#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το 20% της φοροδιαφυγής να είχαν πιάσει δεν θα φτάναμε ως εδώ



Πώς φτάσαμε ως εδώ; Γιατί ζητάμε πάνω από 30 δισ. ευρώ σε φόρους από τον ελληνικό λαό και σχεδόν 100 δισ. ευρώ μέχρι το 2015 μαζί με τις αποκρατικοποιήσεις και το ξεπούλημα ακινήτων; Που είναι το μακρόπνοο σχέδιο της κυβέρνησης που προεκλογικά έλεγε ότι λεφτά υπάρχουν και θα σώσει την ελληνική οικονομία;

Η αλήθεια είναι ότι λεφτά υπάρχουν, αλλά τα έχουν τα γνωστά λαμόγια τα οποία ανέρχονται σε μερικές χιλιάδες. Πρόκειται για το απίστευτο πάρτι με το μαύρο χρήμα, την παραοικονομία δηλαδή καθώς και τη φοροδιαφυγή που έχει πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις.

Θυμάστε μήπως με ποιο τρόπο εξελέγη η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ με 10 μονάδες διαφορά; Έλεγε ότι θα πατάξει τη φοροδιαφυγή που είναι έγκλημα κατά της χώρας. Αυτό έλεγε ο Γ. Παπανδρέου και είχε δίκιο ως προς το τι είναι η φοροδιαφυγή. Είδατε να έκανε τίποτε τόσους μήνες; Αν είχε πιάσει έστω και το 20% της φοροδιαφυγής θα χρειαζόταν να πάμε σε Μνημόνια και επώδυνα μέτρα.

Τόσους μήνες ακούμε ευχολόγια και πομπώδεις εκφράσεις για τους φοροφυγάδες. Είδατε να πήγε κανένας φυλακή; Να έκλεισε κανένας μεγαλογιατρός ή μεγαλοδικηγόρος τα γραφεία του; Ακούσατε μήπως κανέναν εφοπλιστή να χάνει τις βίλες και τα κότερά του ή κανέναν επιχειρηματία να γίνεται φτωχότερος.

Αντίθετα συνεχίζεται η ίδια κατάσταση. Φορολογούμενοι που δηλώνουν 30 χιλιάδες οικογενειακό εισόδημα έχουν δύο και τρία πανάκριβα σπίτια, πισίνες, σκάφη, πολυτελή αυτοκίνητα.

Μεγαλογιατροί και δικηγόροι δηλώνουν 20.000 εισόδημα ενώ όλοι γνωρίζουν ότι έχουν απίστευτη πελατεία.

Στη Μύκονο δεν υπάρχει χώρος για τα σκάφη, όπως και στις μαρίνες της Αττικής, κι αυτά δεν είναι ξένα, ελληνικά είναι.

Προς θεού, το να δουλεύει κανείς και να πλουτίζει, δεν είναι κακό. Αντιθέτως, είναι θεμιτό, αρκεί να δηλώνει τα εισοδήματά του και να πληρώνει τους φόρους που πρέπει. Διότι δεν μπορεί να αφήνεις μισθωτούς και συνταξιούχους που δηλώνουν τα εισοδήματά τους, να μετατρέπονται στα γνωστά υποχείρια του συστήματος.

Εδώ ακριβώς απέτυχε η κυβέρνηση κι έρχεται τώρα να αυξήσει τα έσοδά της βάζοντας κεφαλικούς φόρους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 11/06/2011 09:23:36

    Μενει ενας ακομη φόρος να εφαρμοστεί απο τους υδροκεφάλους τής εξουσίας, ο ΦΟΡΟΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ [κατα το κεφαλικό φόρο τής τουρκοκρατίας ...]. Κουράγιο κ. Πρωθυπουργέ, τι περιμένετε να τον εφαρμόσετε, φοβάστε μήπως δεν σας αντέχουμε πλέον ???

