούνται ως πολιορκητικοί κριοί κατά της πάσης φύσεως εξουσίας, προκειμένου να αποσπάσουν αναθέσεις έργων, προμήθειες, αναθεωρήσεις συμβάσεων και υπερτιμολογήσεις, φωτογραφικούς – μειοδοτικούς τάχα – διαγωνισμούς, δικαστικούς ή άλλους συμβιβασμούς, αποφυγή, μείωση ή διαγραφή οφειλών προς το Δημόσιο, διορισμούς εμπίστων ανθρώπων τους σε χρήσιμες γι αυτούς θέσεις-κλειδιά της πολιτικής αλλά και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, και τέλος το ακαταδίωκτο για όσες παρανομίες και αν έχουν διαπράξει.
    ΄Οποιος τολμήσει και τους αντιταχθεί, τιμωρείται πάραυτα με ανελέητο κυνήγι ή αποκλεισμό από κάθε δημοσιότητα. Στερούμενος δε άλλης πληροφόρησης, ο πολίτης θα ειπράξει την εκδοχή των Μέσων ως την μόνη αληθινή. Αν πρόκειται δε για πρόσωπο πολιτικό, τότε, αυτομάτως, μπαίνει στη μαύρη λίστα των καναλιών που κατά την προεκλογική περίοδο λειτουργεί προς όφελος άλλων, περισσότερο ενδοτικών υποψηφιοτήτων. Άλλωστε στην εποχή μας η αξιολόγηση έχει καταντήσει να γίνεται από το εκλογικό σώμα με κριτήριο, όχι την ποιότητα, αλλά την αναγνωρισιμότητα των πολιτικών, και κατά τούτο τα ΜΜΕ ασκούν κυρίαρχη επίδραση με τις επιλογές προβολής προσώπων και κομμάτων. Με άλλα λόγια η ποινή της «απειθαρχίας» του είναι είτε η απαλοιφή του από την δημοσιότητα είτε η ηθική και πολιτική απαξίωσή του μέσω αυτής. Το χειρότερο δε είναι ότι, επειδή μια τέτοια απειλή υφέρπει και λειτουργεί ανομολόγητα μεν αλλά απολύτως εκβιαστικά, προς πάσα κατεύθυνση, δεν χρειάζεται καν να υλοποιηθεί. Το μήνυμα είναι τόσο βαθιά βιωμένο από δείγματα του παρελθόντος που χρειάζεται εξαιρετικό θάρρος κι εντιμότητα ώστε να το αγνοήσει κανείς.
    Ο εγκλωβισμός της Δημόσιας ζωής μέσα σε πολυποίκιλα συμφέροντα της εγχώριας διαπλοκής, με τον Δούρειο Ίππο τα ΜΜΕ, αποτελεί την κοιτίδα των μεγαλύτερων σκανδάλων που μολύνουν με την αποφορά τους όλον τον κοινωνικό ιστό. Θα ήταν ματαιοπονία να ξεκινήσει κανείς μια σταυροφορία εξυγίανσης του τόπου από την διαφθορά αν προηγουμένως δεν φρόντιζε να απολυμάνει τον τόπο από αυτού του είδους τη διαπλοκή. ((σσ: εσείς κύριοι των blogs που πολεμάτε την SIEMENS, πολεμάτε την ρίζα της διαφθοράς και πρέπει να φιμωθείτε, αλλοιώς κινδυνεύει όλο το σύστημα!)). Δεν είναι δυνατό να παραμείνουμε σοβαροί, πειστικοί και έντιμοι όταν κατεδαφίζουμε το σπίτι του παράνομου οικιστή, ή κυνηγούμε το «φακελάκι» του γιατρού, ενώ ταυτόχρονα ανεχόμαστε να ληστεύεται ο Προϋπολογισμός του Κράτους και του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα από τα διαπλεκόμενα συμφέροντα

  17. Vass avatar
    Vass 14/06/2008 16:41:02

    Καλή συνέχεια στο ξεχωριστό σας ταξίδι.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/06/2008 17:04:19

    Καλό Ταξίδι στις θάλασσες του Διαδικτύου !

