#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2013 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το '89 επικράτησαν οι συμψηφισμοί, με τον Άκη τι θα γίνει;



Δεν ξέρουμε αν το έχετε καταλάβει αλλά η ερχόμενη Δευτέρα είναι μεγάλη μέρα. Ξεχάσαμε ότι στις 22 Απριλίου ξεκινά μια από τις σημαντικότερες ημέρες της Μεταπολίτευσης. Όχι τόσο για τα άτομα που δικάζονται όσο γιατί επιχειρείται να κλείσει ένα μαύρο κεφάλαιο της περιόδου αυτή.

Ο πρώην υπουργός και παρ’ ολίγον πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και πρωθυπουργός, κάθεται στο εδώλιο μαζί με άλλους 18 με τις πολύ βαριές κατηγορίες του ξεπλύματος μαύρου χρήματος. Οι μίζες που φέρεται να πήρε ο Άκης από τα εξοπλιστικά προγράμματα «ξεπλύθηκαν» με διάφορους τρόπους, κυρίως με τη μεταφορά τους σε υπεράκτιες εταιρείες και την αγορά ακινήτων.

Μέχρι σήμερα ούτε οι εισαγγελείς δε γνωρίζουν πόσα λεφτά δόθηκαν στον πρώην υπουργό, πόσα διακινήθηκαν σε λογαριασμούς, ποιοι κέρδισαν από την υπόθεση και που βρίσκονται χρήματα που δεν ξέρει κανείς το ύψος τους.

Όλα αυτά είναι άλλωστε δικαστικού χαρακτήρα. Θα φάνε μερικά χρόνια φυλακή και ο πανίσχυρος άλλοτε Τσοχατζόπουλος θα παραμείνει για μερικά χρόνια στη φυλακή, μέχρι να βγει λόγω ηλικίας.

Αυτό που περισσότερο έχει σημασία είναι ότι η Ελλάδα έχει μια καλή ευκαιρία να περισώσει μέρος από τη χαμένη τιμή της. Ότι δεν μπόρεσε να καταφέρει στη λεγόμενη Δίκη του Αιώνα, δηλαδή τη δίκη για τον Ανδρέα Παπανδρέου και τους 4 υπουργούς του ΠΑΣΟΚ, μπορεί να το καταφέρει τώρα.

Το '89 επικράτησαν οι συμψηφισμοί, οι πολιτικές ίντριγκες, οι ισορροπίες των κομμάτων και τελικά το μεγαλύτερο, μέχρι τότε οικονομικό και πολιτικό σκάνδαλο, κουκουλώθηκε. Αυτό το κουκούλωμα ήταν η αρχή για την κατάληξη που έχει σήμερα η χώρα. Αν τότε επικρατούσε η δικαιοσύνη αντί της πολιτικής, κι αν οι κανόνες δικαίου ενός πολιτισμένου κράτους είχαν ισχύ, ίσως να μη φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Και ίσως να είχαν αποτραπεί σκάνδαλα όπως οι μίζες του Άκη, το μαύρο πολιτικό χρήμα που έρεε άφθονο, η ρεμούλα στα δημόσια οικονομικά αλλά και στους δήμους και τις περιφέρειες.

Η χώρα έχει μια καλή ευκαιρία να αποδείξει ότι οι εποχές του «πάρτι» με τα λεφτά που υπήρχαν, πέρασε ανεπιστρεπτί. Και να δοθεί ένα ηχηρό μήνυμα στους.. υποψήφιους Άκηδες αυτής της χώρας ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για σκάνδαλα. Η κοινωνία δεν αντέχει, η πολιτική σκηνή δεν μπορεί να τα επιτρέψει.

Ας γίνει ο Άκης η αρχή για να ξαναβρεθεί η χαμένη τιμή της μεταπολιτευτικής Ελλάδας. Όχι, όμως, να μείνουμε στον Τσοχατζόπουλο και τη «συμμορία» του. Υπάρχουν κι άλλα θέματα που πλήγωσαν τον ελληνικό λαό ο οποίος ζητά επιτέλους να δει τους φταίχτες της σημερινής κατάντιας να πληρώνουν.

Η σημερινή κυβέρνηση με τον τρικομματικό της χαρακτήρα, και η δικαιοσύνη έχουν δείξει ότι θέλουν να σταματήσουν την κατάντια της πολιτικής στην Ελλάδα. Αρκεί, φυσικά να μην υπάρχουν ξανά συμψηφισμοί. Άλλωστε, η υπόθεση με τη λίστα Λαγκάρντ είναι ακόμη ανοικτή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 17/04/2013 18:41:36

    To oτι συμφωνησε η Ν.Δ να μην κληθει ενωπιον της προανακριτικης ο ΓΑΠ δεν αποτελει ταση για κουκουλωμα και συμψηφισμο ;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Μ.Γ 17/04/2013 22:22:37

      Ο ΓΑΠ μας μαρανε ?Ενα καμμενο χαρτι αχρηστο περιφερομενο ανα τις υφηλιους ?Εδω το συστημα ΠΑΣΟΚ που μετακομισε συσσωμο στο ΣΥΡΙΖΑ εκανε παρτυ με δανεικα λεφτα και κερδιζε εκλογες την μια μετα την αλλη κυβερνωντας για 25 χρονια !Ολα τα λαμογια στην πιστα και η δικαιοσυνη ειχε κλειστα τα ματια ολα αυτα τα χρονια και ξαφνικα τωρα ανεβλεψε να βρει το δικαιο του λαου .Δεν μας παρατανε λεω εγω .Σε κατι τετοια χρειαζεται ο νομος του εκλεψες σου κοβουμε και τα δυο χερια και ολα τα αλλα ειναι κολωνιες και παρφουμαρισματα για να εχουμε να ασχολουμεθα .Θα βρει η Ελλαδα την'' χαμενη τιμη της μεταπολιτευσης'' με τον Ακη ?Εδω γελανε για να μην κλαψουμε !