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/06/2011 09:46:50

    Η αλήθεια είναι ότι η μεγάλη φοροδιαφυγή γίνεται από τέτοιες ειδικότητες, μεγαλοδικηγόρων και μεγαλογιατρών και διαφόρων του "καλλιτεχνικού" χώρου. Ρωτήστε πότε ξεκίνησε η επιδημία της μαιζονέτας στις Κυκλάδες (επί Σημίτη...) και ποιοι κατέχουν τις μαιζονέτες αυτές, συχνά μετά πισίνας.
    Απλά τα πράγματα. Αλλά ο Παπακωνσταντίνου δεν θέλει να θίξει τον κύκλο του, αφού και αυτός στους κατόχους πολυτελών εξοχικών στις Κυκλάδες συγκαταλέγεται και τους ομοίους του συναναστρέφεται στη Σέριφο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 11/06/2011 09:50:34

      Aντ' αυτού, έχουμε τον Πάγκαλο να ενοχοποιεί σε διαλέξεις στην Ελβετία τον τελευταίο έλληνα μισθωτό επειδή δεν τσακώθηκε με τον ηλεκτρολόγο να πάρει απόδειξη για τα 20 ευρώ που του έβαλε δύο μπρίζες.
      Δεν λέω ότι δεν είναι καθήκον του ηλεκτρολόγου να δώσει αποδείξεις, αλλά δεν είναι δυνατόν ο κάθε πολίτης να κάνει τον χωροφύλακα. Και ειδικά όταν είναι πανεύκολο να εντοπίσεις την προκλητική φοροδιαφυγή. Οταν ψυχίατρος εισπράττει 110 από τακτικό ασθενή του και δίνει απόδειξη για 30, συστηματικά, ασφαλώς αυτό το πλεόνασμα κάπου φαίνεται. Και κανείς δεν πιστεύει ότι ο ψυχίατρος έχει τα εισοδήματα που δηλώνει, αφού η ταρίφα σαφώς και δεν μπορεί να είναι 30 ευρώ.

  3. Ρηγας Φερραιος avatar
    Ρηγας Φερραιος 11/06/2011 09:59:23

    @ Μεγαλογιατροί και δικηγόροι δηλώνουν 20.000 εισόδημα ενώ όλοι γνωρίζουν ότι έχουν απίστευτη πελατεία

    Μονο αυτοι φοροδιαφευγουν;;; Ποσοι ελευθεροι επαγγελαματιες κοβουν αποδειξεις;;; Ποσοι δεν κοβουν αποδειξεις φοροδιαφευγοντας συστηματικα και μην αποδιδοντας ΦΠΑ βεβαιως βεβαιως....τον οποιο εισπρατουν φυσικα απο τους καταναλωτες.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2011 09:59:39

    Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που αξίζει να αναφέρονται. Ένας από αυτούς είναι και ο φίλος μου ο Μήτσος. Περιπτωσάρα…
    Στη δεκαετία του `70 ήταν Καραμανλικός. Το`81 όμως, μετατράπηκε εν μια νυκτί σε φανατικό Ανδρεϊκό. Πρασινοφρουρό. Κατάφερε μάλιστα και εξασφάλισε σύνταξη αντιστασιακού για τον πατέρα του, άσχετα αν ο άνθρωπος ήταν απολιτικός, και εν πάση περιπτώσει στη κατοχή ήταν μόλις 10 χρονών.
    Στη συνέχεια ο Μήτσος περιφέρθηκε σε Ιταλία και Ρουμανία για σπουδές, και στο τέλος κατάφερε και πήρε μετεγγραφή σε ελληνικό πανεπιστήμιο ως … καρκινοπαθής (είναι βέβαια υγιέστατος).
    Το 1989, λίγο πριν καταρρεύσει το Πασόκ, 35 χρονών (στο όριο) τρύπωσε σε μια δημόσια υπηρεσία. Σε κάποια φάση μετά, παρουσίασε και πτυχίο!!!!! Πως το πέτυχε, χωρίς να έχει πάει ούτε καν φαντάρος, ένας Θεός το ξέρει. Πάντως τρούπωσε.
    Δημόσιος υπάλληλος λοιπόν, αλλά όπως κοκορεύονταν διαρκώς, δεν πατούσε ποτέ στη υπηρεσία του. «Μοιάζω για μαλάκας;» έλεγε, όταν τον ρωτούσαμε πως και δεν εργάζεται ποτέ;
    Όταν μάλιστα άρχισε η μισθοδοσία του να μπαίνει σε τραπεζικό λογαριασμό, τότε είναι που ούτε καν περνούσε από εκεί. Μαύρη πέτρα είχε ρίξει. Επειδή όμως είχε διάφορα κονέ με βουλευτές, και πολιτικούς, έπαιρνε και προαγωγές και αυξήσεις κλπ.
    Λουλούδι ο Μήτσος. Παντός καιρού.
    Στη δεκαετία του `90 ήταν γραμμένος σε τρία κόμματα. Δυο φορές μάλιστα, κατέβηκε και υποψήφιος νομαρχιακός σύμβουλος. Με δυο διαφορετικά κόμματα. Μπορεί και την ίδια χρονιά. Μια φορά πάλι, ήταν και εκλογικός αντιπρόσωπος εκ μέρους δυο ξεχωριστών κομμάτων! Ιδεολόγος ο Μήτσος!
    Όλη μέρα ο Μήτσος στα βουλευτικά γραφεία, στις κομματικές ζυμώσεις, και στα καφενεία, φιλοσοφούσε, και ετοίμαζε γρηγοράδες και κομπίνες.
    Θυμάμαι όταν είχε πέσει η ΕΣΣΔ, που είχε βρει τρόπους να φέρει στην Ελλάδα…. πλουτώνιο! Μια άλλη φορά είχε κάνει τον μεσάζοντα σε κάτι περίεργους Ρωσοπόντιους, για να αγοράσει η …Αιθιοπία παροπλισμένα ρωσικά τανκς!!!! Θα έπαιρνε λέει προμήθεια 8%.
    Τα βράδια, που τον έχανες που τον έβρισκες, στα σκυλάδικα κατέληγε. Είχε πολλούς γνωστούς που τον κερνούσαν, τους έκανε διάφορες εξυπηρετήσεις, και γενικά περνούσε ζωή και κότα. Μια ζωή σικέ. Μια ζωή στη λάθρα.
    Είχε αυτοκίνητο, είχε μηχανή (δίπλωμα όμως ποτέ, για να μη του το παίρνουν, έλεγε), και τα καλοκαίρια πήγαινε και παραθέριση, μια στη Πάρο, μια στη Σαντορίνη, μέχρι και στην Ικαρία είχε φτιάξει κατάσταση. Αλλά πάντα στο τζαμπέ, γιατί ήταν μάγκας και είχε άκρες.
    Επί εποχής χρηματιστηρίου αν τον άκουγες, θα πίστευες ότι είναι ο Γκόρντον Γκέκο! Τις μετοχές τις έπαιζε στα δάχτυλα, και απ ότι έλεγε πάντα, είχε και κέρδος.
    Αυτός ήταν ο φίλος μου ο Μήτσος, όπως εγώ τον ήξερα.
    Για αυτό και παραξενεύτηκα όταν περνώντας προχθές από τον Λευκό Πύργο, είδα τον Μήτσο όρθιο σε ένα πεζούλι να βγάζει πύρινο λόγο, και οι από κάτω να τον επικροτούν.
    Ο Μήτσος … αγανακτισμένος.
    Τον πλησίασα και τον ρώτησα πως και γιατί. Όπως μου είπε, η κρίση τον γονάτισε. Οι διάφοροι λεφτάδες φίλοι του που τον κερνούσαν και τον φιλοξενούσαν, έπαψαν να το κάνουν, αφού οι περισσότεροι βάρεσαν κανόνι. Εξαφανίστηκαν και τον άφησαν μόνο.
    Τα σκυλάδικα στα οποία ξημεροβραδιάζονταν έκλεισαν τα περισσότερα, και αυτά που έμειναν δουλεύουν μόνο τριήμερο. «Πλήττω τα βράδια», μου παραπονέθηκε.
    Εν ολίγοις, οι πόρτες έκλεισαν, και οι ευκαιρίες για γρηγοράδες στέρεψαν.
    «Το ψωμί είναι εδώ», μου λέει. Στις συγκεντρώσεις. Την βγάζει φίνα. Άλλος φέρνει καφέ, άλλος μπύρες και σουβλάκια, τις νύχτες παίζουμε καμιά κιθάρα, η μέρα περνάει μια χαρά. «Έχει και πολλά …μωρά, φοιτήτριες», μου λέει, και κλείνει το μάτι. Άλλωστε ο Μήτσος είναι ωραίος άνδρας, έχει και λέγειν. Οπότε, βρήκε τη χαρά του.
    «Όσο πιο πολύ αντέξει ο Γιωργάκης, τόσο πιο καλά θα τη περνάω, και θα δικτυώνομαι…», μου εκμυστηρεύτηκε.
    Το μόνο πρόβλημα που έχει, και αυτό τον κάνει απόλυτα αγανακτισμένο, είναι το αν θα πρέπει να μεταφέρει τις καταθέσεις του στη Γερμανία ή στη Κύπρο. Προβληματίζεται με τα επιτόκια. Αυτό είναι το μεγάλο του δίλημμα.
    Και επίσης, αν θα πάρει το εφάπαξ του σύντομα, (γιατί βρήκε μια ευκαιρία σε μια Καγιέν), αφού έκανε τα χαρτιά του για μειωμένη σύνταξη από το δημόσιο, ως … χρόνιος καρκινοπαθής.
    Τόση αγανάκτηση είχα να δω από την εποχή της χούντας.