    Η γαλέρα να φθάσει στις εσχατιές της πολιτικής διαπλοκής.
    (οι γιορτές και οι επέτειοι βγάζουν τον "λογοτεχνικό εαυτό" μου. Χαχαχα)

  19. ου avatar
    ου 14/06/2008 17:32:18

    κρυφοδεξιά ιστοσελίδα, με στοιχεία χούντας.

    που προσδοκά σε οφέλη, τύπου μπλόγκερς της μητσοτακοκόρης;

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/06/2008 17:40:45

    ANTI-NEWS: ΑΝΤΙ-ΛΗΨΗ + UP-ΟΨΗ
    -----------------------

    "ΕΑΝ ΜΗ ΕΛΠΗΤΑΙ ΑΝΕΛΠΙΣΤΟΝ, ΟΥΚ ΕΞΕΥΡΗΣΕΙ"*- Ηράκλειτος


    «ΠΙΣΤΕΥΩ στην Δημοκρατία. Το ηλεκτρονικό κάτι ή ψηφιακό κάτι είναι απλώς για να μας κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη. Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ είναι παράδειγμα κατανεμημένου συστήματος και όλες οι ατέλειές της αυτήν την στιγμή έχουν να κάνουν με πρακτικούς λόγους έλλειψης επικοινωνίας. Έχουμε δημιουργήσει ιεραρχικές δομές και τα κέντρα αποφάσεων έχουν απομακρυνθεί από την ΒΑΣΗ. Με αποτέλεσμα η βάση να σταματήσει να ενδιαφέρεται»

    -Αρα, με μέσα όπως η ηλεκτρονική ψηφοφορία ή τα ΦΟΡΟΟΜ…

    «Την ηλεκτρονική ψηφοφορία, χωρίς να θέλω να την υποβιβάσω, τη θεωρώ το λιγότερο. Τα φόρουμ και τα μπλογκ, (: ομάδες ΣΥΝ-ΖΗΤΗΣΗΣ), είναι το μεγάλο όφελος. Η βασική επίδραση που μπορεί να έχει το διαδίκτυο σήμερα είναι η ενημέρωση

    - ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΕΞΟΔΟΣ;

    «Χρειάζεται μια τολμηρή πολιτική ηγεσία (: πχ, “EMEIΣ”) που να μπορεί να κοιτάξει τον κόσμο στα μάτια και να πει «Ξέρετε, χάσατε! ΑΛΛΑ έχετε ακόμα τη δυνατότητα να βοηθήσετε τα παιδιά σας».

    Επειδή οι Έλληνες σ κ ί ζ ο ν τ α ι για τα παιδιά τους, πρέπει να τους πεις ότι προτεραιότητά μας είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ, η ΕΡΕΥΝΑ και οι ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ», συνέντευξη του Μιχάλη Μπλέτσα (MIT), στον Γιάννη Μπογιόπουλο, «Ε»- «Κυρακάτικη Ελευθεροτυπία», 10-1-06. .

    Ο χανιώτης Μιχάλης Μπλέτσας, είναι διευθυντής Πληροφορικής του Media Lab στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (MIT), από το 1996 και σε ηλικία 28 ετών! Μαζί με τον Νικόλα Νεγρεπόντε σχεδίασαν και κατασκευάζουν έναν φορητό υπολογιστή 100 δολαρίων (!!!), που μέσω του ΟΗΕ θα διανεμηθεί δωρεάν στους μαθητές όλου του κόσμου κι ιδίως του Τρίτου!

    «Τα δυο τρίτα των χωρών του κόσμου έχουν έρθει σε επαφή μαζί μας. Δεν υπάρχει θέμα ζήτησης, υπάρχει θέμα παραγωγής. Θα φτιάχνουμε δεκάδες εκατομμυρίων λάπτοπ το χρόνο»!..

    Έτσι, σε λίγο καιρό, έμπρακτα κι όχι θεωρητικο-φανταστικά, η e- ΕΚΚΛΗΣΙΑ των e- ΠΟΛΙΤΩΝ τού e- ΔΗΜΟΥ τού πλανήτη Γη, θα είναι πραγματοποιήσημη και, ΑΡΑ: η Παγκόσμια e- ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εφικτή! AN, όμως, πρώτα, για τριάντα χρόνια (= μια γενιά), εκ- παιδεύσουμε τις «επενδύσεις μας στην Αιωνιότητα» (= τ α π α ι δ ι ά μ α ς) να γίνουν «έτυμοι πολίτες/οπλίτες των εθνών» κι όχι “έτοιμοι micro-…πωλητές” polyεθνικών”!..