      • B.Q avatar
        B.Q @ Ραβινος 18/04/2013 11:36:51

        '' Ο ΓΑΠ μας μαρανε ?Ενα καμμενο χαρτι αχρηστο περιφερομενο ανα τις υφηλιους ?Εδω το συστημα ΠΑΣΟΚ που μετακομισε συσσωμο στο ΣΥΡΙΖΑ''
        O ΓΑΠ φυσικά και μας ....μάρανε και μην το υποβαθμίζετε για ν΄αποφύγετε τη φωταγώγηση της απαράδεκτης και άθλιας συνδιαλλαγής ΝΔ-Πασόκ, που αθώωσε τον ένοχο της εσχάτης προδοσίας ενάντια στη χώρα και τον Ελληνικό λαό!!
        Το δε...σύστημα Πασόκ συγκυβερνά, βρίσκεται παντού στη Δημόσια Διοίκηση, δεν πλήρωσε για απολύτως καμία ανομία και για κανένα από τα ανοσιουργήματα που διέπραξε και η σημερινή κυβέρνηση που αν το σύστημα του ΒενιζελοΠασόκ δεν την στήριζε ΔΕΝ θα υπήρχε, μια χαρά το ανέχεται, το καλύπτει και το συντηρεί.
        Να σας πληροφορήσω δε, οτι δεν κυβερνά σήμερα ο ....Σύριζα με το ..κακό Πασόκ [Τι αστείος διαχωρισμός. Λές και υπάρχει και ...καλό :-)], αν δεν το έχετε ακόμη αντιληφθεί......

        • GO avatar
          GO @ B.Q 18/04/2013 11:52:51

          Έλα ντε! Ο Γιωργάκης μας μάρανε; Ο ολετήρας μας; Ποσώς!!!
          Τι να πει κανείς;

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ B.Q 18/04/2013 19:08:55

          Πώς; "Δεν κυβερνά σήμερα ο ΣΥΡΙΖΑ;" Τί λέτε κυρία μου. Υπάρχει πανεπιστήμιο που οι καθηγητάδες του να μην είναι ΣΥΡΙΖΑ, υπάρχει δημόσιο που οι τέως πασόκοι υπάλληλοί του να μην ορκίζονται σήμερα στον ΣΥΡΙΖΑ; Υπάρχει καλλιτέχνης ή όποιο άλλο δημόσιο πρόσωπο που αρμέγει καμμια καρδάρα από το δημόσιο που να μην ανήκει σήμερα στον ΣΥΡΙΖΑ; Συνδικαλιστής;...
          Και βέβαια "κυβερνά" σήμερα ο ΣΥΡΙΖΑ μέσα από τους παραπάνω.

          • B.Q avatar
            B.Q @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 19/04/2013 11:36:03

            Κυβερνώ κυρία μου, σημαίνει ασκώ την εξουσία έχοντας λάβει τη ΝΟΜΙΜΗ εξουσιοδότηση από την πλειοψηφία των πολιτών να το κάνω και έχω τη δυνατότητα αλλά και την υποχρέωση να εφαρμόζω τους νόμους, να υλοποιώ το πρόγραμμα που υποσχέθηκα να υλοποιήσω, να συγκρούομαι με συμφέροντα, κατεστημένα και κλίκες που καταδυναστεύουν την εύρυθμη λειτουργία του κράτους. Αυτή τη στιγμή την εξουσία την ασκεί η ΝΔ, το Πασόκ και η Δημάρ. Αν δεν είναι ικανοί να επιβάλλουν την τάξη και την νομιμότητα σε Πανεπιστήμια, Δημόσιο Τομέα και όπου αλλού μας αναφέρετε, τότε είναι αδύναμοι και ή ας παραιτηθούν, ή ας υπερβούν την ανικανότητά τους. Τα λοιπά, είναι ανόητες δικαιολογίες.

  2. δημης avatar
    δημης 18/04/2013 01:51:31

    "Ας γίνει ο Άκης η αρχή για να ξαναβρεθεί η χαμένη τιμή της μεταπολιτευτικής Ελλάδας. Όχι, όμως, να μείνουμε στον Τσοχατζόπουλο και τη «συμμορία» του. Υπάρχουν κι άλλα θέματα που πλήγωσαν τον ελληνικό λαό ο οποίος ζητά επιτέλους να δει τους φταίχτες της σημερινής κατάντιας να πληρώνουν."
    ΝΑ ΠΡΟΣΔΟΚΟΥΜΕ ....ΒΑΣΙΜΑ ΔΗΛ ....ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΝΕΚΡΩΝ;;;;;;;;

  3. Tsaros avatar
    Tsaros 18/04/2013 03:00:11

    Ο Άκης δεν είναι η αρχή, είναι το τέλος.

    Πιάσανε ένα καμμένο χαρτί, από ένα νεκρό κόμμα, στα γεράματα, 10+ χρόνια μετά τις τελευταίες λαμογιές του, χέσε μέσα Πολυχρόνη...

    Και ποιοί; Οι συναίτεροι του Σημίτη, Στουρνάρηδες, Παπαδήμοι κλπ, συνυπεύθυνοι για το ΔΝΤ σήμερα...