  5. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 11/06/2011 10:05:09

    Υπάρχει τρόπος να εξαφανιστεί η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο δύσκολο αφού το έχουν κάνει κι άλλες χώρες όπως η Γερμανία.
    Πρώτον χαμηλώνεις τους φορολογικούς συντελεστές σε όλους τους φόρους ΦΠΑ, εισόδημα, ΦΜΥ, κλπ ώστε να μη σπρώχνεις στη φοροδιαφυγή και δίνεις άλλοθι στους φοροφυγάδες κι εδώ ο Σαμαράς έχει δίκιο αλλά αυτό είναι το εύκολο.
    Δεύτερον και πιο δύσκολο αφαιρείς για χρόνια την άδεια λειτουργίας σε όποια επιχείρηση φυσικό ή νομικό πρόσωπο φοροδιαφεύγει αφού δεν είναι έμπιστο να ασκεί επάγγελμα.
    Εδώ υπάρχει δυσκολία γιατί εύκολα κλείνεις το φούρνο της γειτονιάς αλλά δύσκολα τον πλούσιο και ισχυρό φοροφυγά βιομήχανο και τον εφοπλιστή τον φίλο και χρηματοδότη σου. Πρέπει να έχεις κοκονατς και τέτοια ούτε ο Σαμαράς δεν διαθέτει. Οπότε περιορίζεσαι σε μικρά χρηματικά πρόστιμα και αγωγές που είναι τίποτα μ΄ ένα καλό δικηγόρο και επικοινωνιακές μπούρδες όπως τα ονόματα των φοροφυγάδων στο διαδίκτυο δηλαδή τους τα γαργάλησες.
    Τρίτον και επίσης δύσκολο αναδιαρθρώνεις με αξιοκρατία τους μηχανισμούς σου για ν΄αρχίσουν να δουλεύουν , αλλά τότε τι θα πεις στο κόμα και στη ΔΑΚΕ που περιμένουν με λαχτάρα την πτώση του ΠΑΣΟΚ και της ΠΑΣΚΕ για να ξαναλλάξουν τους πρόσφατα αλλαγμένους πράσινους διευθυντές , προϊστάμενους , ελεγκτές κλπ και να ξαναφέρουν τους δικούς τους για να συνεχιστεί το ίδιο βιολί τεμπελιά και φαγοπότι.
    Οπότε πλήρωνε αιωνίως συνήθη βλάκα μέχρι την τελική πτώχευση.

  6. arlecchino avatar
    arlecchino 11/06/2011 10:07:26

    Αν αληθεύει ο τίτλος (τον οποίον δεν αμφισβητώ), αρχίζω να πιστεύω πως είμαστε άξιοι της μοίρας μας και πως έχουμε τους πρωθυπουργούς που μας αξίζουν. Κρίμα...