    *****

    «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ- Ο όρος είναι ακόμη άγνωστος στο ευρύ κοινό. Ωστόσο, τα ιστολόγια, περισσότερο γνωστά από τον αγγλικό όρο BLOG, κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Ήδη, ακόμη κι εδώ στην Ελλάδα, .. τα ιστολόγια κερδίζουν πόντους ως η πλέον σύγχρονη ΠΡΑΞΗ δημοκρατικής έκφρασης.

    Κάθε ιστολόγιο .. αποτελεί π-ε-δ-ί-ο παράθεσης ΑΠΟΨΕΩΝ, ΙΔΕΩΝ, ΑΝΤΙ-ΛΗΨΕΩΝ είτε και δ-ί-ο-δ-ο επι-κοινωνίας και διαδικτυακής συν-αναστροφής .. Η λεγόμενη μ π λ ο γ κ ό σ φ α ι ρ α δημιουργεί νέα επικοινωνιακά ήθη, σαφώς ..

    Θα μπορέσουν, ΑΡΑΓΕ, τα ιστολόγια να κάνουν την διαφορά, να εξελιχθούν σε ουσιώδες β ή μ α έ κ φ ρ α σ η ς;

    Ο ΧΡΟΝΟΣ σύντομα ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ…»,

    (Βασίλης Ρούβαλης, Προσωπική ματιά, «Ελευθεροτυπία», 14-9-06).

    (: «Για ποιόν κτυπά η καμπάνα;». e-σύ, φίλe, «την άκουσες», e-σύ, πια, ξέρεις!!!)

    -------------------------------------------
    *"ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΣΤΟ Α Ν Ε Λ Π Ι Σ Τ Ο Ν,
    ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΡΕΙ"
    -------------------------------------------

    ΥΓ. ΠΑΙΔΕΣ,
    χρόνια πολλά,
    καλά,
    υγιεινά
    + εμπνευσμένα...

  21. Vass avatar
    Vass 14/06/2008 18:07:02

    @ου: Νομίζω ότι κανείς δε σε αναγκάζει να την επισκέπτεσαι, ούτε να την κρίνεις. Οφέλη σίγουρα θα υπάρξουν στο μέλλον από το Μητσοτακέικο. Κάτι υπολογιστές θα στείλουν για αρχή. Ελπίζουμε μόνο να μην ευχηθεί ο επίτιμος.

  22. Basil avatar
    Basil 14/06/2008 18:40:00

    Τις καλύτερες ευχές μου και καλή πρόοδο. Πολύ καλή ενημέρωση.
    Δυνατό σημείο σας οι συζητήσεις.

  23. LEON avatar
    LEON 14/06/2008 19:14:34

    Χρόνια πολλά νά ευχηθώ καί εγώ...καί "τό νού σου"..

  24. DrSato avatar
    DrSato 14/06/2008 19:14:59

    Έλεος.. Δεν μπορώ άλλα για την γκαντεμιά του Μητσοτάκη.. Ας βρούμε κάτι άλλο να λέμε πανελλαδικώς......

  25. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 14/06/2008 21:03:38

    Factor εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσεις να γράφεις με την ίδια καθαρότητα και ουσία τα σχόλια που διαβάζουμε στο blog όλο τον τελευταίο χρόνο.
    Προσωπικά εκτιμώ ότι μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια, τα προσωπικά blogs θα είναι χιλιάδες. Ομως μόνο μερικά από αυτά θα ικανοποιούν τις πραγματικές ανάγκες ενημέρωσης των πολιτών.
    Αυτό που χαρακτηρίζει το blog σήμερα, και ελπίζω και στο μέλλον, είναι ότι η αναλογία της πολιτικής στο χαρμάνι παραμένει υψηλή. Δεν φτάνει μόνο η είδηση χρειαζόμαστε και την ανάλυση.
    Αναπόφευκτη η διάλυση των διανομέων επί πληρωμή επιτυπωμένης χαρτόμαζας που συνοδεύται από μακαρόνια σε προσφορά.