  7. manos avatar
    manos 11/06/2011 10:14:25

    Αυτοί που όπως λες φοροδιαφεύγουν συστηματικά και με μεγάλα ποσά, είναι γνωστοί του συστήματος.
    Του ίδιου συστήματος που τώρα τους κατηγορεί για φοροδιαφυγή.
    Από αυτήν τη φοροδιαφυγή έτρωγαν πολλοί και διάφοροι δημόσιοι λειτουργοί.
    Ποιόν λοιπόν θα πρωτοπιάσει αυτή η παρέλαση, και πόσο "ψηλά" πρέπει να φτάσει?
    Σίγουρα είναι πιό εύκολο να ξεσκίσει τους μισθωτούς που την έχουν "μεγάλη και σίγουρη" την παρακράτηση φόρου.

  8. δημης avatar
    δημης 11/06/2011 10:28:37

    ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ....
    ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΪΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΙ....ΑΠΛΑ...ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ (ΜΥΣΤΗΡΙΟΥΣ) ΔΕΝ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ...

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 11/06/2011 10:39:14

    ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ..ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ...ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΑ ΧΡΕΩΣΤΟΥΜΕΝΑ!!!!

  10. Nik avatar
    Nik 11/06/2011 10:46:07

    Δεν θέλαμε απλά και εφαρμόσιμα συστήματα. Πάντα ήμαστα επιρρεπείς προς τα περίπλοκα και τα ανεφάρμοστα. Για να πιάσεις τους φοροφυγάδες χρειάζεται ΑΠΛΟ φορολογικό σύστημα, συστήματα ελέγχου όπως το αμερικάνικο IRS audit, αλλά το απλό δεν συμβαδίζει με την κουλτούρα μας, δεν αφήνει περιθώρια για μπουρδούκλωμα. Οι επιλογές έχουν επακόλουθα. Αυτά υποφέρουμε τώρα.

    Πριν μερικά χρόνια η Ρωσσία υιοθέτησε ΕΝΑΝ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ συντελεστή φορολογίας, 13 τοις εκατό. Η φοροδιαφυγή που ήταν ενδημική έπεσε κατακόρυφα. Εδώ μια παρόμοια προσπάθεια θα οδηγούσε σε επανάσταση πρώτα τους εφοριακούς και μετά τις "κοινωνικές δυνάμεις". Μην παραπονιέστε λοιπόν.

    ΝΙΚ

    • manos avatar
      manos @ Nik 11/06/2011 11:01:09

      Μπράβο, ακριβώς αυτό που χρειάζεται.
      Αλλά δεν θα το αφήσουν να γίνει. Η μάσα Νικ, φτάνει πολύ ψηλά.Υπερβολικά ψηλά αν εννοείς τι εννοώ.

  11. tamam58 avatar
    tamam58 11/06/2011 10:50:46

    Το εχω ξαναγραψει.
    Με τετοια νομοθεσια, ειναι αδυνατον να πιαστει η φοροδιαφυγη.
    Σε οποιο επιπεδο. Ειτε γιατρων, ειτε υδραυλικων.
    Ειναι δυνατον να μη γινει χαμος, οταν πχ η εστιαση θα εχει ΦΠΑ 23% ????

    Κανουν οτι ειναι δυνατον, να ενισχυσουν τη φοροδιαφυγη.
    Ερασιτεχνες και Επικινδυνοι. !!!!
    Αλητες και Βρωμικοι. !!!!

    Εδω κυκλοφορει ελευθερος ο Τσουκατος.
    Αν ειχαν πιασει εμενα, θα με ειχαν σκισει........

  12. SAGINI avatar
    SAGINI 11/06/2011 10:54:07

    Επιτελους ενα αρθρο που λεει τα πραγματα οπως εχουν.
    Το ΣΔΟΕ πρωην ΥΠΕΕ πρωην ΣΔΟΕ κλπ , ειναι η μοναδικη διωκτικη οικονομικη Υπηρεσια στη χωρα μας. Η ιδρυση του ΣΔΟΕ επεβληθη απο την κοινοτικη νομοθεσια για να καλυφθει ενα σημαντικο κενο.
    Δυστυχως ομως οπως καθε τι σε αυτη τη χωρα το ΣΔΟΕ καταντησε μαγαζακι
    των εκαστοτε κυβερνησεων.
    Και επειδη ηταν και ειναι μια διεφθαρμενη Υπηρεσια, ο Καραμανλης ειχε δεσμευτει οτι μολις γινει πρωθυπουργος θα την καταργησει ,χωρις να εχει ομως καμοια εναλακτικη λυση. Ετσι το μονο που εκανε , επι ΝΔ ηταν τελικα η αλλαγη του ονοματος σε ΥΠΕΕ και η στελεχωση με τα δεξια λαμογια .
    Ετσι η ΝΔ αντικατεστησε τους διεφθαμενους Πασοκους με διεφθαρμενους Νεοδημοκρατες και η ΥΠΕΕ συνεχισε τον κατηφορο που της επεβληθει ανωθεν. Μολις ανελαβε το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ αντικατασταθηκαν ολοι στο ξανα μετονομασθεν ΣΔΟΕ . Ετσι τελευταια ειδαμε τον κ Καπελερη, στα καναλια, σαν τον νεο σωτηρα της καταρεουσας οικονομιας μας και μαζι του ενας νεος συφερτος απο πρασινα στελεχη , που αντικατεστησαν τους γαλαζιους.
    Εδω να τονισουμε οτι αλλαγες τετοιας εκτασης στην Ελλαδα ,συνηθως εχουν αρνητικα αποτελεσματα γιατι δεν διαθετουμε σαν χωρα ικανες εφεδρειες για
    να γινουν τετοιες αλλαγες. Οι καινουργιοι ειναι συνηθως τελοιως ασχετοι με μια εργασια σε διωκτικη Υπηρεσια και απαιτειται περιπου ενα ετος χαμενος χρονος μεχρι να ''μαθουν τη δουλεια''. Και επειδη τα μονα προσοντα που διαθετουν ειναι η κομματικη ταυτοτητα και οι ''γνωριμιες'' , γινονται ευκολα διαμεσολαβητες , ''ρεγουλατοροι'' με το αζημιωτο.
    Απο εκεινη την στιγμη οι ''αδιαφθοροι'' μετατρεπονται σε πεινασμενα τσακαλια που το μονο που τους απασχολει ειναι να βρουν ''τροφη''.
    Αυτοι που ''πιανονται'' ειναι κλασμα του συνολου.
    Και επειδη το συστημα λειτουργει τοσο απλα και καλα,ολοι καταλαβαινουμε οτι η ''ομερτα'', γινεται τροπος λειτουργιας του ΣΔΟΕ.
    Ποια καταρρεουσα Ελληνικη οικονομια και αλλες αηδιες. Αυτοι καθε μερα ψαχνουν την ''τροφη ''την δικη τους.
    Το αρθρο σας σωστα αναρωτιεται.
    Γιατι δεν ειδαμε να στελνει το ΣΔΟΕ μερικες δεκαδες φοροκλεφτες και μεγαλοαπατεωνες στη φυλακη??
    (Οι μονοι που πηγαν φυλακη μεχρι στιγμης ειναι καποιοι κλεφτες υπαλληλοι του ΣΔΟΕ γιατι πιαστηκαν επ αυτοφορω με τα λεφτα.)
    Η απαντηση ειναι απλη. Για να σταλλουν οι μεγαλοφοροφυγαδες στη φυλακη , απαιτειται σκληρη δουλεια ,οπως συλλογη αποδεικτικου υλικου και συνταξη δικογραφιων αψεγαδιαστων.
    Η προανακριτικη διαδικασια ειναι επιπονη και προυποθετει ειδικες γνωσεις, εμπειρια, εντιμοτητα ,θαρρος, εξυπναδα και απαιτει χρονο. Αυτα ομως ειναι ζητουμενα για τους περισσοτερους υπαλληλους και διευθυντες του ΣΔΟΕ.
    Λυσεις υπαρχουν και εφαρμοζονται εκει που το κρατος υπαρχει και λειτουργει.
    Στη χωρα μας το ΣΔΟΕ το πληρωνουμε πραγματι ακριβα και αυτα που μας δινει ειναι ψιχουλα.
    Μηπως πρεπει να κλεισουν τα μαγαζακια κα να μεινουν μονο τα τμηματα που
    εχουν αποδειξει την αξια τους.
    Μηπως το 90% των αχρηστων υπαλληλων και διευθυντων πρεπει να φυγουν, γιατι ειναι ανικανοι να φερουν χρημα στα κρατικα ταμεια???
    Μηπως καποτε πρεπει να δικαιωθουν σε αυτη τη χωρα οι εντιμοι υπαλληλοι??