    ΥΓ Σημαντικόν.
    Δεν φτάνει που δεν σου φτάνουν τα άλογα στο ράλλυ, δεν ζητάς και βοήθεια.

  26. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 14/06/2008 21:13:38

    Εύχομαι όλα καλά και όλο και περισσότερες αποκαλύψεις.

  27. Ενημερωμένος πολίτης avatar
    Ενημερωμένος πολίτης 14/06/2008 23:51:22

    Νήπιε γέροντα (σα να λέμε "μαμ, κακά και νάνι") , έγραψες (ίσως με cut & paste), τα παρακάτω:
    -------------------------------------

    Επειδή οι Έλληνες σ κ ί ζ ο ν τ α ι για τα παιδιά τους, πρέπει να τους πεις ότι προτεραιότητά μας είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ, η ΕΡΕΥΝΑ και οι ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ», συνέντευξη του Μιχάλη Μπλέτσα (MIT), στον Γιάννη Μπογιόπουλο, «Ε»- «Κυρακάτικη Ελευθεροτυπία», 10-1-06. .

    Ο χανιώτης Μιχάλης Μπλέτσας, είναι διευθυντής Πληροφορικής του Media Lab στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (MIT), από το 1996 και σε ηλικία 28 ετών! Μαζί με τον Νικόλα Νεγρεπόντε σχεδίασαν και κατασκευάζουν έναν φορητό υπολογιστή 100 δολαρίων (!!!), που μέσω του ΟΗΕ θα διανεμηθεί δωρεάν στους μαθητές όλου του κόσμου κι ιδίως του Τρίτου!


    -----------

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 100$ !!!!!!!

    Προβλέπεται να στοιχίσει τόσο, αν παραγγείλουν για τα παιδιά όλου του κόσμου - κι εξαιτίας της μαζικής παραγγελίας πέσει το κόστος

    Θα πάρεις στο παιδί σου, κινητό τηλέφωνο του 1990? Σίγουρα όχι.

    Αυτός είναι ο Η/Υ των 100$

    Κι ο περιφερόμενος κος εκπρόσωπός του, μήπως περιφέρεται σαν εμπορικός αντιπρόσωπος που προωθεί υπολογιστές σε ιθαγενείς;

    Κι ιθαγενείς δημοσιογράφοι, έχουν να γράφουν για καθρεφτάκια από Αμερική. (Ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος φαίνεται έξυπνος, αποκλείεται να μη πήρε χαμπάρι)

    Δεκάδες άλλες εταιρείες Η/Υ από taiwan μεριά, κατασκεύσασαν και παρουσίασαν υπολογιστές με τιμή πώλησης 200-300 δολλάρια (κι όχι ευρώ) και με windows και με τελευταία τεχνολογία δίσκων (που χρειάζονται ελάχιστη ενέργεια), π.χ. asus eeepc ...

    Αυτόν που πασάρει το ΜΙΤ μπορούν να τον φτιάξουν με 10 $ !!!


    Το ελληνικό υπουργείο παιδείας νομίζω πως τσίμπησε στην τρομακτική προπαγάνδα - πίεση. Κι έδειξε όψιμα - επί ΝΟΥΔΟΥ - ενδιαφέρον... Για ποιο λόγο;


    Ήδη κάτι έγινε, ένας διαγωνισμός και υπήρξαν κι άλλες προσφορές, πέρα απο τον η/υ των 100$ (που νομίζω πως κοστολογείται σήμερα-προσφέρεται στην τιμή των 200-2500 ευρω;) ... Μόλις μαθευτούν περισσότερα θα επανέλθουμε..

    Μήπως θα πρέπει για τα επόμενα 50 χρόνια να ελέγχεται το πόθεν έσχες όλων όσων θα συμμετάσχουν στη σχετική απόφαση αγοράς;


    Σήμερα στα σχολεία σκουριάζουν χιλιάδες παρατημένοι (ΣΟΥΠΕΡΝΤΟΥΠΕΡ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ) υπολογιστές από προηγούμενες αγορές, ειδικά τη μαζική αγορά του 2002-2003 (Γ' ΚΠΣ)
    Έγινε ποτέ έλεγχος επό κανέναν αρμόδιο αν απέδωσαν σαν επένδυση;

    Ναι, πλήρωσαν έρευνα αποτελεσμάτων για να στείλουν στην ΕΕ σε μια ιδιωτική εταιρεία.. Να φάνε κι άλλοι..

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/06/2008 18:40:22

    έβγαζε you are sending comments too fast, please slow down, σαν να έστελνα εγώ, ή να έστελναν πολλοί σχόλια ταυτόχρονα Hacking?

  29. Factorx avatar
    Factorx 15/06/2008 23:32:50

    @archaeopteryx: δεν ξέρω , το ψάχνουμε. Μάλλον ο σερβερ τη ΟΤΕΝΕΤ;;;;

  30. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/06/2008 00:27:54

    Ενημερωμένος πολίτης,

    η "Δικτατορία των Βλακών", της οποίας είσαι μέλος, σύμφωνα με το τι κατάλαβες, δεν παλεύεται...

  31. Ενημερωμένος πολίτης avatar
    Ενημερωμένος πολίτης 16/06/2008 02:49:21

    Για το διαχειριστή του ιστοχώρου


    Ο αρθρογράφος με το νικ νηπιος γέρων (πολύ πιθανό ψυχασθενές άτομο) προσβάλλει τους επισκέπτες και άλλους αρθρογράφους του χώρου σου, τον ιστοχώρο σου και εσένα προσωπικά.

    Πέρα από την παραδειγματική δημόσια καταδίκη (από σένα) αυτής της συμπεριφοράς, πρέπει να του βάλεις και δικτυακό φίμωτρο. Στην ανάγκη ευθανασία (bann)

    Κι ήταν κι η σημερινή μέρα μέρα διαμαρτυρίας κατά των μέτρων για τα blogs

    Πρσβολή μεγάλη για το χώρο σου.

  32. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 16/06/2008 08:02:15

    Και εγώ με την σειρά μου σας συγχαίρω για την μέχρι τούδε πορεία σας.Να τα εκατοστήσετε,Υγεία και πάντα ψηλά,κρατώντας σε υψηλά επίπεδα την ποιότητα των ειδήσεών σας!

    Καλλή επιτυχία,στο δύσκολο έργο σας!

  33. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/06/2008 12:20:20

    "@ενημερωμένος πολίτης: Φίλε, ζητώ συγνώμη, προκαταβολικά, αν στεναχωρήθηκες, επειδή θίχτηκες. Όμως, περιμένω κι από σένα το ίδιο, αφού το σχόλιο μου προκλήθηκε από την δικιά σου προηγηθείσα προσβολή: "Νήπιε γέροντα (σα να λέμε "μαμ, κακά και νάνι") , έγραψες (ίσως με cut & paste)". Όταν είναι κάποιος απρόκλητα αγενής απέναντι σε κάποιον, είναι απορίας άξιο να επικαλείται μετά, ευγενή αντιμετώπιση. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν έχω μάθει να γυρνάω και το άλλο μάγουλο, όταν αναίτια με σκαμπιλίζουν.

    Κι επειδή εδώ μπαίνουν και πολλοί σε διατεταγμένη υπηρεσία, πετάνε το δηλητήριό τους ανεξέλεγκτα και εξαφανίζονται, η υφή του σχολίου σου σε κάποιον τέτοιον παρέπεμπε. Έσύ, δηλαδή, τι θα σκεφτόσουν, αν κάποιος από το πουθενά σε αποκαλούσε -χωρίς καν να το αιτιολογεί- "ηλίθιο, ξεμωραμένο, γεροξεκούτη με ακράτεια" ΚΑΙ "κλέφτη"; ότι είναι ευγενές και καλοπροαίρετο άτομο;"

  34. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 16/06/2008 21:46:03

    sto lat !!!
    stin igia mas !!!

  35. Γιανναράς avatar
    Γιανναράς 17/06/2008 23:39:14

    Ο υβριστής αρθρογράφος του χώρου, εμπορεί να επισημανθεί σαν παράδειγμα χαρακτηριστικού δείγματος ψηφοφόρου του λαος και της ακροδεξιάς δεξιάς συμμαχίας.

    Είναι φανερή η έλλειψη πολιτικής ικανότητας - σύλληψης - ανάλυσης - τοποθέτησης του προβλήματος.