  13. anonymous avatar
    anonymous 11/06/2011 12:02:53

    Στην Ελλάδα το κράτος έχει κατά κεφαλήν έσοδα 5.000 Ευρώ το χρόνο και στη Γερμανία 4.000 Ευρώ το χρόνο. Που την είδατε τη φοροδιαφυγή;
    Μπορεί να υπάρχει ένα θέμα με το φόρο εισοδήματος όμως οι άλλοι φόροι και τέλη είναι τόσο υψηλοί που ισοφαρίζουν και με το παραπάνω τις απώλειες από το φόρο εισοδήματος.

    Επειδή βλέπω μερικούς σχολιαστές να αναμασούν τα ίδια και τα ίδια για τους ελ. επαγγελματίες θα πω ότι πήγαν κι έκαναν ελέγχους και ο θησαυρός αποδείχτηκε άνθρακες. Βρήκαν μερικές εκατοντάδες και χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.

    Ο ελ. επαγγελματίας θα αποδώσει ΦΠΑ, θα πληρώσει ασφ. ταμεία και κινήσει την οικονομία και η άθλια τάξη των δημ. υπαλλήλων τον έχει υπό διωγμόν γιατί δεν της ρίχνει κι άλλα λεφτά για να τα τρώει και να πουλάει μούρη. Σόρρυ αλλά δε γίνεται

    • cornelsen avatar
      cornelsen @ anonymous 12/06/2011 17:34:17

      Δεν τα ξέρεις καλά φίλε μου. Το 2009 το 84% ελ.επαγγ.-εμπόρων-αγροτών-εισοδηματιών δεν πλήρωσε αμεσους φόρους επειδή δήλωσε εισόδημα κάτω από 12000€.
      Φυσικά υπεύθυνες για την φοροαποφυγή είναι και οι μεγάλες επιχειρήσεις που είτε μέσω τής φοροδιαφυγής (πχ μέσω transfer pricing, offshore) είτε μέσω φοροαπαλλαγών (οι εφοπλιστές πλήρωσαν φόρο 12 εκατ.€!!) πλήρωσαν όλα κι όλα 3,3 δισ€ το 2009 όταν το 2002 είχαν πληρώσει 4 δισ€.
      Όσο για τον ΦΠΑ, άστο καλύτερα. Το 30% τού ΦΠΑ (γύρω στα 6,5 δισ€) δεν αποδίδεται προς τα κρατικά Ταμεία αλλά γίνεται (και γινόταν και πριν την κρίση) κεφάλαιο κίνησης.

  14. Μνημων avatar
    Μνημων 11/06/2011 12:22:40

    ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ "ΑΙΤΙΟΝ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑΤΟΝ"ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΙΣ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΚΛΟΠΗΣ? ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΩΝ?ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΔΛΔ ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΟΠΟ?ΕΤΣΙ ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΜΕ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ'ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ' ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ...ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΩΝ .ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΩΝ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΡΝΩΝ ΤΟ ΦΑΓΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΦΘΟΡΕΑ.Η ΛΑΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΑΣ .ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ Η ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ?ΟΙ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΟΣΩΝ ΖΟΥΜΕ.

  15. Μνημων avatar
    Μνημων 11/06/2011 12:44:05

    ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΕΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ ΟΙ ΔΗΜ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΤΑ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ .ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΓΧΑΖΟΝΤΑΣ ΛΕΝΕ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΜΑΣ.