    Εκφράζονται ατταβιστικά στερεότυπα προηγούμενων κοινωνιών και κυραρχεί η κραυγή και η ύβρις. Χαρακτηριστή η αδυναμία άθρωσης πολιτικού λόγου.

    Αν τους μετρούσαν τον όγκο του εγκέφαλου, χωρίς έκπληξη θα κατατάσσονταν στους μικροκέφαλους-μικρόμυαλους (κυριολεκτικά).
    Ικανούς για οδήγηση π.χ. γεωργικων μηχανημάτων, αλλά όχι για παραγωγική κοινωνική επικοινωνία.
    Ικανούς για εργασία π.χ. σε τυροκομεία, για παραγωγή τυρόγαλου, αλλά όχι και για γραφή σχολίων σε διαδικτυακό φόρουμ.
    Είμαι σίγουρος πως όλα τα παραπάνω θα αποτυπώνονται και εμφανισιακά. Με ευδιάκριτα τα χαρακτηριστικά κοινού προγόνου, της οικογένειας των μαϊμουδίδων.

  36. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/06/2008 00:31:11

    ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ ΚΑΙ ΕΥ-ΚΑΙΡΙΑΣ:

    TO WHOM IT MAY CONCERN

    *****

    «Η ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ δεν είναι ιδεολόγημα,

    αγαπητέ μου φίλε,

    κι αυτή η συνθηματολογία περί ελληνοκεντρικού ιδεολογήματος
    είναι η παγίδα που από σκέτη αμορφωσιά κι απαιδευσιά
    στήσανε στον τόπο τα βλαχαδερά
    του μεταπρατικού αριστερού διεθνισμού
    ή του φιλελεύθερου πιθηκισμού της βαρβαρικής “ανάπτυξης”.

    Η ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ είναι πρόταση ζωής,
    πρόταση νοήματος της ανθρώπινης ύπαρξης
    και της ανθρώπινης πράξης»,

    Χρήστος Γιανναράς,
    (από συνέντευξη στον Μισέλ Φάις)

  37. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/06/2008 03:20:28

    "ΔΕΝ ΘΙΓΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ",
    ή
    "ΟΤΑΝ Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΕΚΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑ"
    ή
    "ΓΙΑΝΝΑΡΑ, ΠΕΣ ΑΛΕΥΡΙ..."

    «..Να καταγγέλλονται με το όνομά τους τα κόμματα που «υπονομεύουν το ίδιο το δημοκρατικό πολίτευμα», «κηρύσσουν ανυπακοή σε νόμους ψηφισμένους από τη Βουλή» – η επώνυμη καταγγελία είναι χρέος υπεράσπισης της δημοκρατίας, προστασίας των πολιτικών ελευθεριών.

    Τα κόμματα λοιπόν που αρνούνται, χωρίς να το κρύβουν, τους όρους της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας είναι ο «Συνασπισμός της Ριζοσπαστικής Αριστεράς» και το «Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας».

    Διακήρυξαν απερίφραστα την άρνησή τους στο προεκλογικό «ντιμπέιτ» των πολιτικών αρχηγών. Προειδοποίησαν ότι τους νόμους που ψηφίζει το Κοινοβούλιο θα τους ακυρώνουν οι οπαδοί τους κατά βούλησιν, με άσκηση βίας στους δρόμους...», (Χ. Γιανναράς, «Καθημερινή», 15.6.2008)

    $$$

    «O γνωστός ακραίος κήρυκας της μισαλλοδοξίας κ. ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ, για μια ακόμη φορά υπερβαίνει τα εσκαμμένα και προκαλεί. H πρότασή του να τεθούν εκτός νόμου ο ΣΥΡΙZA και το KKΕ και μάλιστα στο... όνομα του Συντάγματος και της Δημοκρατίας, αποδεικνύει ότι ο θεολόγος κ. Γιανναράς δεν έχει το Θεό του! Αναμένω από τη Διεύθυνση της Καθημερινής να διαχωρίσει τη θέση της εφημερίδας από αυτές τις ακραία αντιδημοκρατικές κραυγές», Παπαδημούλης.

    *****
    "Εξόριστος"
    Δημοσιεύθηκε: 17- 2- 2008 5:38

    "Γιανναράς: Το «άλλοθι» του «άλλοθι»"

    Για μας ο Γιανναράς δεν αποτελεί καμιά έκπληξη. Η «κοσμοαντίληψή» του ήταν και είναι «αυτοκρατορική», του ανεπτυγμένου και «εκσυγχρονισμένου» καπιταλισμού. Αν ο «αριστερός εκσυγχρονισμός» αποτελεί το μεταλλαγμένο προϊόν του σύγχρονου, υπερεθνικού καπιταλισμού, ο Γιανναράς αποτελεί το γνήσιο τέκνο του. Από δω και οι όποιες τυπικές τους διαφορές.

    Σήμερα ο Γιανναράς, πράγματι δεν μπορεί να δει πέρα από τη μύτη του. Έχει «ξεραστεί» από τις εξελίξεις και τη μόνη πραγματικότητα που αναγνωρίζει είναι το «εγώ» του. Κριτήριο των πάντων είναι ο «αφαλός» του. Ξεπεσμένος αστός διανοούμενος κλεισμένος στο γυάλινο πύργο του, γι’ αυτό και νοσηρά ναρκισσιστής και εμπαθής…

    Ο μόνος του πλέον ρόλος είναι να λειτουργεί σαν άλλοθι της «αριστεράς»: Το άλλοθι της Νέας Τάξης!

    Να κατηγορεί φραστικά τον «συμπλεγματικό επαρχιωτισμό» των «προοδευτικών» και να αποδέχεται τα νέα ιδεολογήματα του εντιεθνικισμού!!!",

    (http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2120).

    ***

    "(Η εκλογή ΓΙΑΝΝΑΡΑ στην Πάντειο) πριμοδοτεί μια 'κοινωνιολογία' που ισχυρίζεται ότι ο δυτικός πολιτισμός είναι το παράγωγο της δυτικής θεολογίας, ότι οι σύγχρονοι κοινωνικοί θεσμοί προέκυψαν από την 'πτώση' και την 'αμαρτία' του ανθρώπου, ότι η δημοκρατία, ο κοινοβουλευτισμός, ή ακόμα η παγκόσμια ειρήνη και η λαϊκή κυριαρχία αποτελούν απλώς ρομαντικά συνθήματα για να εκτονώνονται οι μάζες", σημείωνε ο Γιάννης Μηλιός στις "Θέσεις" (τ. 3, 1983).

    Και συνέχιζει: "Νομιμοποιεί ακόμα μια 'θεωρία της ιστορίας' που διατείνεται ότι το Βυζάντιο δεν ήταν παρά η ενσάρκωση του ήθους της ορθοδόξου εκκλησίας και αποτέλεσε έτσι ιερή ιστορία και θεανθρωπότητα. Η εκλογή τέλος του Χ. ΓΙΑΝΝΑΡΑ νομιμοποιεί μια 'πολιτική θεωρία' που όραμά της είναι το να συγκροτηθεί ο 'ελληνοχριστιανικός πολιτισμός' σε αντίπαλο πόλο της 'δυτικής βαρβαρότητας', δηλαδή σε αντίπαλο πόλο του 'καπιταλισμού' και του 'μαρξισμού'".

    Η παρουσία ενός θεολόγου σε έδρα φιλοσοφίας υπήρξε πράγματι η πρώτη ένδειξη ότι η τριτοβάθμια εκπαίδευση μπορεί να γίνει χώρος υποδοχής αν όχι σκοταδιστικών, πάντως ανορθολογικών και αγνωστικιστικών προσεγγίσεων της επιστήμης.

    Με την έννοια αυτή, η σημασία της συγκεκριμένης περίπτωσης παύει να είναι απλώς συμβολική και οροθετεί μια νέα περίοδο στα πανεπιστημιακά μας πράγματα. Ετσι, διατηρούν την επικαιρότητά τους οι θέσεις που είχαν τότε εκφράσει οι καθηγητές που σήκωσαν το βάρος της αντίκρουσης των υπερασπιστών του Χ. ΓΙΑΝΝΑΡΑ (η κατά Γιανναρά "μαρξιστική διανόηση" που έδινε τότε "τη μεγάλη της μάχη, δυστυχώς με τη γλώσσα και τη μέθοδο της κομματικής μπροσούρας, της δογματικής συνθηματολογίας", ό.π., σ. 169-170):