  16. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 11/06/2011 12:50:12

    Δυστυχώς είναι πολλοί οι Μήτσοι σύντροφε.
    Στο "Έθνος" κάθε Πέμπτη έχει ένθετο για τις συντάξεις.
    Έ, λοιπόν το 80% των περιπτώσεων στα 20 τελευταία φύλλα (τέσσερις μήνες περίπου), οι επιστολές αφορούν πενηντάρηδες, προσληφθέντες στο δημόσιο '82-89 που ψάχνουν να την κάνουν. Η γενιά του βολέματος παίρνει σύνταξη, εις βάρος των παιδιών της βέβαια, αλλά είναι τόσο γαϊδούρια, που άν γίνει αύριο καμιά δύσκολη στον τόπο αυτή η ράτσα θα βγάλει τους μεγαλύτερους μαυραγορίτες .Ούστ

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ ήγγικεν 11/06/2011 15:07:11

      «Όσο πιο πολύ αντέξει ο Γιωργάκης, τόσο πιο καλά θα τη περνάω, και θα δικτυώνομαι…», μου εκμυστηρεύτηκε.
      Βρε τον αγανακτησμένο τον Μήτσο.

  17. Michael avatar
    Michael 11/06/2011 12:57:24

    Η επιβολή κεφαλικών φόρων θα γίνει βάσει των δηλωθέντων εισοδημάτων.
    Άρα οι φοροδιαφεύγονες δε περιλαμβάνονται κ πάλι στους δοτες

  18. Ναυτάκι avatar
    Ναυτάκι 11/06/2011 13:42:59

    Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας δεχόμενοι ότι τα αράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα παρουσιάζει η ανάρτηση.

    Ας παραμερίσουμε Ω Έλληνες τα προσωπικά μας «κλαδικά» μικροσυμφέροντα καθώς και τα εμφυλιοπολεμικά μας σύνδρομα.

    Ας αναλογισθούμε ότι ο τροχός αλλά και η πυρίτιδα έχουν ήδη ανακαλυφθεί χιλιάδες χρόνια τώρα από άλλους ανθρώπους όχι κατ΄ ανάγκη περισσότερο έξυπνους από εμάς.

    Τότε

    Μπορούμε τότε να κάνουμε ένα επιτυχημένο copy – paste «αντιγράφοντας» όπως είναι και χωρίς ανάλογες προσαρμογές στις «ειδικές μας συνθήκες», ένα επιτυχημένο μοντέλο πάταξης της φοροδιαφυγής από τα ήδη υπάρχοντα στον πλανήτη, που έφτιαξαν και προσάρμοσαν/ βελτίωσαν συν τω χρόνω άλλοι άνθρωποι πριν από εμάς όχι κατ΄ ανάγκη περισσότερο έξυπνοι. Όπως για παράδειγμα αυτό που έστειλε τον Αλ Καπόνε φυλακή για φοροδιαφυγή και όχι για κοινά ποινικά εγκλήματα (παράδειγμα μην κολλήσουμε σε αυτό).
    Ας μην το εξορκίσουμε ως ξενόφερτο και ας μην ντραπούμε να το εφαρμόσουμε.

    Είναι αυτό μια επανεκκίνηση με λύση απλή και εφαρμόσιμη;

    • Ναυτάκι avatar
      Ναυτάκι @ Ναυτάκι 11/06/2011 13:44:56

      .....δεχόμενοι ότι τα πράγματα ....

  19. Ignoramus avatar
    Ignoramus 11/06/2011 16:08:15

    Το μόνο που καταφερε το ΣΔΟΕ είναι να γινουν κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι επικίνδυνα πλούσιοι.
    Μέχρι και οι οδηγοί του ΣΔΟΕ έφτιαξαν βίλλες.

  20. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 11/06/2011 18:10:42

    Καλά τα 30 δις που λείπουνε,δεν είναι αυτά που μέσα τους είναι μπλεγμένος και ο Γκερέκος και άλλοι αριστεροδεξιοί πατριώτες?Ο ανεκδιήγητος Παπακ.δεν είχε πεί ότι θα ανακοίνωνε τα ονόματα τους,αλήθεια πότε στην άλλη ζωή?

  21. Γιώργης avatar
    Γιώργης 12/06/2011 12:12:54

    Μέ μεγάλη ευκολία μετατρέπω τό ἐτώτημα στό ἐξῆς:
    «20% φόρους παραπάνω νά πλήρωνε ὁ Ἕλληνας (χωρίς ...κυνἠγι), δέν θά εἴχαμε φτάσει ὥς ἐδῶ!»